PRESTATIES TURNSTERS OPWEKKEND STRIJD DAMAMATEURS IN VREEDZAME STILTE Eerste verlies Benfica sinds veertien maanden POLY TREK SUPERIEUR Ruime overwinning op Zwitserland HVC stopt zegereeks Haarlem Vijfde plaats voor Fortuin I Jeugdtitels schermen SPORTBIJLAGE MAANDAG 27 MAART 1972 A 4 kampioenschappen. zijn karakteristieke denkhouding". De Friese damroutinier brengt er dit jaar (nog) weinig van terecht op de Nederlandse AMSTERDAM „Als de dam sport meer in het nieuws wil ko men, moeten we rellen gaan schoppen." Pieter Bergsma kent maar weinig momenten van emoties, hij is een Fries. Als de 44-jarige ex-kampioen die nu in de achterhoede „mee- schuift", zijn boute uitspraak heeft gedaan, gaat hij weer on verstoorbaar verder met het analyseren van zijn partij uit de vorige ronde. De damveteraan maakte zich dan ook maar even kwaad over de geringe belang stelling, die er voor zijn sport bestaat. Zojuist heeft hij in de derde ronde van het Nederlands kampioenschap een nederlaag geleden tegen Bronstring. De sfeer van absolute concentratie, waarin elk kuchje met een veel- Lofzang Terwispel is een van de deelne mers, die dat betreurt. Natuur lijk beseft ooik hij wel, dat de afwezigheid van Ton Sijbrands een rol speelt, maar toch. ,,De damsport is zuiver kunst, zo ontzagelijk mooi. Iedereen zegt, dat hij kan dammen. Juist om dat het zo simpel lijkt, boeit het me meer. En hoe meer ik me erin verdiep, merk ik: wat kan je er toch weinig van. Vooral als ik dan jongens zie spelen, als Wiersma en Sijbrands. Bij deze sport kan je ook nooit je verlies toeschrijven aan pech of een scheidsrechter. Men kan niet, zoals bij veldsporten last hebben van wind. Bij ons hoor je nooit wanklanken." Sluis—De Rultei Bronstring 0—2; 1—1; De Joi Ruiter—De Jong 1—1 Vierde Van Tllborg—Hermei ink 1—1; dijn—Bergsma 1—1; Schota waardige (denk) sport. Daar Derd, Daarom zou het toch een pres tatie zijn, als ik kampioen werd. Mijn kansen? Ik denk, dat ik goede perspectieven heb. Maar ik denk liever niet, dat doe ik al zoveel'. Dammen betekent ook voor Harm Wiersma, een vol waardige (denk) sportm Daar kan geen rel iets aan verande- jong en De Ruit ren". Bergsma en Van 12. Bronstring. V; Tilborg 2 pnt. 0—2; Bergsma— 0-2; Toet—Van Dijk 2—0. land: 1. Wiersma 7 pnt.; Gordijn en Toet 6 pnt 4. S trlng—Wiersma KEES KOOMAN HEEREN De manier, waarop de Nederlandse damesploeg za terdag en gisteren in Heeren het eerste examen voor Miin- chen aflegde, wettig de ver wachting dat voor het eerst se dert 1960 (Rome) weer een turnteam op de Olympische Spelen vertegenwoordigd zal zijn. In het Friese land versloe gen de Nederlandse dames Zwitserland met ruim verschil: 355.00 - 346.75. Het was de twee de ruime overwinning komt neer op een gemiddelde van 8.50 punten per onderdeel per turnster. Een van de geïinteresseerde toe schouwers in de fraaie sporthal De Telle was chef de Mission Bram Leeuwenhoek. „Deze ploeg is een potentiële kandidaat voor Miinchen. Het NOC zal echter niet alleen de internatio nale eis aanhouden. De dames- ploeg zal tot de negen sterksten van de wereld moeten behoren om uitgezonden te worden". de nationale ploeg in nauwelijks De heren kwamen dit weekend een maand tijd. Eind februari won Nederland in een uitwed strijd van Zweden (356.35 - 340.75). Het treffen met Zwitserland was een van de drie wedstrijden waarin Nederland moet voldoen aan de eis, die de Internationale Turnbond (ITB) heeft gesteld voor deelneming in München. De ITB wil slechts achttien da- mesploegen toelaten tot de spe len en heeft daaarom een vrij scherpe limiet gesteld. Elke ploeg zal met uitzondering van de eerste zes van het wereldkam pioenschap 1970 in een door een internationale jury beoor- delde wedstrijd een totaal van 340 punten voor de verplichte en vrije oefenstof moeten scoren om toegelaten te worden tot de Olympische turnwedstrijden. In het geval dat meer dan achttien landen aan de eis voldoen, val len de ploegen met de laagste totalen af. De eis van de ITB ook in actie. Na de voorwed strijden om het Nederlands turnkampioenschap voor heren was het niet moeilijk te voor spellen dat Cor Smulders op nieuw de titel zou behalen. In de sporthal De Betuwe te Tiel heeft hij er geen twijfel over la ten bestaan wie de beste keur- turner van ons land is. Met bij na 15 punten voorsprong eindig de hij royaal als eerste en bo vendien bleef hij door boven de door de int. turnbond gestelde limiet voor de Olympische Spe len. Na Klaas Boot met tien kampioenschappen op zijn naam en Willy Jaegers met zeven heeft Smulders thans zijn vijfde nationale titel in bezit. Gezien de afstand in punten op zijn ri valen kan gerust worden gezegd dat Cor Smulders in ons land thans op eenzame hoogte staat. Voor Smulders is dat prettig, maar voor het peil van het keurturnen in het algemeen is het ronduit bedenkelijk. De top Een fraaie actie van derlandse turnster t eerste plaats. is wel uiterst smal en het aan tal jongeren dat klaar staat om de oudere ploeggenoten te ver vangen is maar klein. In Tiel j Ans waren wel jongeren van de par- 9.40. 9 tij, maar hoe hoopvol hun pres- taties soms ook waren. Tot de echte turntop kunnen zij nog niet worden gerekend. Behalve dan Hans Gunneman, de clubge noot van Smulders, die tweede werd. Nederland won de dames inter landwedstrijd met 355.0 pnt. te gen 346.57. De persoonlijke eind stand luidt: (resp. totaal eerste, dag, sprong, brug, balk, vrij, to taal). Gerwen (N) 36.40. 9.35, 9.50, 74.10; 2 Kathy Frlt 5.40. 9.30. 9.01 8.90. 8.95. 8.85. 9 20, (Z) 35.35, 5; 4. Linelii 8.20. 8.7' Iklna Mors.-h (N) 9.00. 9.30. 70 10: GO! - Marti (Z> 34.00. 8.55 67.60; 10. Christine S.45. 7.65. 8 20. 9 00. <N> 34.35. 8.35, 0: 9. Liselotte 8.45. 8.15. 8.45. zeggende blik veroordeeld wordt, is alweed vorbij. Toen de laatste schouderklopjes voor de winnaars waren uitgedeeld, haalde iedereen opgelucht adem. Het geroezemoes ging weer over in luidruchtige dis cussies, welke blunders er nu wel waren gemaakt en de toe schouwers, die tijdens de partij en zich sluipend langs de zes ta feltjes hadden begeven, zijn naar huis. Al die drukte wil niet zeggen, dat het onopvallende hotel Rijnders in het oude ge deelte van Amsterdam tijdens het weekeinde uitpuilde van het publiek. Beslist niet. )EN HAAG Gisteren is in Amersfoort een plotseling einde gekomen aan de zegereeks van Haarlem. HVC nehaalde een verrassende zege over de Haar lemmers, die ongeïnspireerd speelden. De voorspronp van Haarlem op nummer twee. Hee renveen, bleef echter acht pun ten, want ook Heerenveen ver loor, met 2—0 van Fortuna VI. 'EC ZwolleDe Graafschap 01. 00 rust. Van London (1—1. Toe schouwers 3.000. Sen goede wedstrijd waarin veel spanning heerste en verdiend door de Graafschap werd ge wonnen. PEC miste vele goede kansen. 'orfuna Vl.-Heerenveen 2—0. Van Toorn 1—0 (pen.), rust, Quist 2—0. Toesch. 1.500. ilndhovenRoda JC 0—0. Toesch. 6.000 C CambuurSVV 0—0. Toesch. 1.500. ortuna SC—Wageningen 1—1. Meurs 0—1, rust, Böhnen 1—1. Toesch. 1.500. lauw Wit—FC VVV 1—2. 0—0, rust, Weeres 01, Cornwal (pen) 1—1. Heynen 1—2.. Toesch. 3.500. TFC—AZ'67 0—O. Toesch. 2.100. i een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft AZ'67 tevergeefs gebeukt op de versterkte maar toch niet feilloos spelende DFC- defensie. liVCHaarlem 10, 00, rust, Nieuwhof 10. Toesch. 6.000. 'e vele meegekomen Haarlem supporters waren zeer teleurge steld dat hun ploeg een onnodi ge nederlaag in Amersfoort leed. Pas na het doelpunt van Nieuwhof begon de leider van de eerste divisie pas te voetbal len. eendamHeracles 03. Korn- dorffer 01, Leidekker 02, Tiesink 0—3. Toesch. 4.500. rlmond Sport—De Volewijcers 1—3. Waaijenberg 01, rust. Lok 0—2, Waaijenberg 03, Manders 1—3. Toesch. 1.500. De lofzang, die Bergsma brengt aan de damsport, klinkt wat overdreven. Maar hij past bij de gemoedelijke sfeer in hotel Rijnders waarin het nauwelijks voorstelbaar is, dat een Neder lands kamipoenschap wordt af gewerkt. De „onzichtbare" strijd heerst er alleen tijdens de vredige stilte van de concentra tie. „En", zoals Bergsma zei, „met al die jongens hier is geen ruzie te krijgen. Daarom nam de Fries, die verleden jaar nog verrassend tweede werd achteT Sijbrands, zijn verlies tegen Bronstring ook zo joviaal op. Het deert hem weinig, dat het dit jaar lang niet zo goed gaat. „Ik zal niet zeuren als ik ver lies. Het gebeurt nog wel eens dat spelers na een verloren par tij zoveel maarren laten horen. Daar krijg ik de pest over in". Toch staat Pieter Bergsma be kend als de felle vechter uit Terwispel. Alleen op he dam bord natuurlijk. De sportmin- nende grootmeester, die ook al naam maakte als kaatser en voetballer en nog steeds zijn conditie op peil houdt als korf baltrainer zet er zijn bril voor af, als hij zijn damstijl karakte riseert. „Ik ben een wedstrijd speler, punten halen is voor mij het belangrijkste. Hoe, dat maakt niet uit. Daarom speel ik ook niet mooi, mijn stijl is con servatief, wat je noemt behou dend". c De bekende Friese dammer zal waarschijnlijk niet lang meer zijn bijdrage leveren aan de vreedzame sfeer van het Neder lands kampioenschap.. „Er is een tijd van komen en van gaan. Zolang ik mee kan doen, doe ik mee. Maar de tijd komt, dat je je gaat afvragen: Is het niet beter om te stoppen. Want als ik eerlijk ben, is de tijd van de grote successen voorbij. Je moet nu eenmaal trainen en daar heb ik geen tijd meer voor". WASSENAAR Pepitone (Hanover heeft bij zijn Neder landse debuut, gistermiddag op Duindigt, getoond goed te kunnen draven. Maar tie Amerikaan zal het hier met de lange rechte einden nog zeer moeilijk krijgen. Flamingo Six maakte dit keer geen fout en won voor For Ever, na een gave eindsprint buitenom. i Sheffield redde ditmaal. Tottenham Hotspur zou het duel voor cup. Arsenal moet daarvoor aan treden tegen Stoke City, dat met 1—1 gelijkspeelde tegen Derby County. Amateurs Door de afwezigheid van brands zijn alle deelnemers In j Benfica, dat duidelijk leed onder LISSABON De Portugese clttb Barreirense imag zich erop beroemen Benfica de eerste nederlaag tin 39 wedstrijden te hebbben toegebracht. Aiax tegenstander in de Ihalve fi nale van de Europe Cup beëindigde hiermee een ongeëven aarde successenreeks. Het laatste competitie-verlies voor Manchester City Jichield de lei- Benfica dateerde van december 1970. Ondanks dit verlies u blijft Benfica leider in de Portugese competitie met zes punten voorsprong op Setubal. Amsterdam pure amateurs. Zo ook Freek Gordijn, met 51 jaar een van de oudste spelers. De Hagenaar, die met Harm Wiers ma en Toet na vier ronden gun stige vooruitzichten heeft, wacht nog steeds op een tweede natio nale titel. Toen hij in 1949 voor het eerst aan wedstrijden mee deed, werd hij meteen Haags- Zuidhollands- en Nederlands kampioen. Routinier Gordijn had een verklaring voor de ge ringe belangstelling in hotel Rijnders. „Allereerst is dam men geen kijksport, je hebt er pas wat aan, als je er iets van weet. En toevallig worden op het moment de kampioen schappen van Amsterdam ge houden, waar de meeste liefheb bers, die hier nu konden zijn, aan deelnemen. Bovendien, Am sterdam is geen damstad". de gevolgen van de wedstrijd tegen Fevenoord, spee'de on geïnspireerd en kon zelden greep krijgen op het spel van Barreirense, dat zijn kanr rook. Het verlies van Benfica kwam tot stand door een treffer van Serafim in de 37e m scoord uit een voorzet pora, die een grandioze wed strijd speelde. Benfica' heeft nu 43 punten uit 24 wedstrijden. Achtervolger Setubal versloeg Academica met 20. ontdeed Borussia Mönchenglad- bach zich van rivaal FC Köln: 30. De Borussen staan zes punten achter op Bayern met nog acht wedstrijden voor de boeg. De laatste' plaats is voor Borussia Dortmund dat met 20 van Eintracht Braunschweig verloor. Cam- Topscorer in de Bundesliga is nog altijd Gerd Müller, die zaterdag weer twee treffers aan zijn to taal toevoegde. Dat is 26 wedstrijden. De Westduitse voetbalbond heeft zaterdag in hoger beroep de schorsingen van de spelers Lo- thar Uhlsass en Max Lorenz van Eintracht Braunschweig te ruggebracht van twee jaar tot maart 1973. De spelers waren destijds geschorst vanwege het omkoopschandaal. ding hoewel het met 0—0 ge lijkspeelde tegen New Castle United, ddat dit seizoen al di verse punten heeft afgesnoept. De tweede plaats is voor Derby County, dat drie punten achter staat. De derde plaats is voor Leeds, dat een verliespur.t meer heeft. Ook Liverpool, dat op zes punten staat heeft nog een kans op de titel. Liverpool won met 1—0 van Southampton. Celtic, halve finalist in Europa Cup I, won zaterdag moeizaam van FC Falkirk. Daarmee be groeide de achterstand van Barcelona, dat tweede staat, op leider Real Madrid tot zes pun ten. De hoofdstedelijken wonnen met 30 van Espanol uit Barce lona. Valencia is derde op acht punten. Met nog zeven wedstrij den te spelen lijkt Real vrijiwel zeker van het kampioenschap, Frankrijk kan Olympique Marseille de titel nauwelijks meer ontgaan. Met nog tien wedstrijden te spelen hebben de zuidelijken een voorsprong van zeven punten op Nimes Giste ren won Marseille met 3—0 van deze achtervolgers. Nantes, Lyon en Sochaux staan op ne gen punten op een gedeelde der de plaats. hield de club uit Glasgow de lei- Anderlecht heelt hel aan Iwee Ne- Van de vier vertegenwoordigers uit het hoge noorden (Bergs ma. De Jong. Schotanus en Wiersma) is de jonge Harm Wiersma de kandidaat om de I kroon van Sijbrands over te ne- men. „Hoewel het toernooi min- j der betekenis heeft gekregen. blijven er toch nog genoeg In de strijd Een andere verrassing in het bui tenlands voetbal viel in Duits land waar Schalke '04 de leiding verspeelde aan Bayerii Mün chen. Daarmee gebeurde wat velen al lang hadden zier aan komen. Schalke verloor onver van Hertha BSC met 3 0. terwijl Bayern VFB Stuttgart A"""1 h"« hc< Süred. met t-1 overwon. Bayern leidt I" «w P°8'nB her' ding voor Aberdeen. 31 uit j)e andere halve finalist in het Europa Cup I-toernooi, Interna tionale uit Milaan moest giste ren In de Italiaanse competitie een gelijkspel toestaan aan Bo logna: 11. Ook AC Milan speelde gelijk, met 0<i tegen Mantua. Verrassend was de ne derlaag van leider Juventus te- twee Torino: 21. derlandse spelers te danken, dat het gisteren met twee punten op zak bij FC Diest wegkwam. Jan Ruiter verrichtte in het doel de meest onwaarschijnlijke reddin gen, terwijl Jan Mulder het eni ge doelpunt van de wedstrijd scoorde. Daardoor bleef Ander lecht twee punten achterstaan op FC Brugge, dat met 1—0 van Schaerbeek Door dit resultaat slonk de ach- De verrassing 4 nu met één punt voorsprong op Schalke. De club uit Gelsenkir- chen heeft vanaf het begin van de competitie de leiding gehad in de Bundesliga. Slechts één maal stond een andere club op kop. Bayern München. stellen na de uitschakeling in de Europa Cup door Ajax, faalden de Londenaars tegen Leeds Uni ted. Alan Clarke, Mick Jones en Peter Lorimer ontnamen Arse- terstand van Torino op stadge noot Juventus tot één punt. Op de derde plaats ntaan Cagliari, dat van Roma won met 1—0, en Fiorentina. dat Catanzaro met 1—0 de baas bleef. AC Milan is vijfde. i de de nal de laatste titelaspiraties: De belangrijke wedstrijd in de 3—0. De enige kans op interna- Spaanse competitie tussen Va- tionaal contact voor de Gunners lencia en Barcelona, eindigde in de derde plaats ligt in het winnen van de FA- een gelijkspel: 11. Daardoor nederlaag van Standaard Luik, met 1—0 van Union St. Gilles. Standaard toonde aan bet Euro- pa-Cup-verlies van 2—1 tegen Inter Milan nog niet verwerkt te hebben. Standaard deelt nu de tweede plaats met Ander lecht op twee punten van FC Brugge. Nummer vier is Racing White, dat een achterstand heeft van maar liefst negen punten. Thom Kooijman heeft zijn paar den kennelijk goed voorbereid, gezien zijn vlotte winst in de eerste twee koersen. In de eer ste verbeterde Jax, ondanks een stevige wind zijn kilometertijd met vier seconden, wat voldoen de was voor de zege. Vervol gens won de toch niet gemakke lijke You Baker ondanks een felle en langdurige aanval van Ivan, met Kooijman zelf op de sulky. Hiona Marijke viel erg tegen. Een grote indruk liet Poly Trek in de hoogste klasse bij de vol bloeds achter. Hij nam de kop, liep een ver van de rest weg en won. onbedreigd met jockey Dodd. Snooty Fox begon zijn carrière in Nederland met een gave zege, terwijl Joeri zijn winst van de eerste koersdag herhaalde met een minimaal verschil voor Bebe-Boo. a De uitslgen van de gisteren ge houden draverijen te Wolvega: Arnoldusprijs over 2240 m: 1. Ko- hinoor (P. E. Bron) KM.TIJD 1.31.8, 2. Irene Braun, 3. Jetty Bonny V. Toto: winn. 4.90, pl. 2,10 2,00, 2,00, koppel 24,60, trio 444,90. Am ad Kinleyprijs over 1900 m met autostart (le aid.): 1. Je t'Aime (J. Verhoeve) 1.28.2, 2. Jolanda Z, 3. Intermiede. Toto: winn. 2,70, pl. 1,40 1,10 1,30, koppel 5,10. Amad Kinleyprijs over 1900 m met autostart (2e afd.): 1. Imca Lee (J. osting) 1.28.1, 2. Jagers- ro V, 3. Jea. Toto: winn. 14.60, pl. 4,00 1,50 2,30, koppel 55,00, trio 609,90. Baron Plutoprijs over 2240 m (le aid.): 1. Eddy B (H. Maring) 1.28.1, 2. Filius de Qiunta, 3. Gonda Scotch. Toto: winn. 5.40, pl. 1,80 1,80 2,90. koppel 11,40. Baron Hollandiapriis over 2220 m: 1. Hermien (P. Wortel) 1.28.2, 2. Gipsy Axworthy. 3. Glambler. Toto: winn. 3,00. pl. 1.80 2,30 2,30, koppel 20,50, trio 295,80. Anton B prijs over 2240 m: 1. Gudo van Bonni (L. Schoonho ven jr.) 1.24.9, 2. George van Rhea, 3. Heliotroop R. Toto: Winn. 2,10, pl. 2,00 2,70, koppel 9,10. Alexander The Salntprijs over 2200 m (met autostart): 1. In- flae Hanover R (J. Paulusma) 1.29.2, 2. Idle Way, illustre. Toto: winn 17,80, pi. 2.20 1,30 1,50, oppel 6,80, trio 346,10. Barbarossa W prijs over 1900 m: 1. Freule (H. Schoonhoven) 1.26.8, 2. Fan Pom B, 3. Her- Toto: winn. 2,30 (stal), pi. 2,90 1,80 1,60, koppel 8.60. Baron Kinleyprijs over 1910 m: 1. Jolanda H (J Hart) 1.28.6, 2. History Jewel, 3. Hasty. Toto: winn. 5,80. pl. 2.10 2.40 30,60, koppel 14,50, trio 5759,20. Baron Plutoprijs over 2240 m (2e afd.): 1. Ike Hollandia (W. Kluin) 3.17.2 1.28.. 2. Gerda Dunst, W, 3. Gea Volann. Toto: winn. 3.30, pl. 1,50 2,20 2,00, koppel 11,90. Totalisator-omzet: 224.306. ZAANDAM In de sporthal De Vang te Zaandam zijn zaterdag de finales van het Koninklijke Nederlands Christelijk gymnas tiek Verbond gehouden, voor ad- spirant heren en heren. De uit slagen zijn: Adspirant-heren: 1. H. Vernhou^" (Wilhelmina Amersfoort) 83.65 pnt.; 2. J. v.d. Burg (Jahn, Lei den) 75.30; 3. R. Beekes (Turn- lust, Den Helder) 74.10: 4. R. Sawada (VNV, Geuzenveld, Am sterdam) 73.50; 5. J. Debrecze- ny (Juventus, Drachten) 72.85. Heren: 1. H. Mey (Gelre, Dieren) 86.60 ;2. P. de Winter (KNV, Groningen) 81.25; 3. B. van Dijk (KNV, Groningen) 80.60; 4. B. Velthuis (DOK, Juliana, Aalten) 80.55; 5. G. Fortuin (Advendq, Den Haag) 80.45. DEN BOSCH In sporthal „Vin- kenkamp" te 's-Hertogenbosch zijn de Nederlandse jeugdkam pioenschappen schermen gehou den. De uitslagen zij: 20 Jaar: 1. I« Haag» 4 gi rage: 2 Abrahams Den H Leenders (zaal VI 3. Sabel jong. _;aal (VWB. De wonnen partljc Tlne Heystrat (zaal 3. Jackcy Amsterdam» sen, zaal VandcrvóódT)Piet En- zerink (Scaramouch. Arnhem). Floret meisjes tot 15 jHar: 1. Iveltc Kardnlus (zaal Knrdolus) 4 gewon nen partijen ntt barrage; 2. Jaekey Leenders (zaal Visser, Amsterdam), 4. Sabel Jongens tot 15 Jnar: 1. Gerafd Albus (Zaal Kardolus). 5. 5. Degen Jongens tot 13 Jnar: 1. RoN Nowe (Prometheus. Delft), 4 Nieuwe voorzitter NWB Utrecht Op de algemene jaar vergadering van de Nederlandse wandelsportbond die zaterdag in Utrecht is gehouden is de voor zitter de heer T. Dikker afgetre den. Hij is opgevolgd door de heer J. P. Lubbers uit Zaan dam. Als nieuw bestuurslid depd de heer J. D. ter Hal uit Apel doorn zijn intrede

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16