Zoetemelk in nieuwe rol greep naast hoofdprijs Tos llaesi teonde zich in slotfase de allersterkste Revanche van Rijnders met „wereldtijd" KMAU herkoos praeses Jutte Zes valpartijen wierpen schaduw op Ronde Zuid-Holland Militairen oefenen Joke v. Beusekom in demonstratie Olympische Spelen SPORTBIJLAGE MAANDAG 27 MAART 1972 A 3 MEERSSEN Joop Zoetemelk, voor het eerst dit seizoen onder de directe 'nvJoed van Jan Janssen, heeft gisteren in de zevende Amsiel Gold Race zijn andere, nieuwe ge zicht laten zien. Joop Zoetemelk vroeger vaak verwe ten een afv/achter te zijn trad op in de rol van aanval ler en die rol was hem op het lijf .geschreven. Met Wim Schepers bepaalde hij vcor een belangrijk deel de allure van deze race door de Limburgse heuvels. Dit tweetal, noch Jan Janssen die een gedurfde solo-aanval in een ongelukkige val gesmoord zag, kreeg in Meeersen de kroon van de winnaar. Die onderscheiding werd uitgereikt aan de 23-jarige Belg Walter Planckaert werd sterkste sprinter uit het kop- groepje van vier (De Geest. Zoetemelk en Vianen waren de anderen) dat op de Raarberg in Meerssen streed om de vetste prijzen. Met deze eerste grote overwinning van Walter Planckaert werd een traditie van Belgische suc cessen voortgezet, want in de drie voorgaande jaren was de eerste prijs voor Reybroekck, Pintens en Verbeeck. In deze Gold Race echter was de opper macht van de kwantitatief ook nu weer het sterkste vertegen woordigde Belgen, niet zo spre kend. De glans van de „gouden rit" door Zuid-Limburg werd opgepoetst door de Nederlan ders Joop Zoetemelk, Wim Schepers en Jan Janssen. In deze AmsteJ Gold Race ontbra ken de grote vedetten, zoals Eddy Merokx, Agostinho en Rini Wagtmans. Er resteerde slechts een Belgisch Nederlands tweegevecht, waarin België de sterkste bleek. In de eerste helft van de koers braken Zoetemelk en Schepers uit. Hun ontsnap ping duurde tot de Keuteberg Hun grootste voorsprong be droeg veertig seconden. Jan Janssen was de volgende aanvaller. De ..grand old man" van de Nederlandse wielrennerij ondernam een solo die iedereen verraste. In dertig kilometer wist hij een voorsprong te pak ken van ruim één minuut. Maar in de afdaling naar Eys kwam hij op de gladde weg ten val, en daarmee waren zijn kansen ver keken. „Het was niet mijn be doeling alleen door te gaan", al dus de aan zijn heup gewonde Janssen, „Ik wilde een brugge- hoofd slaan voor Joop Zoete melk". Daarmee toonde hij dui delijk aan dit seizoen volledig in dienst van Zoetemelk te wil len rijden. Het was diezelfde Zoetemelk, die op het beslissende moment erbij was. Vier man scheidden zich dicht bij de finish af. Vianen, De Geest, Walter Planckaert en Zoetemelk. Toen het op sprinten aankwam, tegen de helling van de Raarberg op, leken de beste kansen voor de klimmer Zoete melk. Maar Walter Planckaert drukte zijn wiel toch nog voor Zoetemelk over de streep. Zoe temelk moest zelfs de Belg Wil ly de Geest nog voor laten gaan. Vianen finishte op veertien seconden, gelijk met het pelo- ALSEMBERG Eddy Merckx heeft gisteren de Belg;sche klas sieker de „Brabantse Pijl" ge wonnen. Hij legde de 170 kilo meter af in 4 uur en 5 minuten. De tweede en de derde plaats waren voor de ploeggenoten van Merckx, Van Springel en Swerts, in dezelfde tijd als hun kopman. Zaterdag werd Merckx tweede in de wieier Grand Prix in Harel- beke. Winnaar was de Belg Hu- bert Hutsebaut, die de 226 km aflegde in 5.39.15 uur. ROTTERDAM Cees Stam is zaterdagnacht in het Rotter damse sportpaleis achter Joop Stakenburg voor de tweede maal nationaal kampioen bij de profstayers geworden. Hij wen de eerste manche en werd in de tweede manche derde. In deze wedstrijd nam de Scheve- ninger Piet van der Lans af scheid van de wielerbaan. De De Belg Walter Planckaert gaat trimfantelijk als wedstrijden in het Ahoy-sportpa- leis werden gehouden ten behoe ve van het hartonderzoek in Nederland. de ,,Amstel Goldrace" over de finish. gisteren gewonnen door de Pool Szurkowski. In het algemeen klassement leidt de Deen Blaud- zun voor onze landgenoot Frits Schür, die dezelfde totaaltijd heeft. JEN HAAG Nog geen enkele maal had Ton Damen uit Ulvenhout na afloop van een klassieker op de hoogste trede van het erepodium gestaan. In zijn driejarige carrière als wieleramateur had hij ze praktisch allemaal gereden, maar het tikje klasse dat nodig is om een klassieker te winnen ontbrak nog. In de Ster van Zwolle zat hij van voren ook bij de groep waaruit later Louis Westrus als win naar te voorschijn zou komen, maar een crank-breuk schakelde hem echter voor een eervoile klassering uit. iïüj bewees in elk geval wel in vorm te verkeren en toen hij enkele weken geleden op het Wentbrabantse kampioenschap beslag legde wist hij dat hij niet lan ger genoegen behoefde te nemen met een bescheiden plaats. Lang heeft de 22-jarige Brabander niet gewacht om ziefi met een lauwer krans van een klassieker te tooien. Afgelopen zaterdagmiddag won bij met groot machtsvertoon de negentiende ronde van Zuid-Holland met een voorsprong van 41 seconden op de grote favoriet de in glanzende vorm stekende Amsterdammer, Louis Westrus. En toch had Ton Damen steeds de boot gemist als de grote azen demarreerden. Dat was al na dertig kilometer in Den Hoorn. Door een gesloten over weg bij Pijnacker kon iedereen weer bijkomen maar lang wachtten Louis Westrus, Kees Bal, Henk Prinsen, Ton van der Spiegel Cor Leunis, Sjaak Dec kers, Peter Legierse," Jan Bak ker, Henk Bulthuis, Sjef v.d. Burg, Wim de Waal, Bram Joe- venaar en Lou Verweij niet. In totaal gingen veertig man voor bij Zoetermeer weg en weer was Ton Damen daar niet bij. 'Uit deze groep probeerde Sjaak Deckers weg te komen maar onder aanvoering van Piet van Leeuwen uit Zoeterwoude te recht uitgeroepen tot de strijd- lustigste renner liep deze de marrage op niets uit. Inmiddels was de karavaan knap geredu ceerd. Slachtoffers n totaal deden zich zes valpartij en voor en toen de boven ge schetste veertig man hun ont snapping inzetten waren door vijf valpartijen negentien renners uitgeschakeld, of door blessures of door materiaalpech. Daarbij had het hoge tempo al veel slachtoffers gevergd, op de Maasdijk tussen 's-Gravenzande en Westerlee werd er door de kop hard aan getrokken en werd een snelheid van vijftig ki lometer bereikt. Het slechtst was de renner Wim de Ruiter uit Mierlo er aan toe. Hij brak bij Pijnacker zijn sleutelbeen toen hij in volle vaart over een gevallen collega reed. liern Berkhout de favoriet uit Schipluiden die bij twee valpar tijen was betrokken, toch door- >EN HAAG —De wedstrijd van het Nederlands militair elftal te gen Oostenrijk, in de voorronde van de CISM-kampioenschap- pen, wordt op 3 mei in Gmund gespeeld. Ter Voorbereiding speelt het team morgen tegen 1 Papendrecht een lichtwedstrijd. lp 6 april volgt er in Leerdam eveneens een lichtwedstrijd te gen Leerdam Sport. Op 12 april wordt er tegen SC Cambuur geoefend. De aanvang van alle wedstrijden is gesteld op 20.(10 zette, maar later door een ge sloten overweg achteruit werd geworpen: „Eigenlijk moet zo'n rit al voor Delft beslist zijn. Als je met honderd man op die smalle wegen komt, dan blijven zulke valpartijen niet uit". Gevaarlijk Joop Middelink de rondborstige KNWU-coach, die had genoten van een door stralend weer be gunstigde goede strijd, was ten aanzien van het parcours ook enigszins kritisch. „Het par cours was in de beginfase ge vaarlijk. Als op die smalle we gen auto's links moeten parke ren, worden die wegen nog smaller en dat vraagt enorme stuurmanskunst. Onervaren jon gens kunnen dan snel valpartij en veroorzaken". De coach van de KNWU was niettemin best te spreken over de organisatie als mede over de prestaties van en kele amateurs. „Ik heb veel be wondering voor die jongen Van Leeuwen uit Zoeterwoude. en natuurlijk de winnaar. Het was een koers met veel moraal van coureurs als Bal, Van der Spie gel, De Waal en Deckers, jon gens met inhoud, en daarbij mogen we Westrus niet verge ten. Hij heeft zich vanmiddag weer van voren laten zien". De veertig weggesprongen man nen werden bij Koudekerk weer ingelopen door het fel jagende peloton, voorbij Nieuwkoop ech ter formeerde zich weer een kopgroep met de grote Azen, maar weer zonder Damen. Het tempo van deze groep lag bij zonder hoog en de verwachting was wel dat ze weg zouden blij ven. Inmiddels had zich een tweede groep los gemaakt ook hier ontbrak Damen die fel achter koplopers aanjoeg. De samensmelting kwam tot stand toen bij Waddinxveen een gsloten overweg de tweede groep gunstig was gezind. De samen gebundelde krachten van de groten in de kopgroep waren veel coureurs te veel en steeds vielen mindere goden af. Onmerkbaar Onmerkbaar had Ton Damen zich uit de derde groep los gemaakt en sprong naar de door de hoofdmacht geloste renners. Ook deze liet Damen zijn hielen zien en na 123 kilometer bij Bergschenhoek kreeg hij aan sluiting. Vijftien kilometer voor de eindstreep demarreerde hij uit de kopgroep weg waar nie mand door vermoeidheid over mand nog reageerde. Ton Da men bleef weg en vergrootte zijn voorsprong bij elke pedaal slag. voorsprong van 41 secon den bleef hij Westrus, Van der Spiegel en Van der Burg voor, waardoor hij zich onder de bes te amateurs schaarde en hoog in het boekje van Joop Midde link werd genoteerd. BART HOOGDUIN Met EINDHOVEN De Amersfoortse zwemster Anke Rijn ders heeit Hansje Bunschoten slechts een half uur in het bezit gelaten van het Nederlands record op de 200 m. vrije slag. De aankondiging dat Hansje Bunschoten in Amersfoort Anke's record met drietiende van een seconde verbeterd had, gaf de Amersfoortse zwemster een gewel dige stimulans. Ze won haar race in 2 min. 5.9 sec., meer dan 2 sec. onder Hansje's toptijd en slechts 0.1 sec. ver wijderd van het wereldrecord van de Australische Shane Gould. Al dient natuurlijk wel te worden 4*'™l17;7vri1,p~J,i,l}i,zllin 3'43 0' 2 gesteld, dat Anke in het kleine onder 14 jaar: ir. Ottenbad het voordeel had ïoo m schoohiag: l. Bert van Kraay van vier keerpunten meer. o. v, Maar zelfs al zou men daarvoor een ruim surplus nemen van een halve sec. per keerpunt, dan nog zou Anke Rijnders het Europees record ruimschoots hebben verbeterd. Dit staat nl. sinds de Europese kampioen schappen van Barcelona op naam van de Oostduitse Ga- brielle Wetzko met 2.08.2. In Eindhoven werd nog een Ne derlands record verbeterd. Frangois van Kruisdijk stelde zijn eigen toptijd op de 200 m wisselslag aanzienlijk scherper: van 2.13.7 naar 2.12.6. Met deze tijd is hij 0.6 sec. binnen de Olympische limiet gekomen, die hij over twee weken bij de win terkampioenschappen in Den Haag dient te realiseren. Ton van Klooster heeft dit week einde eveneens een Nederlands record verbeterd. In het 50 me- terbad van Bussum legde Ton van Klooster de 800 meter vrije slag als tussenstation van de 1500 meter af in 8.51.2. Het oude record stond sinds de wed strijden van 29 augustus van het vorig jaar in Turijn op zijn naam met 8.51.8. Ton van Klooster voltooide de 1500 meter in 16.45.0. Dat is 2.2 seconden boven zijn na tionale record. Voorts legde Hansje Bunschoten de 800 meter vrije slag af in 9 min. 20 secon den. Eindstand: 1 PSV 70.(5 pnt 89, (5, 3. Zwemlu.it ÏO.'I., 4. 116.5, G. VZC VI. 121.6. Bij de internationale wedstrijden in het 50 meterbad van Dlls- seldorf voor jongens en meisjes tot veertien jaar hebben Evelien Lonte en André in 't Veld over winningen behaald op de 400 meter vrije slag. Het ZIAN- zwemstertje won in 5.01.9 en André in 't Veld in 4.40.9. De belangrijkste uitslagen waren verder: Anke Rijnders benaderde het we reldrecord 200 meter vrljeslag dames tot op een tiende seconde en verbeterde daarmede ook het Nederlands record op deze af- iN.d 108.2, .■dl 1 09 0 Freddie vrije «li.ic1. Kroln Beg- (Nc<! vlinderslag1 Bon (Ned) 2 32.2 In Moskou zijn zondag zwemwed strijden begonnen, waaraan wordt deelgenomen door 250 deelnemers uit elf landen. De belangrijkste uitslagen (25 me ter) zijn: 2.40.1. 3. I)e Roe (Ned) 2,42.0, 9.8. 2. Vun VIIr> •d) 3.48.6 g: 1. Kntnlln H 6, 2. Van Vllo». 106.2. 3. Torn r HehmiMiii inllnn Stepn- 3. IJo« lovn (Ru,si1,15.2 ncter vlinderslag: I. Hclgn I.llld (O-Dld) 1.06.4, 2. Rnnnmarlo Ko- r (O-Did) 1.015.5. 1 Tlnotln Leks- Pouw (Ned) 100 meter vlinderslag: 1. Jl pevesl (Hong) 2 30.3. 3. Puil »rd>. 1) 1043 (O-Dld) 1.0.7 (nlei Ru- ion m. vrije slag: 1. Anke Rijnders IAZPC) 2.05.9. 2 Enlth Brlitlihn (IJ) 2.10.8. 3. Astrld Verver (PSV) 2 15.2. 100 m schoolslag: 1- Tlnkeke Hofland iZIAN) 1 16.3. 2. Alle te Riet (Zwemlust) 1.16.9. 200 .ii wlssel-lng: 1 Henny Pcnter- nwinn (IJ) 2 29.3. 2 Yvonne Aggen- hnrh (Zeemacht) 2 22 8. 3. Alle te Riet (Zwemlust) 2.37.3. 200 m. vlinderslag: 1 Frleke Buy» (VZC VI.) 2 26.3. 2. Aggenbnch (Zee- De meute achter de leiderswagen wachtend op het moment dat de rode vlag zal neergaan ten teken dat de Ronde vc gonnen. Allemaal van een ideaal vervuld: winnen. Dat kan er natuurlijk maar een, en dat was Ton Damen, die i mocht tooien met de krans voor de winnaar. Brec (Zwemlust) 1.12.4 100 m vrije slag: 1. Corlunne Key- mans (Aeglr) 1.04.4 200 in windslag: 1 Francois vnn Kruisdijk (PSV) 2.126. 2 Bob Sih'iiilsen (IJ) 2.17.8. 3. wim Mul- der (Zwemlust) 2 20.2, 200 m vrije «lag: 1 TVter Prljdekker (Zlan) 1.67.7. 2. Klaas van de Bo» (PSV) 2 04 6 200 m schoolslag: L Hans Klzermnn (Zlan) 2.33 2. 2 Robin Wetering (Zeemacht) 2.35 5. 3. Wim Mulder (Zwemlust) 2.42 4 200 in rug-lag: 1. Bob SchouUen (IJ) 2.11.2, 00 m. (IJ) 2. 2.16.6 4x50 meter wisselslag: 1. Zlan 2.12.4. 2. PSV 2.13 2. LONDEN De Nederlandse kampioene Joke van Beusekom is gekozen voor de badmlnton- demonstraties, die ten tijde van de Olympische Spelen in Mün- hen zullen worden gehouden. In totaal zijn 24 speelsters en spe lers uit elf landen geselecteerd. DEN HAAG De zeventigste jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie, die zaterdag in het Congresge bouw in Den Haag werd gehou den, is heel wat rustiger verlo pen dan de bijeenkomsten van de Unieraad, die in december en Januari plaatsvonden en waar dc affaire Micke Sterk De zaak Mieke Sterk is inmiddels opgelost en de KNAU bevindt zich kort voor dc Olympische Spelen weer in rustiger vaarwa ter. In dat rustiger vaarwater hoopt voorzitter Frans Jutte, die al negen dc jaar de KNAU leidt, nog eenmaal de Olympi sche Spelen mee te maken. In zijn openingswoord stelde de heer Jutte, die later als voorzit ter werd herkozen: „Dit wordt mijn laatste jaar als voorzitter. Ik hoop dat wij als Unie dit jaar nog ons 30.000e lid kunnen begroeten. Dan zal, wanneer ik volgend jaar afscheid neem, het ledental van de Unie verdubbeld zijn In vergelijking met 1963 toen ik de voorzittershamer kreeg". Voorzitter Jutte, die verder ver wachtte dat de KNAU tien tot twaalf deelnemers naar MUn- chen zal kunnen zenden, reikte ook weer de jaarlijkse onder scheidingen uit. Het Leo v.d. Karfonds werd geëerd met de Thompson beker, de hoogste on derscheiding die de KNAU kent. De troffee werd in ontvangst genomen door de naangever van het fonds. De,KNAU-bekcr voor de meest opvalllende da mesprestatie was voor de Ne derlandse recordhoudster kogel stoten Els van Noorduyn terwijl Egbert Nijstad (DOS D) de Herman van Leeuwen-beker voor de beste herenprestatie kreeg De twee onderscheidingen voor He beste jeugdatlete en -at leet gingen naar Annemieke Bouma (Fanny Blankers-Kocn plaquette) en F-rank Nusse, die de Albert Spree-beker ontving. De heren Blankers, Hut en Jan sen werden benoemd tot erelid van de KNAU. Naast voorzitter Jutte werden ook de commissarissen Kloustcrs en Thijssen bij enkele kandidaat stelling herkozen. De heer P. Claassen (Amsterdam) volgde de scheidende penningmeester Koster op, die benoemd werd tot lid van verdienste. De vergadering koos tot voorzitter van de nationaal technische commissie de heer Grewer uit Amsterdam. In een bestuursva- cateure zal nog voorzien wor den.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15