{als mansveld raast grinnikt de zoete Postumus Telstar in ontluisterde vijf minuten Ook tegen PSV (1-1) weer: Polleunis naar FC Den Haag? Dramatisch slot voor Excelsior MAANDAG 27 MAART 1972 A DEN HAAG Piet de Zoete is de laatste weken bij FC Den Haag veranderd. Van het manusje van alles, dat op alle plaatsen bruikbaar is, werd hij na het vertrek uit de hoofdmacht van Kees Weimar, een solide centrale verdediger, die door zijn sobere speeltrant weinig in de belangstelling Devrindt bekroont zijn actie langs drie verdedigers komt. Maar hij verdient het wel, want zijn efficiën tie voor het elftal kreeg na die korte inwerkperiode een extra dimensie. Piet de Zoete: ,,Ik ben een elftal speler. Als het moet kun nen ze me ook rechtsbuiten zetten. Maar als ze je over al voor inzetten, ga je je toch onrustig voelen. Je zelfvertrouwen vermindert. En nou weet ik wel: Ik heb het applaus van het pu bliek, wat voor een jongen als Kila belangrijk is, niet zo hard nodig, maar toch moeten ze je ook niet voor alles gebruiken. Toen ik die plaats in het centrum kreeg, voelde ik me elke week sterker worden. Mo menteel barst ik van het zelfvertrouwen." komt net te laat c kwam, toch een belangrijk aan deel in de successen van de laatste weken. Door zijn be trouwbaarheid kon Aad Mans veld, de ausputzer, die zo graag aanvalt, zich meer permitteren dan anders. De doelpunten, die p)an staat daar i doelpunt te voorkomen. de laatste tijd slecht. Onbewust ga je dan toch weer aan het Ne derlands elftal denken, al zal ik dan wel eerst een hartig woord je met de technische commissie willen praten") zo ziet razen. FC Den Haag met een schuiver. Piet de Zoete hij of zelf of een ander liet ken. was er een direct gevolg van. Dat bleek de laatste weken tegen Vitesse, FC Groningen en NAC. Maar ook gisteren, tegen PSV, durfde Aad Mansveld weer. In de eerste helft resul teerde dat zelfs in een door braak. die de inleiding van het doelpunt van Wietze Couperus werd. Toen PSV een kwartier na rust het uitzicht op een over winning aan flarden schoot, deed Aad Mansveld weer wat hij moest doen: Aanvallen. De druk van FC Den Haag werd door deze verandering vanzelf groter, maar de triomf bleef uit. De tijd was te kort om nog een beslissing te forceren. de Couperus, van wie men verwachtte dat hij zet van Mansveld heeft hij inderdaad gedaan k Jensen reageren teleurgesteld. Deze „nieuwe" Piet de Zoete had, Piet de Zoete grinnikt „op de ach- hoewel zijn optreden in het veld tergrond" als hij Aad Mansveld nooit boven de degelijkheid uit- („Israël van Feyenoord speelt .SEN Koen Brouwer is aan n laatste seizoen als scheids- ichter bezig, maar het is niet jn beste. De Vlaardingse wed- rijdleider, die vorige week op oudenstein al geen sterke in- nk maakte, gaf gisteren bij ïlstarFeyenoord een inter- etatie van de spelregels ten iste die niet altijd even geluk- as. Niet alleen liet hij het sommige collega's streng oordeelde shirtjetrekken vol- men onbestraft Wim Jan- werd eenmaal door Jaap in op deze wijze bijkans on- r het gras gesleurd, zonder Brouwer er een woord, laat jn een fluitsignaal aan vuil ikte hij gaf door twee echtbare beslissingen een eel andere wending aan het dat in de slotfase tenslotte de Rotterdammers met 3 n hun voordeel werd be stand kwam echter pas op scorebord, nadat Feyenoord de hel was gegaan. De lsproblemen van de Rot- •nse formatie zijn genoeg- bekend. Tegen de toch niet als briljant bekend staande voorhoede van Telstar kwamen de Rotterdammers ook verdedigend veelvuldig in moei lijkheden. Vooral het optreden van de steeds beter in vorm ko mende Kees van Kooten stelde Israel, Van Duivenbode en Vos voor soms onoverkomelijk pro blemen. De massieve Van Koo ten won vrijwel elk kopduel en bleek bovendien langs de grond moeilijk van de bal te krijgen. „Op het ogenblik begin ik het gevoel te krijgen dat het pas lekker gaat", vertelde Van Kooten later. Van conditionele moeilijkheden is vrijwel geen sprake meer. Ik kan nu vrijwel de hele wedstrijd blijven gaan". Na het openingskwartier, waarin Feyenoord een licht overwicht had liet Van Kooten voor het eerst zijn gezicht zien. Zelfs op het door voortdurende regen glad geworden veld bleek hij zich uitstekend staande te kun nen houden. In de 22e minuut leidde een van zijn acties tot de voorsprong. Een Velser hoekschop bracht de bal bij Van Kooten. die het leer naar De Wit plaatste. Deze haalde onmiddellijk uit naar de rechterhoek en Treytel was ge slagen 10. Allengs drongen de Rotterdam mers echter op. Vertrouwend op de buitenspelval trachtte men de niet van gevaar ontblote Vel ser aanvallen in te dammen, maar Stout en De Wit konden enkele keren doorbreken. Na een klein half uur vestigde Koen Brouwer nadrukkelijk de aandacht op zich. Bij een Rot terdamse hoekschop werd doel man Van der Meeren opzichtig op de tenen getrapt, waardoor de Velser doelman niet van de grond kon komen. Israel wel en dat betekende de gelijkmaker. Brouwer had het incident echter „niet gezien" en negeerde de protesten van Telstarzijde. Van af dat moment kon Brouwer weinig goeds meer doen. Hij greep niet in als er overtredin gen werden gemaakt en een vermanend woord op zijn plaats geweest zou zijn. Telstar ging overdonderend van start na de hervatting. Ko Stout verraste Rinus Israel door de Rotterdamse centrumverdediger in een sprint naar het doel van Treytel te verslaan. De Velser aanvaller had echter te veel tijd nodig om zijn actie af te ron den. Deze eerste minuten van de tweede helft brachten de on zekerheid van de verdediging van Feyenoord nadrukkelijk aan het licht. Van Kooten: „Ik was verbaasd over de ruimte die ik ik het tegen Feyenoord zo ge- kreeg. Ik had niet gedacht dat makkelijk zou krijgen. Ik kon vrijwel elk kopduel winnen". In de elfde minuut gaf Koen Brouwer opnieuw van zijn aan wezigheid blijk. Stout kon op rechts ongehinderd opdringen, zijn voorzet op maat bereikte Van Kooten die de bal op knie hoogte ineens ongelooflijk hard langs Treytel knalde. Tot veler verrassing keurde Brouwer deze treffer af. „Daar begrijp ik niets van", zei een teleurgestelde Van Kooten later. „Ik kwam acher Schnei der vandaan toen die voorzet kwam. Ik deed pas een stap naar voren op dat moment dat de bal was gespeeld. Ik kon nooit buitenspel gestaan heb ben." Scheidsrechter Brouwer zag het echter anders en dat werd de redding van Feyen oord. want de équipe van Hap- pel kon zich na deze meevaller weer oprichten. De beste kan sen waren voor Telstar, maar de bezieling was goeddeels weg. Rab: „Na dat afgekeurde doel punt was de jeu er wel een beetje af", oordeelde Jan Rab later. „We spelen een magistra le partij. Daar werk je een hele week voor. En dan word je op zo'n manier de overwinning door de neus geboord". Telstar raakte vermoeid. De Vel- senaren. zich voordien vaak via vernuftige tik-takacties uil ver dedigingsproblemen werkend, gingen fouten maken. Een van die dekkingsfouten leverde Feyenoord vijf minuten voor het einde alsnog de zege op. Bij een hoekschop van Schoenmaker werd Israel volkomen vrijgela ten. De Rotterdammer kopte de bal terug in het doelgebied waar Hans Posthumus gereed stond om het laatste tikje te geven. 1—2. Telstar was gedesillusio neerd. Het gelijkspel wat voor het grijpen had gelegen en ver diend zou zijn geweest was ont glipt. Posthumus maakte van de ontstane teleurstelling gebruik door een moment van onattene- heid van de eiser verdediging af te straffen, daarmee de score geflatteerd op 3—1 bepalend. „We hebben verloren door de ar bitrage". stelde Jan Rab na af loop zonder omwegen vast. „Zelfs voor het tweede doelpunt van Feyenoord ging de scheids rechter nog discussiëren met zijn grensrechter of het nou een hoekschop of een uitbal was." Ook Frans van Essen, die in de tweede helft met een enkelbles sure na een duel met Van Hane- gem uitviel, was verbitterd. ..Die scheidsrechter had zand in zijn ogen", zei hij Ernst Hap- pel bleef lang in de kleedkamer. Op de vraag hoe hij Van Kooten vond. mompelde Happel: „Ik heb niets ie zeggen". Het moet echter ook Happel niet zijn ont gaan dat Van Kooten even ge vaarlijk was als Schoenmaker en Posthumus ondanks de twee doelpunten van laatstgenoemde. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 22. De Wit (1—0, 33. Israel 11. 85. Posthumus 1—2. 90 Posthumus 1—3. Scheidsrechter Brouwer 13 schouwers 12.000. Telstar: Van der Meeren; Dries- sen, Andre. Zwaan, van Essen (Bisschot) De Vries. Fens, Jonker: Stout, Van Kooten. De Wit. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van Duivenbode. Israel, Vos; Jansen. Van Hanegem, Hasil, Wcry, Posthumus, Schoenma ker. die weet wat hij wil. Die pijl snel dirigeert, als er ergens een gat valt, een goed overzicht op het spel heeft en die zijn kennis zo overdraagt op de spelers, dat ze er nog naar handelen ook. Piet de Zoete: „Het is heerlijk zoals ik nu voetbal. Je weet wat je moet doen en je kan het ook. Aad is dë robuuste, de man die risico's neemt. Ik niet. Doordat ik 28 jaar ben, zie ik het alle maal wat betrekkelijker, rela tiever. Daardoor val ik waur- schijnlijk ook niet zo snel op. Maar voor het elftal heb ik na tuurlijk wel waarde. Misschien zelfs meer dan een ander." eruit. Ook gisteren tegen PSV bleek dat het tandem Mansveld-De Zoete Scoreverloop goed scharniert. De aanval van PSV, zonder Willy van der Kuij- len weliswaar, had voor rust niets in de melk te brokkelen. Dat resulteerde in een overtui gend overwicht voor FC Den Haag, dat na het doelpunt van Couperus het zege reeël maakte. Kila speelde minder goed dan anders) geen greep meer op het spel en bleek ook de aanval zich te weinig van zijn storende taak bewust te zijn. Het gevolg daarvan was dat PSV meer zelfvertrouwen kreeg. Toen De vrindt tussen twee verdedigers doorglipte, van wie Joop Korc- vaar hem onvoorwaardelijk had moeten vloeren, en de gelijkma ker scoorde, doordat doelman Thie, die wel destrateus te werk wilde gaan, tegen Korevaar op liep, werd dat gevoel nog gro ter. Jezek over deze treffer: „Ik blijf zeggen dat FC Den Haag te zacht speelt. Als je toch ziet hoc Munck Jensen onze spelers aanpakt, en je vergelijkt dat met de wijze waarop Devrindt langs drie verdedigers kan flit sen, dan zit daar een hemels breed verschil tussen. Dat moet HANS DE BRUYN Couperus 1—0. 63. Devrindt 11. Scheidsrech ter: Dorpmans, Toeschouwers i de tweede helft kwam daar echter verandering in. Toen luid het middenveld van FC Den Haag (Advocaat had een vrije .opdracht, wat hem niet ligt en FC Den Haag: Thie. Wijngaardc. De Zoete. Mansveld en Kore vaar, Advocaat, Kila en Berg, Couperus (Hestad). Roggeveen en Van Eeden. PSV: Van Beveren, Van den Don gen, Strik, Radovic en Munk Jensen, Van Kraay (Kemper), Van Stippent en Van Tilburg (Hoekema), Schmidt Hansen, Devrindt en Mulders. DEN HAAG Hatald Berg is teruggekomen op zijn besluit om naar Noorwegen af te reizen. Het aanbod van FC Den Haag klonk hem zo goed in de oren, dat hij met een verlenging van het contract instemde. De eerste transactie voor het nieuwe seizoen werd hierdoor een feit. Hoeland het duurt, voordat er meer volgen, is nog ondiudelijk. FC Den Haag heeft, zoals al eerder werd gemeld, het oog la ten vallen op Keiler uit Hannover en de Noor Iversen uit Me- chelen. Beide transfers lijken niet haalbaar. Keiler, op wie andere Europese topclubs ook azen, is te duur en Iversen heeft een knieblessure. Bovendien, zei hij ons telefonisch, voelde hij er meer voor om naar zijn land terug te gaan. In België doen overigens steeds sterker wordende geruchten de ronde, dat Polleunis van Sint Truiden, voetballer van het jaar 1970, is benaderd door FC Den Haag. Hij moet plaats muken voor Ruud Geels van Go Ahead, die men liever als „attrac tie" wil contracteren. De „zaak-Jezek" is ook gunstiger komen te liggen. Nadat de trainersraad zijn fiat om te blijven had gegeven, schijnt ook de Tsjechische voetbalbond positief te reageren. De Tsjech schat dat zijn kansen op het verlengen van een contract nu zeventig/dertig liggen. ROTTERDAM Excelsior heeft in de laatste secon den de overwinning uit handen moeten geven. Henk Oosterwold gaf een laatste, vertwijfende hoge voorzet, Van Nierop kopte verkeerd en doelman v.d. Roer, die zich zo uitste kend had geweerd, was verslagen (11). Scheidsrechter Wellinga floot met een af. Het betekende dat de voorsprong die Excelsior in de 57e minuut had veroverd en tot dat fatale moment zonder veel moeilijkheden was veroedigd, verloren ging. Het bete-e voet bal kwam :n de eerste helft van FC Groningen dat een stevige mandekking toepaste. De bul werd echter te veel in het cen trum gehouden om tot resulta ten te kunnen komen. In de tweede helft speelden de Rotterdammers veel directer en zetten zij de Groningers, die in Een die periode de wind mee had den. onder druk. Dat resulteer de na bijna een uur spelen in een doelpunt van Coener. die de bal uit een lage voorzei van Meutstege inschoot (1—0). Fransen, die met een pijnlijke rug speelde, werd evenals Ho- venkamp in de loop van de tweede helft vervangen. de vervangers was Oos terwold, die op de valreep een groot aandeel in het gelijkspel had. Scoreverloop: 57. Coenen 01, 90. Van Nierop (cig-n doel) 1—1. Scheidsrechter Wellinga. Toe schouwers: 1800. Excelsior: v.d. Roer; Tctteroo. G den Butter, Van Nierop. Van der Heijden; v.d. Vaart. A den Butter Libregts; Meutstege. Coenen, Bassant. FC Groningen: N'ordström: Koe man, Schipper, Kornelis, Guns; v.d. Heide, Fransen (Ooster wold). Hovenkamp (Eimers); Bos, Jensen, Oldenburger. Allure Zwitserland is een turn- land, dat de laatste ja ren veel aan de oplei ding van een dames- ploeg deed. De wed strijd tegen deze forma tie, die het afgelopen weekeinde in Heeren veen werd gehouden, was om die reden inte ressant. Bovendien had het NOC deze kracht proef als een kwalifica tie voor Mtinchen aange duid. Het feit. dat de Oranje-equipe kans zag een duidelijke overwin ning te behalen, vormt een aanwijzing dat de damesploeg eindelijk naar Olympische allure reikt. Deze constatering is belangwekkend, om dat turnen op de Spelen een van de onderdelen is, waarop Nederland de laatste tien jaar geschit terd heeft door afwezig heid. Zelf beheersing Indien men in Portugal eenzelfde standpunt in neemt als tegenover Feyenoord is gedaan, hoeft Ajax niet op enige tegemoetkoming te reke nen. Nederland is be paald niet populair in dat land. De wijze waarop Feyenoord werd behandeld bij de trai ning. bij het verzoek het licht te mogen aan schouwen bij het aan vragen van een tv-uit- zending en de manier waarop de „gezagsdra gers" en enige toeschou wers de spelers (on heus) bejegenden toen zij het veld opkwamen, was verre van aange naam. Feyenoord heeft zich rustig gedragen, is niet ingegaan op de uit dagingen. Zo zal Ajax ook moeten handelen. Dat vergt zelfbeheer sing, die evenwel nood zakelijk is om onaange name situaties te voor komen. Vooruitzien Het dieptepunt waarin Feyenoord verzeild is geraakt, heeft Rotter dam (en daarbuiten) ge schokt. Slechts het toer nooi om de UEFA-Cup rest de ploeg nog. Scha mel in vergelijking mei de „toppen" die Feyen oord heeft bestegen. Er is gebleken dat ook deze zakelijk ingestelde ploeg grote fouten heeft ge maakt bij het aankoop beleid. Te lang is ge teerd op oude, gerenom meerde krachten en et >is verzuimd gelijkwaar dige of ten naaste bi; gelijkwaardige vervan gers aan te trekken die tijd en gelegenheid kon den krijgen zich in t* werken. Het moéten ba halen van successen, er derhalve het moéten op stellen van de vast» kern, heeft een verloret seizoen en een moeilijj volgend seizoen opgelé verd. Ook bij voetbal i regeren vooruitzien.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13