„Geen tegenstellingen door werkafspraken Snelle trein tussen noorden - randstad KLACHT VAN CONFRONTATIE TEGEN DAGBLAD CcidAcSouAcmt bestuurscollege gebaseerd op onjuiste visie Geen uitstel huurhar- monisatie Ontruiming staanplaats caravans mislukt Premier Biesheuvel: Mgr. Simonis: Aanslagenreeks in Ulster Gedeputeerde bepleit WOENSDAG 22 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WÊÊ DEN BOSCH (KNP) De heer J. Asberg, eindredacteur van het maandblad „Confrontatie" heeft de officier van justitie in Den Bosch verzocht een strafrechtelijke vervolging wegens belediging in te stellen tegen de Brabantpers-redacteur Ton Oostveen, en tegen de directie van het Brabants Dagblad in Den Bosch. De heer Asberg acht zich beledigd door een artikel dat Ton Oostveen schreef over de publicitaire gewoonten van Confrontatie en dat op 4 december 1971 in het Brabants Dagblad en in het Nieuwsblad van het Zuiden werd gepubliceerd onder de koppen: „Zo boeiend is nu Confrontatie". t mag dan lente zijn, met een lekker zonnetje op het warme gras, maar er zijn grenzen. Als je dan als hond van je rust denkt te genieten en De heer Asberg heeft de officier van Justitie laten weten, dafhij zijn e krijgt plotseling een straal koud water over je heen dan maak je als hond-in-het-nauw toch rare sprongen. Kleine meisjes hebben soms klacht wenst in te trekken indien Ton Oostveen of de directie van jondsvervelende grapjes. het Brabants Dagblad verontschuldigingen in de krant aanbieden. Steenkamps „tweede en verbeterde druk A LS „herstelplan" verpakt heeft prof. Steenkamp maandag in Venlo de tweede en verbeterde druk van zijn regeringsprogram 1971 uitgegeven. De geestelijke vadee van het kabinet-Biesheuvel sloot zich bij die gelegenheid aan bij critici die betogen, dat minister Nelissen te weinig geld tot zijn beschikking heeft om tussen 1972 en 1974 het program-Steenkamp te kunnen uitvoeren en tevens bij hen die vinden dat de koers van lonen en prijzen een echt anti-inflatie-beleid on mogelijk maken. Bij het horen van de eerste samenvatting van Stcenkamp's Venlose rede hadden we graag de weddenschap willen afsluiten, dat elk politiek vogeltje dinsdag en eerstvolgende dagen het geluid van Eindhovense Piet doorgeven zou. zoals hetzelf politiek gebekt is. We zouden hebben gewonnen; want de één ligt alle nadruk op Steenkamp's pleidooi voor loon- en prijsmatiging. maar vergeet dan zijn voorstel om bepaalde belastingen toch maar te verhogen.. Anderen begroeten die voorstellen als een prachtig middel om het kabinetsbeleid van nu te wreken, maar zij vergeten „per ongeluk expres" dat prof. Steenkamp een veel straffere matiging van het loonbeleid nodig acht dan dat waartoe overheid en bedrijfsleven tot dusverre hebben durven of kunnen besluiten. Koppel eerkoop Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de bij de kabi netsformatie gemaakte zgn. „geheime afspraken" heeft weinig nieuws opgeleverd. De oppositie bleef bij haar standpunt dat aan de Tweede Kamer belangrijke politieke gegevens waren onthouden doordat de werkafspraken niet bij de formatiestukken waren ge voegd. „Andermaal is bewezen dat de confessionele regeringspartij en onder het juk van de VVD zijn doorgegaan." riep oppositieleider Den Uyl uit. „Dit spelletje is onaanvaardbaar", zei de heer Wieben- ga (PSP). Namens de regeringspartijen verklaarde mr. F. Andries- sen (KVP) de werkafspraken te zien als een onderstreping van het regeerakkoord. En minister-president Biesheuvel wees erop dat ner gens een tegenstelling tussen het regeerakkoord en de werkafspra ken is te vinden. „De frrklies van de regeringspartijen zijn alleen gebonden aan het regeerakkoord", zei de minister-president over deze werkafspraken. Hij legde er de nadruk op dat ?n onzer verslaggevers N HAAG „Ik ben ervoor, er meer inspraak komt bij ichopsbcnoemingen en ook, at zij zich lokaal meer ku nnen ealiseren. We moeten blijven oeken naar goede insprakpro- edures, maar we moeten zo eee! zijn te erkennen, dat ze er ..Men heeft de structuur uitge dacht van een bestuurscollege, gevormd door b sschop, vicaris sen en econoom en dat houdt in, dat zij besturen op gelijk be stuurlijk niveau. Mgr. Simonis meende, dat dit eigenlijk funda menteel een onjuiste, visie is. omdat de bisschop zo niet een eerste dan toch een laatste ver- antwoordelijheid heeft. zei gisteravond mgr. Simonis. t bisschop van Rotterdam via K.R.O.-rubriek Echo in een raaggesprek bij de verjaardag an zijn wijding. Hij opperde de iogelijkheid van een kandi- aatsstelüng door de bisschop- en onderling in overleg met en bepaald diocees. Een keuze p deze wijze gedaan zou door e paus kunnen worden beves- gd. Betalings balans sterk verbeterd de toenmalige de regeringspartijen de afspra ken op 21 juni hadden gemaakt, nadat het regeerakkoord was gesloten. De minister-president wilde niet zeggen of de werkafspraken ter kennis van de koningin waren gebracht. Het kabinet als geheel is aan de afspraken niet gebon den. Omdat de werkafspraken enigszins in telegramstijl op pa pier waren gezet, werden zij niet geschikt geacht voor publi- katie. Enigszins boos tegenover opposi- tieleider Den Uyl verklaarde mr. Biesheuvel: ,,Ik blijf er bij dat bij de kabinetsformatie een redelijke mate van openbaar heid is betracht. Er is nog nooit zoveel openheid geweest. Ik ge neer me niet voor het lijstje van afspraken. In vergelijking met het regeerak koord hebben de werkafspraken maar betrekkelijk waarde, al dus de minister-president. „De inhoud van de afspraken op 5* zichzelf geeft geen bijzondere reden tot geheimhouding". Deskundigen voor „Drie" blijven anoniem (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG —De regering zal een groep „verstandige men sen", die vertrouwen genieten in de kringen van de illegaliteit en de oorlogsvervolgden, uitnodi gen voor besprekingen over de problemen rond een eventuele gratiëring van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. Samen met deskundigen op het gebied van de sociale psychia trie. de psychologie en de socio logie zullen zij de regering in formeren over de vraag, hoe een eventuele gratiëring zou aankomen bij de slachtoffers en hoe men daarbij te werk zou moeten gaan om kwetsing te voorkomen. De regering heeft reeds een aan tal „verstandige mensen" op j het oog. maar het is nog de vraag of hun namen bekend zul- ler. worden gemaakt. Volgens minister Van Agt (justitie) mag men namelijk niet onderschat ten in welke situatie de aange- zochten komen te verkeren wan- nrer hun namen bekend wor den. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAGMinister Udink (Volkshuisves ting) voelt er niets voor de huurharmonisatie uit te stellen. Hij zei dit gisteren in de Twee de Kamer. Vorig jaar, aldus de minister, werd besloten de huurharmonisatie voor wo ningcomplexen van gemeenten en bouwvereni gingen pas op 1 april 1972 te laten ingaan. Daarmee is al een aanzienlijk uitstel ver leend. In de meeste gevallen zullen de huur verhogingen niet meer dan enkele guldens per maand bedragen en dat zal toch niet als onre delijk worden ervaren, zei de minister. Van de kant van ondermeer de PvdA en D'66 bestonden nogal ,wat bezwaren tegen de plan nen om de huren van de oude woningen meer in overeenstemming te brengen met die van nieuwe woningen. Namens de vijf regerings partijen zei ir. Cornelissen (KVP) dat in vele gevallen de huurverhogingen maar beperkt zijn en dat het voor een goed woningbouwbe leid dringend noodzakelijk is dat de huren van oude woningen worden aangepast. Minister Udink deelde mee dat half maart voor 100.000 woningen van gemeenten en bouwver enigingen harmonisatieplannen waren inge diend. Voor 725.000 woningen waren de plan nen al goedgekeurd. Aan de hand van voor beelden maakte de minister duidelijk dat de huurverhoging per 1 april om beperkte bedra gen gaat. Voor Den Haag bijvoorbeeld vergt de huur-aanpassing uiterlijk vijf gulden per maand voor enkele woningcomplexen. De minister deelde mee dat de regeling voor in dividuele huursubsidies wordt verbeterd. De maximale huursubsidie wordt per 1 april ver hoogd van 900 tot 1.200 gulden per jaar. herstelplan gedaan alsof zijn woorden geen bijzondere betekenis hebben. Vergeet het maar! Net als prof. Zijlstra, die geen „homo politicus" wilde heten, weet Steenkamp precies de politieke waarde van waarschuwingen en adviezen op een kritiek ogenblik. En wie durft na de sombere berichten over de voorbereiding van de nieuwe rijksbegroting nog staande te houden, dat Nederland niet voor een kritieke drempel staat? In de „tweede druk" van zijn regeringspregram blijft Steenkamp de grote lijn van zijn program-1971 in grote lijnen trouw: Nederland moet gewonnen worden voor een koppelverkoop. De grote massa dient in te zien. dat ook zij niet op welvaartsverbetering kan blijven aandringen, maar dan moet men het vakbeweging en dergelijke door een breed-gespreid correctie-voorstel mogelijk maken het ge vraagde offer te brengen. Matiging van lonen? Akkoord; maar dan tevens meer stringente prijsafspraken, doorlichten van de ovcrhcidssularisscn en krachtige pogingen om de niet-looninkomens te beheersen. Verdere bezuiniging op bepaalde overheidsuitgaven, maar dan tevens niet terugschrikken voor verzwaring van belastingdruk om geld vrij te maken voor bepaalde gemeenschapsvoorzieningen. Als het moet verhoging van de B.T.W., maar dan ook intrekken van de inflatie-correctie en meer vermogensbelasting. Wel beginnen met steunmaatregelen voor kleine zelfstandigen, maar tegelijkertijd straffer selectieve controle op investeringen. De bemiddelaar van de politieke crisis in het late voorjaar van 1971 ontpopt zich andermaal als een ras-kcppelaar. Overigens toch wel zo, dat het de liberalen moeten zijn, die nu het liefst over dovemansoren zouden beschikken. o ootjes LONDEN (DPA) Nauwelijks 24 uur na de explosie van maandag in Belfast, die tot dusver dit jaar de meeste slachtoffers heeft geëist, hebben zich in Londonderry vier zware ontploffingen voorge- De betrokken gebieden in het hart van de stad waren evenwel na anonieme telefonische waarschuwingen grotendeels ontruimd. Vol gens de eerste berichten zijn enige mensen licht gewond. De schade is aanzienlijk. Ongeveer veertig gebouwen zijn ten dele zwaar De- schadigd en verscheidene zakenpanden volkomen Het mooie dag, er stond een fijne wind en de tien jaar oude Amerikaan John Calnan probeerde z'n nieuwe vlieger. Het ging allemaal geweldig tot de wind viel en de vlieger meesleurde. John probeer de de touwtjes in handen te houden, maar raakte erin verstrikt en buitelde met zijn vlieger tegen de grond. SPORTTOTO Van onze sportredactie) DEN HAAG Op het totokantoor in Den Haag had zich vanmor gen nog niemand gemeld met 13 goede uitslagen. Voor de tweede prijs komen voorlopig 17 mel- dingen in aanmerking, terwijl zich lot nu toe 140 kandidaten voor de derde prijs meldden. Zowel voor de eerste, tweede, derde als extra prijs is een be drag van f 141.663 beschikbaar. Westeuropese scheepsbouw- industrie nodig ROTTERDAM (ANP)— Oud-mi- nister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft in Rotterdam I sterk gepleit voor een Westeuro pese scheepsbouwindustric, waarin Nederland vier zes mammoettankers per jaar kan produceren. De vroegere bewindsman vindt, dat de grote scheepsbouwers haast moeten maken met onder linge samenwerking om het hoofd te kunnen bieden aan de Japanse concurrentie. Hij bena drukte, dat er haast bij is. Het is vijf voor twaalf, zei hij. De toekomst van de Nederlandse scheepsbouwindustrie schetst de heer Bakker als niet zonder meer rooskleurig, maar ook niet zonder mogelijkheden. Die mo gelijkheden moeten de overheid en bedrijfsleven naar zijn oor deel gezamenlijk aanpakken. INE recensies op deze „tweede druk" zullen gegarandeerd uiteen- lopen. Nog vóór Steenkamp sprak, hadden KVP-fructieleidcr Andriessen, DS '70 en oud-minister Witteveen kenbaar gemaakt dat ze zonder verder ingrijpen het anti-inflatiebeleid zien mislukken. Maar uit commentaren op de „geheime regeringsafspraken" blijkt weer, dat een deel van de regeringspartijen terzake dichter bij de oppositie dan bij de VVD-lijn staat. Kan de bemanning van schip-Biesheuvel het vaartuig drijvende en varende houden door voldoende te hozen en het lek te dichten? Of moet „lijmer Piel" straks „lijmer Jan" gaan opvolgen? Zijn concept-regeringsplan voor die gelegenheid is nu in elk geval openbaar bekend. Niet het handjevol voetnootjes dat de even tactische als bekwame Steenkamp ongetwijfeld nog in petto ge houden hccfL Arsenaal wordt kleiner V70LGENS het overleg van de drie vakcentrales is het niet wenselijk, dat straks bestuurders en functionarissen vun de vakbeweging voor gedragen worden als kandidaten voor een raad van commissarissen. Dit omdat deze commissarissen toch altijd benoemd zullen worden vanwege het vertrouwen dat werknemers in hen hebben en de be noemden dan op kritieke momenten met hun verschillende verant woordelijkheden in de knoop zouden raken. Het arsenaal van geschikte krachten op wie straks bij de omvorming van raden van commissarissen ondernemingsraden een beroep kun nen doen. wordt op die manier kleiner. Hel aantrekken van politici voor deze functies heeft, zeker wanneer dit schering en inslag worden gaat, zijn eigen bezwaren. Nu ook de vakbeweging en haar vaak des kundig kader gaat afvallen, zal het vaak moeite kosten om een ge schikte kandidaat te vinden, die voor het bedrijf cupabel is en boven dien voldoende tijd en interesse kan opbrengen. Er wordt gedacht aan een centraal register; een lijst met namen van personen die in staat en bereid zouden zijn om zich door ondernemers raden te laten aanbevelen als geschikt voor het bestuur van onder nemingen. Nog even en er komt ook nog een transfer-markt; voor Philips, Hoogovens en soortgelijke mammoetbedrijven kunnen dan bedragen gevraagd worden in de orde van grootte die op of onder de tafel komen wanneer Johan Cruyff, v. Hanegem en Gerd Müller hun diensten aan andere clubs kunnen aanbieden. Dat met zulke centrale registers ook zonder transfers de onder neming en zijn werknemers het best gediend zijn, moeten we voor alsnog in twijfel trekken. LOOSDRECHT (ANP) Het plassenschap Loosdrecht heeft gisteren, ondanks de hulp van vertig politiemannen, een staanplaats voor caravans in Breukelerveen niet kunnen ont ruimen. Eigenaars van de sta caravans en medestanders be letten het kraanwagenbedrijf om het terrein op te rijden. Tegen elf uur besloot men het ont ruimen van het terrein maar uit te stellen: de brug die toegang Simonis meende wel, dat an de polarisatie helemaal in gen land kome te liggen en t dan „kardinaal en bisschcip- i te verstouwen krijgen wat kan worden agewenteld ir iets dat buiten ons ligt", betreft zijn eigen situatie erheelde hij niet, dat er tussen de vicarissen bepaalde ccentverschillen bestaan, die "kwijls vrij fundamenteel zijn. 'e moeilijkheid in Rotterdam is oornamelijm het gevolg van et feit, dat de collegialiteitsge- achte, die als geloofsgegeven uitgesproken op het Vati- aans concilie onder de bis hoppen, in Rotterdam ook op et vlak gebracht is van bis- choo en vionris. DEN HAAG (ANP) Volgens nog voorlopige cijfers heeft de lopende rekening van de beta- lingsbalsn cp transactie-basis in het vierde kwartaal van het af gelopen jaar tot een overschot geleid van 375 miljoen gulden. Deze uitkomst van ruim een mil jard gunstige dan die over het vierde kwartaal van het jaar daarvoor, toen er een tekort was van 645 miljoen gulden. Deze verbetering kwam voor j ruim 900 miljoen gulden voor rekening van de handelsbalsn, die in het vierde kwartaal van 1970 een groot tekort te zien had gegeven en voor bijna 100 mil-1 joen gulden van het onzichtbare verkeerm Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Er moet een supersnelle spoorwegverbin ding komen tussen het noor den en westen van Neder land, geschikt voor treinen die snelheden kunnen halen van 300 tot 500 kilometer per uur. Daartoe dient de „Zui- derzeespoorlijn" vanaf Gro ningen via de IJsselmeerpol- ders naar de Randstad te worden aangelegd. Voor de aanleg van een derge lijke Zuiderzeespoorlijn hield de Drentse gedeputeerde G. Londo gisteren een pleidooi op de hoorzitting van de vas te commissie voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer. Op deze hoorzitting heeft een groot aantal orga nisaties en instellingen op vervoersgebied, alsmede be sturen van diverse gemeen ten en provincies, bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door de regering voorgestel de financiële gezondmaking van de Nederlandse Spoor wegen. De regering stelt namelijk voor de totale verliezen van de Spoorwegen voor dit jaar over te nemen in de vorm van een vordering van de N.S. op de staat. Een van de voorwaarden voor een dergelijke regeling is dat de N.S. met name haar goede renvervoer rendabel maakt. De directie van de N.S. heeft hierop besloten een groot aantal laad- en losplaatsen te sluiten die niet rendabel draaien. En het personeel met tweeduizend man in te krimpen. Ook dreigt een aantal onrendabele spoorlij nen voor reizigersvervoer te worden opgeheven, waaron der de lijn StavorenSneek. Alleen kan de N.S. in d. val niet met opheffing vo. staan, maar zal het reizi gersvervoer met autobussen moeten worden voortgezet. geeft tot het terrein werd door een wagen met oud ijzer en groepjes mensen volkomen ver sperd. De politie greep echter niet in tot ergernis vun de voor zitter van het plassenschap, mr. J. Roelse. De politic verklaarde daarop alleen aanyvezig te zijn voor het geval zich ongeregeld heden zouden voordoen. Met de feitelijke ontruiming wilde da politie niets te maken hebben." Dut is een zaak tussen u en de aannemer, zei politiecomman- dant kolonel B. W F. Beaufort verscheidene malen tegen mr. Roelse. Mr. Roelse verklaarde dut nu deze ontruiming op grond van het burgerlijk recht is mislukt, overwogen zal worden via het strafrecht de ontruiming gedaan te krijgen. Referendum in Ierland «ver EEG DUBLIN AFP Het referendum over di- roetreding van Ierland tot de EEG wort in mei gehou- sden. Dit heeft de Ierse premier Lynch in het parlement te Du blin bekendgemaakt. De exacte datum noemde hij nog niet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9