Collegegeld gaat niet naar f 3.000.- Kleuterleidsters gelijk stellen aan onaerwnzer NIVEAU VAN HAVO VALT NIET TEGEN -floriacie Boekensteun Kerken buitenspel door gebrek aan christelijke praktijk Zwitsers episcopaat zet puntjes op de i KORTE METTEN Ontslag van vormings- leiders juist Man doodt vrouw uit medelijden CRACKERS Zes jaar voor roofoverval Gestolen; schilderij weer terug T 1971 WOENSDAG 22 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 f PROF. SCHILLEBEECKX: „mystieke reactie" „Als religieus geloven inderdaad een bepaalde vorm van waarnemen is, ik ben daar stel lig van overtuigd, omdat ik me geen vorm van reële kennis kan voorstellen, die geen waanemingsbasis heeft dan is de wereld van een werkelijk gelovig mens zeer wezen lijk een andere wereld dan die louter weten schappen jke-technocratische maatschappij waarin wij leven". Deze stelling lanceerde prof. dr. E. Schillebeeckx gistermorgen in zijn inleiding op het congres „Toekomst van de religie: religie van de toe komst", dat alsgemeld tot en met donderdag door de theologische faculteit van de universi teit van Nijmegen wordt georganiseerd. De inleidingen en de discussies zijn zo veel mo gelijk gericht op een doorlichting van en een kritische bezinning op twee stromingen van religieus denken en beleven. De ene is die van een op de maatschappij en toekomst ge richte interpretatie van het evangelie. De an der is die van een religieuze beleving die zich keert tot mystiek en meditatie. Beide stromingen, hebben zich de laatste jaren enorm verbreid en schijnen zich, in tegenge stelde richtingen te bewegen. Zowel de vraag of beide richtingen verenigbaar zijn met het christendom, als de vraag of de politiek theo logie en de bekommernis om het individuele heil elkaar uitsluiten, staan dan ook in Nijme gen op het congres centraal. Prof. Schillebeeckx stelde dat de godsdienst in de huidige maatschappij niet ontkomt aan het conflict tussen de eis van rationalitteit en de onvermijdelijke vraag naar de zin van het be staan. „Het leven in de westerse wereld, waar de een zijdigheid van de consumptiemaatschappij de zin van het menselijk handelen heeft verdron gen en waar door de eenzijdige beoefening van wetenschap en techniek, het ervaringsver mogen is afgestompt, maakt het geven moei lijker dan vroeger", aldus prof. Schillebeeckx. Hij benadrukte ook dat de levensmogelijkheden, die door de eis van rationaliteit zijn verdron gen toch altijd weer op een of andere manier van zich laten horen. Over de toenemende belangstelling voor medi tatie, zei prof. Schillebeeckx, dan contempla tieve op nutteloze wijzen van waarnemen en kennen, even wezenlijk zijn voor de geestelij ke gezondheid van de mens als zonlicht, cal cium en liefde". „Uit het feit dat deze mystieke reactie vooral buiten de kerken plaats vindt, blijkt, aldus prof. Schillebeeckx, hoe officiële christelijke kerken door hun legalisme en feitelijk on evangelische machtspolitiek vaak de diepste zin van hun kerk-zljn ln de praktijk hebben verraden". Juist de christelijke praktijd zou centraal in de christelijke gemeente moeten staan, als een uitnodiging aan allen die geen hoop bezitten. Naar de mening van prof. Schillebeeckx is juist het ontbreken van de zichtbare christe lijke praktijk de hoofdwortel van het bankroet van de officiële kerken in de ogen van Jonge ren. „In plaats van een gelovige praktijk, zien zij een ideologisch systeem". Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft paus Palus een met de hand geschreven Nieuw Testament in het Gheez en Amarisch ten geschenke gegeven. De keizer wil met dit kostbare geschenk zijn grote waardering uiten voor de grote inspanningen van de paus als onvermoeibare bevorderaar van de vrede en eenheid onder de volken. Als nummer drie van de derde jaargang in de serie Oecumene is het boek „Terugblik en perspectief", van Willem Banning verschenen. Het bevat naast de autobiografische schets, die Banning bij gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag in 1958 schreef en die nooit in de boekhandel Is verschenen, ook een viertal artikelen van prof. dr. A. van Biemen, dr. J. M. van Veen, dr. H. D. de Loor en ds. L. H. Ruitenberg. In het eerste deel van het boek geeft Banning, die tot 1953 hoofd van de Academie Kerk en Wereld in Driebergen is geweest, een terugblik-op wat hij noemt „leven en strijd van een deel der generatie, die idealistisch jong was aan het begin van de twintigste eeuw". De autobiografische schets bevat naast het persoonlijke relaas van de geestelijk leider, die Banning is geweest, ook een brok sociale geschiedenis van datgene wat zich in de eerste helft van deze eeuw op het gebied van jeugdbeweging, politiek, cul tuur en maatschappij, als ook binnen het godsdienstig leven en de kerk manifesteerde. In het tweede deel van het boek, dat uitgegeven is bij Bosch en Keunig N.V. te Baarn (paperback, 7,90) geven eerder ge noemde auteurs in vier artikelen hun oordeel over de betekenis van Banning en belichten verschillende facetten van zijn werk, zoals zijn volksontwikkelingswerk, zijn betekenis voor de we tenschap, de politiek en de kerk. De Zwitsers» bisschoppencon ferentie heeft in haar voor jaarszitting stelling genomen tegen enkele uitspraken van de professor ln de theologie aan de universiteit van Frei burg, de dominicaan Stephan Pflirtner. Zij stemmen niet overeen met de traditionele leer van de kerk, aldus de bisschoppen, die voorts stellen, dat de In Zwitserland omstreden voor dracht, die prof. Pflirtner on langs in Bern heeft gehouden over seksuele enthiek een ten dens bevat die lelden kan tot ontkenning van alle objectie ve morele maatstaven. ZIJ willen nu de theologische fa culteit van de Freiburgse KERK EN WERELD universiteit opdragen de theo rieën van prof. Pflirtner te onderzoeken. De Zwitserse bisschoppencon ferentie heeft bovendien zich zeer voorzichtig opgesteld te genover Intercommunie en intercelebratie tussen katho lieken en protestanten. Er komt daarover een gesprek tussen de kerken in Zwitser land. In verband met de ernst van dit gesprek drin gen de bisschoppen er bij de priesters en leken op aan zich niet ln onbezonnen expe rimenten te stormen. De vergadering van bisschop pen heeft wel haar goedkeu ring gehecht aan de doop- overeenkomst tussen de ka tholieke kerk en de protes tantse kerken, waarbij de geldigheid der doopbediening wederzijds wordt erkend. De priester Harry Haas en het vormingscentrum Wormdael in het Limburgse Eygelsho- ven gaan een meditatieve paasviering verzorgen. Per sonen ,,van allerlei slag" kunnen plaatjes, teksten, ge luidsbandjes en ander mate riaal meebrengen, dat kan bijdragen tot gemeenschap pelijk luisteren, kijken, me diteren en dergelijke. Er is ook plaats op Wormdael voor enkele gezinnen. Voor het lopende studiejaar van de theologische opleiding van de hervormde kerk zijn 597 hervormde studenten in geschreven. Dat betekent een lichte teruggang ten op zichte van het vorig jaar toen 639 studenten theologie gingen studeren. Elk jaar is er een schommeling in het aantal inschrijvingen, maar er is sinds 1967, toen zich een dieptepunt in het aantal aanmeldingen voordeed, toch steeds sprake van een op gaande lijn. Westerse toeristen die Tsjechi sche geestelijken bezoeken worden de laatste tijd nauw- keuring geregistreerd en door ambtenaren van de veilig heidsdienst uitgehoord over het onderwerp van gesprek. Aan de toeristen worden zelfs vragenlijsten voorge legd. In enkele gevallen zijn ze uit het land gezet met als argument, dat zij hun ver blijf in het land misbruikt hebben door anti-socialisti sche godsdienstige literatuur binnen te brengen en gege- DR. MANDL OVERLEDEN Ruben Josefson, de aartsbis schop van Zweden is op 68- jarige leeftijd overleden ln het academisch ziekenhuis van Uppsala. In 1967 werd hij primaat van Zweden. HIJ was al lange tijd ernstig ziek. Ongeveer honderd sociaal-pe dagogen en theologen uit heel Duitsland hebben on langs in München hun eerste scholing ontvangen voor hun werk in de drie communica tiecentra van het olympisch jongerenkamp. De scholing is een initiatief van de ker kelijke dienst voor de Olym pische Spelen. Paus Paulus heeft mgr. Philip pe Delhaye benoemd tot se cretaris van de Internationa le theologencommissie. HIJ was al lid. Mgr. Delhaye (60) stamt uit het diocees Na men en staat in Belgische kerkelijke kringen bekend als streng conservatief. (Van onze pari. redaktie) DEN HAAG Minister de Brauw (Weten schappen) wil in 1973 het collegegeld niet verder verhogen, maar voorlopig handha ven op duizend gulden per jaar. Hij liet dit blijken in het onderwijsdebat in de Eerste Kamer. Vorige week hadden Ka merleden van zowel oppositie als rege ringspartijen de collegegeld verhoging naar duizend gulden hekritiseerd. In voor zijn doen soms ongekend felle bewoordin gen verdedigde De Brauw zijn beleid. ,Dat ik ln 1973 het collegegeld op drieduizend gulden wil brengen is volkomen uit de lucht gegre pen, evenals de bewering dat ik I de student 60 pet, van de werke lijke studiekosten zou willen la ten betalen", zei De Brauw. Duizend gulden is voor hem geen magisch getal voor de eeu wigheid, maar in elk geval wel voor 1973 Senator De Rijk (PvdA) diende mede namens D'66 en PPR een motie in, waarin de minister wordt uitgenodigd de verhoging tot duizend gulden niet door te laten gaan in augustus a.s., maar pas in te voeren tegelijk met het invoeren van een nieuw systeem van studiefinanciering, een stelsel van ruimtedragende leningen als mr. De Brauw zijn zin krijgt. Minister De Brauw had betoogd dat hij voor beurs studenten de verhoging tot dui zend gulden volledig zou com penseren; dit dus ondanks een van de geheime „werkafspra ken" bij het regeerakkoord. De confessionele partijen <-KVP, ARP en CHU waren het eigen lijk wel met de motie eens, maar zullen toch tegenstemmen. Ze willen eerst het wetsont werp-collegegeldverhoging af wachten. Dat is al wel door mi nister De Brauw gepubliceerd, maar nog steeds niet officieel aan de Tweede Kamer aangebo den. Terwijl de erewacht stram in de houding staat bij het graf van de Onbekende Soldaat op de begraafplaats Arlington bij Washington, trekt een eekhoorn zich niets van de plechtigheid aan. De Turkse premier Erlm legde gisteren een krans bij het graf. Geen dam naar Ameland LEEUWARDENfANP) Provin ciale Staten van Friesland heb ben met 34 stemmen voor en 21 stemmen tegen besloten een eerder Ingenomen standpunt ln te trekken. Aanvankelijk hadden de Staten het wenselijk geacht "iliiï I Alexander Smith, zoon van de premier van Rhodesiö, arriveert hif het gerechtsgebouw van Salisbury waar hif zich moet verantwoorden voor het bezit van hennep. Het bezit van drugs Is ln Rhodesii strafbaar. Smith fr. heeft beterschap beloofd. leggen en daarvoor een krediet van 35 miljoen gulden beschik baar te stellen. Daar Is men nu I op terug gekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Veen (Onderwijs) zal de HTS'en een brief schrijven dat ze aan afgestudeerden van havo geen hogere ei sen mogen stellen dan de wet toestaat. Er bestaan ln hebben en dat ze zich bovendien aan een toelatingsexamen zullen ondei werpen. De wet vraagt slechts twee exacte vakken voor toelating tot de hts: wiskunde en natuur- of scheikunde. De minister heeft al herhaaldelijk gesteld dat de HTS'en geen ho gere eisen moeten stellen. het hoger beroepsonder- Minister Van Veen vindt het nog wijs nogal wat negatieve t# vr°H om nu al vasl opvattingen over het eind niveau van het havo, een nieuwe onderwijsvorm die nog slechts afgestudeerden van expcrimenteerscholen heeft afgeleverd. Een aantal hts-en eist ln adver tenties voor toelating van ha- vo'ers dat ze drie exacte vak ken in hun havo-examenpakket UTRECHT (ANP) - Drie vor- mlngsleiders, die In beroep wa ren gegaan tegen hun ontslag bij het inmiddels gesloten Haag se Vormingscentrum aan de Van Beunlngenstraat in Den Haag, zijn in het ongelijk ge steld. De zogenaamde commis sie van beroep, een geschillen- organisatie voor het vormings werk bij ontslagzaken, heeft hun beroep, waarin zij ook de wettigheid van de liquidatie van de stichting van het centrum aanvochten, ongegrond ver klaard. De commissie zegt In haar over- wegingen alleen dat haar niet Is gebleken dat de liquidatie on rechtmatig Is en dat daarom het uit die liquidatie automa tisch voortvloeiende ontslag Juist Is. Verder wordt op onze argumenten op geen enkele ma nier Ingegaan, zo deelde een van de ontslagen vormlngslel- ders, A. Stroes, mee. fADVERTENTIE de top der bloembollen-cultuur bloemisterij, boomkwekerij, zaadteelt en voedlngstuinbouw. miljoenen bloemen In 70 ha. parken, kasten en RAI 30 maart-1 oktober-amsterdam geniet van de Florlade óók van uit de expo-care kabelbaan en ruimtegondele al la dagen 8.30-22.30 uur Jury spreekt hem vrij PARIJS Het zou te wensen zijn geweest, dat het publiek In de rechtszaal van Metz, zich Iets waardiger had gedragen, want op zichzelf was het proces al huiveringwekkend genoeg. Een man van 60 Jaar met spierwitte haren stond In de be klaagdenbank omdat hij uit medelijden zijn vrouw van 62 uit haar lijden had verlost. Toen hij de vrijspraak hoorde, biggel den de tranen over zijn wangen, maar een opgetogen publiek stak de handen uit om hem te feliciteren. Do president van de rechtbank maakte er zich bijzonder boos over. Jean en Josephine hadden elkaar als kind leren kennen. Hij was dertien zij vijftien. Het scheen een kalverliefde te zijn. Op zijn I7de jaar ging Jean naar zee, zwierf de hele wereld rond en kwam zeven jaar later in zijn dorp terug, waar hij Josephine terug vond en haar trouwde. Zij volgde hem In 1942 naar Marokko waar hij door een grunaatscherf aan het hoofd werd gewond en daarna naar Engeland waar hij verpleegd werd. In 1961 werd de vrouw riek. Een boret werd afgezet. Maar lang duurde het niet of de dokter nam Jean In vertrouwen en zei dat hij Iedere hoop op beterschap moest laten varen. Jean deed alles om zijn vrouw die op krukken moest lopen bij te staan. Hij deed geheel alleen het huishouden, de boodschap pen, de was en stond aan do strijkplank. Toc'n de pijnen van Josephine te erg werden nam Jean een besluit. Hij bleef nog een kwartier naast het bed van de dode zitten en liep vervolgens naar een buurman om te zeggen dat hij zijn vrouw gedood had. Op tafel had hij een briefje achtergelaten waarin hij vergiffenis vroeg aan God, aan de mensen en aan zijn vrouw. Alles wat zich in de rechtbank afspeelde ging buiten hem om. Hij leefde als het ware in een andere wereld, zelfs drong het niet tot hem door dat de Juryleden hem vrij hadden gespro ken. Pas het vreugdebetoon van het publiek bracht hem tot bezinning. Een paar jaar gevangenisstraf voorwaardelijk zou aan het verdere lot van deze gebroken man niets hebben veranderd. len dat het HAVO als vooroplei ding voor hoger beroepsonder wijs Is mislukt. In tegendeel .de eerste HAVO-geslaagden van experimenteerscholen halen op de HTS-en studieresultaten die „zeker niet tegenvallen vergele ken met H. B. S.-ers", aldus de minister. HIJ heeft de Indruk dat ook de pedagogische acade mies 'onderwijzers opleiding) te negatief over het havo-niveau oordelen. Ingrijpende wijzigingen in de sa menhang van havo en vwo (atheneum en gymnasium) lig gen niet in de bedoeling van de minister. Warwinkel in leer- en hulpmiddelen DEN HAAG (ANP) De onder wijsdeskundige van de PvdA- fractle, Laban. meent dat de produktle en dc aanschaffing van leer- en hulpmiddelen In goede banen moet worden ge leld. HIJ heeft minister Van Veen, On derwijs, schriftelijk gevraagd daartoe beleidsmaatregelen te treffen aangezien de markt voor leer en hulpmiddelen zo over voerd is dat niemand meer een onderwijskundig- en financieel verantwoorde keuze kan doen. (ADVERTENTIE) fPATRIA J CREAM tijdelijk van 1.05 voor 94 cent. AMSTERDAM (ANP) Dc 32-ja- rige Griekse zeeman Dimitrios N. is door de rechtbank in Am sterdam wegens twee tezamen met andere Grieken gepleegde gewapende roofovervallen in Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De els was tien jaar met aftrek. Het betrof de geruchtmakende roofoverval In juni 1969 op de geldauto van de scheepswerf rn machine fabriek Verschure tn Co. in Amsterdam. De buit be droeg 160 000 Op 20 oktohcr van het vorig jaar pleegde Di mitrios met twee anderen agn roofoverval op het postkanttgjr aan de Bloemgracht. Dc byit hier was 18 mille. n damesblad staat I Patria-advertentie met Irukkelijke.orlgineleCracI' V ideeèn van Hugh Jans. AMSTERDAM (ANP) De man, die maandag het vijftiende eeuwse schilderij Sf.-Antho- nius redt een gehangene" uit het Rijksmuseum in Amsterdam ontvreemdde, is gisteren op straat nabij zijn woning op een van de oostelijke eilanden aan- geouden. Het is de 57-jarige kunstschildet S. J. G. de J., die enkele jaren geleden ook al wegens diefstal uit een museum met de justitie in aanraking ls geweest. Des tijds zou hij een kunstvoorwerp uit het tropenmuseum hebbtn gestolen. Het schilderij, dat niet werd be schadigd, is inmiddels weer ln het Rijksmuseum terug. De da der verkocht het werk nog de zelfde middag voor 100 in een café op de Spiegelgracht. De ko per. de 35-jarige R. W. hoorde 's avonds via de radio-nieuws dienst van dc diefstal uit het museum. Hij belde daarop do politie, dat hij het schilderil in zijn bezit had. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer in de toekomst kleu ter- en basisonderwijs worden samenge voegd, moeten kleuterleidsters en onder wijzers ln sularlsrcgeling en rechtspositie worden gelijkgesteld. De kleuterleidsters- opleiding (huns drie jaar met mavo als vooropleiding moet worden hergewaar- deerd en opgetrokken. Praktiserende kleu terleidsters moeten worden her- en bijge schoold. Dit betoogde staatssecretaris Schelfhout (On derwijs) gisteren, langs had de voorzitter van de sectie kleu teronderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP, een NVV- bond) dc staatssecretaris van oplichterij beschuldigd omdat hij in het te lntegroren kleuter-basisonderwijs twee salarisniveaus zou willen handhaven. Maar op de uitdruk kelijke vraag van ABOP-voorzitter cn PvdA-senator mr. R. E. Steenbergen zei mr. Schelfhout gisteren dat ook hij voor stander is van uiteindelijk één status voor dc Eerste Kamer. On- de onderwijze! het kleuter-basisonder wijs. Minister Van Veen heeft goede hoop dat dt onderwijsbegroting 1972 niet aanzienlijk zU worden overschreden. Vooral ovcrschii} ding bij onderwijs veroorzaakte vorig jaal „het gat van Witteveen". Maar, zei de mi; nister. „het zal een geweldige opgave zijl om hei beleid van 1972 ook voor 1973 et verdere jaren zonder schokken verder tt ontwikkelen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7