in Openbare basisschool PTT-kantoor Ter Aar Buitengebied'" niet ongerept aanvaard Lukas-traditie heeft geen bestaansrecht De knoop is nog lang niet uit Hazerswoude Wantrouwen oorzaak van mislukken samenwesking Nieuwkoop krijgt gezondheidscentrum LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 MAART 197ïtfOE TER AAR In de gemeenteraads- f vergadering van gisteravond vormde de kredietverlening (ra- ming 15.424.-) voor de verbou wing van het oude postkantoor t.b-v. het openbare basisonder wijs een punt van uitvoerige discussie. De heer Heyns toonde zich een voorstander van een noodlokaal. De heer De Hollander vond het plan van B. en W. een paniek- besluit en te weinig doordacht en het brandweerlokaal een on verantwoorde zaak als bestem- i ming voor dit onderwijs. Do heer J. van Haren zag ook lie- - ver noodlokaliteiten terwijl dp i heer J. van Harten zag ook lie- j buren gehoord waren i.v.m. de geluidshinder. De heer Hijdra verzocht B. en W. alle mogelij- ke moeite te doen bij de eerst volgende geledenheid de kre- dietverlening voor de nieuw te bouwen R.K. Basisschool te Aardam bij de betreffende in- stanties te bepleiten. Bij monde 1 van de loco-burgemeester Uytte- waal zal de kredietverlening waarschijnlijk in juni of juli te verwachten zijn. Tenslotte nam de raad het besluit aan met 8 stemmen voor en 4 stemmen te- gen. Tot vaste leden in de raad i van het Intergemeentelijk Cver- legorgaan Noord-Oostelijk Zuid- Holland werden gekozen me vrouw van der Jagt. de heer Uyttewaal en de heer De Hollan- de:Plaatsvervangend zijn de heren J. van Harten, Heyns en Fransen. De heer H. Brüning (thans werk zaam als technisch ambtenaar in dienst van de gemeente Alke- 'made) is na sollicitatie en bij raadsbesluit benoemd als assis tent gemeente-architect in vaste dienst. De raad stelde het kre diet beschikbaar voor voorzie ningen aan de ambtswoning van de burgemeester. De heer Uyttewaal gaf een korte toelich ting op het bedrag 55.000.-) en vertelde hierbij dat het ach terstallig onderhoud (op verzoek van de vorige bewoner nage laten) een belangrijk deel hier van uitmaakte. De heer De Hol lander had zich plaatselijk hier over georiënteerd. Bij de rond vraag bekritiseerde de heer De Hollander de plotselinge wisse ling van het locoburgemeester schap. De heer He/ns had even eens de voorzitter verzocht vóór de afwerking van de agenda punten opmerkingen dienaan gaande te mogen maken. De wethouder Van Harten (AR) v/as n.l. in eerste instantie geko zen als loco-burgemeester. De KVP-fractie (bij monde van de voorzitter de heer P. van Rijn) probeerde deze gang van zaken toe te lichten met de me dedeling, dat de KVP-fractie gebruik had gemaakt van zijn recht om binnen 14 dagen na het ontstaan van de vacature van loco-burgemeester hierop terug te komen. De heer U/tte- waal gekozen als wethouder ging deze functie vervullen. De voor zitter stelde voor de discussie te besluiten daar deze kwestie naar het oordeel van de heer De Hollander niet geheel kon wor den uitgepraat. Spurs langs UT Arad LONDEN— Tottenham Hotspur heeft zich gisteravond geplaatst voor de halve finales van het UEFA-cuptoemooi door thuis de tweede wedstrijd voor de kwart finales tegen Unizale Textile Arad uit Roemenië gelijk te spelen: 1-1. De Spurs hadden veertien dagen geleden de eerste wedstrijd met 2-0 gewonnen. Beide doelpunten kwamen in de tweede helft tot stand. Domide scoorde voor Ut Arad en Gilzean voor de Spurs. Er waren ruim 30.000 toeschou- 30SKOOP Het echtpaar Kromhout-Boer viert over enkele dagen zijn gouden bruiloft. Ter gelegenheid daarvan zullen zij samen met hun zoon en twee kleinkinderen het familiefeest houden op 31 maart in hotel Neuf, waar de receptie wordt gehouden van 16.00 tot 18.00 u. 4 Het echtpaar Kromhout is in Boskoop vooral bekend geworden door „v hun deelname aan amateurtoneelgezelschappen (de heer Kromhout - heeft vele geregisseerd) en aan koren (mevrouw Kromhout zingt al vanaf de oprichting bij het bejaardenkoor en is thans penningmeeste- resse). LISSE Een diep wantrouwen tegen de voormalige burgemees ter van Lisse, mr. De Graaf, is er zes jaar geleden de oorzaak van geweest dat de samenwer king tussen de gemeenten in de Bollenstreek niet van de grond is gekomen. Het gevolg daarvan is dat het bollenstreekgewest niet van de grond komt en een beetje doelloos tussen Leiden en Haarlem in hangt. Dit onthulde de burgemeester van Lisse drs. Berends gisteravond op een door de plaatselijke mid denstand georganiseerde bijeen komst onder het motto „Lisse naar 1980''. Drs. Berends was wat de toekomst betreft vrij op timistisch. Hij verwachtte dat Lisse in 1980 uitgegroeid zal zijn tot een aantrekkelijke platte landsgemeente van zo'n slordige 22.000 inwoners. De Poelpolder kan nog met een derde worden volgebouwd, daarna komt het plan West aan de beurt waarna de bebouwing afgerond zal wor den ten noorden van de Oranje laan. De heer Berends achtte het van groot belang dat Lisse zijn cen trumfunctie behoudt ten aanzien van de bloembollencultuur. De mogelijkheid dat de handel zich daarnaast ook in andere richting kan ontwikkelen noem de hij welkom. Voor het Plan-Blokhuis hoopt men binnenkort de goedkeuring van GS te zullen krijgen. De tot nu toe ontvangen berichten daar over waren gunstig. Olympia '72 haiidbalclub WASSENAAR Na een zorgvul dige voorbereiding is nu de Was- senaarse Handbalvereniging „Olympia '72" officieel opge richt. De oprichtingsvergadering stond onder leiding van de heer H. H. Hoops, die ook als voor zitter van het voorlopig bestuur zal optreden. Wethouder mevrouw A. J. Ie Coultre-Foest sprak namens het gemeentebestuur waarderende woorden voor de professionele wijze, waarop de oprichting van de vereniging was aangepakt. De naam werd vastgesteld op „Olympia '72", de kleuren van het clubtenue wer- et voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: H. H. Hoops, voorzitter, H. Romp, vi- ce-voorzitter tevens penning meester, D. W. F Hofland, van Houtenweg 88, tel. 3966, secreta ris, Z. van Ginkel J. Hooimans C. Henkes en mevrouw A. Wes- terwijk Bosdijk van Dijke, le den. EHmIS Voor de 29ste maal voerde Joh. Admi raal met zijn Can tate Domino te Noordwijk en Halle lujah van Katwijk de Lukas Passion uit, ditmaal in de Sint Jeroen te Noordwijk Binnen. Er waren slechts een paar honderd belangstellenden; een teken aan de wand. Deze passie muziek slaat tegen over die naar Jo hannes en Mattheus van Joh. Seb. Bach een pover figuur en spreekt onze tijd kennelijk niet meer aan. Zo moge „men" daarover denken, een feit is. dat Ad miraal in het werk blijft geloven. Hier uit valt te verkla ren, dat hij kans ziet het hier en daar een suggestie ve kracht mee te geven, voorname lijk in de volksko ren, die emotioneel vertolkt worden. In de koralen demon streert hij met zijn volgzame koren meerdere malen gevoelige zij het zeer subjectieve vocale uitbeelding. Tot zover mag men dus bewondering voelen voor de re sultaten van een hechte verstandhou ding tussen koor en dirigent. Het episch element is bij de Lukas in zwakke- en muzi kaal weinig zeggen de recitatieven neergelegd, die bo vendien voor de stem ondeskundig zijn geschreven. Zij lijken in de verste verte niet op die van de grote Joh. Sebastiaan. Even min getuigen de aria's van muzika le uitbeeldings kracht. Zoals ge zegd kan men na de uitvoering van gisteren waardering hebben voor de goede wil en dito volgzaamheid van het koor. Helaas kan er van de vo cale solisten weinig goeds vermeld wor den. De evangelist, Johan Kramer be schikt niet over een vrij zittende stem en is ten enenmale niet in staat de toch al weinig zeg gende recitatieven geloofwaardig te maken. De bas Henk van den Brink volhardde de ganse avond in een barse luidruchtig heid, terwijl boven dien zijn intonatie verre van zuiver was. Martha van Kerkhoff pleegde roofbouw op haar toch al niet fraaie stem, door afwisse lend als sopraan- en altsoliste te fun geren. De overige solisten, die met de kleinere partijen waren belast, pas ten zich bij hun col legae aan met uit zondering van de tenor Theo van Eijk, die een zeke re aanleg niet is te ontzeggen. Het orkest, bestaande uit amateurs, werd door Admiraal vei lig geleid; hier wil ik zonder aarzeling mijn waardering voor betuigen, evenals voor Jos Carpay, die de mo gelijkheden van het Hammondorgel ter dege en tevens smaakvol wist te benutten. Resumerend geloof ik deze Lukas-tradi tie geen waardevol bestaansrecht te mogen toekennen. Men hoeft deze op merking niet te be treuren, immers: we zijn tot in leng te van dagen nog niet uitgekeken op de vocale pracht van de eerder ge noemde andere pas- siemuzieken. Ver moedelijk zullen de executanten van gisteren ook tot dit inzicht komen. HENRI WELBOOR- EN Noordwijk lust Leids water niet NOORDWIJK Wethouder T. Jansen maakt een goed de buut in het college. Gister avond kreeg hij in de verga dering van de Noordwijkse raad een compliment van de heer Alkemade, fractievoor zitter van de KVP. voor de snelle wijze waarop hij had gereageerd, toen de heer Al kemade hem in het begin van maart attendeerde op klachten over de slechte kwaliteit van het door Leiden geleverde water. Reeds de volgende dag had de wet houder een bespreking met de directeur van het Leidse Waterleidingbedrijf en het resultaat was, dat Leiden de kraan voorlopig weer had dicht gedraaid. Het waterprobleem is mijn grootste zorg deelde de heer Jansen mede. Hij zette uit een hoe het Noordwijkse wa terleidingbedrijf sinds 1957 ook water was gaan leveren aan Noordwijkerhout en Voorhout en dat als gevolg daarvan Noordwijk in 1968 in moeilijkheden geraakte wat de waterlevering aan de ei gen gemeentenaren betreft. Er waren contractuele ver plichtingen ten aanzien van het nabij gelegen waterwin gebied van de gemeente Am sterdam en zo was het nood zakelijk geworden eer con tract met Leiden af te sluiten. Er is thans een onderzoek gaande naar de mogelijkhe den in de toekomst water van het Noordwijkse bedrijf voor de gehele gemeente te leveren. Volley winst van Blokkeer DEN HAAG— Blokkeer heeft gis teravond de thuiswedstrijd vooi de competitie van de eredivisie herenvolleybal tegen HVS Haarlem met 3-1 gewonnen. De tussenstanden: 17-15 15-5 12-15 en 15-7. NOORDWIJK Dat gisteravond de vergadering van de Noord wijkse raad lang zou duren, zat er in. Eerst tegen half èèn tikete burgemeester mr. J. M. Bonni- ke vannacht voor de laatste maal af. „Zware" punten ston den er op de agenda, zoals de huurharmonisate, het krotoprui- mingsbeleid, het staken van de verkoop van woningwetwonin gen en de vaststelling van het bestemmingsplan Buitengebied. Het plan Buitengebied heeft onge veer een jaar van voorbereiding gevergd. Niettemin kwam het geschonden uit de strijd. De discussies spitsten zich toe op een tweetal onderdelen: het uit sluiten van bebouwing in het agrarisch gebied aan de duin voet van de Vinkevelderpolder en de bestemmingsregeling voor het landgoed „Offem". De heer Faase (K.V.P.) en KVP- „Offem" mag toch worden verkaveld Wethouder Van Duyn zette uiteen hoe de regeling tot stand Was gekomen. De klasse-indeling van de agrarische grond was voortgevloeid uit een afweging van belangen, waarbij die van de agrariërs primair stonden, doch waarbij ook rekening was gehouden met landschappelijke goed „Offem" uit te sluiten. Deze opinie hield er rekening mee, dat het landgoed in de toe komst nog eens als park zou kunnen dienen. Bij de tot nog toe geldende plannen van 1937 en 1965 had de eigenaar de be voegdheid tot verkaveling wel en zodoende werd de indruk ge wekt, dat een deel van het col lege het op de „wijngaard van Naboth" voorzien had. De prot. chr. fractievoorzitter G. Vogelaar wees er op, dat de ei genaar het algemeen belang reeds ruimschoots had gediend door na de oorlog het verwoeste landgoed ten koste van grote of fers te herstellen. Hoe het staat met de schadevergoeding aan de eigenaar, blijft aan de vage kant en dit noem ik geregle menteerde diefstal, aldus de heer Vogel Overvallers gegrepen OEGSTGEEST Op de Haarlem- mertrekvaartweg, kort bij het Pastviaduct vond gistermiddag een brutale overval plaats door vier jongens uit Den Haag. Een dame, mevrouw H. uit Voor hout, reed op de fiets richting Voorhout, toen zij door de vier jongens, die op de bromfiets re den, van haar tas werd beroofd, waarin o.a. twee portemonnaies met in totaal ƒ60. Door een achteropkomende auto mobilist, werden de jongens klem gereden op de straatweg bij het Marine Efectronisch Be drijf, waarna zij de Morsebel polder invluchtten. Door de middels gealarmeerde politie van Oegstgeest werden twee van hen aangehouden en met assistentie van de Sassenheimse; politie naar het bureau te Oegstgeest overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat de knapen! (circa 15 jaar) zich te Zoeter-I meer en Den Haag aan soortge-f lijke misdrijven hadden schul dig gemaakt. De twee bromfiet sen waarmee ze opereerden wa ren in Den Haag gestolen. i recreatieve aspecten. „Ik zal Een verkaveling in stukken moeite hebben om het voorstel- lkemade in het plan te laten functioneren. 4AZERSWOUDE In het vereni- Woonmilieu, inclusief groenvoor- gingsgebouw is gisteravond hoorzitting gehouden over het verbeteren van het kruispunt van de Dorpsstraat en de (pro vinciale) Gemeneweg. Het kruispunt dat enige jaren gele den door scholieren bezet werd. De hearing had plaats onder het motto „Wil je het dorp uit de knoop halen, haal dan de knoop uit het dorp". Hieronder volgt een zoveel mogelijk schema tisch overzicht van de op- en aanmerkingen. Gemeente-advi seur De Knegt bood eerst een aantal alternatieven: 1. Recon structie van het huidige kruis punt, gelijkvloers, verkeerslich ten, met mogelijkheden voor -wielrijders en voetgangers. 3. Verplaatsing van het kruispunt, ongeveer 150 meter in zuidelijke richting, nieuwe kruising met verkeerslichten (ter hoogte van de Zuidsingel). Besfaande kruis punt vervangen door voetgan gers- en fietstunnel. 3. Nieuwe kruispunt ten zuiden van de be graafplaats aan de Provinciale Weg: bestaande kruispunt ver vangen door voetgangers- en fietstunnel. 4. T-aansluiting, on geveer 230 meter ten zuiden van de Dorpsstraat; opheffing van bestaand kruispunt; brug over de verdiepte secundaire (Pro vinciale) weg. (Dit is het alter natieve plan van de plaatselijke afdeling van de PvdA.) .Ie heer De Knegt: Beveiliging dient voorop te staan en een .juiste afwikkeling van het ver- keer. Bovendien is het in stand houden van beide dorpsdelen van belang." ziening, de situering van de be drijven (die wellicht door ver anderingen zullen moeten wor den overgeplaatst), onteigening van gronden, de doorvaarthoog- te van de Gemenewegbrug fa cetten die met de verkeersbevei- liging ter plaatse 'n rol kunnen spelen. Daarop behandelde de heer De Knegt de vier plannen afzonderlijk: 1. De T-aansluiting 230 meter ten zuiden van de Dorpsstraat is moeilijk haal baar - financieel zowel als tech nisch. 2. Het nieuwe kruispunt ten zuiden van de begraafplaats brengt een grote ruimte tussen de twee dorpsdelen, de aanslui tende wegen slokken veel geld op. 3. Reconstructie van het huidige kruispunt tast de cen trumfunctie van de Dorpsstraat aan. De profielbreedte van de Dorpsstraat moet gebracht wor den op acht meter en met par keerhavens op tien meter. Deze maatregel houdt in: amovering van van vele panden. 4. Verleg ging van het kruispunt, 150 me ter in zuidelijke richting, bete- B> kent ingrijpende maatregelen ten aanzien van Zuidsingel en Frans Halsstraat, die verbreed zullen moeten worden. De groenpartijen, die een essentieel onderdeel vormen van de wijk Zuid, zullen worden aangetast. Niettemin, aldus de heer De Knegt: „De beste mogelijk heid". De oplossing van de T- aansluiting, 230 meter ten zui den van de Dorpstraat, is vol gens PvdA'er P. Oostechoff, po sitief waar het de verbanning van het „externe" verkeer uit de Dorpsstraat betreft. „Het leefklimaat van de Dorpsstraat wordt niet aangetast". Verschei dene opmerkingen van de kant van de burgerij: 1. Er is geen verbetering nodig. 2. Op het hui dige kruispunt moeten kleine correcties worden aangebracht: verwijder de woning van Vreug- denhil. plaats een voetgangers tunnel, verbreed het profiel van de Doosstraat niet. 3. Er is een ontlasting van het kruispunt mogelijk, door het verkeer van uit het toekomstige plan Zuid IV te leiden via 'n verbeterd West einde in de richting Den Haag. 4. Zoek een aansluitmogeliik- heid vanuit de toekomstige be bouwing in de Boterpolder via de Katiesweg naar de Gemene weg. 5. Plaats waarschuwings borden voor de Gemenewegbrug en voor de bocht in de Provin ciale Weg betreffende de nade ring van het kruispunt. 6. Breng een tunnel onder de Gemeneweg brug voor de voetgangers. ii<-pemees»er Ten Feuve'hof merkte oo. Hat en voetgangers tunnel onHer de Gemenewef- bni" niet hpplhaar is, ®e-ien H~ resu'*aten van en onde-zo*?1" van Provinciale Waterstaat. brug is hiervoor te laag en He looproute (o.m. langs het ri>- wielpad langs He Gemenewe") ziin een sta-in-de-weg. Van He heer De Knegt vernamen de Hazerswouders, dat alle plannen behalve het alternatief van de PvdA (zie boven), kans van sin- gen hebben wat betreft de goed keuring. fractievoorzitter Alkemade had- Zijn den ernstige bezwaren tegen het feit dat in het betrokken gebied van de Vinkevelderpolder geen enkele bebouwing zou worden toegestaan. Daardoor komt de bestaanszekerheid van de enke le, daar gevestigde bedrijven in het gedrang. De vrees, dat het agrarisch gebied in Noordwijk een tweede Westland zou wor den, achtte de heer Faase onge grond. Alkemade zei begrip te hebben voor de grote landschap pelijke waarde van het gebied, maar nu de bedrijfskosten een steeds belangrijker rol spelen en er gewerkt wordt om recht streeks het eindprodukt te bren gen, kan ei behoefte aan be drijfsgebouwen ontstaan. Het gaat hier om bedrijven van 8 a 10 hectare, welke geëxploiteerd worden door mensen, die elders hun grond hadden moeten prijs geven. De heer Alkemade stelde voor aan B. en W. de bevoegd heid tot ontheffing te laten. collega Van Leeuwen (K.V.P.) was niet benauwd, dat Noordwijk een glazen stad zou werden. „Wij willen de agrariërs zoveel mogelijk helpen, maar er zijn grenzen. Het college heelt Wethouder Van Duyn was door de vijf hectare is geen be zwaar, meende de heer De Geus (prot.chr.). In de omgeving van Noordwijk ligen reeds verschil lende bossen en voor de ge meente bestaat geen dringende behoefte er nog een bos bij te hebben. ook rekening te houden met de belangen van het vreemdelin genverkeer." „Ik hoor alleen maar over de belangen van de recreatie", repliceerde de heer Faase, duidelijk geïrriteerd. „Met de economische bestaans mogelijkheden van de agrariërs werdt geen rekening gehouden." Bij de stemming kreeg het voor stel Alkemade alleen de stem men van de heren Faase. Van Hese, Alkemade, esker en Benschop. Aanzienlijk meer oppositie was er tegen het voorstel van de meer derheid in B. en W. (burge meester mr. Bonnike en wethou der Van Duyn) om in het be stemmingsplan de mogelijkheid tot verkaveling van het land- discussie niet overtuigd. Hij zei een versnippering van het land goed te betreuren. Burgemees ter mr. Bonnike deelde het standpunt van de wethouder. Mocht de raad een andere me ning zijn toegedaan, dan was dat geen halszaak. Bij de stemming spraken alleen de heren Abcouwer, Bedijn, Schelvis. De Ridder en Van Duyn zich voor de regeling in het plan Buitengebied ten aan zien van het landgoed Offem uit. De andere raadsleden wa ren tegen, zodat voor het land goed de bestaande regeling blijft gelden. Het Plan Buitenge bied werd daarna aangenomen met alleen de stemmen van de heren Alkemade en Faase te gen. ALPHEN - De heer J. van der Linden is na zijn aftreden als bestuurs lid van de Alphense Racing Club met algemene stemmen benoemd tol erelid van de vereniging. De voorzitter, de heer Donker, zei het schei dende bestuurslid, die 33 jaar penningmeester is geweest hartelijk dank voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan. Hij bood de heer Van der Linden een visuitrusting naar eigen keuze aan en vrouw Van der Linden kreeg een plant. Ook vertegenwoordigers de KNVB afdeling Leiden spraken het erelid toe. STOMPWIJK In de jaarvergadering van het R.-K. Vrouwengilde is gebleken dat jonge vrouwen nog te veel ontbreken op dit gilde, dat 48 leden telt. Verder spraken de oudere leden zich uit voor meer gezellig heid, terwijl de jongere meer informatie wensten op alle gebied. Bij het opstellen van het nieuwe pro gramma heeft men daar ter dege rekening mee gehouden. De eerste cursus zal er dan ook een in spreek vaardigheid zijn. NIEUWKOOP Tijdens de jaar vergadering van het Wit Gele Kruis deed het bestuurslid A. Wanders, tevens lid van het Stichtingsbestuur Gezondheids centrum, nadere mededelingen betreffende de realisering van dit object, waarvan de plannen nu praktisch rond zijn. Het ge bouw is gedacht langs de Ach terweg, op de hoek van het Vij verhofpad. Het oorspronkelijke ontwerp van de architect Oxe- ner is financieel nog niet haal baar. Voorlopig kan volstaan worden met een uitgebreid wijk- gebouw ten dienste van de beide samenwerkende Kruisverenigin gen. De heer Wanders vertelde dat Grondmechanica TNO uit Delft inmiddels grondboringen heeft verricht. Het gemeentebe stuur gaat accoord met de hele opzet. Voor financiering van de bouw en van de inrichting kan de stichting een lening aangaan van 250.000. Op de a.s. ge meenteraadsvergadering komt een voorstel aan de raad, waar bij de gemeente verklaart zich voor de lening garant te stellen. Een eventueel nadelig exploita tiesaldo zal in eerste instantie moeten worden gedragen door de beide Kruisverenigingen. De gemeente is evenwel bereid door verhoogde subsidie kruisverenigingen financieel te gemoet te komen Tijdens de vergadering werd be sloten van leden die bedanken en later weer lid willen worden een entree-geld van 50 te vra gen. Zo denkt het Groene Kruis er ook over. Meegedeeld werd, dat zuster van Rijn, per 1 a.s. haar ontslag heeft aangebo den. Het aftredende bestuurslid Mevr. Cornelissen-Van Leempt werd herkozen. In plaats mevrouw Van Dam-Warmer- dam, die voor haar bestuurs functie bedankte werd gekozen mevrouw van der Loo-Van Wie- ringen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6