VOOR NANCY WILSON KOMT ZINGEN OP TWEEDE PLAATS Parapsychologie beheerst bonte leven van Helen Reddy Amerikaanse zangeres voor tv-opname in ons land TERUGBLIK FEYENOORD EN AJAX DIRECT OP DE RADIO PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 MAART 197 r Een verlegen lieve vrouw zonder pfetentles, gewoon een moeder van een 9 jaar oude zoon die al les voor haar betekent, zonder mooie kleren en zonder glamour, de (ameuse Amerikaanse zange res voor het betere avondvull- lende werk Nancy Wilson. Zij Was even in ons land en wel in Scheveningen voor de opname gisteren van een AVRO tv-show, ^ls miss Wilson over de eerste schroom heen is, ze kwam bin nen met 'n gezicht van wat moet ik hier nu weer doen, vertelt ze dat het zingen, sinds enkele ja ren, bij haar pas op de tweede plaats komt. „Ik doe het omdat ik niet anders kan. Maar veel belangrijker is mijn zoon Kacy. Hij en niets en niemand anders is mijn leven. En ik, zijn moe der, voed hem op. Dat heeft een kind ais hij gewoon nodig". Nancy Wilson staat al vanaf haar 16e jaar op de planken. Ze was in 1968 voor 't laatst in ons land waar ze optrad op het Grand Gala du Disque. „Twintig jaar heb ik gewerkt zonder iets te ontzien, ook me zelf niet. Mijn zoon leed er on der. Het was reizen en reizen van de ene plaats naar de ande re zonder dat ik besefte waar ik was", vertelt miss Wilson. „Ik heb echter te veel collega's de vernieling in zien gaan en te veel gezinnen zien mislukken. Voor mij hoeft dat niet. Ik heb gekozen voor Kacy en voor des Estates,mijn huls in Califor- nië, vlak bij Beverlyhills. Van uit mijn huiskamerraam kijk Ik uit op de zee, een droom in één woord. Kacy en ik leven daar in alle rust en vrede. Hij gaat op zijn fiets naar alcohol en ik doe sociaal werk. Dat vind ik stuk ken belangrijker dan de show business of de party's in Be verlyhills. Kacy is een ongewoon jochie. Hij is erg intelligent en hangt aan z'n moeder. Op de zondagen gaan we samen naar auto- of bootraces. Die adoratie voor alles wat erg snel gaat heeft hij van mij. Later zal hij waarschijnlijk gaan studeren. Voor zanger is mijn zoon in ie der geval niet in de wieg ge legd. Nancy U niet zomaar bij toeval naar ons land gekomen. Haar belangrijkste doel was, nog voor de t.v.-opnames het Rijks- en het Stedelijk Mu seum in de hoofdstad te bezoe ken. „Ik ben gok op litho's", vertelt ze. „Mijn hele huis hangt er vol mee. Ook doze maal heb ik weer het een en ander ge kocht. Het Is onbegrijpelijk, maar ik kan geen twee uur in een museum rondlopen of ik koop wat''. Nancy gelooft niet aan kunst in de gangbare zin des woords. „Kunst is voor mij wat ik mooi vind en dat koop ik", zegt ze. Nancy Wilson is het lange van huis zijn, anderhalve week voor twee shows in Londen en één in ons land, beu en verlangt naar huis. „Niet ledereen hoeft van mij te profiteren. Daar hoeft zelfs mijn publiek geen recht op. Ik ben een moeder die een zoon moet opvoeden". Roelfien Sant. Na de internationale topper „I don't know how to love Him" ult de pop-opera Jesus Christ Super star geldt de vraag: Wie is He len Reddy? Dat zij woont In Hollywood en In Australië werd geboren was de enige summiere informatie. Bij haar optreden in Amsterdam voor het Grand Gala du Disque bleek Helen Reddy een groot zangeres. Kort nadien was er hier geen elpee meer van haar te krijgen. Over haar jeugd spreekt Helen Reddy met een kalme berustig van „het hoort er nu eenmaal bij": Ongeëmotioneerd, met eni ge gereserveerdheid zelfs, alsof ze het zelf niet zo had gewild. Het is dan ook een bont ver haal: Helen's geboorte vond plaats in de vrachtwagen waar mee een artlstengezelschap, on der wie haar ouders, reisden. Op Vler-jarlge leeftijd werd ze in dit theater opgenomen en zong ze op de planken van geïmprovi seerde tonelen haar eerste lied jes. Ze groeide op als een stil, Intens religieus meisje en ging naar een typisch Engelse kost school, waar zwemmen bijvoor beeld verboden was „omdat het geen beeld van vrouwelijkheid gaf zich in badpak te vertonen". Voor de in de show-bizz opge groeide Helen bleek deze stren ge mentaliteit te veel; ze ging te rug naar Australië en werd non met het vaste voornemen eens missiezuster of zendelinge te worden. In deze periode kreeg ze interes se voor het onderwerp dat haar nu nog steeds boeit en waarover ze wèl enthousiast weet te ver tellen: Parapsychologie, de stu die van de psychologische aspec ten van bovennatuurlijke ver schijnselen als telepatic, helder ziendheid en andere onderwer pen uit de relatief nog zo weinig ontgonnen wetenschapsveld. Ze kwam tot de overtuiging in een vroeger bestaan priesteres te zijn geweest en In het leven diiarvoor zigeunerin. Aan het laatste heeft ze haar spirituele gaven te danken. Uit het gegeven dat Helen Red dy op het Grand Gala te zien en te horen was valt al snel op te maken dat zij dus geen zendelin ge, maar zangeres werd. Over de transformatie Is geen woord uit haar te krijgen, ze neemt de draad op wanneer ze vijftien jaar oud is. „In Australië heb je gebieden waar het enige amuse ment bestaat uit rondtrekkende toneelgezelschappen omdat je er, vanwege de enorme afstan den, geen enkel t.v.-prograroma kunt ontvangen. Bij zo'n groep kreeg ik m'n eerste vaste aan stelling. Je maakte er de gekste dingen mee. Zo kvvam Ik de bühne op met drie kostuums over elkaar aan. Wanneer m'n rol als een bepaald karakter was uitgespeeld trok ik de kle ren uit en was direkt weer klaar voor het uitbeelden van een ander persoon. Dat ik tel kens magerder werd scheen nie mand op te vallen, of misschien was zo'n voorstelling een festijn waarbij dergelijke kleinigheden graag over het hoofd wer.den ge- Belangrijker is deze toneeltijd echter geweest voor haar latere carrière als zangeres. „Natuur lijk leer je als actrice haarschep teksten te beoordelen, je wordt er als het ware dagelijks opge duwd. Onwillekeurig blijft het tekstgegeven de norm die ik stel aan een song, anders kan Ik er geen emotie of Intentie Inleggen. Gezien mijn karakter, dat zoals we net gezien hebben, sterk reli gieus geïnteresseerd zijn inhoudt, trokken de composities uit Jesus Christ Superstar van Andrew Webber en Tim Price mij, alweer door de, harde en originele, teksten, erg aan. Lar ry Marles, mijn producer die de muzikale kant van m'n re pertoire doorlicht, vond I don't know how to love him bij uitstek geschikt voor m'n eerste Capl- tol-single. Dat het gegeven reli gieus getint was vond hij onbe langrijk, want wie de context eruit laat houdt in feite een ge wone „love-song" over". Intussen zijn we ongemerkt in de Verenigde Staten aangeland, waar bij bovenstaande opname zelfs al een Lp. van Helen was uitgekomen. „Dat kwam doordat ik een talentenjacht wop, „Bandstand International", die me een platencontract in Ameri ka opleverde. Ik had in Austra lië wel een eigen t.v.-show „He len sings", tweemaal een kwar tier per week, maar een ster In Australië zijn betekent in feite net zoveel als het premierschap Van de maan: Er zijn geen mensen genoeg om het enige Importantie te geven. Dat platen contract werd na veel vijven en zessen in New York gereali seerd. Hierna kwamen aanbie dingen voor t.v.-optredens in de shows van Johnny Carson, Mike Douglas on Steve Allen. Ik leer de er ook m'n tegenwoordige man en manager, Jeff Wald, kennen; iemand die het vak door en door kent". Jef Wald zet zich voor de volle honderd procent in voor het doel dat Helen Reddy voor ogen heeft: Zo snel mogelijk naam maken om zich daarna te kun nen wijden aan de studie die ze momenteel al volgt'aan de uni versiteit van Californië en waar- In ze ook een graad wil hafen: parapsychologie. De weg naar het doctoraal is lang en moeilijk voor een vrouw die zangeres, echtgenote, studen te èn moeder van haar zevenja rig dochtertje moet zijn. De eer ste stap, die naar de top, heeft ze al gezet. Niemand die haar interpretaties van „I don't know how to love Him", Leon Rus sell's jazzy „I don't remember my childhood" en Carole King's nimmer tevoren opgenomen „No sad Song" heeft gehoord, zal dat kunnen ontkennen. En de vast beradenheid waarmee Helen Reddy zich op alles wat ze aan pakt werpt, lijken garant te staan voor het lukken van alles wat ze voor ogen heeft. Daarom zijn we niet verder ingegaan op de interessante dingen die ze vertelde uit de wereld der pa rapsychologie. Binnen niet al te lange tijd immers doet Dr. He- Ion Wald-Reddy dat ongetwijfeld zelf. HANS ROUW Bob Uschl Is een radioman. Voor een onderwerp als hij gisteren voor de VARA op het scherm bracht is radio eigenlijk een veel geschikter medium dan t.v. Dat onderwerp, jeugdprostltutie. kan op radio dlrekter worden aangepakt. Mensen uit en rond ,het leven' komen wel voor de mikrofoon, maar laten zich voor de kamera minder graag zien. Daar komt bij dat op tv 't verhaal al gauw dreigt te gaan lijken op een goedkope sex-fiim, waar door het informatieve karakter ervan teloor gaat. De auteur en regisseur Eimert vonden een tussenvorm: geen regelrecht t.v.-spel, maar ook geen saaie dokumentaire met cijfers en preken. (Vas het resultaat geslaagd? We vonden van wel. Het autentieke karakter van de gebruikte gege vens werd sober onderstreept in de dialogen van Karins ouders, de onderwereldsfeer met de geldsmijtendc profiteurs werd aangeduid, het sex-film aspect werd vrijwel geheel vermeden, overigens waren zelfs die luttele blote seconden eigenlijk over bodig. A^at overbleef was een drama tisch aansprekend verhaal-met- een-moraal: „,het leven' is geen lolletje, je kan er van kwaad tot erger vervallen en de weg-terug is mogelijk, maar niet gemakke lijk. Himert Kruidhof had een gelukki ge hand in de keuze van zijn spelersmaterlaal. Goede bezet ting voor vrijwel elke rol en een kapitale bezetting van zijn hoofdrol. Hanny Vree zit al een tjdje in het vak (we bedoelen het eerzame vak van actrice), maar ze heeft kennelijk nooit eerder groot werk gedaan. Een debuut dus, waarin ze voortref felijk slaagde en waarmee ze verdiende meer t.v.-werk aange boden te krijgen. Dat deze ervaren regisseur tal van lokatie-scènes en een flink aantal buiten-opnamen soepel in het geheel kon verwerken was te verwachten. .Onderwerp: jeugdprostitutie' was als socio- dokumentaire een geslaagde uit zending. Het zou wellicht aanbe veling verdienen om het duo Uschi-Kruidhof ook op andere sociale problemen los te laten. Het genre kan n.l. een groter pu bliek bereiken dan de gewone t.v.-dokumentaire waar toch te veel mensen de knop voor om draaien. Een goede soclo-doku- mentare kan boeiend zjn als een t.v.-spel. De uitzending van gisteren kan wellicht aanleiding zijn dat deze vorm van t.v.-in- formatie in ons land van do grond komt. Hou het scherm in het oog Piepjonge Brigitte als echte Parisienne Terwijl heel voetbalminnend Nederland op het andere net ademloos de Londense avonturen van Ajax volgt en hoopt öok nog iets te zien te krijgen van Benfica-Feyenoord, kunnen diegenen, die zich niet voor voetbal interesseren op Nederland 11 nog eens een piepjonge Brigitte Bardot aan het werk zien in „Een echte Parisienne" anno 1957. B.B. had toen al haar reputatie opgebouwd in Roger Va- dim's „Et Dieu créa la femme" en was een van Frank- rijks meest gevraagde sexbommen van het witte doek. Zowel voor zwoele zwaar aangedikte melodrama's als voor luchtige niemendalletjes als deze film van Michel Boisrond, die o zo ondeugend lijkt maar op de keper be schouwd erg braaf is. „Een echte Parisienne" is ech ter een blijspel en dus komt al les op z'n pootjes terecht. Henri Vidal, die korte tijd later zou komen te overlijden, is in dit onbeduidende komedietje B.B.'s tegenspeler en ais de prinsgemaal zien we de toen 58-jarige Charles Boyer nog eens terug, in een van zijn zeld zame Frans-talige films uit de jaren vijftig. Nadia Gray speelt zijn echtgenote en een andere Franse veteraan André Luguet is te zien als B.B.' vader, de minister-president. Nederland 11 20.21 uur. ).B. als dochter van de minister president weet Michel, de chef van haar vaders kabinet, in het huwelijksbootje te lokken en als dan blijkt, dat haar echtgenoot zijn oude leefwijze moeilijk kan opgeven, neemt zij wraak door er met een prins-gemaal op sta- tiebezoek vandoor te gaan. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I film „Een echte Parisienne" tegenover t Ruilverkaveling De ruilverkaveling v. d. Alblas- serwaard is één van de onder werpen van het programma Van Gewest tot Gewest van vanavond. De Alblasserwaard wordt waterstaatkundig in het noorden begrensd door de Lek, in het westen door de Noord, in het zuiden door de Merwede, in het oosten door de Oude Zede- rik, het Merwedekanaal en de Linge. Het gebied binnen die ri vieren is 25.800 ha groot. Er wonen 1500 1600 boècen. Het gebied heeft een overwegend agrarisch karakter. Ned. 1 19.05 uur. Vanavond de Javaanse hof dansers op tv Hofdansers Vanavond de derde uitzending van opnamen die in het Haagse Congresgebouw werden ge maakt van de Koninklijke Ja vaanse Hofdansers van het sul tanaat van Jogjakarta. De Jog- jase hofdans is nog steeds erg populair. Men zou het een dans drama kunnen noemen dat ont wikkeld en gevormd wordt door de vorst en zijn directe familie, dans- en muziekdeskundige. De uitzending wordt ingeleid door de heer H. J. da Silva. Ned. 11 21.40 uur. HILVERSUM De NOS-ranio zendt zowel wn A<-;en gis van Benfica—Feijenoord via Hilversum I een rechtstreekse, integrale reportage uit. Met verslag van Arsenal—Ajax is te horen van 19.20 rot 21.20 uur. Verslaggevers zijn Wim Hoogendoorn /2 Chris var. Leeuwen. Het verslag van Benfica— Feyenoord wordt uitgezonden van 21.40 tot 23.35 uur met in de rust om plm. 22.30 uur, een uitzending van de rad'or.ieuwsdienst. Verslaggevers zijn Rien Bal en Dick van Rijn. Eventuele verlengingen zullen eveneens worden uitgezonden;, ook wanneer een mogeiijke verlenging van de wedstrijd Benfica—Fey- encord tot na 24.00 uur duurt. Vanavond komt het NOS-televisieprogramma Studio Sport te vervallen. AVRO 17,00 uur: NOS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.25 uur: 21.15 uur: 21.40 uur: 21.45 uur: 22.35 uur: 22.40 uur: 22.45 uur: Bibelebons Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewes Eerste helft Arsenal—Ajax Zendtijd CPN Tweede helft Arsenal—Ajax Journaal Stichting Socutera Murder in the first (film) Journaal Den Haag vandaag 1 Studio sport NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Tarzan 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Een echte Parisienni (film) 21.40 uur: Javaanse hofdansers' 1KOR 22.10 uur: Kenmerk i 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Teleac i kleur MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur School-tv •18.45 uur Fabeltjeskrant •1S.55 uur Journaal VPRO •19.05 uur Beertje Colargol 19.18 uur VPRO-muziek 19.48 uur Popeye 20.00 uur Journaal 20.21 uur Berichten uit de samenleving 20.35 uur Laurel en Hardy •20.50 uur Vijf routebeschrijvingen naar het Witte Huis (rep.) •21.30 uur Fred Hacé show IKOR 22.30 uur Oordeel, voordeel «•23.00 uur Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Zorro 19.35 uur Kleine mensen hebben' grote wensen •20.00 uur Journaal •20.21 uur Mission Impossible •21.15 uur Wereld op water •21.55 uur Le sacre du printempi (ballet) NOS •22.40 uur Ter Visie '23.05 uur Journaal RADIO HEDEN /TÏLÏ Dm i 18.00 IS) Aperltiof: Licht muzlekpi» j gramma. 1S.30 Nws. 18.41 (S) menzang met soliste en orgel: ge» lelijke liederen. 19.00 De kerk va» daag nieuws en commentaar. nos: 19.10 Programma voor blinden en slechtzienden. 19.30 Openbaar Kunstbezit. 19.30 Voetbalwedstrijê Arsenal—Ajax. rechtstreekse repor- tage uit Londen (20.1520.20 Bond zonder Naam: Vreemden voor el kaar? 31.30 Lichte grammofoon- muziek. 21.40 Voetbalwedstrijd Ben fica—Feijenoord. rechtstreekse re portage uit Lissabon (22.30—22.40 Nws), 23.35 (S) Lichte grammofoon-, muziek 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Actualiteiten: 18.30 Uit. zending van de Partij van de Atv beid. 18.30 (S) Klink Klaar zon der nonsens. 19.30 (S) Licht orkest met zangsollsten. 20.00 Nws. 20.06 (S) Dansorkest met zangsollsten, 20.35 (S> Internationale volksliedjes, 21.00 (S) Dansorkest met zangsolls ten. 21.45 (S) Koloriet: een veelkleu rig muziekprogramma. 22.30 (S) Alt- viool en plnno: moderne mi 22.55 Mededelingen. 23.00 Nws. Actualiteiten. 23.20 (S) Radio Jazi Magazine. 23.55-24.00 Nws. IS EL 324 m. (Nederlands) 8.00 Nws. 18.05 Voor de soldat 18.15 Lekenmoraal en filosofie. IS.45 Sport. IS.55 Taalwenkcn. 18.57 Lichte muziek. 19.00 Nws. Act. en lichte muziek. 19.40 Keurig Engels. MORGEN uzlek (gr). 7.3' Hier en Nu. 7.55 (S) Preludium II klassieke muziek (gr). S.10 Te (gr). 10,00 Zondugslled bij de schoolradio. 10.01 Schoolradio. 10.30 Nws. 10.33 (S) Voor do zieken. 11.0a Geestelijke liederen met toelichting. 11.30 Hier en Nu. 11.32 (S) Popula re klassieke muziek. 11.55 Mededt 11 n gen12.00 Los-Vast: gevarieerd, programma. (12.10-12.15 Kunst- Vliegwerk: 12.20 Mededelingen t.b Innd- en tuinbouw: 12.30 Nws: 12.41- 12.60 Hier en Nu. 13.00-13.03 Do tafel van Drlct. 13.30 ringen met Cecilia: volksmuziek. 13.45 Bulten de taai- grens: vertaalde gedlchter la. 14.05 Schoolradio. T n' sleke Kamermuziek (o. reformeerde middag diet Nws. 15.33 fS) Vocaal ensemble mei solisten. 16.00 (S) jeugdland. 17.« (S) Popmuziek. 17.30 Nws. 17.3. Hier en Nu. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nw (S) Dag r.„. - Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 <S) Dag met een plnatje (vervo om 8.30-8.33 De Groenteman) Morgenwijding. 9.00 Toppers toen (gr.) 9.35 Waterstanden. Schoolradio. 10.00 Voor do kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair vorzockplatenprogramma. (11.00- 11.02 Nws.) 11.30 Rondon 12: Pro; gramma voor de vrouw- (11.55 Beursberichten.) 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal. HILVERSUM 111 900 Nws. 9.03 Take nine. 10.00 Nws. 10.03 Robbie Dale on Radio. E.O.: 11.00 Nws. 11.03 GoapeUound: pro- grnmmn voor Jonge mensen. KRO: 12.00 Nws. 12.03 KRO-n p-drle: Van twaalf tot twee; pauzeprogramma (13.00 Nws. 13.03 Raden maar.) 14.00 Nws. 14.03-18.00 KRO-op-drle: d 1 scjockey8»»how, (16 00 16.00 - 17.00 Nws.).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2