Benfica moet Eddie Treijtel ongeslagen record ontnemen Legioen niet zo groot als negen jaar geleden Inter en Celtic vol vertrouwen WOENSDAG 22 MAART 1972 De historische uitvaart van de .Waterman" en de „Grote Beer". Ditmaal was de uittocht niet zo groot, want velen sparen hun geld liever voor de halve finalewedstrijden van Feyenoord. PAGlN/^1 (Van onze speciale ver slaggever) LISSABON Hier en daar zijn in Lissabon nog mensen te vinden, die zich herinneren welk een enorme chaos het negen jaar geleden was toen de stad een invasie van supporters van Feyenoord kreeg te ver werken. In Hoek van Holland weten ze nog precies te vertellen hoe het ging toen duizenden met toeters en andere lawaai-attributen gewa pende, in de wonderlijk ste roodwitte pakken ge klede, Feyenoord-getrou- wen met de schepen „Waterman" en „Grote Beer" het ruime sop ko zen. Er stonden er toen nog meer aan de kade langs de Waterweg. Over en weer werd gejoeld, ge gild. En de Hoekse poli tie wist nauwelijks hoe <Sie verwarde verkeers- fcnoop nog uit elkaar moest worden gerafeld. Het thuisfront had het le gioen uitgeleide gedaan. Op weg naar Lissabon was de stemming tot het kookpunt gstegen. Maar Feyenoord werd uit de halve finales ge wipt. Met die legendari sche wedstrijd, met die twee schepen, met de treinreizigers en de mondjesmaat met vlieg tuigen vervoerde sup porters was evenwel een tijdperk ingeluid waarin het mode werd de lands kampioen te vergezellen op de weg naar succes sen. Of niet. Daarom was het een wed strijd, die tot in lengte van dagen in de ge schiedenis van het Eu ropa Cupvoetbal zal blij ven opgetekend als het begin van de grote volksverhuizing, die elke wedstrijd weer losbarst. Behalve deze, van Feyenoord weer in Lis sabon. ,,De mensen be waren hun geld voor de halve finales", luidt het in Rotterdamse kringen. Veel minder dan negen jaar geleden zullen de ploeg vergezellen die waarschijnlijk niemand meer zal bevatten van het elftal dat destijds in Lissabon ten onder ging. In Benfica speelden des tijds ook Eusebio en Si- moes. Het was het seizoen 1962 —1963. Voor het eerst was een Nederlandse kampioensploeg erin ge slaagd de halve finales te bereiken. Niet zonder moeite, want Feyenoord had acht wedstrijden no dig gehad om die halve eindstrijd te bereiken. In de voorronden leek het Zwitserse Servette niet zulk een onrustba rende tegenstander. Trainer Frans Fuchs, die Feyenoord onder zijn hoede had, was een zeker man toen zijn team de uitwedstrijd met 3—1 had gewonnen (twee doelpunten van Kruiver, een van Ben- naars). Maar tot aller verbazing, en tot grote schrik van het legioen, werd in Rotterdam met dezelfde cijfers verlo ren. Een ook de beslis singswedstrijd in DUs- soldorf leverde 31 op, in het voordeel van Feyenoord, dat de acht ste finales had bereikt. Daarin moesten weer drie wedstrijden worden gespeeld, tegen Vasas Boedapest: Feyenoord Vasas 11, Vasas Feyenoord 2—2 en de beslissingswedstrijd in Antwerpen: Feyenoord Vasas 10. >e kwartfinales tegen Reims waren ook niet zo eenvoudig maar met de winst van 1—0 in Reims en het gelijkspel van 1—1 in Rotterdam was een hoogtepunt in het Europa Cupvoetbal voor Nederland bereikt. Feyenoord in de halve finales. En tegen het roemruchte Benfica dat de bokaal in bezit had. Er is niet veel veran derd in negen jaar. Ook voor de tiende april 1963 was er geen plaats meer te koop in het Feyenoordstadion. Er werd niet gescoord en hoewel een 'ieder er in zijn hart van overtuigd was dat Feyenoord in Lissabon niet al te veel kans mocht worden toe bedacht. brak er een nog nimmer gekende Europa Cupkcorls uit. Men wJde er bij zijn :n Lissabon op 8 mei 1963. En men ging: met trei nen, auto's, vliegtuigen en met de Waterman en de Grote Beer. Eusebio. Augusto en Santana zet ten Benfica op 3—0 en dat Bouwmeester te- genscoorde, kon het feit niet veranderen dat Benfica de finale bin nenstapte, die overigens op 22 mei 1963 van AC Milan met 2—1 werd verloren. Eusebio scoor de voor Benfica, Altafini tweemaal voor de Mila- Jaren later stond Feyen oord in de finale. Jaren later veroverde Feyen oord Europa Cup en We reldbeker. Er zal geen legioen zijn zoals negen jaar geleden in Lissa bon. Maar toen schreef Feyenoord wel geschie denis: de historie van de Europa Cupkoorts die in de voetbalthermo meter tot soms angstige hoogten steeg. Want er zal moeilijk een land zijn te vinden dat zo hartstochtelijk en in zo groot aantal zfijn favo rieten terzijde staat in het belangrijkste Euro pese voetbalgebeuren. HERMAN VAN BERGEM het veld is, en mede de organi satie van de ploeg draagt, niet kan spelen. We zullen hem mis sen, maar we troosten ons met de gedachte dat je als voetbal ler beter een arm dan een been kan breken". Hagan zal zijn middenveld bezet ten door Eusebio, Graca en de stoere Toni, een krachtfiguur van het formaat Laseroms die er in Rotterdam niet bij was. Hij zal aan de rechterzijde het tegenwicht vormen van Alfonso die bekend staat als een onver biddelijke „breker" en als lin kerverdediger staat opgestelde Reorganiseren Hagan heeft het een en ander moeten reorganiseren sinds het uitvallen van Simoes. D»arvan is het slachtoffer geworden Da Silva, die wel meetrainde maar zich in snel tempo had omge kleed en ietwat verongelijkt in de poort van het stadion een si garet stond te roken. Dat blijkt geen verboden vrucht te zijn bij Benfica, want vrijwel alle spelers trokken met welbe hagen aan de tabakstick na de training. Hoewel Hagan's opstel ling de dag tevoren al had prijs gegeven, voelde hij behoefte om de dag voor het duel enigszins terug te krabbelen met de me dedeling dat hij ziin definitieve keus uit de selectiegroep van zestien spelers nog niet had ge maakt. ..Iedereer, ook de licht geblesseerde Jordao, is er van- overtuigd dat het publiek een prestatie verlangt. Ons publiek houdt van goed voetbal en ik weet zeker dat we in de wed strijd tegen Feiienoord de kans krijgen om dat te zien". l'itverkocht Het stadion is volledig uitver kocht. En op de zwarte markt werd gisteren al grif 75 gulden geboden voor een bescheiden kaartje rondom het veld dat op slinkse wijze werd betreden door de spelers van Feijenoord die zoals was aangekondigd, niet in het stadion zouden wor den toegelaten. Glstermddag draaide opeens de rode bus die het eigendom is v»n Benfica en voor enige dagen werd uitge leend aan Feijenoord, het plein voor het stadion op. De in blauwe trainingspakken ge hulde spelers namen stormen derhand de sobere bezetting van suppoosten en de man die trachtte Jan Boskamp tegen te houden werd met een resoluut, doch vriendelijk gebaar, opzij geschoven. Feiienoord wilde toch wel even „het gras proe ven" van het stadion dat zij of ficieel eerst vanavond zullen be treden. De overval duurde s'c-hfs enige miruten. Ze had den '»t vp'd pc'"", het gras gevoe'd en dat was vo'doende. Over het srel van Feiienoord in de eerste wedstrijd in Rotter dam liet Jinmv Hagan zich nauweliiks uit. „Feijenoord speelde hard m-rr niet te hard. Op die ene kec nn in het begin toen een centra'e verdediger Jorge in de rug trapte op een wijze die de Nederlandse speler niet tot heer bestempelde. Hij zette zi«n been opzette'ljk In de rug van Jorge". Abrupt zweeg de Engelse trainer die zich lie ver niet laat verleiden tot nogal krasse uitsnraken Daarom draaide hij er or'c omheen toen de I' "sen VOO' Benfica ter sprake kwamen. Die nederlaag v m 1—0 is niet zo erg voor ons. We hebben een kans en onze eerste opgave zal zijn zo snel mogelijk een doe'nunt te ma ken. En voor de rest moeten wc alles maar afwachten. Ik Hcht Feijeron d van fop''.'esse. Fen i ploeg die a's een sterke eenheid zal spelen en bovendien een aantal zeer g '-de individualis ten heeft". i Estoril zien we Bram Gellman, ploeg zijn die in deze Europa Cup-competite Eddy Troy tel heeft verslagen. Want totnutoe staat Eddy Trey tel van de acht kwart finalisten bovenaan bij de doelmannen wnnt hij is de enige die nog geen doelpunt heeft moeten toestaan. Anderzijds staat Feijenoord bovenaan met 2.1 treffen van Ilijstje van de ploegen die de meeste doelpun ten hebben gemaakt. Een feit dat Jimmy Hagan niet kon im poneren. Even later verliet hij het stadion dat er weer geheel verlaten bij lag. Benfica ging een stukje eten, Feijenoord was vertrokken met de rode bus en In een Mor ris Mini wachtte essistenttrai- ner Augusto op zijn baas Jim my Hagan, die een slordig tasje om de schouders hing cn zijn in een verfomfaaide pantalon ge stoken benen in het wagentje hees. „We trainen", riep hij nog, „woensdagochtend voor het laatst. Dat is normaal, want Benfica traint elke dag". Nee een vrije dag hebben de spelers niet". Daar staat wel tegenover dat er nooit meer dan eenmaal dage lijks wordt getraind en altijd op dezelfde tijd. Jimmy Hagan en de spelers vinden meer training niet nodig. Hij is niet in de eer ste plaats gecontracteerd om zijn ouoiüer. :c leren voetballen, want dat vak verstaan ze won derwel, hij Is de man die er een hechte pl"eg van moet maken en de conditie opvoeren. Daarin is hij al voor een groot deel ge- s'uagd, de sigaretten ten spijt. HERMAN VAN BF.RGEM Eerste LONDEN Gisteravond zijn er drie wedstrijden gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse league. Alle duels eindigden in een gelijkspel. De resultaten zijn: Coventry CityWest Ham United 1-1, Everton—Crystal Palace 0-0. Huddcrsfield Town —Sheffield United 0-0. Sportwereld VALLS De Fransman Cyrille Guimard heeft gisteren de twee de etappe van de wielerronde van Catalonie gewonnen. De Spanjaarden Lasa en Jose Go- mez Lucas werden respectieve- lijk tweede en derde. De Frans man Raymond Poulidor behield de leiding in het klassement. MOSKOU Rusland heeft in Moskou een wedstrijd voor de Europese competitie tafeltennis (eerste divisie) tegen Zweden met 4-3 gewonnen. Verrassend was de nederlaag van de Euro pese kampioene Zoya Roednova tegen de 16-jarige Zweedse scholiere Ann-Christine Helman 19-21 21-18 17-21. HlJMEGEN Tilburg Trappers heeft gisteravond in een uitwed- strijd tegen Nijmegen door een overwinning van 8-3 de nationa- :e ijshockeybeker in bezit kun nen houden. De tussenstanden waren: 2-0 1-0 5-3. lALONIKI Simmenthal uit Mi- 'laan veroverde gisteravond de Europese beker voor bekerwin naars door in de finalewedstrijd te Saloniki tegen Rode Ster Bel grado met 74-70 te winnen. Bij de rust leidden de Italianen met 47-34. IEON De Nederlandse heren- ploeg heeft gisteren in Leon een wedstrijd voor de kwalificatie- groep voor de dertiende plaats van het voorolympisch toernooi zaalhandbal tegen België met1 15-14 gewonnen. LUIK/GLASGOW Internazionale Milan en Celtic, die zich respectievelijk in Luik cn Glasgow voorbereiden op de tweede wedtsrijden tegen Standard en Ujpest Dosza, zijn vol vertrou wen een plaats in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen te bemachtigen. Inter, da't beisdhikt over een van de beste verdedigingen in de wereld, is niet bevreesd dat het verschil van een doelpunt-op- gebouwd in de thuiswedstrijd tegen de Belgen- te weinig zal blijken te ziijn. Sandro Mazzola, een van de sterspelers van het team, maakte zich niet druk over het eindresultaat: „Dat is precies het type wedstrijd dat ons ligt. We hebben een voorsprong en we weten maar al te goed hoe we die moeten verdedigen". De coach van Standard Luik weet dat zijn ploeg voor een zwa re taak staat. „We moeten ten koste van alles ruw spel zien te vermijden en vertrouwen op de intelligentie en techniek van de spelers. We moeten vooral niet te gehaast gaan optre den want dan worden er onherroepelijk fouten gemaakt. „Er is bij Standard nog geen zekerheid over verdediger Dewal- que, die twee wekt.i geleden geblesseerd raakte. Vlak voor het begin van de wedstrijd zal hij nog een fitheidstest onder gaan. Als hjj niet mee kan doen zal Pilot hem vervangen. De verwachtingen over de wedstrijd Cekdc-Ujpest Dosza zijn dat de Schotten de marge van 1 treffer, bereikt in het duel in Hongarije (2-1), nog aanmerkelijk zullen uitbreiden. Jock Stein, coach van Celtic, liet echter weten dat zijn team in de eerste plaats op consolidatie van de voorsprong zal gaan spe len en niet bepaald om een show op te voeren. Celtic hoopt op te treden met de goochelaar-buitenspeler Jimmy Johnsto ne, dlie pas hersteld is van waterpokken. Imre Kovcs, coach van "Ujpest, beloofde de Schotten voor een felle strijd te zullen zorgen. ,.Onze spelers voelen zich veel beter dan veertien dagen geleden", gaf hij als reden van zijn optimisme op. (Van onze speoiale verslag- Niet iedereen in Lissabon draagt Feyenoord een kwaad hart toe. Op een wandelingetje langs het strand passeerden de Rotterdam mers een visser die welwillend zijn hengel afstond aan Theo La seroms die wel eens wilde zien of de vissen in Portugal ook willen bijten. Met aanwijzingen van de Portugees haalt Laseroms de lijn binnen. Overigens was Laseroms in het eerste duel tegen Benfica de enige die doelman Henrique kon laten „vissen", een actie die Nederlandse voetballiefhebbers gaarne herhaald zien in stadion Da Luz. Op de foto kijken van links naar rechts Bram Geilman, Rinus Israel, Wim Jansen en Henk Wery of Theo Laseroms erin slaagt iets aan de haak te slaan. LISSABON In een kamer tje in de catacomben van het Estadio da Luz zoals het bolwerk van Benfica wordt betiteld, kruiste trai ner Jdmmy Hagan de ar men voor de borst. Hij nam een krijgshaftige hou ding aan en zijn bruine colbert puilde in plooien onder zijn armen uit. Zo juist waren zijn discipelen in gestrekte draf de kleed kamer binnen gestormd na weer een straffe training die vooral gebaseerd was op conditie-oefeningen. Op het verharde bijveld van het stadion dat overigens geen andere terreinen heeft dan het hoofdveld en het keiharde stuk grond waarop de hele dag jon gens een partijtje spelen waaraan niemand aanstoot neemt, want de accommo datie blijkt in dienst van de bevolking te staan, was nog wat met de bal geoe fend. Onder de grijze kuif van Jimmy Hagan staat een ondoorgrondelijk ge zicht. Sijmoes, de met een gebroken arm in het zie kenhuis verblijvende mid denvelder, zou met een be zoek vereerd worden en Hagan had derhalve niet veel tijd. Dat is altijd een uitstekende op lossing voor een trainer die veel te zeggen heeft maar weinig woorden kwijt wil. Aldus ook Jimmy Hagan die er geen twij fel over liet bestaan dat Simoes niet in zijn formatie zou worden opgenomen. „Hij is er zeer te leurgesteld over natuurlijk, evenals wij allen. Ook de sup porters betreuren het zeer dat Simoes die een harde werker op

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11