i1 Kansen op aanleg van Leidsebaan gestegen Prijsstijging 1,7 procent Kerncentrale vraagt zelf om onderzoek Regering moet ingrijpen in lonen en prijzen n.. )rt Duinbrand bij Ockenburgh VOOR AL UW SCHILDERWERKEN YLBNBROeK Zevenling in Californië Lawine in Dolomieten Duitser kan Borniann niet zijn lit is de 35-jarige mevrouw Maureen Bingham, de En gelse die haar man aanzet te tot het verkopen van avo-documenten aan de Russen. Haar man werd daarvoor veroordeeld tot 21 jaar gevangenisstraf. Gisteren werd mevrouw Bingham zelf beschuldigd van overtreding van de wet inzake staatsgehei men. Voor de televisie ver klaarde zij namelijk eer der deze week dat zij het was geweest die contact had gezocht met de Russi sche ambassade. Gisteren ging zij opnieuw naar deze ambassade, deze maal om geld. Het gezin Bingham zit met een schuld van ten minste duizend pond, ver oorzaakt door het feit dat mevrouw Bingham steeds \meer uitgaf. Men hoorde haar bij de ambassade welwillend aan, maar zij vertrok zonder een cent. Iets waarover zij duidelijk niet tevreden was. (Van t i onzer verslaggevers) DEN HAAG Op onverwachte wijze hebben G.S. van Zuid-Holland gisteren van Provinciale Staten de volmacht gekregen om de ontei geningsprocedures inzake de aanleg van de Leidsebaan voort te zet ten. Dit was G.S. aanvankelijk onmogelijk gemaakt door de motie Borgman (P.v.d.A.), die op 27 januari was aangenomen. Deze wen ding betekent, dat de aanleg van de Leidsebaan weer grotere kans maakt. Het was de C.P.N.-fractie in de Staten, die met een onteige ningsmotie kwam. Deze gang van zaken maakte de P.v.d.A.-, D'66-, P.P.R.- en P.S.P.-fracties (met elkaar ruim dertig leden) zo woe dend. dat zij de vergaderzaal bij de stemming verlieten. De C.P.N.-motie verkreeg toen van de 45 overgebleven leden 41 stem men. Militair >ewind over scheepswerf El Ferrol DRID (UPI-RTR) Het >aanse kabinet heeft gisteren ider voorzitterschap van gene- ranco besloten dat de erduizend stakende arbeiders de Bazan scheepswerf in El errol del Caudillo bij de strijd- rachten kunnen worden inge- betekent dat de arbeiders on- de krijgstucht zouden wor- en geplaatst en voor krijgsra- en kunnen worden gedaagd als naar het werk terugke- verband met de ongeregeldhe- en op de scheepswerf zijn gis- iren 15 personen gevangen ge werd een aantal" nieuwe frestaties verricht, zo is van e zijde van de politie verno nen. Het debat ontstond aan de hand van een G.S.-nota, waarin de nadelen opgesomd stonden van de uitstel van de Leidsebaan: de uitgegeven bedragen zijn nu al 13 miljoen gulden groot; alle werkzaamheden zijn stopgezet en er dreigen moeilijke pachtkwes- ties met de reeds aangekochte gronden; grote moeilijkheden doemen op inzake de provincia le overeenkomst met de „N.V. Rijnland" in het zandwinnings- gebied „Vlietland" (nu reeds moet circa drie miljoen gulden betaald worden); Leidschendam en Voorschoten komen met pro blemen en latere onteigeningen (ruim 21 hectare grond is in het geding) leiden tot een tijdsver- lies van iy2 k 2 jaar. De C.P.N.'er J. H. L. Viseer zei in de laatste maanden (na 27 ja nuari) harde en duidelijke les sen gehad te hebben; het op 27 januari genomen risico is te groot gebleken. Hij diende dan ook de motie in voor onteigenin gen. Drs. J. Borgman (P.v.d.A.)-indiener van de vori ge motie - was verbaasd en on aangenaam getroffen. Is dit nog behoorlijk bestuur? De heer B.F. Bohré - namens-"de confes sionele fracties -: „men moet zich altijd constructief opstel len; geen rechten verloren laten gaan." Mr. F.W.B. van Lijnden (V.V.D.): ,„Ik geef geen cent voor vuurwerk." Gedeputeerde dr. R. Eysink: „Ik wijs elke sug gestie van een doorgestoken kaart van de hand." Over het weglopen van de statenleden zei de heer Visser: „Jullie onttrek ken je aan je bestuurlijke ver antwoordelijkheid." 63e jaargang, no. 18.648 ZATERDAG 18 MAART 1972 DROOG EN ZONNIG Droog, zonnig en warm weer met maximumtemperaturen rond 19 graden. Maar in kustgebieden met aanlandige wind lagere temperaturen. Zwakke tot mati ge wind uit oost tot zuidoost. J'oorzitter DS*70: In het duingebied achter de camping Ockenburgh in Den Haag is gisteren tegen vijf uur, vermoe delijk doordat baldadigen met vuur hebben gespeeld, brand uitgebroken. Naar schatting zo'n twaalf hectare in hoofdzaak dennebos ging hierbij in vlammen op. De Haagse brandweer rukte met drie autospuiten uit en ging het vuur met zes stralen te lijf. Voordat men kon gaan blussen moest eerst over een afstand van vierhonderd meter een brandslang naar de dichtsbijzijnde brandkraan worden gelegd, waardoor kostbare tijd verloren ging. Ruim vijf uur na het uitbreken van de brand kon de laatste brandweerwagen inrukken. Het kampeerterrein heeft bij de brand geen schade opgelopen. Begin dit jaar: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van half januari tot half fe bruari zijn de prijzen met 0.8 procent ge stegen. Gerekend van half december af zijn de prijzen dit jaar al ruim 1.7 procent omhoog gegaan. Het herziene indexcijfer, waarbij 1969 als basisjaar is gekozen, stond half januari op 115.8 en half februari op 116.7. Voor een half procent zijn de prijsstijgingen tussen half januari en half februari toe te schrijven aan het wegvallen van de uitver koopeffecten, waardoor ondermeer kleding, schoeisel en meubelen hoger genoteerd moesten worden. Verder stegen de prijzen van brood, gebak, frisdranken, rundvlees, en auto's. Ook voor medische verzorging moest meer worden betaald. Volgens het ministerie van Economische Za ken heeft er een zekere vertraging bij da prijsstijgingen plaats. Terwijl van half ja nuari tot half februari de" prijzen nu 0.8 procent omhoog zijn gegaan, was dat in dezelfde periode van vorig jaar 1.5 pro cent. Van medio december tot medio fe bruari bedragen de prijsstijgingen nu 1.7 procent, in de overeenkomstige periode van '70-71 was dat 2.4 procent. Het consumenten contact orgaan ziet bij sommige artikelen „aanzienlijke prijsstij gingen". Gemeend wordt dat die met name wat betreft schoenen zeker niet alleen het gevolg kunnen zijn van het wegvallen van de uitverkoop-effecten Er wordt op gewe zen dat het ministerie van Economische Zaken van oordeel is dat de schoenenprij- zen best wat naar beneden kunnen. Overi gens is het CCO pessimistisch over het verder prijsverloop. Premier Biesheuvel deelde na afloop van de ministerraadsvergadering mee dat hij van mening is, dat de stijging van de kosten van het levensonderhoud met meer dan 1.7 procent in de eerste twee maanden van dit jaar, erg fors is uitgevallen. Hij vond dit cijfer te hoog om binnen de geraamde 6 procent prijsstijging voor dit jaar te kun nen blijven. (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT De partijvoor zitter van DS '70, dr. F.L.Polak is een krachtig voorstander van het ingrij pen door de regering in lo nen en prijzen. Hij heeft dit vanmorgen in Utrecht bij aanvang van de partij raadsvergadering van DS '70 gezegd. „Wat de inflatiebestri jding be treft," aldus dr. Polak, „zijn wij met de bestrijding daarvan - een der hoofdprioriteiten van DS '70 - tot dusver helaas nau welijks iets opgeschoten. We hebben nodeloos een jaar verlo ren. Voor dit jaar bestaat er nauwelijks nog enige hoop op matiging in de lonen en prijzen nu allengs de CAO-contracten voor 1972 voor het merendeel reeds zijn of nog moeten wor den afgesloten." De conclusie hiervan is volgens de DS '70-partijvoorzitter: „In een nieuwe ronde zullen wij nog grotere druk moeten uitoefenen tot ingrijpen van overheidswege in de ionen en prijzen." De heer Polak vreest naast een voortgaande inflatie een toene mende werkloosheid. Het geven van zeer grote bedragen koop kracht-injecties om de bedrij vigheid op te vijzelen, is vol gens de heer Polak niet moge lijk. „Dat zou bij vrije lonen en prijzen de inflatie alleen nog maar aanwakkeren en de te korten op de rijksbegroting ver groten, ook al haalt men dit geld tijdelijk uit aparte potjes," zo meende hij. Dr. Polak ziet dan ook in de be groting van 1973 het allergroot ste knelpunt. De begroting voor 1973 wordt voor DS '70 en in het bijzonder voor de ministers en de kamerfractie van de partij een nijpende testcase. „Na de nacht van Van Agt", zo zei de DS '70-voorzitter, „droomden sommigen reeds verzaligd over de nacht van Berger. Dit is klinkklare onzin, ook uw voor zitter probeert geenszins een poot onder het kabinet weg te zagen. Dat betekent echter niet dat wij alles van het kabinet kritiekloos als zoete koek heb ben op te eten.' De heer Polak vervolgde: „Het betekent ook niet dat wij nooit in de positie gemanoeuvreerd FRED POLAK zouden kunnen worden om zo wel .n het landsbelang als in het belang van de geloofwaar digheid van DS'70 uiteindelijk het been een keer stijf te hou den." Uitslag van fotowedstrijd Leidse Courant -E1DEN Elders op onze pa gina's treft u vandaag de uit slag van de door de Leidse Courant georganiseerde foto wedstrijd voor amateurver enigingen. poor de goede orde delen wij de deelnemende verenigingen nog mee, dat bij het beoor delen van de diverse inzen dingen de jury zich niet al tijd heeft kunnen houden aan dj rubricering welke door de deelnemers aan de diverse foto's was gegeven. Een foto die bijvoorbeeld door de ver eniging werd ingedeeld onder de rubriek humor werd door at jury ondergebracht onder portretfoto's omdat deze In deze rubriek beter tot uiting kwam. De diverse prijzen lullen in de komende week per postwissel aan de win naars worden overgemaakt. (ADVERTENTIE) EDELSTEEN COLLIERS Granaatsnoer, ongeregen 20, Kornalijn, gefacetteerd f 69,- Agathen cocktail, 65 cm f 18,50 Mosagathen, lichtgroen, 50 cm. ƒ16, Aquamarijn, barok, lang f 89,— Fa. I. C. VAN BUITEN ZN. Kort Rapenburg 12 - Leiden (ADVERTENTIE) TOPDANSAVOND IEDERE ZONDAG 8 UUR ANT. CLUBHUIS LEIDEN DANSLES NU nog mogelijk (ADVERTENTIE! Morsstraat 27, Leiden Servatiusstraat 8. Zoeterwoude H.-R. - Telefoon 01710-41760 Premier Indira Ghandi van India is gisteren in Dacca aangeko men voor haar eerste bezoek aan Bangladesj. Op het vliegveld werd zij begroet door sjeik Moed- jiboer Rachman. Vermoedelijk zullen zij voornamelijk over eco nomische aspecten besprekin gen voeren. Duizenden enthousiaste Bengale zen, die naar het vliegveld waren gestroomd om mevrouw Ghandi toe te juichen werden uit veilig heidsoverwegingen buiten de hek ken van het vliegveld gehouden. Van het vliegveld gingen beide re geringsleiders per helicopter naar het regeringscentrum Dacca. Van een onzer verslaggeversqc DODEWAARD —„We zouden bij zender blij zijn met een objec tief onderzoek van een onpartij dige derde, want dan zou komen vast te staan dat deze zaak vol komen in orde Is". Als een klein voorlopertje op dit onder zoek, dat volgens het ministerie van Sociale Zaken niet nodig is, werd gisteren open huis gehou den in de kerncentrale van Do- SANTA CLARA (AFP) In een ziekenhuis in de Californische plaats Santa Clara heeft gister middag een vrouw twee en een halve maand te vroeg zeven kinderen ter wereld gebracht. Het zijn vier meisjes en drie jongens. Vijf van de jonggebore nen leven nog. Voor drie van deze vijf bestaat weinig hoop. Proces Angela Davis begint op 27 maart SAN JOSE (DPA/ANP) Het SELVA Dl VAL GARDENA (AFP Proces ,e8en Angela Davis be- UPI) - een geweldige lawine is g'nt 27 in San José (Catt- gistermiddag van de piste op de fornië) met het getuigenver* berg de Sassolungo in de Dolo-hoor. mieten naar beneden gekomen Deze datum is gisteren door rech- heeft volgens ooggetuigen zeker tien skiërs bedolven. Toen het reddingswerk bij het in vallen van de duisternis werd on derbroken, waren twee skiërs uit de sneeuw bevrijd. ter Richard Arnason vastge steld. Het openbaar ministerie en de verdediging hebben in middels overeenstemming be- reixt over de vier reserve-jury leden. dewaard, die de laatste dagen Burgemeester H. J. Knopers van Dodewuard heeft niet de indruk, zo zei hij gistermorgen, dat de bevolking van Dodewaard bij zonder verontrust is. Volgens hem is daar ook geen reden voor omdat er altijd een uitste kend overleg is geweest en is tussen de directie van de G.K.N. en het college. Een on partijdig onderzoek om aan te tonen dat de centrale volkomen veilig is is volgens burgemeester Kriopers dan ook niet nodig. [r. van Erpers Royaards gaf toe dat de mensen die in de centra le werkten niet feilloos waren. „Dat is voor geen enkel sterfe lijk wezen weggelegd", zei hij, „maar we voldoen aan alle vcorschriften die internationaal gelden en deze voorschriften zijn ons inziens voldoende, aldus de heer Royaards. De hele zaak is aan het rollen ge komen, doordat een veiligheids functionaris tegenover een ver slaggever uit de doeken heeft gedaan wat er volgens hem niet klopte in de centrale. Volgens deze veiligheidsman moesten er teveel reparaties worden uitge voerd doordat er bij de bouw op materiaal was bezuinigd. Door aeze vele reparaties bereikte het vaste onderhoudspersoneel al snel de toegestane maxima le dosis straling, waardoor het noodzakelijk werd werknemers van buitenaf aan te trekken. Op deze werknemers van buitenaf, zou een niet zo strenge controle worden toegepast als op de vas te radiologische werkers van de G.K.N. Ir. van Erpers Royaards gaf wel toe dat de controle op deze mensen beter zou kunnen en dat er inderdaad mensen van buiten af aan het werk werden gezet in de centrale. Da' de centrale in Dodewaard de reparaties niet allemaal door ei gen mensen, die als radiologi sche werkers staan geregi streerd, kan laten uitvoeren is volgens de heer Royaards vol- k<> en duidelijk. „We hebben ee<. piek van drie weken, zeg mai..-. Voor deze drie weken kunnen we geen 500 man in dienst houden die de rest van het jaar in het gras zouden kun nen gaan liggen". W iesentlial JOHANNESBURG (RTR) De directeur van het Joods docu mentatiecentrum In Wenen, dr. Simon Wiesenthnl, heeft er gis teren ernstige twijfel over uitge sproken of de bejaarde Duitser die in een oerwoud in het uiden van Columbia is aangefroffen In derdaad Hitiers voormalige plaatsvervanger Martin Bor- inann Is. Wiesenthal, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Zuid-A- fnka voor een gcldinzamelings- campagne, verklaarde: „Tel kens wanneer wij horen dat een prominente nazi in een land woont met een slecht klimaat e.i onder slechte omstandighe den, zoals in een oerwoud, sta ik er heel sceptisch tegenover." Wiesenthal vertelde dat de erva ring van 25 jaar hem had ge leerd, dat de meeste voort- luchtige nazi's zich hadden g» vestigd in landen als Paraquay, Cnih en Argentinië met een overeenkomstig klimaat als in Europa. Ze leven ook onder comfortabele omstandigheden en hebben doorgaans goede re laties met de plaatselijke poli tie. Mensen als Bormann hoe ven niet het oerwoud in te dui ken en daar met een Indiaanse vrouw te leven, aldus Wiesen thal. Mr. Biesheuvel Hele kabinet kent werk afspraken DEN HAAG (ANP) Alle leden van de ministerraad zijn vorig jaar augustus op de hoogte ge steld van de naast het regeerak koord gemaakte zgn. werkaf spraken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1