Er is enorm veel variatie in de werkzaamheden bij de walserijen OVER MENSEN EN HUN WERK BIJ HOOGOVENS(3) Wèl ingewikkelder maar minder zwaar werk V HOOGOVENS Jh onze walserijen worden de zware Mokken rnwstaal die de staalfabrieken leveren met behulp van walsinstallaties vervormd tot verschillende produkten. De belangrijkste walserijprodukten zijn dik plaatstaal voor de scheepsbouw bijvoorbeeld, dun plaat staal dat o.a. in de auto-industrie wordt gebruikt, blik dat al of niet vertind gebruikt wordt in de verpakkingsindustrie en andere bedrijfstakken, en staafstaal voor bijvoorbeeld de betonbouw. Dun plaatstaal en blik worden geleverd op rollen of geknipt tot platen. De werkzaamheden in de walserijen kun je, globaal ge zien, in verschillende groepen verdelen. Eerst de voorverwarming van het te walsen materiaal, dan het eigenlijke walsen en tenslotte de afwerking en het transport. Er is enorm veel variatie. Van eenvoudige opruim- of corveewerk zaamheden tot de bediening van uiterst ingewikkelde apparatuur. Ovenman- nieuwe-stijl In de blok- en warmbandwalserijen wordt.het staal in de vorm van grote blokken of dikke plakken eerst op wals- temperatuur gebracht voordat het door de walsen gaat. Dat gebeurt in speciale ovens die worden bediend door oven beden. Hun werk heeft niets meer uit te staan mef het ouderwetse, ambachte- bjke laden en lossen van een oven. Een ovenman-nieuwe-stijl houdt zich groten deels bezig met het bedienen en regelen van de apparatuur. Met bewaken, con troleren en bijregelen. Af en toe komt er nog wel handwerk aan te pas. Bijvoor beeld bij het verwijderen van slakafzet tingen van de ovenbodems. Maar nor maal gaat alles met afstandbediening vanuit cabines. In de nieuwe walseryen gaat de apparatuur steeds gecompli ceerder worden. Televisie-camera's kijken in de ovens waar de plakken staal zich bevinden. Er is speciale appa ratuur om de temperatuur af te stellen en bijzondere meters die de temperatuur precies meten. Alleen bij afwijkingen van de normale gang van zaken hoeven de mensen nog uit hun cabines te komen om bij de ovens werkzaamheden te ver richten. Meer hete karweien gaan verdwijnen Alleen in de koudbandwalserijen is er nogal wat bediening vlakbij de wals installaties. Dat levert geen problemen op omdat het materiaal daar niet warm meer is en de omgeving bepaald geen temperatuurmoeilykheden veroorzaakt. Vroeger was dat wel anders. Toen moest het materiaal met allerlei tangen en haken in alle fases van het proces door de mensen behandeld worden. En dat gebeurde dan in de directe om geving van het hete staal. Het was toen dan ook 20 minuten werken en 40 minu ten rust. Het walsen gebeurt nu vanuit geconditioneerde cabines, waar de men sen aan knoppen en handels sturen. Met het warme materiaal hebben ze dus niet direct op korte afstand te maken. De weinige overgebleven functies waar bij dat nog wel het geval is, verdwijnen geleidelijk. Knippen met superscharen Veel mensen vinden ook een taak in de walserij in wat wij de afwerking noemen. Zü werken aan installaties waar het materiaal zijn laatste bewerking onder gaat vóór het afgeleverd wordt. Zij be dienen de zogenaamde schaarlijnen, de plaatscharen en de strokenscharen waarmee de platen of banden staal op de gewenste afmetingen worden geknipt. Daarvoor is echt wel een aparte oplei ding nodig. Zo'n platenknipbaan in de nieuwe warmbandwalserij is ongeveer 150 meter lang en kost rond de 15 mil joen gulden. Bij de afwerking rekenen we ook het werk in de magazijnen en het verpakken voor verzending. Dat is eenvoudiger, voor een deel gemechani seerd werk. Het vochtvry emballeren van pakken of rollen staalplaat vraagt natuurlijk wel de nodige aandacht. Nog even terugkomend op die installa ties. Op een technische school wordt niet geleerd hoe je walsbanen en schaar lijnen kunt bedienen. Daar is het werk te gespecialiseerd voor. Daarom besteedt Hoogovens zelf de nodige zorg aan die opleiding. Transport door kraandrijvers In de walserijen is er intensief transport dat. voor een groot deel met kranen wordt uitgevoerd. Een belangrijke groep mensen vervult dan ook de functie van kraandrijver. Ik schat hun aantal op 450 a 500. Zij besturen de kranen die over vaste rails in de hallen rijden. Daar zijn hele zware bij die tegen de 100 ton kunnen tillen. Aan de bouw van de kra nen en de goede inrichting van de be dieningscabines wordt ruime aandacht besteed. Wij hebben hier een speciale afdeling voor de ontwikkeling van de jkraanbouw. Er werken zo'n 23.000 man bij Hoog- ovens. Buitenstaanders schatten dit aan- tal soms veel hoger maar meestal aan zienlijk lager. Ook over wat er zoal gebeurt bij Hoogovens verschilt men van opvatting. Als het gaat om de werkomstandigheden lopen de gedachten eveneens sterk uiteen. Ze variëren van warm tot koud, van schoon tot vuil, van gevaarlijk tot veilig. Wie heeft gelijk? Hoe was het vroeger en hoe is nu bij Hoogovens Zulke en andere vragen hebben we voor gelegd aan mannen die het bedrijf door en door kennen. Zij vertellen om de beurt hoe het toegaat in hun afdeling. Vandaag is het woord aan Ir. W. Singer, Hoofd Sector Warmwalserijen. De 10 walserijen van Hoogovens zijn in gedeeld in een drietal sectoren. Daar werken circa 5000 man produktieperso- neel in ploegendienst. Dat is rond 213 van het personeel dat bij Hoogovens direct voor de produktie werkt. Leren samenwerken hoort bij de opleiding Wanneer wij een nieuwe fabriek kry gen, beginnen we zeker al twee jaar voor de ingebruikneming aan de voorbereiding van de personeelsbezetting. Dat is ook zo gebeurd bij de nieuwe warmband walserij en de nieuwe koudbandwalserij. We beginnen dan eerst met de ervaren mensen uit de bestaande fabrieken te selecteren. Maar op een gegeven mo ment is het toch noodzakelijk om ook mensen van buiten aan te trekken. Zo is voor de nieuwe warmbandwalserij ongeveer 50% van de bezetting uit de bestaande walseryen en 50 van buiten gekomen. Voor velen van de bestaande medewerkers betekent zo'n verplaatsing tegelijk een promotie. Want een man komt in zo'n nieuwe walserij al gauw in aanmerking voor een hogere functie. Bij de opleiding gaat het niet alleen om de installaties en de bediening daarvan. Er wordt veel zorg besteed aan het goed samenwerken in een kleine groep, het kweken van teamgeest. Dat samenwer ken in kleine groepen vindt men niet alleen in de walserijen, het is eigenlijk kenmerkend voor al het werk by Hoog ovens. Er wordt in zo'n opleidingscur sus ook een stuk algemene vorming ondergebracht. En onze onderwijsafde ling maakt gebruik van allerlei moderne hulpmiddelen, zoals videorecorders en andere apparatuur. Wèl ingewikkelder maar minder zwaar werk Wij hebben in ons hele bestaan eigenlijk maar één echte ouderwetse walserij ge had van het type waarin de mensen het materiaal zelf moeten transporteren. Het verschil tussen 'oud' en nieuw zit bij de tegenwoordige walserijen vooral in verbeteringen van de werkomgeving. Bij beide geschiedt de bediening vanuit cabines. Maar de nieuwe cabines zyn weer beter doordacht met gebruikma king van nieuwe hulpmiddelen. Dat is te danken aan de ontwikkeling van de ergonomie, de wetenschap die onderzoekt hoe men een machine of apparaat moet construeren om het ge makkelijk te kunnen bedienen. De ergo nomie maakt speciale studie van de juiste plaats van de bedieningsknoppen, van de plaats van de man, van de belich ting, van de klimaatregeling in de cabi nes. Die cabines zijn byna allemaal van airconditioning voorzien en beter ge schikt om in te werken dan veel kan toorgebouwen. De indeling van de bedieningslessenaar in de cabine is helemaal met de leveranciers doorge sproken. De plaats van iedere bedie ningsknop is aan een analyse onder worpen om ïe bepalen waar die precies het best kan zitten. Het lykt misschien wat overdreven dat aan dit onderdeel zoveel aandacht wordt besteed, maar in de praktijk hebben we er allemaal veel plezier van en we zijn bly dat wé het In het zondagse pak naar de fabriek Vele bedieningsmensen kunnen rustig in een goed pak naar de walserij komen. Wel ontvangen zy fabriekskleding maar die speciale kleding moeten zij eigenlijk alleen bij de hand hebben voor het walsen wisselen. Dat walsen wisselen is het enige echt vuile werk dat er voor hen is over gebleven. Het gebeurt 1 2 maal in de 8 uur en betreft het vervangen van de rollen in de walsinstallatie. In de warm bandwalserijen is dat gemiddeld een kwestie van een 20 minuten. Ook op het gebied van ventilatie en geluiddemping zijn de technische moge lijkheden gestegen. Verder gaan we steeds meer gebruik maken van computers. Die maken het bedienen met de hand door middel van besturingshandels weer overbodig. Het walsen gaat dan ook steeds meereen controlefunctie worden. De moderne techniek bracht verder een grote verbetering in de communicatie binnen de fabriek door middel van de oproepinstallatie. De laatste verbetering hierin is dat we een goed systeem heb ben ontwikkeld om vanaf de grond ge makkelijk met de man in de kraanca bine te kunnen praten met behulp van microfoon en luidspreker. Dat is in de nieuwe walserijen al overal ingevoerd. Automatiseren maakt mensen niet overbodig De automatisering by Hoogovens vormt geen bedreiging voor de werkgelegenheid in het bedrijf. De grote expansie blijft mensen vragen. In de 20 jaar die ik hier zit, zag ik de produktie lOx zo groot worden. Per geproduceerde ton staal zijn er wel minder mensen nodig dan vroeger. Maar het aantal tonnen nam zo snel toe, dat er nog steeds een tekort aan personeel is. Bij ons is het niet voorgekomen dat we door het plaatsen van een computer in de fabriek of door het mechaniseren van handwerk de mensen niet meer konden plaatsen. Interne overplaatsing komt uiteraard wel voor. Door deze ontwikkeling stijgt het peil van het werk geleidelijk zo dat we aan de mensen die nieuw in het bedrijf komen ook wat zwaardere opleidings eisen gaan stellen. Het normale op leidingsprogramma voor de bedienings vaklieden eist in het algemeen een voorafgaande lager technische opleiding (LTA of LTS). Dat is geen overdreven eis omdat de fabrieksapparatuur steeds gecompliceerder wordt. Een technische ondergrond is gewoon onmisbaar om met deze apparatuur goed te kunnen omgaan. Natuurlijk bestaan er ook nog moge lijkheden voor mensen zonder diplo ma's. Op dit moment zijn er nog altijd heel wat mensen zonder deze technische vooropleiding op belangrijke posten die door hun grote ervaring volkomen ge- geschikt zyn voor de betreffende functie. Bovendien worden er natuurlijk voor de betere bedieningsfuncties ook eisen ge steld ten aanzien van de persoonlijke capaciteiten. Vooral daar waar leiding geven en samenwerken een rol spelen. wordt met een bediening van 8 S. 9 man gerealiseerd; 8 a9 man die een installatie van zo'n 275 miljoen in hun vingers hebben. Er komt nog wel een aantal mensen bij zoals kraandrijvers, oven- lieden, kraanhulpen, mensen die zorgen voor het grondtransport e.d. Maar als je zuiver over de bediening van de wals installaties praat dan is het getal van acht negen juist. Die moeten uiteraard wel zeer goed op elkaar ingespeeld zijn. Vandaar ook Kleine ploeg voor kolossale installatie De reuzeninstallatie die een warmband walserij wel mag worden genoemd, is ondergebracht in een werkhal van 650 meter lengte. In zo'n hal wordt van 550 - 600 ton per uur aan materiaal ver werkt. En die indrukwekkende stroom Warmbandwalserij 2 met een uiteinde lijke jaarcapaciteit van ruim 3 miljoen ton. Hoogovens volgt met deze walserij de tendens in de staalindustrie naar grotere produktie-eenheden. Naast grotere capaciteit trekt ook de voort schrijdende automatisering van het produktie proces de aandacht. Warm bandwalserij 2 gaat in dit opzicht aan de spits. Op de personeelsbezetting in zijn geheel heeft die automatisering geen invloed. Wel op de kwaliteit vnn het produkt. dat wij bij de opleiding van deze mensen het werk in teamverband heb ben ingebouwd. Het woord team heeft hier nog een byzondere waarde. Bij een team denk je namelijk al gauw aan mensen die dicht bij elkaar bezig zyn. Maar hier betreft het mensen die op vaak tientallen meters van elkaar wer ken en die voor de, communicatie hele maal op microfoon en luidspreker zyn aangewezen. Dat stelt nog hogere eisen aan het op elkaar ingespeeld zijn. Maar een goed verstaander blijkt ook hier aan een half woord genoeg te hebben. Veilig werken is overal het parool Een punt dat bij de walserijen de nodige aandacht krijgt is het zware transport met gecompliceerde installaties. On voorzichtigheid kan hier tot nodeloos risico leiden. Reden om aan dit punt bijzondere aandacht te besteden. In de groepsbesprekingen onder leiding van de walsmeester worden de veiligheids aspecten dan ook regelmatig ter sprake gebracht. Het is een huisregel dat by al onze zorgen voor de techniek en streven naar kwaliteit en kwantiteit de veilig heid altijd voorop dient te staan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18