Ëeidóe Souta/nt Israël verwerpt plan Hoessein FC Den Haag in halve bekerfinale WERKAFSPRAKEN ZIJN NIET BINDEND BOMEXPERTS GEDOOD BIJ ONTPLOFFING Reizen in blik bij Albert Heijrv Vervroegd pensioen Abortus- team vervalt Banken verlagen rente Amnestie Haitiaanse ballingen 63e jaargang, no. 18.646 DONDERDAG 16 MAART 197J Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (.excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA'S HEDENAVOND Ned. II: 20.55 Namens de kin deren van de pijp; 21.30 uur Oude spelling. ZONNIG Zonnig, droog en warm weer voor de tijd van het jaar met maxi mumtemperaturen van 17 tot 21 graden. Weinig wind. Vannacht hier en daar mist en minimum temperaturen van 4 tot 0 graden. sStrniT« mo«: In de Verenigde Staten is een nieuwe rage ontstaan: het ondertekenen van een cheque met een tekening of foto van de rekeninghouder. De eigenaar van een reclamebureau stelt zich op deze wijze garant voor de echtheid van zijn cheque. Noord-Ierland Van onze correspondent BELFAST Twee bomexperts van de Britse mijnopruimingsdienst zijn vannacht in Belfast om het leven gekomen toen zij een bom in een auto onschadelijk wilden maken. De bom ontplofte toen de mili tairen een portier van de auto openden. Eerder op de avond waren in de Noordierse hoofdstad twee bommen in geparkeerde auto's on schadelijk gemaakt. Ofschoon het nieuwe plan van de Britse premier Heath voor Ulster nagenoeg gereed is, zal het pas over een week, of misschien zelfs later, worden bekendgemaakt. De Britse regering is het eindelijk eens geworden over voorstellen om de Noordierse kwestie op te lossen. Zonder de medewerking van de Noordierse regeringsleider Faulkner is echter elk initiatief van Lon den tevoren gedoemd te mislukken. Premier Heath heeft Faulkner dan ook uitgenodigd woensdag naar Londen te komen. Heath kan Faulkner niet eerder ontvangen, daar president Pompidou van Frankrijk zaterdag wordt verwachtjin de Britse hoofdstad. Golda Meir ontkent akkoord Elek Schwartz: (Van onze sportredactie) Rotterdam „Nee, mijn vertrek bij Sparta heeft niets te maken met het resultaat van de beker wedstrijd". Elek Schwartz, Sparta's trainer, maakte gister avond plotseling zijn besluit be kend om aan het eind van dit seizoen de Rotterdamse club te verlaten. Elek Schwartz had zichzelf al vrijwel van het begin van zijn verbintenis af niet langer toebe dacht. ,,Ik ga voorlopig naar Frankrijk. De familie van mijn vrouw woont daar, mijn dochter eveneens en ik ga me vestigen in Straatsburg waar ik een huis heb. Of ik daar een club ga trainen, weet ik nog niet. Dat is op dit moment ook niet van be lang. Ik wist drie maanden na dat ik bij Sparta ben gekomen al dat ik dit zou doen maar zoiets ga je natuurlijk dan njet zeggen". Elek Schwartz heeft zichzelf min of meer vervroegd pensioen toe bedacht. JERUZALEM (RTR/AP) Israël heeft het plan van koning Hoes sein van Jordanië voor het vormen van een federatie voor het ge bied ten oosten en westen van de Jordaan verworpen. Premier Gol da Meir zei na spoedberaad met haar minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, de minister van defensie Djan, en andere leiders, dat over het plan geen overeenstemming met Israël is bereikt. Er lis geen enkele basis voor berichten dat dit plan het resultaat zou zijn van een voorafgaande afspraak met Israël. De verklaring van koning Hoessein houdt geen rekening met de zaak van de vrede en schept hindernissen op de weg naar het bereiken van vrede. Het tandpunt van de Israëlische' regering inzake vrede met Jordanië blijft, overeenkomstig haar politiek, ongewijzigd. De regering van Israël is op elk tijdstip gereed onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf, met Jordanië over een vredesverdrag te beginnen, aldus mevrouw Meir, die vandaag in de volksvertegenwoordiging nadere mededelingen zal doen. Het witte Huis heeft geweigerd commentaar te geven op het plan van koning Hoessein. De bekendmaking van de koning komt niet in aan merking voor commentaar onzerzijds, aldus een woorder van de Amerikaanse president. Intussen heeft Irak bekendge maakt een federatie met Egypte en S/rië te willen vormen. Het aanbod is door de Iraakse rege ring gedaan met het doel een verbrokkeling van de Arabische eenheid te voorkomen. In de be kendmaking wordt het plan Hoessein een defaitistisch idee genoemd dat door een regime van huurlingen naar voren is gebracht. Volgens het Libanese dagblad Al Nahar zou koning Hoessein voor zijn plan de steun hebben van de meeste Arabische landen en vier grote mogendheden, met inbegrip van Rusland. Koning Hoessein geen instemming gevonden bij Israël VARA en Exota N.V. ontkennen geruchten (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM De VARA zowel als de juridische raadslieden van de NV Exota-limonadefabrieken te Dongen ontkennen, dat er al een schadeclaim vastgesteld zou zijn ter reg.eling van het geschil na de uitzending verleden jaar van Marcel van Dam over de plofflessen. Dat een bedrag van 5 mil joen aan smartegeld geëist zou worden door Exota van de VARA wordt door beide partijen als een „onzinnig ge recht" aangemerkt. Eer der was zelfs at sprake 17 ïilioen. Ook dat stellen zouden zijn gedaan voor een onderhandse re geling zou berusten op ge ruchtvorming. Beide par tijen wachten rustig de datum 10 mei af. Dan zul len voor de Amsterdamse rechtbank de pleidooien v/orden gevoerd in de ci viele procedure, die door Exota aanhanging is ge maakt. tOTTERDAM FC Den Haag heeft het gehaald. Gisteravond ver overde de Haagse formatie een plaats in de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker. Hoezeer naar dit resultaat was toegeleefd werd na afloop van het wel- is waar weinig hoogstaande, maar wel bijzonder spannende duel duidelijk. Temidden van de spelers gaf manager Eddie Hartmann zich over aan een uitbundige vreugdedans, waarvoor niemand zich schaamde. FC Den Haag. strevend naar internationaal voetbal, weet zich in de halve eindstrijd in gezelschap van Wageningen, dat zich opnieuw manifesteerde als een cupf\ghter van betekenis door in de uitwedstrijd tegen het eveneens naar bekersucces lonken de FSC wederom zegevierend tevoorschijn te treden. Na zeges op Telstar en FC Groningen moesten er nu echter voor de Wagenin- gers strafschoppen aan te pas komen. Wie de tegenstander van FC Den Haag wordt zal pas over ruim veertien dagen bekend zijn, om dat de duels Ajax—NEC en Volendam—Excelsior later worden ge speeld. Uitgebreide verhalen over de wedstrijd Sparta-FC Den Haag vindt u op onze sportpagina's. Jacques Roggeveen was de man die gisteravond het winnende en enige doelpunt scoorde in de wed strijd Sparta-F.C. Den Haag. Na afloop van de strijd in Feyenoordstadion wordt Rogge veen omhelst door collega Rood nat. (ADVERTENTIE) LANGEZAAL Feyenoord- Benfica niet direct op tv (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM De tweede wedstrijd in de kwartfina le om de Europacup voor landskampioenen tussen Benfica en Feyenoord op 22 maart in Lissabon zal niet rechtstreeks op de tv worden uitgezonden. De leiding van de Portugese club heeft zonder opgaaf van redenen aan televisie ploegen de toegang gewei gerd. Wel zal de NOS filmopna men van de wedstrijd maken die donderdag 23 maart in een samenvat ting van een kwartier van 18.30 tot 18.45 uur worden uitgezonden, gecommenta rieerd door Koen Verhoef. De wedstrijd Arsenaal-A- jax, die volgende week woensdag in Londen wordt gespeeld, zal wel rechtstreeks, en in kleur, worden uitgezonden door de NOS-televisie, van 19.25 tot 21.15 uur op Ne derland I. Commentator is Herman Kuiphof. Ook een eventuele verlenging ial op het scherm komen. Beide wedstrijden komen wel rechtstreeks op de NOS-radio. DEN HAAG De K.V.P.-fraclie in de Tweede Kamer heeft zich vrij opgesteld en zal dat blij ven doen ten aanzien van de zogenaamde werk afspraken die vorig jaar bij de tot standkoming van het kabinet-Biesheuvel zijn gemaakt. Dat heeft waarnemend-fractieleider Weijters gisteren op een persconferentie met zovel woorden uitge sproken. Hij is in zekere zin „een beetje ont stemd" over de gemaakte werkafspraken. Frac tieleider Andriessen zei dinsdag reeds dat „dit niet meer mag gebeuren". De heer Weijters wees op een drietal punten, waar van reeds afgeweken is. Zo dienen er volgens de werkafspraken bij de bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste en tweede kind geen com penserende maatregelen te worden getroffen voor de laagstbetaalden. De K.V.P.-fractie heeft bij de begrotingsbehandeling van Sociale Zaken ech ter gesteld, dat als er al van bevriezing sprake zou zijn, er wel voor de laagstbetaalden gecom penseerd moet worden. Ten aanzien van de ker ken spreken de werkafspraken van afkoop der verplichtingen en wordt subsidiëring afgewezen De K.V.P.-fractie wil deze materie echter eerst nog eens grondig onderzocht zien. Voorts wijzen de werkafspraken een rijksbijdrage voor de reldomroep in deze kabinetsperiode af, terwijl de K.V.P.-fractie een geleidelijke vermindering heeft bepleit, waarbij er dit jaar voor het laatst een volledige financiering uit de omroepbijdragen plaats vindt. Volgens de heer Weijters bestaan er naast het geerakkoord en de werkafspraken geen andere documenten meer. De beeldhouwer Carl Romanelli (rechts) werkt een kleimodel, voorstellende Charlie Chaplin. Het relief zal, in bronsvorm, geplaatst worden aan de buitenkant van het Taftgebouw in Hollywood. Charlie Chaplin is uitgenodigd het zelf te komen onthullen. DEN HAAG. In de wet „afbreking zwangerschap", van daag voor advies naar de Raad van State gestuurd, hebben de ministers Stuyt (Volksgezond heid) en Van Agt (Justitie) de bepaling laten vallen, dat een vrouw, die geaborteerd wit worden, zich moet vervoegen bij een zogenaamd abortusteam. Legale abortus kan volgens de wet alleen worden verricht door of onder toezicht van een vrouwen arts. De beslissing zal worden gelegd in handen van de huis arts, na overleg met tenminste een andere deskundige. Munitiedepot in Pnom Penh ontploft PHNOM PENH (Reuter) Een munitiedepot op het internatio nale vliegveld van de Cambod jaanse hoofdstad is donderdag in de lucht gevlogen. Hoe de ex plosie is ontstaan, is nog niet bekend. Van slachtoffers en schade is evenmin iets verno men. De luchthaven Is de groot ste luchtmachtbasis in het land. Wilde achter volging in centrum Leiden LEIDEN De politie van Lrld- schendam heeft vannacht een personenauto die verdachte ma noeuvres verrichtte achtervolgd door Leiden. Op de Hoge Rijn dijk moest de jacht echter wor den gestaakt, omdat uit dc auto een kleurentelevisie op de weg was gevallen. De auto verdween in de richting van Alphon. De politie daar kon hem aanhou den. Bij onderzoek werden in de wagen nog vijf andere televisie toestellen gevonden. Deze bleken gestolen te zijn uit een winkel ln de Leldschagen. Skeletten in Turnhout gevonden BRUSSEL (ANP) Bij granf- werk voor een nieuw op te rich ten flatgebouw In Turnhout, heeft men een aantal menselijke beenderen gevonden, die afkom stig bleken van zes geraamten. De vondst werd geduun op een diepte van ongeveer 1.20 meter. De ouderdom van de beenderen kon tot nu toe niet worden vast gesteld. Vast staat wel dat op de bewuste plaats nooit een offi ciële beraafplants geweest is. De beenderen zijn voor nader onderzoek meegenomen. De in de Bankgirocentrale samenwerkende Neder landse banken, vertegen woordigd door de Neder landse Bankiersvereniging he«sft bekend gemaakt, dat ingaande 1 april de rente op particuliere be taalrekeningen zal worden verlaagd van 2'/2% tot l'/2%, zoals gebruikelijk berekend volgens de half- maandelijksc methode. De thans geldende rentever goeding werd vastgesteld in juli 1970. Sindsdians zijn de rentetarieven op geld- en kapitaalmarkt aanzienlijk gedaald; zo werd het promessediscon to van de Nederlandsche Bank vijfmaal verlaagd, in totaal met 2*4 pet. Het vergoeden van rente over saldi zonder dat kos ten worden berekend voor de verrichte diensten, is in principe slechts moge lijk wanneer aan een tweetal voorwaarden is voldaan. In de eerste plaats dient er sprake te zijn van een zeer hoge rentestand, zoals die tot in 1970 is geweest. De tweede voorwaarde is, dat van de gratis dien sten, die aan deze bank rekening verbonden zijn, een vrij beperkt gebruik wordt gemaakt. Aan deze beide voorwaarden wordt in ons land niet langer voldaan. gevers ZAANDAM Albert Heijn introduceert m.i.v. morgen een in ternationale toeristi sche primeur: Londen in blik. ln 27 AH-su- permarkten in het ge hele land zal men het gehele jaar door tus sen dc sperziebonen en de doperwten middel fijn, deze Britse blik vanger aantreffen, die men vanaf 178 gulden kan kopen. De inhoud van de blikken bestaande uit bon nen voor hotel, trans fer, vliegreis en excur sie opent de snelle weg naar de Engelse hoofdstad, waar men een op maat gesneden weekend kan doorbren gen. Albert Heijn werkt voor dit unieke en spotgoedkope ar rangement samen met de luchtvaartmaat schappij British Kawa Caledonian Airways, die de deelnemers „Londen in blik" ge bruik laat maken van haar geregelde lijn diensten tussen Schip hol, Zestienhoven en Gattwick. Men heeft de keuze tussen reizen op vrijdag, zaterdag en zondag uit Neder land en terug op zon dag, maandag of dins dag. In Londen zelf zijn vijf hotels in de binnenstad betrokken bij het arrangement. Extra voordeel is nog, dat elke reiziger de taxikosten van trein station nuar hotel tot maximaal een Engels pond vergoed krijgt. De vliegreizen worden gemaakt per Caledo nian All-Jet Bac 1-11. WASHINGTON (Reuter) De 20-jarige president van Haiti, Jean-Claude Duvalier heeft am nestie verleend aan alle Haltia- nen die in ballingschap verblij ven. De maatregel van de jonge president werd bekendgemaakt tijdens een persconferentie van een hoge Haitiaanse delegatie die een bezoek brengt aan Wash ington. Honderden, misschien wel duizen den Haitianen zijn hun vadeland ontvlucht tijdens het autocra tisch bewind van de vroegere president Papa Doe, de vader van Jean Claude, die een jaar geleden stierf. De massale am nestieregeling schijnt een uit vloeisel te zijn van de politiek van verzoening die Jean-Claudc heeft aangenomen. Ze schijnt tevens bedoeld om buitenlandse regeringen ervan te overtuigen dat Haiti niets meer wil weten van de methoden van terreur die voorheen werden toegepast.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1