Hoessein wil Koning zijn rijk verdelen Huur wordt woningen aangepast Kamer gaat in debat 112 Vliegramp eist zeker doden Uitstel bevriezing kinderbijslag KROON DUPEERT 1500 AMBTENAREN Volgens Arabische kringen: Volksfront wil geen vliegtuigen meer kapen ml DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND iL, Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ■Advertenties (excl. B.TAV. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.645 WOENSDAG 15 MAART 1972 SELECTIE TV-PROGRAMMA'S HEDENAVOND Ned. I 20.35 Diamanten bij het ontbijt (film); 22.55 Eigentijds. Ned. II 19.05 uur Eddy ready go; 20.21 uur Woyzeck. VEEL ZON Droog en in het algemeen zonnig weer met een zwakke tot mati ge wind tussen oost en zuidoost. Minimumtemperaturen rond 3 graden, maxima morgen onge veer 14 tot 18 graden. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Ongeveer 1500 Haagse ambtenaren, politiemannen en onderwijzers zullen vermoedelijk de dupe worden van een beslissing van de Kroon om een besluit van B. en W. van Den Haag over een tegemoetkoming aan deze ambtenaren in de dagelijkse reiskosten te schorsen. De motivering van de Kroon is, dat het besluit van B. en W. van Den Haag op belangrijke onderdelen afwijkt van die van het rijkspersoneel. De schorsing geldt tot 1 februari 1973. &t Haagse gemeentebestuur was tot zijn besluit gekomen, omdat de 1500 ambtenaren, politiemannen en onderwijzers in Den Haag zelf geen huis kunnen vinden en daarom elders moeten wonen, et op 1 oktober vorig jaar van kracht geworden besluit houdt in, dat zij, die buiten Den Haag, Voorburg en Rijswijk wonen - n meer dan 10 km van hun werk een tegemoetkoming in de reiskosten ontvan gen. Coördinerende I rampendienst 0RMERVEER (ANP) Het lesearch- en Adviesbureau te gen Milieuverontreiniging (Re- sam) te Wormerveer wil per l iet een landelijke rampen-, dienst van start gaan, die bij lucht-, water- of bodemveront reiniging in actie moet komen, tvens zal deze dienst optreden bij de beveiliging en begeleiding van gevaarlijke stoffen langs de openbare weg. Onlangs is een experimentele rampendienst voor Noord-Holland van start gegaan, waarbij het RESAM coördinerend optreedt tussen de bestaande bestrijdingsdiensten zoals BB. politie en brandweer, ilgens het RESAM ontbreekt het panieksituaties aan goede coördinatie tussen de helpers. Het bureau zal bij natuurram pen advies van een aantal des kundigen inroepen om de hulpor ganisaties zo uitgebreid en volle dig mogelijk over de bestrijding informeren. AMMAN (ANP) Koning Hoessein van Jordanië heeft een nieuwe autonoom deel van Jordanië zal wor- grondwet aangekondigd, waarin het door Israël bezette gebied op de wes telijke oever van de Jordaan als een den beschouwd. Deze nieuwe grond wet treedt in werking na een vredes overeenkomst, die de Jordaanse vorst wil bereiken met Israël. Deze overeenkomst wordt beschouwd als een zeer belangrijke doorbraak van de impasse in het Midden-Oosten. Het bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan zal samen met Jordanië het Verenigd Arabisch Ko ninkrijk vormen. Dit nieuwe konink rijk zal dan een officieel vredes akkoord sluiten met Israël, hetgeen betekent dat de Israëlische staat voor het eerst sinds 1948, toen het ontstond, door een Arabisch land di plomatiek wordt erkend. mag ik 'n ijssie?" is aangebroken. In het akkoord dat voorbereid is gering krijgen, respectievelijk in tussen Jordanië en Israël, zou- Amman en in Jeruzalem, en een den volgens verscheidene bron- eigen parlement, nen in de Arabische wereld, ook in Amman zal een federale rege- de volgende punten zijn opgeno- ring en een fédéraal parlement menzetelen. Instelling van een federaal systeem De regering, die in Jeruzalem zal dat de oostelijke en de westelij- zetelen, moet dor Palestijnen ke Jordaanoever omvat. worden gevormd. Andere gebie- Jordanië zou afstand doen van Je- den kunnen aansluiting bij dit ruzalem met uitzondering van Palestijnse gebied vragen. Aksa moskee. Volgens radio Bagdad zal de vroe- Cisjordanië (de westelijke oever) gere Jordaanse premier Bahjat en Transjordanië (de oostelijke Talhouni de eerste premier wor- oever) zouden elk een eigen re- den van de federale regering. De Italiaanse admiraal Gino Birin- delli, die als commandant van de NAVO-zeestrijdkrachten in Zuid- Europa is vervangen. Birindelli heeft zich namelijk kandidaat ge steld voor de Italiaanse neo-fas- cistische partij MSI bij de alge mene verkiezingen die in mei worden gehouden. 1ROET (AP) Het volksfront voor de bevrijding van I slestina is an plan voorlopig geen vliegtuigen meer te kapen. Dit ;ft de se- retaris-gencraal van het Volksfront George -f* iba«h abash zei dat uit de recente ervaringen van het Volksfront de on doenlijkheid van het kapen van vfiegtuigen was gebl ken. Wij heb ben een vrij land van ons zelf waar we de gekaapte vliegtuigen laar toe kunnen brengen, zo zei hij. Hij voegde er aan toe dat het ancien van gekaapte vliegtuigen in andere Arabische landen een lechte uitwerking heeft op de betrekkingen tussen de guerrilla- rganisaties en de Arabische staten. GEHEIME AFSPRAKEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Kamer brengt volgende week dinsdag de geheime afspraken tussen het kabinet-Biesheuvel en de voorzitters van de vijf regeringsfracties in discussie. Deze afspraken, die vorig 'aar tijdens de kabinetsformatie gemaakt zijn, werden geheim ge houden, maar zijn het eigenlijk niet, aldus kabinet en fractievoorzif- ters. De laatsten hebben dit voor, dat zij bijna allen na het vormen van het kabinet-Biesheuvel fractievoorzitter geworden zijn, omdat hun voorgangers als minister in het kabinet opgenomen werden, of uit de Tweede Kamer (dr. Veringa) gegaan zijn. De geheime werkafspraken zijn niet zo gering van politieke be tekenis als oorspronkelijk ge- Australische vogelman" Bill Moyes wiekt hier Lake Ellesmere in Nieuw Zeeland. Omhooggetrokken door waarmee hij het vorige hoogterecórd van ongeveer 1000 meter jes draaiend kwam Moyes weer veilig naar beneden. een recordhoogte van bijna 1600 meter boven speedboot bereikte hij snel een hoogte in een Amerikaan verre overtrof. Rond- dacht werd. Zij beslaan 23 on derwerpen, waaronder het be vriezen van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, en de consequenties ervan, het niet verhogen van de successie rechten. vermogensbelasting, vennootschapsbelasting en om zetbelasting. Verder behoren er onder meer toe de verhoging van de collegegelden, het verho gen van de luister- en kijkgel den. motorrijtuigenbelasting op niet-rijdende auto's. Niet alle werkafspraken zijn ge-1 hem gebleven. Enkelen ervan vindt men terug in de rege ringsverklaring en bij verschil lende begrotingsvoorstellen. Premier Biesheuvel heeft gisteren hierover in zijn brief aan de Tweede Kamer geschreven, dat i de huidige fractievoorzitters al-1 len zijn gebonden aan het re- j geerakkoord en niet aan de i door de toenmalige fractielei ders gemaakte .werkafspraken'. Wel is de huidige fractievoorzit ters verzocht om zich met hun fracties zoveel mogelijk achter deze werkafspraken te willen stellen. Bekend is echter, dat lang niet alle leden van de diverse rege ringsfracties erg gelukkig zijn met deze politieke bijna binden de afspraken. De debatten van volgende week moeten hierover duidelijkheid geven. Zeker is bij voorbaat, dat er meningsver schillen tussen enkele huidige fractievoorzitters zijn over ver schillende punten in de afspra ken en over de politieke draag wijdte ervan. Henry Kissinger, beroepsverzoener op internationaal niveau, heeft een reputatie opgebouwd als begeleider van vrouwelijk schoon. Gisteren werd hij gezien bij de wereldpremière van „The Godfather" in het gezelschap van Ali McGraw, de actrice die de hoofdrol heeft ge speeld in Love Story. Supercaravelle neergestort DOEBAI (Rcuter-AP)Een su percaravelle van de Deense chartermaatschappij Sterling Airways is gisteravond met 112 inzittenden, op twee Duitsers na allen Skandinaviërs op het schiereiland Moesandam aan de ingang van de Perziche Golf neergestort. Aangenomen wordt dat er geen overlevenden zijn. Het vliegtuig was op weg van Co lombo (Ceylon) naar Kopenha gen. Het zou een tussenlanding maken op het vliegveld van Doebai aan de Perzische Golf. Enige minuten voor deze lan ding zou plaats hebben verloor de controletoren het contact met het toestel. Aan boord be vonden zich 106 vakantiegangers te weten 68 Denen, twaalf No ren, twintig Zweden, vier Fin nen en twee Westduitsers. De zeokoppige bemanning bestond uit Denen. Het wrak is waarge nomen in de bergen. Er waren geen tekenen van leven. Aan vankelijk waren er berichten dat de gezagvoerder de ramp overleefd had. en op een of an dere manier het vissersplaatsje Kalba had weten te bereiken. Deze berichten werden later in getrokken. Vele goede meldingen in toto's DEN HAAG De tussenstand van tot 34 is: 1ste prijs drie meldin gen; tweede prijs 187 meldingen; derde prijs 2329 meldingen. Beschikbaar voor 1ste, 2e, 3e prijs en premie 186.076. Tussenstand tot 35 1ste prijs 180 meldingen, 2e prijs 2400 meldingen, 3e prijs 15.000 meldingen. Beschikbaar voor Iste, 2e, 3e prij» en premie elk 149.303 (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit, dat er dit jaar nog iets zal komen van een be vriezing van de kinderbijslag voor het eer ste en tweede kind van loontrekkenden. Hoewel staatssecretaris Rietkerk van So ciale Zaken en Sociaal Economische Raad had laten weten, dat bevriezing met in gang van I januari 1972 ernstige overwe ging zou verdienen, is de SER er nog niet In geslaagd een advies over deze materie uit te brengen. De kinderbijslag is in november 1971 nog verhoogd, te rekenen vanaf 1 oktober 1971. Bij de jaarwisseling was er dus geen ver hoging. Wanneer SER en regering in een zeer hoog tempo zouden voortwerken, zou feitelijke bevriezing dat is; afzien van ver der verhoging nog denkbaar zijn vanaf 1 januari, maar ingewijden zien dit niet ge beuren, zodat over enige tijd de bijslag wol weer verhoogd zal worden volgens h> t be staande indexeringsprogram. Bevriezing werd door het kabinet nodig geacht om premieruimte beschikbaar te krijgen voor andere sociale voorzieningen, zoals snellere verhoging van de AOW/AWW 'en invoering van een volksver zekering tegen de gevolgen van arbeidson geschiktheid. DEN HAAG Op l april zullen de huren van vele wonin gen weer omhoog gaan. De verplichte huurverhoging voor woningen waarop nog een rijkssubsidie rust, bedraagt zes percent. In een groot aantal gevallen zullen de huren meer stijgen. Per 1 april gaat namelijk voor woningen van gemeenten en woningcorporaties de zgn. huurharmo- nisatie in. De huren van woningen die ouder zijn dan vijf jaar worden dan aangepast aan de huren in de nieuw bouw uit de laatste jaren. Ve'e huurders zullen van de ver huurder al de mededeling hebben gekregen dat de ,,kale" huur met ingang van 1 april met zes percent wordt opgetrokken. Voor de gemeente- en corpora tiewoningen geldt een aparte operatie, als de woningen lan ger dan vijf jaar staan. Door de huren van die woningen extra op te voeren, moet worden be reikt dat de kloof tussen de hu ren van nieuwe en oude wonin- enkele jaren uitge- gen wat wordt verkleind. Het woongerief zal echter bij de aanpassing van de huur mede bepalend zijn. Voor een vergelijking van de hu ren van recent gebouwde huizen met die van voor vijf jaar te rug, wordt de woonwaarde van vergelijkbare woningen beke ken. Blijkt de achterstand in de huren van ..oude" woningen groot, dan volgt de aanpassing niet in één keer, maar wordt die ovei smeerd. In ieder geval zullen de huren van gemeentewoningen in enke le grote steden in het westen van het land met niet meer dan twaalf percent stijgen. Per 1 april zal de nieuwe huur in vele gevallen nog niet definitief zijn vastgesteld. De huurharmo- nisatieplannen voor de woning complexen moeten namelijk ter goedkeuring aan de minister van Volkshuisvesting worden voorgelegd. Op het ministerie waren huurplannen voor ruim een miljoen woningen ingediend. In het algemeen zijn deze plan- 'nen goedgekeurd. In het volgen de stadium zullen de eigenaars van de woningcomplexen en de huurders het eens moeten wor den over het percentage voor de huurverhoging. In Noord-Ierland is sinds het verlopen van het bestand tijdens het week einde, weer een opleving gekomen van de bomaanslagen. Hierboven de resten van een auto die overbleef na een aanslag hij een winkel wijk in de stad Lisburn. Zie over de toestand in Ierland ook elders in de krant. Auto dook in struikgewas Hazerswoude Omstreeks 1 uur vannacht is een personenauto ge slipt en uit de bocht gevlogen op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Ommedijseweg. De auto vloog over de linkerweg helft tegen een verkeerspaal en dook na een brugleuning geramd te hebben in het struikgewas. De eigenaar van de wagen, de heer Ch. J. A. Opdam uit Oegst- geest kwam met de schrik vrij. Zijn echtgenote is ernstig ge wond naar het Academisch zie kenhuis vervoerd. De auto is totaal vernield. WASHINGTON (RTR) Een kunstmaan van de Amerikaanse Marine, die acht jaar geleden in de dampkring verbrandde, heeft sporen dodelijk radioactief plu tonium over twaalf landen van het zuidelijk halfrond verspreid, zo heeft de Amerikaanse com missie voor kernenergie (AEC) onthuld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1