Kermisexploitanten blokkeerden Dam Frankrijk heeft anti-geluids-chef Spaanse kerk voorzichtig op weg naar vernieuwing CONGRES OVER RELIGIE IN TOEKOMST „Poliklinische behandelingen niet uitbreiden BELANGSTELLING VOOR OPEN KERK KORTE NEEMT TOE Geldrovers schieten agent neer DINSDAG 14 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 1 Aft Het Spaanse episcopaat is vastbesloten de tendensen tot vernieuwing die zich op het jongste Vaticaanse concilie hebben aangekondigd, te vol gen en te stimuleren. Dit kan men concluderen uit het resultaat van de conferentie van Spaanse bisschoppen in Madrid waarover wij giste ren hebben bericht. De progressieven hebben de overhand gekregen: Maar zij zullen niet al te haastig te werk gaan met de uitvoering van de op de bisschoppencon ferentie van september geno men en in Madrid bekrach tigde besluiten, omdat het verzet hiertegen binnen de Spaanse kerk. dat gesteund wordt door de regering en organisaties als Opus Dei, nog steeds sterk is. Een remmende invloed heeft ook de verklaring van de Va ticaanse congregatie voor de geestelijkheid uitgeoefend. In deze verklaring nam zoals bekend de pro-prefect van deze congregatie kardinaal Wright, stelling tegen de in september genomen en op de bijeenkomst in Madrid op- n.euw aan de orde gestelde besluiten. Sommige besluiten achtte hij zelfs in strijd met de leer van de kerk Oriëntatie Eén en ander heeft ertoe ge leid dat de resoluties voorlo pig niet als bindend voor de Spaanse kerk zullen worden beschouwd maar slechts als oriëntatiepunten zullen die nen. De progressieven had den ook gehoopt, dat de con ferentie zich met dogmati sche kwesties zou bezig houden. Dit is niet gebeurd. De besluiten zullen alleen op hun praktische betekenis ge toetst worden. De hervormingsgezinden heb ben zich namelijk gereali seerd dat de kritische ver klaring uit Rome weliswaar geen duidelijke mening over de geloofsleer bevat en ook met door de Vaticaanse staatssecretaris, kardinaal Villot, of de paus zelf be krachtigd is, maar toch ook niet door kardinaal Villot of de paus is gecorrigeerd, ten minste niet in hun bood schappen aan de conferentie in Madrid. Maar het curiedocument heeft de conservatieve vleugel ook niet veel profijt opgeleverd. Bij de verkiezingen voor het bestuur van de bisschoppen conferentie en de commissies die men kan zien als minis teries van de „regering" van de Spaanse kerk, vielen ver reweg de meeste functies toe aan de progressieven. De commissies moeten nagaan hoe de resoluties in de prak tijk verwezenlijkt kunnen worden. Scheiding De progressieven onder leiding van de kardinaal-primaat van Spanje, Vicente Enrique y Tarancon, streven onder meer naar scheiding van kïrk en staat, democratise ring van de kerkelijke hiër archie en de staat en ver gaande maatregelen ter ver betering van het lot van de arme bevolking in Spanje. Dit streven is vastgelegd in de resoluties, maar de tegen stand is nog sterk. De con servatieve clerus heeft sa men met de machtige leken organisatie „Opus Dei" en de conservatieve elementen .n het staatsapparaat een ge meenschappelijk front ge vormd. Zij willen dat de Spaanse kerk haar historisch gegroeide rol blijft vervullen. Van eind juni tot midden september worden er binnen de protestantse interkerkelijke kloostergemeenschap van Taizé in Frankrijk internationale bijeenkomsten voor jongeren gehouden. De bijeenkomsten passen in het kader van het interkerkelijk concilie van jongeren dat geruime tijd geleden door prior Roger Schutz is aangekondigd als een vervolg op het Tweede Vaticaanse concilie. Op de foto de kloostergemeenschap van Taizé rond het altaar bij gelegenheid van een jongerenbijeenkomst in voorgaande jaren. KERK EN WERELD „Wij willen een open kerk, een gemeenschap, waar iedereen toe gang heeft, waar niets te verbergen valt, waar niemand be dreigd wordt door geheimen of macht, waar iedereen in eer lijkheid zichzelf mag zijn, waar werkelijk wederzijdse liefde heerst en waar zodoende het evangelie van de Heer levend wordt en geloofwaardig." Dit streven van de werkgroep Open Kerk, opgericht vanuit de verontrusting rondom de wijding van mgr. Gijsen tot bisschop van Roermond, wordt verwoord in het eerste „Open Boek," een informatiebulletin, waarmee Open Kerk alle geïnteresseer den regelmatig op de hoogte wil houden van de ontwikkelingen binnen de Nederlandse kerkprovincie. In het eerste nummer van Open Boek, wordt de voorgeschiedenis van Open Kerk nog eens uiteengezet en wordt bovendien ook het aanvankelijke wantrouwen rondom de vyerkgroep vermeldt. „Nu echter duidelijk wordt dat Open Kerk niet strijdt tegen iets, maar zich inzet vóór iets, wijkt het wantrouwen en groeit de belangstelling. Open Kerk groeit uit tot een groepering van gekwalificeerde mensen met vertakkingen in het hele land en daar buiten, met scherp omschreven doelstelling en actiepro gram," aldus het open Boek. Een van de voornaamste taken van Open Kerk noemt het infor matiebulletin „het mobiliseren van vitale krachten aan de ba sis van de kerk." Plannen waaraan door Open Kerk wordt gewerkt, zijn, zoals ge meld, de ontmoetingsdag in Noordwijkerhout op 25 maart, het in het leven roepen van een landelijke wetenschappelijke ad viesraad, maar ook het beleggen van een landelijke contactbij eenkomst van een aantal dekens uit alle bisdommen. Boven dien zal men in maart en april in Limburg een vijftal regiona le bijeenkomsten beleggen. In Nijmegen Over godsdienst in de toekomst en de toekomst van de gods dienst organiseert de theologische faculteit van de universiteit van Nijmegen van 20 tot 23 maart een congres. Tijdens het congres zullen de Engelse islamoloog prof. Zaehner, de Leuvense psycholoog prof. Vergote en de Leidse hoogleraar prof. Vos spreken over de persoonlijk-mystieke interpretatie van de religie en de toekomst. In de lijn van het maatschappelijk politiek engagement zullen voordrachten worden gehouden door de Belgische theoloog Xhaufflaire, de Poolse filosoof prof. Kolakowski en de Franse i pater Cardonnel. De theologische bezinning, die tevens een kritische stelllngname inhoudt, wordt ingeleid en begeleid door het Nijmeegse drie- I manschap Schillebeeckx, Dupré en Van Leeuwen en zal worden afgerend met 'n voordracht van de bekende protestantse theo- i loog prof. Pannenberg uit Mtlnchen. METTEN De Italiaanse Pinksterkerk, heeft als eerste van de pink sterkerken in Europa het lid maatschap van de Wereld raad van Kerken aange vraagd. De Pinksterkerk in Italië telt ongeveer 200.000 leden en naar schatting bijna tien maal zoveel belangstel lenden. De kerk heeft zich tot nu toe in tegenstelling tot de Pinksterkerken in La- tijns-Amerika nog niet be zig gehouden met sociaal werk. Op zaterdag 18 en zondag 19 maart zal in het Amsterdam se Krasnapolsky het zeven- t.ende congres „Geestelijk Reveil" worden gehouden. Er komen een viertal onder werpen aan de orde, te we ten „Is de mens product en slachtoffer van de wereld waarin hij leeft?, Uit welke wereld meent de mens te le ven?, Hoe ontdekt de mens datgene waaruit hij werke lijk leeft? en Wat werkt deze ontdekking uit voor de we reld waarin hij leeft. Aan melding voor het congres kan geschieden bij het secre tariaat, postbus 144. Amster dam. In een oecumenische dienst hebben een dominee en een pastoor in Dortmund afwis selend drie protestantse en drie katholieke kinderen ge doopt. Zij gebruikten daarbij dezelfde doopformule. Voor de doop werd de doopvont van de protestanten ge bruikt. omdat er in de nieu we kerk nog geen doopvont was. De stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandia heeft wederom 1.500.000 gul den overgemaakt naar Cari tas Dacca. In totaal heeft Mensen in Nood tot dusver ruim 4,5 miljoen gulden be steed aan vluchtelingenhulp in Bangla-Desh. De nieuwe geldzending zal werden be steed voor de medefinancie ring van een hulpverlenings programma gericht op het verstrekken van voeding, de kens, kleding en huisraad, op hulpverlening voor de weder opbouw van huizen en voor 't herstel van landbouw, visse rij handel en kleln-industrie. (ADVERTENTIE! MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKMNGS8EURS 7 beursdagen Voordelige treln-toegang»- blljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT AMSTERDAM (ANP) Kermisexploitanten hebben gisterochtend omstreeks elf uur de Dam in de hoofdstad geblokkeerd uit protest tegen de volgens hen onhoudbare toestand op hun overwinteringster rein bij de Markthallen. Ongeveer veertig vracht wagens namen aan de blokkade deel. Op de Dam was daardoor vrijwel geen verkeer mogelijk. De kermisexploitanten wilden de blokkade pas opheffen als zij konden praten met iemand van het gemeentebestuur. Tegen 12 uur werd aan deze eis gehoor gegeven. Op dat tijdstip werd ook de blokkade opgeheven. Gis termiddag hebben de kermis exploitanten hun moeilijkheden besproken met de directeur van het gemeentelijk bureau be- stuurscontacten. De exploitanten verlangen van de gemeente meer ruimte en ver der voorzieningen als brandblus- middelen en waterputten. „Op het terrein staan ongeveer twee honderd woon- en materiaal wagens terwijl er in feite maar plaats is voor de helft. Met die brand van zondagavond is het nog goed afgelopen. Voor het zelfde geld hadden er doden gevallen. De brandweer had niet eens ruimte om op het terrein te blussen", aldus schiettent exploitant F. Lubbers, die de actie leidde. De brand was de onmiddellijke aanleiding tot de actie. Volgens de heer Lubbers leveren de kermissen in de hoofdstad de gemeente jaarlijks onge veer 1 miljoen aan pachtgeld op. „Dan mag er toch wel eens 250.000,— worden uit getrokken om ons overwinte ringsterrein leefbaar te maken", zo meende hij. ROME (DPA) Bij een drieste overval op een geldtransport in Rome Is gisteren een politieman doodgeschoten. Een auto van de „Banco dl Roma" werd door een wagen met drie zwaar be wapende jongemannen inge haald terwijl op hetzelfde mo ment een andere auto van de overvallers de geldauto van achteren ramde. Toen een naast de bestuurder zit tende politieman een pistool wil de trekken werd hij door een van de gemaskerde overvallers met een machinegeweer neerge schoten. Een bankemployé werd door een kogel in het rechterbeen geraakt. De overvallers gingen met 350.000 dollar aan de haal. „De Wereld" voorlopig niet gesloopt WAGENINGEN (ANP) - Hoewel staatssecretaris Vonhoff van CRM vorige week toestemming heeft gegeven voor de sloop van hotel „De Wereld'" in Wagenin- gen. zal het zeker nog vijf jaar duren voordat hieraan uitvoe ring gegeven zal worden. Het college van bestuur van de landbouwhogeschool in Wagenin- gen, eigenaresse van het ge bouw, heeft besloten nog enige „eenvoudige" voorzieningen te treffen waardoor het studium generale van de hogeschool zijn activiteiten in het gebouw de eerstkomende jaren zal kunnen voortzetten. Het studium gene rale maakt sinds september ge bruik van het voormalige res taurant van het hotel, waar in 1945 de capitulatie van de Duit se troepen in Nederland werd ondertekend. Ontsnapte Mesdagasiel meldt zich GRONINGEN (ANP) De 24-ja- rige H. B. die gistermorgen uit het dr. S. van Mesdagasiel te Groningen ontsnapte heeft zich gisteravond weer gemeld bij het asiel. B. geldt ais zeer gevaarlijk. Hij werd veroordeeld wegens dief stal en moord. •Q U!' BtV-C': Drukte bij pasjeskantoren in Berlijn BERLIJN (RTR-UP1) Zowel in Oost- als in West-Berlljn heerste gisteren grote drukte bij de politiebu reaus en kantoren waar pasjes kunnen worden verkregen voor de eerste bezoeken sedert Pinksteren 1966 van Westberlijner8 aan het oostelijk stadsdeel en de Duitse Democratische Republiek met Pasen. In Oost- Berlijn stroomden duizenden naar de 27 politiebureaus waar zij de aanvraagformulieren kunnen krijgen ten behoeve van hun verwanten in het westelijk stadsdeel. Hoewel velen meenden dat deze methode vlug ger zal werken, was het ook in West-Berlljn bepaald druk. Daar werden op de eerste dag 13.842 aanvragen ingediend. Portugal nodigt Angola- comité uit AMSTERDAM (ANP) Naar het Angolacomité 9 heeft meegedeeld heeft de M Portugese ambassadeur in Nederland een lid van.i het comité uitgenodigd om als gast van dc Portu gese bezettingsmacht een, tournee door Angola te, maken. Het comité heeft deze uit no- diging afgeslagen en de ambassadeur o.m. geant woord zijn regering niet als de wettige vertegen woordiger van het Ango lese volk te erkennen en,, hem het recht te ontzeg gen om bezoekers naar Angola of ander Portuge se koloniën uit te nodigen. Uitwisseling ambassadeurs EngelandChina VlUl correspondent) LONDEN —Groot Brlttannië en China hebben een overeenkomst afgesloten om ambassadeurs uit te wisselen. Sir Alec Douglas- Home Brits minister van Bui tenlandse Zaken, verklaarde gisteravond in het Lagerhuis, dat hij John Addis, z'n zaakge lastigde in Peking, tot ambassa deur benoemd had. Groot-Brittannië heeft ai 23 Jaar geen ambassadeur meer gehad in China. John Addis, die Chi nees spTeekt, word zeven weten geleden naar Peking gezondan. Hij slaagde erin de besprekln- gen over een verbetering yjn de diplomatieke betrekkin^n aanzienlijk te bespoedigen, te hebben zowat negen maanden geduurd. Groot-Brittannië heeft nu openlijk toegegeven, dat het eiland Tai wan een provincie is van China «n dat de Chinezen deze interne kwestie zelf moeten oplossen. De Britse consul op het eiland wordt teruggeroepen. Groot Brlttannië zal er vertegenwoor digd worden door Australië. Oppassen voor hara-kiri UTRECHT (ANP „Een ziekenhuis dat ernst maakt met een zo groot mogelijke verschuiving van klinische' naar poliklini sche activiteiten pleegt hara kiri". Aldus de geneesheer-direc teur van het Zeeweg Ziekenhuis in Velsen, de heer C. J. J. Lampe. In het blad „het Ziekenhuis". Hij reageert op de uit lating van de directeur van de nationale ziekenhuisraad, mr. L. C. Wesseldijk, dat patiënten die poliklinisch behandeld kunnen worden niet opgenomen behoren te worden, terwille van henzelf zowel als met het oog op de kosten. De heer Lampe constateert, dat de inkomsten van de ziekenhui zen voor 80 procent uit de verplcegdagen komen en voor slechts 15 procent uit polikliniek, laboratorium, röntgenafde- ling, operatiekamer etc. Oorzaak daarvan is volgens hem, dat de tarieven van al deze afdelingen niet kostendekkend mogen zijn, zodat alles zoveel mogelijk in de verpleegprijs wordt ge stopt. Ook van de specialisten mag men zijns inziens niet verwachten, dat ze hun inkomsten spontaan en vrijwillig aanzienlijk gaan beperken door zo weinig mogelijk klinisch en zoveel mogelijk poliklinisch te gaan werken. Hun honorarium voor klinische hulp ligt namelijk aanzienlijk hoger, terwijl ze in de polikli niek bovendien nog huur voor hun werkruimte en het salaris van het assisterend personeel moeten betalen. De bouw van de Montparnassatoren In Parije ie na 200 meter even ge staakt om het reeds gereed zijnde gedeelte „aan t« kleden". In totnai zal het bouwwerk 56 etages hebben met in totaal 1200 ramen. Meneer Stilte PARIJS (RTR) De lawaaierige Fransman gaat veel moeilijkheden tegemoet. „Meneer Stilt'zit hem op de h eien met enke le nieuwe, strenge straffen en ver scheidene rustge vende ideeën die hij graag op inter nationale schaal toegepast zou zien. „Meneer Stilte" Is de se- ml-offlclële titel van de 35-Jarige Yves Mar tin, de eerste rege ringsambtenaar in een Europees land die de volle betrekking heeft gekregen om het lawaai de kop in te drukken. Martin hoopt dit jaar het aantal boetes dat aan la waaierige Franse auto mobilisten is uitge deeld met 50 procent te verhogen en de maximum-boete voor een slechte getulddejn- per of een nijdige druk op de claxon te verho gen van 38 tot 380 gul den. Zijn nauwgezette, serieuze benadering zal later dit jaar resul teren in de publikatle van een allesomvatten de wet die de regering in staat stelt maxima le geluidsniveaus vast te stellen voor allerlei voorwerpen, variërend van auto's en gras- maaimachines tot con structiewerktuigen en koffiemolens. Zijn plannen voor moge lijke projekten op lan ge termijn behelzen onder meer geluidscer tificaten voor wonin gen en de verplichting voor luchtvaartmaat schappijen te betalen voor de overlast door vliegtuiglawaai in be woonde gebieden.' Yves Martin, een kleine, keurig geklede oud- mijnbeambte, heeft 12 jaar geleden voor het eerst de totale stilte geproefd toen hij een kijkje ging nemen in het hartje van de Sa hara. „Als je dan na zes maanden stilte in een stad als Algiers terugkomt ben je het ■poor volledig bijster en tolt je hoofd min sten» een dag lang van het lawaai", herinnert hij zich. Als wiskundi ge kreeg hij vorig Jaar juni een betrekking bij Frankrijks volwaardi ge milieu-ministerie. Zijn kruistocht voor het recht op vrede en rust begon in novem ber toen het kabinet zijn benoeming goed keurde op dc nieuwe post van anti-geluids chef. De ambtenaren van milieu-minister Robert Poujade heb ben hem daarna „me neer Stilte" gedoopt. Zwitserland erkent 'l Bangladesj BF.RN (AP) Dc Zwitserse re gering heelt vandaag besloten de nieuwe staat Bangladesh te erkennen. In een korte bekendmakjng werd gezegd dat aan de voorwaar^fip voor deze maatregel was vol daan nadat een groot aantal an dere landen dc jonge sfljat reeds hadden erkend. Betrekkingen Pakistan- Zuid-Slavië hersteld BELGRADO (DPA) Zuld-Jla- vlë en Pakistan zijn overeenge komen weer diplomatieke be trekkingen aan tc knopen. Dit is gisteren In Belgrado van ambte lijke zijde meegedeeld. Pakistan had eind januari de be trekkingen met Zuld-Slavië ver broken nadat Belgrado Bangla- desj officieel had erkend.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7