Tierende buurtbewoners hadden bevriezing van huren niet door NOON floriade Kangeroes vast op de tweede plaats na zege Beperkt gif in de plantsoenen Tumult doet geen goed aan inspraak Etenstijd is etenstijd... _Jq DINSDAG 14 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA'3 dovet (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Tierend en scheldend vertrok vannacht om hall 1 de hor de huurstop-activisten uit de Burgerzaal van het stadhuis. Vijf uur lang was deze zaal als nooit tevoren zo „des burgers" geweest. iMet vele tientallen waren ze komen opzetten uit de buurten met de slechte gemeentewoningen. De spandoeken hoopten zich op. De hele atmosfeer trilde in de ban van „Huurverhoging? Geen cent.." Het college van B. en W. wachtte aanvankelijk de happening af met ge zichten van „jongens, dek je nou maar". Volgens PSP-er Walle wa ren er zelfs „strijders" onder uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag; „hier is de aanwezige strijdwil", zei hij. De vaandeldragers toonden geen vermoeidheid en de vox populi nam in kracht toe naarmate de tijd verstreek, vooral toen na middernacht de raadsle den over allerlei moties en voorstellen moesten stemmen en daar bijna niet uit konden komen (maar dat is een specialiteit van deze raad). „De strijd begint nu pas", kreet men rauw en burgemeester Vis vertrok onde reen vloed van scheldwoorden. Een bijzonder onwaardige verto ning, die aan de inspraak geen I goed doet. Betreurenswaardig ook, omdat de lawaaischoppers - nu en dan sissend gesust door hun voormannen - er bitter wei nig van hadden begrepen. Het j merendeel scheen niet door te hebben, dat „de zaak" gewon- I nen was. Men wilde geen huur- verhoging. Welnu, dank zij een PAK-voorstel is dit ook bereikt. Met 19 tegen 18 stemmen. Dooi de nationale woningraad zal na melijk een „renovatie-onder- zoek" worden ingesteld ten aan zien van de vooroorlogse wo- ningcomplexen in beheer bij de gemeentelijke woningstichting (GWS). Op basis van de resul- j taten daarvan wordt dan een re novatie- en/of rehabilitatiepro- Dame die met doek maar wil zeg gen, dat Noodwoningen Noodhu- ren zijn. gramma uitgewerkt. Voorts werd besloten, de nationale wo ningraad advies te vragen de hoogte van de huren, zolang bedoelde woningen nog niet ge renoveerd zijn (welk advies moet steunen op het bedoelde onderzoek). In afwachting van de uitkomsten van het advies zullen de huren van de woning complexen in het Haagweg- kwartier en het Morswegkwar- tier worden bevroren. Een amendement van de heer Driessen (namens KVP en Prot. Chr.) om het „bevriezen" te be palen tot de gemeentewoningen van de complexen II en III (Toussaintkade e.o.) - op aan dringen van wethouder Menken - werd verworpen. Dit was voor de heer Driessen c.s. reden, te gen het PAK-voorstel te stem men „ofschoon ik het met dit voorstel eens ben", aldus de KVP-fractievoorzitter. Het ging het PAK om alle voor oorlogse woningen die bij de GWS in beheer zijn. Wethouder Menken had betoogd, dat de rad zich zou moeten beperken tot „het meest omstreden ge val; de Toussaintkade en omge ving". „Laten we hierover de mening van de nationale woning raad afwachten en tot zolang eventueel de huren bevriezen. De andere huurverhogingen die nen beslist door te gaan", aldus de wethouder, die onder gejoel vaststelde, dat er in het Haag- wegkwartier geen verrotte wo ningen waren. „Er is al veel geld. aan besteed door de GWS, maar blijkbaar nog niet vol doende", zei hij. „Nu wreekt Zich, dat voni'ge regeringen niet gewerkt hebben aan huurverho gingen rond woningverbetering. In het algemeen hebben we in Nederland te weinig aan de Een volle Burgerzaal bereidt zich .gewapend" voor op het huren-tumult huur gedaan", waagde de heer Menken nog (luid boe- en bah- geroep). Volgens de wethouder verschilt het onderhoud van woning tot woning en in het betrokken complex is vakkundig onderzoek noodzakelijk. „Onderzoek naar het totale vooroorlogse woning bestand zou anderhalf tot twee jaar vergen. Met het doorlichten van alleen de huizen rond de Toussaintkade zouden zes tot ne gen maanden gemoeid zijn. Op schorten van de huurverhoging gedurende die tijd zou de tekor ten alleen maar met tonnen doen toenemen". Niettemin zet te de raadsmeerderheid (PAK inclusief CPN en Zunderman van DS'70) door. Walle was met een hele tirade be gonnen over „de bezittende klasse" en „over de rug van de werkende massa", over de la keienmentaliteit van raadsleden die de regering steunden, de meedogenloze hardheid van het college („geen concessies aan bewoners van wijken met slech te weningen"). Namens de aan wezige comités diende hij zes moties in. Vijf werden verwor pen. Een ervan werd geamen deerd door PAK-man Waal en in deze vorm aangenomen. Be sloten werd een rapport van de brandweer af te wachten inzake de door de aanwezigheid van kartonnen binnenmuren zeer brandgevaarlijke GWS-com- plexen in het Morswegkwartier. In oktober zou deze kwestie dan opnieuw én de raad aan de orde worden gesteld. Een eveneens door Waal geamendeerde mo- tie-Walle werd door het college overgenomen. Besloten werd dat voor de nieuw te bouwen woningen in Lelidwn dezelfde toe wijzingsprocedure wordt ge volgd zoals dit tot op heden het geval is geweest met de wonin gen 'in de Merenwijk, met dien verstande dat allereerst urgente woningzoekenden (groep A) in aanmerking komen voor een nieuwbouwwoning. Niet in goede aard bij de demon stranten viel de uitlating van Driessen, dat de huurverhoging een passende bijdrage is in de stijgende kosten van het woning- onderhoud. Een onderzoek naar renovatie van de woningen in het Haagwegkwartier achtte hij nodig. De huurverhoging zou hier een half jaar kunnen wor den opgeschort, aldus de heer Driessen, die zich achter het door het PAK gewenste onder zoek stelde. „Gemeentewonin gen zullen aan de hoogste eisen van onderhoud moeten kunnen voldoen. Klachten van bewoners dien sneller te worden behan deld". De KVP-er vond dat een behoorlijke sociale begeleiding nodig >is voor de bewoners van bepaalde woningen. De heer Leeuwenburgh (Prot. Chr.) acht de brandveiligheid van de huizen van het grootste belang. Hij vroeg - en werd daarbij ge steund door WD-er De Jong - om een onafhankelijk onderzoek om te kijken of de woningen in dit opzicht verbeterd kunnen worden. Door B. en W. werden twee PAK-voorstelIen zonder stem ming overgenomen. In het eer ste voorstel wordt het college uitgenodigd, het Maatschappe lijk Contactorgaan te laten rap porteren over de mogelijkheden van sociale begeleidingscommis sies voor Noord en andere Wij ken. Het tweede vroeg van B. en W. een actief voorlichtings beleid over de noodzaak van re novatie en rehabilitatie, welke voorlichting in het bijzonder zal zijn gericht op die wijken of de- (ADVERTENTIE) 30 maart-1 oktober amsterdam 70 ha. parken, paviljoens en RAI alle dagen 9.30-22.30 uur 'Rembrandt' speelt Spooktrein I LEIDENDe toneelclub van de Rembrandtscholenge- meenschap brengt op l! i maart de thriller „De spook- trein" van Arnold Ridley in j het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest, aanvang 20 uur. Nadat deze toneelclub drie jaar geleden met een komedie i van Brétal de beker in het „Stad- en Landjuweel" ge wennen had, lagen de activi teiten geheel stil. Na deze pauze durven de spelers het thans weer aan, een toneel stuk op de planken te bren gen. De regie is in handen van de „Litteris Sacrum"- speler Paul Korenhof. „De spooktrein" is een tiental jaren geleden verfilmd en zal vooral bij ouderen niet onbekend zijn. De kunstge- schiedenisgroep van de Rem- brandtsohoiengemeenschap exposeert tot 18 maart in het gebouw Ars Aemula Natu- ra^v-Pieterskerkgracht 9. De tentoongestelde werkstukken z»ijn allemaal gemaakt door de leerlingen zelf. Men kan o.a. tekeningen, collages en sieraden bezichtigen. De ex positieruimte is geopend op werkdagen van 19.30 tot 22.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Brand in kampschool up LEIDEN Nauwelijks hadden de leerlingen van de woonwagenschool aan de Haarlemmerweg gistermiddag het gebouw verlaten voor de middagpauze, of er werd een begin van brand gemeld in de kap constructie van het houten schooltje. Dank zij het doortastend optre- dén van de kampbewoners en de snelle feomst van twee motorspuiten en een ladderwagen van de Leidse brandweer, bleef de schade zeer beperkt. LEIDEN De met spanning te gemoet geziene wedstrijd Kan- geroes-Compri/Delta is gister avond in de Vijf Meihal geëin digd in een duidelijke 30 zege voor het Leidse team en door deze overwinning staat Kange roes nu alleen op de tweede plaats in de hoofdklasse west. De stand bovenaan de ranglijst ziet er nu als volgt uit: I. Sigi: 19-32; 2. Kangeroes: 19-28; 3. Octopus: 19-26; 4. Compri/Del- ta: 20-26; 5. P.V.C.: 19-24; 6. D.T.S.: 19-20. Met nog drie wedstrijden te spe len kan het kampioenschap van Sigi min of meer als zeker wor den aangenomen Terug nu naar de wedstrijd van gisteravond. Het Zwijndrechtse team Compri/Delta bleek vanaf de aanvang van de wedstrijd onder enorme druk te spelen. Vooral de pass was uitermate slecht verzorgd, waardoor de twee boomlange hoofdaanvallers nauwelijks gevaarlijk konden worden. Kangeroes daarentegen had vooral in Piet van Zwieten een afwerker van formaat. Vooral op de middenvoorplaats scoorde deze speler t-p korte set-ups van Koos Taconis en Wybe Pera punten aan de lo pende band, maar ook de overi ge aanvallers van Kangeroes lieten zich niet onbetuigd. Met duidelijk verschil, 15-9 schreef Kangeroes de le set op zijn naam. In de tweede sei g ng het aanvankelijk wat moeilijk in de Leidse gelederen, maar het werd toch 15-11. Opmerkelijk in de derde set was ook het uitste kende verdedigen van het Leid se team en het aanvalsspel van Huusse, Oudeman en Boot. Daardoor werd het een royale 15-8 setzege. In de overgangsklasse won en verloor het reserveteam van Kangeroes. De uitwedstrijd te gen Herkules uit Woerden ein digde in een royale 1-3 zege voor Kangeroes 2 met de duide lijke cijfers 12-15, 2-15, 15-13 en 3-15, maar in de gisteravond ge speelde thuiswedstrijd moesten Piet Pijnaken c.s. hun meerdere erkennen in Alliance '22. De uit slag van deze wedstrijd was 2-3 in het voordeel van de Haarlem mers met de cijfers 15-8, 15-12, 4-15, 5-15 en 10-15. Bij de dames won Argos in de overgangsklasse bijzonder ge makkelijk van De Kcnnemers ui' "larlem. Met 3-0 <1-5-8. 15-10 en zegevierden de Leidse ói 1 kwamen zodoende op de plaats recht gevend op een plaats in de volgend sei zoen te formeren tweede divisie. OEGSTGEEST Omdat on middellijke overschakeling op een volledig natuurtechnisch plantsoenbeleid de kosten van het plantsoenonderhoud met 70.000, per jaar zouden doen stijgen stelt het college de ge meenteraad voor het natuur technisch plantsoenbeleid gelei delijk in te voeren. Natuurtechnisch plantsoenbeleid komt er in het kort op neer, dat men Je natuur zelf haar werk laat doen, dat er niet met on kruidbestrijdingsmiddelen wordt gewerkt. Daar had de raad zich al eerder groot voorstander van getoond. In de beginfase moet de natuur echter wel op weg ge holpen worden met bcdembe- dekkende gewassen (hedera), die het onkruid verstikken. Om jonge aanplant even de kans te geven zich te ontplooien moet er bovendien 2, soms 3 jaar ge werkt worden met Perfix-kor- rels. Het college wil de natuurlechni- sche methode invoeren rond het Hofbrouckerpark, in Haaswijk een aan de Louise de Coligny- laan, waar nu het Rosarium is, Men vraagt nu aan de raad machtiging tot een beperkt ge bruik van bestrijdingsmiddelen. Als er kinderen in de buurt zijn, zo wordt al bij voorbaat toege zegd, zullen planten niet bespo ten worden. len van wijken, waarvan te ver wachten is dat daar renovatie en/of rehabilitatie zal moeten plaatsvinden. Verder wordt ge vraagd om een voorlichtingsbe-1 leid t.a.v. de mogelijkheden om individuele huursubsidie te ver krijgen in geval van renovatie en huurharmonisatie. „Maak u eens kwaad en kom naar de raad", zo hadden de buurtcomités van de Bond van Huurders en Woningzoekenden Leiden de bewoners van Noord en Transvaal-Haagwegbuurt voor het avondje uitgenodigd. Men heeft zich behoorlijk kwaad gemaakt. Maar ook zon der al die herrie had de raad voor hen gevochten. De ge meentebestuurders hebben het overigens druk genoeg. Voor de volgende week maandagavond stond al een agenda vast. Daar komt de hele „stoot" van giste ren bij, want aan de bevroren huurverhoging had men al de handen vol. Twintig mille nodig voor tekorten van speelzalen OEGSTGEEST De Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest zul len bij goedkeuring door de ge meenteraad een subsidie krijgen ter dekin gvan de exploitatie tekorten in de periode aug.-dec. vorig jaar en van dit jaar. Over vorig jaar zal een vergoe ding worden gegeven van 1,31 per kind per ochtend, wat uit komt op een totaalbedrag van 4.315, - en over dit jaar wil het college gaan tot ƒ2,06 per kind per ochtend. Het totaalsubsidie over dit jaar zal naar raming 15.875,-- bedragen. In deze bedragen zit ook de subsi die aan de Pauluspeuterzaol. LEIDEN Onze kinderen worden toch steeds pragma tischer. Vroeger motst Je voortdurend de klok in de gaten houden, want etenstijd was etenstijd. Dat is er niet meer bij. want wat doe je? Je gaat gewoon spelen in de buurt van een plaats waar Je een lekker maaltje kunt klaarmaken. Dat deden een aantal kinderen gisteren in de bouwketen langs de Wassenaarseweg. Ze zetten koffie, bakten eie ren en kookten soep. In som mige keten was er een be dankbriefje achtergeluten. OTTAWA SALVATION ARMY WOODROFFE TEMPLE JUNIOR BAND - CANADA Leiden Op een twaalfdaagse tocht door Nederland, België en Duitsland doel de ..Ottawa Salvation Army 1 Woodroffe Temple Junior Band" op 22 maart ook Leiden aan. Het jeugdmuziekhorps, 28 jongens en meisjes sterk, heeft aan de andere kant van de oceaan talrijke uitvoeringen gegeven in bejaardenhuizen, f maatschappelijke centra en in diverse clubs. Tijdens een recent muziekkamp in Lac l'Achigan verwter-1 ven zes leden certificaten voor bijzondere muzikale prestaties; de hele groep werd uitgenodigd, als solo muziekkorps op te treden. ..Bandleader" is William v. d. Horden, die jaren geleden vanuit Schiedam naar Canada emigreerde. Algemeen leider is majoor Robert E. Chapman, bevelvoerend officier van het Woodroffe Corps van het Leger des Heils in Ottawa. Op 22 maart zal de groep om 4 uur in zijn feaslan/e- groen met grijze uniformen een mars houden van de Hooigracht naar het Stadhuis. Daar wordt het korps en zijn begeleiders door het gemeentebestuur ontvangen, 's Avonds om acht uur concerteert het gezelschap om acht uur in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Wat ii ook moet weten .7 OEGSTGEEST De laatste kavel bouwgrond in het plan Pres. Kennedylaan zal vex- kocht worden (als de raad akkoord gaat) aan de heer R. van Oers uit Voorburg. Voor het perceel (1700 m2) is men een prijs overeen ge komen van 125,000,--. OEGSTGEEST Mej. M. Hoi* tinga wordt onderwijzeres in vaste dienst van de Flora- school indien de raad zich met een daartoe strekkend voorstel kan verenigen. - i OEGSTGEEST Met de bouw van de nieuwe Dr. K. Schil- derschool, nu slecht gehui#- 1 vest in een semipermanent complex, kan nog niet wor- den begonnen. Ged, Staten onthielden hun goedkeuring aan het besluit van de raad de begroting te wijzigen voor de bouw van de school, om dat de vaste financiering van deze kapitaaluitgaaf nog niet was geregeld. Worden de middelen gevonden, dan komt het college wederom met een voorstel in de ge meenteraad. OEGSTGEEST Een vaste jaarlijkse vergoeding aan raadsleden voor het bezoe ken van raadsvergaderingen en commissies kon niet de goedkeuring van het college van GS wegdragen. Het pro vinciaal bestuur heeft de ge meente laten weten, dat het moet blijven zoals het is: wie ter vergadering komt heeft per keer recht op een vergoeding. LEIDEN De Christelijke Technische School aan de Vijf Meilaan geeft op 17 maart openbure lessen van 9.00 tot 11.30 en van 19.00 i'i( 21.00 uur. LEIDEN Morgenavond speelt Scylla in haar speello- kaliteit in de Beatrixschool aan de Morsweg tegen lands kampioen Delta Loyd; aan vang 19.30 uur. In het team van Scylla spelen Gcrardi Bakker, Milan Stencel en Anion Will van Zoelen, bij Delta Lloyd spelen mee Bert en Frans Schools en Caret Doken. NOORDWIJK/LEIDEN De officier van justitie van het Leidse kantongerecht heeft een boete vun vijftig gulden geëist tegen een 26- jarige motorrijder uit Noord-, wijk die op de Gooweg ge vaarlijke kunststukjes zou hebben uitgehaald. De man ontkende dat hij andere au tomobilisten zou hebben gen- seden en links te zijn gepas seerd. Vonnis over veertien dr.gen. BODEGRAVEN/LEIDEN - De Leidse kantonrechter heeft gisteren con 19-Jarige jongeman uit Bodegruven veroordeeld tot twee weken gevungenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De jongeman had na een café-bezoek „ik zag blauw") het plun opgevat om maar in zijn auto le blij ven slapen. De verwarming deed het echter niet, dus be sloot hij alsnog te gaan rij den. LEIDERDORP - De raadscom missie voor ruimtelijke orde ning en openbare werken vergadert morgenavond op het gemeentehuis; aanvang 20.00 uur. Aan de orde komt,, onder meer: - Voorstel om een diepriool aan te leggen vanaf de nieuwbouw van het Elisabeth Ziekenhuis naar het persgemaul aan de En- gelendaal; Voorstel om grond in Binnenhof te verko pen aan een tweetal particu lieren, voor de bouw van vrijstaande huizen, en aan4" de gemeente Leiden voor d# bouw van transformutorhuis-' jes; - Voorstel tot het verle nen van optie op twee perce len industrieterrein van hef voormalige gebied van de Touwfabriekcn; Voorste* om een krediet beschikbaar te stellen voor verbeteringen In de woningen aan de Does-» laan die op 31 januari door de gemeente zijn gekocht; Voorstel om het perceel- Hoofdstraat 262 (een schuur)- uf te breken en de vrijgeko men grond te verhuren. VOORSCHOTEN In Voor schoten wordt geen collect# gehouden voor Angola. B. eiS W, hebben een verzoek ingH diend door het Angola-comit# om In de derde week vart maart een huis-nan-huis-col" lecte te mogen houden voor Angola niet ingewilligd. Om trent de motieven vun B. ea, W. tot de afwijzing vun'deze collecte is niets hekend. He( besluit is genomen vorig^ week vrijdag in de besloten B. en W. vergadering. VOORSCHOTEN Op za-l terdag 22 april wordt onder auspiciën van de Nederland se Sportfederatie een natio nale trimwandellng georgani;> seerd. Ook in Voorschoten zal het deelnemen aan deze trimwandellng mogelijk zijn. De organisatie berust bij de wandelsportvereniging S.V.L.V. Vun 10 uur 's mor gens tot 14 uur in dc middag bestaat de mogelijkheid om vanaf de start, het Cultureel Centrum, Prinses Marijke- laan 4, de wandeling van 10 km te maken. Voor echtpu- re met kleine kinderen is ook een route uitgezet van 5 km. De kosten voor deelnu- me zijn 1 en na ftfloop krijgt iedere deelnemer een herlnneringstrlmspeldje.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3