Golf van terreur over Noord- Ierland Korporaals in vrije tijd op dievenpad Oppositie vraagt openbaarmaking PvdA boos op kabinet NA AFLOOP BESTAND Hervatting betrekkingen Caïro-Bonn Perspectieven somber voor Nederland NIJMEGEN VIST NAAR RIJKSDIENSTEN INDAMMING LONEN EN PRIJZEN NOODZAKELIJK ARRESTATIE VOOR AFPERSEN VAN PANAM Schoolconflict door wedstrijd AjaxArsenal Beraad China en VS in Parijs „WERKAFSPRAKEN" VAN REGERING Treinramp CeidóöSomcmt 63e jaargang, no. 18.644 DINSDAG 14 MAART 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA'S HEDENAVOND Ned. II: 19.05 uur: Volgende pa tiënt; 21.25 uur: Kom maar bin nen. ZACHTER Flinke zonnige perioden, maar morgen ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige zuidelij ke wind. Minimumtemperaturen rond 4 graden, maxima morgen van ongeveer 10 graden. (Van onze correspondent) BELFASTDe driedaagse wapenstilstand van de Provisio nals van het verboden Ierse leger IRA was vannacht nau welijks verstreken of een golf van bomaanslagen en ge welddaden sloeg over Noord-Ierland. In de katholieke wijk Gogside in Londonderry werden twee jongemannen neergeschoten in een verwoede schietpartij tussen Britse soldaten en terroristen. Volgens de Britten werd een mili taire patrouille onder vuur genomen door terroristen. De soldaten schoten terug. Hierna werden twee doden ge bracht naar het stedelijk ziekenhuis. In de onrustige provincie hebben zioh na middernacht tien explo sies voorgedaan. In Londonder ry vlogen twee supermarkten in de lucht. In het centrum van Lisburn liepen 40 winkels zware schade op. Vier militaire politie mannen werden gewond door deze explosie, die krachtig ge noeg was om het puin 250 meter ver te verspreiden. De explosie werd waargenomen in Belfast dat bijna 20 km verwijderd ligt van Lisburn. De leiders van de Provisionals hebben nu getoond, dat zij kunnen beslissen over oorlog of vrede in Ulster en dat een ver zetsgroep een macht is waar mee Londen en Belfast rekening moeten houden op politiek ter rein. I Dublin heeft de Britse opposie- tieleider, Harold Wilson, voor de televisie zijn spijt uitgespro- i ken over het feit, dat het aange- 1 kondigde initiatief van de rege- 1 ring-Heath nog steeds op zich laat wachten. Hij verklaarde dat iedere dag die voorbij ging j zonder enige vooruitgang, bete- k kende dat het nog moeilijker zal I worden om een oplossing tot I stand te brengen. Sin Zuidierse regeringskringen is i men bepaald somber gestemd I ten aanzien van de mogelijkheid I van een oplossing van het Noor- dierse vraagstuk. Premier Jack j Lynch heeft de IRA gisteravond vruchteloos aangespoord de wa penstilstand te verlengen tot de i regering van Londen een initia- tief genomen zou hebben. In i Londen worden echter nog i steeds geen nieuwe maatregelen j verwacht. De ministers van pre mier Heath zijn ernstig ver deeld over Ulster. De talrijke be sprekingen 'nebben tot nu toe nog geen resultaat gehad. CAIRO (UPI) Volgens het se- mi-officiële Egyptische blad EI Achram zal Cairo binnenkort de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland hervatten. De relaties werden in 1965 verbro ken nadat Bonn de staat Israël officieel had erkend. Met Egyp- I te verbraken nog acht andere I Arabische landen de betrekkin- j gen met West-Duitsland. I Inmiddels hebben Jordanië, Algë- rije, Noord-Jemen en Soedan de banden met Bonn weer hersteld. Eur. Commissie BRUSSEL (ANP) Voor Neder land zijn de verwachtingen voor 1972 weinig bemoedigend. Er zal een geringe toeneming van bet bruto nationaal produkt zijn, een sterke inkrimping van het investeringsvolume, tragere uit breiding van de export, meer werkloosheid, forse prijsstijgin gen door onophoudelijke druk op de loonkosten en onvoldoende herstel, op langer termijn ge zien, van de betalingsbalans. Vil men een aantasting van het concurrentievermogen van de economie en een daling van het werkgelegenheidsniveau voorko men, dan moet het tegengaan van de kosten- en prijsstijging het voornaamse oogmerk blij ven. Dat staat in een door de Europese commissie uitgegeven mededeling aan de Europese minister rraad. Op grond van deze mededeling moet de raad, in het raam van de economi sche en monetaire unie, de in het afgelopen jaar gevoerde economische politiek in de lid staten aanpassen. Twee plus twee is vijf UTRECHT (ANP) Op de vraag „Wat is een forel lenvijver" moet binnen kort elke ondernemer of zakenman, die up to date is, antwoorden: „In grote bedrijven Is het mogelijk over een potentieel kader te beschikken dat men wel vergelijkt met een fo rellenvijver, waaruit men voor de vervulling van vacatures kan putten." Want deze up to date-zaken man heeft het boekje „Topterminologie", een - nieuwe uitgave van het Nederlands Centrum van Directeuren, aangeschaft, en daar staat in wat al lerlei termen die in het bedrijfsleven gebezigd kunnen worden, beteke nen. Op school hebben we altijd geleerd dat twee plus twee vier is, maar toen hadden we no^ nooit van „synergie" gehoord, vol gens welke term twee plus twee vijf is: ,,de si tuatie waarin het opgeteld effect van twee of meer gecombineerde organen of functies groter is dan de som der effecten, die elk der organen of elk der functies afzonderlijk zou hebben opgewekt, noemt men synergie (2 4-2 5). Het begrip wordt toe gepast op fusies. Twee gefuseerde ondernemin gen bereiken soms samen een. groter effect, dan ie der afzonderlijk." Voor het eerst in de geschiedenis van Florida worden vandaag voorverkiezingen gehouden in deze staat. Niet minder dan tien democraten vechten voor de kandidatuur van hun partij voor het presidentschap van de Verenigde Staten. George McGovern (links) uit Zuid-Dakota bezoekt de campus van de universiteit van Miami om stemmen te winnen bij de studenten. Edward Muskie (foto midden), een liberaal demo craat, legt een bezoek af bij een tehuis voor ouden van dagen in Orlando. Volgens waarnemers zal gouverneur George Wallace rechts boven) van Alabama als grote winnaar uit de bus komen. Wallace heeft tijdens zijn verkiezingscampagne krachtig gebruik gemaakt van de weer standen die in Florida bestaan tegen de van rechtswege voorgeschreven integratie van zwarte en blanke kinderen op de scholen. De burge meester van New York, John Lindsay (onder), neemt ook deel aan de voorverkiezingen. Tijdens een toespraak tot studenten van de universi teit van Miami noemde hij Wallace een man „die alles vertegenwoordigt wat in dit land slecht is". Alle Indiase troepen zullen voor het eind van deze maand Bangladesj hebben verlaten. Zondag nam Sjeik Moedjiboer in het stadion van Dacca afscheid van de troepen. Rechts de Indiase commandant luitenant-generaal Jagjit Singh Aurora. NIJMEGEN Tijdens de officiële ingebruikneming van het codeer centrum dat de Girodienst sinds half augustus van het vorig jaar in Nijmegen heeft gevestigd in het Carnissiuscollege te Nijmegen, heeft de burgemeester van deze stad de gelegenheid aangegrepen via de algemeen directeur van de Postcheque en Girodienst aan Den Haag te vragen om in het kader van de spreiding der rijks diensten ook aan Nijmegen te denken. De burgemeester noemde de vestiging van het codeercentrum een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid vor Nijmegen, dat vooral in de administratieve sector een achterstand heeft op de arbeidsmarkt ten opzichte van gelijkwaardige plaatsen als Arnhem en Apeldoorn en zelfs geheel Gelderland. EDE (ANP) De koninklijke marechaussee stelt een onder zoek in naar de criminele acti viteiten van een in Ede wonen de beroepskorporaal en een in dezelfde plaats gelegerde dienst plichtige korporaal. Het tweetal wordt verantwoordelijk gesteld voor een groot aantal inbraken in de „particuliere sector" op verschillende plaatsen in het land, waarbij allerhande goede ren met een toale waarde van ongeveer tienduizend gulden werden buitgemaakt. De beroepskorporaal, weid zater dag aangehouden wegens het onbevoegd in bezit hebben van een jachtgeweer. Bij het ver hoor bleek hij in samerwerking met zijn dienstplichtige collega heel wat meer op zijn kerfstok tg hebben. Bij ongeveer dertig inbraken, heeft hij „een indrukwekkende lijst" van allerhande artikelen tot een waarde van ongeveer tienduizend gulden bijeen ge gaard. Die „indrukwekkende lijst" vermeldt o.a. televisieap paraten en verrekijkers en een aantal krissen. De steekwapens die bij de aanhouding van de beroepsmilitair werden aange troffen bleken gestolen uit parti culiere verzamelingen. De beroepsmilitair bleek ook een inbraak te hebben gepleegd in de woning van een hoofdinspec teur van de gemeentepolitie in Ede. Volgens de legervoorlichtings- dienst zijn de twee militairen uitsluitend actief geweest in de „particuliere sector". Diefstal van legergoederen hebben zij niet gepleegd, aldus de LVD. door straalmotoren. De trein kan een snelheid halen van VLAARDINGEN (ANP) Lonen en prijzen moeten worden inge damd. Nog voordat de begroting ter tafel komt dient de regering maatregelen te nemen om de lonen en prijzen te matigen. Tot nu toe valt er bij het parlement en het kabinet weinig te bespeuren van een bereidheid tot matiging. Deze stappen zijn nodig om de economische groei af te remmen of minstens anders te richten terwille van de milieubescherming en het behoud van het welzijn. Dit zei prof. A. Heertje uit Amsterdam gisteren tijdens een bijeen komst van de vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied in Vlaardingen. De hoogleraar deed in zijn inleiding tot de discussie een aanval op de commissie Mansholt, die hij te dogmatisch vond. Elke rigoureuze maatregel tot oplossing van het milieuprobleem achtte hij uit den boze. Algemene maatregelen hebben volgens hem geen zin. Profes sor Heertje pleitte voor een meer pragmatische aanpak, omdat de problemen overal anders liggen. NEW YORK (AP) Rechercheurs van het federale recherchebureau hebben een man gearresteerd, nadat deze 160.000 dollar had geïnd van de Pan American World Airways. De man had dit geld van de luchtvaartmaatschappij afgeperst onder de bedreiging haar vliegtui gen met bommen te zullen vernielen. De man, wiens ware naam Billy Owen Williams is, zou vandaag voor de rechter worden geleid, (Van een onzer verslaggevers) FREDERIKSOORD De wedstrijd Ajax—Arsenal heeft In Froderlks- oord (Drente) tot een schoolverzuim en een conflict tussen leerlin gen van de middelbare tuinbouwschool en de directeur Ir. A. W. Jur- riaanse geleid. De leerlingen nemen het hem kwalijk dat hij tien leerlingen een paar dagen heeft geschorst omdat zij op de dag van de wedstrijd Ajax- Arsenal spijbelden om naar Amsterdam te gaan. Gisteren hielden de leerlingen een protestvergadering. Zij wezen erop, dat de betrokken leerlingen aan hun leraren vrij hadden gevraagd. De heer Jurriaanse werd echter niet op de hoogte gesteld. Hij deel de mee, dat, als men hem had ingelicht, de zaak best geregeld had kunnen worden. Na een lerarenvergadering hebben de onderwijzers zich achter de directeur geschaard. SER-benoeniingen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De P.v.d.A. heeft het kabinet op voor hand laten weten niet ge lukkig te zijn met de bin nenkort te verwachten be noeming van drie nieuwe kroonleden voor de Sociaal Economische Raad (S.E.R.). De drie nieuwe lingen zijn: prof. dr. C. de Galan, hoogleraar in Gro ningen, prof. P. de Wolff, oud-directeur C.B.S. en mevrouw E.Sevenhuijsen- Hoogewoning, bestuurslid van de Consumentenbond. Zij zijn lid van de P.v.d.A. en de opvolgers van de op 1 april ver trekkende kroonleden prof. dr. Albregts (KVP), prof. dr. van de Woestijne (P.v.d.A.) en me vrouw dr. Verwey-Jonker (P.v.d.A.). De P.v.d.A. is er niet gelukkig mee dat het kabinet is afgewe ken van de voordracht die deze partij zelf had gedaan en waar bij de kritische socioloog drs. A.Peper naar voren was gescho ven. Deze zou de plaats van de sociologe mevrouw Verwey-Jon- ker hebben moeten innemen. In plaats van de heer Peper wil het kabinet echter mevrouw Sc- venhuijsen benoemen, om zo doende het vrouwelijk clement in de S.E.R. vertegenwoordigd te laten zijn en tegelijk een con sumenten-vertegenwoordigster in de S.E.R. te hebben. Drs. Peper heeft aanvankelijk ne gatief gereageerd op het voor stel van minister Boerima (Soc.Zaken) om plaatsvervan gend kroonlid van de S.E.R. te worden. maar vanuit de P.v.d.A.-top wordt aandrang op hem uitgeoefend hierop terug te komen. Vanmorgen beraadde de P.v.d.A. fractie in de Tweede Kamer zich nog op nadere stoppen in deze zaak bij het kabinet. PARIJS (AFP) In Parijs Is gisteren het Amerikaans-Chinc- se overleg begonnen met een ontmoeting in de ambassade van de volksrepubliek Clilnn. De Amerikaanse ambassadeur Ar thur Watson sprak in de Chine se ambassade met zijn Chinese collega Hoeang Tsjen. Na afloop van het gesprek, zei Watson dat het ,,de eerste van talrijke ontmoetingen" was. Naar het Witte Huis meedeelde, zijn de contacten in Parijs be doeld om de afspraken cp han dels-, reis- en cultureel gebied af te wikkelen. De Amerikaanse regering heeft voorts een vergunning verleend voor de uitvoer naar China van televisie-apparatuur ter waarde van 2,3 miljoen dollar. Het is de eerste uitvoervergunning die Is verstrekt sinds de reis van president Nixon naar China, waarbij de beide regeringen hebben besloten de handel tus sen de beide landen te liberall- HAZERSWOUDE Aan staande zaterdagavond, van af acht uur, zet de toneel groep van de KPJ uit Ha- zerswoude-dorp een blijspel op de planken van het Mi- chelshuis. „Weduwe van 1000 weken" is de titel van dit spel, dat wordt geregisseerd door mejuffrouw Out. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel van de kant van de regeringspartijen als van de op positie is bij premier Biesheuvel aangedrongen op nadere informatie over de vorige week bekend gewor den geheime „werkafspraken", die i)ii de laatste kabinetsformatie tus sen de toenmalige fractieleiders van de vijf regeringspartije n zijn ge maakt. Oppositieleider Den Uyl verlangt dat de af spraken nog deze week aan de Tweede Kamer zullen werden overlegd. Hij zou van daag aan Kamervoorzitter Van Thiel vragen daartoe namens de Kamer een verzoek te richten aan premier Biesheuvel. De heer Den Uyl verwees gisteren in een verklaring naar hetgeen premier Biesheu vel op 3 augustus vorig jaar in de rege ringsverklaring opmerkte. Toen zei de pre mier: „Inmiddels heeft de regering vol daan aan het verzoek om alle van belang zijnde formatieslukken te publiceren. De Kamer heeft op grond daarvan nu een vol ledig inzicht in de gegevens die bij de tot standkoming van het regeerakkoord een rol hebben gespeeld". Nu er blijkens uitlatingen van premier Bies heuvel eind vorige week ook nog aparte - niet gepubliceerde „werkafspraken" zijn gemaakt, bestaat de indruk dat terzake doende informatie aan het parlement is onthouden, aldus drs. Den Uyl. Op initiatief van A.R.-fractieleider mr. Aan- tjes gaan de fractieleiders van K.V.P., A R.. C.H.U., V.V.D. en D.S/70 op zeer j korte termijn met premier Biesheuvel I overleggen wat er verder met de geheime werkafspraken moet gebeuren, nu deze grotendeels al in de publiciteit zijn geko men. Ook willen zij overleggen in hoeverre deze afspraken bindend geacht moeten worden voor de regeringsfracties. PARIJS (AFP) De turh.netrein van Parijs naar Caen, die kort na acht uur vanmorgen uit Pa rijs vertrok, is in de buurt van Mantes ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn er drie do den en zeven gewonden. Mantes ligt 40 km. ten westen van Pa rijs.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1