CeidaeSotruMit ONDERZOEK SOCIALE WETTEN Vorst brengt weinig schade ONRUST IN LUCHTVAART NIET TERUGGELOPEN PW»*' Bijna opstand na hevige brand in Amsterdam Ook in toekomst „ernstige smog" in de Rijnmond Volgens geheime politieke afspraken: nacht in kabelhaan- cabine Vergoeding kraamzorg omhoog Margarine goedkoper Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.643 MAANDAG 13 MAART 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA'S HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur: De graaf van Monte Cristo; 22.00 uur: Blauwe maandag. Ned. II: 19.05 uur: Toppop; 21.10 uur: Doris Day. In Televizier hedenavond klachten van in Suriname gelegerde Ned. militairen: kwestie Hans v.d. Aar: vuilverwerking; en afweer middel tegen verkoudheid. MEER BEWOLKING Van het zuiden uit toenemende bewolking. Op de meeste plaat sen droog. Zwakke tot matige, zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen van min twee tot min zes. maxima morgen onge veer zes graden boven nul. MüNCHEN (Rtr/AP) Een vliegtuigka ping, de arrestatie van twee afpersers en enkele malen een bomalarm hebben in het afgelopen weekeinde de onrust in de luchtvaart nauwelijks doen teruglopen. Zaterdagavond heeft de geestelijk ge stoorde vrouw Atillia Lazerri uit Rome, een Caravelle van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij AI Italia op een vlucht van Rome naar Milaan gedwongen naar Miinchen te vliegen. De vrouw, die de bemanning met een pistool en handgranaten had bedreigd, liet in München de passagiers en de bemanning uitstappen en bleef alleen in het straaltoestel zitten. Na onderhande lingen met de gezagvoerder en de Westduitse po litie verliet zij het toestel en liet zich wegvoeren. De vrouw zei het toestel te hebben gekaapt uit protest tegen de behandeling van haar zuster in een Italiaanse zenuwinrichting. Vrijdag werden in de Verenigde Staten in totaal twintig telefonische bedreigingen met bomaansla gen ontvangen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart nemen de moeilijkheden met afpersers af. Donderdag waren er nog 48 dreigementen ont vangen. De meeste dreigementen waren afkom stig van grappenmakers. Een Grieks toestel met 120 passagiers aan boord maakte gisteren in Rome een tussenlanding, om dat een bom aan boord zou zijn geplaatst. In San Francisco heeft de politie een 21-jarige man aangehouden omdat hij tegen een telefoniste zou hebben gezegd een vliegtuig op te blazen als hij geen 50.000 dollar kreeg. Op het ogenblik dat de man zijn bedreiging uitte werd zijn telefoon afge tapt. De 42-jarige film, en tv-producent Robert Dellinger is in Los Angeles veroordeeld tot dertig jaar ge vangenisstraf wegens het dreigen met bomaan slagen op vier luchtvaartmaatschappijen en het schieten op agenten yan de FBI. Een zwaar gepantserde politie man wacht op het vliegveld van München De 55-jarige Atilia Lazzeri die een Caravelle van Alitalia kaapte op de vlucht van Rome naar Milaan en tot landing dwong op de luchthaven Riem bij München. ROTTERDAM ANP De bewoners van het Rijnmondgebied moeten de eerstkomende jaren voorbereid blijven op perioden van ernstige luchtverontreiniging. Aangenomen wordt wel dat - absoluut gezien - de aard van de luchtvervuiling geringer zal zijn. Dit verwacht het dagelijks bestuur van Rijnmond op grond van het rapport „Milieu-ervaring in Rijnmond". Het Rijnmondbestuur stelt dat op alle bedrijven in het Rijn mondgebied een klemmend beroep moet worden gedaan zich tegenover de bevolking duidelijker te verantwoorden over wat zij doen ter voorkoming en vermindering van de milieuver ontreiniging. Het onderzoek heeft aangetoond, dat sommige bedrijven ten onrechte als „de grote vervuilers" worden aan gewezen. Het bestuur acht het van belang, dat de overheid de vergun ningsaanvragen die bij haar worden ingediend, veel nadruk kelijker onder de aandacht van de belangstellenden brengt. Het pleit sterk voor een selectief industrievestigingsbeleid. Het is gebleken, dat de bevolking vestiging van milieuvervuilende industrien absoluut afwijst. Tegen ...schone industrie" komen de bezwaren minder ernstig tot uiting. Een andere conclusie van het bestuur is, dat aan de bedrijven in Rijnmond maximaal toelaatbare voorwaarden worden opge legd. Deze voorwaarden zullen in de loop van de tijd strin genter kunnen en wellicht ook moeten worden. MURREN (Reuter) Hoog in de Zwitserse alpen hebben zeventig toeristen de nacht van zaterdag op zondag doorgebracht in de cabine van een kabelbaan, die 250 meter boven de grond was gestrand toen twee kabels ver strengeld raakten. Helikopters bevrijdden de toeris ten in de loop van gisterochtend sn een urenlznge reddinsoperatie uit hun benarde positie. Drie toestellen vlogen af en aan om de mensen uit de cabine (die op honderd inzittenden is berekend) op te hijsen. Ze kon den maar drie personen tegelijk meenemen en pas tegen het middaguur was de laatste in veiligheid gebracht. De stem ming was de hele nacht goed gebleven. Er is geen sprake va paniek geweest. De twee man cabinepersoneel hebben de pas sagiers, naar verluidt allen Zwitsers, dekens en thee ver strekt. Twintig mille suède gestolen LEIDEN In de herenkleding- boetiek „The Saint" aan de Haarlemmerstraat is vrijdag nacht ingebroken. Suéd? jassen en kostuums met een waarde van 15.000 gld. zijn gestolen. Uit een lederwarenzaak Heineman eveneens aan de Haarlemmer straat is voor 5.000 gld. aan le» deren kleding weggehaald. De inbrekers kwamen binnen door het farceren van een deurslot. Weer school gemolesteerd Leiden In de Dokter van Voort- huizenschool aan de Marnixstraat trof men na het weekeind een enorme ravage aan. Boeken en leermiddelen lagen ver spreid door de lokalen, melkfles- jes waren leeggegoten in de gan gen en een aantal eieren was ka pot gegooid tegen ramen en deu ren. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG De regering zal optreden tegen misbruik van de sociale voorzieningen. Dat is het gevolg van de ge heime werkafspraken tussen de toenmalige formateur mr. B. Biesheuvel en de vijf regeringspartijen. Toen is namelijk besloten een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden, om de sociale wetgevingen zodanig te her zien, dat misbruik ervan zoveel mogelijk voorkomen kan worden. De heer H. Wiegel, voorzitter van de liberale Tweede Kamerfrac tie die dit zaterdag tijdens een vergadering van zijn partijraad meedeelde, wees erop, dat hij geen enkel bezwaar heeft tegen openbaarmaking van' de gehei me afspraken tussen de kabi netsformateur en de vijf rege ringspartners. Mevrouw H. van Someren-Downer. presidente van de WD was het met dit laatste eens. Volgens de afspraken van destijds zullen de huidige regeringsfrac ties niet meewerken aan een wijziging van de evenredige vertegenwoordiging bij de ka merverkiezingen. Zij noch de regering zullen medewerking verlenen aan invoering van een distriktenstelsel. Tot de gemaakte afspraken beho ren verder nog: —verruiming van de wet op de kansspelen, —verhoging van de collegegelden tot 1000 gulden, —verhoging kijk- en luistergelden, herziening procedure bij ruilver kavelingen. De regering is niet aan de afspra ken gebonden, maar wanneer zij er niet ernstig rekening mee houdt zou zij wel eens moeilijk heden met de een of andere re geringsfractie kunnen krijgen. Dit is in politiek Den Haag zon der meer duidelijk DEN HAAG De vorst van de afgelopen nachten heeft waarschijn lijk slechts weinig schade toegebracht aan bloemen, bollen, bomen en tuinbouwgewassen. In de Bollenstreek heeft ondermeer bedekking en bemesting er voor gezorgd, dat de vorst weinig vat op de gewassen had. De meest kwetsbare bollen heeft men „teruggedekt" onder het stro. Alleen wordt gevreesd voor schade aan de narcissen die al uitlopen. In Noord-Holland, aldus het tuinbouwconsulentschap in Hoorn, hebben de irissen van de koude te lijden gehad. Hyacinthen en vooral de tulpen hebben echter volgens deskundigen weinig last van de kou gehad. In de glastuinbouw heeft men de vorst met extra stoken ge makkelijk op kunnen vangen. De fruitbomen zijn nagenoeg onaan getast gebleven, omdat zij nog niet aan het uitlopen zijn. Als de koude nachten de komende weken aanhouden zal de schade echter groter kunnen worden. Doelpuntrijke generale FC Den Haag en Sparta DEN HAAG FC Den Haag en Sparta verwe zenlijkten gisteren een doelpuntrijke generale voor het belangrijke be kerduel van aanstaande woensdagavond in de „Kuip". Vooral het gena deloze killersinstinct van Sjaak Roggeveen, die na rust een groot aandeel had in het onder de voet lopen van FC Groningen (50) vormden een aan gename verrassing. Spar ta had het simpeler. Ex celsior weerde zich zo zwak, dat de uitslag (5— 1) voor het publiek hele maal geen surprise was. De leiders in de ere-divisie, Ajax en Feyenoord, maakten geen fout. PSV werd in Amsterdam het slachtoffer (41) en Vi tesse boog in Arnhem het hoofd voor de Rotterdam mers (0—2). FC Twente, de andere rivaal in de strijd om een UEFA-cup, vond in NAC een gewilli ge prooi (5—1). Onderaan veroverde Volendam be langrijke punten tegen DWS, waardoor de span ning voor de degradatie kandidaten sterk is toege- Het wielerseizoen is bij de amateurs met een zege voor Louis Westrus in de „Ster van Zwolle" begon- mannen Acht omgekomen in cement- maehine Bangkok (upd - Acht man- nen zijn omgekomen in een ma chine waarin stenen worden vergruisd in een cementfabriek in de provincie Petsjaboeri in Thailand. Vermoedelijk heeft één van hun mede-arbeiders de machine aangezet, niet wetend dat de mannen er in zaten. Tien lawines in twee dagen hebben in de Simplonpas verscheidene honderden mensen van de buitenwe reld afgesloten. Automobilisten mosten hun auto's uit de sneeuw graven. VERBOLGEN KERMISEXPLOITANTEN: Amsterdam (ANP) De 75 kermisexploitanten, die op een overwinteringsplaats bij de markthallen in Amsterdam-west staan, dreigen in opstand te komen na een brand die gister avond drie materiaalwagens in vlammen deed opgaan. Zeven woonwagens werden door het vuur en het bluswater ernstig beschadigd. De schade wordt op vele tienduizenden gulden geraamd. Kermisexploitant F. J. Lubbers: „We nemen het niet meer. Aan de ile toestand op het terrein moet nu m een eind -n". Vandaag zijn zij met 75 vrachtwagens naar de Dam gereden om dit de gemeente duidelijk te maken. De exploitanten hebben geen bi andblusmiddelen en beschikken ook niet over bluswater. Zij stonden gisteravond volkomen machteloos. De brand ontstond omstreeks kwart voor zes in een grote loods ■p het terrein van de Centrale Markthallen, dat aan de over- v. it teringsplaats van de kermisexploitanten grenst. Door de htige wind sloeg het vuur over naar de kermiswagens. Vermoed wordt dat de brand werd veroorzaakt door kinderen die in de nabijheid van de loods een vuurtje zouden hebben gestookt. Pas tegen middernacht kon de politie gegevens over de brand verstrekken. Toen bleek tevens dat niet alleen een loods maar ook kermiswagens een prooi van de vlammen waren geworden. Sen brand in een opslagloods op het terrein van de Cen trale Markthallen In Amster dam richtte gistermiddag ten nadele van een tiental ker misexploitanten een schade van tienduizenden guldens DEN HAAG (ANP) Met terug werkende kracht tot 1 januari voor dit jaar worden de vergoe dingen aan ziekenfondsverzeker den voor de verschillende vór men van kraamzorg verhoogd. Dit heeft het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygië ne bekend gemaakt. De wijzigingen zien er Interne kraamzorg: van 49,30 tot 66,— per dag, wijkkraamzorg: van 19,06 tot 26,— per dag, bij opneming in kraaminrichting (zonder mdische indicatie): 65,80 tot f 88,— per dag. bij kraamverzorging an ders dan door een kraamcen- trum: van 170,— tot ƒ232. en per dag: van 17.— tot 23.20. DEN HAAG (ANP) - De marga rine is met ingang van vandaag 2 cent per pakje goedkoper ge worden. De verlaging is moge lijk door een daling van de gronstoffenprijs op de wereld markt. aldus deelt de bond van Nederlandse margarinefabrikan- ten mee. Het is de derde keer In één jaar tijd dat de margari- neprijs met 2 cent verlaagd wordt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1