KVP zoekt naarl sioux-indianen betere positie verzetsmilitairen op oorlogspad êcidacsoincwit stork hengelo heeft het zwaar Oversten in Rome achter bisschoppen NIEUW TULPEN- CHRYSAL Advies van psychiatrie over „de drie Opvolging Starfighter Kleuteronderwij s ontevreden over uitstel integratie Politietaak bij gijzeling in studie PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1972 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer heeft minister De Koster (Defen sie) onder druk gezet om snel de positie te verbeteren van de beroepsmilitairen die in de tweede wereldoorlog in het ver zet zijn gegaan. KVP-defensiespecialist Bij de begrotingsbehandeling maakten enkele kamerleden zich al boos over de lauwe reac tie van Defensie-staatssecretaris Van Es op de pleidooien die de kamer had gehouden voor de Van Eisen heeft al onder collega-kamerle den een initiatief onwerp voor een rege ling laten circuleren. Maar ook minister De Koster heeft nu aangekondigd dat hij half mei een regeling zal voorstellen aan de kamer. Geen wanbeleid in Groninger gevangenis (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opstand in de Groninger gevangenis van 4 no vember vorig jaar is niet ver oorzaakt door grove wantoestan den in de gevangenis. De direc tie kan geen wanbeleid worden verweten. Dit is naar verluidt de belangrijk ste conclusie waartoe de door staatssecretaris Grosheide (jus titie) :ngestelde commissie van onderzoek is gekomen. Het rap port van de commissie is nog niet gepubliceerd, omdat men eerst nog een aantal reacties van hierbij betrokken instanties en personen wil vernemen, die reacties zullen dan samen met het ïapport zelf openbaar ge maakt worden. Het rapport doet naar verluidt een r.antal aanbevelipgen om het klimaat in het Groninger huis van bewaring te verbete ren. Er zou onder meer meer personeel moeten worden aan getrokken. Voorts maakt het rapport melding van ook elders besta artde klachten over de be huizing, die niet geschikt is voor langdurig verblijf en over het een, de lange voorarresten en het gebruik van de strafcel. zgn. verzetsmilitairen. Van Ei sen beschikt over een rapportje waarin wordt gesteld dat deze groep na de oorlog voortdurend is tenachtergesteld door hun collega-militairen die niet in het verzet gingen en zich krijgsge vangen lieten maken. De niet-verzetsmilitairen zouden een schuldcomplex hebben te genover hun verzetscollega's en (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met het oog op de nog dit jaar te nemen beslissing over de vervanging van de Star- fighters bij de luchtmacht on derneemt minister De Koster (Defensie) een aantal reizen om zich over de keuze van een nieuw type toestel nader te oriënteren. Er zijn nu nog vier kandidaten. Gisteren vertrok de minister op uitnodiging van zijn Amerikaan se collega Meivin Laird naar de Verenigde Staten, waar hij zich zal oriënteren over de toestellen No'throp-Cobra en de Lock- heed-Lancer. In mei brengt de minister een be zoek aan Zweden, waar in de Saabfabrieken de „Viggen" ge produceerd wordt. In april gaat minister De Koster naar Parijs, waar hij met zijn collega Michel Debre de kandi datuur van de Mirage F-l van Dassault zal bespreke Voor de kous van dit laatstc 'nestel pleit dat er dan nieuwe perspec tieven geopend kunnen worden voor htt in moeilijkheden verke rende bedrijf Fokker-VWF. Er zou dan met name meer uit zicht geopend worden op aan eensluiting van Dassault, Fok ker en andere belangrijke Euro pese vliegtuigindustrieën. Das sault en Fokker hebben reeds een evengroot belang in de Bel gische Sabca-fabriek. daarom proberen het verzets werk van hun collega's zoveel mogelijk in de vergetelheid te drukken. De benadeling van de verzetsmilitairen zou onder meer hierin bestaan dat hun verzets- jaren niet meetellen voor hun persioen, terwijl van de niet- verzetsmilitairen de jaren van krijgsgevangenschap wel mee tellen. Ook kampervaringen van verzetsmilitairen zouden, bij het afgeven van vervroegde onge schiktheidsverklaringen en bij 't uitmeten van promotiekansen, on voldoende ijn begrepen. Het ministerie van Defensie heeft verklaard te zullen onderzoeken of deze verwijten op juistheden berusten. WASHINGTON (DPA/RTR) Met de kreet ,,De brand erin" heeft een groep van 300 tot 400 woedende India nen in de nacht van don derdag op vrijdag het Cus- ter-museum en een souve nirswinkel in Woundend Knee in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota be stormd. In deze omgeving heeft de Amerikaanse ca valerie in 1890 de laatste grote slag met de Indianen geleverd, waarbij meer dan 300 mannen, vrouwen en kinderen om het leven kwamen. De woede van de merendeels jeugdige Indianen, die afkom stig waren uit het naburige Sioux-reservaat, was opgewekt door de dood van een van hun stamleden - de 51-jarige „Gele Donder" die volgens hen vorige maand door vijf dronken blan ken na folteringen werd ver moord. „Gele Donder" werd op 12 fe bruari door vier blanke mannen en een vrouw gedwongen in een gebouw van het Amerikaanse legioen in de stad Gordon nage noeg naakt een Indiaanse dans uit te voeren. Acht dagen later werd zijn Kijk in een auto ge vonden.. Drie van de blanken werden wegens moord in staat van beschuldiging gesteld en twee wegens vrijheidsberoving. In het reservaat der Sioux deden al spoedig geruchten de ronde dat „Gele Donder" was gefol terd en verminkt. Een lijk schouwing bracht aan het licht dat de Indiaan aan een longont steking had geleden en aan een hersenbloeding was overleden. De Sioux bleven volhouden dat „Gele Donder" door de blanken was vermoord. De advocaat van zijn familie zei echter tevreden te zijn met de resultaten van de lijkschouwing. Bij de aanval op het museum en het winkeltje is voor een bedrag van ongeveer 50.000 dollar aan goederen gestolen. Het hoofd van de politie in het reservaat verklaarde geen nieuwe woe deuitbarstingen van de Sioux te verwachten. Nieuwe Japanse ambassadeur SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is gisteravond de nieuwe Japan se ambassadeur in ons land, dr. Ryozo Sunobe, aangekomen. Dr. Sunobe, die 53 jaar is, heeft rechten gestudeerd aan de uni versiteit van Tokio. Hij volgt de heer Masato Fujisaki op. Asielverzoek Ralph Waver uitgesteld DEN HAAG (ANP) De Kroon heeft besloten zijn beslissing op het verzoek om asiel van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver voor hoogstens een half jaar uit te stellen. Waver, wiens asielaanvraag al tweemaal werd verworpen, had vorig jaar bij de Kroon nadere voorziening gevraagd. De Raad van State bracht op 1 december jl. hier over advies uit aan de Kroon. Inmiddels hebben de Amerikaanse autoriteiten hun verzoek aan de Nederlandse regering om over- lev. ng van Waver in januari jl. ingetrokken. De 23-jarige Amerikaan besloot toen toch af te wachten, hoe op zijn asiel aanvraag zou worden beslist. Erkenning als vluchteling biedt namelijk grotere zekerheid dan alleen é'en verblijfsvergunning, die weer kan worden ingetrok ken. Weinig kans voor radicale spellingverandering "litAAR klein is de kans dat de overheid op korte termijn zal overgaan tot het overnemen van de voorstellen tot de radicale spellingver andering waarvoor een aantal taalkundigen, onderwijsexperts en enkele literatoren pleiten. De spelling waarbij bij de verbuiging van het werkwoord de uitgangen van het enkelvoud sterk vereenvoudigd worden en ook in andere gevallen meer gelet wordt op een schrijf wijze van klinkers en medeklinkers welke dicht bij de uitspraak ligt. Veel sympathie heeft het wijzigingsvoorstel tot nog toe niet gekregen; veel heftige tegenstand ook niet. De doorsnee-Nederlander interes seert zich weinig voor de kwestie; wat hij op school geleerd heeft goed of matig blijft hij het liefst uit traditie doen. Het gaat dan net als bij andere conventies; plotselinge radicale wijzigingen stelen slechts het hart van een minderheid, maar wanneer het allengs gaat vindt de meerderheid het al lang goed, mits men haar maar niet op straffe van sancties tot iets dwingt. Het onderhavige spellingsvoorstel is wèl radicaal; men zou daarmee het meest succes kunnen hebben bij de jeugd die nog aan het karwei van „goed spellen" moet beginnen. Maar de beslissing wordt nu een maal elders genomen. WfEINIG kans maakt het spellingsvoorstel op dit moment; niet alleen door tegenwind vanuit de hoek van taalkundigen en literatoren ook de financiën spelen een flink woordje mee. Onze minister voor Onderwijs heeft ruw geschat dat de operatie omstreeks honderd mil joen gaat kosten en we hebben de heilige overtuiging, dat hij dan de kosten die op het budget van particulieren komen te drukken, heel zuinig heeft begroot. Bovendien beslist Nederland in deze kwestie niet alleen; door de van zelfsprekende samenwerking met Vlaanderen is het een zaak van Groot Nederland geworden. De Nederlands-sprekende Belgen zijn helemaal niet enthousiast; hun eigen minister voor de Cultuur die het probleem met de ministers Van Veen en De Brauw moet gaan beslissen heeft deze week vooruitlopend op het officiële Belgisch- Nederlands contact al laten weten de radicale wijziging een mini male kans te geven en alleen voor een nieuwe spelling te voelen die minstens een eeuw van kracht kan blijven. Met de minimale kans-taxatie van deze Belgische bewindsman zijn we het eens; met het uitgangspunt om nu naar een spelling te gaan streven die het 100 jaar houden zal niet. Wijzigingen in de spelling kunnen het best een zaak van geleidelijkheid blijven. En overigens moeten Den Haag en Brussel ook nog maar eens nagaan, w elders in West-Europa er minder behoefte om te veranderen is. UTRECHT (ANP) De regering zou er verstandig aan hebben gedaan, om, alvorens een verzoek tot gratie van de „drie van Breda" in de openbaarheid te brengen, over de mogelijke schadelijke effecten op de slachtoffers advies te vragen aan de vereniging voor psychiatrie en neurologie. In die kring zou dan in alle rust, na overleg met de betreffende deskundigen, mogelijk een doordacht oordeel hebben kunnen worden gegeven. Aldus de arts F. A. Bol, hoofdredacteur van „Medisch Con tact", het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, in een hoofd artikel in dit blad. Hij meent overigens, dat de afdeling psychiatrie van de vereni ging niet alleen op verzoek een advies behoeft uit te brengen. Een uitspraak over de therapeutische gevolgen van een bete re financiële regeling voor oorlogsslachtoffers zou alsnog van belang kunnen zijn, zo meent hij. Gouverneur-generaal Roland Michener, plaatsvervangend staats hoofd van Canada, draagt een 75 jaar oud Chilkat hoofddeksel en een danskleed zoals vroeger door Eskimodansers werden gebruikt. Het kostuum is gemaakt van wol van berggeiten en cederbast. Er is twee jaar lang aan gewerkt. De feestelijke dracht van de gouverneur-generaal was ter gelegenheid van zijn bezoek aan een tentoonstelling van kunstvoorwerpen in het Yukon gebied. Ambtenaren bij spreiding niet voor voldongen feit (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Premier Biesheu vel garandeert dat de rijksamb tenaren en hun bonden niet voor voldongen feiten komen te staan bij de spreiding van de rijks diensten. Hij heeft dit meege deeld na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad, naar aan leiding van ondermeer kritiek van ARKA-zijde. De minister-president wilde geen commentaar leveren op het ont slag. dat de heer H. de Wildt, directeur van het Centraal bu reau Spreiding rijksdiensten, in middels heeft aangevraagd bij minister Geertsema van Binnen landse zaken. (Van onze correspondent) HENGELO Stork Hengelo heeft vorig jaar niet bijgedragen aan de bescheiden winst van het V.M.F.-concern als geheel. Hoe groot het verlies in 1971 was wilde directeur drs. G. A. Bernelot Moens niet zeggen. Hoewel er vorig jaar slechts een gering aantal (minder dan 20) werkelijke ontslagen is gevallen, is het totale personeelsbe stand door natuurlijk verloop met ongeveer 200 man verminderd. Een en ander werd meegedeeld tijdens een gisteren gehouden persconferentie naar aanleiding van een publikatie over de moei lijke situatie bij Stork. De heer Bernelot Moens bevestigde dat er met name op korte termijn flinke' problemen liggen vooral veroorzaakt door het feit dat- de recessie vrij ver doorgrijpt. Voor de gieterij heeft dit een onderbezetting ten gevolge gehad, waardoor op dit moment 50 procent van de capaciteit onbenut blijft. Afhankelijk van de marktontwikkeling wil de directie deze situatie nog ongeveer twee maanden aanzien. „Als de conjunctuur niet aantrekt vrezen wij dat er een flinke onderbezetting in de machinefa briek zal optreden met een omvang van enkele tienduizenden manuren", aldus de heer Moens. Niettemin verwacht hij dat dit jaar een ver betering te zien zal zijn en dat Stork Hengelo op lange termijn gunstige perspectieven heeft. Dit vertrouwen wordt gedeeld door de leden van de raad van bestuur van de V.M.F. voorzitter jhr. mr. F. O. J. Sickinghe en de heer Van deji Brink, die op de onlangs gehouden onderneming p raadsvergadering aanwezig waren. (ADVERTENTIE) Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, In kleuren mooier. Geertsema zal Gewestwet niet intrekken (Van onze parlementaire redac- DEN HAAG Minister Geertse ma (Binnenlandse zaken) is niet van plan zijn gewestwet in te Wanddecor&tles In vele kritiek op het ontwerp van de minister. Intrekking zou teveel vertraging geven in „deze ur gente zaak", zo deelde minis ter-president Biesheuvel mee. Het voorlopige schriftelijke standpunt van de kamerfracties is nog niet officieel binnen. Wanneer dat zover is, zal mr. Geertsema bekijken welke wijzi gingen hij in zijn ontwerp zal moeten aanbrengen om het door de kamer te krijgen. ROME (KNP) Vier Nederland se generale oversten en veertien generaal-assistenten van diverse orden en congregaties in Rome hebben in een brief aan kardi naal Alfrink hun solidariteit uit gesproken met het pastorale be leid van de Nederlandse bis schoppen. In de brief geven zij ook uiting aan een gevoel van onbehagen en verbijstering voor wat betreft de recente gebeurte nissen binnen de Nederlandse kerkprovincie. In de brief zeggen de Nederlan ders in Rome, dat de ontwikke: lingen van de laatste tijd, leren hoe „ontmoedigend moeilijk het is binnen de kerk van vandaag eenheid te scheppen en te bewa ren en daarbij de pluriformiteit te respecteren". „Wie hier in Rome leeft en werkt en ogen en oren open houdt weet dat stroom en tegenstroom m het binnenkerkelijke leven, de kerk in toenemende mate tot »en onrustig water maakt. Wat ons echter beklemt is. dat wij hier van nabij constateren, hoe sterk die tegenstroom is en hoe moeizaam en lang de weg is die de kerk moet gaan om de in zichten en perspectieven aan het Tweede Vaticaans concilie in de praktijk te realiseren", al dus de briefschrijvers. De oversten en assistenten schrij ven dat 't tot nu gevoerde beleid van de Nederlandse bisschoppen bewondering afdwingt. Speciale waardering hebben zij voor het „voortdurend pogen van het episcopaat om een goede inter ne communicatie in de Neder landse kerkprovincie tot st3nd te brengen, en dit ook in bij zonder moeilijke omstandighe den in onbetwistbare verbon denheid met de hoogste leiding van de kerk en de gehele we reldkerk. Naast vele hoopgeven de feiten, zijn er natuurlijk ook moeilijkheden, maar de contac ten zijn niet verbroken", aldus de briefschrijvers. SLECHTS 2 x* BETALEN SLECHTS 3 .'BEIALEN; i 8 pers. Chryslers Schoonheidttpeclali l,P. BENDIEN N.V.- NA ARDEN Behang van Rath en Doodehoef- vele prachtige tinten. Ook kur- kwand en Flexavert, de grootste sortering bij: Jan van der Meer, Noordeinde 45, Roelotarendsveen Pootaardappelen; Doré. Eerstel Liberlas, A gekeurd. Boonestc Elma. Th. A Hijdra, Langera Roetolarendsve gel 23. Tel. 21839 „De Zon" voor uw stomerij voor ie klas afwerking. Fa. H.J Die ben. Zoeterwoudsesingel 23. Tel. 21839. Nu ook Cobetstraat 81. Zonneschermen: Degalus kleuren. Snelle levering >ndjes gezoiiige i luidsinstatlatie en «estmeerlaan 18. reen. tel. 01713-3150. Dubbele bolbegonle': erfoto's (ook bij Houten gevlochten tulnschenr aagt folders en prijzen Jongeman zoekt J.Dieben Tel. 21839. Nu (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de Integratie van kleuter onderwijs en lager onderwijs tot één basisonderwijs wegens geldgebrek op de lannge baan wordt geschoven. Weliswaar heeft staatssecretaris Schelfhout (Onderwijs) verklaard volgend jaar bij de Tweede Kamer een wetsontwerp op het ene basison derwijs te willen indienen, uit gaande van de gedachtenontwik- keling sinds zijn voorganger mr. Grosheide twee jaar gele den een voorontwerp publiceer de. Staatssecretaris Schelfhout heeft onlangs echter gezegd dat de nieuwe wet zal moeten worden uitgevoerd met oud geld, dit wil zeggen dat ze niet meer mag p; r>n kosten dan wat teron derwijswet en lagerondcrwijs- wet thans samen kosten. Dit be tekent volgens hem dat voorals nog twee salarisniveau's worden gehandhaafd. In het toekomsti ge geïntegreerde basisonder wijs, een salarisniveau voor wie thans nog kleuterleidsters heten, een niveau voor wie thans on derwijzers heten. De Algemene Bond van Onderwij zend personeel ABOP (een NVV-bond) is over dit laatste zeer ontstemd. Gisteravond con gresseerde in Amersfoort de sectie kleuteronderwijs van de ABOP. Voorzitster mej. M. Weyer betichtte daar mr. Schelf- fout van oplichterij. In het Nederlandse onderwijs zijn de salarisverschillen zeer groot. Vorig jaar bleek bij vergelijking tussen tien West- en Noordeuro- pese landen dat in Nederland dip verschillen het grootst zijn. De minimumsalarissen van kleuter leidster, onderwijzer en leraar middelbaar onderwijs verhou den zich als 100 120 188. De maximumsalarissen als 153 205 361. In West-Duitsland bij voorbeeld is de verhouding van de minima van onderwijzers en leraren 100 120, en die van de maxima 155 184. Deze grote verschillen zijn facto ren in meerdere wrijvingen in het onderwijs. DEN HAAG Op het ministerie van Justitie is een speciale commissie ingesteld die een ge dragslijn moet opstellen voor de politie in geval dat zich bij overvallen en ontvoeringen be dreigingen tegen het leven van b. v. gijzelaars voordoen. Nage gaan wordt hoever in deze ge vallen door de politie mag wor den gegaan bij het gebruik van vuurwapens. Dit gelet op het gevaar dat dit op levert voor het leven van on schuldige burgers. Het onderwerp werd deze week nog eens extra aktueel door de gijzeling van een filiaalchef van een bank in Gorssel. Er wordt reeds langer gestudeerd op maatregelen i.v.m. het steeds veelvuldiger voorkomen van bankovervallen. Minister Van Veen: Rechttrekken van situatie avondonderwijs DEN HAAG (ANP) Minister' Van Veen (onderwijs) acht het in de gegeven omstandigheden niet langer verantwoord bij te dragen in die opleidingen,, dier bestemd zijn voor hen die in het bezit zijn van een einddiploma op middelbaar niveau en die daarna een examen willen af leggen ter verkrijging van een praktijkdiploma. Dit blijkt uit het ministeriële ant woord op vragen van twee PvdA-Kamerleden over de huns inziens „diep-ingrijpende" be: leidswijzigingen bij het handels- avondonderwijs. Maar vergele ken met vroeger, aldus ministèr Van Veen. is niet zozeer sprake van een beleidsombuigende maatregel, doch eerder van een maatregel die een scheefge groeide situatie recht trekt. Hij wijst er op, dat de afgelopen ia- ren het aantal leerlingen dat niet-volledig handelsavondonder wijs volgt aanzienlijk is toegg nomen. Deze toename bedroef 18 procent in 1960 en in 1970 4? procent.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6