Een leven vol herinneringen, bijeen in woonmuseumpje Mevrouw Woudstra „bouwde" vier nijverheidsscholen Hoge eisen aan waterzuivering voor Hillegom Louise Koekoek laatste telg van befaamd schilders- ffeslacht Water Bollenstreek bevat minder kwik Leidse bioscopen PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1972 I LEIDEN Elke dag sterven temidden van ons brokjes verleden tijd. Nu en dan stuiten we in ons atoomtijd perk, in onze gemeenschap van open vitrages, lichte ka mers, opengebroken keukens annex bar, de afwasmachine en kleuren-teevee, de orden telijke kleinsteedse voortuin tjes of in ons gelijkgescha kelde flatleven, onverwacht op een enclave van wat eens wa$. Sommige gevels en mu ren beschutten nog een aan tal kubieke meters „vom Anno dazumal"; donkerbrui ne wereldjes, waar het da glicht niet welkom lijkt. Hier glijdt het vriendelijk, maar tandeloos spook van olie lamp, verguld omlijste spie gel en crapaud door een sfeer van pluche en Saksich porselein. De plumeau wordt er nog in een driftig ritme gehanteerd. De met dit alles corresponderende periode is vervlogen maar een enkele sterveling is er psychisch in blijven steken, leeft van de herinnering en kan er geen afstand van doen. Zo zal het altijd wel blijven. Nog steeds doven er dagelijks lichtjes die in het fin de siècle ont stoken zijn. Over honderd jaar zal men bij dromers nog 1972 kunnen 'aantreffen. „Dat heb ik allemaal nog meegemaakt", zegt men dan. Ondergangsstemming. Het is een kwestie van door lopen of stilstaan. De laatste Koekkoek bi] het kneden Niet verder komen dan giste ren kan een bijzondere char me hebben. Men kan er ook mee leven. Ik heb dat gecon stateerd bij Louise Hermina (C.M.) Koekkoek („niet 'die van de Tweede Kamer, maar tweemaal koek"). Ze moet nog 74 worden. Juf frouw Koekkoek besluit een beroemd geslacht, zomaar ergens in Leiden. Als zij er niet meer is, zijn er ook géén Koekkoeks meer. De grootste Koekkoek hangt in overgeleverde vorm in het Rijksmuseum te Amsterdam. Dat was Barend Cornelis, die in 1803 als Middelburger werd geboren en in 1862 te Kleef stierf als een begena digd schilder uit de Romanti sche school. Het palet van B. C. voedde de glorieuze tafe relen. Hij was de grootmees ter van het romantische ei- kenbos uit de jaren rond 1850. Zijn stammen zijn knoestig en grof en hij liet zijn boomtakken dramatisch kronkelen. Een kapitaal bos landschap van B. C. (Louise zegt trots: „dat was my great grand uncle") krijgt u niet meer beneden de dertig duizend gulden. Lovermassa's bij B.C., verfijn de stads- en dorpsgezichten bij Manus Koekkoek, de grootvader van Louise. Ook Manus had allure. Opa is eveneens onsterfelijk in zijn tekeningen en gravures. Het zelfde kan in niet mindere mate worden gezegd van zijn zoon Herman (H.W. Koek koek), die als officier en mi litair tekenaar heeft bijge dragen tot Albions roem en verrijking van een aantal za den van het Legermuseum te Leiden. Vader H.W. had het als Koekkoek-telg helemaal in de vingers, maar in Ne derland werd deze omstan digheid niet best gehono reerd. De Koekkoeks waren van zichzelf toch al weinig honkvast (familieleden wer den tot in China waargeno men) en H.W. besloot over te steken naar 't kapitalistische Brittannië, dat eind vorige eeuw op de tenen van zijn roem stond; het had zich een keizerrijk in Indië verschaft en buitendien beheerste het met veel wapengekletter alle golven. H.W. kon zich een prinsenbestaan veroorloven, want zijn tekeningen van ge helmde krijgers uit de Frans- Duitse oorlog (van 1870), de Zoeloe-oorlogen in Zuid-Afri- ka en de khaki heldendaden in Transvaal en de Oranje Vrijstaat (war nieuwe dia manten aan de Engelse schatkist werden toege voegd) brachten zeer redelij ke sommen op. Maar H.W. was ook werkelijk een groot artiest. Wie bij zijn dochter Louise in de donkere kamer de mistig tu rende Napoleon ziet hangen, gezeten op een magnifiek ge schilderd paard, begrijpt dat Lakenhaldirecteur Wurfbain er een begring oog op heeft laten vallen. Vader H.W. re gistreerde hinderlagen, slachtpartijen, wapenschou wen, uniformen, kurassen en monsterlijke, primitieve tanks met penseel en teken- stift. Hij had er een scherpe kijk op. De moderne oorlogs fotograaf hoeft slechts posi tie te kiezen en de gruwelij ke beelden in een handsom- draai op de emulsie vast te leggen en kan dan weer weg duiken. Reporters als H.W. Koekkoek hadden er meer tijd voor nodig. H.W. heeft eens aan het Marnefront in de voorste linie met doodsver achting een punt aan zijn potlood liggen slijpen. Met Chris tegen een achtergrond van herinneringen De Engelsen hadden veel waardering voor zijn werk, dat hij o.a. als illustrator in Oorlog in Beeld leverde ge durende de eerste wereldoor log. Ook de Russich-Japanse oorlog kreeg op papier artis tiek en suggestief gestalte. Veel van zijn conterfeitsels bevinden zich thans in het Legermuseum. Het meeste dat dochter Louise van haar vader bezat is ook naar dit museum verhuisd. Voor de eenzame vrouw op leeftijd werd het te riskant om alles thuis te houden. Er hebben zich al kapers op de kust aangediend. Het naambordje heeft Louise van de voordeur gehaald. Er is nog wel de brave hond Chris, maar die besteedt haar tijd liever aan bedelen om koekjes. Louise werd te Amsterdam ge boren. Toen ze twee was vertrokken de Koekkoeks (ze had een Engels-Franse moe der) naar Groot-Brittannië. De Engelse opvoeding heeft een stempel op haar gedrukt. Ze is vóór de laatste wereld oorlog naar Nederland terug gekeerd, maar Louise bleef Engels In merg en been. Ze drukt zich onk het liefst in die taal uit. Het is een stuk vervlogen werkelijkheid dat ze niet los wil laten. De laat ste Koekkoek leeft en werkt nu stil in haar eigen raritei tenmuseumpje. De muren gaan er schuil achter fami- lieschatten en snuisterijen, tegels, sculptures en plastie ken, oude wapens en zadel tassen, kastjes en tabouret- jes, patronengordels en een oude leren cowboybroek. Boetseren heeft Louise veel gedaan. Het is haar sterkste kant. Haar doeken zijn over het algemeen in de zondag stijl, veelal dieren, honden vooral. Ze heeft een voor keur voor draken en Chinese decoraties, de traptreden heeft juffrouw Koekkoek er kleurig mee beschilderd. In het schemerdonker voert de Koekkoek-erfenis een extra vagant schouwspel op. Een groene geglazuurde kikker zit glazig te staren naar de gebakken kop van Voltaire (zonder gebit) aan de wand, een ineengedoken derwisj zit al jaren in dezelfde houding te mediteren, een Hollands boertje doet aan de kerm's denken en een guitig sprok- kelvrouwtje lonkt naar een starachtig aardmannetje op een paddestoel (alles van de hand van Louise) in de scha duw van een monumentale olielamp. Een Franse trom pet uit 1870 wordt geflan keerd door Chinese zwaarden en messen en daartussen door ziet men overal H.W.'s: soldaten in uiteenlopende standen en uitmonsterring. En veel paarden, prachtige sterke dieren, want paarden schilderen kón H.W. Een hele tijd geleden legde Louise in pastel twee bull dogs vast, honden van vrien den van haar. Er is een moordenaar bij. Een van de dieren beet eens de strot door van een i nachtelijke dief. Hij werd naast het lijk gevonden, terwijl hij rustig zijn poot likte. Het is een stevige rechtzaak geworden. Boven, op de slaapkamer, is de portrettengalerij. Een reeks ooms en tantes, groot- en overgrootouders in de ernstige bestudeerde statie. Een medaillon toont een beeldhouwer. ,,Die zag wel wat in me, maar ik wilde hem niet hpbben. Hij deed zo gek. Later bedt hij zich op gehangen". Nóg een medail lon, met een ionne Pus, en refugé. I.ouise mocht hem rraag. Het zi'n kleine beel den van de mannen in haar Honden zijn alles voor haar. Louise is een buitenbeentje. Haar ouders wilden dat ze talen ging studeren, maar het zwarte schaap moest en zou in de kunst. ,,Ik had nooit een wijf moeten wezen. Ik ben half a man". Ze heeft van d'r leven niet in een rok gelopen. Louise draagt een bruine corduroy slobberbroek onder een groene trui. De brug van haar bril is om woeld met elastiek. Ze is erg gastvrij en vriendelijk, maar kom haar niet te na, want ze vloert je. Louise Koekkoek slaapt in het ijzeren ledikant waarin ze geboren is; een „real old bed" opgeknapt met koperwerk. „God bless our home" hangt erboven, evenals een crucifix, dat ze eens aan haar moeder gaf. Een rozenkrans heeft ze ook. „Wij van de Church of Eng land hebben alles wat jullie ook hebben, behalve dan the Pope". Louise Koekkoek houdt niet van stillevens, ook niet van bloemen. Als schilderes is zij daarin mislukt. Z<* schenkt eerlHke Hollandse thee. want aan he«t dooreesuddprde En gelse brouwsel heefl ze een broertje dood. Als ik wegga, 7-ït in onder de haren van Chris Ik mocht hem geen koekje geven. TON PIETERS LEIDEN Toen mevrouw drs. D. Woudstra-Bergema van 1925 tot 1932 in Utrecht farmacie stu deerde, vervolgens enige jaren in Indonesië een met verlof zijn de collega-apotheker verving en daarna in Utrecht de leiding kreeg over een van de twee apotheken van haar vader, had zij nooit kunnen dromen, dat zij ooit ln Leiden de centrale figuur zou worden in de stichting van vier nijverheidsscholen, waaron der drie christelijke. Herstel lend van een nogal langdurige bronchitus vertelde mevrouw Woudstra deze week daarvan in haar ruime, plantenrijke woning aa nde Meyerskade. „Door mijn huwelijk kwam ik in 1939 naar Leiden. Mijn man (mr. C. J. Woudstra) werd se cretaris van de in dat jaar op gerichte „Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en omstreken". Maar de oorlog brak uit en er kon inliet veel gebeuren. Ook in de eerste jaren na de oorlog kon de vereniging nauwelijks iets uitvoeren totdat er in 1953 meer mogelijkheden kwamen. Om deze reden besloot het „vooroorlogs" bestuur in ziijn geheel af te treden. Nadat zij mij hadden gevraagd of ik secre taris wilde worden van het nieu we bestuur en ik ja had gezegd, werd een nieuw bestuur ge vormd. Dat werk leek mij wel wat. Dat kwam misschien doordat ik, made al door mijn opleiding, mijn vleugels wat verder had kunnen uitslaan. Het werk slok te mij al gauw helemaal op en dat beviel mij goed. In feite werd ik gewoon een full-timer, maar dan onbezoldigd zodat je er vrij en enthousiast tegenover bleef staan. Het was vaak wer ken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. In mijn centrale secretarisfunctie heb ik de verwerkelijking van vier scholen voor beroepsonder wijs kunnen realiseren in sa menwerking met de drie andere leden van het dagelijks bestuur en gesteund door het gehele be stuur. Maar die andere be stuursleden hadden er allemaal volledige dagtaken bij, terwijl ik in de gelegenheid was al mijn tijd en energie aan het christelijk nijverheidsonderwijs te wijden". ,Vier scholen?", vragen we wat verwonderd, daarbij alleen den- MEVROUW WOUDSTRA kond aan de in 1959 officieus ge opend chr. nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen" en de drie jaar later begonnen chr. lts in Zuidwest, die beide een enor me groei meemaakten. Voor mevrouw Woudstra zijn echter nog twee scholen rond. „Ik heb namelijk voor een deel ook mogen meewerken aan de gemeenschappelijke streek school voor part-time-beroepson- derwiis ('leerlingenstelsel), die binnenkort in Leiden komt en die zeker duizend leerlingen gaat tellen. Mijn vierde school is de chr. m.t.s., die in augustus van dit jaar van start gaat en die voorlopig wordt onderge bracht bij de chr. lts in Zuid west. Er moeten voor die tijd alleen wat theorielokalen wor den bijgebouwd op een terrein, dat wij naast de lts hebben kun nen huren. Er zijn besprekingen gaande over een groot terrein in Lc-iden, dat zowel plaats zal bieden aan de streekschool als aam de ohr. m.t.s.". We praten nog wat na over de op volging van mevrouw Woudstra, geen eenvoudige maar wel een goed opgeloste zaak. Het alge meen bestuur is namelijk uitge breid ,vam 13 tot 20 leden. Elke school heeft nu een eigen be stuur van zes leden en er is een aparte afdeling bouwzaken in het leven geroepen, bestaande uit een voorzitter en een secre taris. In deze afdeling blijft me vrouw Woudstra voorlopig nog de secretarisfunctie vervullen zodat de vereniging blijft profi teren van haar ervaring op ditl gebied. „Ik blijf dat, zolang ik het zeil wil", zegt zij met nadruk, „Deze reorganisatie is de oplos sing geworden van een bran dend probleem. Het werk is al lemaal zo gegroeid, dat mand het geheel meer overzien en iedereen is nu erg gelukkig met het nieuwe steem. Maar :n elk geval neemt me vrouw Woudstra volgende week vrijdagmiddag officieel afscheit als secretaris. Het bestuur bied haar hiertoe een receptie a de chr. lts Zuidwest aan de Jo« han Wagenaarlaan; aanvangj half 5. LEIDEN De nabijheid van twee belangrijke recreatiewate ren en van de kwetsbare bollen streek maakt het noodzakelijk, dat afvalwater in de zuiverings installatie voor Hillegom en de zuidelijke Haarlemmermeer tot ongeveer 97 38 pet. zal wor- zuurstofverbruik van het effluent mag niet boven de 10 mg-liter gedurende vijf dagen; het mag bovendien niet meer dan 10 mg zwevende stof per liter bevatten. Deze eisen vloeien voort uit een onderzoek van de verversings- positie van de boezemwateren Leidsevaart, Ringvaart en Hoofdvaart, die bij een meer verdeelde aanpak van het zuive ringsprobleem voor het „ontvan gen" van effluent in aanmerking komen. De conclusies uit dit onderzoek zijn: 1) De Leidsevaart moet als plaats voor lozing van effluent van zui veringsinstallaties, bij gebrek aan voldoende verversingsmoge lijkheden, worden ontraden. De kwetsbaarheid van het bollenge- bied accentueert dit nog. Deze conclusie pleit er dan ook voor om geen aparte zuiverings installaties te stichten voor Rui- genhoek, De Zilk en Vogelen zang 2) De verversingspositie van de Ringvaart is gunstiger omdat men er ze»ker van is, dat het water in noordelijke richting wordt afgevoerd terwijl, ook als de gemalen niet in werking zijn, een aanmerkelijke verdunning zal optreden. Dat het (verdun de) effluent op weg naar het noorden recreatiewateren als de Mooie Nel en de Zandput Schalk- wijl passeert, moet aanleiding zijn tot vergaande zuiverings maatregelen. 3) De Hoofdvaart van de Haar lemmermeerpolder ligt even eens in kwetsbaar gebied. Als het effluent in noordelijke rich ting wordt afgevoerd, komt hel in de omgeving van het ge maal Halfweg op een voot re creatie minder belangrijk stuk van de Ringvaart. Hoewel het water in de Hoofdvaart daar vaker zal stromen dan in de Ringvaart, zal de verdunning gering zijn, als het stilstaat. Concentratie van zuiveringswerk is gunstig omdat daardoor min der geschikte wateren als Leid sevaart en Hoofdvaart niet met het effluent belast hoeven te worden. Omdat het water in de Ringvaart niet steeds stroomt en ter bescherming van de re creatie moeten derhalve hoge eisen aan de centrale zuive ringsinstallaties gesteld worden. LEIDEN Het kwikgehalte in de oppervlaktewateren van de Bol lenstreek is tussen november 1970 en oktober 1971 over het al gemeen wat teruggelopen. Het bevatte in oktober van het vorig jaar hoeveelheden kwik die va rieerden tussen 0,5 en 0,1 micro gram per liter. Wel is dat nog hoger dan de kwikgehalten, die van nature in water kunnen voorkomen. Deze lopen uiteen van 0,01 tot 0,1 microgram per liter. Het rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft vastge steld dat in het water van de Rijn 0,5 tot 2 microgram kwik per liter voorkomt. Omdat de waarden niet op alle plaatsen even hoog zijn, ligt het voor de hand, dat het kwikgehalte plaat selijk verhoogd is door het te Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, die dit zeggen in een antwoord aan de hoofdingeland Vergeer, tekenen nog aan, dat in 1959 in de bollenstreek gehal ten van 10 tot 50 microgram kwik p/1 werden gevonden en in 1969 ir de -ia Paulownapr.Her in Noord-Holland („waar óók veel bloembollencultuur is") van 0,4 tot 5 microgram per li ter In Anna Paulown tpol.'e werd een ophoping van kwik in snoek aangeto r.d, waarbij de waarden opliepen tot 4,4 milli gram per kilo vers gewicht. Op snoeken uit de Westeinderplas- sen werd 0,3 tot 0.4 milligram per kilo kwik gevonden. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch Ziekenhuis: dagelijks, halve op dlnsclag van 19.0019.15 uur: dinsdag van IJ.0014.00 uu zaterdag en zondag van 14 30- 15. Kliniek verloskunde: dagelijks v 15.30—17.00 en van 18.30—20.00. dinsdag bezoek. Voor 19.00-20.00 allee ologle en zwt JSP..,..» 10.00—11.30 5.00—20.00 behalve dinsdags. Voot patiënten die op woensdag geor' reerd worden: dLnsdags van 19.0( 20.00 uur. Praemateurenafdellng (alleen voor ders): ma. wn. vr. 13.30—18.45: Psychiatrisch ziekenhuis EndeReei dlnsuag en vrijdag 13 tot '4.30 ui zondag 11 v it 12 en 2 tot 3. Het Dlaconossenhuls: le klasse dage lijks van 11.00-12.00 u.; 13.15-1'" u.: 18.45-19.30 u.; He en me kli dag. 13.15-14.00 u.; 18.45-19.30 u. Klit dcrafdeling dag. 14.45-15."" 15—19 30 uur: 1ste klas, Alle da- i vanai half twaalf. Kraamafdi i3de klas: van 15-16 en va 45—19.30; 2d< 1 15- 15.30; dl. en do. van 18—18.30 uur Klnrte ren vanaf 4 Jaar alle dagen van 15—16 dl. en do. van 1818.30 uur. 16.4517 45 uur: zaïerdag 13-15 uur; zondag 11-11.45 en 13—16 13.45-19.30 uur. dagelijks Klasse van 18.00—19.00 uur. Kraa.nafdelln: Jelg'.Tj «•mrdwljk, Solo Min: klassepaMën» dngelllks van 3 tot had 5 cn avonds van 7 tot 8: zaalpatiënle» zondag van 1 tot 3. dinsdag lot half 3 donderdag van nalf en UT dagelijks: 13.15-14.00 uur en 14.00-14,45 uur: van 18.00--19 00! uur. 3e klas: van 14.00—14.45 uur;, lljks (ook ln het weekend) le en 2<, Psrmanente agenda GEBOUW STICHTING ONS TRUM - Elke eerste woensdag de maand voorlichting over de ei al wetgeving van 17.00-19,00 u u. iiiooc werk Man Vrouw A s- h.-ii1 di 9 3(4—10.30 uur. City 6 ■nde Ji initial - Veemarkt vrtjdal Cl. Sno» voor kat ilcensu.anden Gev IT'M. Vrljd. i 2u.0i 1.00 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4