w Ik heb nog nooit mijn krachten kunnen testen' Olympia Waldi RUDI LUBBERS„B OKSENIS VOOR MIJ MIJN BOTERHAM Moeten boksen en niet mogen verliezen NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 11 MAART 1972 LEIDSE COURANT Expedit Montcho, de tegenstander van Rudi Lubbers, die geen ne derlaag mag lijden voor hij even tueel een Europees titelgevecht krijgt toegewezen. AMSTERDAM Nog klinkt Rudi Lubbers het boegeroep in de oren toen hij in de Ahoyhal op punten had gewonnen van de Italiaan Piero del Papa. Het publiek was niet te vreden. Het had een spectaculair gevecht verwacht, waarin Rudi Lubbers wel even zou afrekenen met de Ita liaan. Hij rekende af, maar de wijze waarop hij dat deed, zinde het publiek niet. Het had een vernietiging van Del Paoa willen meemaken door een getergde Rudi Lub bers, die twee dagen voor het gevecht hoorde dat hij niet was aangewezen om tegen de Spaanse titelhouder Urtain om de Europese titel in het zwaargewicht te boksen. Enige maanden tevoren ontging Rudi Lubbers de kans om te gen boksgrootheid Cassius Clay uit te komen omdat de Neder landse Boks Bond de confronta tie verbood. Jürgen Blin, voor wie Rudie Lubbers ais trai ningspartner was opgetreden, nam de plaats van de door de organisatoren uitgenodigde Lub- Menig topsporter zou door die te- r leurstellingen opstandig zijn ge worden, of hij zou mokkend over zo veel pech in zijn carriè re - nog afgezien van het feit dat er een slordige cent aan gage verloren ging - een ontem bare agressie hebben getoond in volgende gevechten om te de monstreren hoe onjuist men hem had behandeld. Tegen Pie ro del Papa bokste Rudi Lub bers, zo wensten vele toeschou wers het te interpreteren, zijn partij nagenoeg plichtmatig uit. Weliswaar wilde men toegeven dat de Italiaan een geroutineer de tegenstander is die alle trucs in de ring kent en altijd gevaar lijk blijft maar die „cleane" puntenzege vond men ie weinig voor het gespendeerde entreebe drag. Vandaar de ontevreden heid, die Rudi Lubbers best kan begrijpen. Maar men begrijpt daarentegen Rudi Lubbers, de bokser om den brode wiens be roep het is tegenstanders in de ring te ontmoeten, niet. Na zijn training in het Amster damse Bos, het helblauwe trai ningspak nog aan, verorbert Rudi Lubbers in het Bosbaan restaurant een halve uitsmijter. Een sober maal voor een zwaargewicht. Hij neemt er niet eens koffie bij. Later, toen hij trek kreeg, bestelde hij een kop. „Ik ben er niet zo een die volgens een schema leeft. Als ik trek heb in een kop koffie neem ik er een. Als ik op een middag thuis zit en ik denk: nou zou ik best een glas sherry lusten, dan neem ik er een. Twee of drie ook als ik zin'*heb. En als ik af en toe een sigaretje wil opste ken, doe ik dat ook. Ik ben na tuurlijk geen roker en geen drinker maar ik laat het niet staan omdat ik zo nodig moet volgens de regels. Ik leef mijn eigen leven en dat deel ik zo in dat ik mijn vak kan beoefenen. Boksen is voor mij niet meer dan mijn boterham verdienen. Zoals een ander ambtenaar is of timmerman. Het is mijn beroep en ik ben geen boksgek. Ik ga ook vrijwel nooit naar wedstrij den kijken, amateurs noch profs. Een timmerman gaat toch in zijn vrije tijd cok niet aan de werkbank van een colle ga staan". Apart Rudi Lubbers is een „vreemde" in het vaderlandse bokswereld- je. Hij staat enigszins apart, vrijwillig. Hij is geen man die zo nodig altijd omringd moet zijn door anderen. „Ik ken ze wel die na afloop van een ge wonnen wedstrijd met een stel vrienden ergens heen gaan. Drink er een van me, is het dan. Dat hoeft voor mij niet. Dan koop je populariteit. Ik zie daar niets in. Ik ben een koud bloedige". Vandaar ook daet Rudi Lubbers er niet kapot van was dat hij niet tegen Clay mocht uitkomen en niet was aangewezen voor een Europees titelgevecht. „Ik had er enigszins op gerekend dat niet ik zou worden gekozen maar Blin. Ik kon dat begrijpen maar ik vond het wel erg. Als ik was aangewezen, zou ik dat beslist heel fijn hebben gevon den. Maar het ging niet door en dan stap ik er overheen Mis- Rudi Lubbers.pier0 del papa, ,k schien een volgende keer Daarmee is dan de sok af voor Rudi Lubbers, die nuchter is, reëel de zaken bekijkt en te in telligent is om zich door zijn ge- „Als Urtain nou maar in Amerika voel te laten meeslepen. Daar- blijft, kan ik tegen Blin uitko- om ook kan hij zichzelf analyse- men. Daar heb ik al diep over ren zonder de indruk te wekken nagedacht. Ik heb maanden met i een partij best risico lopen maar alleen als het nodig is" hem getraind en ik moet van hem kunnen winnen". Een uit spraak die velen de opmerking „zo, zo" zal ontlokken, „meneer durft". Henk RUhling, die in Europa tot de vooraanstaande VOORBURG Met het noemen van de Rivièrahal, Carré, Ahoy en de Apollohal is het aantal ,gebouwen waar boks wedstrijden voor profs worden georganiseerd, wel ongeveer opgesomd. In dat rijtje voegt zich maandag 13 maart het Voorburgse sportcomplex „De Vliegermolen" waar voor de eersce keer profwedstrijden worden georganiseerd. Het programma vermeldt als hoofdpartij zwaargewichtkam pioen Rudi Lubbers tegen de in Parijs wonende en uit Da homey afkomstige kleurling Expedit Montcho. Voorts komt halfzwaargewicht Bert Nikke len Kuijper uit tegen de Tune siër Khellaf, bokst welterge- wicht Ben Zwezerljnen tegen de Belg Jean Heirman en ont moet vedergewicht Iwan Roes- li, die onlangs in Rotterdam een uitstekend debuut maakte, de Italiaan Angelo D'Aleo. Twee amateurpartijen comple teren het programma. Voor Rudi Lubbers is zijn partij tegen Montcho een halteplaats lang de weg die hem naar een Europees titelgevecht moet voeren. De mogelijkheid is groot dat hij binnenkort die kans krijgt. De Spanjaard Ur tain, die titelhouder is, bevindt zich in Porto Rico waar hij op 3 april tegen de landskam pioen uitkomt. Indien hij deze partij wint, is een aantal Ame rikaanse zakenlieden bereid een duel Frasier-Urtain om de wereldtitel te arrangeren. Ur tain zou enige maanden in de VS verblijven en de termijn, waarbinnen hij zijn Europese titel moet verdedigen is dan verstreken. Om dat kampioenschap zal in dat geval gestreden worden tussen Rudi Lubbers en de Duitser Jürgen Blin. Voor waarde van het bestuur van de Nederlandse Boksbond is evenwel dat Rudi Lubbers te voren geen partij verliest. Hij kan zich dus tegenover Expe dit Montcho niets veroorloven. Eovendien zal hij tot het titelgevecht moeten blijven boksen om optimaal voorbe reid te zijn. Voor Rudi Lub bers derhalve een griezelige aangelegenheid: moeten bok sen en niet mogen verliezen. Weinig „trek" Mocht het tot een titelgevecht komen, dan is Nederland daarvoor de aangewezen plaats. Jürgen Blin is in Duits land geen trekpleister en zijn beurs is zodanig dat een Ne derlandse promotor die zal kunnen betalen. Expedit Montcho mag dan in Nederland geen grote naam hebben, voor velen zelfs totaal onbekend zijn, hij is een bok ser met een gevaarlijke stoot. Onlangs verloor hij op punten van de Italiaan Del Papa, van wie Lubbers op punten won. Het wordt overigens steeds moeilijker tegenstanders te contracteren voor Rudi Lub bers. In Italië heeft men wei nig „trek" in een confrontatie met de Nederlandse kampioen. Dante Cane, de beste Italiaan se zwaargewicht, is al enige malen benaderd maar ver schuilt zich achter het vragen van een (te) grote gage. Po gingen een Engelsman te en gageren als tegenstander strandden op het verbod van de Engelse Boksbond die geen toestemming wilde geven om bijv. Billy Aird tegen Lubbers te laten uitkomen. Kandidaat De gebroeders Lubbers staan wel in het nieuws. Jan Lub bers is kandidaat gesteld voor een gevecht om de Europese titel in het halfzwaargewicht. Hij zal dan wel moeten aftrai nen om de limiet van 79.378 kilo te kunnen halen. Europees kampioen Chris Finnegan was bereid zijn titel vrijwillig op het spel te zetten maar vroeg daarvoor een beurs van om en nabij honderdduizend gulden en een dergelijk bedrag kan met de entreeprijzen, die in Nederland geheven (kunnen) worden, niet op tafel worden gebracht. Overigens ligt het in de bedoeling Jan Lubbers te zetten tegenover Bas van Dui- venbode die na zijn enkel breuk in de in november ge bokste partij tegen Rudi Lub bers in zoverre hersteld is dat hij weer langzaamaan kan trainen. Deze partij zou in mei gebokst worden. Organisator Wim Bosman, die achter het programma van maandag in „De Vliegermo len" samenwerkend met matchmaker Henk RUhling staat (er is plaats voor een kleine drieduizend toeschou wers) is van plan zijn activi teiten uit te breiden. Hij heeft bet oog laten vallen op de Groenoordhal in Lelden voor het organiseren van profpro gramma's. «9 matchmakers behoort - zo niet de voornaamste is - kan de woorden van Lubbers onderstre pen. „Toen Blin in Zwitserland trainde voor zijn duel met Clay, waren er die zeideh: „Dat kan een leu ke partij worden want die jon gen kan er wat van". Ze dach ten dat Rudi tegen Clay zou boksen. Dan zei ik: Rudi, pro beer eens een rechtse counter. Hij deed het en Blin stond te wankelen". Rudi Lubbers, die er niet een is die domweg in de ring stapt en dan wel ziet wat ervan terecht komt maar elke partij zorgvul dig overweegt: „Ik hel. nog nooit mijn krachten kunnen tes ten. Er zijn in Europa genoeg zwaargewichten maar zo weinig goede. Misschien in Engeland maar daar hebben ze hun Ge menebestwedstrijden en Engelse boksers zie je hier bijna nooit. Wij kunnen in Engeland ook moeilijk aan de slag komen. Als ze een bokser uit Jamuica ha len, is dat aantrekkelijker dan een Nederlander. Ik weet niet of Engeland zich qua boksen aan gesloten voelt bij Europa of dat ze het daar meer „wereldlijk" zien Het is moeilijk om jezelf te testen, Als ik van Dol Papa win, die toch hoog geklasseerd stond, is het publiek ontevreden. Ik heb op zeker gebokst terwijl ik weet dat ik tienmaal beter kan. Maar zo'n bokser loopt in heel Europa niet rond". Pak slaag Als i'k train met Jürgen Blin en de Italiaan Bepi Ros die er toch ook wat van kan, boks ik spe lenderwijs met die jongens. Dan moet ik mezelf toch afvragen: waar liggen mijn capaciteiten. Ik kan ze niet afmete ik nog nooit een teg heb gehad die me dw te geven. En als dat niet nodig niet dat boksen de lichamelijke en geest» gevolgen. Voor mij komt ei een tijd nè het boksen en wil ik er niet de sporen dragen". „Ik boks zoals het volgens mi beste is. Ik wil wat bereiken met boksen en dan wil wel risico's lopen maai als het nodig is. Als ik genstander benader rr doel om te winnen - en heb ik altijd voor ogen - de gevolgen voor mij m zijn. Of het moet een tegenstan der zijn die me inspireert om verschrikkelijk veel te doen. Zo een zal er wel eens komen. Een van wie men zegt: nou krijgt die Lubbers een verschrikkelijk pak slaag. Dan zal ik risico's moeten nemen en ik zal dat ook doen. Ik heb het gevoel dat een deel van het publiek wacht op de man die me tegen de vlakte slaat. Dat kan zeker gebeuren. Je hoeft alleen manr tegen een stoot op te lopen. Maai dat zou niet behoeven te betekenen dat ik dan ook de partij verlies. Ik kan opstaan er er verschrikke lijk tegen aan gaan. Omdat het noodzaak is dat Je dan risico's neemt. Maar ik geloof dat het publiek, dat me zo graag zou zien verliezen, lang mee moet lopen om dat mee te maken". Aftakelen Rudi Lubbers onderkent terdege waarom een deel van het pu bliek zoiets zou wensen. „De mensen gaan over het algemeen mee met hun favoriet, met hun idool. Maar op een gegeven ogenblik willen ze iets anders. Het wordt te eentonig. Als Ard Schenk altijd maar blijft win nen, willen ze hem op een zeker moment zien verliezen. En dan willen ze weer dat hij terug komt, de titel of het wereldre cord terugpakt. Nou is schaat sen niet te vergelijken met bok sen. Een schaatser kan vallen en dan is hij zijn titel of record kwijt. Als een bokser valt, is dat heel wat erger. En als dnt gebeurt omdat hij onverant woorde risico's neemt, is het zijn eigen schuld. Ik zie ze re gelmatig, die jongens die te veel hebben genomen in de ring. Jawel ook amateurs. Je ziet ze achteruit gaan, geeste lijk Ik loop al elf jaar mee in de bokssport en dan zie ik echt goede boksers die geestelijk in twee, drie jaar aftakelen. „Mag ik daarvoor passen". Holland Het zijn de boksers die te veel ne men om Iets te kunnen geven, Tot dat type behoort Rudi Lub bers. niet. Na zijn profcarrière komen er nog veel jaren en die wil hij lichamelijk fit doorbren gen. Tot die tijd probeert hij met boksen zo veel mogelijk te verdienen. „Het lijkt wel leuk als zt horen dat je vier-, vijf-, zesduizend gulden hebt verdiend met een wedstrijd maar die heb je hard nodig om te kunnen leven. Ik ben getrouwd, heb een kind. ik rtioet zelf alle sociale lasten be talen. En ik moet toch ook pro beren een reserve te kweken De drie om wie (bijna) alles draait op de eerste profavond in „De Vliegermolen". Wim Bosman (rechts), de organisator, Rudi Lubbers en matchmaker Henk Ruhling (links). Bosman: „Het plan is om regelmatig profwed strijden in Voorburg te brengen." Rudi Lubbers wil daar wel een stootje toe bijdragen. voor als ik niet meer boks. Dat zal in Nederland onmogelijk zijn want ze weten het wel weg te halen. Als je in Nederland een miljoen zou willen overhou-1 den, moet je tien miljoen met boksen verdiend hebben! En dat zie ik niet. Ik heb er wel eens over gedacht" om in Duitsland te gaan wonen. Maar dat geeft zo veel beslom meringen. En Holland is toch Holland. Ik ben aan deze streek gehecht. Maar do problemen die je hier hebt". Oproep Hij had een brief in zijn zak van het Centraal Bureau voor de Huisvesting. „Moet ik er nu heen. Ik heb een vierkamerwo ning en eigenlijk heb Ik maar recht op drie. Ze willen me uit mijn huis hebben". Rudi moest diezelfde middag naar de belastingdienst. „Ik heb een aanslag gekregen van de tijd dat we nog niet getrouwd waren en mijn vrouw werkte. En dan heb ik ook nog een oproep dat ik de drieëntwintigste mei in dienst moet. Ik heb altijd uitstel gekregen en ik hoop dut het er weer in zit". Dat zijn dan de grote problemen van een profbokser, die ook zijn maatschappelijke zorgen heeft, als ieder ander. Hij is de man van de „grote beurs", de man die snel even enige duizendjes verdient. Maar hij moet er veel voor doen, en laten. En buiten de ring is hij een doodgewone burger die zijn aanslugbiljet krijgt, zijn besognes met de huisvesting heeft en een oproep krijgt dat hij in dienst moet. En als dat gebeurt, kan Rudi Lub bers zijn bokscarrière wel ver geten. Al die problemen moet hij zelfstandig te lijf want er is in Nederland niet 'n instantie al barst het van de mensen, die voorgeven de sport terwille te zijn en de sportman te willen helpen die de man die straks wellicht Europees kampioen is de helpende hand toesteekt. Als hij Europees kampioen is, zal hij wel een telegrammetje krij gen HERMAN VAN BERGEM. FC Utrecht—MW TelstarGo Ahead Eagles VolendamDWS FC Den BoschNEC AjaxPSV FC Twente—NAC FC Den HaagFC Groningen SpartaExcelsior 1 PECHeerenveen Helmond Sp.Roda JC Fortuna VI.Wageningen j Fortuna SC—VW CambuurAZ '67 De wedstrijden aangeduid met een komen voor op muiier. uw totofor- I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15