Surinamers zelf schuld discriminatie Irvings staan terecht voor bedrog en diefstal CeidoeGou/ta/ni Bemande Saljoet verwacht Vatieaan verdedigt traditionele geloofsleer Antwerpse brandweer gaat stipt werken Kruideniers tegen Y AR A-postorders Kapittel voert „eerlijk gesprek met mgr. sen VRIJDAG 10 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 z ravage na de ontploffing was erg groot. Van de drie huizeihleef weinig overeind staan 'Bomfabrieli' in Belfast ontploft: drie doden (Van onze correspondent) BELFAST De drie mannen, die gisteren om het leven kwamen tijdens een ontplof fing in de katholieke wijk van de Falls Road in Bel fast, waren leden van de IRA. De explosie deed drie huizen compleet in de lucht vliegen. Men veronderstelt, dat de drie mannen, en er kan nog een vierde slachtoffer zijn, gedood werden door een van hun eigen bommen. In Ulster zijn nu in zeven maanden al 63 mensen om het leven ge komen ten gevolge van ont ploffingen. Het Britse leger heeft de in druk, dat de explosie van vandaag in de Clonard Street, een zijstraat van de Falls Road, zich voorgedaan heeft in een huis dat in feite een bommenfabriek was. 1 PARAMARIBO (ANP) De dis criminatie in Nederland van Su rinamers is voor een groot deel de schuld van de Surinamers Vroeger i Nederland zelf, zo meent het in Paramari bo verschijnende avondblad De West. Het blad ging in op vra gen van het statenlid André Kamperveen aan de Surinaamse regering over een advericntie in een Nederlands ochtendblad. Daarin stonden kamers te huur aangeboden „maar niet voor Surinamers en kleurlingen"! Het statenlid wil van de rege ring in Paramaribo weten of zij Honderd jaar Waterweg ROTTERDAM In de Doelen in Rotterdam werd gistermiddag tijdens een feestelijke bijeen komst het honderdjarig bestaan van de Nieuwe Waterweg hen dacht. Premier Biesheuvel hield een toespraak over het totstand komen van de Waterweg naar een plan van ir. Pieter Caland, de moeilijkheden waarmee deze te kampen had en de problemen die de stormachtige ontwikke ling van het Waterweggebied thans meebrengt zoals de mi lieuvervuiling. Tevens werd voor de eerste maal de film „Poort van Europa" vertoond, over de werkzaamheden aan de mond van de Nieuwe Waterweg. De bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door de Mariniers- kapel. CAO-akkoord bloemkwekers DEN HAAG (ANP) In de so ciale commissie bloemkwekerij en van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO 1972/1973 voor de bloemkwekerijen. Naast de reeds op 21 februari ingegane verhoging van een \'2 procent (in verband met de indexerings clausule) zal aan werknemers van 22 jaar en ouder per 1 maart een loonsverhoging wor den gegeven van 6,50 per week. Op 1 juli en 1 januari a s. zullen eventueel looncorrecties volgen op grond van prijsstij gingen. De vakantietoeslag wordt ver hoogd van 6.4 procent tot 7 pro cent. Voorts wordt een snipper dag extra toegekend Straal van Malakka niet internationaal HONGKONG (DPA) De Straat van Malakka, die de Indische Oceaan met de Zuidchinese zee verbindt, is naar de mening van Maleisië en Indonesië geen in ternationale zeeweg. De twee landen verwerpen hier mee het Russische standpunt dat alle schepen, ongeacht hun na tionaliteit, het recht moeten hebben deze strategisch be langrijkste waterweg in Zuid- oost-Azië onbelemmerd en on gecontroleerd te gebruiken. Nixon tekent wet op lmlp buitenland WASHINGTON (UPI) Na maan- j denlang touwtrekken tussen de Amerikaanse Senaat, het Huis i van Afgevaardigden en de rege ring heeft president Nixon giste- ren zijn handtekening gezet on der de oesnoeide wel op de hulp j aan het buitenland. NEW YORK AFP/UPI) Een rechtbank i York-heeft de schrijver Clifford Irving in ver band met zijn omstreden „autobiografie" over de Amerikaanse miljonair Howard Hughes wegens meineed, bedrog en diefstal in staat van beschul diging gesteld. Dezelfde aanklachten werden ook ingebracht tegen Irvings medewerker Richard Suskind. Zijn vrouw Edith zal zich wegen diefstal en bedrog moeten verantwoorden. Het vooronderzoek heeft zes weken geduurd, een federale rechtbank heeft de Irvings eveneens in staat van beschuldiging gesteld. Volgens de rechtbank heeft het echtpaar Irving met een net van verdichtselen de Newyorkse uit geversmaatschappij McGraw Hill bedrogen, door deze te doen geloven, dat Irving van Hughes op dracht had gekregen zijn autobiografie samen te stellen en hier een uitgever voor te vinden. De Irvings hebben de uitgeverij ertoe bewogen een Israëlische luchtaanval op Libanon TEL AVIV (AFP—Reuter) De Israëlische luchtmacht heelt gisteren aanvallen gedaan op Palestijnse commandobases in het zuiden van Libanon. bedrag van ruim twee miljoen gulden uit te beta len met de bedoeling het over te maken aan Hughes. Zij hebben dit, alsud de drechtbank niet gedaan. Mevrouw Irving heeft bij twee Zwitserse banken rekeningen geopend. Een op naam van Helga R. Hughes, op welke rekening de aan H. R. Hughes uitgeschreven cheques werden gedeponeerd. Me vrouw Irving heeft daarna het grootste gedeelte van dit geld weer opgenomen en op de tweede rekening gestort. De Irvings en Suskind hebben er volgens de recht bank op gegokt dat Hughes dood zou zijn of fy siek of geestelijk niet in staat zou zijn de autobi- grafie als een vervalsing te bestempelen. Clifford Irving is op een borgtocht van 325.000 gulden in vrijheid gesteld. Zijn vrouw had in verband met een uitleveringsverzoek door Zwit serland al een borgtocht van ruim 800.000, moeten storten. MOSKOU (AFP) De Sovjet- Unie treft voorbereidingen om in mei een nieuw automatisch ruimtestation van het type „Sal joet" de ruimte in te zenden. De Saljoet zal gedurende twee maanden bestuurd worden door twee bemanningen, elk bestaan de uit twee kosmonauten, aldus is in Moskou uit welingelichte Twee militairen en twee burgers zijn uitgekozen om dit nieuwe experiment met mensen in de ruimte te verrichten. Het is het eerste sinds het ongeluk op 30 juni vorig jaar met het ruimte schip „Soejoezelf", waarbij de drie bemanningsleden, te weten Dobrowolski, Volkov en Patza- jev, het leven verloren. Het on geluk was te wijten aan een plotselinge drukvermindering in de cabine. De aanvallen, die 1 tegen gebouwen en dorp Kafr Azayit 'aren gericht tenten in het n het gebied aren bedoeld als vergelding voor raketbe schietingen van woensdagnacht door de Palestijnen op de Israëli sche grensdorpen Baram en Sassa. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv zijn bij de luchtaanvallen op de Palestijnse bases 80 tot 100 commando's gedood. Kennedy op lijst Oregon SALEM (AP) Edward M. Ken nedy, de democratische senator van Massachusetts, is inge schreven voor. de democratische voorverkiezingen van d? staat Oregon en het schijnt dat hij zich niet meer kan terugtrek ken. Ds staatssecretaris van Oregon, Clay Myers, had Kennedy's naam op de lijst van de tien de mocraten gezet die aan de voor- verkiezingen in zijn sfaat deel nemen, ondanks Kennedy's ge schreven verzoek niet" op de lijst geplaatst te worden. nig of geen discriminatie, zo schrijft De West. De enorme trek van Surinamers naar Ne derland heoft de welwillendheid van de Nederlanders helaas doen veranderen in afkeer. On der de Surinamers, die naar Nederland emigreren, bevinden zich namelijk tal van ongure elementen. Het zijn deze lieden die de goede naam van Surina me in groot gevaar brengen. Het blad vervolgt: Als men een kamer verhuurt aan één Surina mer, wonen er in een minimum van tijd wel vier in het kleine vertrek. Vaak maken deze land genoten veel lawaai tot grote ergernis van de buren. Velen van deze landgenoten, vooral in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, willen niet werken Zij le ven nu van de steun van de Ne derlanders. Dit alles zet kwaad bloed. Het is een bepaalde cate gorie Surinamers, die ook bij landgenoten weerstanden op- De toenemende wens om Surina me en de Nederlandse Antillen onafhankelijk te verklaren is voor een groot deel veroorzaakt door de messen trekkende en ander onheilstichtende Surina mers en Antillianen", aldus De West. Werktijd verkorting bij Unilever Niemv uitstel ESRO-raket COMPIC (AP) De lancering van het ruimteschip TD-la van de Europese organisatie voor ruimteonderzoek <ESRO) is in verband met technische proble- j ROME (DPA/UDI) Op last Het i heeft uiteindelijk 3.189.437.000 dollar uitgetrokken voor de hulp aan het buiten land, dat is 1.153 miljoen dollar minder dan de regering had ge vraagd. Mevrouw Ita Halaunbrenner (I.) is gisteren uit Bolivia in Parijs teruggekeerd na dat ze met Beate Karsfeld (r.) heeft getracht de beul van Lyon. de nazi-oorlogs misdadiger Klaus Altmaan uitgeleverd te krijgen. De zoon'en echtgenoot van me vrouw Halaunbrenner zijn tijdens de oorlog door Alt maan mishandeld en ge- de i de tweede trap delta lanceringsraket tot zondag ochtend vijf voor drie uitge steld. Een woordvoerder voor het Ame rikaanse bureau voor lucht- ruimtevaart (NASA) zei dat het uitstel van 48 uur nodig gewor den was door een technische moeilijkheid in het snelheids-af sluitingssysteem van de tweede trap van de deltaraket. paus Paulus heeft de Vaticaan se congregatie voor de geloofs leer de bisschoppen er in een donderdag gepubliceerde verkla ring op gewezen dat zij in hun diocesen geen afwijkingen van de traditionele r.k.-leer over de incarnatie de menswording van Christus en de drieëen- heid mogen dulden. Huisartsen verbaasd over voorstel van ziekenfondsen UTRECHT '(ANP) De algemene ledenvergadering van de Lande lijke Huisartsen Vereniging heeft gisteravond in Utrecht uit- voerig gesproken over de finan ciering van groepspraktiiken. •H V-voorzitter F. N. M. Bierens, •toonde zich verbaasd over de publikatie van de ziekenfondsen dat men alle aan de groeps- .praktijken verbonden kosten ,zou willen vergoeden. \e meeste huisartsen hebben geen bezwaar tegen samenwer- kingsverbanden. Alleen leeft bij 'de L.H.V. de vrees, dat de zie- i kenfondsen zich te veel met de praktijkvoering zullen gaan be- l moeien als zij alle kosten beta- len (en dus ook moeten beoor- delen). De congregatie voor de geloofs leer liet weten dat zij gedwon gen was de verklaring uit te ge ven in verband met „bepaalde dwalingen die de laatste tijd de kop hebben opgestoken". Zij zei niet wie de dwaalleren verkon digd hebben, maar van Vati caanse zijde is er eerder op ge wezen dat de cursus in de ge loofsleer, bestemd voor de leer lingen van middelbare scholen in de bisdommen Breda en Den Bosch bij de curie niet in goede aarde is gevallen. In de verklaring wordt met na druk gesteld dat Christus als Zoon Gods „van alle eeuwigheid af" en duidelijk onderscheiden van de Vader en de Heilige Geest binnen de drieëenheid be staat. De opvatting dat dit geen openbaringsgegeven is, wordt met kracht verworpen. Tegengasop een heel laat uur |~|E mededelingen deze week door wethouder mr. dr. Van Ommen Kloeke van Den Haag namens het gemeentebestuur gedaan over de bezorgdheid die het afnemen van de Haagse bevolking wekt, is geen „vroegertje". Wanneer het gemeentebestuur van Den Haag, naar aanleiding van het regeringsplan om binnen tien jaar een flink aantal rijksdiensten buiten de randstad over te brengen, besloten heeft „tegengas" te gaan geven, is het dan ook een vraag of dit nog tijdig genoeg is. Op hetzelfde moment dat de wethouder het voornemen van B. en W. aankondigde, waren er waarschijnlijk al weer aanvragen naar het kabinet onderweg om meer toezeggingen voor decentralisatie van het bestuursapparaat, werd mogelijk zelfs een hele of halve toezegging gedaan. In onze krant hebben we al een paar maal opgemerkt dat de regering bij een op zichzelf dringend gewenst spreidingsbeleid tot scheppen van werkgelegenheid en welvaart kennelijk liever een gemakkelijke dan een betrouwbare methode volgt. Ook het Haagse gemeentebestuur heeft evenwel nagelaten tijdig betrouwbare studies te maxen van de oorzaken die nu tot en kleine ontvolkingsramp dreigen te leiden. Zelfs op d't moment doet het vreemd aan, dat alleen gesproken wordt van een onderzoek binnen de gemeentelijke grenzen, terwijl waarschijnlijk een deel van het probleem al een agglomeratiekwestie aan het worden is. Weinig zinvol breed onderzoek te gaan i vooral de jongere en beter-gesitueerden Den Haag verlaten, betwijfelen wij. Met een paar bekwame personen, die Den Haag goed kennen en die weten waar en door wie afgelopen jaren de plank werd misgeslugen, valt er in een paar dagen een betrouwbaar rapport samen te stellen. Of is het echt zo dat nog niets gedaan is om erachter te komen waarom bepaalde bevolkingsgroepen hun geluk elders zoeken, waarom hele wijken achteruit tuimelen, de middenstand er de brui aan geeft, de Haagse agglomeratie niet meedeelt in de profijten van groeiende toeristische belangstelling? En onderzoek als aangekondigd, lijkt ons evenzeer als mosterd na de maaltijd te komen als een enquête nü naar de redenen waarom de Nederlandse katholieken minder naar de kerk gaan. ROTTERDAM (N.N.P.) Voor een periode van zes weken Is voor 500 werknemers van twee bedrijven in de vleessector van Unilever werktijdverkorting aangevraagd. Het betreft hier 274 man van een bacon- en conservenfabriek in Uithoorn en 226 man van Noack in Amersfoort. Tot deze maatregel is besloten om de voorraadpositie van vlees- conserven voor export tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. De voorraden zijn sterk opgelopen tengevolge van de monetaire situatie van de laatste maanden en van de langdurige havenstaking in de V.S. BRUSSEL (ANP) De ongeveer 550 brandweerlieden van Ant werpen zijn een stiptheidsactie begonnen, uit protest tegen het feit dat het korps onderbemand is. Die stiptheidsactie is georga niseerd door het gemeenschap pelijk vakbondsfront. Ze kan tot gevolg hebben dat bijv. schepen met gevaarlijke stoffen niet meer in Antwerpen kunnen me ren omdat er geen brandweer mannen beschikbaar zijn voor waakdiensten, of dat feestzalen en theaters hun deuren moeten sluiten, omdat ook daar geen brandweerwaakdiensten meer kunnen worden verricht. De grote grief van de Antwerpse brandweermannen is dat door een tekort van de zeker honderd man er in de regel niets terecht komt van de 40-urige werkweek en van het opnemen van vakan ties waarop ze recht hebben. De stiptheidsactie houdt in dat ze zich aan de officiële werktijden gaan houden, dat ze geen dien sten meer verrichten (bijv. in de technische sector) die ze ei genlijk niet behoeven te doen, en dat ze vakantie gaan opne men, zelfs al wordt de aanvraag geweigerd. De brandweermannen realiseren j zich dat door hun actie het ge-1 vaar gaat ontstaan dat er op I een gegeven moment te weinig j mensen in de kazernes zijn om op te treden tegen eventueel uit- gebroken verschillende branden. Dat is niet onze zaak meer, maar die van de overheid. In dat geval moet de bescherming bevolking maar te hulp worden geroepen, al zal die pas veel la ter hulp kunnen bieden dan wij dat in de regel doen, aldus een woordvoerder van de brand weerlieden. VARA vraagt rekenschap E'EN openbaar geheim is, dat zonder krachtige druk vanuit Hilversum op politieke partijen de omroepwet Vrolijk-Klompé waarschijnlijk in de Tweede Kamer gestrand of zwaar gehavend zou zijn, met kans op victorie voor een alternatief waarbij de gerichte omroep verenigingen er veel slechter aan toe geworden waren, Voor de hand ligt dan ook dat deze omroepverenigingen bij politieke partijen aan de bel blijven hangen om te voorkomen dat versnippe ring van de zendtijd en financiële drooglegging tot gevolg zullen hebben, dat straks de zendtijd voor het overgrote deel gevuld gaat worden met amusement en kleurloze programma's en het „eigen geluid" van minderheidsgroepen. Maar begrijpen we het jaarverslag van de VARA goed, dan roept de VARA namens of over het hoofd van zijn leden die op Drees jr gestemd hebben? DS '70 ter verantwoording voor haar politieke keuze, die tot samenstelling van het kabinet-Bicsheuvel heeft geleid; en dit met als „P.S.-je" dat de VARA dus weinig reden heeft om deze socialistische partij via radio en televisie met welwillendheid te behandelen. Wanneer straks alle omroepverenigingen zich zo politiek gaan opstellen, bereiken ze in de kortste tijd dat het verlangen naar een nationale omroep (maar dan niet die van de V.P.R.O.) alsmaar sterker gaat worden. Wind zaaien om storm te oogsten, heet dat in een vaderlands spreekwoord. In bedoeld jaarverslag lijkt de heer Kloos de kluts toch al een beetje kwijt te zijn; over de reclame in de ether laat hij zinnen schrijven die bepaald niet stroken met zijn omroep aan de krantenwereld om samen de vredespijp te roken en dan op jacht naar de scalp van derden te gaan. Na het ongeluk met de Hoovercraft, afgelopen zaterdag bij het eiland Wight, is een Britse commissie begonnen met proeven op schaal met een model Hoovercraft. Op deze wijze tracht men achter de oorzaak van het ongeval te komen. UTRECHT (ANP) „Het ver trouwen van de kruideniers branche in staatssecretaris Oos tenbrink als bewaker van de in- schrijft „De Kruidenic het tegratieopdrachten voor het midden- en kleinbedrijf is door diens goedkeuring aan de post orderactiviteiten van de VARA ernstig aangetast. Zijn gebrek ROERMOND (KNP) Leden van het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond hebben gister avond een "csprek gehad met mgr. J. Gijsen. Dit gesprek heeft nog niet tot conclusies gevoerd, maar er is, zo deelde men na afloop mee „eer lijk en openhartig gesproken over het beleid in het bisdom en de wijze van samenwerking". Het overleg zal spoedig worden voortgezet. Mgr. Gijsen heeft in een onderhoud, dat eerder plaatsvond met de rector en twee stafleden van de Heerlense hogeschool voor theologie en pasto raat verzocht dat hem de cursussen worden ver strekt van het theologisch onderwijs, dat de do centen geven. De leiding van de hogeschool i meende vooralsnog niet op het verzoek van de bisschop te kunnen ingaan, omdut men van me ning is dat een beoordeling van de cursus niet l goed mogelijk is, wanneer bisschop en docenten elkaar niet kennen. Met instemming van de bis schop zal nu eind april een gesprek plaatsvinden tussen de leiding en stafleden met de bisschop. Het verzoek van de bisschop heeft aanvankelijk wel schop heeft de leiding verzekerd dat zijn verzoek j wat bevreemding gewekt, omdat een dergelijk verzoek een ongebruikelijke procedure is. De bis- i om informatie niet geboren was uit wantrouwen. kblad voor de detailhandel levensmiddelen, in een commen taar op de uitspruken van mi nister Engels (erm) en staatsse cretaris Oostenbrink (economi sche zaken) dat de postorder activiteiten van de VARA niet in strijd zijn met „normaal te achten verenigingsactiviteiten". Ernstige kritiek heeft men op de scheiding die de belde bewinds lieden maken tussen de VARA als omroeporganisatie en als vereniging. „Wij vrugen ons uf wat de rech ter van zo'n eigenmachtige uit breiding van de omroepwet zou denken. Als dat zou worden toe laten, is daarmee tegelijkertijd de weg geopend voor de organi saties in het midden- en kleinbe drijf om gezamenlijk maar een eigen omroeporganisatie op te richten. In theorie zou dat met een ledental vun 401).000 een A- omroep kunnen worden. Men zou de leden via de eigen zaken terwille van hun klanten flinke kortingen kunnen gaan geven", aldus „De Kruidenier".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9