Loonaanvulling bij lager loon na werkloosheid Küng: kerk in geloofwaardigheid l-doc: Sodapax illustreert sterk gedaald crisis in oecumene Korte metten Verhouding kerk-staat in Zaire verscherpt Minimumloon vaak een fictie meent minister Boersma Plan voor afvaleiland in Noordzee PORHON ROOIE VROUWENPLAN TEGEN STER-RECLAME Parlementsleden uit Vlaanderen dringen binnen bij minister Minister Drees wil één Europese supersneltrein 'RIJDAG 10 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 In een interview met het Amerikaanse week blad „Intellectual Digest" heeft de Zwitserse theoloog Hans Küng gezegd, dat naar zijn me ning de geloofwaardigheid van do kerk onder paus Pauius sterk is gedaald. Aan het begin van het pontificaat, zegt Küng had de katholieke kerk „waarschijnlijk de grootste mate van geloofwaardigheid van de afgelopen vijfhonderd jaar, maar nu wij, naar ik meen, het einde van zijn pontificaat nade ren, is de geloofwaardigheid van de kerk der mate gering, dat we ons niet kunnen voorstel len hoe dit is gebeurd". Volgens Küng heeft de paus zich progressief ge toond in kwesties van vrede en gerechtigheid, In alle vraagstukken met betrekking tot de der de wereld en op het gebied van de rechten van de mens", maar „zeer conservatief be treffende alle punten waarop de katholieke kerk zelf zou moeten veranderen". De huidige kerkstructuur vormt volgens Kung een belemmering voor een bijdrage aan de oplossing van de wereldproblemen. Hij meent, dat de conflicten over het celibaat- en de ver kiezing van kerkelijke functionarissen, zoals bisschoppen, zullen toenemen. „En er zullen steeds meer dlocezen komen, waar de geeste lijkheid inziet dat het belangrijk is wie de lei der is en erop aan zal dringen dat een bis schop aftreedt wanneer hij niet langer voor zijn taak berekend is". Het internationaal informatiecentrum I-doe in Rome, onder leiding van de Nederlander dr. Alting von Geusau, beschouwt de recente reorganisatie van Sodepax als een „verlies aan zelfstandigheid" en als „een nieuw bewijs voor de crisis in de oecumene". Sodepax is het samenwerkingsorgaan voor ontwikkeling, vrede en samenleving, waarin deskundigen van de Wereldraad van Kerken en van do ka tholieke kerk zitting hebben. Het I-doc meent, dat Sodepax zijn oorspronkelij ke dynamiek heeft verloren en gekanaliseerd is door de hogere kerkelijke autoriteiten. In plaats dat Sodepax nieuwe wegen kan uitpro beren is zij nu gedwongen de uitgesleten voet stappen te volgen van de institutionele ker ken. I-doc stelt vast, dat „dit unieke instru ment van oecumenische samenwerking" in een Identiteitscrisis is geraakt, omdat de ker ken de „dynamische en wellicht profetische weg van Sodepax niet konden volgen". Het I-doc doelt met zijn kritiek op de reorgani satie, die kardinaal Willebrands van het Se cretariaat voor de Eenheid samen met de se cretaris-generaal van de wereldraad van Ker ken, dr. Eugene Carson Blake heeft doorge voerd. De reorganisatie schroefde de activitei ten van Sodepax wel terug, maar zij ging niet zover als de Romeinse curie wilde. Deze had de paus geadviseerd Sodepax maar op te hef fen. Dankzij het ingrijpen van de paus zelf bleef de schade beperkt. President Allende van Chili, heelt in een toespraak zijn dank be tuigd aan de Chileense kardinaal Raul Silva Henrlquez vanwe ge diens boodschap aan de Nederlandse katholieken. In deize brief die hij op verzoek van de Raad van Kerken in Nederland had geschreven en die de problemen van de derde wereld be handelde herinnerde de kardinaal de Nederlandse christenen er aan dat het de plicht van een christen is om op te komen voor arme en verdrukte mensen, „De rijken in de wereld kunnen vasten, omdat zij meer hebben dan strikt noodzakelijk is om In leven te blijven, maar voor de grote groep armen klinkt de oproep te vasten als een wrede ironie", aldus de kardinaal. De onderhandelingen tussen de bisschoppen en de regering van Zaire (Belgische Congo) zijn op niets uitgelopen. De Afrikaniserlngsmaatregelen zijn integendeel bekrachtigd en verscherpt. Het politiek bureau van de Zairese eenheidspartij, de Revolutionaire Volksbewe ging heeft in een uitzending van de nationale radio be kend gemaakt dat in alle klein- en groot seminaries van Zaïre jeugdafdelingen van de Revolutionaire Volks beweging moeten worden op gericht. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, worden de seminaries geslo ten en stelt de bisschop zich bloot aan gerechtelijke ver volging. Het politiek bureau bekrachtigt hiermee ook de sluiting van het groot-seminarie in Kins- hasha en het verschijnings verbod van het weekblad „Afrlque Chretienne". Ook bekrachtigd het politiek bu reau het besluit, dat iedere bewoner van het land bij het doopsel een authentiek Zaire- se naam moet krijgen. Pries ters diie zich hier niet aan houden kunnen rekenen op gerechtelijke vervolging. De voorzitter van de revolutio naire volksbeweging heeft dö drie bisschoppen, die een verzoek hadden ingediend voor terugkeer van de ver bannen kardinaal Malula van Kinsbasha, laten weten dat hun verzoek beschouwd wordt als een vorm van pressie en dat dit dus een onrechtmatige daad is. Een speciale commissie, In gesteld door de Nationale Raad van kerken in de Ver enigde Staten en de katholie ke hiërarchie heeft positief geadviseerd vóór toetreding van de katholieken tot de raad. Overigens acht men het niet waarschijnlijk dat de bisschoppen nog dit jaar over het al dan niet toetre den tot de Nationale Raad zullen beslissen. Enerzijds bestaat de vrees dat de ka tholieken met hun 48 miljoen gelovigen kunnen domineren, anderzijds kunnen de katho lieken ook worden meege sleurd in politieke en morele controversen. Een groep Amerikaanse sol- daten heeft in de Duitse plaats Bamberg een 48-jarlge priester zonder reden neer geslagen. Met bloeduitstor tingen, kneuzingen en ver moedelijk een hersenschud ding moest de pastoor in een ziekenhuis worden opgeno men. De Amerikaanse briga degeneraal John Gerrlty heeft zijn excuses aangebo den en de hoop uitgesproken dat door het voorval de goe de betrekkingen tussen het Amerikaanse leger en de ka tholieke kerk niet geschaad zouden zijn. De godsdienstboeken in Oos tenrijk krijgen voorlopig geen nieuwe illustraties. On danks het uitschrijven van 'n prijsvraag, waarop 348 in zendingen binnen kwamen, is er naar het oordeel van een deskundige jury, geen werkelijk bruikbaar mate riaal binnengekomen. De in het vooruitzicht gestelde prijs is dan ook niet toege kend. Er zal een nieuwe prijsvraag worden uitge schreven. Na zevenhonderd jaar heeft er dezer dagen weer eens een vrouw gestaan op de kansel van de Dom van Bamberg. In de dertiende eeuw was het de H. Hilde- gard van Bingen, nu zuster Theresla Kretschmann, over ste van het Carmelietes6en- klooster in Erlangen BUchen- bach. Zij hield een predikatie naar aanleiding van het feest van de patrones van het bis dom, de heilige keizerin Ku- nlgunde. De Vaticaanse perschef Alessandrinl heeft de geruch ten ontkend dat de aartsbis schop van Florence, kardi naal Ermenegildo Florit, de onlangs overleden kardinaal Tisserant zou opvolgen als archivaris en bibliothecaris van de kerk. Volgens waar nemers in het Vaticaan sluit de ontkenning niet uit dat Florit opgenomen wordt in de Romeinse curie. In hun vastenbrief „Oproep aan het geweten", schrijven de katholieke bisschoppen van Zuid-Afrlka: „Noodzake lijkerwijs moet men een on derscheid maken tussen de activiteiten van een politieke partij en de pogingen om de gerechtigheid in de menselij ke relaties te verwezenlijken. Met dit laatste wil de kerk zich bezig houden, onafhan kelijk van elk politiek sy steem. KERK EN WERELD Tegelijk met het officieel be zoek van de Portugese mi nister van Buitenlandse Za ken Rui Patricio aan Londen is de Wereldraad van Ker ken in Engeland een actie begonnen tegen buitenlandse investeringen in het Cunene- project in de Portugese kolo nie Angola. In de Cunene de grensrivier tussen Angola en het door Zuid-Afrika bestuurde Nami bië wordt een enorme dam aangelegd, die moet dienen voor irrigatie en elek triciteitsvoorziening van gro- Wereldraad tegen damplan in Angola te delen van Angola en Na mibië. De Wereldraad van Kerken verzet zich tegen dit project omdat het evenals het Cabora Bassa project in Mozambique tot een ver sterking van de blanke machtspositie in het land zal leiden. Portugal heeft plan nen opgesteld voor do vesti ging van een half miljoen Portugezen in de streek rond het toekomstige Cunene- 6tuwmeer. Het hoofd van het programma ter bestrijding van het racis me van de Wereldraad van Kerken, do Nederlander dr. Baldwin Sjoilema, zei op een persconferentie in Londen dat de strijd van de Angole se vrijheidsbewegingen op economische, politiek en mi litair vlak ernstig bemoei lijkt zal worden als het Cu- nene-project wordt uitge voerd. DEN HAAG Er komt spoedig een loon- suppletieregeling voor werklozen, die werk aanvaarden waarvoor het loon lager ligt dan de werkloosheidsuitkering, die zij tevoren genoten. Een werkloze krijgt nu 80 pet van het laatst verdiende loon. De bedoeling is bij aanvaarding van werk met een lagere beloning een aanvulling te geven tot de hoogte van de werkloosheids uitkering, wellicht zelfs een procent of tien erbovenuit. Het aanvullende loon zou dan uit de werkloosheldskassen komen, die aldus voordeliger uit zijn dan bij het voortduren van de werkloosheidsuitke ring. Minister Boersma van Sociale Za ken heeft gisteren in de kamer commissie voor sociale zaken gezegd, dat hij binnenkort een voorstel in de ministerraad zal inbrengen. Hij wilde, dn afwach ting daarvan, nog geen nadere mededelingen doen over de nieuwe regeling. De minister deelde de commissie, die vele onderwerpen in discus sie nam, voorts mede, dat hij besloten heeft geen dispensatie meer te geven van het betalen van minimumloon aan huishou delijk personeel. Over deze ma terie zal ruimschoots voorlich ting worden gegeven via fol ders, radio en tv. De bepalingen van de minimum- loonwet worden nog in vele dui zenden gevallen overtreden, zo stelde de minister. Dat gebeurt vooral In bedrijfstakken, waar voor geen cao's gelden en in de huishoudelijke groepen, Een juist inzicht ontbreekt, omdat de loontechnische dienst van het ministerie nog bezig is aan een intensief onderzoek. Volgens minister Boersma is het euvel van de koppelbazen na het In werking treden van wet telijke bepalingen al wel aan zienlijk teruggedrongen, maar een ideale situatie is nog niet bereikt. De koppelbazen probe ren nu aan werk te komen door als onderaannemers te gaan op treden. Ook proberen buiten landse ondernemingen een greep op de arbeidsmarkt te krijgen. Maar met name in de Rotterdamse havens, de metaal en de bouwnijverheid heeft de anti-koppelbazen-hepallng sane rend gewerkt, BTW-uitstel in Italië ROME (AP) Het ontbonden Italiaanse parlement heeft goed gekeurd de BTW niet te laten ingaan op 1 juli aanstaande maar op 1 jan. 1973. In Londen is een modeshow gehouden van kinderkleding waarop deze moderne visie van het traditionele marlnepakfe was te zien. ROTTERDAM (ANP) - Het bag gerbedrijf Bos en Kalis in Pa- pendrecht heeft een plan ont wikkeld voor de bouw van een afvaleiland in de Noordzee, waar Nederlands en Westeuro pees afval in reusachtige ver brandingsovens kan worden ver werkt. Het plan, dat eind deze maand officieel in de openbaar heid zal worden gebracht, is op gesteld door het ingenieursbu reau Hydronamic. Dit bedrijf is een dochteronderneming van Bos en Kalis, de grootste bagger- onderneming ter wereld. Waar het eiland, met aanlegstel gers en verbrandingsovens komt te liggen, hangt af van de mate van belangstelling, die overhe den en industrie voor het plan zullen tonen. In eerste instantie denkt men bij Hydronamic aan een eiland van 50 hectare, waarop een verbrandingsbedrijf van 5 hectare is geprojecteerd, een verwerkingsbedrijf voor chemisch afval en een schroot- bedrijf. (ADVERTENTIE) ELK materiaal, drooi? of voohtigr, binnen of bulten. Krimpt of nohcurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onboporkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrofi, afdiohten, enz. 1 kff 8.55, 2 kff ƒ15.30, 5 k(f ƒ29.95 bij winkels ln hobby- en dhz-artikelon, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen, Mevrouw Den Uyl (links) en mevrouw Van den Heuvel-Dc Blank van do afdeling Vrouwencontact van de PvdA nemen nog even het Roole Vrouwen Plannen Boek door, dat een vijftal actieplannen bevat. Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG —De vrouwen ln de Partij van de Arbeid nemen het niet langer. „Er is genoeg mot de vrouwen gesold", aldus het vrouwenkontakt van de PvdA. Zij heeft het „Rooie Vrouwen Plan" ontworpen, bestaande uit een aantal actieplannen die zijn opgenomen in het „eerste rooie vrouwen plannenbock". Het eerste actieplan ls gericht te gen de STER-reclame op de te levisie en radio. Alle vrouwen die zich ergeren non de dage lijkse confrontatie met ,,de vrouw" in die reclame moeten protestbrlefkaarton sturen naar de STER. Het moet maar eens uit zijn met de gedachte dat al leen de vrouwen lief en aardig dienen te zijn en dat alle vrou wen de hele dag niets anders to doen hebben dan de was nog witter dan wit te wassen. Een tweede actie is gericht tegen de lange wachttijden In de poli klinieken. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor de vrouwen, maar treft haar wel extra, want wie begeleidt In do meeste ge vallen de kinderen en (bejaar de) famillleden? Andere acties betreffen de onvoldoende speel ruimtes voor kinderen, de open stelling van openbare gebouwen en onderwijs voor werkende meisjes. Geen arbeiders- zelfbestuur bij 'J overheidsdiensten (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Boersma wil geen gevolg geven aan do aandrang van de zijde van de Kamercommissie voor Sociale Zaken tot het gaan experi menteren met arbeiderszelfbe stuur in overheidsdiensten. Hij was bang, dat eventuele misluk kingen van dergelijke experi menten zouden kunnen terug slaan op do algemene ontwikke ling. Hij wees erop, dat men in Nederland lange tijd verrukt is geweest van het arbeiderszclf- beStuUr In Joegoslavië, maar de belangstelling is wat geluwd nu de ontwikkeling ln dat land ook een keer neemt en wel In dtf richting van ondernemingsra den, zoals Nederland die kent. Niettemin: het bedrijfsleven mag volop experimenteren, al dus de minister, maar de expe rimenten bij de overheid kun nen slechts de nieuwe wet op do ondernemingsraden als basis hebben. Nederlandse drughandelaren gegrepen MUNCHEN (DPA) D« West- duitse politie heeft In Augs burg een bende drughandelaren opgerold. In een bordeel In dezo stad zijn vier Nederlanders on een Amerikaan gearresteerd. Het vijftal had 11 kilo hasjiesj, een hoeveelheid heroïne en co caïne een mnchineplstool en on geveer 15.000 gulden nnn buiten lands bankpapier bij zich. BRUSSEL (ANP) Een twintigtal parlementsleden van de Belgische Volksunie is gisteren het kabinet van minister van Elslande (Bin nenlandse Zaken) binnengedrongen en heeft daar Franstalige ver keersborden gedeponeerd. Deze actie, die maar nauwelijks zonder ernstige incidenten verliep (op een gegeven moment stonden do parlementariërs oog ln oog met een rijkswachter, die zijn pistool had getrokken) was bedoeld als protest tegen de onvoldoende toe passing van de taalwetten in sommige delen van België. De Volksunie-parlementariërs hebben daarbij vooral de streek rond Ronse (ten zuiden van Gent), precies op de taalgrens, op het oog. Daar ligt bijvoor beeld het plaatsje Vloesberg dat Ingevolge de taalwetten van België verplicht is faciliteiten te verlenen aan de Vlaams spre kende bevolklngsminderheld. Dat houdt bijvoorbeeld in dat er een Vlaamstalige school moet zijn en verkeersborden met In Vloesberg zelf maken de rijks- Frans- en Vlaamstalige op- wacht en de autoriteiten zich in schriften. De volledige Franstali- tussen tamelijk ongerust over nister, kregen zij de verzeke ring dat de zaak, die ze op deze wijze ln de publiciteit gebracht hadden, de bijzondere aandacht van de minister heeft. Met het dreigement dat als er niet snel iets gebeurt „er acties zullen komen werden ze opgewacht door een inmiddels aanzienlijk versterkte afdeling rijkswacht, die echter niet optrad. samen bouwen va6tenaktie airo 5850 utrecht ink nad. crodlstbank, drift 9, utrecht ge verkeersborden, die kabinet van minister Van Els- lande terecht kwamen, zijn door de Volksunie-parlementariërs tijdens verscheidene „rooftoch- tert" in Vloesberg uit de grond gerukt. Van de kabinetschef van de mi- door de militante Vlamin gen aangekondigde betoging op 26 maart. Men vreest dat er zich ernstige incidenten zullen voordoen, als de Fransspreken den zich tegen de acties en de betoging van de Vlamingen gaan verzetten. Weduwe Grissom 350.000 dollar HOUSTON (DPA) Do weduwe I en twee zoons van de Ameri- i kannxe ruimtevaurder Virgil „Gus" Griasom die in 1967 met I twee collega's bij een proef in I een Apoliocabine op Kaap Kennedy omkwam, krijgen van de „Northamerican Rockwell I Corp" een schadevergoeding I van 350.000 dollar.De weduwe had eerst aanspraak gemaakt op een schadevergoeding van 20 miljoen dollar. ROTTERDAM (ANP) De minister van verkeer cn water staat, dr. W. Drees, Is voor de ontwikkeling van ëón uniforme Europese sneltrein, die een capaciteit heeft van ruim 500 km per uur, Hij wil voorkomen, dat de landen verschillende sy stemen ontwikkelen, waardoor het vervoersprobleem alleen maar wordt bemoeilijkt. De bewindsman zou gaarne zien, dat er overleg op Internationaal niveau komt, waarbij do nationa le belangen op de achtergrond worden geplaatst. Dit zei minister Drees gisteravond op de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven, na zijn terugkeer uit MUnchcn waar hij op uitnodiging van zijn Duitse ambtsgenoot Leber con bezoek bracht aan c'e fabrieken Krauss-Muffcl en Messerschmitt-liül- kow-Blohm. Boide ondernemingen zijn thans met medewer king van de Duitse regering bezig met dc ontwikkeling vun elk een prototype van oon supersnelle trein. De hoge snelhe den kunnen worden bcrollet, doordat het voortuig met behulp van magneten twee centimeter boven de -raids wordt geheven. Er treedt daardoor geen wrijving op, wel veel meer lawaai i vuil. Hot nieuwe systeem vereist eon geheel nieuwe infra-structuur, die grote investeringen vergt. Men denkt aa nmiljandon gul- f dens. In Duitsland bestaan plannen voor een snclti einnet van li Hamburg naar MUnchen en voorts naar het Ruhrgebied. Van hieruit zou de lijn doorgetrokken kunnen worden naar de jj Randstad in Nederland. In Frankrijk wordt ijverig gewerkt aan do ontwikkeling van j: een luchtkussentrein. die eveneens hoge snelheden kan herei-n ken. Ook -in andere Europese landen worden thans ideeën op dit gebied ontwikkeld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7