Schilderijen gaan er best in bij koffie en hot dogs Goede kans TBS tegen Cardinals Vakmensen en amateurs trekken brede aandacht Autobeurs maakt een valse start Scylla voelt zich door de gemeente in de steek gelaten PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 MAART 1972 LEIDENDe hele maand maart wordt het eten en drinken bij Albert's Corner aan het Sta tionsplein aangenaam opgeluis terd door meer dan vijftig doe ken, panelen, tegels en plastie ken. De geëxposeerde schilderij en cum annexis zijn vervaar digd door kunstzinnige lieden uit Leiden en omgeving. Een aantal van hen is artiest uit professie en daar zijn zelfs „oude meesters" onder. Zo han gen er doeken van de 84-jarige A. C. Rosemeier, die nog steeds baat vindt bij de wenken die hij kreeg van een Floris Verster. Ook de laatste van het beroem de schildersgeslacht Koekkoek, de 73-jarige mejuffrouw Louise Koekkoek, stuurde een paar schilderijen in. Er is werk van de overleden schilder G. Bos en mevrouw E. v.d. Burgh-Fens doet mee als aankomend be roepsschilderes. Waar veruit het grootste deel van deze tentoonstelling in de hore casfeer wordt ingenomen door amateurschilders, die in een geur van dampende koffie, pa tat en hete honden de vruchten van hun kunstzinnige arbeid of feren aan die appreciatie van een uitgebreid en welwillend pu- bliek. Kunst en snacks worden blootgesteld aan een beoordeling op „brede basis", want iedereen komt hier bij A. C.: bezoekers uit het ommeland op doorreis, vertegenwoordigers voor een hapje ertussendoor, koffieleuten van allerhande slag en vooral veel jeugd, die het tenslotte ook niet zonder maagvulling kan stellen en er tegelijk een gewild trefpunt vindt. ,De nare kantjes, die in het ver leden Albert's Corner een niet al te beste naam bezorgden, aijn er gelukkig helemaal af", ver telt de manager van A.C., de heer A. J. Koppers, die ook de studenten in zijn zaak wil terug halen met redelijk m prijs lig gende „studentenschotels". Van de .zomer moet de eetgelegen heid weer extra fleur krijgen door een buitenterras. De heer Koppers heeft zo allerlei ideeën, waar hij de leiding van het con cern achter wil zien te krijgen. Voor de schilderijententoonstel ling bijvoorbeeld is dat goed ge lukt. Daar kreeg hij alle ruimte voor. Zijn schoonvader, de heer H. Heshusius, die tot aan zijn pensioen suppoost in de Laken hal is geweest en in zijn vrije tijd graag als verwoed amateur schilder zelf het een en ander op het doek zet, deed hem de suggestie van de expositie aan de hand. Er hangt nu ook een „echte Heshusius" aan de wand: Rembrandt, 29 jaar. Het begin van de expositie was al heel gezellig. De deelnemers kwamen bij de officieuze ope ning en konden zo kennis met elkaar maken. „Eind van de maand houden we een contacta vond, want vooral onder de amateurs bestaat de behoefte, van eikaars doen en laten op schildergebied op de hoogte te blijven. Dat zou best eens het begin kunnen zijn van een soort Leidse schilderskring", meent de heer Koppers. De expositie heeft vanaf de eerste dag al de aandacht getrokken van de zijde der bezoekers. De heer Koppers heeft er een baan bij gekregen. Van 's morgens tot 's avonds gaat het maar door: „meneer, worden die schilderijen verkocht?", wordt tussen de kopjes koffie door ge vraagd. De A.C.-manager be moeit zich uiteraard niet met de eventuele verkoop van de ten toongestelde werken, maar wie er om vraagt kan bij hem infor matie krijgen over de schilder of schilderes en het adres waar deze te bereiken zijn. Er is een hele „Katwijk-hoek", stukjes van amateurschilder G. Schaap. De heer J. Vroemen exposeert voor de eerste keer „buiten de deur", o.a. met een met het mes opgezette „Clown". „Totem" en „Pauw" zijn plas tieken van mevrouw G. W. Mak- symiak; er zijn tegeltjes van de heer Th. Sepers en de Voorhou- ter Th. v.d. Hulst kreeg op het Een hoekje kunst bij Albert's Corner met doeken van onder andere Louise Koekkoek laatste ogenblik de (voor)smaak te pakken en stuurde vlak voor de opening vier doeken in. De meeste interesse van het pu bliek gaat uit naar de „Droom van een parelvisser" van de hand van de 70-jarige mej. A. M. Dertien en vooral naar de fantastische doeken van de Leidse planoloog J. de Groot, wiens artisticiteit al opgevallen is in museum Boymans en in Engelse en Australische musea. Opvallend zijn bij hem de diepe, sterke kleuren en de in ronde vormen gecreëerde symboliek. Nu met deze schilderijententoon stelling het eerste kunstschaap bij A. C. over de dam is kunnen er andere volgen. Dat hoopt de heer Koppers tenminste. „We willen nu mikken op de hoogste klassen van de middelbare en technische scholen. De leerlin gen kunnen dan hier hun teke ningen of ander creatief werk exposeren. Misschien dat ik daar prijzen voor los kan krij gen, b.v. in de vorm van teken- of schilderbenodigdheden". Het is natuurlijk ook een stukje reclame voor het bedrijf, maar bij manager Koppers heeff voorop gestaan, dat hij op deze manier „volkse" kunst onder veel meer mensen kan brengen. De eerste gok is geslaagd. Kunst moet niet worden opge slagen in een ruimte waar slechts weinigen komen. Heel wat A.C.-klanten zijn nog nooit in een museum geweest. Als je er bij kunt eten en drinken, gaat een aantrekkelijk schilder stuk er meteen veel beter in. Garanties bleken handieap: LEIDEN De eerste „Leidse Autobeurs" maakte gisteren een valse start. Door allerlei verwikkelingen rond een garantiesom, die de ge meente van de organisatoren eiste, bleven de poorten tot 's middags jhalf een dicht. Heel wat verkopers en belangstellenden waren toen al met een schamper schouderophalen onverrichterzake vertrokken. En voor de honderden die in de middag- en avonduren nog wagens ten verkoop kwamen aanbieden, bleken de stringente regels, die Auctor BV aan de beurs stelde, een handicap: binnen de twee weken die sinds het aankondigen van de beurs verstreken zijn, hadden zij geen keuringscertificaat van de ANWB meer kunnen krijgen. En dus bleef voor hen de poort dicht. De autoveiling, die 's avonds in de hal gehouden werd, bleek een relatief succes. Er werden zeker dertig wagens voor aangemeld. Woensdagavond al hadden heel wat autobezitters hun koopwaar op het terrein rond de Groen- oordhal uitgestald. Dat was te gen de regels, die de organisa toren gesteld hadden, omdat op die manier controle op de (re cente) keuringscertificaten van de ANWB vrijwel ondoenlijk zou zijn. Daarom werden de te vroeg gearriveerde occasions van het terrein gestuurd. De meeste werden in de omliggen de straten geplaatst, in afwach ting van het moment waarop de hekken zouden opengaan. Waar dat moment liet op zich wachten. Buiten, langs de Wil lem de Zwijgerlaan, verwonder den zich de handelaren, die niet begrepen, waarop het wachten Binnen, in de directiekamer van de Groenoordhal, heerste ook verwondering, die al spoedig omzwaaide in een geprikkelde stemming van nerveuze erger nis om de oekaze, dat de poort niet open mocht voordat een be drag van 5000.- cash aan de gemeente zou zijn betaald, als garantie voor eventuele bescha digingen van haar eigendom. Wethouder J. Lijten, die de ope ning van het evenement had willen bijwonen, wist niet, dat aan deze contractuele voorwaar de nog niet voldaan was. In ar ren moede keerde hij naar het stadhuis terug. Maar het ge vecht ging door want het ge meentebestuur dat tegen het advies van hoofdinspecteur G. A. N. Cornelissen van de Leidse politie in zelf om de autobeurs gevraagd had, bleek niet te ver- Leidse Autobeurs" bleef voorlopig voor hen ge- Logeerhuis Klein Rouwkoop wordt gerestaureerd VOORSCHOTEN Langs de Veurseweg in Voorschoten staat een geel lang gerekt buitenhuis dat de naam draagt „Klein-Rouwkoop". Thans wordt dit huis geres taureerd. „Klein Rouwkoop" is van oor sprong het logeerhuis van de buitenplaats „Roucoop" of „Middelgeest", een middel eeuws buiten dat bewoond werd door vooraanstaande heren. Een van de bekendste is waarschijnlijk wel Geb- hart Truchsées, aartsbis schop en keurvorst van Keu len, die, zo zegt een ge schiedschrijver, in 1577 zij nen mijter en godsdienst verliet en met zijne gemalin, Agnes, Gravin van Mansvelt de buitenplaats Roucoop be woonde. Tijdens het beleg van Leiden in 1574 is de buitenplaats grotendeels verwoest door de techniek van de verschroeide aarde, die door de terugtrek kende Spanjaarden werd toe gepast, in 1587 is Roucoop weer herbouwd en in 1738 staat er zelfs een fors ge bouw met een gracht. In de negentiende eeuw komt het huis in eigendom van de familie Pompe van Meerder- voort en viel tenslotte onder de slopershamer aan het eind van die eeuw. Het logeerhuis met de naam „Klein Rouwkoop" kan niet bogen op een eeuwenoude historie, maar stamt waar schijnlijk uit de helft van de vorige eeuw. Iedere wegge bruiker kent dit langgerekte en vuil gele huis met het koepeltje, dat waarschijnlijk nog een overblijfsel is van een vroeger huis. „De gemeente heeft geen vertrou wen in ons", kloeg Auctor-direc- teur P. F. Domela Nieuwenhuis. „We hebben het toch allemaal netjes gespeeld? Wij wilden op ideële gronden strenge na leving van de regels als een ga rantie voor de goede naam van deze beurs. Nu wordt de letter van het contract in de geest te- gen ons gekeerd. Die 5000.- moeten er komen. Ze komen ook: er is iemand mee onder weg. Maar die kan ook niet vliegen." De heer Domela Nieuwenhuis weet die houding aaan een boze brief, die de BOVAG aan b. en w. richtte en aan een interview dat een van de Leidse dagbla den had met HIP Cornelissen. Twee leden van de gemeente raad („beiden BOVAG-leden") zouden die brief ten stadhuize kracht bijgezet hebben en de Leidse dealers zouden adhesie betuigd hebben met het afwij zend standpunt van de heer Cornelissen. „Ook de reactie van het publiek is op de hand van de hoofdinspecteur", maak te de heer Domela zich kwaad. „Op elke overtreding van de contractbepalingen stelt de ge meente 500.- boete; wij drei gen die 5000 gulden op die ma nier kwijt te raken, zonder dat er iets tegenover staat." Zijn collega, J. Ie Man: „Als het nu een betaling was: een huur- som of zo.maar het is een garantiesom voor. ik weet niet wat. Als er hier iets kapot gaat is daar de verzekering toch voor. Die is in de huur ver rekend. Ik wil niet alle schuld van Auctor afschuiven: die 5000 gulden had hier moeten zijn, voordat de beurs begon. Maar we hadden niet verwacht, dat het hier in Leiden zo scherp ge speeld zou worden. Bovendien: dit bedrag staat in geen enkele verhouding tot de eventuele schade." e man, die „onderweg" was, bleef onderweg. Maar een poti ge, roodharige handelaar uit Amsterdam („Ik heb op de RAI plezierig zaken met jullie ge daan: hoeveel heb je nodig?") dokte de twee ontbrekende dui zendjes. Daarmee had hij de hele beurs in z'n hand. En dat bleek heel wat: ondanks het late openingsuur paradeer den in de loop van de middag naar schatting van het Gfoenoord-personeel toch ze ker zes a zevenhonderd (soms heel goede) wagens voorbij do poort: verreweg het merendeel was niet voorzien van een keu ringscertificaat. De auto-eigenaren, die alsnog hun wagen aan de man willen bren gen, zullen drie tot vijf weken op een keuringsbewijs moeten wachten. En of ze dan opnieuw helemaal naar Leiden komen, blijft een vraag. Ook voor de boze BQVAG-dealers. van wie velen toch hun nieuws gierigheid naar de beurs niet konden bedwingen. Dames starten 25 maart LEIDEN De damesvoetbal competitie begint op 25 maart. Er zijn twee afdelingen gevormd met in totaal 19 teams, o.m. We- teringse Boys neemt deel met twee teams. De overige ploegen zijn: Kickers '69, RCL, Wou- brugge, Sportclub Lisse, Alphia, Koudekerk, Oranje Groen, TAVV, Quick Boys, UDO, Oegstgeest, Randstad Sport en SVLV. BOSKOOP Een tot nu toe onbe kende man heeft gisteren een bord door de ruiten van het ge meentehuis van Boskoop gesme ten. De man kwam op de fiets voorbij, stapte af, haalde het bord (op schrift: gemeentehuis Boskoop) uit de grond, wierp het door het raam en fietste weer verder. De reactie van de gemeente is zeer vriendelijk. Gemeentese cretaris Groot wilde de man als Onbekende wierp bord door ruiten stadhuis Loskoop hij tenminste achter de identi teit kan komen, uitnodigen voor een gesprek op het gemeente huis. De heer Groot: „Iedereen de grieven heeft tegen de ge meente kan die tegenover ons komen uiten. Het is niet nodig om daarvoor borden door de ruit te gooien". LEIDEN Mr. M. Tissen verlaat per 1 april aanstaan de de Stichting Katholiek On derwijs Leiden. Hij is be noemd tot directeur van de Rotterdamse vereniging voor Katholiek Onderijs. Tot zijn opvolger in Leiden is be noemd de heer W. Sanders, thans conrector van de Scho lengemeenschap St. Agnes. Op vrijdag 24 maart kan men van 16.30 tot 18.00 uur in de aula van St. Agnes af scheid nemen van de heer Tissen en kennismaken met de heer Sanders. LEIDEN Na de teleurstellende verrichting van Bona Stars vori ge week tegen Donar hebben de Leidse Stars zaterdagavond in de 5-meihal tegen het bezoeken de Ha riem Cardinals iets goed te maken. Evenals Bona Stars zijn de Haar lemmers een gegadigde voor de zevende plaats en prefereren ze snel aanvalsspel, zodat een le vendige wedstrijd verwacht mag worden. Voor het damesteam van Bona Stars mag het bezoekende Mid land niet al te veel problemen opleveren. Rayonklasser Essor is zeker niet kansloos in Den Haag tegen Argus. De Leidse ploeg hoeft zich niet te verkij ken op het verschil op de rang lijst, terwijl bovendien Essor de stijgende lijn te pakken heeft en Argus precies omgekeerd. In de interregionale jeugdcompeti- tie moeilijke wedstrijden voor Bona Stars en Blitz, Beide zul len waarschijnlijk het onderspit moeten delven, resp. thuis tegen Rotterdam Zuid en uit tegen DED. Petruskoor voert weinig gehoord werk Perosi uit LEIDEN Het dames- en heren koor van het Petruskoor zal eerste paasdag de niet zo dik wijls te beluisteren missa „Be- nedicamus Domino" van de overigens overbekende Haagse dirigent van de Sixtijnse kapel Lorenzo Perosi (1872—1956) uit- Het vierstemmige werk, waarvan ook het Credo wordt uitgevoerd, heeft meerdere soli. Medewer king zal daarbij o.m. worden verleend door de sopraan Ans Zwaan uit Amsterdam, die ook de eucharistieviering met Kerst mis opluisterde. Het geheel zal onder leiding staan van orga nist-dirigent Thijs Kramer. Di rect na Pasen zal het koor de Kronungsmesse van W. A. Mo zart in studie nemen. Belang stellende zangers, die daaraan willen meewerken zijn bij het Petruskoor welkom. Zij kunnen zich opgeven bij seer. P. van Adrichem, Roodenburgerstraat 53, tel. 30501. Vooral de tenoren en sopranen kunnen wel wat versterking gebruiken. Ook anderen Met instemming hebben wij ken nis genomen van het adres, door de Harmonie Werkmans Wilskracht aan de Gemeente raad .gericht. Wij gunnen het Leids Politiemuziekgezelschap best een subsidie van 15.000 extra, maar daarbij moet het belang van de andere Leidse Muziekgezelschappen niet uit het oog worden verloren. Deze worstelen ook reeds jaren met de stijgende kosten van zaal- huur, salarissen dirigent en in structeurs, instrument- en uni- formkosten, waar slechts gerin ge inkomstenvermeerdering door contributies en optredens tegenover staan. Alle andere kosten moeten wor den bestreden uit acties van de leden zelf, b.v. oud-papier en lompen inzamelen, een loterij organiseren, een avond met een verloting houden enz. Zodra er grotere kosten komen, b.v. de aanschaffing van een nieuw in strument of uniformen, loopt de begroting direct vast. Daarom zeggen wij: geef het Leidse Politiemuziekgezelschan meer subsidie, maar doe dit dan ook met de andere vereni gingen, die nu gemiddeld f 1000.— per jaar subsidie ont vangen. De Kath. Leidse Harmoniekapel Het Bestuur. LEIDEN Scylla heeft tot nu toe 44.000 bijeengebracht voor de realisatie van een eigen tafeltennishome: een eigen kapitaal van 15.000, dat door verkoop van loten, pennen etc. werd verworven, 19.000 van de NSF en 10.000 van de Provinciale Sportraad. „Maar terwijl wij een half jaar zijn bezig geweest, hebben lopen be delen en al het mogelijke hebben gedaan dcet de gemeente niets voor ons. We worden wel telkens afgescheept als we gesprekken willen, maar een toezegging is er niet bij," aldus de bouwcommis sie van de Leidse tafeltennisvereniging, die zijn ideaal zo graag verwezenlijkt wil zien op een braak liggend terreintje in de Profes- sorenwijk. „Als er dan een flinke zaal zou komen zijn wij best wel bereid overdag leerlingen te laten gymmen. Vooral als je hoort dat vele scholen maar een uur per week daartoe de gelegenheid heb ben. 's Avonds willen wij de tafels dan ook nog wel weghalen." Zo lang de gemeente echter de noodzakelijke financiële hand niet uit steekt, zal er van realisering geen sprake kunnen zijn. „Ook al voegt men aan die 44.000 neg de hoge lening toe, waarvoor Scylla zichzelf wil plaatsen, dan kunnen de bouwkosten niet volledig ge dekt worden. Het afgelopen jaar werd Scylla een aantal malen een definitieve uitspraak over een eventuele gemeentelijke subsidie be loofd. Evenzovele malen moesten wij echter genoegen nemen met de mededeling dat het voor de gemeente moeilijk is een beslissing te nemen, omdat dan een precendent zou worden geschapen mei andere topclubs in Leiden. Maar dat is niet helemaal reëel. Clubs als Swift en De Spartaan, die ook zo verlegen zitten om een nieuwe accommodatie, hebben het af gelopen jaar niet zoveel ondernomen als wij. Trouwens als het dc gemeente werkelijk ernst is met haar hulp aan de sport in Leiden is het scheppen van een precedent onontkoombaar. Aan snel'e hulp heeft de sport gezien de huidige ontwikkelingen alleen maar behoef te. Alleen met daden kan de gemeente aantonen dat zij de topspor voor Leiden wenst te behouden. Het eerste subsidie-schaap, in dit geval Scylla, zal spoedig over de gemeentelijke subsidie-dam moe ten komen. Na een jaar van angstig wachten heeft de vereniging Scylla recht op een definitieve uitspraak, waarmee de gemeente dan tevens haar ware houding t.o.v. de Leidse topsport moet to- Wat u ook moet weten DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft gis teren een 20-jarige student en een 19-jarige verkoper uit Leiden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van resp. vijf maanden (twee voor waardelijk) en tien weken (zes voorwaardelijk). Zij hadden zich schuldig ge maakt aan inbraken in Kat wijk, Oegstgeest en Wasse- DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 20-jarige koopman uit Leiden veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf maanden (twee voorwaardelijk) voor het plegen van een serie in braken in winkels in Leiden. DEN HAAG/LEIDEN Een 35-jarige koopman uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar voor inbraken in een fabriek in Leiden (waarde 4000 gulden) en in een fotohandel in Sassenheim (waarde 9000 gulden). ZOETERWOUDE Vanavond spreekt de publicist Jan Glis- senaar in het Don Boscohuis voor de K.P.J. Samen met zijn collega, de fotograaf en cineast Peter Pennarts maakt hij al twintig jaar reizen door Afrika, Azië en Latijns-Amerika. In het laatstgenoemde werelddeel werkt hij ook samen met een van de belangrijkste bevrij dingsbewegingen. Hij vertelt over het hoe en waarom met behulp van eigen dia's. De kaartavond die aanvankelijk voor deze datum was vastge steld is verschoven naar 17 maart. ZOETERWOUDE Zondag om half twaalf is er een jon gerenmis in de Christus Die- naarkerk met het thema: „Vogelvrij". Medewerking verleent het jongerenkoor Iduna o.l.v. Ton Perquin en de eigen combo. ZOETERWOUDE S.J.Z. krijgt a.s. zondag bezoek van het Delftse Concordia. De groen-witten verschijnen op Haasbroek in de volgende opstelling. Fengler, Mooij- man, Olsthoorn, Bosman, v.d. Ham, v.d. Geest, van Veen, Van Klink, Rornijn, Helder en Vam Slingerland. Wisselspeler: Ammerlaan. Scheidsrechter: J.M. v.d. Berg. Aanvang 14.30 uur. ZOETERWOUDE De ijsclub organiseert a.s. zondag voor de laatste keer in dit seizoen een schaatstrip naar de Jaap Edenbaan. Vertrek naar Am sterdam om half negen van af Haasbroek. ZOETERWOUDE Morgen middag om 1 uur opent bur gemeester Detmers in „Ons Huis" de welfare-tentoonstel ling en verkoop van het Rode Kruis. Belangstellenden en kopers kunnen daarna tot 6 uur terecht. Attrakties zul len het geheel verlevendigen. OEGSTGEEST De Apollo- heren zijn kampioen gewor den van de 3e klasse. Dit prachtige succes behaalden zij dankzij een grandioze overwinning op een vetera- nenteam van Hellas: 19-15. Zondag a.s. worden de pro motie-wedstrijden gespeeld in de Houtrusthallen te Den Haag. Aanvang 11.30 en 13.30 Zware straffen voor inbraak in cash and carry DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft gisteren een 24-jarige straatmaker en een 21-jarige tegelzetter uit Lei den veroordeeld tot gevangenis straffen van resp. zes en vier maanden, waarvan ieder twee voorwaardelijk. De manr.en hadden enige tijd1 ge leden uit een cash en carry in Katwijk een bedrag van ruim 12.000 gulden gestolen. Zij had den daarbij de hulp gehad van een caissière. Haar zaak werd aangehouden. Pers wel welkom „Ex Animo" distantieert rich van uitspraak „Toonkunst" LEIDEN Het bestuur van de christelijke oratorium vereniging „Ex Animo" heeft zich gedistantieerd van een uitspraak van het bestuur van „Toonkunst", dat de Leidse koren unaniem besloten hadden de pers niet meer uit te nodigen voor concerten. In een brief aan de L. S. schrijft het bestuur van Ex Animo dat de mededeling van Toonkunst „bepaalt on juist" was. Evenals vorig jaar zal Ex Ani mo de Matthaes Passion uitvoeren. De uitvoering heeft plaats op 27 en 28 maart in de Stadsgehoorzaal. 27 maart is de generale (met publiek) en 28 maart is de uitvoering. Op 2 november zal Ex Animo de Paulus Oratorium uitvoeren. Dit oratorium is van Mendels sohn. Deze componist is 4 november a.s. 125 jaar gele den overleden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6