Hoofdstraatwinkeliers zijn tegen afsluiting Over 3 jaar beginnen met Creatief Centrum Kunst in de Keukenhof Mevr. Oltshoorn nieuwe voorzitster LTV-vrouwen Beuk blijft uitbreiden Uw slijter deelname- formulier Louis Bouwmeester verjongt bestuur J VRIJDAG 10 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 NOORDWIJK De winkeliers uit de Hoofdstraat gaan in beroep tegen het besluit van de Noord- wijkse gemeenteraad om gedu rende de zomermaanden de kop van de Hoofdstraat (tussen het Palacepleln en de Bomstraat) voor het rijverkeer te sluiten. Deze beslissing namen de winke liers op een vergadering in rest. De Boer, waar onder leiding van voorzitter Ton vam den Berg scherpe kritiek werd geleverd op het raadsbesluit, waardoor zij, naar hun mening in hun za kelijke belangen zullen worden geschaad. Het besluit van de gemeenteraad werd in de verga dering van 25 januari jj,, na een fel debat met 98 stemmen aangenomen. Aanvankelijk stel de het college voor om van 1 april tot medio september tot sluiting over te gaan, doch tij dens de discussie werd deze pe riode beperkt tot het hoogsei zoen (15 juni tot 15 augustus). Het indienen van het beroep schrift door de Hoofdstraatwin keliers schort het raadsbesluit niet op. Alleen schorsing of ver nietiging door de kroon zou uit voering van het raadsbesluit kunnen verhinderen. Zover is het nog lang niet en het is zelfs zeer de vraag of de kroon nog voor het seizoen een besluit zal kunnen nemen, want de praktijk leert, dat de procedure veel tijd pleegt te vergen. In dit geval zal de kop van de Hoofdstraat gedurende de zomermaanden toch wandelgebied zijn. Een ander punt is of het beroep wel enige kans van slagen heeft. Deze zaak ligt namelijk geheel anders dan die met be trekking tot het plan Middenge bied, waarin de winkeliers met hun beroep wel succes hebben geboekt. Als dit voorbeeld hen bij het nemen van het besluit voor ogen heeft gestaan, zal men met een teleurstelling reke ning moeten houden. De kroon zal bij het nemen van haar be sluit de zakelijke belangen van de Hoofdstraat-winkeliers moe ten afwegen tegen het algemeen belang van de veiligheid van de voetgangers en het milieu-be derf door een grote hoeveelheid uitlaatgassen. B en w. noemden in de toelichting op het raads voorstel de verkeerssituatie in de zomermaanden chaotisch. Wat de parkeermogelijkheden betreft, verdwijnen slechts 14 k 15 plaatsen, zodat verreweg de meeste klanten van de winke liers toch elders hun wagens moeten zien kwijt te raken. Ver der is het bepaald niet in het voordeel van de opposanten, dat men in steeds meer plaatsen er toe overgaat drukke winkelstra ten voor het verkeer te sluiten. Noordwijk vormt dus op dit ge bied geen unicum en ook daarom valt te verwachten dat de kroon meer begrip zal opbrengen voor het standpunt van het gemeen tebestuur dan voor dat van de neringdoenden. Wellicht valt er te zijner tijd voor hen meer te bereiken bij het ge meentebestuur zelf, als de za kenmensen na het seizoen met de boeken in de hand een min of meer aanzienlijke teruggang van de omzet kunnen aantonen. ALPHEN AAN DEN RIJN Alle activiteiten en initiatie ven in Alphen op het gebied van expressief-cultureel ter rein moeten in 1975 gebun deld worden in een creatief centrum. In zo'n centrum zullen alle uitingen van cul tuur, creativiteit en expres sie op organisatorisch, admi nistratief, ruimtelijk en fi nancieel gebied samen ge bracht moeten worden. Tot deze conclusies komt een studiegroep Cultuurbeleid van de Kulturele Raad. Het rapport van deze groep zal in een openbare bijeenkomst, die op 22 maart wordt gehou den, worden besproken. Op 27 maart zal de bouwcom missie van het cultureel cen trum bijeenkomen. De studiegroep meent dat in 1975 begonnen zal moeten worden met de bouw van het centrum. Tot die tijd zal men voor de vele soorten van activiteiten van de Kul turele Raad van de bestaan de accommodaties in Alpen nog gebruik maken. De Kulturele Baad zegt de beeldende kunst op zo ruim mogelijke schaal te willen integreren in de plaatselijke gemeenschap. Daarom moet de opzet van het centrum uitgaan van de basis, die op de scholen is gelegd. Voorts zal de Raad er bij de ge meentelijke overheid op aan dringen zo veel mogelijk kunst-werken op te stellen en de beeldende kunstenaars van net begin af te betrek ken bij het ontwerpen van bestemmingsplannen. De Kulturele Raad zal er verder op letten dat bij alle openba re gebouwen tenminste 1,5 pet. van de bouwkosten wordt besteed aan het op kunstzinnige wijze „versie ren" van de bouwwerken.Om dit laatste mogelijk te ma ken zal er een grote samen werking moeten komen met de Commissie Kunstopdrach ten, die het gemeentebestuur van advies dient bij het ge ven van opdrachten aan kun stenaars. Voor het actief-creatief bezig zijn bestaan er plannen om met ingang van het school jaar 19721973 een blijvende bijscholing te organiseren voor het onderwijzend perso neel op het gebied van de ar tistieke vakken. Men wil hiermee bereiken, dat de musische vakken door het ei gen onderwijzend personeel kunnen worden gegeven: va ker, enthousiaster en deskun diger, aldus het rapport van de studiegroep. Gespeciali seerde beroepskrachten moe ten een op de schooljeugd af gestemd pakket „kunstzinni ge vorming" blijven aanbie den. De groep pleit verder voor de instelling van een onderzoek groep voor de zgn. éducation permanente. De Kulturele Raad zou zo'n groep voor deze blijvende vorming moe ten instellen. De openbare leezaal en de bibliotheek zijn belangrijke instituten voor de éducation permanente, maar onderzocht zou nog kunnen worden hoe de biblio theek nog meer als vor mingsinstituut dienst zou kunnen doen, aldus de stu diegroep Cultuurbeleid. (30 tan koek per iveek) LEIMUIDEN De vrij spec taculaire groei van de Lei- muidense banketfabriek Beuk zet zich voort Gisteren zijn nieuwe kantoren en een expeditiehal officieel in ge bruik genomen. Hierdoor be schikt de banketfabriek thans over twee produktie- hallen van in totaal 2000 m2., kantoorruimte van 150 m2 en een parkeerterrein van 800 m2. De normale dagproduk- tle bedraagt ca. 2000 dozen voorverpakte koekjes, ofte wel ca. 30 ton per week. Het vervoer geschiedt per ei gen expeditie, met vaste da- gehjke route's door het gehe le land. De export naar Amerika, Canada en Austra lië is nog in een experimen teel stadium. Expo^ v West-Europa is in Vwj berei ding. De heer C. Th. Beuk vestigde zich in 1906 als brood- en banketbakker in Leimuiden. Zeven van zijn negen zoons werden in de loop van de ja- ren in het bedrijf opgeno- 1 men. Door een enorme inzet en de levering van kwaliteits- I produkten breidden alle af delingen zich steeds verder j uit, zodat bouwen en verbou- I wen van de panden een steeds weerkerende zaak was. Vooral met roomboter- koekjes boekte men een enorm succes. i TER AARZondag 26 maart organiseert de Ter Aarse ijsclub door het Hol landse polderlandschap een fietstocht over een afstand van 45 km. Start en finish op de ijsbaan. Starten tussen 11.00 uur en 14.00. De contro le wordt om 5 uur n.m. ge sloten. ALPHEN Bij de supportersvereniging van „Alphia" is gisteravond de masseur en begeleider van Ajax, Salo Muller, geweest om te pra ten over de medische en geestelijke begeleiding van profvoetballers. Uitvoerig ging Salo Muller in op de voeding van de spelers, vooral op de dag dat er wedstrijden gespeeld moeten worden. Ook ging hij in op de blessures. De vragen spitsten zich voornamelijk toe op de spe lers van Ajax. Op de foto: de heer T. Klos, organisator van de avond, biedt de heer Muller een bloemstuk aan. Lisse De Belgische kunstwerken die een jaar de tuin van Keukenhof hebben opgesierd moeten dit sei zoen plaats maken voor een aantal werken van Nederlandse kunstenaars. Gisteren arriveerden een groot deel van deze plastieken op de plaats van bestem ming zoals op de foto is te zien. (ADVERTENTIE) 3- 2-zitshank ir ribcord nègre -fc schuimrubberen kussens verende armen •k sublieme vormgeving comfortabele zit compleet prijs 1 926.- bijpassende fauteuil in rundleer 963.- jac. boter zn. afd. meubelen en woninginrichting herensingel 9 - tel. 32548 Belgisch cainbaret in Noord- wijkerhout NOORDWIJKERHOUT Dins- dag, 21 maart komt de bekende Belgische cabaretier Miel Cools naar Noordwijkerhot. Samen met het ensemble Peggy en Donald heeft hij gehoor ge geven aan de uitnodiging van de Culturele Stichting Bollen streek om dit evenement in het kader van de Belgisch-Neder landse kunstuitwisseling mee te maken. Zijn optreden begint om 20.15 uur. Cools' snelle carrière en groeiende bekendheid, met name ook in het buitenland, bie den een gunstig perspectief voor een grote belangstelling van ca baretliefhebbers. Cools' optre den in Noordwijkerhout vindt plaats nog juist voor een tour nee van ruim een maand door Indonesië. (ADVERTENTIE) verstrekt u graag een bij élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS opeen koopbon voor de waarde van alle DE KUYPER-merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972. Noem duidelijk het merk DE kuvper wanneer u drank bestelt BOSKOOP De heer Marchant heeft gistermiddag het feit her dacht dat hij 40 jaar geleden zijn zaak in tuinbenodigdheden open de. Vele vrienden en zakenrela ties waren aanwezig om de heer Marchant en zijn vrouw te feli citeren. De heer Marchant is op dezelfde dag 65 jaar geworden maar hij denkt nog niet aan op houden. Pas heeft zijn zaak een nieuw pand betrokken en volgens de jubilaris zal het nog wel wat jaartjes duren voor hij helemaal orde op zaken heeft. ALPHEN Mevrouw M. A. Ols- thoorn-Cloudt is gisteren geko zen tot voorzitster van de Dio cesane Vereniging van Land- en Tuinbouw vrouwen. Zij volgt daarmee mevrouw C. M. Kem pen-Zwetsloot op, die twee jaar presidente is geweest. De vice-voorzitster van het hoofd bestuur mevrouw M. van der Jagt-Hoogervorst uit Ter Aar, bood de scheidende voorzitster een geschenk onder couvert aan, te besteden voor de aan schaf van een zomerstoel. Voorts werden als nieuwe be stuursleden gekozen, mevrouw Hopmans-Koetsenruyter en me vrouw Ruigrok-Van Haaster. De heer A. Neeft, hoofd compta bele afdeling van de LTB, de organisatie die de LTV finan cieel bijstaat, deelde mee dat het hoofdbestuur heeft besloten het nadelig saldo van vorig jaar 2.817,—) over te nemen. De dames gingen, zij het met enige tegenstand, akkoord met een contributieverhoging van vier naar zes gulden. Tussen de ochtend- en de middag pauze celebreerde kapelaan Hansen in de vergaderzaal van hotel Centraal een eucharistie viering waarbij hij werd geas sisteerd door mevrouw Kem- penZwetslnot. Na de lunch werd het woord gevoerd door me vrouw mr. Peter over de werking van de KPN, ook een organisa tie in de agrarische sfeer en mejuffrouw Hilhorst die sprak over de facetten van de ESHV van de KNBTB. Als laatste sprak het katholieke kamerlid uit Leiden, mevrouw Gardeniers-Berendsen, over „politiek". Zusters J.M.J. gaan Noordwijk verlaten NOORDWIJK Op 1 januari a.s. gaan de Zusters J.M.J. definitief Noordwijk verlaten. Zij zullen dan bijna negentig jaar het onderwijs in deze gemeente hebben gediend. Op 18 oktober 1893 vestigden de Zusters van de Congregatie van het Gezelschap J.M.J. zich te Noordwijk met het doel zich te wijden aan het katholiek onderwijs. Al twin tig jaar eerder had pastoor F. F. Meijer een parochiebe waarschool geopend in een huis achter ,,de Hoogen- muur", thans de Bronck- horststraat. Nog in hetzelfde jaar werd deze bewaarschool verplaatst naar een huis aan het Lindenplein tegenover de pastorie. Op 15 juli 1863 werd de parochiële bewaar-, brei en naaischool geplaatst on der leiding van vijf zusters Franciscanessen var het moederhuis te Salskotten. Gehoor gevend aan het bis schoppelijk mandement uit die jaren om scholen te bou wen en te onderhouden voor katholiek onderwijs werd de eerste school voor lager on derwijs te Noordwijk ge opend in 1882. Het was een gemengde school voor jon gens cn meisjes, die tot stand kwam onder pastoor Van der Horst. Een jaar lu- ter kwamen zes zusters J.M.J. naar Noordwijk. die de zorg op zich namen van de bewaarschool, die toen reeds door 79 kinderen werd bezocht. In juli 1896 werd de gemengde school gesplitst en kwamen er afzonderlijke scholen voor jongens en meisjes. De Zus ters J.M.J. kregen daarbij de meisjesschool onder hun hoede. Bijna negentig jaar hebben zij op voorbeeldige wijze het onderwijs verzorgd op de zo bloeiende leerscho len, de handwerk-, kleuter en vakschool. Daarbij hebben zij zich niet beperkt tot de katholieke jeugd. Ook vele meisjes van andere gezindten hebben hun opleiding op huishoudelijk gebied of het vakterrein van naaien, coupeuse, en derge lijke aan de zusters te da. ken. Ook tal van aktiviteiten buiten de kring van het onderwijs werden door hen metterdaad gesteund. Zo vonden de oe fenavonden van de EHBO- Brigade, dcursussen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, type cursussen, enz. in hun do mein onderdak en ook na men zij zelf aan deze aktivi teiten deel. Noordwijk 7 1 "Tatleke zusters i zien NOORDWIJK Op de jaarlijkse ledenvergadering van de Noord- wijkse toneelvereniging „Louis Bouwmeester" heeft zich een verjonging van het bestuur vol trokken. Daarmede werd aan een wens van verschillende se nioren voldaan. De heer G. Crama, die reeds 27 jaar de voorzittershamer han teerde stelde zijn functie beschik baar, omdat hij zich wegens drukke weritzaamheden, niet meer voldoende kon vrijmaken om aan de vereniging leiding te geven. De vergadering reageer de spontaan op deze mededeling door de heer Crama tot ere voorzitter te benoemen. Ook de secretaris de heer M. Tctteron en zijn assistente mej. A. Kuyt traden terug. De heer M. Peen, reeds 27 jaar kasbeheerder van „Louis Bouwmeester" kon even eens' met een gelukkig gezicht zijn taak aan een jongere kracht overdragen. Hij blijft re gisseur. Na deze mutaties ziet het bestuur er als volgt uit: Jac. van Est, voorzitter; A. Hooymans, secretaris; H. van Hal-Steenvoorde, penningmees- teresse, regisseur M. Peen en alg. adjunct H. Koemans. Vergaderingen raadscommissies niet openbaar NOORDWIJKERHOUT De meerderheid van de gemeente raad van Noordwijkerhout acht het openbaar-zijn van de com missievergaderingen niet wense lijk. „Dan heb ik aan het advies van de commissies voor advies wei nig behoefte meer", meent bur gemeester Bosma. Wel is de raad algemeen van mening, dat de commissie-vergaderingen voor de andere raadsleden, die geen commissielid zijn, toegan kelijk moeten zijn. Voor wethou der P. C. Heemskerk behoeft zulks niet, omdat dan net zo goed een hele raadsvergadering kan worden gehouden. Toch zullen in het vervolg alle raadsleden van de commissie vergaderingen op de hoogte worden gesteld. Onderzoek naar behoefte aan openbaar onderwijs NOORDWIJKERHOUT No eon niet zeer hoopgevend bcpy, van een particulier is in Noordwij kerhout een Kontaktgroep Open baar Onderwijs gevormd (J. Hazenberg, Vinkonstraiit 33, tel. 02523-3794) die zich beijvert om een verband te leggen tussen ouders van leerplichtige kinde ren en kleuters, die voorstander zijn van openbaar onderwijs. In de gemeenteraad geeft men de groep graag een kans, alvorens zelf een onderzoek naar een eventuele behoefte aan open baar onderwijs In te stellen, De heer C. W. van Duin (KVP) meent echter, dat een beslissing hieromtrent niet te lang kan worden uitgesteld, omdat ook de besturen van bijzondere scholen moeten weten, waar men aan toe is. Een reeds eerder inge diend verzoek om een kleuter* school fc mogen stichten, ia. weer ingetrokken, hangende ecr% onderzoek naar de wenselijkheid, van openbaar onderwijs. Hele jaar markt in Noordwijkerhout? NOORDWIJKERHOUT Als da consumenten hun zin krligcn, zal de weekmarkt niet alleen gedurende het vakantieseizoen," maar het gehele Jaar door wor den gehouden. Door het gemeentebestuur in be raad geroepen, hebben verte genwoordigsters van de vrou wenorganisaties daarvoor go- pleit. Men ging ermee akkoord, dat maandagmiddag tot mnrkt- nlddag werd verklaard. In het erau 1 hadden mede leden von ,a georganiseerde middenstand een stem. 11-jarige in actie bij brand Ter Aar TER AAR - Donderdagavond rond 6 uur kwam er een brandmelding binnen bij dc Ter Anrse brandweer. Op de Westknnoalweg nr. 85 was bij de familie Kllemert brand ontstaan in de opslag ruimte waar zich tevens dc apparatuur van de centrale verwarming (ollestook) be vindt. Door kordaat optreden van de 11-jarige zoon Milko, die bij het ontdekken van de brand direct de aanwezige tuin slang (aangesloten) pakte en in eerste instantie het reeds vlamgevatte houten dak be spoot, kon erger worden voorkomen. De afvoerpijp was door onbekende oorzaak losgeraakt waardoor de vlammen van dé oliebrander vrij spel konden krijgen. De brandweer, die door me vrouw Klicmert voor alle ze kerheid was gewaarschuwd, verleende uitstekende service en onder leiding van de on dercommandant Cats werd de nog aanwezige smeul- haard uitgeschakeld. 2 jaar géleden was hier eveneens brand geweest met wel is waar ernstiger gevolgen. i

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3