Overplaatsing ten onrechte bij Udink Meer ruimte voor vrij kamperen Witte Singelplan basiswegenplan zijn nu verouderd en Ned. Bank damt dollarvloed in Ministerie waarschuwt tegen Tofranil Tweede Kamer: Ontslagen eerder melden Drie doden in tank Weer 1 x 13 gtitieWarkt Crtólong 139.95 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND 63e jaargang, no. 18.641 VRIJDAG 10 MAART 1972 Ned. I: 19.05 uur: Piste; 21.10 uur: Bonanza. Ned. II: 19.30 uur: Vlieg er niet in; 21.10 uur: Voor de vuist weg. In Brandpunt vanavond minister- - president Biesheuvel over de jongste ontwikkelingen in het kabinet. Voorts 4.000 Surinamers in de Bijlmermeer. DROOG EN VRIJ KOUD Het KNMI verwacht voor zater dag en zondag droog weer. Het wordt vrij koud. mei maximum temperaturen tussen 4 en 8 gra den en minimum temperaturen van 1 tot -3 graden. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Bank heeft bepaald, dat de banken geen rente meer mogen vergoeden op deposito's van buiten landers. Dit in verband met een sterke daling van de dollarkoers en het daaruit voortvloeiende grote aanbod van dollars, dat de Neder landse Bank verplichtte tot steunaankopen ten bedrage van onge veer 950 miljoen gulden. De Amerikaanse dollar kelderde op de internationale valutamarkten flink. De opvallendste daling werd geregistreerd in Londen, maar ook in Zurich, Frankfort. Parijs en Amsterdam kwam de dollar on der druk te staan. In Amsterdam daalde de dollar tot op de inter- ventiekoers 3.1720). De Nederlandse Bank is dan verplicht tot het doen van steunaankopen. In geldkringen is men van mening, dat de door de Nederlandse Bank genomen maatregelen bij verdergaande speculaties niet voldoende zijn en dat er meer zullen moeten volgen. De reden dat de dollar zo plotseling in koers is gedaald, is niet dui delijk. Sommigen schrijven de daling toe aan de toenemende vrees, dat de onderscheidene regeringen hun grenzen willen sluiten voor „zwervende" dollars; anderen brengen het verschijnsel in verband met aankondiging dat de EEG-valuta's nader tot elkaar worden ge bracht. De Amerikaanse onderminister van financiën. Paul Volckel meent dat er slechts sprake is van een voorbijgaande speculatieve DEN HAAG Het ministerie van volksge zondheid heeft alle artsen en apothekers in Nederland een waarschuwing gezonden be treffende het geneesmiddel Tofranil. Naast de waarschuwing in de verpakking van het middel, wijst het ministerie erop, dat ge bruik in de eerste drie maanden van de zwangerschap tot misvormingen van het kind kan leiden. Naar de uitwerking van Tofranil zal ook in Nederland een onderzoek worden ingesteld. Aanleiding daartoe zijn vragen van het PvdA-Kamerlid Lammerts over de uitwer king van het middel en eventuele redenen om het uit de handel te nemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens de Algemene Bond van Ambtenaren krijgt minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening de leiding bij de plannen voor het overplaatsen van Rijksdiensten. Hij zal als voorzitter optreden van een commis sie van secretarissen-generaal van alle departementen, die deze overplaatsing moet bestuderen. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken is daarmee, aldus de Abva, naar het tweede plan geschoven, ondanks het feit, dat „ambtenaren" ondèi Binnenlandse Zaken vallen. Onverzettelijk staat hier een bewaker bij het stationsgebouw van de TWA op het Kenne- dy-vliegveld in New York. De TWA wordt geplaagd door bommen plaatsende afper sers die twee miljoen dollar eisen in ruil voor rust voorde TWA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Ka mer willen zowel regerings- als oppositiepartijen dat meer ruim te wordt gegeven aan het vrije kamperen op de boerderij. In de vergadering van de CRM-com- missie, gisteren, waren alle woordvoerders ontevreden over het advies aan de regering van de Kampeerraad, die het kam peren bij de boer wil beperken tot maximaal drie tenten of ca ravans, die niet langer dan drie dagen mogen blijven staan. brs. van Leijenhorst (CHU) vindt drie dagen te kort. Hij wil een caravan of tent voor het hele jaar. en drie voor de maanden april tot september voor onbe perkte duur vrijlaten. Drs. Wil- bers (D'66) vindt een „minder betuttelend" beleid dan de Kampeerraad voorstaat, ge wenst. CRM-staatssecretaris Vonhoff denkt er heel anders over. In krachtige bewoordingen schilder de hij de grote gevaren voor het landschap als het vrije kampe ren niet snel wordt afgeremd. vooral wanneer je de felle kleu ren en de afmetingen van mo derne tenten en caravans ziet. PvdA en D'66 willen prijsmaatre gelen voor kampeerbedrijven. De heer Meijer (PvdA) diende een motie in. De kampeerterrei nen worden alsmaar duurder de laagstbetaalden, die vaak op kamperen zijn aangewezen, worden de dupe, aldus de heer Meijer. Voorzitter H. Hartel van VVWB (Vereniging van Re creanten van caravans. Week endhuisjes en Woonboten) die in het Kamergebouw aanwezig was, is het van harte met de motie van de heer Meijer eens. „Der tig procent van de kampeeron- dernemers zijn particuliere landspeculanten die niets anders doen dan kampeerders uitbui ten. Er worden volgens de heer Hartel I stukjes weiland gekocht voor 5.000 7.000 gulden, waarmee per jaar 50 mille tot een ton j wordt gemaakt. „Geklopt uit de zakken van argeloze kampeer- ders, van 50.000 Nederlandse ge- De commissie onder voorzitter schap van minister Udink moet, aldus de opdracht, bij haar werkzaamheden voor de over plaatsing letten op de volgende uitgangspunten: De Abva tekent bij haar beschou wingen over de overplaatsing van rijksdiensten, c.q. rijks ambtenaren aan, dat volgens de cijfers van de regering in feite vijf van de acht rijksamb tenaren in de komende 10 jaren uit de Haagse agglomeraite moeten verhuizen. Dit betekent niet meer of minder, dat zo'n honderdduizend mensen amb tenaren met hun gezinsleden uit de Haagse agglomeratie zul len vertrekken. i Ouderen en niet-geschoolden gaan niet mee. Dat leert volgens de Abva de praktijk. Het betekent, dat de gemiddelde leeftijd in de Haagse agglomeratie nog hoger komt te liggen. „Het Nerviplan zal naast de ministeries van justitie en Binnenlandse Zaken (dus) een groot bejaardentehuis gaan omvatten", aldus het cy nisch commentaar van de Alge mene Bond van Ambtenaren. „Als vijf-achtste van de rijksdien sten verdwijnt, worden de gaten dan niet opgevuld? Of juist wel en hoe? Toch nieuwe kanto ren?" De bond komt tot de con clusie dat de aanpak van de re gering in deze kwestie volstrekt onjuist is. Daarmee staat de bond aan de kant van de ge meente Den Haag (zie giste ren). Ook moet minister Geert sema de leiding van de over- p 1 aatsingscommissie krijgen en niiet minister Udink. Het is aller eerst een kwestie vam mensen, van sociale situaties. ,Het regeringsbeleid zal een per manente bron van onrust en onzekerheid zijn. Het kan zelfs een bedreiging voor de onge stoorde voortgang van de dien sten zijn of worden. Wij zijn nog steeds bereid positief de spreiding te benaderen. Maar een doelbewust, voorzich tig, maar vooal vertrouwenwek kend beleid is nodig; het ambte- narenbeleid moet daarbij een beduidende rol spelen", aldus de Algemene Bond van Ambte naren. Groep vooraanstaande Leidenaren meent: LEIDEN - In een brief aan de gemeenteraad dringt een groep vooraanstaande Leidenaren er op aan het voorstel tot onttrek king van een gedeelte van de Witte Singel aan het openbaar vervoer spoedig in de raad aan de orde te stellen, waardoor de problematiek rond het Witte Singelplan van de gemeente Leiden opnieuw In discussie kan komen. Uitstel of aanhouden van een beslissing kan alleen leiden tot nog meer kos- zigd zal dienen te worden en dat de bouw van de Churchill- laanbrug en het aanleggen van de noodzakelijke verbindingswe gen prioriteit boven alles dienen te verkrijgen. Terwijl het bouw plan van de universiteit aan de Witte Singel teruggebracht zal moeten worden tot proporties lijkt bovendien een goed chaam om eindelijk ook de bur gerij bij deze voor Leiden zo grijpende plannen te betrekken. Het nieuwe college en de nieu we raad kunnen aldus tonen dat het hun ernst is met het laten functioneren van bedoelde ad viesraad." die de omgeving aangepast ondertekenaars van de brief zijn, resp. tot proporties die 1962 (basiswegen-plan) en nog in 1964 (behandeling onteigening door de Staten-Generaa!) had." ten voor in wezen ondeugdelijke De briefschrijvers zijn van plannen, aldus de briefschrij vers. Naar hun mening zijn het basis wegen-plan en het Witte Singel plan op belangrijke onderdelen verouderd en is een nieuwe aan pak vereist. „Het inzicht in de verkeersproblematiek heeft zich immers in de laatste jaren drastisch gewijzigd. De nieuwe cijfers over het gestegen auto- ning, dat voor een groot deel van de door de universiteit noodzakelijk geachte capaciteit elders in de stad, gedecentrali seerd, onderdak gevonden moet worden. Zij wijzen in dit ver band onder meer op het Par- mentier-complex, de Doelenka zerne, de Lange Gracht, de Waard en het huidige Acade misch Ziekenhuis. bezit onder studenten staat ter De brief besluit met: „De nieuwe beschikking en van universitaire zijde wordt niet meer over 2000, maar onverbloemd over 5000 personen gesproken die in het gebouw aan de Witte Singel on derdak moeten vinden. Nu op dit moment een bouwstop van kracht is tengevolge van finan cieringsmoeilijkheden wel als vaststaand moet worden aange nomen dat het totaal van de in dertijd noodzakelijk geachte werken in verband met het Wit te Singel-plan binnen afzienbare tijd niet in uitvoering zal kun nen worden genomen, is het hui dige tijdstip bij uitstek geschikt om de plannen in hun geheel, dat wil zeggen de universiteits- bouw en de verkeersvoorzienin- gen voor Leiden-zuid en -zuid- west, alsmede de toegang tot de stad, grondig opnieuw op hun betekenis te bezien. Het kan niet anders of dan zal blijken dat het basiswegen-plan gewij- adviesraad de binnenstad zijn: R. Oomes, mr. D. Krantz, mevr. J. Schim melpenninck- Mackay, mevr. Möttcher-Dek- ker, prof. dr. G. Posthumus Meyjes, mevr. Van Praag-Taco nis, drs. F. Gransch, dr. Meijer, mr. Stolwijk, prof. mr. Melai, J van Duyvendijk (zenuwarts), prof. dr. Huygens, H. J. Klaas sen (arts), prof. J. Voorhoeve, mevr. Brusse-Kouwenhoven, dr. P. Sevenster, T. W. Mulder (architect), A. Sevenster, prof. dr. H. J. Heering, mevr. E. Ou wehand-Ponsen, P. Herfst, mej. mr. A. Versprille. Will H. Twee- huysen, J. Ringelberg (zenuw arts) en mevr. M. Koolhaas. DEN HAAG (AUP) Minister Boersma van Sociale Zaken zal - de Raad voor de Arbeidsmarkt advies vragen over het instel len van de verplichting, dat voorgenomen ontslagen twee tot drie maanden tevoren worden aangemeld bij het arbeidsbu reau. Voor de arbeidsbemiddeling van werkloze academici en ander hoger personeel wordt een projectgroep gevormd, onder lei ding van een per 1 mei aanstaande aan te stellen projectlei der-academicus. Stikstof- ontwikkeling ROTTERDAM (ANP) Drie bui tenlandse werknemers van het chemisch bedrijf Oxyrane in Europoort zijn gisteravond door gasontwikkeling in een tank om het leven gekomen. Vijf werknemers waren aan het i werk bovenop een reactorvat dat gevuld moest worden. Door nog onverklaarbare oorzaak ont stond stikstofontwikkeling. Hier door werden drie mannen be dwelmd en vielen door een man gat naar beneden. Een van de overgebleven twee werknemers begaf zich met een perslucht masker in de tank. Hij werd eveneens bedwelmd, maar kwam later weer bij kennis. De vijfde man raakte slechts licht bedwelmd. Gastarbeiders hebben vaker arbeidsongeval (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In dc bedrijven ken zijn bij bedrlifsongevallen landse arbeiders vaker betrok- bestaat de indruk dat buiten- dan Nederlandse. Dit blijkt uit een steckprocfonderzock door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in opdracht van de mi nisteries van Sociale Zaken en CRM. Het ziekteverzuim ligt bij de bui tenlanders lager dan bij de Ne derlanders. In het begin hebben ze, volgens de ondervraagde artsen, vaak fysieke moeilijkhe den, vooral ademhalings- en maagstoornissen, en ook vaak psychische aanpassingsmoeilijk heden. Promotiekansen zijn voor buiten landse arbeiders uitermate schaars Als redenen hiervoor worden genoemd: taalmoeilijk heden, laag ontwikkelingspeil, kort verblijf in een bedrijf. Maoïsten laten personeelschef Renault neer vr 'J PARIJS (AFP) - De per- soneelschef van de Re- naultfabrieken in Parijs- Nogrette, die woensdag door Maoïsten was ont voerd, is vrijgelaten. De 63-jarige personeelschef was ontvoerd door „Volksverzetsgroep Pier re Overney" wegens de dood van Pierre Overney. Deze jonge Maolist werd op 25 februari tijdens een incident tussen betogers en bewakingspersoneel van de Renault-fabrieken in Boulogne-Billancourt door een kogel getroffen. De groep eiste de vrijlating van alle linkse betogers die na het incident bij Re nault gevangen waren ge nomen en het ongedaan maken van de na de dood van Overney gevallen ont slagen. Nogrette belde zelf in een wasserette de politie op. Hij deelde mee, dat zijn ontvoerders hem in het vijftiende arrondissement van Parijs hadden vrijge laten, hij zei, dat hij over het algemeen goed was behandeld. Alleen in het begin was hij wat ruw aangepakt. DEN HAAG Voor sporttoto 33 van het afgelopen weekend heeft zich weer een winnaar aangemeld met dertien goed voorspelde resultaten. Dit „gou den" rijtje Is goed voor een be drag van 289.190 gulden, (eerste prijs en premie van elk 144.595 gulden). Totot 33 kende 621 465 deelnemers die voor een bruto inleg van 1.367.335 gulden zorgden. Het prijsenbedrag van 578.382.70 is verdeeld als volgt: Een deelne mer met dertien goed (eerste prijs plus premie) 71 deelne mers met 12 goed die per rijtje 2036,50 gulden bruto ontvangen en 996 met elf goed waarvoor een bedrag van 145,30 netto wordt uitgekeerd. WERKLOZE BOUWVAKKERS INZETTEN BIJ RESTAURATIE MONUMENTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verschillende Ka merleden van oppositie en rege ringsfracties hebben staatsse cretaris Vonhoff gisteren in de vergadering van de CRM-com- missie van de Tweede Kamer gevraagd, werkloze bouwvak kers in te zetten bij de restau ratie van monumenten. Monumentenzorg heeft een enor me achterstand op het werk. Er ligt een stuwmeer van goedge keurde subsidie-aanvragen, waarmee tot 1975 alles bezet is. Waarom had minister Boersma (Sociale Zaken) niet een aantal miljoenen van de werkgelegen- heidsnota kunnen uittrekken voor Monumentenzorg, vroeg de Kamer. Staatssecretaris Vonhoff voelde er, ondanks de aan drang, niet veel voor. Restaura tiewerk vereist specifieke vak bekwaamheid, vond hij. Maar de Kamerleden konden zich niet indenken dat de gewone bouw vakkers onbekwaam zouden zijn voor sommige karweien. De heer Vonhoff beloofde overleg met het ministerie van Sociale Zaken hierover. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE HILLEGOM TRESLONG-HAL zaterdag 11 maart van 12 tot 22 uur zondag 12 maart van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands Spring het voorjaar tegemoet in een broekpak wat er uitspringt, óók in prijs! Een geweldig pak. Heel aparte zakken en garnéring. In lente- blije kleuren: Marine, lila,beige, fraise, oudrose. aubergine. Maten: 38 t/m 48.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1