Andere' Tini Wijnen wil met come-back de biljart jeugd dienen Clubdas, toeter en kaas uitt vuistje: koppie, koppie. Niet optimale voorbereiding kostte Vultink twee partijen RUIME VOORSPRONG VAN DE FAVORIETEN BIJ WK KUNSTRIIDEN WA Friesland krijgt toch nog Elfstedentocht „Feyenoord heeft belangstelling" 'RIJDAG 10 MAART 1972 LEIDSE COURANT 197' jVERVERSHOOF Rene Vingerhoedt, 50 nu, trok zich tien jaar geleden terug als wedstrijdbiljarter. Sindsdien is hij een reizend bondscoach, die in verschillende Europese landen de t-ptalenten traint. Vingerhoedt: „als je veertig bent is de tijd rijp om te stoppen. De zenuwen gaan kapot. Er is moed voor nodig om dat te bekennnen, maar het Is nu een maal zo, dat je na je vee.tigste aftakelt en de jeugd voor moet li:ten gaan". Tini Wijnen is veertig voor hem echter 1 geen afscheid, maar een come-back. Na een afwezigheid van ruim twee jaar. In het gisteren begonnen toernooi om het nationale kampioenschap 71-2 is Wijnen 1 er weer bij. Niet om als figurant te fun- geren, maar met het vaste voornemen een rol op het eerste plan te spelen. Wijnen: „Ik ben niet opnieuw begonnen om af te gaan. Een vijfde plaats zou ik als een afgang beschouwen. Nee, ik wil een of twee worden. Dat ben ik aan m'n reputatie verplicht", let is stil geweest rond Tini Wijnen. De enige keer dat z'n naam vorig jaar nog in het nieuws kwam, was toen de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond hem royeerde als lid. „dat royement", 'zegt Wijnen, „was volkomen juist. Ik had ver geten een demonstratie aan te vragen en kreeg daarom een boete van 25 gul den. Die had ik niet betaald. Door werkzaamheden verbleef ik veel in het buitenland. Omdat ik toch niet meer speelde heb ik er nooit meer aan ge dacht tot ik werd geroyeerd". Sni Wijnen heeft met z'n come-back niet alleen de bedoeling zelf lauweren te oogsten, maar ook de jeugd iets te le ren. .,We hebben ip Nederland tegen woordig weer echte talenten. Jongens als Steures, Bessems, van der Smissen en van Bracht hebben het talent om ons land terug te brengen aan de top. Voor die knapen is het goed als ze een paar jaar tegen Vultink en mij kunnen spe len. Ze krijgen dan echte tegenstand. De kans, dat ze niet doorbreken wordt daardoor kleiner. In bescheidenheid durf ik te zeggen, dat ze aan mij nog een kwaaie krijgen. Ik heb routine en techniek. Toen ik voor het eerst weer een keu in de handen kreeg speelde ik het 71-2 met een moyenne van 35. Zon der training dus Ik heb nu wel geoefend. Bovendien ben ik veranderd. Rustiger geworden. Die pauze van twee jaar is goed geweest. De mensen krijgen een andere Tini Wijnen te zien. Een Wijnen, die niet meer, zoalJ in het verleden Tini Wijnen maakt een com voor het publiek speelt, die niet meer op de meeste biljarters naar spectaculaire oplossingen zoekt als scheid. het gemakkelijk kan". Jk wil er een steentje toe bijdragen, dat Nederland weer de eerste 'biljartnatie van Europa wordt. Het talent ervoor is aanwezig. In het Europees jeugdkampioenschap, dat in januari in Tours werd gehou den, eindigden Van der Smissen en Steures op de plaatsen een en twee. Daarna kwam België pas. Dat is tcch het bewijs. De vol maakte biljarter is volgens mij een man met het karakter van Henk Sdholte, de techniek van mij en de mentaliteit en het inzicht van Raymond Ceulemans. Van der Smissen en Steures hebben die ei- Steures is een neef van me. Ik heb hem tien jaar getraind. Als je hem ziet spe len, zie je mij, zoals ik een jaar of acht geleden was. Een van de redenen, dat ik weer ga spelen is, dat ik hem wil la ten zien hoeveel hij nog te leren heeft. Dat ie er nog niet is. Het is toch een te ken aan de want, dat een jongen als Bessems kampioen van Nederland 47-2 wordt met 45 gemiddeld. Toen Henk Schol te en ik er nog bij waren moest je 80 90 spelen om als eerste te eindi gen. De jeugd is er alleen maar bij ge baat, dat er meer tegenstand komt". Tini Wijnen is van mening, dat de biljart- sport in Nederland een gouden tijd te gemoet gaat. Niet alleen omdat er mo menteel veel jeugdig talent voorhanden is, maar ook omdat het bestuur van de KNB alles doet om de belangstelling voor de sport te stimuleren. Wijnen: ,,Ook internationaal wordt het aantrek kelijker. Toen ik nog in Europese kam pioenschappen speelde. Bedroeg de dag vergoeding negen dollar. Dat is nu op gevoerd tot twintig en de KNB wil er vijf endertig van maken. Ik vind dat een positieve zaak, want je speelt een stuk gemakkelijker als je weet, dat je finan cieel geen schade lijdt. Het is boven dien een leuk vooruitzicht voor de jon geren. Een stimulans om er nog meer voor te doen om de top te bereiken". Ook van z'n eigen toekomst heeft Wijnen grote verwachtingen. Per 1 mei vestigt hij zich in Kopenhagen, waar hij be drijfsleider wordt van een Biljartzaal met 25 wedstrijdtafels. Een van z'n voor naamste taken zal z.jn het kweken van interesse voor de kaderspelen bij De nen. die momenteel vrijwel uitsluitend belangstelling hebben voor het drieban den. Leren Wijnen: „Er is in Denemarken geen ka derspeler, die prestaties levert, welke tot de verbeelding spreken. De broers Thögerson doen dat bijvoorbeeld wel in het driebanden, rk stel me veel voor van Kopenhagen. Lesgeven is iets, wat ik graag doe. Ik heb het in de biljart- school van Henk Schol te al eerder ge daan en het ligt me wel. Ik heb boven dien bedongen, dat ik dagelijks vier uur kan trainen en dat in in Nederland aan nationale kampioenschappen en voor wedstrijden kan deelnemen. Die training is erg belangrijk voor me. Biljarten hoef ik niet meer te leren, ik moet al leen maar weer in het ritme komen". Tini Wijnen is veranderd. Via verzekeringen, de autohandel en een baan als public-relations-man bij „kruidendokter" van de Moosdijk is hij nu uitsluitend biljarter. De ambitie is groter dan ooit. In Wer- vershoof en eind volgende maand in Eibergen finale 47-2 wil hij het bewijs leveren. „Ik weet zeker, dat het me lukt. Het vooruit zicht van een goede baan in Denemarken is voor mij een geweldige stimulans". TON VAN DALEN (ADVERTENTIE) Je roept je schor, je blaast je blauw: een echte voetbalfan zwoegt even hard als de spelers. In de rust voel je iets kriebelen in je maag. Niet omdat 't 2-2 staat en de wind is straks tegen. Nee, je hebt trek. Kijk, als je dan-een ferm stuk kaas uit 't vuistje op zak hebt, dan zit je goed. '/K-^\r\ Doe dat es a.s. zondag, n Koppie, koppie. W ereldkampioenen motorcross niet in Sint-Antonius INDHOVEN Bij de internatio nale motorcross van Sint Antho- nis, die op 13 maart wordt ge houden, zullen de Belgische we reldkampioenen Roger de Coster (500 cc) en Joel Robert (250 cc) niet aan de start verschijnen. j" ^j de feitelijke opening van het teizoen krijgt de Zweed Ake Jonsson, ook dit jaar weer op Maico, geen kans zich te re vancheren. Vorig jaar leed ïonsson cp hetzelfde circuit een teslissende nederlaag in de Itrijd om het wereldkampioen schap tegen De Coster, halve de twee wereldkampioe nen zullen zo goed als alle pro minente rijders uit Zweden, Bel- tië, Duitsland, Engeland, Fin- end en Nederland aan de start verschijnen. Voor de race van de zijspannen, met inschrijvin gen uit vijf landen, is de Neder landse Europese kampioen Rikus Lubbers de grote favoriet. Prestalieloop A.V. Sparta (Van onze sportredactie) DEN HAAG Atletiekvereniging Spuria organiseert zondag in loop. Deelnemers moeten de vijf het Zuiderpark een prestatie- kilometer binnen 35 minuten af leggen. Voor de 7'A kilometer geldt een tijdslimiet van 55 mi nuten. De start is om 11.00 uur bij het Kleindierencentrum. Gerd Muller wil weg bij Bayern Miinchen BOEKAREST Gerd Muller, woensdag de maker van het doelpunt, dat Bayern München in de kwartfinales van het toernooi van de bekerwinnaars naast Steaua Rosso bracht, heeft gezegd dat Feyenoord belangstelling voor hem heeft. In een interview met het Roemeense sport dagblad ,,Sportul" zei Müller openhartig( ,,Het staat ab soluut vast, dat ik Bayern en de Bundesliga ga verlaten. Er zijn op het moment drie clubs die mij willen hebben: Feyenoord, Standard Luik en een Franse vereniging". Müller was de man, die Bayern op de Balkan redde. Aan een kant was hij niet zo gelukkig met het doelpunt. Bayern wil namelijk een enorm hoge trans fersom voor zijn topscorer ont vangen. Voorzitter Neudecker: „De firma Bayern München zal voor zijn vooraanstaande werk nemer Müller een schadeloos stelling verlangen van ongeveer 2.000.000 Mark". Di eui-tspraak verleidde „der Bomber" tot de bewering van de club misschien bewering ,.als ik dn de komende weken doelpunten blijf maken, zal de leiding van de club mis schien wel twee en een half min. voor mij vragen. Het zou voor mij waarschijnlijk beter zijn, als ik mij een beetje meer op de achtergrond hield, want an ders is er binnenkort op de hele wereld geen club meer die mij nog kan aantrekken". Maar ook als er een sensationeel hoge transfersom tegenover staat is Bayern niet genegen, zijn koningsschutter te laten vertrekken. Voorzitter Neudec ker: „Ik wil mijn standpunt over een mogelijk vertrek van Müller voor Bayern München eerst moet de Duitse voetbal bond een uitspraak doen over zijn transfersom. Ik zal in ieder geval mijn uiterste best doen Müller voor Bayern, München en Duitsland te behouden". WERVERSHOOF „Welbedankt hoor", snauwde Hans Vultink in de richting van Tini Wijnen. Vultink was te leurgesteld. Hij had voor de tweede maal in successie op de eerste dag van het nationaal kampioenschap ankerka der 71/2, dat onderdak heeft gevonden in een sfeervolle 'feestzaal in het landelijke Westfriese Wervershoof, een nederlaag moeten incasseren en reageerde zijn gram schap nu af op zijn concurrent. Hij verweet Wijnen, dat die vanaf de kant een iets te luide opmerking had ge maakt op het moment, dat Vultink dreigde Wijnen's neef Willie Steures in een moeilijke partij voorbij te streven. Het toeval wilde, dat Vultink op dat moment ketste en met een serie van 74 langszij kwam: 245245. Dat Steures, die uiter aard niets met het incidentje te maken had, daarna met 55 in eens naar de finish doorliep was geen opzienbarende gebeurtenis. De 22-jarige in dit kaderspel de buterende Nijmegenaar had im mers in de ontmoeting tegen de oud-kampioen al series van 71, 42 en 67 gescoord en had boven dien „moreel" opgedaan door een overwinning in elf beurten in zijn openingspartij tegen Van Leur. Vultink, in de eerste ronde in veertien beurten verrassend verslagen door Flip Beekman (300—274), miste de nastoot. Hij Vijftiende plaats Dianne de Leeuiv CALGARY Ondrej Nepa- la, de 22-jarige Tsjechi sche kampioen heeft bij de verplichte figuren van de strijd om het wereldkam pioenschap in Calgary een comfortabele voorsprong genomen op zijn naaste concurrenten. Nepala beëindigde de zes ver plichte figuren met 1153.5 punten en plaatscijfer 9. De Britse kampioen Haig Oundjian trok zich na vier verplichte figuren terug. Hij stond toen dertiende. Teammanager Bob Cooper gaf als reden op dat hij zich had geblesseerd, zijn trainer John Pierce zei echter dat dat er niets mee te maken had en dat Ound jian van plan was ermee op te houden. (Rusl.) 1062.5 pl.cijfer raakte uit haar evenwicht bij Do eindstand i.v een pirouette en kwam na een Ir,ln« 5od,nlM!lAwXpln P* y, (Ruil.) 421.8 plaaucljfor 9, 2. dubbele axel neer op twee voe- niui„ Smimovii-Andmj Sop ten. De jury beloonde deson- iRu»u 416.7 121,5). :i Jojo stut danks het programma van het Manuria'^Grotiii-Uwo KnKelmnni Russische duo met hoge cijfers: Did.) 109.8 (38). 8. Aimut Lehmann- 5,9 of 5,8 en slechts tweemaal 1 rlna'*TV] rnnj'evkwa11 407'8 5,7. Kow (RubI.) 404 (Of,). 412,5 (2K.0), 8. (O-Dld.) 1023.7 ^pl.cijfer <GB> 992.8" pl.cljfer 66.8. De Olympische en wereldkam pioene Beatrix Schub heeft na vier verplichte figuren bij het wereldkampioenschap een rui me voorsprong op de Canadese Karen Magnussen. De Neder landse Dianne de Leeuw staat op de vijftiende plaats. De stand \s 1. Beatrix Schuba (Ooat) 772.7 punten. 2. Karen Maxnussen (Can) 703.1 punten. 3. Zsuzsn Almnssv <HonK> 674.1 punten. 16 Dianne de Leeuw (Ned) 552.4 punten. In de naar alle waarschijnlijkheid laatste wedstrijd, die zij samen reden, hebben Irina Rodnina en Alexei Oelanov voor de vierde achtereenvolgende maal het we reldkampioenschap paarrijden veroverd. Op de ..Stampedb Corral" van Calgary bleek Oe lanov eens te meer de meerdere van zijn jonge vrouw Loedmila Smirnova, die samen met Anrei Soeraikin beslag legde op de tweede plaats. Toch was de harmonie in de be wegingen van de Olympische kampioenen minder groot dan gewoonlijk. Irina Rodnina schaatste een matte Kür. Ze Irina Rodnina en Alexei Oelanov op weg naar de wereldtitel. Voor de vierde achtereenvolgende en waarschijnlijk ook de laatste keer werd het Russische paar wereldkampioen. Gerd Müller wil weg bij Bayern München. Feyenoord heeft be langstelling voor mij", beweert hij. HEERENVEEN Friesland heeft de afgelopen winter weer geen elfstedentocht gehad, maar toch heeft zich een grote groep dagelijks inten sief voorbereid op de grote ijsmamthon. Voar deze groep organiseert het Friesch Dagblad op woensdag 15 maart op de kunstijsbaan Thialf te Heerenveen een grote ronden wed strijd. Maximaal tachtig rijders zullen 's avonds om half acht in deze alternatieve elfstedentocht van start gaan. Onder de deelnemers, bevinden zich naast vele rijders -van weleer ook nieuwe elfstedentocht rijders die helaas nog nooit de kans hebben ge had om mee te doen. Een van de bekendste deel nemers ia ongetwijfeld Jan van der Hoorn uit ',r" Aar, een van de vfjf rijders die in 1956 als eerste over de streep in Leeuwarden ging. Jeen van den Berg uit Heerenveen noemde dit een prachtig initiatief en schaarde zich direkt bij de deelnemers. Anderen die aan de start in Heeren veen verwacht worden voor de honderd ronden (40 kilometer) zijn o.a. Bennie van der Weide uit Heerenveen en Jan Kruithof uit Havelte. Spurs leende Mullery uit LONDEN Alan Mullery, ach terspeler In het Engelse elftal tijdens het wereldkampioen schap in Mexico, Is door Totten- ham Hotspur uitgeleend aan de twcode-dlvisleclub Fulham Mullery zal een maand voor Fulham, dat dreigt te degrade ren, uitkomen. Bij de spurs stond Mullery sinds eind oktober niet meer in het eerste elftal wegens een hard nekkige heupblessure. Hij schijnt nu getuige enkele wed strijden in het B-team van de Spurs hersteld te zijn. had opnieuw ondervonden, dat het afgelopen is met de periode, waarin hij zich zonder optimale voorbereiding in een biljartkam pioenschap kon storten. Vultink had een waarschuwing gehad bij het bandstoten in Utrecht, waar hij ternauwernood aan ne derlagen ontsnapte. Maar nu was het zover. Beekman's uit schieter want zo mag die overwinning van de Amster damse caféhouder rustig gekwa lificeerd worden was nog nfet genoeg geweest. Vultink strui kelde ook over de geldingsdrang van de jeugd. Voor het eerst sinds vele jaren nam Vultink na de eerste dag de voor zijn doen oneervolle zesde plaats op de ranglijst in. „Toen ik ..en nog vijf" hoonje, stierf ik bijna van de zenuwen." zei de Amsterdammer Flip Beekman na zijn sensationele zege op Hans Vultink. Beak- man, die als niet-geklassificeerd speler voor dit toernooi is uitge nodigd, versloeg de veelvuldige kampioen in veertien beurten: 300—274. „Het is geloof ik wel de eerste keer, dat ik van Vultink heb ge wonnen", aldus de overgelukki ge Amsterdamse caféhouder, die in de biljartsport nooit een rol van betekenis heeft kunnen spelen. Met series van 51. 40. 53 en 43 had Beekman Vultink ach ter zich kunnen houden tot de dertiende beurt, toen de Groen- loër met een reeks van 74 op winst kwam te staan: 252—273. Vultink liet echter een redelijke positie op het biljart achter en daaruit behaalde Beekman een slotrceks van 48. Vultink kon nog remise maken, maar na een punt in de nabeurt was het mis. Hij nam toen zijn neder laag nogal laconiek op „het geeft niet. er komen nog zes partijen". Eerlijkheidshalve voegde hij eraan toe: Ik was te weinig geconcentreerd, had er de kop niet bij". Met Steures bleven op de eerste dag alleen titelverdediger Jeon Bessems en Tini Wijnen onge slagen. Beekman namelijk werd gisteravond door Van Leur weg gevaagd: 30037 in vijf beur ten. Bessems, die vooral in zijn eerste partij tegen Rijvers noRol moei te had met het vreemde mate riaal, maar desondanks in acht beurten won (300—94), was lo- ter ook onbereikbaar voor Van Nijnatten: 300—184 in negen beurten. l'IUIagen Hrilt ronde: Ttnl Wijnen 300 10 170 80 00 Bert van NIJnatlen 97 10 48 9.70 Jean Beitema 300 8 113 37 80 Louis Rijver* 94 8 28 11.78 Lambert van Leur 171 11 M 15.84 Willi.- Steure» 300 11 91 27.27 Tweede ronde: Rijver. Wijnen Benem* Vnn Nijnatten 101 9 47 11.22 300 6 113 60 00 37 8 30 7.40 31.67 27 27 IJshockeyduel eindigde met vechtpartij BOEKAREST Nn de vijfde dag van het wereldkampioenschap Ijshockey In de C-klassc hebben Italië en Oostenrijk dc leldlijg. Italië won met 80 van Dene marken, terwijl Oostenrijk met 42 zegevierde over Bulgarije. Het Nederlandse team verloor van Hongarije. De tussenstan den waren 1—1 4—0 en 1—0. Vijf minuten voor het einde van de ontmoeting tussen Hongarije en Nederland ontstond een mas sale vechtpartij. Het was het slot van een keiharde wedstrijd. In totaal werden tien match-pe- nalties uitgedeeld. SUnd 1. Italic 4 4 0 0 8 24—4 2. O.stonrljk 4 4 0 0 K 16-9 3. Hon ku rijp 4 2 0 2 4 23IS 4. Comm. China 4 2 0 2 4 14-11 6. BulKhriJp 5 2 0 3 4 IB—11 5 1 0 4 2 11-21 4 0 0 4 0 7—al 7. Denemarken DORTMUND— De zesde landen- wedstrijd tussen de herenhand- balploegen van West-Duitsland en Rusland, die gisteren in Dordt- mund is gespoeld, is door Rus land met 15-13 gewonnen. Bi| rust hadden de Russen reedi een voorsprong van 8-4.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11