„Niet sterft. belangrijk hoe je maar hoe je leeft Slotfase proces tegen dertien niet-blanken New Hampshire alleen van belang voor Democraten CeidóGSouAO/nt Maand voor schrijven van dreigbrieven Op tijd! de postgiro Reeds 17 doden in Barcelona Jack Roy terug van Angolees front: LEIDSE COURANT In New Hampshire zijn vandaag de presidentiële voor verkiezingen gehouden. Senator McGovern van Zuid- Dakota in gesprek met een fabrieksarbeidster tij dens de verkiezingscampagne Mr. v. d. Poel burgemeester van Ter Aar DEN HAAG Tot burgemeester van Ter Aar is benoemd mr. H. J. van de Poel te Den Haag. Mr. v.d. Poel is oud-staatssecre- tans van CRM in het kabinet De Jong; hij is lid van de KVP. WASHINGTON (AFP) De voorverkie zingen die vandaag in de kleine staat New Hampshire in het noordoosten van de VS zijn gehouden, betekenen zoals elke vier jaar de start voor de hordenloop die aan de presidentsver kiezing in november a.s. voorafgaat. Voor de nationale partijconventies deze zomer, waarop de democratische en rupublikeinse partij hun kandidaten het presidentschap en vice-presi- dentschap kiezen, gaan talrijke politici die er van dromen in het Witte Huis te komen, het in 24 voorverkiezingen tegen elkaar opnemen. Dit jaar zijn alleen de democratische voorverkie zingen van belang. Aan de republi keinse kant heeft president Nixon twee maanden geleden laten weten dat hij zich kandidaat stelt. Wat de democraten betreft, is de strijd nog grotendeels open. Voor hun con ventie, die begin juli in Miami wordt gehouden, zijn nóg allerlei verrassin gen mogelijk. Senator Edmund Mus- kie uit Maine is nog steeds favoriet, maar hij heeft niet een zodanige voor sprong dat hij zeker van de democra tische kandidatuur is. Volgens de jongste opiniepeilingen volgt senator Hubert Mumphrey hem op de voet. Deze was bij de vorige presidentsverkiezin gen in 1968 de kandidaat van de de mocraten, met Muskie als kandidaat voor het vice-presidentschap. Zij leden toen de nederlaag tegen resp. Richard Nixon en Spiro Agnew. Muskie heeft nu zowel rechts als links concurren ten, die weliswaar weinig kans op suc ces hebben, maar die zich alleen in de strijd mengen in de hoop hun prestige te vergroten. Als de man uit Maine in de voorverkiezingen niet een ruime voorsprong behoudt en ook Humphrey niet duidelijk zijn kracht en populari teit kan aantonen zal de Democrati sche partij wellicht de impasse door breken door een beroep te doen op se nator Edward Kennedy, die tot dusver heeft verzekerd dat hij geen gegadig de voor het Witte Huis is. Motie tegen premier Heath verworpen LONDEN (AFP) Het Britse Lagerhuis heeft met een meer derheid van 47 stemmen een motie van wantrouwen verwor pen, die de Labouropposotie te gen c!c regering-Heath had inge diend omdat deze gepoogd zou hebben het parlement met be trekking tot de EEG-kwestie te „muilkorven". De conservatieve regering kreeg 317 stemmen, de oppositie 270. De Wageningse brandweer had gisteravond handen vol werk. Vroeg gemeentehuis waardoor de raadszaal en de zolder totaal verwoest werden. De schade loopt in de hon derdduizenden guldens. Op de foto brandweerlieden die de brand trachten te bedwingen. Later op de avond brak brand uit in een studentensociëteit. De nog aanwezige mensen konden zich via de brand trap in veiligheid brengen. Het eeuwenoude gebouw brandde tot op de grond toe af. Parijs Restaurant Maxim's gedegradeerd PARIJS (Reuter) Maxim's, wellicht het befaamdste restaurant van Frankrijk, zal worden onttroond in de nieuwe Guide Kleber een toon aangevende gids voor gastronomen. Een woordvoerder van de uitgever van de Guide Kleber zei maandag dat behalve Maxim's ook twee andere beroemde Parijse Restau rants worden gedegradeerd: Fouquet's aan de Champs Elysées en Drouant. In plaats van het rode haantje met kroontje symbool voor ..een van beste keukens van Frankrijk" krijgt Maxim's in de nieuwe Kleber nog maar een ongekroond haantje, het symbool voor ,,een prima restaurant". Hetzelfde lot trof Drouant en Fou quet's, d:e het voortaan met een wit haantje „klassiek restaurant" moeten stellen, terwijl de vorige editie van Kleber hen nog een rode haan toekende. Redenen voor de degradatie zijn niet genoemd. BARCELONA (AP) Onder de ruines van het te Barcelona in gestorte flatgebouw zijn tot nu toe zeventien doden gevonden. Het aantal vermisten bedraagt ongeveer dertig. De politie is van oordeel dat de ontploffing die tot de ramp heeft geleid wel eens opzettelijk j geweest kon zijn. Ergens in het i puin heeft men een aantal lege I pistoolpatronen gevonden. Het woord „sabotage" is evenwel i.og niet gevallen. In de afgelo- I pef> week hebben zich in gebou- I wen te Barcelona zeven bomont- ploffingen voorgedaan. De magie van de reclame /^EVARIEERD is het wapenarsenaal waaruit de reclame put om de lezers, kijkers en luisteraars tot belangstelling en daarna tot kopen te prikkelen. Sommige reclame-specialisten houden het meest van de methode „recht voor zijn raap"; die is bestemd voor de mannen, vrouwen en jongemensen die niet houden van zaakjes waarom heen doeken gewikkeld zijn. Andere reclame-makers houden de reclame het liefst een beetje in de sfeer van de magie; ze hebben ontdekt hoe het „onbekend maakt onbemind" niet van kracht is, wanneer hun aanbevelingen een scheut mystiek en quasi-wetenschappelijkheid meekrijgen. Zoals de moderne wetenschap uitpuilt van de ,,-ologiën" zo heeft de reclame een eigen begrippentaaltje ontwikkeld; werkwoorden die eindigen op ,,-iseren" hebben iets van de magische uitstraling waardoor sommige mensen verlokt worden om het produkt, dat psychologisch zo verpakt wordt, te proberen. Wanneer de S.T.E.R. dan nog als extra-hulpkrachten een paar mysterieuze, fluwelige stemmen laat aanrukken, wanen belangstellende luisteraars zich helemaal in een sprookjessfeer. Speciale aanbieding van de Spoorwegen I kE CHEF van het reizigersvervoer bij de Nederlandse Spoorwegen, drs, Van Strien, vergelijkt het 65 -tarief van de Spoorwegen met de speciale aanbiedingen van bekende bakkers- en kruidenierscon cerns: klant en leverancier moeten er beter op worden. En de resultaten van het 65+-tarief hebben drs. Van Strien bewezen, dat deze bijzondere service aan de bejaarden niet alleen een sociale maatregel is, maar een commercieel goedoverwogen en succesvol initiatief. Bejaarden die bij het dure tarief van vroeger beslist geen strikt-noodzakelijk reisje gemaakt zouden hebben, stappen nu vrij gemakkelijk in de trein. Wanneer de speciale aanbiedingen van de N.S. voor jongemensen en de 65-plussers zo'n succes voor de Spoorwegen zijn. moet men in Utrecht toch maar eens gaan nadenken of bijzondere gezinstarieven ook geen succes voor klant en leverancier kunnen worden. Juist ge zinnen met kinderen, die niet onder de tien jaar zijn, bedenken zich wel tienmaal vóór ze aan de trein de voorkeur geven boven de auto. Want in hun geval wordt de trein een luxe, terwijl de auto een economisch-voordelig vervoermiddel blijkt. Er zou geëxperimenteerd kunnen worden met bijzondere tarieven voor deze categorie van vrijdagavond tot en met zondagavond. De N.S. steunt dan bovendien minister Drees in zijn i om autowegen op het punt van het recreatie-verkeer wat mine uk te maken. Drs. Van Strien zal om zijn eigen woorden te ruiken dan ver moedelijk nogmaals ervaren, hoe bewuste gezinnen „niet het gevoel zullen hebben dat ze bij de N.S. van de bedeling leven". Op het terrein van de Harvard Universiteit zijn 500 zwarte kruisen neergezet door leden van het Pan- Afrikaanse Bevrijdingscomitéé en de Harvard-Radcliffe vereniging van Afrikaanse en Afro-Amerikaan- se studenten. De kruisen werden geplaatst ter herdenking van de Afrikanen die door Portugezen zijn gedood. Het protest is gericht tegen Gulf Oil, die de grootste Amerikaanse investeerder fn de Portu gese gebieden van Afrika zou zijn. In Londen wordt de lente lang zaamaan binnengeveegd.- On danks wat regen toonden modellen v DEN HAAG (ANP) In de Zuidafrikaanse stad Pietermaritzburg is vandaag de slotfase begon nen van het langste proces in de Zuidafrikaanse geschiedepis: het proces tegen dertien niet-blan ken, die terecht staan onder de „wet op het ter rorisme". Het proces werd geopend op 2 augus tus 1971, dezelfde dag waarop het proces tegen deken French-Beytagh begon, die onder de wet op het terrorisme tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De dertien verdachten negen Afrikanen, twee In diërs en twee kleurlingen werden in februari van vorig jaar tijdens een grote arrestatiegolf gear resteerd. Volgens de aanklacht zijn ze lid van een ondergrondse beweging, mode-De verdachten wordeni beschuldigd van het recrute- huis, Beige, al twee onderdelen van de voorjaarscollectie. Links een „zonnebloemig" jasje, gedra gen op een crème pantalon. Rechts een veelkleurige katoe nen jurk. ren van tenminste 32 mensen in Zuid-Afrika om in Zambia een politieke en militaire opleiding te volgen van het streven om de Zuidafrikaanse re gering met geweld en met buitenlandse hulp om ver te werpen; van het helpen van Zuidafrika nen om het land illegaal te verlaten en aan de politie te ontkomen, en van het inzamelen van gelden om de recruteringscampagne te financie ren. De verdachten geven toe dat ze lid zijn van de NEUM, ze hebben volgens hun verklaring al leen mensen gerecruteerd voor het volgen van een politieke opleiding in Zambia en zijn tegen stander van het gebruik van geweld. De bewijsvoering van de openbare aanklager is j grotendeels gebaseerd op verslagen van bijeen- J komsten, waarop „agenten uit Zambia" Zuid afrikaner. hadden aangespoord in het buitenland een militaire opleiding te volgen. De getuigen, die op deze bijeenkomsten aanwezig zouden ztjn geweest en de verslagen hebben opgesteld, blij- ven op last van. de rechtbank anoniem. Velen van hen zijn mensen, die tijdens dezelfde arres tatiegolf als medeplichtigen zijn opgepakt en be dreigd zijn met strafvervolging of voortdurende hechtenis als ze niet als getuige a charge wilden optreden. Fabriek voor vuurwerk totaal verwoest CHICAGO (UPI/Reuter) Een grote vuurwerkfabriek in Or- land Park. een voorstad van Chicago, is gisteren door een reeks enorme ontploffingen vol ledig verwoest. Er zijn drie do den gevallen. Tenminste dertig mensen liepen verwondingen op. Van tie fabriek is mets meer over dan een rokende puinhoop. AMSTERDAM (ANP) De politie gelastte de evacuatie van alle mensen die binnen an derhalve km van de fabriek wo nen. Tot ver in de omtrek sneu velden ruiten. - De Amsterdamse politierechter heeft tegen de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het nieuws dat grote Nederlandse be drijven geen koffie uit Ango- heeft de verzetshaarden van de bevrijdingsbeweging M. P. L. A. in de oerwouden van de Portugese kolonie nog niet bereikt. Daarvoor verschijnen de kranten er te laat en te onregelmatig. Maar de Canadees Jack Roy, juist terug van het An golese front, heeft inmiddels van de boycot gehoord. ..Een nuttige aktie" zegt hij met eer strijdbare grijns. „We moeten Portugal financieel en economisch zien te ver stikken". t-'an oorsprong is Jack Roy werktuigkundige. Maar sinds 1968 heeft hij zich in dienst van de Angolese vrijheidsbe weging gesteld. Hij is net weer vier maanden in de Portugese kolonie geweest om films en dia's te maken die de wereld kunnen vertel len wat er in het gebied pre cies aan de hand is. De ko mende week reist hij Neder land rond om lezingen te ge ven. We ontmoetten hem in het Amsterdamse hoofdkwar tier van het Angola-Comité. Hij borduurt door op het the ma van de economische ver stikking. „De bevrijdingsbe weging heeft juist in het zui den van het land bij de Cu- nenerivier zijn zesde militai- ïe frontlijn in beweging ge zet", zegt hij. „De strijd is gericht tegen de hydro-elek- trische centrale en het be- vloeiingsproject, waarin de Portugezen en de Zuidafrika nen samenwerken. Wanneer onze guerrilla's dit soort pro- jekten aanpakken, gaat dat onze tegenstanders enorm in de papieren lopen en draaien we ze op de duur financieel de nek om". De opmerking dat dergelijke kostbare installaties toch nuttig zijn voor de toekomst van een ontwikkelingsland, doet Jack Roy bitter lachen. „We hebben er niks op tegen dat ze nuttig zijn voor Ango la", zegt hij, „we hebben iets tegen de manier waarop Volgens ons kun je het geld beter eerst steken in volks gezondheid en onderwijs. Volgens ons moet het ge bruikt worden om van de Angolezen een vrij volk te maken met een eigen onaf hankelijke toekomst". Nu strijdt de M.P.L.A. al elf iaar voor die vrijheid. Zelf geeft hij op, dat slechts 20 procent van de bevolking van 5.5 miljoen tot de bewe ging behoort, verspreid over 30 tot 40 procent van het land. Het gaat kennelijk langzaam. Er is geen einde in zicht. is dat al die duizenden doden en gewonden waard? Zijn antwoord is er typisch een van een jonge revolutionair. „Het is niet belangrijk hoe ie sterft", zegt hij. „Het is belangrijk hoe je leeft. Als je denkt dat daarginds niet een regelrechte oorlog woedt, net als in Vietnam, vergis je je lelijk. Hier mijn notitieboekje. Een willekeurige dag aan één van de fronten: 85 Portuge zen gedood en 30 gewond. Aan onze kant 6 doden en 9 gewonden. Onder die 6 wa ren 3 vrouwen en 3 kinderen. Onze guerrilla's krijgen ze niet te pakken. Daarom ver grijpen ze zich aan vrouwen cn kinderen. Ach, huh grondtroepen stellen Ze heb- eigenlijk n ben hun overmacht te dan ken aan hun helikopters en bommenwerpers. Daarom zijn de NATO en de regerin gen van de westelijke landen verantwoordelijk voor de oorlog in Angola omdat ze de Portugezen toestaan Franse helikopters en Ameri kaanse bommenwerpers te gen ons te gebruiken, die na palm gooien op de dorpen en dit de belangrijke cassave- oogsten vernietigen met de zelfde ontbladeringsvergiften die in Vietnam worden ge bruikt. Anders zoil' onze zaak er veel gunstiger voorstaan. Nu moeten we bij gebrek aan cassave de mensen eerst he lemaal omschakelen op een nieuw dieet en ze bijvoor beeld mais leren planten Daarmee gaat kostbare tijd verloren". Roosendaal wegens bedreiging de directeur van een groothandel in i bedreiging met brandstichting een rdclljk met een proeftijd van twee 61-jarige assuradeur P. J. J misdrijf tegen het leven v; cosmetica in de hoofdstad maand gevangenisstraf jaar geëist. De directeur, J. Brandsma uit Amstelveen, had vorig jaar oktober van J. dreigbrieven ontvangen waarin o.m. stond dat hij afscheid van zijn familie moest nemen en dat benzinebommen door zijn ra men konden vliegen. De assuradeur, die volmondig toegaf de brieven te hebben geschreven zei dat ze „het laatste middel" waren geweest waarmede hij ge poogd had van een strop van cosmetica voor een waarde van 6000 af te komen. Zijn vrouwelijke kennis had een contract getekend met de groothandel, waar hij vanaf wilde. Wie doet je wat met zo'n hoed. Op een regenachtige dag kan een der gelijk hoofddeksel de zon tevoorschijn toveren. Het materiaal is zacht rose organza. Vier ontsnapte gevangenen aangehouden GRONINGEN (ANP)— In de af gelopen nacht zijn op de Grote Markt in Groningen drie man nen aangehouden, die zondag avond zijn ontsnapt uit het huis van bewaring in Amsterdam. In Utrecht werd gisteravond een ontsnapte uit het Groningse Mesdagasiel aangehouden. Het drietal had in Amsterdam een tralie van de gevangeniskeuken doorgezaagd en wist zo te ont komen. Het betreft de 20-jarige C. A. C. die in voorarrest zat wegens diefstal met geweld, de 23-jarige A. J. C. A.. beschul digd van valsheid in geschrifte en de 20-jarige R. B„ beschul digd van diefstal met braak. De mannen worden nog in Gronin gen door de politie vastgehou den wegens diefstal van een le ren jack uit een woonboot. In Utrecht werd op verdenking van diefstal aangehouden P. H. van der V. De man was op 31 januari jl. ontsnapt aan zijn be waker van het Mesdugnsiel, toen die hem naar een tnfclten- niswedstrijd bracht. Toen de be waker hem aan het einde van de avond kwam halen bleek Van der V. nooit bij het tafeltc- nissen aanwezig te zijn geweest. Beate Klarsfeld ketent zich vast I-A PAZ (Reuter) Beate Klars feld en de 67-jarige mevrouw Ita Halaunbrenner die samen 1 naar Bolivia zijn gegaun om 1 aan te tonen dat de Boliviaanse zakenman Klaus Altmann in werkelijkheid de oorlogsmisda- diger Klaus Barbie is, hebben zich enkele urenlange aan een t bank in een drukke straat in La Paz vastgeketend uit protest te gen het uitblijven van maatre gelen van de zijde van de Boli viaanse autoriteiten tegen Klaus Altmann. dab makkelijk! Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9