NS optimistisch over vakanties Korter Fokker werken bij -Dordrecht Buma maakt van liedboek „unvollendete Bisschoppen conferentie VS openbaar Trein met alle gemakken Nederlandse ambassade in Mongolië Speurtocht naar: Anita Pothuis verloopt wat Beslissing 2e luchthaven duurt jaren Judo voor trein conducteurs bii -KERK EN WERELD- Geen twijfel aan geldigheid nuntiatuur DINSDAG 7 MAART lb/2 PAGINA 7 Een groep studenten van de universiteit van Amesterdam heeft gisteren op originele wijze geprotesteerd tegen de verhoging van de collegegelden. Zij beplakten de ingang van de Oude Manhuispoort met goud en zilver, hiermee te kennen gevend dat studeren een kostbaar zaakje wordt. Zweedse koning verliest ook laatste macht i STOCKHOLM (UPI) Een Zweedse parlementscommissie heeft ko ning Gustaai Adolf formeel op «Ie hoogte 'gesteld ,van een voorgestel de grondwetswijziging, die de koning zijn laatste macht zal ontne men. Op grond van het door de commissie opgestelde amendement verliest de koning het recht de wekelijkse kabinetsvergaderingen voor te zit ten en tijdens een regeringscrisis een kabinetsformateur aan te wij zen. Die laatste taak zal worden overgedragen aan de voorzitter van het parlement. De koning bezit heden ten dage theoretisch nog de bevoegdheid zijn veto uit te spreken over een kabinetsbesluit, maar dat is deze eeuw niet meer voorgekomen. De grondswetswijziiging moet door twee opeenvolgende parlementen worden goedgekeurd. Maar de veranderingen zullen niet van kracht worden zolang de 89-jarige Gustaaf Adolf nog leeft. UTRECHT (ANP) De Ne derlandse Spoorwegen zijn optimistisch over de ont wikkeling van het toerisme per trein in het komend seizoen. De ervaring heeft volgens mr. G. H. Rameij- er, chef toerisme van NS. geleerd dat de omzet aan reizen bij een loonstijging van tien procent met acht tien tot twiintig procent toe neemt. „De vakantiereis is een artikel, dat men niet meer wil missen", zei hij gisteren ter gelegenheid van de presentatie van een uit verschillende lig-, zit-, slaap- en restauratierijtuigen bestaande trein die ook deze zomer weer door de reisbureaus zal worden gehuurd voor het vervoer van hun klanten naar tal van vakan tieoorden in het buitenland. De showtrein maakt deze maand een rit langs vijftien Nederland se steden zodat de vakantiegan gers al vast kunnen gaan bekij ken wat hun te wachten staat. Er zijn weliswaar veel meer toe risten die het luchtruim kiezen inpiaats van het spoor, maar met de groei van de toeristen- markt profiteren toch ook de spoorwegen mee. Er komt steeds meer belangstelling voor J relatief korte treinreizen (over afstanden van minder dan 500 kilometer), men maakt dit soort reisjes vaker per jaar én er valt een sterke toeneming te constateren van het toerisme buiten het gewone seizoen. Watertoren barst open DEN HAAG (ANP) Nederland en de Mongoolse Volksrepubliek hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. De landen zijn overeengekomen diplomatieke vertegenwoordigers uit te wisse len op het niveau van ambassa deurs. In Buiten-Mongolië werd in 1924 de volksrepubliek geprocla meerd, waarmee dit land de tweede socialistische staat ter wereld werd, na de Sovjet-Unie. Naar verluidt is sinds het op laaien van de Chinees-Russische grensgeschillen een sterke Rus sische troepenmacht, voorzien van uiterst moderne wapens, in de Mongoolse volksrepubliek ge stationeerd. BRUSSEL ANP In Fe- luy, een Belgische ge meente in het Waalse landsgedeelte, is gisteren een splinternieuwe water toren opengebarsten. Er vloeide 2 miljoen liter wa ter uit, die arbeiders en barakken meesleurde. Ze ven mensen werden ge wond, van wie twee vrij ernstig. De metalen 52 meter hoge watertoren was pas ge reed gekomen. Men was bezig, de toren met water te vullen, toen plotseling het bolvormige reservoir van de toren het begaf. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft n[og geen enkel aanknopingspunt in de raadselachtige verdwij ning van Anita Pothuis. Het 12-jarige schoolmeisje pit Rotterdam is nu al vier weken spoorloos. Vier recher cheurs van de afdeling opsporing minderjarigen houden zich op het ogenblik nog met de zaak bezig. ,,Het onder zoek verloopt een beetje", zegt adjudant De Regt, die het onderzoek samen met inspecteur Van Veen leidt. „Het aantal tips wordt beduidend minder. De tips die nu npg binnenkomen, zijn in hoofdzaak van paragnosten en wpr- den serieus nagetrokken". Maandagmiddag 7 februari om niets". Het boekje Flame, de kwart over een verliet Anita hengst van het eiland Azril", haar ouderlijk huis aan de dat ze thuis was komen halen. Noordsingel in Rotterdam. Is evenmin teruggevonden. Sindsdien heeft niemand haar Bij de Rotterdamse politie kan Op weg naar men onmogelijk zeggen, of het FLENSBURG (DPA) Twee met machinepistolen gewapende mannen hebben in de Noord- duitse stad Flensburg een geld transport overvallen en 420.000 mark buitgemaakt. Zij zijn ver moedelijk verdwenen in de rich ting van de Deense grens. SCHIPHOL (ANP) De directie van Fok- ker-VFW n.v. deelt mede. dat na over leg met de ondernemingsraad en de vak verenigingen ter plaatse bij de arbeid- inspectie te Dordrecht een aanvraag is ingediend voor werktijdverkorting in haar produktie-afdelingen te Dordrecht en Papendrecht. „Deze maatregel is onvermijdelijk gewor den door temporisering van de F 27 Friendship produktie in afwachting van mogelijke nieuwe opdrachten, en door verenigingen ter plaatse bij de arbeids- duktie van de VFW'614," aldus Fokker. „Het streven is er op gericht om deze werktijdverkorting zoveel mogelijk over het personeel te spreiden, waardoor ca. 900 medewerkers een of meer dagen per week niet zullen kunnen werken. De aan vraag is voorlopig voor 6 weken". Voor het betrokken personeel betekent de ingedien de aanvraag intussen alleen, dat het meer vrije tijd krijgt, want Fokker heeft verklaard er voor te zullen zorgen, „dat de wettelijke uitkeringen die betrokkenen ontvangen voor niet gewerkte dagen zullen worden aangevuld tot het normale loon". De temporisering van de F 27 Friendship is een gevolg van de depressie in de gehele burger luchtvaart waardoor de vraag naar nieuwe vlieg tuigen wat is gedaald. „Met een orderlijst van 582 toestellen is de Friendship een enorm succes geweest, maar langzamerhand neemt de behoefte af. We moeten de produktie daarom op een laag pitje zetten," aldus Fokker. DEN HAAG ANP Het ka binet zal op zijn vroegst over ongeveer twee jaar een besluit kunnen nemen over het al dan niet aanleg gen van een tweede natio nale luchthaven. De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, mr. H. Raben heeft dit gisteren verklaard in een bijeen komst met leden der Ne derlandse vereniging van lucht- en ruimtevaart pu blicisten. De heer Raben merkte o.m. op dat er thans een planning groep tweede luchthaven enige maan den aan het werk is die het ka binet moet adviseren bij zijn be sluitvorming. Die planning groep heeft ten minste twee jaar nodig om, rekening hou dende met alle aspecten, tot een verantwoord advies te kunnen komen. Ir. F. Th. Segers, hoofd van die groep, zei dat het Centraal Planbureau verzocht is de kos ten baten analyse op te stel len van een mogelijke tweede luchthaven. Daarin moeten wor den gewaardeerd de veiligheid, de recreatie de geluidshinder, de groei van het luchtverkeer, het effect van de burgerluchtvaart voor de nationele economie, Daarnaast moet o.a. aandacht worden geschonken aan de pla nologie, de ontwikkeling der vliegtuigtechniek, de luchtver keersleiding, aan- en afvoerwe- gen, de inzichten over luchtha- venaanleg en de wisselwerking tussen verkeer van en naar luchthavens en militaire bases, en meteorologische omstandig heden. Verbod voor gebruik van walkie-talkies DEN HAAG (ANP) Het zonder machtiging aanwezig hebben van walkie-talkies moet naar het oordeel von de ministerraad verboden worden. In zijn giste ren gehouden extra-vergadering is de raad akkoord gegaan met een desbetreffend voorstel tot wijziging van de telegraaf en te- lefoonwet 1904. In de laatste jaren is het gebruik van walkie-talkies, officieel aan geduid als radio-elektrische zendinrichoingen, sterk toegeno men. Over dat gebruik werden veel klachten vernomen meisje is verdronken, dan wel het slachtoffer is geworden van een misdrijf. „Er is geen enkele aanwijzing, in welke richting ook", aldus adjudant De Regt. De politieman acht een verband met de verdwijning van de Rot terdamse jongen Hans Jansen uitgesloten, hoezeer dat ook voor de hand lijkt te liggen. Hans ir. iets ouder dan Anita, woont aan dezelfde singel en Is, evenals het meisje, de helft van een tweeling. Volgens bevindin gen van buurtbewoners, die zich actief met de verdwijningen be zighouden, zou de jongen zich in homofiele kringen in Amster dam bevinden. Vrijwillig of ge dwongen, dat staat niet vast. De ouders van Anita, die 10.000 gulden hebben uitgeloofd voor de „gouden tip", sluiten de ge dachte van verdrinking vrijwel uit. Hun dochtertje kan uitste kend zwemmen. De familie Pot huis wordt in die mening nog ges'erkt door het feit, dat het dreggen in de Rotte en aangren zende sloten ook na diverse ke ren niets heeft opgeleverd. Ook op de plaats die de Utrechtse helderziende Gerard Croiset aanwees, werd niets gevonden. De ouders van Anita hebben de paragnost tot dusver niet op nieuw ingeschakeld. (Van onze correspondent HENGELO - 36 Twentse trein conducteurs hebben In navol ging van collega's (16) uit Zut- phen besloten een cursus zelf verdediging te volgen „om zoals de chef passage- en expe ditie van het Hengelose station het uitdrukt de mensen wat meer zelfvertrouwen te geven wanneer er eventueel moeilijk heden In de treinen dreigen". De cursus die 10 weken duurt wordt gegeven door een N.S.- functionaris uit Utrecht die ge gradueerd is in judo. Het invoeren van het Interker kelijk „Liedboek voor de kerk", waarop men in pro testantse kringen al jaren wacht, blijkt vastgelopen te zijn op een verschil van me ning met het BUMA, (het bureau dat de uitvoerings rechten voor muzikale pro- dukties beheert). „Hervormd Nederland" schrijft hier over naar aan leiding van mededelingen van het moderamen der sy node: „Hoewel de protestant se kerken eraan willen vast houden dat men de gemeen tezang moeilijk met een „uit voering" gelijk kan stellen, zoals die bijvoorbeeld in een concertzaal plaatsvindt heb ben de kerken de Interkerke lijke Stichting voor het Kerk lied gemachtigd toch met het BUMA te onderhandelen, omdat men de plaatselijke kerken en gemeenten graag wil vrijwaren straks last van de inspectie van het BUMA te krijgen, als er uit het lied boek wordt gezongen. Dit besluit werd mede geïnspi reerd door de soepele hou ding, die het BUMA het vo- 55 rig jaar aannam, na eerst een vinnig artikel in zijn blad „Auteurbelangen" (waarin allerlei onzinnige aantijgingen aan het adres van de kerken voorkwamen) te hebben opgenomen, aldus het moderamen. Het leek toen voor het BUMA meer een „principiële" kwestie te zijn dan de wens van de kerken een nieuwe bron van inkomsten te ma ken. Maar dat bleek toen puntje bij paaltje kwam- een vergissing te zijn. Er worden nu, aldus het moderamen, voorwaarden gesteld, waar door de verkoopbaarheid van het liedboek in gevaar zou komen en waardoor de Stich ting wel eens in financiële moeilijkheden zou kunnen geraken. Er doet zich blijkbaar een im passe voor die de verschij ning van het liedboek op de lange baan zou kunnen schuiven als er niet snel een oplossing wordt gevonden. Een trieste zaak, stelt Her vormd Nederland. Als het BUMA zijn houding niet snel wijzigt komt het liedboek er niet meer aan te pas. Efficiency bisschoppen synode groter Paus Paulus heeft de raad van bisschoppen bij het secreta riaat-generaal der bisschop pensynode opdracht gegeven om voorstellen te doen voor een efficiëntere werkwijze der synode. Hij deer dit tij dens de audiëntie, waarin hij de vijftien nieuwe leden van deze bisschoppenraad ont ving. De paus zei hen dat zij voor hun voorstellen gebruik kon den maken van de kritiek die er tijdens de synode op de werkwijze gerezen is. Een tweede opdracht houdt in dat de bisschoppenraad zal moe ten nagaan wat er in de vol gende bisschoppensynode aan de orde dient te komen. De paus verklaarde zijn toe hoorders, dat hij de laatste synode van vorig jaar herfst bijzonder geslaagd vond, want zo zei hij de leer over het priesterschap, in het bijzonder over het heilige celibaat, werd verdiept, ter wijl de bevordering van de rechtvaardigheid in de we reld nieuwe impulsen kreeg. Ook zei de paus dat de sy- nodalen hadden gewerkt in een geest van broederschap en vrijheid en in het besef van eigen verantwoordelijk heid. Bisschoppensynode in Rome: volgende keer efficiënter Kerken gehinderd bij ontwikkelings samenwerking De kerken worden volgens ds. Ch. Koetsier van het Alge meen Diakonaal Bureau der Gereformeerde Kerken be lemmerd, zowel bij de op voeding van de eigen leden om de juiste relatie te leg gen tussen geloof en ontwik kelingssamenwerking als bij de toetsing van het ontwikke lingsbeleid van overheid, po litieke partijen en bedrljfsle- De centrale commissie van de diocesane pastorale raad van Roermond geeft binnen kort een brochure uit met een letterlijk verslag van de debatten, die de raad heeft gewijd aan de bisschopsbe noeming van dr. J. Gijsen. Ook worden de bisschoppen- verklaring en de toespraken van oud-bisschop mgr. P. Moors eri van vicaris drs. P. van Odijk in de brochure op genomen. Bisschop Gijsen gaat akkoord met de uitga ve. Naar zijn mening moet iedereen in de gelegenheid worden gesteld in het bezit ie komen van de informatie in de brochure. Binnen de hervormde ge meente Leiden is een begin gemaakt met een cursus tot toerusting van ouderlingen. Tot nu toe gaven meer dan veertig ouderlingen zich op als deelnemer ean de cursus, die door vier docenten -al worden gegeven. De gereformeerde synode, KORTE METTEN die vorige week bezwaar schriften tegen de Amster damse studentenpredikant dr. H. Wiersinga behandelde, is tot de conclusie gekomen dat de opvattingen van de predikant over de verzoe ningsleer inderdaad afwijken van de belijdenis der kerk. De synode heeft thans een benoemd die met de predikant over diens pu- bhkaties moet gaan spreken. De actie „Trouw moet blij ken", die onlangs ten behoe ve van de plaatselijke finan ciën en de hervormde ge meenten is gevoerd, is suc cesvol verlopen. Ten opzichte van 1971 zai het landelijk ge in.ddelde met dertig procent stijgen. Volgend jaar wil men de financiële actie ge lijktijdig met andere kerken gaan voeren, in dezelfde pe riode en onder hetzelfde the ma. O Op 6 en 7 mei zal er in het hervormd centrum Hydepark te Driebergen een artsencon ferentie over „Euthanasie en bejaarden" worden gehou den. De conferentie wordt georganiseerd door de her vormde raad voor de kerk en zielzorg in samenwerking met de prot. chr. artsenorga nisatie. De conferentie wordt geleid door dr. J. C. Burkens en A. Verkuyl. het ontwikkelingsvraagstuk bij velen niet wordt gevoeld als behorend tot het hart van het evangelie. Daarbij komt de vrees om zich politiek met de verdrukten te vereen zelvigen. Ds. Koetsier ziet ook een toe nemende weerstand onstaan binnen de kerkelijke institu ten tegen maatschappij-kriti sche stromingen. Van de weeromstuit schrijven dan deze stromingen het kerke lijk instituut af. Een en ander bleek uit de stel lingen. die ds. Koetsier ver dedigde op de jaarvergade ring van de Arjos, de anti revolutionaire jongerenorga nisatie. Aan de orde kwam het thema „onvrede en on rust in ontwikkelingslanden, ten gevolgde van ontwikke lingshulp". Tot de eerstvolgende bijeenkomst van de Amerikaanse bisschop penconferentie. die van 11 tot 13 april in Atlanta, in dc Ameri kaanse staat Georgia, wordt gehouden, zullen vijfenzeventig journalisten als toehoorder tot dc beraadslagingen worden toe gelaten. Naar de secretaris van de bisschoppenconferentie, mgr. Joseph L. Bernardin, meedeelde, zullen, met uitzondering van één zit ting, alle andere agendapunten publiekelijk worden behandeld. Behalve vertegenwoordigers van de pers, zullen ook priesters, kloosterlingen en leken als toeschouwer worden toegelaten. Tot nu toe kwam de Amerfkaunee brsschppenconferentiezoals dat ook het geval is met de Nederlandse bisschoppenconferen tie, In een besloten bijeenkomst samen. „De nuntius ol apostolisch delegaat vertegenwoordigt bij de rege ringen en plaatselijke kerken niet de Vaticaanse Staat, maar dc Heilige SM en de paus". Aldus heeft mgr. G Benclli van het pauselijk staatssecretariaat gesteld in een ontmoeting met curic-ainbtenaren. Reserves en kritiek, zo zei hij, ten aanzien van achterhaalde vor men van het tnst tuut d r pau olijke vertegenwoordigingen zijn vanzelfsprekend toeg staan. Maar het is volgens hem niet toe gestaan „de geldigheid en het wezen van dit instituut in twijfel te trekken. Het instituut onleent zijn zin aan de rmwrikbare zending van dc paus als universeel herder, als wachter over het geloof en als garantie voor de eenheid der gehele kerk", aldus mgr. Benclli.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7