Huurcampagne mag niet ten koste van leefbaarheid gaan Mogelijk verband tussen vandalisme aan scholen in Leiderdorp en Voorschoten Statistisch heel Leiden bezien is onder dak Acties in „Plan Noord''' Kopgroep van 3 man voor Goedkeuring basisschool het Morskwartier in DINSDAG 7 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Los van zijn acties in verhand met het huurprobleem en voor de woningverbetering, heeft het wijkcomité ..Plan Noord" zich al spoedig na zijn oprichtingook beraden op de verhoging van de „leefbaar heid" in de wijk. Hierbij staat het wijkcomité voor ogen, een halt toe te roepen aan de ver krotting, die in de wijk duidelijk voortwoekert. „Plan Noord" wil geen „Schilderswijk" worden. Er zijn al verscheidene voorzie ningen aangebracht; andere wachten op realisering Het zijn deze aangelegenheden, waarvan de heer J. Vervoorn en enkele van zijn mede-comité- leden menen, dat ze niet opge houden mogen worden. Ook niet door de actie tegen de huurhar- monisatie, die overigens ook door hen volledig ondersteund In enkele maanden heeft het wijk comité een voorlopige inventari satie gemaakt van de wijk. Daarin zijn gegevens verzameld over inkomensverhoudingen, on derwijs, jeugdbeweging, bejaar- der.werk, onvolkomenheden in de verschillende buurten van de wijk etc. Omdat deze inventari satie natuurlijk niet op weten schappelijke basis berustte, heeft het wijkcomité het Maat schappelijk Cantact Orgaan ver zocht. de problemen ook op zijn manier te bezien. In een voorlo pig rapport, dat in november jl. het licht zag, onderschreef het MCO vele bevindingen van het wijkcomité. Aan een definitief rapport wordt nog gewerkt. Maar vele behoeften zijn wel zo duidelijk, dat niet op een rap port gewacht behoeft te worden om er in te voorzien. Op aanvraag van het wijkcomité zijn al enkele kleinigheden tot stand gekomen. Zo is een bij de kindercrèche gelegen ruimte tot een speelhoek omgewerkt en is op de speelweide achter de Hcvenbuurt een drinkwater kraan aangebracht. De tuintjes in de Waldeck Pyrmontstraat zijn omheind en er is een rust bank bij geplaatst. Door er een boombeplanting aan te brengen, heeft de Lusthoflaan sinds kort het aanzien van een laan gekre gen. Van grotere projeoten, zoals een „Dienstencentrum" wordt gesta dig gewerkt: het gebouw Van Hoogendorpstraat 36 is ervoor gereserveerd. Als dit gestalte krijgt, is er ook de mogelijk heid, een kindercantine, een ge legenheid voor vormend jeugd- LSB-titelstrijd LEIDEN In de strijd om het persoonlijk kampioenschap van «le Leidse Schaakbond werd de na de tweede ronde gevormde kopgroep in de derde ronde uit gedund tot drie man.' Alle drie zijn nog ongeslagen. i/an deze drie had drs. R. A. G. de Graaff het rustig, daar zijn opponent, Huizer, in een veel te optimistische bui er een stuk te- genaan knalde. Ad v.d. Berg deed van -zich horen toen hij een zwakke zet van Goeman drastisch afstrafte. Bongers leek aanvankelijk de moeilijkste partij van de drie te moeten spelen, doch een klein foutje van de Leidse Jeugdkampioen Charles Kuijpers bracht Bon gers de volle winst. Na zijn ver lies tegen Bongers herstelde Berg zich tegen P. J. Piket: het was een strategische wurgpar- tij. «ikkel had de handen vol agn de kampioen van groep twee van vorig jaar, Molenaar, maar een vlaag van schaakblindheid wierp Sikkel pardoes een dame in zijn schoot. Wiebes had alle geluk van de wereld toen Koet zich na een prachtig stukoffer vergaloppeerde. Het aantal af gebroken partijen bedroeg in deze ronde slechts drie: L. Ba- rendse—R. Weber (Barendse heeft een plus-pion in een moeilijke stand); C. J. Freeke —Th. Piket (dame-eindspel met twee gezonde pionnen meer voor Piket): J. WijsmanTh. P. v.d. Berg (v.d. Berg staat twee boeren achter in een to- ren-dame-eindspel). Uit de twee de ronde zij nog vermeld de sensationele remise die Freeke behaalde op niemand minder dan Joop Piket. n groep twee schijnt de Wit zijn ongeslagen positie te gaan ver liezen. Zijn tegenstander, Dirk- se. staat in de hangpartij een kwaliteit voor met duidelijke winstkansen. In deze groep stel de A. Laven zijn plaats beschik baar aan de Philidor-speler Koops. Het valt wel op, dat er tegen Pasen enige schakers zijn die spelen onder het motto: be- ♦er een half ei dan een lege dop. Twee spelers t.w. Geerts- ma en Eerland, hebben tot nu toe reeds drie remises op hun haam geschreven en kunnen tich op grond hiervan de titel remisekoning werk, vor een „speciaal spreek uur" en voor andere zaken te vestigen. Sinds kort is er ook schot geko men in het oreëren van de noodzakelijke speelhoek voor kinderen uit de Prinsenstraat en omgeving. Voorts is er een aanvraag in zee voor de plaatsing van een tele fooncel op de hoek van Willem de Zwijgerlaan en Haarlemmer trekvaart. Een aantal andere projecten is in het stadium gekomen, dat de buurtbewoners —alvorens de werken worden uitgevoerder hun mening over kunnen geven. De uitwerking van deze plannen is o.m. mogelijk geworden door een aantal subsidies door op aandrag van het Wijkcomité „Plan Noord" in de gemeente begroting voor dit jaar zijn op genomen. Zo zal een van de binnenterreinen tussen de woonblokken naar aanwijzing van de buurtbewo ners ingericht kunnen worden. De woningbouwvereniging „De Eendracht" zal dan het terrein beschikbaar stellen, waarna de gemeentediensten hun plan uit voeren. Het „rotte gebit" van de wijk, tussen de singelzijde van de Julianastraat en de Waldeck Pyrmontstraat kan vervangen werden door een passende „pro- tese" een parkeergelegenheid en een speelhoek voor de jeugd. De plannen hiervoor zijn klaar maar de omwonenden moeten zich er eerst over kunnen uit spreken. Hetzelfde geldt voor het voormalige „Zwarte Pad" achter de Prins Frederikstraat, waarvoor verschillende nieuwe bestemmingen zijn ontworpen. Een. ander plan dat nog de in stemming behoeft van de buurt bewoners betreft de vuilnisbelt achter de Van Hogendorpstraat. Deze kan opgeruimd worden, waarna het terrein wordt geëga liseerd en er een afsluithek ach ter de belendende woningen wordt geplaatst. Maar de ge meente staèt erop, dat de bewo- neis zelf zeggen of zij met dat plan accoord gaan. Al deze zaken kunnen dan dit jaar nog aangepakt worden. Maa»- als er te lang gewacht wordt, raakt de uitvoering er van in de knel. Het gevolg daar van zou kunnen zijn, dat er op de begroting voor 1973 minder uitgertokken wordt door ,,Plan Noord", waardoor de tempover snelling die nu waarneembaar is, zal teruglopen. Het plantsoentje in de Waldeck Pyrmontstraat, nu door een hekje omgeven t i rustbank voorzien, zal wat fleur geven aan de buurt LEIDEN Op de hoek van Agaatlaan en Opaalstraat in het Morskwartier wordt een zeven klassen tellende school voor ba sisonderwijs gebouwd. De ur gentieverklaring voor de bouw is in het bezit van de gemeente; de gemeenteraad heeft het voor de bouw benodigde crediet ad. 1.200.000 verstrekt. Door gebruik te maken van een herhalingsplan, en dank zij de bijzondere medewerking van de inspecteur van het lager onder wijs heeft het plan dezer dagen de vereiste goedkeuring gekre gen. Het wachten is op de toe wijzing van de benodigde finan cieringsmiddelen. det ingang van het schooljaar 1972-'73 worden in het Mors kwartier bovendien vijf mobiele lokalen voor kleuter- en basison derwijs in gebruik genomen. De hoofden van de scholen zullen nog geraadpleegd worden over de beste verdeling van de nieu we ruimten. LEIDEN LEIDERDORP /VOOR SCHOTEN Rechercheurs van de verschillende rijks- politiegroepen in de omge ving gaan met elkaar na of er verband bestaat tussen de ver nielingen aan schoolgebouwen in enkele plaatsen. Vorige week werd, zoals gemeld, het Lucas- college aan de Beethovenlaan te Voorschoten geteisterd door vandalen. In alle lokalen wer den vernielingen aangericht. De schade liep in de duizenden en was zo groot, dat men vrijdag bijna de hele dag nodig had om de boel weer een beetje op orde te krijgen voor het geven van onderwijs. De vernielingen in Voorschoten kwamen nadat het een tijdje rustig was geweest. Nadat de plaag in Leiden was begonnen in de grote vakantie, werden in Leiderdorp vrij kort op elkaar drie scholen bezocht. In het laatste geval, de Willem de Zwijgerlaan, kwamen de vernie lingen het hardst aan, want na dat men zich had uitgeleefd op het interieur van de klaslokalen werd brand gesticht: drie loka len brandden geheel uit, de ove- rige lokalen kregen flinke wa terschade. Van de daders nog geen spoor. Het verschil tussen de Leider- dorpse en de Voorschotense ver nielingen is dat in Leiderdorp in het weekeind werd geopereerd, maar verder zijn er een aantal overeenkomsten. De grootste overeenkomst is, dat de daders, zo te zien. niet uit zijn op geld, maar louter en alleen op vernie ling. Zinloze vernieling, die zich uit in het smijten met inkt. po gingen om met de brandslang tekeer te gaan, het losscheuren van gordijnen, het rondsmijten van bloempotten enz. In alle ge vallen weet men ook de weg te vinden naar het biologielokaal waar opgezette vogels, een ske let worden toegetakeld. Alles speelt zich rond middernacht af. /at voor een type mensen met zoveel „ijver" de vernielingen pleegt, is de politie helaas nog niet duidelijk. Het kunnen dron ken of onder invloed van drugs verkerende jongelui zijn, maar evengoed mensen met een diepe rancune (door mislukking als leerling) jegens de school of het onderwijs in het algemeen. Maar ook baldadige jongelui zonder meer zoals enige tijd ge leden bleek, toen in Alphen en Bodegraven enkele jongeren wa ren gearresteerd voor ongeveer dezelfde feiten, zij het niet op zo grote schaal als in Leider dorp en Voorschoten. Zo maar voor de aardigheid", bleek het motief te zijn. Veel hoofden van scholen in Leiden en omgeving vragen zich in ernst af en in bange verwach ting af wanneer hun scholen aan de beurt zijn. De bijna half uitgebrande Willem de Zwijgerschool in Leiderdorp. Van de daders ontbreekt nog elk spoor LEIDEN Bijna twee en een half jaar heeft het geduurd, voordat het Bureau Statistiek van de Gemeente Leiden zijn Het aantal bedrijfswoningen „Woningcartotheek" kon publi ceren. En nog is het stuk niet exact bijgewerkt. De oorzaak daarvan zal wel liggen aan het feit, dat de gemeenteraad bij de behandeling van de gemeentebe groting '72 zozeer op spoed aan drong. Hoe dan ook: de gepubli ceerde cijfers vertonen hier en daar opmerkelijke verschillen met elders gepubliceerde gege vens over aantallen woningen per stadswijk in Leiden. Die bijzonderheid wordt terugge speeld op het feit, dat de opna men zich over een periode van bijna 2// jaar hebben uitgestrekt Ook en dat mutaties als gevolg van nieuwbouw of onttrekkking aan de woningvoorraad na het mo ment van opnamen (voor som mige stadsdelen dus reeds in 1969) nog niet werden verwerkt. De gehele gemeente telde 28,656 woningen, waarvan 26.725 (93,3%) gewone woningen, 1,591 (is 5,5%) bedrijfswoningen, 304 studentenwoningen (1,1%) en 36 vooral in de binnenstad relatief hoog: in de -binnenstad-zuid 18.8",en in de binnenstad noord 21,2% van het totale aantal wo ningen. In geen van de andere districten komt het aantal be drijfswoningen boven het stede lijk gemiddelde van 5,5% uit. Dat betekent, dat ruim 61% van alle bedrijfswoningen in de bin- nenr.ad is gelegen tegenover 13% van alle gewone woningen. Dat wordt veroorzaakt doordat niet meer dan 1986 van de in to taal 3572 actieve bedrijfsvesti gingen (ruim 55%) zich in de binnenstad bevinden. een aantal niet in de Twintig jaar St. Leonardus sociëteit LEIDEN Met een Eucharis tieviering in de kerk aan de Haagweg. een gezellige mid dag in het parochiehuis en een diner in ,,'t Karrewiel" hebben de leden van de be jaardensociëteit van de Leo- nardusparochie vandaag ui ting gegeven aan hun vreug de over het twintigjarig be staan van de sociëteit. De sociëteit functioneert uitste kend en maakt een levend deel uit van de parochie. Dat sprak ook uit het feit, dat vele parochianen haar door hun daadwerkelijk medele ven in staat stelden, de viér- de lustrumviering tot een ju beldag te maken. binnenstad gelegen wijken is hel percentage bedrijfswoningen op vallend hoog: Roomburg 16,8%, Oostvliet 19,0% en de Pesthuis- wijk 18,4%. Ook de studenten woningen zijn voornamelijk in de binnenstad geconcentreerd: 248 van de in totaal 304, dat is ruim 81%. Uitschieters zijn de Pieterswijk (12,2%) en Pan- cras-west '11,3%). In Vreewijk bevindt zich 11,0% van alle Leidse studentenwoningen. Daarbij wordt opgemerkt, dat de studentencomplexen zoals aan Klikspaanweg, Piet Paaltjens- pad, Flanorpad Morsweg en Rijn-Schiekade steeds als één studentenwoning in de tabellen werden opgenomen. Van de tehuizen voor buitenlandse I werknemers en werkende jeugd wai en er 34 van de 36 (94%) en in de oinnenstad gelegen. In de jaren 1969-'70 stonden er in Leiden/26.725 gewone woningen, j waarvón 12.236 eengezinswonin gen (45,8%) en 14.489 flat- of etdgew.iningen (54,2%) Van de 1 laatste bevonden er zich 3492 of 13,1% van de totale woning- j voorraad op de begane grond. 6240 waren geleg.-n op de iwee- de bouwlaag (23,3%), 1,918 op de derde bouwlaag (7,2%) 1.527 op de vierde bouwlaag (5.7%) en 1312 of 4.9 op de vijfde verdie- i ping of hoger. Van nlle woningen waren er 5 645 (21.1%) eigendom van de bewo- j Leiden Gisteren is in het clubhuis van de Speeltuinvereniging .Oosterkwartier" aan de Ambonstraat de ner. 10.436 (39,1%) zijn in het i vijfde Leidse kinderkantine in gebruik genomen. Dit was voor vele ouders een gelegenheid tot kennis-1 bezit van een woningbouwver- i maken met elkaar zoals op de foto te zien is. eniging of van de gemeentelijke woningstichting en 10.644 en 39.8°,van anderen. Een concen tratie van woningen in deze ca tegorie vindt men in de beide binnenstadsdiatricten en in de stationrwijk, evenals in de wijk Groenoord. In tegenstelling tot deze wijken is het aantal eigen dommen van woningbouwvereni gingen of van de gemeentelijke stichting in het Kooidistrict zeer hoog. In Morsdistrict en Boer- haavedistrict worden de meeste woningen door de eigenaar be woond. evenals in het Rooden- burgerdistrict. Bos- en Gashuis- district telt veel woningen in el- gendom van een woningbouwver eniging of van de gemeente, waartegenover dit soort wonin gen in het Morsdistrict totaal ontbreekt. Van de in totaal 21.080 huurwonin gen deden er op het moment van dc opname 14.816 of 70,3% een kal?e huur van minder dan 101),- per maand; 4,508 (21.4%) een huur v.iii 100 - tut 150 p.n», 862 (4,1%) een huur van 150,- 200,- per maand en 894 (4,2%) een huur van 200,- of meer. 654 van alle woningen in Leiden hebb.'n, inclusief keuken, maar een of twee vertrekken, 3.278 '12.3%) bestaan uit 3 vertrek ken, 6.388 (23%) hebben vier ver trekken. 9.216 (34,5%) vijf ver trekken, 3.959 (14,8%) zes ver trekken en 2.230 (12,1%) zeven of meer vertrekken. - LEIDEN/NOORDWIJ KER- HOUT Het was maar net goed gegaan maar officier en kuntonrcchter vonden, dat f n 22-jarige monteur uit N'hout zich onverantwoorde lijk had gedragen op rijks weg 4. Terwijl hij zelf inge haald werd door een perso nenauto ging hij met zijn vrachtauto inhalen. Getuigen bevestigden een en ander. De kantonrechter legde een geldboete op van 100. LEIDEN Aan de Groene Mare- dijk is vanmorgen om half vijf een 170 jaar oude stal ingestort Een koe. Jie onder het puin werd bedolven, is door de brandweer bevrijd. Wat u ook - moet weten - LEIDEN/NOORDWIJ K r Een 25-jarige assistent-a^ countant kreeg voor het ka% tongerecht een geldboete o^ rijbewijs voorwaardelijk in getrokken, omdat hij vorig jaar bij Huis ter Duin tegen een voor hem rijdende auto was opgereden. Volgens de officier was er drank in het spel geweest. - LEIDEN/SASSENHEIM Een tachtigjarige was in de Hoofdstraat te Sassenheim tegen een verkeerspaal gere den. De man zei. dat hij te gen de paal was gereden, omdat zijn voorruit was ge broken en hij daardoor het zicht had verloren. Verbali santen zeiden, dat de breuk een gevolg was van de bot sing, waarop de bejaarde zijn excuus aanbood voor de „weerstand" (zijn verklaring om eronder uit te komen). De kantonrechter volstond met het opleggen van een boete van 30 nadat dc man- verklaard had, dat hij zijn auto na het gebeurde had verkocht. LEIDEN Het viscollege „De Zinker" heeft een wedstrijd gehouden in het water van de Heijmanswetering in Woubrugge. Uitslag: I. L. P. Willemse 7 stuks en 750 grammen, 2. W. de Wit, 5 stuks en 455 gram en 3. W, Holverda, 7 stuks en 45Ó' gram. LEIDEN De heer H. Mattie, als internist en klinisch far- mocoloog verbonden aan de afdeling Toegepaste Farma cologie en de afd. Microbiële Ziekten van het Academisch ziekenhuis Leiden zal mor gen het proefschrift: „De be-, tekenis van de binding van Antibiotica aan plasmaeiwit ten voor het antibacteriële effect in vivo" verdedigen, waarop hij die dag aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Promotoren zijn prof. dr. W. R. O. Goslings en prof. dr. E. L. Noach. Voor het onder zoek werd subsidie toege kend door de dr. Saai van Zwanenbergstichting. Tevens werd materiële steun verkre gen van Gist-Brocades N. V Delft. LEIDEN De heer A. v.d. Meij is per 1 maart benoemd tot directeur van de Stich ting Gezinsverzorging Lei den. Hij is belast met het al gemene beleid van organisa tie en administratie. De heer v.d. Meij is telefonisch be reikbaar onder nummer 41987. De nummers 24800 en 23200 blijven gehundhaafd voor het aanvragen van ge zinsverzorging c.q. bejaar denhulp tussen 9.00 en 10.00 LEIDEN Mevrouw A. c( Gittenberger-de Groot, ver. bonden aan het Anatomisch-, Embryologisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Lei* den zal morgen het proef' schrift: „Het links hypoplas- tische hart als aangeborerf afwijking" verdedigen, waar' op zij die dag aan de Leidsfl' universiteit hoopt te promo' veren tot doctor in de ge' neeskunde. Promotoren zijrf dr. A. Oppenheimer-Dekkei» en prof. dr J. Dankmeijer.' Voor het onderzoek were* subsidie toegekend door d« Nederlandse Hartstichting, i LEIDEN Op een door he( Insrituut voor Internationale Studiën van dc Leidse Urn-' versiteit georganiseerde bij-' eenkomst in het Academiege bouw. Rapenburg 73, houdt1 op donderdag 9 maart de* heer Walentin Berezjkow eert voordracht over „Problemert van Europese veiligheid".» De heer Beresjkow is eer* Russisch diplomuat. Hij i« hoofdredacteur van he( maandblad „De U. S. A.) economie, politiek, ideolos gie." vicepresident van he* instituut voor de ontwikkc* ling van de betrekkingen met de Duitse Bondsreput bliek en lid vnn Het Sowjet» comité voor Europese Veilig, heid. De bijeenkomst beging om twee uur en is toeganke, lijk voor alle belangstellen, den. LEIDEN In de maander» maart en april worden aar» de Leidse Universiteit eei> oratie en twee openbare les» sen gehouden. Op vrijdag 21 april houdt prof* dr. Ch. J. de Wolff, buitenge» woon hoogleraar in de ar» beids- en organisatiepsycho» logie, zijn oratie. Op respec, tievelijk de dinsdagen 21, maart en 18 april zullen dr, P. P. V. van Moorsel, ge, woon lector in de geschiede^ nis van de oudchristelijke kunst, en dr. G. Blomhert buitengewoon lector in de in* wendige geneeskunde, me( als bijzondere opdracht dq coördinatie van het onder wijs in de gemeentezieken huizen in Den Haag, huW ambt aanvaarden met eeH openbare les. De bovengenoemde plechtighe' den hebben alle plaats in hef Groot-Auditorium, Rapen1 burg 73, en beginnen orrf kwart over vier. Belangttel» lenden wordt echter verzocht tien minuten tevoren aanwe' zig te zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3