Gesprek over Malta weer vast gelopen Man na avondje uit dood voor woning Mgr. Gijsen benoemt een nieuwe vicaris MINTOFF BLIJFT BIJ EISEN Arsenal spot met traditie Verhuurders in A dam wacht vervolging Meer dan vijftig gewonden Teg en afschaffing onderdelen krijgsmacht NL Verdachte dood vijf patiënten DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.638 DINSDAG 7 MAART 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. II: 20.21 uur Kom maar bin nen: 20.45 uur Pépé le Moko (film). In Achter het Nieuws een gesprek met Kamerlid De Voogd over de zorg voor de oorlogsslacht offers. WEINIG VERANDERINGqc Zonnige pertoden en plaatselijk een bui. Minimumtemperaturen rond een graad, maxima mor gen ongeveer 8 graden. Overwe gend matige wind uit oostelijke richtingen. LONDEN Premier Mintoff van Malta heeft geen overeenkomst kunnen bereiken toen hij gisteren in Downingstreet-10 te Londen ontvangen werd door premier Heath om te praten over de verpachting van de Maltese militaire basis. Het is nog (Van onze correspondent R. Simons) niet duidelijk, of de besprekingen tussen Malta en Groot-Brittannië nog voortge zet zouden worden. Mintoff blijft meer geld eisen dan de veertien miljoen pond per jaar, die hem aangeboden worden door de NAVO. HOM AANSLAG OP BIOSCOOP BELFAST (RTRUPI) Meer dan vijf tig mensen zijn giste ren gewond toen bij een bioscoop in het centrum van Belfast een bom ontplofte. De bom was geplaatst in een personenauto, die achter een bioscoop en een autoverhuurbedrijf aan de Grosvenor Road stond. Voor zover bekend werden 52 mensen door MEERDERHEID COMMISSIE-VAN RIJ CKEVORSEL: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De meerderheid van de commissie-Van Rijcke- vorsel is tegen de afschaffing van een van de krijgsmachton derdelen, landmacht, lucht macht of Marine. Een minder heid zou van mening zijn, dat vooral de luchtmacht enkele ta ken zou kunnen afstoten zonder de Nederlandse bijdrage in NAVO-verband in wezen aan te tasten. Het betreft hier nog maar een voorlopige indruk van de stand punten. zoals ze thans in de commissie liggen, en waarover wij reeds eerder hebben bericht. De commissie had de regering al op 1 maart moeten adviseren over de taken van de Neder landse defensie in Navoverband. Maar men is nog niet gereed met het op schrift stellen van de aanbevelingen. Het is de be doeling dat eind maart/begin april het rapport aan de rege ring wordt voorgelegd. De indruk bestaat nog steeds, dat de meerderheid van de commis sie vindt, dat het defensiebudget blijvend op een hoger niveau moet worden gebracht, dan de 3.8 procent van het nationaal in komen, die thans aan defensie wordt uitgegeven. Slechts een kleine minderheid zou vinden dat de defensiefast niet zwaar der of zelfs iets lichter zou kun nen worden. Ëen ander advies zal zijn meer gebruik te gaan maken van vrijwilligers in het leger. De meerderheid gelooft dat een be roepsleger in ons land niet rea liseerbaar is. toen de vorige minister van De fensie Den Toom (WD) het de partement verliet bii het aftre den van het kabinet-De Jong, liet hij een nota achter voor zijn opvolger, de VVD'er De Koster. In die nota betoogde Den Toom, dat het defensie-apparaat door onvoldoende financiën achter standen had opgelopen en dat de nationale defensielast zou moeten worden gebracht op 4.2 procent van het nationaal inko men vanaf 1975. In Australisch Nieuw-Guinea wor den sinds 19 februari parlements verkiezingen gehouden. Met een helicopter worden de stembiljet ten uit de binnenlanden vervoerd. De verkiezingen duren tot 11 Het gesprek in Downing Street werd bijgewoond door Lord Car- rington, Brits minister van landverdediging, die nadien ver klaarde: „De eventuele vortzet- ting van de besprekingen hangt nu louter van premier Mintoff af. Wat Giroot-Bribtannië be treft, valt er niet veel meer te onderhandelen. Ofschoon pre mier Mintoff in het begin slechts vijf miljoen pond aange boden kreeg, vindt hij dat zelf veertien miljoen pond nog te weinig is. Maar het is een boel geld en ik geloof niet, dat Groot-Brittannië en de NAVO ooit bereid gevonden zullen wor den om hun aanbod te verho gen". Dom Mintoff beschikt theoretisch over ongeveer drie weken be denktijd. Alle Britse soldaten en alle materieel zullen Malta dan verlaten hebben. In de praktijk heeft hij slechts enkele dagen om de knoop definitief door te hakken. Hij kan de veertien miljoen pond aanvaarden en de rest van zijn eisen vergeten of de veertien miljoen van de hand wijzen en hopen dat iemand ders hem meer zal betalen. TUBBERGEN (ANP) De rijkspolitie Tubbergen stelt een diep gaand onderzoek in naar de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van de 32-jarlge G. H. Sieltjes uit Slagharen. Maandagoch tend vroeg werd deze door zijn vader na een avondje uit In Olden- zaal levenloos voor de deur van de ouderlijke woning aangetroffen. De man bleek toen al enkele uren dood. Met een vriend was de man zondagavond met de auto naar een feest geweest in Oldenzaal. Op de terugweg reed de vriend door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in een bocht recht door, waardoor de auto in het water langs de weg belandde. De 32-jarige Sieltjes raakte hierbij bewusteloos. Door een tot nog toe onbekend gebleven automobilist uit Dalen werd1 het tweetal naar Slagharen gereden. Hier werd het bewusteloze slachtoffer voor zijn woning uit de auto getild en voor de woning neer gelegd. Op hun bellen zouden de mannen geen gehoor gekre gen hebben De onbekende automobilist reed daarna met de bestuur der van de verongelukte auto naar een arts om enkele ver wondingen te laten behandelen. Ook de toestand van de voor zijn woning achtergebleven Siel tjes kwam ter sprake. Volgens de rijkspolitie adviseerde de arts de vriend van het slachtof fer hem te waarschuwen wan neer Sieltjes nog bewusteloos zou zijn. De kameraad zou zich hiervan op de hoogte hebben gesteld. Siel tjes zou nog steeds bewusteloos op zijn rug op het grindpad heb ben gelegen. De politie verwon dert zich erover, dat zijn kame raad daarna zonder zich verder om hem te bekommeren naar huis gegaan is. Titiaan gestolen LONDEN (DPA) In de nacht van zondag op maandag is uit een kerk in de Londense wijk Kilburn een kostbaar schilderij van Titiaan ontvreemd. Het 100 bij 80 cm. grote doek stelt de verkondiging van de boodschap aan Maria voor. i I. Amsterdam De Engelse nuch terheid manifesteert zich in Ar senal. Deze Europa-cuptegen stander van Ajax zal -in tegen stelling tot de laatste seizoen ontstane gewoonte, morgen pas in Amsterdam aankomen. Van een voorbereiding in rust en afzondering wil de Londense club, die dit seizoen in Enge land op het veroveren van d titels gokt, niets weten. Ajz trainer Kovacs waarschuwt: „Arsenal is gewend om telkens weer het uiterste te moeten ge- j ven. Het is voor die ploeg de normaalste zaak van de wereld' zich optimaal in te zetten. Daar Dit echtpaar uit West Liberty in de Verenigde Staten vierde gisteren kan voor ons een gevaar in- hun 72ste trouwdag. Joseph Henry is 99 jaar oud. zijn vrouw schuilen". Frances 87. Zo te zien laten ze het daar niet eens bij zitten. Gisteravond is in Belfast een garage door een bomaan slag vernield. Ruim vijftig personen raakten gewond. rondvliegend glas en me taalonderdelen van gepar keerde auto's gewond. Een brand in het hotel kon door de brandweer wor den geblust. Het was de tweede bomaan slag in de Noordierse hoofdstad binnen drie da gen. Grote partij morfine in Menton ontdekt PARIJS AFP) Aan de Fran se grenspost te Menton is een auto uit Turkije met 148 kilo ruwe morfine aangehouden, al dus is uit officiële bron in Pa- rij, t *9*j Mgr. Van Odijk en mgr. Beel gaan PLYMOUTH: LONDEN (Reuter-AFP) Vijf patiënten in een zie kenhuis in Plymouth zijn „onder verdachte omstan digheden" overleden na intraveneus gevoed te zijn met een oplossing van druivesulker van een be drijf in Liverpool. In Engeland is nogal wat beroering ontstaan door de dood van deze mensen. De autoriteiten hebben artsen, apothekers en zie kenhuizen gewaarschuwd geen flessen druivesuiker te gebruiken van een be paalde partij die door dit bedrijf in de handel is ge bracht. Men vreest dat de druivesuiker bedorven is. AMSTERDAM (ANP) Na een diepgaand onderzoek bij 51 bureaus voor woningbemiddeling en bij tien particulie re huiseigenaren gaat de Amsterdamse officier van Justi tie mr. J. Abspoel binnenkort over tot strafvervolging van verschillende bureaus en particulieren. Mr. Abspoel is be last met de coördinatie van deze strafvervolgingen, die verband houden met een stroom van klachten over op lichting e.d. Ook als ruiter kan je last hebben van de regen. Tenminste deze Zuidafrikaanse ruiter stak zijn paraplu op terwijl hij reed. Maar toen zijn paard over een stapel boomstammen sprong protesteer de de paraplu heftig door om te klappen. Controle op vervoer van gevaarlijke stoffen: 86 overtredingen ROTTERDAM (ANP) Dc poll tic in Rotterdam, die gisteren 316 voertuigen met gevaarlijke stoffen controleerde, heeft 88 overtredingen geconstateerd. Vier voertuigen werden naar de plaats van herkomst terugge stuurd, omdat er geen keurings documenten aanwezig waren. Ze moesten worden leeggepompt. ROERMOND (KNP) De bisschop van Roermond mgr. dr. J. M. Gijsen heeft tot vicaris-generaal benoemd de zeereerwaarde heer A. M. H. A. Castermans, thans rector van het ziekenhuis „De goddelijke voorzienigheid" te Sittard. De beide vicarissen-generaal van mgr. P. Moors zullen niet in het bestuur van het bisdom terugkeren. Door het aftreden van mgr. Moors is hun funktie vakant geworden. Het zijn mgr. drs. P. J. van Odijk en de hulpbisschop van mgr. Moors. mgr. H. Th. E. Beel. In de komende weken zullen zij hun werk overdragen. Het ligt in de bedoeling van de bisschop na vaststelling van de taakver deling tussen hem en zijn vicaris-generaal in de nabije toekomst nog een of meer bisschoppelijke vicarissen te benoemen voor bepaalde ressorten ven het bestuur van het bisdom. 'i sen meent de leiding van het bisdom eer. nieuwe samenstelling te moeten geven om zijn bestuur een duidelijk gezicht te verlenen en een zo groot mogelijke homogeniteit van denken en handelen. De nieuwe leiding zal proberen in eer lijk en open overleg met alle betrokkenen een be leid uit te stippelen, dat het gelovig en kerkelijk leven in Limburg in goede banen kan leiden. De bisschop voorziet dat dit niet altijd gemakkelijk zal zijn. Uit de reacties van de laatste weken is hem gebleken dat er verschillen in visie en te genstellingen in opvattingen bestaan die niet op korte termijn op te lossen zijn. Hij wilde vermij den dat door eventueel te nemen beleidsbeslissin gen de scheidende vicarissen in gewetensnood zouden raken. Omwille van de noodzakelijk te achten klaarheid voor priesters en kerkvolk heeft de bisschop ge meend alleen samen met nieuwe mensen zijn taak te mogen gaan vervullen. Deze zullen in alle waardering voor het goede dat gegroeid is, de kerk van Limburg gaan dienen en opbouwen volgens de maatstaven van het Tweede Vati- cans Concilie en de uitwerking daarvan. De bis schop is dankbaar voor de grote moeite en de opoffering die de scheidende vicarissen zich heb ben getroost. Mr. Abspoel die deze mededelin- gen gisteren deed tijdens de be handeling van een sleutelgeld zaak zei dat het voorbereidende werk in deze zaken geweldig moeilijk was. Hij kondigde aan, dat veel omvangrijker zaken, dan alleen maar vervolging we gens het vragen van sleutelgeld bij het verhuren van huizen, aan de orde zullen komen. „Er liggen over deze zaken sta pels dossiers klaar", aldus de Amsterdamse officier van Justi tie, die vaststelde, dat de wortel Als het aan Pierre Cardin ligt ziet de man er de komende zomer zo uit. In ieder geval zagen zijn man nelijke modellen er zo uit toen ze zijn zomercollectie toonden. Het haar is in het midden ge scheiden en zelfs iets uitgescho ren. Om de mond is een vier kant soort snor getekend. VW verhoogt prijs enkele modellen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Dc inflatieconjunc tuur heeft nu ook bij Volkswa gen geleid tot een prijsaanpas sing voor de exportmarkten. Vanaf vandaag zullen de ver schillende VW-typen 3,6 procent In prijs worden verhoogd. De prijs van het basismodel van de kever kan echter op het oude niveau worden gehandhaafd. Deze blijft 5.995.- gulden (incl. btw). Bovendien heeft de impor teur een goedkopere versie van de VW 1300 geïntroduceerd, de VW 1300A, een model tussen de huidige 1200 en 1300 kever, voor de prijs van 6.698,- gulden (oude prijs van de VW 1300 6.884.-- gulden). Deze 1300A is technisch volkomen gelijk aan de 1300. De verschil len bestaan in hoofdzaak uit een andere interieuraankleding, als mede enkele afwijkingen in het uiterlijk, waarbij wel een aantal chroomstrips en de verchroom de wieldoppen zijn gehandhaafd, maar de bumpers van het klei ne model zijn. van het kwaad rond de oplich tingen door verschillende be middelingsbureaus bij het sleu telgeld ligt. Hij kon zich voor stellen, dat de minister van Jus titie huiverig is, om het vragen van sleutelgeld strafbaar te stel len, „want zodra er een ver schoten gordijn hangt of een stuk zeil ligt noemt men het al overnamekosten", aldus mr. Abspoel. Vorig jaar zijn na een groot scheeps onderzoek bij 51 bemid delingsbureaus en 10 particulie ren in Amsterdam veertien per sonen geverbaliseerd wegens vermoedelijke oplichting. Tegen vier verdachten is een 'vervol ging ingesteld. Tot de eersten, die naar Münchcn zijn gekomen om de Olympische Spelen bij te wonen, behoort de 47-jarige barkeeper Alberto Le- blanc uit Montreal. Hij maakte de reis op de fiets en kwam via een omweg. Zuid-Amerika. Zuid- Afrika. Noord-Afrika, Rusland. Helsinki. Ierland, de Middelland, se Zeelanden, in MUnchen aan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1