„want het is onze laatste kans" KOVACS DOET NIET MEE AAN ZEGEROES BIJ AJAX Scheidsrechter Ernst Happel verwacht krachtexplosie Vamvakopoulos wil naam maken bij Ajax-Arsenal Moore voor ruim anderhalf miljoen naar Manchester L 72 J DINSDAG 7 MAART 1972 LE1DSE COüi< AMSTERDAM Leonard Vamvakopoulos is niet geïmponeerd door de bedenkingen, die er zijn tegen bet feit dat hij, een onbekende Griek, het kapitale Europacupduel Ajax - Arsenal tot een goed einde zal moeten brengen. „Ik ben niet zo onervaren als men in Nederland wel denkt", zegt hij en uit z'n manier van optreden blijkt, dat hij met zichzelf nogal inge nomen is. „Dit seizoen heb ik onder andere CSKA Sofia - Benfica geleid, vorig jaar onder andere Gor- nik - Manchester City. Ik sta sinds vijf jaar op de internationale lijst en ken het topvoetbal echt wel. Ajax en Arsenal moeten niet denken, dat ze aan mij geen kind hebben". Vamvakopoulos is ijdel. Hij is een imponerende verschijning - 92 kilo zwaar en 1.89 meter lang - en niet alleen qua uiterlijk een autoritaire figuur. ,,Ik heb zelf vijftien jaar in de Griekse tweede divisie gevoetbald. Ik voel, al zeg ik het zelf, het spel goed aan. In de 350 wedstrijden, die ik tot dusver heb geflo ten, heb ik nooit moeilijkheden van betekenis ondervonden. Dat komt ook omdat ik een uitstekende conditie heb. Iedere middag kan ik trainen. De laatste veertien dagen ben ik er extra tegenaan gegaan, want Arsenal - Ajax zie ik als dè ge legenheid om in West-Europa naam te maken". Vamvakopoulos, 44 jaar en van beroep politie-agent, was een keer eerder in Nederland. Twaalf jaar geleden fungeerde hij als grensrechter bij een militaire interland tussen Nederland en Griekenland te Rotterdam. ,,Ik heb veel van die wedstrij den tussen militaire elftallen gefloten. Het ging er meestal bikkelhard toe". De Griek - Lobello, Taylor en Leo Horn zijn z'n grote voorbeel den -fluit liever in het buitenland dan in Griekenland: „Als je bij ons een ongelukkige beslissing neemt, wordt je meteen van partijdigheid beschuldigd. Er wordt in het veld ook ver schrikkelijk veel gepraat. In Europacupwedstrijden of inter lands kun je vrijwel niemand verstaan. Dan heb je voldoende aan de fluit en gele en rode kaart. Met die attributen blijf je de baas in het veld" Rotterdam Op zijn speurtochten achter Benfica aan heeft Feyenoords trainer Ernst Happel nagenoeg de ge hele selectie van zijn collega Jimmy Hagan aan het werk gezien. Geen van de keren, dat hij de tegenstander van morgen zag spelen, was het elftal hetzelfde. „Toch ben ik er wel wat wijzer van geworden. Ik heb in elk geval veel spelers gezien", zei de opvallend veel lachende Ernst Happel gisteren. Dat zichtbare optimisme grondde hij op zijn uitspraak: „Ik verwacht een krachtsexplosie. Ieder een is ervan doorgedrongen dat dit onze laatste kans is. Normaal gesproken kunnen we de competitie vergeten. Om Ajax voorbij te komen hebben we niet vier, zelfs niet vijf punten meer nodig. Behalve de vier punten achter stand reken ik er nog een punt bij voor het doelsaldo dat van Ajax beter is. De beker-competitie is ook voorbij. En dan blijft de Europe Cup over". Ernst Happel zowel als zijn spe lers weten derhalve hoe de vlag erbij hangt. Voor het vertrek van de ploeg naar het trainings kamp in Zeist werd gisteren als gebruikelijk de laatste presenta tie van de selectie gehouden. Er ontbraken twee spelers: Harry Vos en Attila Ladinsky. Ruiter lijk gaf manager Brox toe dat in het geval Harry Vos een ver gissing was begaan. „Vroeger Stiekem was het zo da, een spajer ge- speUrtoch,e„ is Erns, thumus en Lex Schoenmaker voor de plaats in de spits. Hap pel heeft zijn elftal in gedachten al samengesteld „zaterdag na de competitiewedstrijd van de B-elftallen van Feyenoord en DWS" maar werst de forma tie niet prijs te geven. Het ge bruikelijke kiekeboe spelen voor een belangrijk duel. rechtigd was in de kwartfinales voor het Europa Cuptoernooi uit te komen als hij drie maanden tevoren was gecontracteerd. Die bepaling is dit jaar door de UEFA gewijzigd. Op 15 decem ber moesten dergelijke spelers zijn gemeld en wij hebben die drie maanden aangehouden. Overigens scheelde het maar een dag want we gaven hem 16 december op. Jammer, maar de consequentie moet je daarvan dragen. Je kunt »iem moeilijk il legaal laten spelen". Kiekeboe Attila Ladinsky zit thuis met een stel gekneusde ribben. Hij reed zaterdag bij zijn woonplaats Zwijndrecht met de auto tegen een lantaarnpaal. Ernst Happel lakoniek: „Zonder Ladinsky minder hoofdpijn want Hoe dan wordt de keus ook kleiner". Het zal gaan tussen Hans Pos opgevallen Benfica in Henrique over een meer dan normaal begaaf de doelman beschikt, dat Jor- dao een aanvaller die hij karak teriseert met „Snel, brutaal schot in beide benen, gevaar lijk" en „dat naar mijn mening niet Euseblo de Spielmacher zal zijn maar Simoes. Met die twee Training met de bal behoorde natuurlijk ook tot het programma. Eusebio (rechts) doet ook dat geconcentreerd e heeft Benfica een sterke mid denveldbezetting en daarvan hangt veel, zo niet alles af. Eu seblo is nog altijd een grote speler maar hij is niet meer zo snel. Simoes is een uitgekookte voetballer, een met enorme rou tine. Hij speelt stiekem. Daar mee bedoel ik dat hij niet zo op vallend is maar wel de zaak in handen heeft en opduikt waar hij nodig is. Hij sluipt zo'n beet je over het veld". met volle inzet Ernsit Happel dat gevaar denkt te bestrijden, bleef ook achter een, zij het gulle, lach verborgen. „Wat ik nu loslaat, weet morgen Hagan". Waarschijnlijk zal Wim Jansen met de bewaking van Simoes worden belast en krijgt Franz Hasil te maken met Eusebio. Het is bij vorige wedstrijden voorgekomen dat Wim van Hanegem dong naar een plaats waarop hij een ster van de tegenpartij tegemoet kon treden. Happel: „hij heeft er nooit rechtstreeks om gevraagd maar hij bemoeide zich wel graag met zo'n speler". Wim van Henegem kon dan laten zien wat hij zelf kan. In dit ge val zou Happel zijn ploeg moe ten ombouwen omdat Eusebio zich meer links dan rechts pleegt op te houden. En Happel gaat problemen uit de weg. zeker niet hard zijn, Vanochtend heeft Benfica nog maals de trainingspakken aan getrokken. „En ik neem aan", aldus Brox. „dat ze het licht ook nog wel zullen willen zien. Dat zou dan vanavond moeten gebeuren". normaYfïk'zai 'misschien "wei Eeun h™d "\de broekzak, andere hand een sigaret, piekerde Hap- Middenveld „Er zijn toch al altijd problemen. Waar niet? Benfica heeft ze ook met spelers die geblesseerd zijn of niet helemaal fit. Dat is toch (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het aureool van de onoverwinnelijke lijkt op Ajax niet zwaar te drukken. Nadat met speels gemak recente beker- en competitieduels tot een goed ein de werden gebracht, maakt in het Amsterdamse kamp vrijwel nie mand de indruk ook maar enige vrees te hebben voor een misstap in de confrontaties met Arsenal. Ook Stefan Kovacs doet z'n best zelfverzekerdheid uit te stralen, maar het aantal sigaretten, dat de Roemeen binnen het uur ver slindt, bewijst, dat bij hem ue ze nuwen wel degelijk gespannen staan. En dat'hij in deze aagen echt wel een prooi is van de twij fel. Hetgeen de beminnelijke Roe meen trouwens na enig aarzelen ook wel wil toegeven. Beginnend vijftiger Kovacs heeft wel beden kingen tegen de zegéroes, waaruit nog geen tegenstander Ajax dit seizoen heeft kunnen wakker- schudden. „Het is," erkent Kovacs, „altijd gevaar lijk als je denkt onverslaanbaar te zijn. Daarom doe ik aan die jubelstemming bewust niet mee. Bekritiseer ik de spe lers vaker dan ze lief is. Toon ik me vrijwel nooit tevreden, al ben ik dat na tuurlijk vaak wel. En laat ik ze na een uitstekende wedstrijd in de training vaak dingen doen, die ze niet goed kun nen. Om hen er telkens weer op te wij zen, dat we geen volmaakte voetballers zijn. Ik voel het echt wel als een belas ting, dat alles tot dusverre zo glad ver loopt en vraag me vaak af of we wat tegenslagen kunnen verwerken. We zijn de moeilijke beginperiode van de com- peititie ondanks veel geblesseerde spe lers goed doorgekomen. Daardoor is het zelfvertrouwen groot geworden. Zelfver trouwen is goed, hoogmoed niet. Onze kracht is, dat we een homogene ploeg hebben met twee van wereldklasse als Cruyff en Keizer. Onze fysieke inbreng is ook groot genoeg, maar het gaat me te ver, dat we onverslaanbaar worden genoemd. Dat is geen elftal, ik weet ze ker, dat Arsenal er precies zo over denkt." fan Arsenal wordt beweerd, dat het ty pisch Brits voetbal speelt en alleen maar een tegenstander murw kan „deu ken". Covacs steekt echter een waarschuwende vinger op en zegt dan: „Arsenal mag dan volgens het oude Engelse principe Trainer Kovacs, de perfectionist wil niets aan het toeval overlaten. Ook de medi sche begeleiding" neemt hij, als het even kan voor zijn rekening. Piet Keizer kijkt toe, als de Roemeen de polsslag van Sjaak Swart controleert. van lange passes spelen, het is toch met z'n tijd meegegaan. Ik heb het zelf aan het werk gezien in een uitwedstrijd tegen Ipswich Town en thuis tegen Der by County en moet zeggen dat de ploeg de moderne ontwikkelingen niet uit het oog heeft verloren. Wij moeten ervoor zorgen ons eigen spel te spelen. Op het middenveld proberen de baas te blijven en Arsenal onder druk te houden. Laat Je die Engelsen hun gang gaan. dan graaf je je eigen graf. We moeten met zeker twee doelpunten verschil winnen om met een redelijke kans op succes naar Londen te gaan. Het is in Amster dam zaak snel iets te doen. Europacup- voetbal staat gelijk aan een zenuwen- oorlog. Natuurlijk kun je een wedstrijd ook in de tweede helft beslissen, maar als je vroeg een voorsprong kunt ne men, sta je psychologisch toch wel erg sterk." Over het algemeen is in Nederland het respect voor het Engelse voetbal nog altijd vrij groot, ofschoon onze clubelf tallen en elke nationale ploeg in de af gelopen jaren hebben bewezen op z'n minst gelijkwaardig te zijn, is dat res pect misplaatst? Kovacs: „Je zu|t altijd houden, dat de ene natie respect heeft voor de andere. In Roemenië waren we altijd bang voor de Hongaren. Voor de Joegoslaven niet, ofschoon dat veel betere voetballers wa ren. Dat er in Nederland respect voor de Engelsen bestaat, is goed. Als je tien Nederlandse ploegen laat voetbal len tegen tien Engelse zal blijken, dat dat respect gerechtvaardigd is. Maar het moet natuurlijk niet worden over dreven. Tijdens de voorbereiding op de wedstrijden tegen Arsenal heb ik er al leen maar op gehamerd, hoe wij moes ten spelen. Dat is namelijk het belang rijkste. Over Arsenal zal ik alleen in Wassenaar even praten. Nadat ik mijn rapporten heb vergeleken met die van Henk Groot en Han Grijzenhout (Ajax' tweede trainer - red.)". Misstap Stefan Kovacs weet, dat zijn toekomst bij Ajax voor een belangrijk deel afhangt van de prestaties tegen Arsenal. De uit stekende resultaten tot dusverre hebben het voetbalvolk ervan overtuigd, dat zijn soepele aanpak het juiste vervolg is op het straffe regime van voorganger Rinus Michels, maar Kovacs beseft, dat datzelfde voetbalvolk een eventuele mis stap zeker nu nog op zijn rekening zal boeken. Angst voor een terugval is er echter niet bij hem. Zoals er ook geen angst was om na een glanzende trainerscarrière in eigen land z'n reputatie op het spel te zetten door de taak van de uiterst suc cesvolle Michels over te nemen. Bij z'n komst naar Nederland vergeleek Ko vacs Ajax met een ruwe diamant, waarvan een briljant moest worden ge maakt. Op drie fronten is voor de Euro pacuphouder het hoogste nog bereik baar. Kovacs: „Drie is niet te veel. Een topclub moet het kunnen opbrengen om voor zoveel titels te spelen. Je moet proberen te halen wat er te halen is. In de topsport is elke andere instelling verkeerd. Een ploeg die het er in een van de toernooien bij laat zitten, schiet zwaar tekort". Stefan Kovacs is een diamantslijper, die alleen superieure kwaliteit nastreeft. TON VAN DALEN verplicht zijn mijn bouwen als de spits mocht uit vallen". In de ochtenduren heeft Feyen oord gisteren licht getraind. He melsbreed enige tientallen me ters verder, op Varkenoord, Feyenoords amateurdomein, „Ik neem voor Ladinsky geen trainde tezelfdertijd Benfica. ander mee. Heb ik weer het „Op een hard veld", merkte probleem van keus uit drie". Happel op. En het veld van Feyenoord zal woensdagavond Een belangrijke factor zal ook de scheidsrechter zijn. De wed strijd wordt geleid door de Oost duitser Gerhard Kunze. gese condeerd door zijn landgenoten Rudi Glöckner en Wolfgang Rie del. De grote vraag zal zijn hoe dit drietal, en vooral Kunze, staat tegenover het forse optre den in het hart van de Rotter damse verdediging. Wordt dut Proloog van Olympia's ronde in Mill AMSTERDAM Olympia's ronde van Nederland voor Amateurs start dit jaar niet in Oploo zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar in het niet ver van deze plaats gelegen Mill. Olympia heeft dit besluit moeten nemen omdat men met Oploo finan cieel niet rond kon komen. In Mill zal nu op 11 mei de proloog worden gehouden, een individue le tijdrit over 15 kilometer. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren maximaal acht tien ploegen van elk zes renners te laten starten. Vast staat al het deelnemen van formaties uit Zwitserland, Engeland, Dene marken en Rusland. Met Frank rijk Regis Ovion) en Tsjecho Slowakije wordt onderhandeld. Olympia heeft tot nu toe ook aanvragen van vijftien Neder landse ploegen gehad. Het volledige routeschema ziet er als volgt uit: 11 mei: Mill: indi viduele tijdrit over 15 km; 12 mei: Amsterdam - Bladel over 180 km; 13 mei a. ploegentijdrit over 26 km rond Bladel; b. Bla del - Maastricht over 175 km; 14 mei: Maastricht - Valken burg over 141 km; 15 mei: Dl- dam - Nijverdal over 154 km; 16 mei; Nijverdal - Steenwijk over 160 km; 17 mei: Steenwijk - Wieringen over 128 km; 18 mei: a. individuele tijdrit over 35 km rond Wieringen; b. Wie- ringen Amsterdam over 95 km. IJshockeyteam Oostenrijk te sterk (4-2) BOEKAREST Het Nederlandse Ijshockeyteam heeft gisteren tij dens het toernooi om het we reldkampioenschap In de C- groep In Boekarest verloren van Oostenrijk met 4—2. De standen per periode waren 2—1 1—0 1— 1. Nederland nam in de vierde mi nuut van de eerste speeltijd de leiding door De Heer. Gaande weg toonden de Oostenrijkers, die in hun sterkste opstelling speelden, zich echter sterker en zeven minuten voor het einde stond Nederland met 41 ach ter. Een nieuwe treffer van De Heer bracht nog wijziging In de stand, maar bedreiging ging er van de Nederlanders niet uit. China versloeg Denemarken met 61. De tussenstanden waren: 3—1 3—0 0—0. In de laatste wedstrijd van de derde dag versloeg Bulgarije Hongarije met 0—2 (0—0, 2—0, 4—2). Stand na de derde dag: 1. Italië 24, 2. Oostenrijk 24, 3. China 3—4. 4. Hongarije 2—2, 5. Bul garije 3—2, 6. Nederland 3—2, 7. Denemarken 30. pel toch: ,,lk denk dat de wed strijd op het middenveld beslist zal worden en daar lopen bij Benfica grote krachten, Simoes en Eusebio". Geen ander Happel vertrok naar Zeist met een wat gedecimeerde selectie. getolereerd, dan zit Feyenoord goed. Overigens, zo heeft Hap pel opgemerkt, grijpt de defen sie van Benfica ook niet zacht zinnig in. Jimmy Hagan is por slot van re kening een trainer uit Enge land. HERMAN VAN BERGEM Op het amatifurdomein van Feyenoord. Varkenoord, maakte Benfica de spieren los. Jimmy Hagan liet zi/n spelers over de klinkerweg draven en ook een hek bleek voor hem een uitstekend trainingsattri buut. LONDEN Na de aankoop van de Schotse internatio nal Martin Buchan van Aberdeen voor iets meer dan een miljoen gulden, heeft Manchester United gisteren voor 200.000 pond (ruim 1.700.000 gulden) Ian Moore van Nottingham Fo rest gecontracteerd. Mana ger Frank O'Farrell van Manchester United zei dat de transactie met Notting ham Forest en Moore gis teravond is rondgekomen. „Alle betrokkenen hebben hun handtekeningen ge plaatst", voegde O'Farrell er aan toe. Met het vertrek van Moore naar Manchester United is een eind gekomen aan het touwtrekken om deze voorhoedespeler. Vori ge week vrijdag maakte Derby County bekend Moore te hebben gekocht. Moore bezocht zater dag de wedstrijd Derby County —Wolverhampton Wanderers en manager Biran Clough stelde hem bij die gelegenheid voor als „onze nieuwe aanwinst". Maar onmiddellijk, nadat Derby had gezegd Moore te hebben aangetrokken, ontkende Notting ham Forest de transfer. De di rectie van de vereniging zei vrijdagavond nog: „Moore staat nog altijd op onze betalingslijst en er is nog met geen enkele club een transferovereenkomst afgesloten".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11