Katholiek Limburg achter mgr. Gij sen Munten genoeg in Nederland Militair gerechtshof verbaasd over zaak houten naamb ordjes ftjidóe Souoa/nt Resultaten van overplantingen overtuigen niet Zware straf voor jeugdige hasj-verkoper ENQUÊTE WIJST UIT Abortus stijgt in Engeland Raffinaderij in het Luikse MARKTEN Gekaapte taxi opgeblazen Stakingsuitkering voor rechter DONDERDAG 2 MAART 1972 LEIDSE COURANT HILVERSUM (KNP)— Het grootste deel van de Limburgse katholieken heeft vertrouwen, in de nieuwe bisschop van Roermond, mgr. J. M. Gijsen. Dit blijkt uit een enquête, die in op dracht van de televisierubriek Kenmerk door het bureau Intomart onder 409 gelovigen in Limburg is gehouden. Een eerdere Intomart- enquète werd afgewezen wegens onjuiste vraagstelling. Op de vraag wat men van de benoeming van mgr. Gijsen denkt, antwoordde 31 procent van de Limburgse gelovigen dat men hem de juis te persoon vond, 7 procent zou liever een an der hebben gezien, maar vindt mgr. Gijsen wel aanvaardbaar. Acht procent verklaarde zich tegen de benoeming en 10 procent was onverschillig wie er bisschop van Roermond is of wordt. 41 procent verklaarde geen oor deel te hebben, omdat men van de bisschop te weinig wist. 47 procent van de ondervraagden is van mening dat mgr. Gijsen in de Nederlandse katholieke kerk de verschillende stromingen dichter bij elkaar zal brengen, terwijl 24 procent deze mening niet deelt. Op de vraag of de paus bij de benoeming reke ning had moeten houden met de wensen van de leiding van het bisdom, antwoordde 30 pro cent dat de paus daar geen rekening mee be hoeft te houden terwijl 46 procent van mening is dat de paus beter dan wie ook kan weten wie geschikt is om leiding te geven aan een bisdom. 30 procent is van mening dat gelovi gen zelf kunnen bepalen wie hun bisschop wordt, terwijl 54 procent het met die gedachte niet eens is. De vraag of het een juiste beslis sing van de paus was om mgr. Gijsen in Rome te wijden werd door 48 procent positief beantwoord. 36 procent was het met die be slissing niet eens. LONDEN (AP) In 1970 hebben er in Engeland en Wales meer dan tweemaal zoveel buitenlandse vrouwen een abortus ondergaan dan in 1969. Over 1970 bedroeg het aantal 10.603, over 1969 4.990. Onge veer een derde van de buitenlandse vrouwen (3.421) kwam uit de Bondsrepubliek en daarop volgden Fransen (2.267) en Amerikaan- sen (1.601). In totaal hebben in klinieken in Engeland en Wales in 1970 6.563 vrouwen een abortus laten uitvoeren, tegenover 54.819 in 1969. Vermoedelijk zal het aantal gevallen dit jaar ongeveer 140.000 bedragen. In Groot-Brittannië is de abortus sinds 1967 bij de wet toegestaan. De ingreep mag worden uitgevoerd als twee doktoren het erover eens zijn dat de lichamelijke of geestelijke gezondheid van de vrouw ge vaar loopt, dat haar kind vermoedelijk mismaakt ter wereld zal ko men of dat een nieuwe gezindsuitbreiding een nadelige invloed zou kunnen hebben op de kinderen die er al zijn. 'eerrapporten van hedenmorgen 7 uur slag BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche ministerscomité voor eco nomische en sociale coördinatie heeft een beginselakkoord be reikt over vestiging van een olieraffinaderij plus een petro chemische industrie in het Luik- Er is echter nog geen besluit ge vallen over de exacte plaats van vestiging en ook niet welke maatschappij er zich zal vesti gen. Wel is het plaatsje Ter- nayen kandidaat. Het ministerscomité dat vergader de onder leiding van Paul Van den Boeynants, de Belgische minister van defensie (die als leider van het comité is aange wezen) heeft na afloop bekend gemaakt dat over deze vestiging in het Luikse nog kontakt met de Nederlandse regering opge nomen zal worden. Zoals be kend is in Nederland veel oppo sitie gevoerd tegen de vestiging van een raffinaderij in de buurt Landbezit in Pakistan NEW DELHI (AP) De president van Pakistan, Bhoetto heeft be sloten het persoonlijke grondbe zit in zijn land tot 70 pet. te verkleinen. Een boer mag niet meer dan 60 hectare besproeid land en niet imeer dan 120 ha onbesproeide grond in zijn bezit hebben. Onder president Ajoeb Khan was in 1959 bepaald dat iemand niet meer dan 200 res pectievelijk 400 ha mocht bezit- naar strenge NEW YORK (AP) Vladimir Boekovski, de 29 jaar oude Rus sische dissidente schrijver heeft zijn strijd tot het verkrijgen van een nieuw proces verloren en is naar een van 's lands strengste gevangenissen gezonden, zo melden zijn vrienden. Boekovski moet thans zijn gehele straf van twaalf jaar uitzitten; twee jaar in een gevangenis, vijf jaar dwangarbeid en vijf jaar in ballingschap. Hij stond terecht wegens .belastering van de regering" en het „versprei den van anti-Russische gevoe lens". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Nederland heeft pasmunten genoeg. Het schijn bare tekort wordt veroorzaakt doordat velen de munten vast houden, bij voorbeeld in de dui zenden winkelkassa's. Om de muntcirculatie te bevorderen is vandaag het aantal postkanto ren waar men munten kan ko pen en inleveren verdubbeld, terwijl op enkele grote postkan toren Amsterdam, Eindho ven, Den Haag, Rotterdam en welling Delft (1 i ng 1 licht 19,50-22.50 75. C 6274, D 37-39, Stek krom 97-103, .aar 22.50-24. totaal 784S. 1100-1650, graskalvc Slachtrund. i geW. 6,25-6,61 5,10-5,55, ldex eldeschapen 150-190, 5.05-5,35, Idem 2e kw. 4.80-5.00. Idem, 3e kw. 4.60-4,75. Nuchtere kal veren 1.25-165. Slachtzeugen. Ie kw. ,2.25-2.30. klem. 2e kw. 2.19-2.24. 2.08-2,18. Slai tvarkens. 2.30-2,36. pst. 150-190, Vette 140-185. Melk- en 178-185. snijbonen 740-800. kroten, ge- kookt 60, boerenkool 25-37. rode kool S-io. rabarber 80-140, spinazie 129- 156. spruiten A 63-69. R 62-66. prei 55-60. Uien mlddelgrof 6-13, witlof 79- 128. komkommers n 73-S6. komkom mers B 50-62, C. 39-45. sla 21-2S. B 18 per 100 stuks, peterselie 49, selderij 61-66 por 100 bos. Celling West!and Noord fl Tomaten: klas .5.80-6.10 CC 2.! 15 kg. en op: 21. II 12-13.50. •t.) 5.70-6.40 C 5 Ristjes. Sla 1: 11-14 k<r- 19.50- 4000 b. radijs 68-7' D'andilvie' L35.185° 1182 1.20-175 14910. snllbonei 51 45-47. 26 knolselderij 3i 520 Re. 0-9 10 104 Utrecht gefdsorteerautomaten in gebruik zijn gesteld. Daar kunnen de munten ook ongeteld en onverpakt ingeleverd wor den. Staatssecretaris mr. A. van der Stee 'heeft vanmorgen in het Haagse hoofdpostkantoor aan het Kerkplein de eerste geldsor- teer- en telautomaat voor mun ten in gebruik gesteld en daar mee symbolisch ook de vier an dere. Van oudsher brengt de PTT voor de overheid de pas munt in circulatie, terwijl zij ook munten inneemt en omwis selt. Dit gebeurde tot dusver op 250 postkantoren. Op vèrzoek van de staatssecretaris is dit aantal gebracht op circa 500. Op al deze kantoren kunnen de munten, geteld en verpakt wor den ingeleverd en afgehaald: niet alleen centen, stuivers, dub beltjes-en kwartjes, maar ook guldens en rijksdaalders. Omdat sorteren en verpakken een heel karwei kan vormen, kan men de munten op de genoemde vijf kantoren ook ongeteld en onge sorteerd inleveren, wellicht wordt later deze service uitge- A1 deze maatregelen hebben vol gens de staatssecretaris ten doen de circulatie van de pas munt te verbeteren. Met name kan het bedrijfsleven (winkels e.d.) de overtollige pasmunt uit de kasontvangsten gemakkelij ker inleveren en ook op gemak kelijke wijze pasmunt krijgen. In circulatie zijn nu: 1.563.900.000 (stuks) centen: 15.639.000 357.378.000 (stuks) stuivers: 17.868.900 788.770.nno (stuks) dubbeltjes: 78.877.000 411.470.000 (stuks) kwartjes: 102.867.500. Wanneer deze miljoenen munten gelijkmatig over de gehele be volking (13 miljoen zielen) zou den zijn verdeeld, dan zou ieder hoofd van de bevolking 120 cen ten, 36 stuivers, 60 dubbeltjes en 31 kwartjes in zijn bezit moeten hebben. Aan nikkelen rijksdaalders en guldens zijn per hoofd 15 guldens en 4 rijks daalders beschikbaar. Pool voorzitter Viv.psssemblee NEW YORK (Reuter) De Pool se onderminister van buiten landse zaken, Stanislaw Trep- czynski, is benoemd tot voorzit ter van de volgende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Deze zijting begint 19 september. Trepczyns- ki is 47 jaar. Na twaalf jaar op een mooi plekje in de Britse stad Sudbury te hebben gewoond besloot John Hod ge te verhuizen. Nieuwe bouwplannen van de gemeente zouden zijn uitzicht op het heuvelachtige gebied doen verdwijnen. Een aannemersfirma klaarde het karwei op spectaculaire wijze. De villa werd op een trailer geplaatst en een kilometer verder neergezet. 55 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tijdens een strafzaak waar in houten naamschildjes, een korporaal en een huzaar een rol speelden, toonde vanmorgen het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag zich nogal verbaasd. Terecht stond een 23-jarige korporaal eerste klas omdat hij in september van het vorig jaar niet voldaan had aan de opdracht om een huzaar te helpen bij het vervaar digen van houten naamschildjes in de le gerplaats Hohne. Het vonnis van de krijgsraad luidde tien dagen verzwaard arrest. Er kwamen tijdens de behandeling van deze zaak zoveel dingen aan het licht, die de raadsheren van verbazing het hoofd deden schudden, dat de advocaat-fiscaal maar voorstelde de hele zaak opnieuw te laten onderzoeken. De raadsman van verdachte was alvast bereid om het Hof een toe lichting te geven over het gebeurde. Hij schil derde de kwestie als volgt af. De korporaal had opdracht van zijn commandant gekregen o meen huzaar te helpen bij het maken van naambordjes voor op de deuren .van de straf- lokalen. Toen de korporaal zich bij de huzaar voegde, die in het burgerlijk leven timmerman is, verzekerde deze hem dat er geen werk voor twee was. Bovendien was er maar de bschikking over één zaagje. De korporaal besloot zich te melden bij de com mandant, maar deze bleek afwezig te zijn. Daar om ging hij maar wat voor zichzelf werken op de zolder waar hij zich gewoonlijk bezighield met het stapelen,van lakens en dozen en het onder houd van materiaal. Toen de commandant dit ter ore kwam, maakte hij er een krijgsraadzaak van en schorste de korporaal. Dit laatste betekende dat de korporaal elf weken met zijn ziel onder zijn arm rondslenterde in de kazerne en op gezette tijden sliep en at. Intussen had hij die elf weken geen inkomsten. Totdat zoals gebruikelijk de schorsing werd voorge legd aan de minister van justitie en deze besloot de schorsing te niet te verklaren. De president van de rechtbank vroeg zich af of deze schorsingszaak niet wat eerder afgehandeld had kunnen worden. Andere vragen die door de raadsheren naar voren werden gebracht waren: Is het normaal dat een korporaal een opdracht krijgt om een huzaar (een mindere in rang) te helpen en is het normaal dat het werk van een korporaal in hoofdzaak bestaat uit zomaar wat rommelen op zolder. De uitspraak in deze zaak is op 15 maart. Amsterdam geh.bew. 9 3 0 De Bilt zw.bew. 9 3 0 Deelen geh.bew. 9 3 0 Eelde zw.bew. 6 3 0 Eindhoven geh.bew. 10 2 0 Den Helder regen 7 2 0,1 Rotterdam regen 7 4 0,1 Twente geh.bew, 7 0 0 Vlissingen zw.bew. 3 4 1 Z.-Limburg zw.bew. 9 2 0 Aberdeen regen 9 5 3 Athene zw.bew. 13 8 0 Barcelona l.bew. 14 5 5 Berlijn geh.bew. 5 2 0,2 Bordeaux h.bew. 12 1 0 Brussel regen 2 4 0,1 Frankfort onbew. 9—3 0 Genève h.bew. 3 0 Innsbruck geh.bew. 8 3 0,1 Kopenhagen g.bew. 1 0 0 Lissabon h.bew. 15 6 0 Londen mist 10 1 0 Mailorca l.bew. 16 6 0 München geh.bew. 5 0 0 Nice onbew. 14 '7 0 Parijs zw.bew. 5 5 0.2 Rome zw.bew. 15 8 2 Stockholm geh.bew, 1 —3 0 Wenen regen 8 6 5 Zurich —3 0 In Maison Kuiper in Amster dam werden gisteren deze fijne combinaties voor het ko mende seizoen getoond. Links een pied-de-poule plooirok van wollen barathea met een zwarte wollen blazer afgezet met een biesje van de rok van Pierre Balmain. Rechts een beige blazertailleur van Yves St. Laurent. Ook in zijden creaties heeft Maison Kuiper een flinke keus. Links een rijkelijk van ruches voorzien jurk je van witte zijden mous seline met zwarte noppen van Dior en rechts een zij den mousseline broekpak met geplisseerd boven stuk je van Yves St. Lau rent. N oord-lerland LONDONDERRY (Reuter) Een gekaapte taxi met meer dan twintig kilo explosievèn is gisteren tegen het eind van de middag in een nauwe winkel straat in het Noordierse Lon donderry met een enorme klap in de lucht gevlogen. Drieën veertig mensen werden hierbij gewond. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 100.000 pond sterling (ongeveer 850.000 gulden) De meesten van de gewonden veertig burgers, twee politiea genten en een militair kregen lichte kwetsuren. Een man ligt met ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis. De straat lag bezaaid met glas en puin. Vierentwintig winkeis heb ben schade. Binnen het tijdsbestek van twaalf uur zijn in Noord-Ierland twee leden van het „Ulster defence regiment" (de vrijwillige hulp politie) vermoord. Een van hen werd woensdagmor gen in Garrison, vlakbij de grens met de Ierse republiek, voor zijn woning doodgeschoten toen hij op het punt sfond naar zijn werk te gaan. Vier mannen vuurden zes schoten op hem af. De avond tevoren was in Lur- gan al een UDR-lid in zijn wo ning vermoord. Zij dochtertje van elf jaar liep een schotwond op aan een heen. De 36-jarige Henry Hayes is gis teravond, terwijl hij in zijn huis in de protestantse wijk van Bel fast met zijn drie kinderen naar de televisie zat te kijken, ern stig gewond door een gemasker de man die de woning was bin nengedrongen. De man schoot van vlak bij op Hayes, die aan het hoofd en de rug werd ge- De betrekkelijkheid van "t recht wat mensen grote stukken irmen met de CPANN1NG tussen wat het objectieve recht heet subjectief denken of voelen, is er altijd geweest; i van het recht gaat trouwens op dat opvattingen ei tijd mee veranderen. Is onze indruk verkeerd, dat dit in de laatste helft van de twintigste eeuw heel bijzonder het geval is? Staatsrecht, kerkelijk recht, burgerlijk recht, ze ondergaan in onze dagen snelle veranderingen wat de een als een revaluatie, maar een ander als devaluatie ondergaat. Normen die vorige generaties nog als een soort van geloofswaarheid eerbiedigden, worden door massa's niet meer erkend of relatief gesteld. Daardoor ontstaan er niet alleen spanningen, maar ook conflicten, zoals dezer dagen in Nederland weer bleek terzake van een voorgenomen toepassing van het gratierecht; mensen die wederzijds handelen vanuit hun diepe, eerlijke overtuiging komen dan onwrikbaar tegenover elkaar te staan. In de gunstige gevallen doet men elkaar dan verdriet; soms ontaardt dit in ergernis en kwelling. Geivcld TVEZE regels vinden overigens hun aanleiding niet in de parlementaire en buiten-parlementaire actie naar aanleiding van de drie van Breda. We betrekken ze op het veel breder verband van onze opvattingen over rechtvaardigheid en geweld; over eigendom en leven. De openheid van onze samenleving heeft ontzaggelijke voordelen, maar zowel de in het denken geschoolden als ongeschoolden moet het vaak duizelen, wanneer ze uit de oceaan van informaties proberen voor zichzelf een verantwoorde mening te vormen en een koers uit te stippelen. Vooral omdat de omstandigheden zo'n enorme invloed hebben op de vorming van rechtsopvattingen; wat in het ene geval een ordinaire kraak heet, blijkt in een ander geval een handeling in het belang van de rechtvaardigheid. Wat voor de een gelijk staat niet een afschuwelijke moord, wordt door een ander verheerlijkt als dienstbetoon aan het rechtsgevoel. Herijken SPANNING ligt er beslist niet alleen tussen wetenschappelijke denktrant en de praktijk van het leven; de praktijk van het leven is in zichzelf verscheurt. Met het grootste gemak zet op éénzelfde moment en door éénzelfde handeling iemand zich in om het levensgeluk van de één radicaal te verbeteren, ook al wurgt hij daardoor het levensgeluk van een ander. Wij zijn blij dat rechtsopvattingen periodiek op hun juistheid worden herwogen en herijkt; we zijn bezorgd wanneer rechtsopvattingen gelijk gaan worden aan de spontane opwelling van het ogenblik. DEN HAAG (ANP) Met orgaantransplantaties zijn de af gelopen jaren zo weinig overtuigende resultaten bereikt, dat alleen de nieroverplanting nog als een aanvaardbare ingreep kan worden beschouwd. Dit is de mening van de Arnhemse chirurg, dr. M. N. van der Heijde, neergelegd in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Dr. Van der Heijde heeft een bezoek gebracht aan enkele medi sche centra in de VS. Dr. Van der Heijde, die zelf ooit twee leveroverplantingcn heeft verricht, had in de VS onder veel medici een gevoel van te leurstelling waargenomen met name omdat er weinig vorde ringen zijn gemaakt met het on derdrukken van afstotingsver schijnselen. Ook is er teleurstel ling over het uitblijven van ver betering in de resultaten van orgaanconscrvering. Met hel toestel van de in Amerika wer kende Nederlandse medicus Bel- zer is thans wel conservering van een nier in enkele dagen te bereiken, maar de gehoopte paar weken bicven uit. Wat de niertransplantaties betreft meent dr. Van der Heijde dat het omslachtige, dure en ver moedelijk zinloze uitwisselen van nieren met het buitenland zoveel mogelijk beperkt moet worden. Hij stelt voor, Neder land te verdelen in drie of vier zones, elk met een transplanta tiecentrum dat over een conser- veringsapparaat beschikt. Voorts dient een team aan het centrum verbonden te zijn dat uit de gehele regio beschikbare nieren kan halen. Eurotransport en het niertrans plantatieteam van het Acade misch Ziekenhuis In Lelden is het op een groot aantal punten niet met dr. Van der Heijde eens. Men bereidt een weten schappelijk antwoord voor dat binnenkort zal worden gepubli ceerd. Mede dankzij Eurotrans port kwamen in totaal 689 transplantaties tot stand. Meer dan zeventig pet. van dit aantal (509) waren transplantaties waarbij de te transplanteren nier afkomstig was uit een an der ziekenhuis. Deze organen zouden zonder Eurotransport grotendeels niet gebruikt zijn. Van onze correspondent ISTANBOEL In de Turkse stad Istanbocl is de 14-jarige Engelse schooljongen Timothy Davey veroordeeld tot 6 jaar en 3 maanden gevangenisstraf plus een boete van 35.000 gul den omdat hij vorig jaar augustus geprobeerd heeft 26 kilo verdovende middelen te verkopen aan een zich als koper voordoende Turkse politieman. ln dezelfde zaak werden twee Fransen (20 en 21 jaar) veroor deeld tot 12 jaar en 70.000 gulden boete en een 17-jarige Au stralische student tot 8 jaar en 4 maanden plus 45.000 gulden boete. De rechter stemde voor Timothy aanvankelijk in met een von nis van 15 jaar, maar verlaagde dat met het oog op de leef tijd van de jongen. Toen het vonnis werd uitgesproken rende Timothy's moeder de rechtbank uit. Ze viel later buiten het gebouw flauw. De jongen heeft reeds zes maanden vastgeze ten. Volgens de funktionarissen van het Britse consulaat zal hij bij goed gedrag na ruim vier jaar vrijkomen. Tegen het vonnis zal hoger beroep worden aangetekend. In Engeland heeft de zaak tot talrijke protesten geleid. (Copyright The Guardian/Persunie) UTRECHT (ANP) De vijf confessionele bonden die betrokken wa ren bij het conflict om de meiaal-c.a.o., hebben de werf Gusto in Schiedam geschreven dat een civiele procedure zal worden aange spannen, wanneer het bedrijf niet overgaat tot uitbetaling van niet gewerkte uren aan werkwillige werknemers die door de stakingsac tie het werken werd belet. Volgens een woordvoerder van de Industriebond N.K.V. gaat het hier om een proefproces. De vijf confessionele bonden staan er vol gens deze woordvoerder op, dat er aan werkwilligen wordt uitbe taald. Amerikaanse zakenlieden WASHINGTON (AFP) Ameri kaanse zakenlieden kunnen dt jaar voor het eerst dcelncmei aan de industrie- en handels beur sdie in Kanton in Chint wordt gehouden. Het Amcrl kaanse ministerie van buiten landse zaken, dat dit gister et bekendmaakte, kon niet zeggd hoeveel zakenlieden een Chince visum zullen kunnen krijgen. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9