Woningnood verlicht door opening „Groot Hoogwaak" I li O UF0 Collectie van „Oud-N oord wij k" uitgebreid Jonge Olifant: de zachtste. Bijna 80 Noordwijkse gezinnen konden aan woning worden geholpen 14' Uw Mening LEIDSE COURANT I W H Ml Voor de nieuwe bewoners van „Groot Hoogwaak" is het heerlijk toeven in de recreatiezaal Bejaarden centrum staat in „kraamdelletje" NOORDWIJK Burgemeester mr, J. M. Bonnike vertelde gistermiddag pikante bijzon derheden omtrent de plaats waar thans het bejaarden centrum Groot Hoogwaak is gesticht. In een ver verleden (juni 1813) trof men in de luwte van het Hoogwakersdelletje de Zand- voortse Elsje Lakeman zon der middelen van bestaan aan. Volgens de annalen ver keerde zij in de laatste pe riode van zwangerschap en daarom liet de maire een van mijn voorgangers, al dus de burgemeester haar door de veldwachter Gerrit Slats overbrengen naar haar ouders. De volgende dag liep zij echter weer naar Noord- wijk terug, waar zij zich in hetzelfde del neervleide. In schone beeldspraak meldt de historieschrijver verder: Waar de ooievaar haar tus sen de doornheesters een vleeselijk roosje bracht". De maire trok zich haar lot aan, maar toen hij in Velsen de vader van de zuigeling had opgespoord, stuurde hij Elsje naar zijn collega in die plaats, met de rekening, groot 15 gulden, 2 stuivers en 6 pen ningen. Na deze gebeurtenis spraken de Zeeërs over ,,'t Kraamdelle- tje". Op het nabijgelegen duin stond een jachthut op poten voor de jachtopzieners. In het jachtjargon werd die de Hoogwaak genoemd. ADVERTENTIE) het nieuwe Noordwijkse bejaardencentrum Bejaarden sociëteit in Abbenes ABBENES In Abbenes hoopt men binnenkort te komen tot oprichting van een bejaardenso ciëteit. Het initiatief hiertoe zal uitgaan van de Stichting Raad voor Bejaardenwerk in de Haar lemmermeer-Zuid. De heer J. v. d. Zwaard mede werker van de stichting hield gisteren een lezing over bejaar denwerk op een vergadering van de Dorpsraad. Men denkt de plannen te kunnen realiseren wanneer de verbouw en reorga nisatie van de oude chr. school een feit is. De Dorpsraad van Abbenes heeft ook al een pro gramma samengesteld voor Ko ninginnedag, die op maandag 1 mei gevierd zal worden. De kin- dermelen zullen voornamelijk in de morgenuren plaatshebben. Voor de oudere jeugd is er een puzzcltocht, een voetbalwed strijd en een auto-test. 's Avonds is er een bal in het oude Dorpshuis. In de commissie- Koninginnedag hebben zitting de herei Van de Griend, Tamme- rus, Jansen, Hoogkamer en mej.'Tini Kattenberg. NOORDWIJK Burgemeester mr. J. M. Bonnike van Noordwijk heeft gisteren het nieuwe prot. chr. bejaardencentrum Groot Hoogwaak officieel geopend. Door de ingebruikneming van dit bejaardencentrum konden 79 Noordwijkse gezinnen aan een woning worden geholpen. Na de officiële opening werd door vele sprekers het woord ge voerd. De heer Dijkema felici teerde namens de diaconie en bood een electronisch orgel, aan. De bekende Noordwijkse organist Jaap Plug zorgde voor een passende muzikale omlijs ting. Daarvóór had de heer J. K. de Vries, voorzitter van het stichtingsbestuur en vijf jaar geleden de initiatiefnemer tot de bouw, directeur Bouwman en zijn staf op het hart gebonden: „Maak er een echt tehuis van". Architect J. Heese gaf een over zicht van de bouw en liet hen, die er aan gewerkt hadden de revue passeren. Namens de aannemer, de heer De Vreede en hemzelf schonk hij een schit terend wandkleed gemaakt door de Amsterdamse kunstenares Josje Smit. De Stichting Huize St.-Jeroen was vertegenwoordigd door de heer Alkemade. Hij kon met voldoe ning mededelen, dat de bouw van het r.k. bejaardencentrum een maand op het schema voor lag. Bedrijfsfusies zijn in zwang en misschoen komt het nog eens Zwammerdam De plantsoenen dienst afdeling Zwammerdam maakt zich ernstig zorgen over de vernielingen die door de jeugd en loslopende honden in de plant soenen worden aangericht. Voor al de bejaarden klagen regelma tig over de voetballende jeugd die het toch al zo schaarse groen verandert in grote stukken mod- derveld. „We staan er machte loos tegen" aldus de op de foto af gebeelde plantsoenwerker. Van de zijde van de plantsoenendienst in Alphen aan den Rijn deelde men ons mede dat in de gemeen te Alphen waaronder ook Zwam merdam valt per jaar 40.000 gul den moet worden uitgetrokken voor het opknappen van de plant soenen. Hieronder valt onder meer het vervangen van dood getrapte planten en struiken en het verwijderen van vuil. zover, dat Groot Hoogwaak en Huize Jeroen gaan fuseren, be sloot de heer Alkemade, die een plantenbak aanbood als herinne ring aan de opening. Een prachtig schilderstuk van het 17c eeuwse gasthuis, was een kostbaar cadeau van het vroe gere college van regenten van Dalrust. Het werd aangeboden en onthuld door de heer H. J. van der Werf, die naar hij zelf zei, het woord voerde namens een „failliete boedel". De heer Zandvoort bracht de ge lukwensen over van de Alg. Bond van Bejaarden, afd. Noordwijk, terwijl de voorzitter van „Noordwijk Actief", de heer J. van den Haak kwam mededelen dat zijn vereniging 2000 beschikbaar had gesteld voor de aankoop van een bil jart. Een fraaie barometer was het geschenk van het personeel. De heer Van der Bent bracht hun gelukwensen over. Wat ligging, bouw en inrichting betreft, is het nieuwe bejaarden centrum een briljant van dit ge west. Het is een creatie van de Amstelveense architect J. Hee se. Het zal ongetwijfeld bij de bouwmeesters in binnen- en bui tenland de aandacht trekken. Het in strakke lijnen uitgevoerde complex, bestaande uit een do minerend hoofdgebouw, geflan keerd door bejaardenwoningen in twee bouwlagen, is gesitueerd in een prachtige duinvallei, die ook nog ruimte biedt voor toe gangswegen, ruime parkeer plaatsen en een groot plantsoen. Het imponerende centrum is op getrokken van gele stenen, die het goed doen tegen de achter grond van het geaccidenteerd duingebied. Voor de situering heeft de architect zoveel moge lijk gebruik gemaakt van de hoogteverschillen in het bouw terrein en daardoor is een fijn zinnige harmonie tussen cen trum en omgeving ontstaan. Dit zal nog beter tot zijn recht ko men als de tuinaanleg, uitge voerd door de Noordwijkse ho venier Plaatzer, gereed zal zijn. Bij de aanleg wordt de ter plaatse voorkomende duinvege tatie gebruikt. Bouwmeester Heese heeft ge tracht zoveel mogelijk het ge stichtsidee te vermijden. De ka mers liggen aan weerszijden van een gang. Dit is uit econo mische overwegingen gebeurd, doch door het hoofdgebouw ge ledingen te geven, zijn lange gangen in kortere stukken ver deeld. Daardoor is uitzicht naar buiten mogelijk, De vorm van de recreatiezaal is zo ontwor pen, dat ook als men daar met een klein groepje bijeen is, men zich niet in de ruimte verloren voelt. •- I z Kg J O Nggsj j □lifaB 8 Er is waarachtig wel een jonge jenever diezacht is als fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeidis. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. Enorme activiteit van Lisser jeugd voor liuisviijl en huishroei- tentoonstelling O LISSE Er is deze gehele week koortsachtig hard gewerkt door de jeugd van Lisse om produc ten te leveren voor de grote Huisvlijt- en huisbroeitentoonstel- Iing, die vrijdagavond om 7 uur geopend zal worden door de echtgenote van burgemeesfer Berends van Lisse. Niet alleen de jeugd stond onder spanning, ook de organiserende comité's „Huisvlijt" en „Huis- "broei" zijn de hele week druk aan het werk om in de grote Bloemlusthal van H.B.G. de ten toonstelling op te bouwen. Zowel de huisbroeitentoonstelling als de huisvlijttentoonstelling zullen een grotere omvang aannemen dan vorige jaren het geval is geweest. Alphen De leerlingen van de ba sisschool De Vasteburcht in Rid- derveld hebben gistermiddag in de Kwakkerstraat de musical Teun de Speelman" van Bennie Vreede opgevoerd. Zij speelden onder leiding van onderwijzer Jan Vonk en boekten met dit eer ste optreden veel succes. Kinderfeest in Rehoboth LISSE Het gebouw Rehoboth heeft gistermiddag op zijn grondvesten staan schudden, niet alleen omdat het gebouw zo eivol zat dat er geen muis meer bij kon, maar ook om het pro gramma dat gebracht werd door het Haags Kindertheater onder regie van de heer Vinjé uit Den Haag. Deze middag ging uit van de afd. Lisse van de Chr. Bond van werkers in de agrarische bedrij ven en genotmiddelen. Het liep zo storm, dat vele kinderen te leurgesteld moesten worden. De jeugd heeft buitengewoon geno ten van het toneelprogramma met Dik Trom als de hoofdper soon. Ze heeft een onvergetelijke middag gehad, alle kinderen gingen nog mtet een tractatie naar huis ook. Bisschop stelt lijst met zonden samen De aartsbisschop van Cordoba, mgr. Paul Primatesta heeft in zijn vastenbrief voor zijn gelovigen een lange lijst van zonden opgesteld, samen vormend „een droeve werkelijkheid in een ie der van ons en onze gemeenschap binnengedrongen". De bisschop somde de praktijken op, die hij als de ergste en meest verbreide beschouwt: zonden tegen de waarheid en te gen de menselijke betrekkingen in handel en beroep, leugens, hajve waarheden, laster, oppervlakkigheid in de nieuwsmedia, economisch egoisme, onverschilligheid ten opzichte van het al gemeen welzijn, onverantwoordelijke spilzucht, luxe, uiterlijk vertoon, machtsmisbruik, het verwerven van en vasthouden aan voorrechten, speculaties, fraude, schendingen van de ar beidswetten. het vragen van buitensporige rente, belastingont duiking, omkoperij, onderdrukking van de zwakken, wraak, re presailles, geweld, onderdrukking van het zoeken naar een be tere maatschappij, traagheid en de toenemende misdadigheid en onzedelijkheid". NOORDWIJK Het Genootschap Oud-Noordwijk bestaat dit voor jaar tien jaar. Zijn museum boerderij aan de Jan Kronsweg gaat dan het negende bestaans jaar m. Het is een lange weg geweest van lekkende zolders, kapotte daken en vloeren, maar dank zij de medewerking van de vaste ledenkern en de sedert enkele jaren verstrekte gemeen telijke subsidie van 1500.- per Jaar, kon gebouw en Inventaris worden behouden, en zelfs uit gebreid. Zo kon dit jaar weer een zoldervloer worden ver nieuwd, ditmaal boven de keu ken van de boerderij. Daarenbo ven nog een tiental balkkoppen onder deze vloer. Een en ander vergde een investering van ruim ƒ4000.-. Nu rest nog de zolder boven de stal. Deze is volgend jaar aan de beurt en De Overlevende Muren in de wijde verte Torenen Onzichtbaar rond de smerten van mijn oude hart. Tijdgrenzen- verstarren; Hel verleden Blijft heden Doodsdreigend benauwen. Begrijpt u nu waarom ik huil? J. P. Jansen Woubrugge. daarmede zal de expositieruim te verdubbeld zijn, ten opzichte van de oppervlakte, waarover men in 1963 kon beschikken. Van D. Bedijn werd onlangs aan gekocht een model van een ha ringdrifter (een zgn. koppel) uit Lowestoft. Van de gemeente Noordwijk mocht men een aan tal waardevolle zaken ontvan gen, namelijk acht hellebaarden, de oude gemeentelijke schatkist met vijf sloten, een chirurgijns bord uit 1820 en bovendien nog, via advertenties, een exemplaar van „Noordwijk In de loop der eeuwen" van de heer N. Hellcn- berg. Het ledental vun het G.O.N. be draagt circa 350, Het bestuur wekt alle Noordwijkers en ande re belangstellenden op zich uls i'id to melden (contributie min stens 5,- per jaar), vrijwillig de contributie te verhogen en donateurs te werven. Men kan zich melden bij de heer J. Sier, Zeereep 9 te Noordwijk, giro nummer 428146 Donderdagavond, 9 maart n.s. houdt het Genootschap Oud- Noordwijk in badhotel „Zee- rust" een algemene ledenverga dering. Behalve de gebruikelijke huishoudelijke zaken staan een lezing met lichtbeelden van dc heer C. M. J. Verwoy op hel programma, getiteld „Een wan deling door Noordwijk-BInncn", alsmede een filmprogramma van do heer J. Kleton over ouds ambachten. Documenten van tegenpausen uit geheim archief Meer dan tweehonderd docu menten van vier tegenpausen in de periode 1378 tot 1415 zijn uit de geheime archie ven van het Vaticaan ge haald en gepubliceerd in een werk van 350 pagina's, geti teld „De handelingen der pseudo-pausen". Het gaat om de tegenpausen Clemens VII, Benedictus XIII. Alexander V en Johannes XXIII. De inhoud van de documenten heeft vooral betrekking op de verhouding Rome cn de kerken van het oosten. ALPHEN De junioren van de EHBO-vereniging uit Langeraar zi| gisteren met 88 punten eerste geworden in een door de verenlgit) „St. Martlnus" georganiseerde wedstrijd. Van de senioren werd groep uil Noorden eerste met 129 punten. Op de foto: Een van de j niorenploegen in actie bij twee „gewonde" glazenwassers.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7