Hans Jansen staat er na tv-uitzending niet best meer op STRENGER OPTREDEN TEGEN VERVUILERS VAN PLASSEN GEBIED Stichting Lindehoeve moet zich schikken naar bijdrage gemeente Belangstelling dames- schaatsen nog te gering Protest tegen martelingen in Argentinië Bejaardencentrum in Woubrugge wordt uitgebreid STAATSVIJAND VAN EGYPTE Nachtegaal nog aan de leiding Burgerlijke stand I DONDERDAG 2 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Leidenaar Hans Jan sen, in Leidse politieke kringen niet bekend als PvdA-afde- lingsbestuurder en hoofdredac teur van ,,De Partijgenoot", die resoluut een eind wil maken aan de wethoudersclausule (geen PAK-ers in het college van B en W) heeft onlangs de frontpagina's gehaald van Egyptische dagbladen. In het grootste Egyptische dagblad, het door de regering gecontro leerde blad El Ahram werd de heer Jansen vorige week tot zijn niet geringe verwondering opgevoerd als een van degenen in Frankrijk, Italië, België en Holland, die er welbewust en systematisch op uit zijn Egypte in het westen in een kwaad dag licht te stellen. Van verschillende relaties in het Midden-Oosten - hij heeft er vrij veel vanwege zijn studie Ara bisch - kreeg hij deze week bladen opgestuurd waarin vrij Veiligheidsman signaleerde interview met vermomde man uitvoerig melding wordt ge maakt van Jansens rol in de perscampagne tegen Egypte. De vermeende Egyptische staats vijand is zich overigens van wei nig kwaad bewust. De berichten in de bladen zijn te herleiden tot een interview voor de Nederlandse televisie op 10 november vorig jaar waarbij Jansen als tolk optrad. VARA- redacteur Hans Eikerbout inter viewde toen een vermomd man - hij kwam ook geen moment goed of herkenbaar in beeld - die beweerde een ondergronds strijdend Egyptenaar te zijn. De Egyptenaren beweren echter, dat de VARA en Jansen te doen hadden met een Israëlische agent of een Egyptische Jood. De man had het bij die gelegen heid over duizenden Egyptische studenten, arbeiders en militai ren, die illegaal veniet plegen tegen de vele Russische advi seurs. Egypte zou volgens die verzetsbeweging in feite een be zet land zijn en de Russische troepenmacht zou eerder dienen als bedreiging van het westen dan van Israël. De man, zo ver telde hij zelf, was naar Europa gekomen om de Egyptische stu denten in het westen te waar schuwen voor depenatratie van de Russen in Egypte. Hans Jansen deed gewoon zijn werk, vertaalde alles letterlijk en dacht dat verder de kous af Volgens de Egyptische bladen werd het tv-programma gezien door een functionaris van de Egyptische veiligheidsdienst. NIEUWKOOP Voor de behan deling van de gemeentebegro ting en van de bedrijven be stond van de zijde van de bur gerij een enorme belangstelling. De grote aula van de Dr. Ariëns MAVO was geheel ge vuld en velen bleven tot het bit tere einde, tot ver na het mid dernachtelijk uur, de beschou wingen en de discussies met b. en w. volgen. Alle sprekers wa ren verheugd over de samen stelling van deze reële begro ting die tenslotte nog een aan trekkelijk batig saldo biedt, dat tot ongeveer 160.000 zal oplo- De heer Juurlink (KVP) was, ge zien de enorme investeringen voor sport- en onderwijsvoorzie ningen, niet optimistisch voor volgende begrotingen. Hij infor meerde voorts naar de f nancië- le consequenties van het te stichten Gezondheidscentrum, Die zag blijkbaar helemaal de heer Eikerbout over het hoofd als redacteur en presentator en hing het hele programma op aan „een medewerker van de Leidse Universiteit, Jansen ge heten". Jansen tenslotte over de bewuste uitzending en de als Israëlische agent bestempelde man: „Het maakte een wat vreemde indruk op me. De man maakte in zijn vreemde vermomming toch wei een sympatieke indruk op me, maar wat of wie hij geweest is weet ik niet...." Zaalvoetbal in Noordwijk NOORDWIJK Van Duin Sport heeft gisteravond in het kader van de zaalvoet balcompetitie uitstekend te genstand geboden aan koplo per De Nachtegaal. Van Duin verloor weliswaar met 8-5, maar dat gebeurde nadat het team eerst een 2-0 voorsprong had genomen, maar door het hoge tempo van de Noordwijkerhouters zich tenslotte toch gewonnen moest geven. Doelpunten Van Duin Sport: Menger (2), Van Duin, Marijt en Van Duin. Nachtegaal: Mar- net (2), Oostdam (3), Van Wouw (2), Oostdam. Augustinus United ten onder gegaan tegen titel kandidaat Van Rooyen 7-1. Van Rooyen beperkte zich gedurende de hele wedstrijd tot combinatievoetbal en daarvan profiteerde in de be ginfase John Braun voor AU I-0. Een kort tussensprintje bracht Van Rooyen voor rust via Broring en Spaanderman al op 1-2. Na rust werd het kat en muisspel krachtig doorgezet. Treffers kwamen van de voeten van Spaander man (3) Vie-veen en West geest. Het Zeepaardje heeft 't Kik kertje op ruime achterstand gespeeld. In een tegen de verwachting erg aardige wedstrijd bereikte men een eindstand van 5-1. Stand met nog negen wedstrij den voor de boeg De Nach- tegal 12-19, Van Rooijen 10-18, H.H. Sporthuis 10-18, Zee paardje 11-15, Verhart 11-13, Augustinus 11-12, Driehoek/ Piet Hein 11-10, FC De Lange II-9, FC De Landbouw 11-9, Estec 11-6, Van Duijn Sport 11-6, Kikkertje 11-4, Rollygolf Jl-3. De omstreden boerderij De Lindehoeve. Een commissie uit de Voorschotense raad besloot gisteravond dat de subsidiet-eisen van het stichtingsbestuur niet kunnen worden ingewilligd. NOORDWIJKERHOUT Pi-lruj L. z.v. L. T. veld en M. H. Duivenvoorden; Hele na M.. d.v. P. C. van den Berg en der Kaay: Angellqi i Blarcum: J. \an der Waal en G. F. M. Forrer; T. H. M. Broekhot en T. A. M. van Kampen. WOUBRUGGE Geboren: Francls- cus M.. z.v. J. C. van Leeuwen en G. Ley graaft: Martljn C. en M. Blcmond >.V. .1. Hoogervoors i der Salm: Veronica C. J.. Ondertrouwd: Overleden: Pelronella A. van Swleten (88). VOORSCHOTEN Geboren: Gerardl- na M.. d.v. H. H. W. Poullssen en P. M. C. .Martens: Paul. z.v. W. F. van Tongeren en A. Kulver.hoven Antolnc F. Th., z.v. F. Hoogstraten en E. E. van Musschcr; Allda E.. D.. z.v. J. N. A. Barendse en J. J. G. Janssen. Ondertrouwd: J. J. Brokkaar en I. van Wijk: M. A. do Bruin te Den Hang en C. A. van der Linden; D. F. Post te Kampen en J. B. Jager: A. C. M. van Nlel te Leldsehendnm I,. E. Zomers: R. .T. Roos van Overleden: Atphonse F. M. de Bruljn. oud 62 Jaar; Hendrik N. Julslng. oud 62 Jaur: Cnthnrlna Cornet, e.v. Overduln, oud 73 Jaar; Margnrctha M. Zekveld, wed. v. Leugerlng, oud VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten is ïheel duidelijk in een impasse garaakt ten aan zien van de boerderij „De Lin dehoeve". De Stichting „De Lin dehoeve" i.o. wil een professio nele aanpak van, het ongebon den ieugd- en jongerenwerk. De gemeenteraad hooft ƒ57.000 be schikbaar gesteld voor het In richten van de boerderij tot een jeugdhuis, de Stichting „De Lindohoeve" komt, met een be groting van 12(W)00. De con frontatie tussen tjpenbarc wer ken en de stichting heeft opgele verd dat bij de oirto'orming van de oude boerderij (Qt een jeugd huis van andere beginselen is uitgegaan. Wethouder Esslaar deed deze wei nig vreugdevolle mededeling naar aanleiding van vrcgen ge steld door de leden vfm de com missie voor onderwijszaken c.a. Mevrouw Scheffer-Mungers wilde graag iets rechtzetten naar aan leiding van de notulen van de vorige vergadering van deze commissie. De commissieleden hadden tijdens die vergadering hun teleurstelling uitgesproken over het gebrek aan eigen ini tiatief van de jeugd om iets van „De Lindehoeve" te maken. Thans blijkt dat de jeugd zelfs niet eens bij „De Lindehoeve" mag komen. De jeugd is de hele zaak kwijt geraakt. Ook de heer Marcelis wilde graag weten, wat er nu precies aan man keert. Wethouder Esselaar verklaarde dat er een sleutel is uitgereikt aan de Stichting. Het gemeente bestuur wil hangende dj hele zaak van de opknapbegroting nu graag eerst even de kat uit de boom kijken. Op het gemeente huis liggen thans zeven stukken van de Stichting. Het doel van de Stichting is waarschijnlijk te idealistisch. Iedereen weet dat „Den Haag" thans potdicht zit zodra het om subsidies gaat. Toch zijn B. en W. blij dat de Stichting gevormd Is, want de leden zijn bereid zich in te zet ten voor het jeugdwerk. Mr. Italianer vond het een vreem de zaak dat B. en W. zelf niet geloven in het slagen van de op zet van de Stichting, maar wel medewerking verlenen aan de werkgroep ..Shunt", die pro beert om 35.000 bijeen te ga ren voor ..De Lindehoeve". De heer Uijterlinde vroeg zich af in hoeverre er een spel gespeeld wordt om de boerderij, die nog maar een levensduur van vijf jaar heeft, door middel van de jeugd weer een permanent be staan te doen krijgen. Wethouder Esselaar zag geen noodzaak de activiteiten van de jeugd te remmen. Wel zal be paald moeten worden wat er met het geld gebeuren gaat, wanneer het gehele plan van „De Lindehoeve" niet door gaat. „Mijn portefeuille jeugd zaken bezorgt mij soms slapelo ze nachten, maar u kunt er ver zekerd van zijn dat er mij alles aan is gelegen om de niet geor ganiseerde jeugd een eigen ge bouw te geven. De Stichting maakt het allemaal niet eenvou dig. terwijl toch het College van B. en W. grote waardermg heeft voor het werk van de Stich ting". verzuchtte de wethouder. De conclusie van de gehele commissie was een advies aan de Stichting om af te zien van openbare werken voor 57.000, waarbij uitdrukkelijk gesteld werd dat de gemeente de Stich- j ting nodig heeft als toezichtor- gaan. maar tevens gezegd werd i dat de Sttchting te professioneel denkt en hun plannen .n deze J tijd niet haalbaar zijn. De wet- i houder meende te weten dat de Stichting alleen op basis van de eigen begroting wil beginnen met het werk. Roelof ar endsveen Het Veense echtpaar Jan Dobbe-Blokker viert-zaterdag 25 maart a.s. het 50-jarig huwelijksfeest. Het feest zou aanvankelijk een paar weken geleden gevierd worden, maar omdat zoon Piet en echtgenote niet eerder uit Nieuw-Zeeland konden overkomen, werd het uit gesteld. Jan Dobbe is een bekende figuur in de Veen. Jarenlang zat hij in de groentehandel. Het echtpaar geniet sinds een jaar of acht in goede gezondheid van zijn pensioen. Met 6 zonen. 5 dochters en 40 kleinkinderen kan het bogen op een rijk nageslacht. Het familiefeest wordt 25 maart gevierd in De Vier Heemskinde ren. Van 15.00 tot 16.30 uur is er die dag een receptie, 's Morgens is er een H. Mis uit dankbaar heid in de parochiekerk St Pe trus Banden; aanvang 10.00 uur. HEERENVEEN De directeur van de schaatsbaan Thialf in Heerenveen, waar zaterdag en zondag het toernooi om het wereldkampioenschap voor dames wordt gehouden, ziet een deficit in het verschiet. „Zials het er thans voorstaat, is de begroting niet gedekt. Zowel voor zaterdag als zon dag zijn nog ruim vijfentwin tighonderd kaarten niet ver kocht". Directeur Roupert rui het met enige weemoed in zijn stem, want hij herin nerde zich de landenwed- strijd Nederland-Noorwegen. die een tekort van ruim der tig mille opleverde. „De be langstelling voor het dames- schaatsen is jog te gering. Maar gezien de prestaties in Sapporo en Inzeil verwacht ik dat menigeen eerst het weer aanziet". Slechts elf van de tweeëndertig u-tgenodigde landen zijn in Heerenveen vertegenwoor digd. Er wordt rekening mee gehouden dat de Noordko- reaanse ploeg verstek zal la ten gaan. Na de inschrijving heeft het organisatiecomité niets meer vernomen. De deelnemerslijst ziet er uit als volgt: Canada: Sylvia Burka: China: Lien Tien Tsai en Feng Tsjiang Joe. reserve Tsjin Lioe Li; Oost-Duitsland: Ro se marie Taupadel en Monika Zernicek; Finland: Tuula Vdkas en Tarja Rinne, re serve Merja Toerroenen; Ja pan: Kaname Ide en Sachiko Saito; Noorwegen: Sigrid Sundby en Tove Berntsen; Po len: Romana Troicka en Er- wina Rys: Zweden: Ylva Hedlund en Ann-Sofie Jaern- stroem. reserve Helen Fng- man: Verenigde Staten: Dia ne Holum, Connie Carpenter en Leah Poulos; Rusland: Nina Statkevitsj. Ljoedmilln Titova, Ljoedmilia Savroeli- na, Kapitolina Scregina en (itrlina Baranova; Neder land: Atje Keulen-Deelstra, Stien Baas-Kaiser, Wil Schenk-Burgmeyer, Elly van der Brom en Trijrrie Rep, re serve Sijtje van der Lende. hij hekelde de te geringe politie- bezetting in het rayon en vroeg de grootste zorg van de ge meente voor het milieu. De heer E. H. van Dam (Actie groep *70) pleitte voor het aan houden van het groeimodel II (tot plm. 15.000 inwoners) on danks de te verwachten moei lijkheden van de zijde van offi ciële regeringsinstanties. Vooral ook. omdat dan tal van voorzie ningen gevaar gaan lopen. De heer Battjes (PAK) vond de begroting weliswaar een tech nisch knap stuk werk, maar toch wat optimistisch van opzet. Hij betreurde het. dat het plas- sengebied, wat de toenemende milieuverontreiniging betreft, niet op het prioriteitenschema voorkomt. Alle voorschriften worden met voeten getreden. In een motie, die algemene in stemming had, beval hij met gebruikmaking van alle wettelij ke middelen, een harder optre den tegen verontrelnlgers van het plassengebled aan. De heer Bommer van Beter Nieuwkoop informeerde naar de onderwijsvoorzieningen, de huurharmonisatie. het zwem- badbedrijf. Inspraak en goede voorlichting bleken ook hem na aan het hart te liggen. Scholen bouw acht hij voorlopig belang rijker dan een nieuw gemeente huis. Burgemeester Vin Mont- foort en de beide goed gedocu menteerd voor de dag komende wethouders kwam de re- en du plieken zonder moeilijkheden door waarna de raad de begro tingen goedkeurde. BOSKOOP De heer W. Atten, sinds 1951 werkzaam als wachtmeester bij de Rijkspolitie in Boskoop, is met ingang van 1 maart be vorderd tot opperwachtmees ter. Meer dan 350 handtekeningen, waaronder die van de bisschop van Goya, mgr. Alberto Devoto, van leden der vakbeweging en bocrenorganisaties zijn naar de minister van Binnenlandse Za ken van Argentinië gestuurd wegens de arrestatie en het mar telen van Norma Morello. Deze jeugdleidster werd op 30 no vember door de politie gearresteerd. De brief stelt, dat haar bekentenis, dat zij relaties met subver sieve groepen heeft onderhouden niet op feiten berust en is af geperst tijdens een lange en pijnl.jke ondervraging. Tezelfdertijd schrijft het weekblad „Primeria Plana", dat in Buenos Aires elke achttien dagen een gevangene de „Witte ter reur" ondergaat, een marteling, die wordt uitgevoerd door een rechtse, half-policieke organisatie. Het blad geeft een gedetail leerde beschrijving van de martelingen, die gevangengenomen studenten, vak bond leiders en tegenstanders van h« regiem on dergaan. Meestal eindigt de arrestatie »n een spoorloos ver dwijnen van het slachtoffer. Zelfs het Itjk wordt niet terugge vonden. Onder de gevaMen die m details worden beschreven Is dat van een jonge vrouw, Mirta Cortesae de All, die op 1 juli werd gearresteerd. Als gevolg van de marteling door de politie is zij geestelijk gestoord geraakt. Contributie omhoog bij Hou Vast HAZERSWOUDE Tijdens de jaarvergadering zijn dc leden van de llazerswoudse gymnas tiekvereniging Hou-Vast ermee akkoord gegaan, de contributie per maand met vijftig cent te verhogen. „Een heel normale zaak. die verhoging", vond voorzitter J. v. d. Nouland, dio een vergelijking trok met ande re verenigingen. Om aan de benodigde gelden te komen heeft Hou-Vast 279 leden, voor dit jaar verscheidene ac ties op stapel staan. Op 6 mei wordt in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw een bazaar gehouden, terwijl in die zelfde maand voor de jongeren een disco-avond staat geplund. Medio juni vindt de demonstra« tie van de leden plaats. Hou-Vast wil dit jaur met de jeugdgroepen weer deelnemen aan de door de KNGV te orga niseren wedstrijden. „Want wc zijn met de prestaties van de jeugd in stijgende lijn", aldus voorzitter v. d. Nouland, die hier mee overigens turnleider C. Uythoven complimenteerde. Meer selectie bij de jeugdgroe pen zal volgens de voorzitter nog meer effect hebben. De jeugdleden van Hou-Vast. die fi nancieel op gunstige wijze uit het jaar 1971 kwam, kunnen de komende zomer deelnemen aan de kampweken. Het bejaardencentrum in Woubrugge, dat binnenkort wordt uitgebreid WOUBRUGGE Het bejaarden centrum Woud'Oord is reeds lange tijd te klein om aan de aanvragen van de bejaarden uit de naaste omgeving te voldoen. Het bestuur heeft thans de plan- De uitbreiding bestaat uit vier nen rond om het gebouw naar éénpersoons- en één tweeper- de noordzijde langs de Wou we tering uit te breiden en wel in dezelfde stijl als het bestaande complex. soonskamer. Deze worden gro ter als de bestaande knmers en worden alle voorzien van een ei gen toilet en douche. Voorts wordt in de uitbreiding onder gebracht een ruime tweeper- .soonskamer voor de directrice alsmede een wasruimte en lin nenkamer. Doordat het aantal bejaarde inwoners stijgt van 31 tot 37 wordt tegelijk dc conver satie annex eetzaal naar de zuidzijde met éénderde ver groot. Het ligt tevens in de be doeling de cv-installatie om te bouwen ardgas. De Bos hoopt met de werkzaamheden te starten op 13 maart cn die nog voor de a.s. bouwvakvakantie te voltooien. Wat u ook moet weten HAZF.RSWOUDE - De sportafdeling vun de llazers woudse Katholieke Plutte- lands Jongeren organiseert op zondag 5 maart een vol leybaltoernooi in het sport centrum aan de Leidse Was- senaarseweg 74. De wedstrij den van dames- en heren- teams beginnen om 11.30 uur. Ploegen uit Zoeterwou- de. JJsselsteln, Alphen aan den Rijn, Aarlandcrveen, Woerden, Bodegraven, Montfoort, Zocterwoudc, Bovenkerk en Hazerswoudc hebben voor dit volleybal toernooi ingeschreven. De prijsuitreiking heeft 's a- vonds plauU in het Mk-hels- huis te Hozerswoude-dorp, waar vanaf ucht uur The Expluins voor de muzikale medewerking zorgdragen. LANGERAAR. De plaatse lijke afdeling van liet Neder lands Katholiek Vakverbond houdt op vrijdag 3 maart a.s. de jaarlijkse contactavond. Deze uvond, waarvun de i zikalc omlijsting verzorgd zal worden door het duo C. van Dam cn C. Lek, zal plaats vinden in her Parochiehuis te Lnngeraar. Voorafgaande aun deze avond zal In de pilM lid kerk te Langeraar een Eucha ristieviering worden gehou den tot Intentie van de leven de en overleden leden van N K.V. Aanvang half acht. Aanvang contactavond 8 t I.ANGF.RAAR. De R K. Mu ziekvereniging ,,Arti et Reli- gloni" houdt hedenavond hrt Parochiehuis te Lange raar de jaarvwndiftng Aan vang 8 uur. Na de vergade ring zal er gelegenheid zijn de rest-rende tijd gezellig bijeen la bliiven. LEIDEN De Hollandse Christelijke Werkgevers Ver eniging houdt donderdag 16 maart een bijeenkomst Holiday Inn. waarop drs. Klep. adj.-secretaris van NCW een inleiding houdt over ..Strategie wekgevers-1 bonden", aanvang 16.45 uur.'

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5