LEIDSE GYMVERENIGINGEN IN GROTE MOEILIJKHEDEN Het Schuttersveld wordt volgebouwd met kantoren Dorpstoren uit 9e eeuw Gemeente zwijgt al acht maanden TREIN VERNIELT AUTO IN ALPHEN STAF TEUNS BLIJFT WERKEN Subsidie toegezegd Dagelijks wordt nog 't Angelus geluid DONDERDAG 2 MAART 1972 LEIDSE COURANT Leiden In het Laktheater wordt vrijdag de cabaret-musical ,,De hond in de pot" opgevoerd door het gezelschap Lars Boom. Tekst en ontwerp zijn van de jonge acteur Lars Boom en Rose The- sing. Met de titel proberen zij aan te geven, dat wij bezig zijn ons zelf het bestaan op aarde onmogelijk te maken. In zes be drijven, die elk een kernthema hebben, worden problemen aan de kaak gesteld als vervuiling, vereenzaming, de derde wereld, rassendiscriminatie, geweld en militarisme. Rose Thesing en Lars Boom geloven in de mogelijkheid om geëngageerde teksten te mengen met een show-element, waardoor een breder publiek bereikt kan worden. Eind 1971 gaven oud-leerlingen van de Akademie voor Kleinkunst te Amsterdam de première van deze cabaret-musical. LEIDEN Eind maart 1971 besloten Burgemeester en Wethouders de tarieven voor Det gebruik van de gemeentelijke gymnastiekloka len voor andere dan onderwijsdoeleinden te verhogen, en wel met 40% per 1 october 1971 en nog eens met 30% per 1 october 1972. Dit werd de belanghebbende verenigingen zonder meer en zonder voor overleg meegedeeld Gn een brief van 19 april 1971. Met name voor de Leidse gymnastiekverenigingen was het „een onverkwikkelijke zaak", volgens mevrouw Den Ouden. Zij is Lid van de commissie „Belangenbehartiging" van de Leidse gymnastiekverenigingen (spe ciaal naar aanleiding van deze kwestie in het leven geroepen) en lid van de Raad van Beheer van de gemeentelijke Sportstichting. Meer dan één argument voert zij aan als bezwaar tegen deze ver hoging. Natuurlijk allereerst de pelende gang van zaken: ,,De mededeling van B. en W. kwam midden in het boekjaar. We hadden daardoor helemaal niet de kans om maatregelen te ne- beeld een contributieverhoging. Dat zou trouwens voor veel le den toch wel een bezwaar zijn. Veel mensen uit een gezin zijn lid. Voor deze gezinnen telt elke lidmaatschapsverhoging extra zwaar. Men vergeet weieens dat wij ook een sociale functie heb ben, maar op deze manier wordt ons het werk onmogelijk Een andere factor is het argu ment van B. en W. Zij noemen de verhogingen „niet onbelang rijk sterker dan de trendmatige verhogingen die de laatste jaren zijn toegepast". Als redenen daarvoor geven zij het besluit van het Rijk de tarieven voor het medegebruik van gymnas tieklokalen van rijksscholen in een tijd van vijf jaar met 100% te verhogen, en tegelijkertijd de normbedragen voor de vergoe ding aan de gemeenten voor het gebruik van gymnastieklokalen door het lager onderwijs te ver lagen. „Het gat. dat daardoor in de financiën van het onderwijs ontstaat, zouden de gymnastiek verenigingen dan moeten vullen, door meer huur te betalen. Dat is niet reëel." Wat hebben de gymnastiekvereni gingen tegen deze kwestie ge daan? „We hebben onmiddellijk nadat we de brief hadden ontvangen een vergadering belegd. We zijn gaan praten met de sportstich ting. Die was het helemaal met De gymverenigingen hebben zich niet behoorlijk kunnen voorbereiden door een gelijkmatige verhoging van de contributies bijvoorbeeld op de verhoging van de zaalhuren door de gemeente Leiden. Deze tak van sport, de op een na grootste, vreest daardoor niet geringe moeilijkheden. LEIDEN Wordt het Schutters veld spoedig volgebouwd met kantoren? Er bestaat levendige belangstelling voor de braaklig gende gronden langs de spoor lijn Den HaagHaarlem. Voor al van de zijde van de ministe ries en hun diensten in Den Haag en van bedrijven uit de dienstverlenende sector (PTT). Het college van b. en w. is mo menteel in onderhandeling over de vestiging van een kantoorge bouw waarin „als de onder handelingen tot het gewenste re sultaat zullen leiden" o.m. een kantoor uit de Haagse ag glomeratie gevestigd zal wor den. Dat blijkt uit het antwoord van B. en W. op vragen over de ver sterking van het Leidse werkge- legenheidspatroon in de dienst verlenende sector, die gesteld werden door R. J. in 't Veld en C. J. D. Waal (Beiden PAK). Regelmatig wordt informatie gevraagd over de mogelijkheid Inbraak in garagebedrijf te Warmond WARMOND In de nacht van dinsdag op woensdag is bij de garage Klerk ingebroken. Men heeft het wisselgeld ad 200, meegenomen en autoaccessoi- res met een waarde van ca. ƒ500.-. De kassa was geheel ontzet en moet vervangen wor den - door een nieuwe. Van de daders ontbreekt elk spoor. tot het vestigen van kantoren te Leiden en er is zelfs een aan vraag in behandeling voor een terrein bij het Plesmanviaduct. Wat b. en w. bedoelen met „het gewenste resultaat" van hun on derhandelingen, wordt duidelijk uit hun opvatting, dat „in het algemeen kan worden gesteld, dat bedrijven uit de tertiaire sector, welke een relatief om vangrijke verplaatsing van per sonen met zich meebrengen, zo dicht mogelijk bij knooppunten van het openbaar vervoersnet moeten zijn gevestigd. Het Schuttersveld is zulk een ter rein. Aangezien bij de Meren- wijk een halte van de nv Neder landse Spoorwegen zal worden geopend, Ais ook daar een ont wikkeling, analoog aan die van het Schuttersveld, niet onmoge lijk". Op hun vraag naar de ontwikkelingen (in dit verband) yan de Stevenhofjespolder krij gen de heren In 't Veld en Waal te horen dat de plannen voor dat gebied nog onvoldoende ont wikkeld zijn om er nu al een oordeel over te geven. Met de vraagstellers zijn b en w. van oordeel, dat de verster king van de werkfunctie van de Leidse agglomeratie door vestiging van kantoorgebouwen op het Schuttersveld een ver sterking van de Leidse midden stand betekent. „Al moet men daar niet te veel van verwach ten", voegt het college daaraan toe, want „het is lang niet ze ker, dat de plaats waar de ge zinsinkopen worden gedaan in belangrijke mate wordt beïn vloed door de plaatsen waar de werkende leden van het gezin hun werk verrichten". Het kopen vanuit de Leidse agglo meratie in Den Haag of Leid- schenhage, is huns inziens af hankelijk van de voorkeur wel ke de daar gevestigde winkelbe drijven bij de consument heb ben geschapen". Op hun vraag of de vestiging van kantoren en dienstverlenende bedrijven op het Schuttersveld en in de Merenwijk als een ar gument temeer gezien kan wor den tegen verdere voorzieningen voor het autoverkeer in het j bijzonder tegen de „Leidse Baan" tussen Den Haag en Leiden, zegt het college dat het j nog zeer de vraag is, of de aan- j leg van de Leidse Baan op een j later tijdstip actueel zal worden. Of vestiging van kantoorgebouwen langs de spoorlijn Den Haag- j Haarlem in de Leidse agglome-1 ratie het op een later tijdstip aan de orde stellen van een Leidse Baan zullen tegenhou- j den, is op dit moment niet te I voorspellen. onze bezwaren eens. We zijn ook bij wethouder, mevrouw Den Haan geweest. Zij reageer de vriendelijk begrijpend, maar hielp ons niet. Op 28 juni 1971 hebben we toen een bezwaar schrift naar de burgemeester en wethouders gestuurd, waarin wij onze wrevel kenbaar maak ten. Wij vroegen of de gemeente niet bereid was de verhoging op te schorten tot 1 januari 1972, waardoor wij de gelegenheid zouden krijgen maatregelen te nemen en onze leden tijdig voor te bereiden. Tevens stelden wij voor de subsidies aan de vereni ging op te trekken. Tenslotte vroegen wij of het gebruik van de gemeentelijke gymnastieklo kalen in handen van de Sport stichting kon komen. Dat leek ons een logische zaak. Daardoor zou ook voorkomen kunnen wor den dat er geen overleg van te voren was. want wij zijn verte genwoordigd in de Sportstich ting". et is nu acht maanden later en nog steeds hebben de belang hebbenden totaal geen reactie gekregen op hun verzoek. Om streeks begin september hebben zij advies ingewonnen bij een der (geïnteresseerde) raadsle den, de heer H. Kwik (PAK- fractie). Hij heeft zich vanaf dat moment met vuur ingezet voor de zaak. Ook hij heeft een brief gezonden naar B. en W. met het uitdrukkelijk verzoek, de kwestie zo spoedig mogelijk in de gemeenteraad aan de orde te stellen en tenminste op de brief van de gymnastiekvereni gingen te reageren. Goed, de zaak kwam op de agen da van de Raad, maar niet aan de orde. Andere, wellicht be langrijker zaken, verdrongen het naar het tweede plan. „Dat gebeurt natuurlijk vaker zo en daartegen kun je weinig doen. Maar voor de betrokkenen is het vervelend, dat ze helemaal niets horen. Voor hen is de kwestie belangrijk en daarmee moet toch ook rekening gehou den worden." is het commen taar van de heer Kwik. „Al weken gaan we trouw naar iedere raadsvergadering, maar er gebeurt niets. We hebben er zelfs een keer met spandoeken gezeten, omdat we van de heer Kwik wisten dat het als punt op de agenda stond, maar helaas kwamen we niet aan bod," zegt mevrouw Den Ouden. Inmiddels hebben de gymnastiek verenigingen de huurcontributie, inclusief de verhoging maar be taald. „Voorheen lag er name lijk als je niet precies op tijd betaald, na 15 dagen al een aan maning met boete in de bus. We moesten dus wel. Een vereni ging heeft niet betaald. De Hoger tarief voor zalen bedreigt de sociale functie naam noem ik liever niet". Op onze vraag of dat voor de be- had: „Nee. wonderlijk genoeg treffende vereniging gevolgen niet". Zo wonderlijk is dat overigens niet. Intussen hebben B. en W. aan de raadsleden een pread vies gegeven, waarin zij voor stellen de tariefsverhoging eerst per 1 januari 1972 te doen in gaan. tenminste voor die vereni gingen bij wie het boekjaar ge lijk is aan het kalenderjaar. We vroegen de heer Kwik. hoe hij over dat preadvies dacht. „Het is tenminste iets. maar het komt allemaal zo traag. En offi cieel hebben de verenigingen nog steeds niets gehoord". In het preadvies rekenen B. en W. voor, dat de verhoging eigenlijk helemaal niet zo hoog is. nl. vijf cent per lid per week. Een con clusie die tegenstrijdig is aan eerdere uitlatingen. „Het is een aardig rekensommetje en mis schien is de verhoging niet zo vreselijk hoog. Maar men moet niet vergeten, dat de verenigin gen nog meer kosten hebben, die ook allemaal stijgen. En dat alles drukt erg zwaar". Op de vraag of de zaak nu in de doofpot wordt gestopt na dit preadvies: „Nee, zeker niet. We brengen het in de vergadering van 13 maart op de agenda. We willen nu weieens klaarheid in de kwestie. Het heeft lang ge noeg geduurd". Waarom het zo lang geduurd heeft, vragen we aan wethou der. mevrouw Den Haan: „We hebben hier een hele vervelende drukke toestand achter de rug. We hadden te weinig personeel. Ja, het is natuurlijk niet leuk, maar daarvoor zal ik wel onze excuses aanbieden." En haar reactie op het preadvies? „Wat B. en W. in het preadvies voor stellen lijkt me erg redelijk. Zo hoog zijn de verhogingen met. De verenigingen mogen blij zijn, dat we niet de zin hebben gedaan van het Rijk. Die wilde nog hoger in een keer". Over de vraag naar subsidiever hoging en overheveling van het beheer van de gemeentelijke gymnastieklokalen naar de Sportstichting wordt niet gerept. Er zullen nog wel wat jaartjes overheen gaan, voordat déze za ken aan de orde komen, als er dan tenminste nog gymnastiek verenigingen bestaan. Mevrouw den Ouden: „Ik ben het beu, in een gekke bui heb ik wel eens gezegd: als er niks ge beurt, laten we gewoon al onze kinderen (en dat zijn er dik 2000) los op de Breestraat. mis schien komt er dan beweging in de zaak." Hopenlijk hoeft het zover niet te komen. LUCIA GEURTS. Wat u ook moet weten LEIDEN De eindstand van het eerste deel van de viertallencompetitie Bridge club „De Sleutels" ln groep B is als volgt: 1. Team Bloemhoff 97. 2. Poot 87. 3. Neelis 84. 4. Duiser 74. 5. Vrijenhoek 63, 6. Klinken berg 60, 7. Winkler Prins 47. 8. Derogee 35. LEIDEN/LEIDERDORP De VVD organiseert dinsdag 7 maart in de Scheppings- kerk aan de Poelgeesflaan een bijeenkomst, waarop ge discussieerd zal worden over gewestvorming. Aan de dis cussies zullen o.a. meedoen mr. Wicbenga, de heer Gme- lich Meyling en mevr. Schef- fer-Munters. Aanvang 20.00 LEIDEN De Paasveeten- toonstelling 1972 is 14 maart a.s. De veetentoonstelling wordt geopend door de heer U. Bikker, secretaris van het Produktschap voor Vee en Vlees om 10 uur 's morgens in het restaurant Groenoord van de Groenoordhal. LEIDEN Rob Glous en Willy Dohm exposeren van 3 maart tot 4 april grafiek, pol. panelen, keramiek en plastieken in galerie v. d. Vlist aan de Botermarkt in Leiden. De expositie is dins dag t/m zaterdag geopend van 9 tot 18 uur en donder dag tot 12.00 uur. LEIDEN In het clubhuis van de speeltuirrver. „Ooster kwartier" aan de Ambon- straat in De Kooi wordt 6 maart a.s. de vijfde Leidse kinderkantine in gebruik ge nomen. Maandag staan tus sen 10.30 uur en 12.00 uur de deuren voor ouders en be langstellenden open. Extra punt voor Lugdunum? LEIDEN ln hotel 'Ierminus in Den llnag is gisteren een I strafschop in de wedstrijd NeptunusLugdunum aan de I orde gekomen. I In deze wedstrijd mocht Hans van der Starp vier minuten voor tijd een stralschop nemen. Daar de I bal via het ondeugdelijke net naast 't doel belandde, verkeerde de scheidsrechter in de ver onderstelling dat Van der Starp de penalty gemist had. I Naar aanleiding van het Leidse protest werden aanvoerder Leo Redel, Hans van der Starp, elftalleider Henny Bekkering en tweede secretaris Joop Roo op geroepen. Evenals een uitge breid aantal Neptunusspelers en -bestuurders, onder wie voor zitter Van Heusden en grens rechter Van Krimpen. ALPHEN Een botsing tussen een personenauto en de trein uit de richting Utrecht heeft gistermiddag omstreeks half drie grote scha de aangericht doch geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. De auto bestuurd door de 34-jarige Amsterdamse bouwvakker T. N. kwam uit de richting Boskoop. De bestuurder had het rode waar- schuwingslicht niet opgemerkt en begon pas te remmen toen hij de i bomen naar beneden zag komen. Daardoor kwam hij tussen de Leiden Over ..rehabilitatie van de binnenstad" gesproken: de spoorbomen en de rails tot stilstand. De Amsterdammer en zijn me- j tauratie van de twee geveltjes rechts op de foto van het hotel- I deinzittende verlieten snel de auto en renden zwaaiend de trein te- 1 restaurantcomplex Nieuw Minerva zijn van achter de houwschutting gemoet. Deze kon echter niet genoeg vaart meer minderen om gro- tevoorschijn gekomen. Daarmee is de „marktenroute"die er toch te schade aan de auto te voorkomen. al een beetje versleten uitziet, meer het aanzien waard geworden. bouw van de inspectie voor de geestelijke volksgezond heid in Leiden, om steun af te dwingen voor de staf- Teuns, die anders gisteren uiteen zou zijn gevallen. In Leiden zal een werkgroep zich nu binnenkort beraden over een inventarisatie en LEIDEN ANP De staf voor veertig patiënten voor van de kinderpsychiater dr. de tijd van een jaar. J. P. Teuns zal de patiënten- Dr. Teuns heeft verklaard, dat herstructurer.ng van de plaat selijke geestelijke volksge zondheidszorg. De staf-Teuns zal aan dit overleg deelne- 5r. Teuns en zijn staf zouden gisteren het MOB-gebouw aan de Rijnsburgerweg in Leiden hebben moeten ont behandeling in Leiden voor lopig kunnen voortzetten. Het departement van Volksge zondheid heeft in de loop van gisteren een stafsubsidie op half-time-basis toegezegd deze financiële regeling vol doende mogelijkheden voor zijn staf biedt, om bijeen te blijven. Dinsdag bezette, zoals gemeld, een actiegroep tot twee maal toe het ge ruimen. Na bemiddeling van de oudercommissie is dit echter een maand opge schort. Waar de staf daarna zal worden gehuisvest is nog niet bekend. Mr klaasesz nam afscheid van zijn kabinet en G.S. LEIDEN De laatste ochtend van zijn ambtsvervulling heeft de oud-commis.aris der konin gin, mr. J. Klaasesz, doorge bracht in het restaurant „Au- berge De Witte Singel" te Lei den, waar alle functionarissen en oud-functionarissen van zijn kabinet hem aan een „afscheids- ontbijt" hebben gehuldigd. Deze ontvangst, die eerst tegen de middaguren beëindigd werd, droeg verder een intiem karak ter. 's Avonds dineerde de heer 1 Klaasesz in restaurant ..De Cleynburch" te Noordwijk met de leden van het college van Gedeputeerde Staten die hem dit diner ten afscheid aanboden. VOORSCHOTEN ,,'t Angelus klept in de verte". Het oude lied je van het kinderkoor van Jacob Hamel, dat ongeveer 35 jaar geleden een onbetwiste tophit was voor jarige oma's en opa's, die via de AVRO-radio hun toenmalige heimwee naar de jeugd voorgezongen kregen. In Voorschoten wordt nog dagelijks 't Angelus (Gebed des Heren) geluid. Of het nog gebeden wordt, is aan andere vraag. Niet alleen de twee r.k. kerken luiden, maar ook de gemeentelijke dorpstoren klept het Angelus, al is dit kleppen wel vervangen door luiden. Iedere morgen om 8 uur. middag om 12 uur en namidag om 4 uur wordt de klok geluid. Hoe lang al? Dat weet niemand met zekerheid te zeg gen. Het luiden van het Angelus is een oud recht en stamt nog uit de tijd dat de dorpstoren de toren was van de grote kerk toegewijd aan de H. Laurerttiue. Wanneer de toren gebouwd is, valt eveneens niet precies te zeggen. In het oude gemeen te-archief is te ontdekken dat in 866 de kerk en de toren er reeds waren. Waarschijnlijk is de H. Willebrordus, die een bescheiden straat in Voorschoten ter nagedachte nis heeft gekregen, de stich ter van de eerste kerk in Voorschoten. De oorspronkelijke kerk had een kruisvorm en een opper vlakte gelijk aan de huidige N. H. Kerk met kerkhof. Omdat de toren apart ge bouwd was en geen verbin ding had met het kerkge bouw. is de toren niet ten prooi gevallen an de diverse moedwillige en onverwachte branden waaraan het kerk gebouw heeft bloot gestaan. In de negende eeuw vervulde de kerk een functie tot ver over de huidige gemeente grenzen. De St. Laurentius was een parochiekerk en tot haar gebied behoorden vier kapellen, daarom staan er rondom de grote spits vier kleine spitsen. De eerste ka pel met als patroon de H. Nicolaas stond langs de Leidseweg ter hoogte van het Nicolaaspark. De tweede stond ter hoogte van Scha- kenbosch en was toegewijd aan St. Agatha, thans is ter plaatse het kerkhof van Leidschendam. De derde ka pel H. Regenfreda) stond in Veur en de vierde kapel in Wilsveen. Deze Mariaka pel is in vroeger tijden een bedevaartplaats geweest. Er was een Lieve Vrouwen beeld, waaraan wonderen werden toegeschreven, e toren is niet steeds onge schonden door de eeuwen heen gekomen. In 1702 werd de toren door de bliksem ge troffen. Met vergunning van de Heren Staten van Holland werd een loterij gehouden en uit de winst van die loterij werd de toren hersteld. Die herstelling was echter niet geschiedkundig juist. Eerst vijftien jaar geleden werd de toren gerestaureerd en vol gens de oude tekeningen werd de spits herbouwd. Naast de kerk bevond zich vroeger nog een kapel, waar in de Heren van Wussenaar van Duivenvoorde werden begraven. Reeds in 1792 is deze kapel afgebroken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3