Prille talenten op paard gezet in Haal het doek maar op Hou het scherm in 't oog Sapï 18 procent Stichting voor ongeboren kind vraagt zendtijd Dick Cavett interviewt Ingmar Bergman TERUGBLIK NOS-koor naar Berlijn Special Aznavour gaat niet door PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1972 Tooó Gispen en Kitty Knappert hebben na mens de NCRV het laatste half jaar op een lange reis door stad en land de hartto- nen van ontluikend ta lent beluisterd. Zij J proefden de gezongen en gespeelde preten- i ties van meer dan dui- 1 zend prille beginners op de tong en wogen 1 kaf en koren behoed- zaam op de hand. Op de fijne zeef bleven 50 1 groepen en solisten achter, die in tien uit- zendingen het beste beenje voor hun de- t buut zullen zetten, i Morgenavond verschij- i nen de eerste vijf lich te muze-makcrs op het kamerscherm onder de titel: Haal het doek maar op, een nieuw programma onder een aloude theaterterm waarin de romantiek nog geurt. De NCRV heeft definitief gebroken met de een- dagsvlinders van het voormalige Rodeo, amateurs op hun zon dags, die practisch on voorbereid in het stu- diolicht werden ge plaatst en zich lieten weghonen door paar dengehinnik, fnuikend geluid in de roezige Rodeo. Jury's, die on bezonnen zangers te gen zichzelf hadden moeten beschermen, zaten als opgepoetste paardenhoofdstellen te gen de muur geplakt en verzochten meisjes op mandolines sma lend om hun cursus aan de andijvie-acade- mie weer op te vatten. Gisse gozers met gita ren kregen het advies de troffel weerom ter hand te nemen. Weg aspiraties. Gedenk het geknakte riet. Rodeo heeft inderdaad arties ten opgeleverd, Saskia en Serge en Anneke Konings, moeizaam opgevist uit een over vloed, maar veel pril spul verliet gebroken de veste van het auto ritaire instituut der tv, voortijdig weggehin- nikt uit de galop van de opgang. Toon Gispen: „Rodeo heeft inderdaad begin nende artiesten tekort gedaan, onvoorbereid voor de camera ge haald, al kwam men vrijwillig. Voor de kij kers was het echter wel spannend om te zien hoeveel minuten de artiesten werd ge gund voor de afgang intrad. Als nadeel daartegenover stond, dat artiesten die al enige naam hadden gemaakt weigerden mee te doen, omdat ze zich geen diskwalifica tie konden permitte ren. Maar euvels kleefden ook aan Nieu we oogst en A star is bom. Daarom heb ik iets heel nieuws ont worpen. Ik heb de sterkste kanten van deze drie program ma's samen genomen en er een nieuwe opzet uit gedestilleerd. We hebben daarom zo breed mogelijke audi ties opgezet. Tot in de kleinste uithoeken van het land zijn we ge weest. Dit resulteerde in streekfinales. Met de besten daarvan zijn Schaafwerk Rond 130 finalisten wer den in een openbaar zaaloptreden gebracht. Hieruit zijn uiteinde lijk de 50 besten te voorschijn gekomen. Aan deze 50 zijn Toon Gispen, Kitty Knap pert en arrangeur- componist Harry van Hoof gaan schaven. De eigen teksten en com posities werden van al te weelderig tutti-frutti ontdaan, de greep op gitaren verstevigd. Ta lent wordt niet ge maakt; het wprdt ge boren, maar het moet wel omzichtig in de windselen worden ge legd. De stand van het lichaam, de bewegin gen tijdens de voor dracht, de aankleding, kortom heel de presen tatie en intonatie gin gen onder het mes van de vaklieden. Bij de NCRV leeft men thans in de oprechte verwachting een vol wassen vertoning op het scherm te zetten met jonge artiesten, die geruggesteund de sterren van de hemel zullen zingen. Weghin- niken is er niet meer bij. ledereen mag zijn optreden voldragen in de huiskamers bren gen. Het gevestigde gebruik van een jury heeft men echter ook nu niet over het hoofd willen zien. Er zit zelfs een drieledige jury achter de tafel; een die onder leiding van Harry de Groot de muzikaliteit in het oog houdt; een die de loep op de presentatie zet; en een die namens de kijkers het geheel in ogenschouw neemt. Die jury's staat echter niets anders te doen dan voor elk der beoordelingen een be ker uit te reiken. In het eerste program ma zal de buis bol staan van de pop van The Zoo uit Winssum; van The Crickets, zijn de drie Rotterdamse meisjes die het hou en trouw-repertoire met opmerkelijke teksten en zangstemmen ver rijken; de Roermondse Peter de Jonge, een indringende Brel-achti- ge zanger; The Merry Minstrels, het vroege re Hoogovenkoor, dat een eigen weg is ge gaan; en tot slot de Aalsmeerse Hobo String Band, multi-in- strumentalisten met country-rock. Zij allen maken de eerste stap naar bekendheid. Kitty Knappert. „We verwachten er het bes te van, maar het moet welhaast goed wor den. We zijn dag in dag uit op stap ge weest. tot in de klein ste uithoeken. We heb ben er van alles aan gedaan. Er zullen ze ker talenten uit ko men, waarvan men in de toekomst zal horen. En met alle moeite die je ervoor doet, lever je eigenlijk nog maar half werk, want maak je een show met ge routineerde artiesten, dan neem je de zaken wel tien keer door. Zo- De Belg Louis Neefs, presentator van Haal het doek maar op veel tijd hebben we in verhouding niet kun nen besteden aan deze beginnelingen. Het hoeft ook niet hele maal af te zijn wat ze doen. Als maar duide lijk blijkt, dat de aan leg er is. Als het goed gaat. dan prijzen wij ons gelukkig ons steen tje te hebben kunnen bijdragen tot verrij king en verrukking van ons land met ta lent. Louis Neefs over de grens geke ken. De Belg Louis Neefs, be kend van de BRT en van menig zangsucces, zal de debutanten het podium oppraten. Neefs brengt boven dien iets van de zuide lijke gemoedelijkheid mee, terwijl hij toch op een hele reputatie kan bogen. Bovendien legt hij in zijn benade ring van de dingen een zekere eenvoud aan de dag. Al wat zingt en tokkelt weet, dat Louis ook bescheiden begon- te wil aan zijn carriè re heeft gebouwd, het koppie boven water heeft weten te houden in de ups en de downs van de showwereld, waar een eigen wille tje de weg plaveR van het ene songfestival naar het andere, met daartussendoor de vas te prik aan fuifjes, waarbij hoofd en hart helder moeten worden gehouden. Daarnaast geldt hij vooral voor de tv-tech- nici ook als een vak man, omdat hij ver trouwd is met de klei ne kneepjes van het medium. De camera is zijn beste kameraad, van wie hij de juiste afstand weet te ne men. Voor Louis hoef je geen kruisjes meer op de vloer te zetten. Hij weet zijn plaats zo ook wel. Zijn flux de bouche ruist als eenv waterval en ritselt als een lentewind, precies de roos rakend in het prille talent. Haal het doek maar op. Hopelijk vallen er weelderige wondertjes uit de plooien. TON OLIEMULLER Marijke en Sieto Hoving, die momenteel in Amsterdam samen met Rob de Nijs het programma Waar- toc-waarheen opvoeren, vieren dezer dagen het feit, dat hun cabaret Tingel-Tangel 15 jaar geleden werd opgericht. Zij vieren dit door hun programma een extra feestelijk tintje te geven. Op 11 maart gaan zij met hun voorstelling op tournee door Nederland. Kijkdichtheid joro Van i omroepcorrespondent HILVERSUM De uitzendingen die de NOS-televisie heeft ge wijd aan de Olympische winter spelen in Sapporo, hebben een gemiddelde kijkdichtheid van 18,1 procent gehaald. «Uiteraard was de belangstelling voor de samenvattingen midden op de dag en voor het begin van de avondprogramma's groter dan die voor de deels recht streekse uitzendingen, 's mor gens vroeg. Alleen op vrijdag 4 februari was de belangstelling voor de vroege reportages (van half 2even tot half acht met 17,4 procent groter dan die voor de samenvattingen, die een kijkdichtheid haalden van ruim 13 en 15 procent. (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT De stichting voor het ongeboren kind heeft de AVRO, VARA. NCRV, KRO, TROS en NOS gevraagd om overleg over een programma waarin de visie van de stichting naar voren kan wor den gebracht. Aanleiding is volgens mr. M. G. J. M. Kortmann, de algemeen secre taris van de stichting, een uitlating van de president van de recht bank in Den Haag bij het kort geding over de abortus-uitzending van de N.V.S.H. in oktober 1971. De president merkte bij die gele genheid op. dat de stichting een reële mogelijkheid, heeft, via de omroepen haar opvattingen uit te dragen over zaken als embryolo gie, abortus, euthanasie en dergelijke. Doel van de stichting is „bevorderen dat het recht op leven van de nog niet geboren menselijke vrucht wordt geëerbiedigd". Ze wil dat doel bereiken door voorlichting en hulp aan ongewenst zwangeren via het coördineren van bestaande en het oprichten van nieuwe abortus-vrije" advies- en hulpcentra. In de Dick Cavett-show komt van avond de Zweedse toneel- en filmregisseur Ingmar Bergmaif aan het woord. Als dat dan maar niet „De grote stilte" wordt, want Bergman, wiens films steeds over de moeizame communicatie tussen mensen gaan, is nu niet bepaald de fi guur, die in een interview gauw „los" komt. Aan Dick Cavett de taak om te voorkomen dat het een loodzwaar gesprek wordt over twijfels aan het geloof in over twijfels aan het geloof in God - thetma van vele Berman- films en een probleem waarmee de regisseur zelf zich ook voort durend bezig houdt - en de on volkomenheid van onze samen leving. Geen geringe opgaven voor Ca vett, die echter wel eens voor heter vuren heeft gestaan en er misschien in zal slagen de kij ker een wat duidelijker beeld te geven van deze in zichzelf ge keerde filmer wiens werk door velen maar half of in het ge heel niet begrepen wordt. Ned. 21.30 uur. Vooroordeel „Bestrijdt eerst het racisme in het eigen hart en omgeving en help dan de onderdrukten in andere landen" is één van de uitgangs punten van het Nederlands an- ti-racisme-comité, dat in ons land het antiracisme-programma van de Wereldraad van Kerken vertegenwoordigt. Een etnische minderheid is een categorie mensen met afwijkende rasken merken en een eigen cultuur binnen een grotere samenleving. Om zulke groepen als mindertie- den te beschouwen kan het ac cent verschillend liggen: Surina- mers zijn vreemdelingen om hun huidskleur (een rasken merk), gastarbeiders zijn vreemdelingen om hun taal, godsdienst, etc. dus om hun cul tuur. Over deze problematiek handelden de zeven program ma's die de IKOR onder de titel Oordeel, vooroordeel. veroor delen vanaf vanavond elke don derdag gaat uitzenden. In het eerste progamma zullen een aantal middelbare scholieren la ten zien hoe iedereen handelt en oordeelt vanuit stereotiepe denk beelden. Ned. 1 22.40 uur Calimero Het opstandige kuikentje krijgt een interview voor de televisie. Hij maakt ook nog de foto van zijn leven. Ned. 1 19.05 uur Wat een familie Mike en Carol willen uitgaan, maar ze kunnen geen geschikte babysit vinden. Greg en Marcia de oudste kinderen vinden ech ter dat ze best op zichzelf en de kleintjes kunnen passen. Ned. 1 19.10 uur. De onverschrokkenen Doordat haar man de schuld op zich neemt wordt Susanne Rockford vrijgesproken van de moord op de vriendin van haar echtgenoot. Na de vrijspraak beweert hij onschuldig te zijn en door meineed zijn vrouw te hebben willen redden. De rech ters staan nu voor de moeilijke taak uit te zoeken wie de ware moordenaar is. Ned. 1 20.21 uur. De mens en de zee In het vierde deel van deze serie toont Bruno Vailati het avon tuurlijke leven van de haaien- vissers van Yucatan. De vissers hebben zich gespecialiseerd in het vangen van de enorme tij ger- er. walvishaaien. Deze be vinden zich rond de Mexicaanse eilanden in de Caralbische Zee. Ned. 1 21.15 uur Het was uiteraard volkomen te- I recht dat de NCRV dinsdag avond zendtijd ruilde met de j NOS om daardoor gelegenheid te scheppen tot een volledige uitzending van het Tweede-Ka merdebat over de „drie van Breda". Het was evenzeer te recht dat de NCRV die zendtijd gecompenseerd kreeg, maar het viel erg ongelukkig dat dit reeds gisteren gebeurde. Dat betekende n.l. dat de NOS- hoofdfilm kwam te vervallen. Gezien de hoge kijkcijfers van de woensdagse film iets wat voor veel kijkers als kwalijk er varen zal zijn. Dit mede met het oog op de komende Euopa- cup-wedstrijden die wellicht tal van woensdagfilms zullen ver dringen. Het betekende tevens dat gisteren op beide netten sprake was van een overdaad aan praatpro gramma's. Van programma's derhalve die zich tot een min derheid van de kijkers richten en die de meerderheid de groep die na een dag hard wer ken van de t.v. ontspanning ver wacht in de kou lieten staan. Van die praatprogramma's zagen we een stuk Hier en Nu, NCRV-rubriek die een goede af ronding bood van het kamerde bat van de vórige nacht door de „moede strijders" te tonen en door in een mini-forum met prof. I. A. Diepenhorst en Hans Gruyters de politieke gevolgen van het debat af te tasten. Onmogelijk praatprogramma von den we VARA's Achter het Nieuws Internationaal. Diskus- sie over het Midden Oosten-pro bleem dat gevoerd werd op een niveau dat eigenlijk alleen door redacteuren-buitenland met vrucht was te volgen. Diezelfde redacteuren konden dan hoog stens constateren dat alle inge trapte deuren vooraf al open waren Diskussie ook in Kenmerk. De ru briek kwam met cijfers van een enquête over de benoeming van mgr. Gijsen. Op een tijdstip dat ons nogal onopportuun leek, maar bovendien met uitslagen die in feite weinigzeggend wa ren. Teveel van de geënquêteerden kenden immers de jonge bisschop niet en dat maakte alle andere antwoorden onbetrouwbaar. Nog een vermoeiende diskussie: Stroming bij de NOS. Het ging om het leger en er werden vele woorden aan gewijd. Niet dat iemand er wijzer van werd, daarvoor was het „panel" als geheel te weinig deskundig. Maar je komt van zo'n diskus sie wel te weten wat ondeskun- digen (c.q. halve of kwart-des kundigen) ervan denken. Is dat van belang? Neen, helemaal niet. Maar de NOS heeft er weer een half uur zendtijd mee vol... Vg. De Zweedse filmer Ingmar man staat bekend als een geslo ten man. Vanavond is hij in de Dick Cavett-show aan het woord. Laurel en Hardy Stan en Ollie hebben een baantje aangenomen als hulpsheriff. Ze krijgen de opdracht een radio in beslag te nemen. Ned. 11 20.35 uur. Namens In het tweede deel vanavond verdere uitwerking van het the ma „de werknemers Hoogovens." Ned. 11 20.55 uur. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I HILVERSUM Het Groot Om roep Koor van de NOS heeft van het Berlijns Philharmonisch Or kest een uitnodiging ontvangen voor de uitvoering van de Hohe Messe van J. S. Bach met dit orkest onder leiding van de diri gent Eugen Jochum. Deze uit voering zal plaatsvinden op 10 en 11 januari 1973 in de Philhar monic in Berlijn. Van de uitvoe ring zal de NCRV-radio een op name maken. Het Groot Omroep Koor zal het zelfde werk, eveneens onder lei ding van Eugen Jochum, met het Concertgebouworkest uit\ ren op 21 september a.s. Gent en op 22 september Leuven. Deze uitvoeringen den plaats in het kader van het Festival van Vlaanderen. Ver der zal het Groot Omroep Koor de Hohe Messe met het Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jo chum op 5 november in Amster dam uitvoeren. (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum De aangekondigde special over Charles Aznavour in het Woensdagavond-Muziekmagazine van de NOS-radio vanavond op Hilversum I om 19.30 uur gaat niet door in verband met ziekte van de samensteller. Ronnie Potsdammer. In plaats van de special wordt een programma uitgezonden met mu ziek van de Instant Composers Pool. Presentatie: Michiel de Ruyter. NOS 18.45 uur: 18.55 uur: TROS 19.05 uur: 19.10 uur: 19.35 uur: 20.21 uur: 21.15 uur: 21.25 uur: 22.15 uur: IKOR 22.40 uur: Calimero Wat een familie Het stokpaard De onverschrokkene De mens en de zee Marty Feldman en The Golddiggers Op uw gezondheid Oordeel, voordeel, vooroordelen (rep.) Journaal NEDERLAND II 18.55 i E.O. 19.05 i 19.20 u 20.21 uur: 20.35 uur: 20.55 uur: 21.30 uur NOS 22.20 uur: 22.45 uur Zolder 9 Voorwaarts, christen strijders Gesprek in studio Bellevue Journaal Berichten uit de samenleving Laurel en Hardy Namens... Dick Cavett-show MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur 18.45 uur 18.55 uur VARA 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.50 uur 21.30 uur 22.10 uur i 22.50 uur School-tv Fabeltjeskrant Journaal en een dikke zoen van de juffrouw Journaal Achter het nieuws Twee voor twaalf Hadimassa Een klein uur U Journaal NEDERLAND II uur Fabeltjeskrant uur Journaal uur Haal het doek maar (zang) uur Journaal uur Please sir uur Farce majeure uur Waar of niet (quiz) uur Ander nieuws uur Uit de kunst uur Journaal uur Den Haag vandaag RADIO HEDEN i Het Leger des Hells Kerkorgelconcert: moderne plaats: informatie over toerisme en recreatie. 20.30 (S) Radio Actief: gevarieerd progamma. 22.20 Avondo- verdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Het v HILVERSUM II ».00 (S) Jeugd en ritme. 10.25 De gesprok-en brief. IKOR: 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en sa menleving. AVRO: 20.00 Nieuws. 20 05 (S) Residentie-orkest en zang solist: klassieke muziek. In de pau ze: Gesprek. 22.00 (Si Licht ensem ble met zangsoilst. 22.30 Hoe veran der ik de wereld in 25 minuten: licht progamma. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojournaal. 23.30 (S) Muziek 7 MORGEN HILVERSUM 1 plaat voor uw stereokop (10.30-10.32 Nieuws.) 11.00 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land) 12.26 Mede delingen t.b.v. land- (15.30-15.33 Nieuw 8.00 Nieuws, om 8.11 Radiojournaal en om 8.30 De groenteman. 9.00 (S> klassieke balletmuziek (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Koorzang. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen populair verzoekplatenpro- gamma. (Om 11.00 Nieuws). 11.30 Oor voor Azië: reisindrukken uit Nepal. 11.55 Beursberichten. OS: 12 00 Blik op de wereld: informatief progamma. 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofonnmuzlek. 12.50 Recht en slecht praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. NOS: 13.25 Toerlsmo: toeristische Informatie uil binnen- en buitenland. 13.50 (S) Promenade-Matinee 14.25 Spiegel van Duitsland: Informatie en muziek uit de Bondsrepubliek. EO: 14.55 Ruimte: radiomagazine met gewijde muziek, lezingen en een k-rte overdenking. VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdaglichte muziek, repor tages, interviews, commentaren, be richten en telefonische reactie!. (Om 16.00 Nieuws; om 17.55 Mede delingen. HILVERSUM III NCRV: 7 00 Nieuws. 7.02 Zing. zing. Zingt: lichte vokole muziek. (300 Nieuws) NOS: 9 00 Nieuws 9 03 Jan Corduwener Show. met o.a. Eie ropees Pappa riemen t 10.00 Nieuwe. 10.03 De Eddv Becker Show. (11.00 Nieuws) VPRO: 12.00 Nieuws. 12.01 The Joe Blow Show. 13.00 Nieuw» 13.03 Febx Meurders Show. NOS: Hugo van Gelder berichten. 1206 Licht nv.i.-ekpi'i ik^st*roniejj da 13.20 Lichte r mus ealmuzlek 17 00 Nieuw* dedeling?n 17 10 Lichte 17.50 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2