Goede informatie en communicatie i grootste zorg in kerkprovincie STAKINGEN KOSTTEN CIRCA 400 MILJOEN SECR.-GENERAAL DR. P. VRIENS: Geen half miljard voor werkgelegenheid Engeland steekt lamp weer aan PAGINA 12 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1972 DEN HAAG (KNP) „Ik denk dat een geloofsgemeenschap, die beslist kiest voor een handhaven van de status quo óf voor een restauratie en die daarom vernieuwing, aanpassing en verandering principieel afwijst, onherroepelijk in een slop terecht komt. Geloof definitief formuleren of de liturgie een definitieve gestalte geven, zouden wij niet eens moeten willen. Dit werk van aanpassing en nieuw formu leren is overigens niet iets, dat zo maar aan de eerste de beste kan worden toe vertrouwd", aldus de zojuist benoemde secretaris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, dr. P. C. M. J. Vriens, lid van de orde der Kapucijnen en tot op heden hoofdlegeraalmoezenier. Naar aanleiding van zijn benoeming tot secretaris-generaal is dr. Vriens in een vraaggesprek ingegaan op enkele kwes ties, die van betekenis zijn voor de ont wikkeling van de Kerk in Nederland. Over het godsdienstonderricht, waarover het nodige te doen geweest (Nieuwe katechismus en de recente OMO-affai- re) verklaart dr. Vriens voorstander te zijn van een hedendaagse aanpak, uit gaande van de mens in zijn concrete si tuatie. Maar hij voegt eraan toe: „Bij nieuwe methodes van godsdienstonder richt moeten de nodige garanties wor den ingebouwd. Ik zou niet gemakkelijk zeggen: wel, dat is een goedwillende onderwijzer priester of leek laat hem zijn gang maar gaan. Het gods dienstonderricht staat uiteindelijk onder de verantwoordelijkheid van de bis schop". De levensomstandigheden van nu moeten verdisconteerd worden in het geloofson derricht, teneinde tot een levende ge loofsovertuiging te komen. Sinds de vo rige eeuw lag de nadruk vooral op ken nis. Zo zijn we ook in een voornamelijk op weten en weetjes gerichte katechis mus terechtgekomen, wat tot gevolg had, dat de mensen ook een zeer „wete- rig" geloof ontwikkelden. Hij voegt er aan toe: „Het was allemaal erg ethisch, misschien toch ook wel wat mystiek. Op basis van hun schuldgevoe lens en behoefte aan smeekbeden zoch ten de mensen toch echt wel een goede relatie met god. Het geloofsonderricht van nu moet veel meer gericht zijn op de concrete beleving ervan nu en in de toekomst". Dr. Vriens is door zijn wetenschappelijke studie in Rome en door zijn practisch werk als lid en later als voorzitter van de Nationale Raad voor de Liturgie en door zijn lidmaatschap van een Interna tionale Studiecommissie van de congre gatie voor de eredienst in Rome een deskundige op het gebied van de litur gie. Over de soms vrijmoedige experi menten met de eucharistische gebeden, de canon van de mis zegt dr. Vriens: „ik zou willen zeggen, dat je in ieder geval er naar moet streven om alleen maar goede en liturgisch verantwoorde eucharistische gebeden te gebruiken. Ik geloof niet te kunnen zeggen, dat alleen maar die eucharistische gebeden goed zijn, die van bovenaf worden aange reikt. Het is goed om ook in de eucha ristische gebeden creatief te zijn en te komen tot een eigen manier van uit drukking. Hierdoor zal het mogelijk zijn te komen tot iets, dat goed, eigentijds en landseigen is". Over de verhouding Nederland-Rome zegt dr. Vriens „zich volkomen thuis te voe len bij het tweede vatikaanse concilie, met name wat betreft de conciliare aanbeveling om de plaatselijke kerk meer armslag te geven". Maar voor waarde daarvoor is, dat „de verhoudin gen tussen de lokale kerk en de andere plaatselijke kerken, waaronder natuur lijk de kerk van Rome, zo goed moge lijk moeten zijn". Daarom is het ook noodzakelijk zo vervolgt hij „grote zorg te besteden aan de informatie, die wij over onszelf aan die andere kerken verschaffen. De informatie over onszelf moet duidelijk en correct zijn. Wij moeten daarbij ook attent zijn op een stroom van informatie, die buiten de of ficiële kanalen om aan Rome versterkt wordt. Deze stroom komt voort uit een oprechte angst en bezorgdheid om de kerk van Nederland. Maar ik zou wel willen be vorderen, dat die informatie allereerst terecht komt bij de bisschoppen zelf. De Nederlandse kerkprovincie zelf zal erop bedacht moeten zijn om zelf het initiatief te nemen tot een volledige in formatie aan Rome. Naar aanleiding van de tendens, dat er op het ogenblik nogal wat katholieken afhaken en dat er ook veel katholieken zijn, die ofschoon echt gelovig, veel moeite hebben met de institutionele kerk en die er steeds meer toe neigen deze maar te laten voor wat ze is, zegt dr. Vriens: „Ik kan mij voorstellen, dat de mensen moe worden van al het ge harrewar in het kerkinstituut, omdat dit naar hun gevoel zo weinig met hun per soonlijk geloofsleven te maken heeft. Toch is deze dreigende scheiding tussen institutie en eigen geloofsleven funest. In het beleven van het geloof hebben we elkaar allemaal nodig. En dit elkaar nodig hebben heeft een bepaalde vorm gekregen: bisdommen, een hierachische structuur. Daarvan hoeft een eenvoudi ge gelovige helemaal geen last te heb ben, integendeel. Het is natuurlijk wel zo, dat hoe beter die institutie is en functioneert, de gewone gelovige er in zijn geloofsleven des te meer van profi teert". Over de scherp toegenomen spanning tus sen de Nederlandse katholieken onder ling, zegt dr. Vriens: „Als je staat te genover twee gepolariseerde groepen, dan is de verleiding groot om die groe peringen naar elkaar toe te praten en daar desnoods veel tijd aan te besteden. Maar meestal lukt dat niet. Wanneer je er toch mee bezig zou blijven, dan ga je meer verdoezelen dan dat je de zaak dient. Er zijn polarisaties, die absoluut nodig zijn, omdat nu eenmaal bestaan de verschillen daardoor pas duidelijk naar voren springen. Ik accepteer dus graag de wat men wel noemt „modaliteitenkerk", de kerk met ver schillende vleugels of richtingen. We hebben die trouwens altijd al gehad, maar ze was vroeger toegedekt onder een allesbeheersende uniformiteit. Gevraagd naar de opzet van het Centraal bureau, dat zo'n belangrijke functie in de kerk van Nederland wordt toebe dacht, en of dit niet te centralistisch is, antwoordt hij: „Hier is het woord „cen- traliste" op zijn plaats. Het bureau in Utrecht heeft juist tot doel om ten ge rieve van allerhande bestaande commu nicatielijnen een soort telefooncentrale te zijn, zodat informatie snel kan wor den doorgegeven en alle soorten van be raad efficiënter kunnen worden doorge voerd. Het bureau staat of valt met deze communicatiefunctie. Op de vraag aan dr. Vriens waar hij zelf staat in de kerk zegt hij: „ik geloof dat je zelden meteen van een persoon kunt zeggen, dat hij typisch progressief of conservatief is. Er zullen in het beleid punten zijn, die vragen om een open be leidsvoering hetgeen men dus pro gressief zou kunnen noemen. Er zullen ook andere kwesties aan de orde ko men, welke een afremmend beleid ver eisen. En dat is dan weer conservatief. En zo zul je in de ogen van de een pro gressief, van de ander conservatief zijn. Ik vind het een heel kwalijke zaak om mensen te bestempelen als conservatief of progressief vanwege een bepaalde gebeurtenis of een bepaald besluit. Het is dan ook heel moeilijk voor mij om van mensen, die pastoraal of theolo gisch werkzaam zijn, te zeggen of zij nu progressief of conservatief zijn. Men kan op zijn hoogst geleidelijk aan afwe gen of iemand neigt naar openheid of niet, naar aansporen of afremmen". Koninklijke p(r)et Prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen nijn gis teravond uit Baarn per trein naar Lech in Oosten rijk vertrokken voor een wintervakantie. Prins Wil- lem-Alexander mocht even een conducteurspet pas sen. Maar is dan die meneer zonder hoofddeksel links de conducteur Nog geen sluiting ethyleenfabriek ROZENBURG (ANP) - Op Ro- zenburg is een uitzonderlijke si tuatie ontstaan in verband met de ethyleenfabriek van Gulf Oil, die sedert april 1971 in werking is zonder hinderwetvergunning. De Kroon heeft het beroep van Gulf tegen het toenmalige voor nemen van b. en w. van Rozen burg om de fabriek te sluiten, afgewezen. Intussen is de situa tie rond de fabriek verbeterd, omdat allerlei technische voor zieningen zijn aangebracht waardoor de hinder wordt be perkt en in januari van dit jaar kreeg de fabriek alsnog een vergunning van het gemeentebe stuur. Toen was echter het be roep bij de Kroon nog hangen de. Wat de gevolgen voor de fa- Kroon zijn, is nog niet bekend, briek van de uitspraak van de Elke 2 dagen een overval ARNHEM (ANP)— Het aantal zware overvallen en geweldde- licten in Nederland neemt leder jaar toe. In 1971 werden 186 roofovervallen gepleegd, waar van 116 op banken en postkanto ren. Dat betekent minstens een maal in de twee dagen een overval. De totale buit was daarbij 1.287.000 gulden terwijl bij de overvallen één dode en 15 licht- en 17 zwaargewonden vie- LONDEN (Reuter) De periode van kaarslicht in Engeland is nagenoeg voorbij. Aan de dras tische stroombeperkingen als gevolg van de (inmiddels geëin digde) staking bij de Britse ko lenmijnen, is in de afgelopen nacht een einde gekomen. Het noodcomité van het kabinet nam dit besluit na de ontvangst van een rapport, dat de kolen- voorraad snel stijgt bij de elek triciteitscentrales. Men had ge vreesd, dat de onderbrekingen nog minstens een week zouden duren. De raad voor de energie voorziening heeft meegedeeld dat men de situatie meester zal blijven als nog spaarzaam van elektrische stroom gebruik zal worden gemaakt door de consumenten en het weer zacht blijft. V erkeersdoden West-Duitsland WIESBADEN (AP) In 1971 zijn er in West-Duitsland bij ver keersongelukken 18.685 mensen om het leven gekomen, 508 minder dan in 1970. Het aantal verkeersongelukken bedroeg ir 1971 368.664, 8.946 minder dan in het jaar ervoor. Bij de ongeluk ken werden 368.664 mensen ge wond in 1970 waren het ei 377.610. Weer ontdekking alcoholstokerij AARDENBURG (ANP) Twee dagen na de ontdekking van een clandestiene alcoholstokerij in België is gisteren ook in Aar denburg in Zeeuws-Vlaanderen een perfect uitgeruste stokerij gevonden met een capaciteil van 2000 liter per week. Twee Belgen die bij de komst van re chercheurs vluchtten, konden worden aangehouden. De douanerecherche heeft drie weken naar de stokerij gezocht, na de aanhouding van een smokkelwagen. De produktie was bij ontdekking in volle gang. In de schuur lagen dui zenden kilo's suiker en veertien van de twintig bekkens waren met gistbeslag gevuld. AMSTERDAM (ANP) Volgens een voorzichtige schatting hebben de drie weken durende stakingen in het Rijn mondgebied de Nederlandse economie een schade toege bracht van vierhonderd miljoen gulden. Deze uitspraak deed mr. M. Rood, advocaat van de Industriebond NVV, gisteren tijdens zijn pleidooi bij de behandeling van het hoger beroep voor het gerechtshof in Amsterdam van het kort geding van zestien metaalbedrijven tegen de industriebond. De president van de Amsterdam- deel te vormen over sociaal-eCo- se rechtbank had op 3 februari nomische standpunten, zaken de bond verboden op 4 februari waarvoor rechtsnormen niet te een 24 uursstaking uit te roepen. geven zijn, aldus Mr. Rood. Na dit vonnis is er drie weken geweest, die op onverantwoorde lijke wijze is opgedreven naar een conflict." Het hof wijst op 13 april arrest. Hij merkte voorts op, dat de indus triebond indertijd niets anders had kunnen doen dan de werk gevers uit te nodigen voor een gesprek. De bond had later de arbitrage aanvaard omdat hij door het verbod van de rechter tot staken buitenspel stond. Pleiter voor Rijn-Schelde-Verolme en I. H. C., mr. L. D. Pels Rijc- ken, meende dat door de indus triebond geen poging is gedaan de wilde stakingen te beëindi gen. Hij betoogde, dat de bond om politieke redenen tot staking wilde oproepen. „Maar voor po litieke doeleinden kan een sta king niet worden toegelaten. Een rechtsorde zou zich daar mee opheffen. Met een streven van de bond naar democratise ring van het bedrijfsleven ga ik accoord, maar op deze wijze zal het gezag slechts worden over genomen door de vakbeweging en niet door de werknemers." Over het geschil zelf merkte hij op: „Het is een heilloze zaak De gestaakt en is bereikt wat de in dustriebond wilde: er kwam een betere c.a.o., aldus mr. Rood. „De werkgevers hebben de rechter in zijn hemd laten staan. De industriebond was verboden stakende leden uit te betalen, maar de werkgevers verzochten de bond de leden toch te betalen, dan hoefden zij dat niet te doen. Deze zaak is een grote waarschuwing voor de werkgevers. Hun actie om met dit geding de bond buiten spel 'ie zetten heeft averechts ge werkt, „aldus de heer Rood, die het hof vroeg het vonnis van de rechtbank te vernietigen. Raad, zo sprak mr. Rood, heeft nimmer de onrecht matigheid uitgesproken van een «taking met een doel binnen de onderneming. Ook volgens het wetsontwerp betreffende het sta kingsrecht had volgens hem de staking nooit verboden mogen worden. Met een ingrijpen In een zaak als deze wordt de rechter gedwongen zich een oor- (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gis termiddag de moties verworpen die vori ge week bij het debat over de werkgeJe- genheidsnota waren ingediend en waarin meer geld voor de bestrijding van de werkloosheid was gevraagd. De socialisten Van den Doel en Vellenga hadden 250 miljoen gulden extra rijks- steun gevraagd voor de bestrijding van de werkloosheid in de woningbouw en 250 miljoen voor aanvullende werken in het noorden en oosten van het land. De mo ties kregen alleen de steun van de PvdA, D '66, PSP en CPN. Alleen de fracties van de PvdA, D'66 en PSP ga ven hun steun aan twee moties van Nypels (D *66). In de eerste motie was gevraagd om een nota uit te brengen met een nationaal economisch meerjarenplan, onder meer op het gebied van de produktie, de werkgelegenheid, de collectieve voorzieningen en de inkomstenverdeling. In de tweede motie was aan de regering gevraagd geen beslissing over wijziging van het tarief van de wiebeltax te nemen vóór de Tweede Kamer zich daarover heeft kunnen uitspreken. Broom- Hilda Lucky Luke De Postkoets Suske en Wiske De Steen snoepers

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12