Van Agt overtuigt tegenstanders niet Kamerfracties boos over AVRO-enquête Verontrusting over Hollandse vrienden BHOETTO BEREID MET GANDHI TE ONDERHANDELEN ÊeldAcSouACMit Regeringsnota regionale omroep Vaticaanse kritiek op nieuwe koers Spaans episcopaat Portugese krant: Fred betaalt met KAMERDEBAT OVER GRATIE Wurjjinoord in Hamburg Ontslagen bij Renault LEIDSE COURANT PAGINA 9 Russische onderzeeër heeft pech WASHINGTON RTR/AP) Op tiet noordelijk deel van de At lantische Oceaan heeft een Rus sisch schip een Sovjet-onderzee- Boot op sleeptouw genomen, die kennelijk met averij ronddreef Étyi verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse marine ontdekte de atoomonderzeeër. Een schip van de kustwacht werd ter as- Jjfistentie uitgezonden, maar er "waren al vijf Russische schepen in de buurt. De onderzeeboot meet 3700 ton, heeft een beman ning van 90 koppen en is uitge rust met ballistische raketten met een bereik van 1200 kilome ter. De Russische atoomonder zeeboot, die op de Atlan tische Oceaan, voor de kust van Newfoundland in moeilijkheden kwam in zware zeeën en later door een ander Russisch schip op sleeptouw werd genomen. DEN HAAG (ANP) Het gezaghebbende Por tugese dagblad „Diario de Noticias" heeft zich in een commentaar ernstig verontrust ge toond over de gang van zaken in Nederland. In een artikel over de koffie-actie van het An- golacomitè zegt het blad dat „in een van de zeldzame democratieën, die nog als voorbeel dig worden aangeduid, het kennelijk mogelijk is dat een half dozijn agitatoren, waarvan de helft niet eens Nederlander is, in feite eerlijke handelslieden onder terroristische druk zet". ,,Dat een machtige Nederlandse koopman (waarschijnlijk is Albert Heijn bedoeld) zo be rustend afstand doet van zijn recht op vrij heid van handelen en buigt voor de eisen van een comité, waarvan alle leden communisten zijn, verontrust ons zeer ernstig. Niet als pro docenten van Angolese koffie, maar als vrien den van Holland dat als volk onlosmakelijk verbonden is met het lot van Europa, dat voort zal gaan vrij te zijn of zal ophouden Europa te zijn", aldus het blad. Diario de Noticias vindt overigens infantiel ta veronderstellen dat men döor de verkoop van een paar ton koffie te verhinderen, de econo mische ontwikkeling van Angola kan vertra gen of remmen. Angola, zo vervolgt het arti kel, produceert behalve koffie ook ijzer, olie en diamanten. Voetganger tachtig meter meegesleurd AMSTERDAM (ANP) De 53-ja- rige W. C. A. Nieuwhoff uit Utrecht is gistermiddag op de Haarlemmerweg te Amsterdam om het leven gekomen, toen hij door een met grote snelheid na derende auto werd gegrepen en circa 80 meter werd meege sleurd. De onbekende auto moet volgens de politie rond de 130 kilometer per uur hebben gere den, wat op dat weggedeelte is toegestaan. Waarom de tfeer Nieuwhoff plotseling de weg is overgestoken, is de politie onbe kend. Een politieman staat hier bij de puinhopen van een meubelmagazijn i. Londonderry, waarop een bomaanslag is gepleegd. (Van a e correspondent) RAWALPINDI De Pakistaanse president Bhoetto heeft gisteravond gezegd dat hij tot de Indiase premier Gandhi een nieuwe uitnodi ging zal richten voor besprekingen die kunnen leiden tot vrede op hel Indiase sub-continent. De uitnodiging, die via de Russische am bassade in Rawalpindi zal worden overgebracht, valt samen met de aankomst in Moskou van premier Moedjiboer Rachnian van Bang- ladesj. Nu over slechts twee weken alle Indiase troepen uit Bangladesj zullen zijn teruggetrokken en steeds meer landen de nieuwe staat erken nen. vindt Bhoetto duidelijk dat onderhandelingen moeten worden beginnen. Mevrouw Gandhi heeft zelf reeds een uitnodiging gedaan voor overleg. Tranen in rechtzaak Betuwse overvallen Van een onzer verslaggevers ARNHEM Er vloeiden tranen gisteren bij de behandeling van de rechtzaak tegen zes mannen die verdacht worden van bank roven en overvallen in de Be tuwe. De invalide veehouder Henk IJ uit Valburg verklaarde snikkend dat hij pepmiddelen kreeg om over de balies van banken te kunnen springen. Hij gaf toe een aandeel te hebben gehad in ongeveer zestig inbra ken. De verdachten gaven elkaar steeds de schuld. De bankem ployé Andries K.. die de code van de safe en een plattegrond van de bank aan de anderen had gegeven, zei dat hij gedacht had dat het slechts een grap was. Desondanks gaf hij toe aan zo'n 20 zaken te hebben meegewerkt. Gerard T. bekende zijn aandeel in 75 zaken. Henk van der B. ontkende ook maar met iets van het tenlastegelegde te maken te hebben. Vandaag hield de officier van jus titie zijn requisitoir. 9 COVENTRY Engeland (AP) Al enige maanden is Fred Burrow aangemaand we gens achterstallige betalingen op een auto. Na enige dreigementen kwam de deurwaar der langs, of Fred maar voor de rechter wilde verschijnen. Hij kan niet rijden, heeft nooit een auto ge kocht en zal dat nooi en te nimmer doen, en is bovendien pas vier jaar oud. Fred Burrow is een Burmese kater. Namens zijn eigenaars, de heer en mevrouw John en Dorothy Burrows is verklaard dat zij geen auto hebben gekocht op afbetaling en als er iemand is die met de hele zaak niets te maken heeft, dan is dat hun Fred wel. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het langdurige debat in de Tweede Kamer over het al dan niet vrijlaten van de oor logsmisdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fünten kon de standpunten van voor- en tegen standers nauwelijks dichter bij elkaar brengen. De zeventien Kamerleden, die in eerste instantie aan het woord waren gekomen, deden dit in alle soberheid. MINISTER Van Agt's verdediging van het standpunt van het kabinet was al even sober, waarover de tegenstanders van de vrijlating zich erg teleurgesteld voelden. Die teleurstelling werd soms emotioneel geuit, hetgeen op de publieke tribune aanstekelijk werkte. Kamervoorzitter Van Thiel voorkwam door zijn rustige en tacti sche optreden, dat het debat over dit pijnlijke on derwerp uit de hand liep. Minister Van Agt had betoogd, dat het nu geen zin meer heeft de Drie van Breda nog langer vast te houden. Daarbij legde hij vooral het accent op de juri dische aspecten, waarbij hij de stelling huldigde dat de grenzen van het menselijk recht waren bereikt. Voortzetting leed van de slachtoffers. Het is een zaak van meten en wegen. Vergelding is onmogelijk, daar voor is de schuld te groot, zei mr. Van Agt. ,,Het is diep tra gisch dat zoveel mensen die het hart op de goede plaats hebben zitten elkaar zo kunnen misver staan", aldus de fessionele partijen, die voor de motie, dus tegen vrijlating van de drie van Breda stemden wa ren: Mommersteeg. Krosse. Nooteboom, Du Chatinier, mej. Cornelissen en Fiévez (allen KVP), Geelkerken. Vermaal, Schakel en Walburg (allen ARP) en Bos en Leijenhorst (beiden CHU). het Amerikaanse vliegdekschip Constellation heeft het zonnevizier van zijn helm voorzien van reusachtige open bloeddoorlopen ogen. Dit als symbool van het onafgebroken werk op het vliegdekschip als gevolg van de voortdurende bombardementen op doelen in Vietnam. Hij legde er ook de nadruk op dat het verschrikkelijke leed waar mee nog duizenden oorlogs slachtoffers te kampen hebben niet kan worden goedgemaakt door de drie nog langer als ver geldingsmaatregel te laten zit ten. De minister was in zijn eerste antwoord aan de Tweede Ka mer naar het oordeel van de te genstanders van vrijlating on voldoende ingegaan op de vele vragen en bezwaren. Met name vonden zijn opposanten dat de minister al te gemakkelijk was heengelopen langs het leed van de oorlogsslachtoffers. Tegenover het standpunt dat lan ger vasthouden niet zinvol is, staat het standpunt van duizen den slachtoffers die voortzetting van de straf wel zinvol achten, aldus de tegenstanders van vrij lating. Onvoldoende, vonden de tegenstanders, had de minister waar kunnen maken dat de pijn van vrijlating nu minder ernstig zou zijn dan de pijn die even- Deze radarofficier tuele verdere discussies bfj ge vangenhouding en nieuwe gra tieverzoeken zou opleveren. Vooral de communisten Bakker en Wolff vielen minister Van Agt op uiterst scherpe w:jze aan. Kennelijk wilden zij op de over volle tribunes spelen, d.e toch* al moeite hadden de emoties te bedwingen. De andere tegen standers van de vrijlating moes ten weinig hebben van de harde aanvallen waarmee Wolff en Bakker op de man Van Agt speelden. Drs. Voogd (PvdA) en mr. Berkhouwer (VVD) hielden weloverwogen zakelijke betogen, waarin zij de integriteit van de minister niet in het geding wil den brengen. pen Haag (ANP) Diverse Kamerfracties zijn Mej. Goudsmit eiste dat premier boos over de manier waarop AYRO's Teievizier Biesheuvel het woord zou voe- Magazine de meningen van de Tweede-Kamcrlc- ren. Die verklaarde later op de den ever de vrijlating van de „Drie van Breda" avond dat zijn aanwezigheid al- heeft weergegeven, lereerst bedoeld was om goed te I De Tweede-Kamerfractie van de KVP luisteren naar de argumenten pro en contra vrijlating „met het oog op de ernst van de zaak en de in de komende dagen te nemen belangrijke beslissing". Hij ontkende d;.t door de Duitse bondsrepubliek druk op de Ne derlandse regering was uitgeoe fend en ook waren er geen in ternationale afspraken gemaakt Ook aan het einde van het debat bevestigde minister Van Agt nog eens begaan te zijn met het ÜR is gisteren en vannacht vrezen we in de Kamer veel gezegd 1 dat nu waardiger schijnt, dan het straks in de ogen van een meer tot objectieve beoordeling geschikte criticus blijken kan. Wij achten de kans groot, dat dan vastgesteld zal moeten worden hoe PPR-spreker De Gaai Fortman jr. op 29 februari 1972 de waarheid het dichtst benaderde: regering on Kamer, beide hebben gefaald. Wanneer de regering vanaf het begin der vijftiger jaren er niet in is geslaagd de burgerij in grote meerderheid te overtuigen van de juistheid van haar beleid t.a.v. Duitse oorlogsmisdadigers, staat hier tegenover dat de volksvertegenwoordiging te vaak en te onduidelijk van golflengte wisselde om zo verstaan te kunnen worden, dat haar stem bestendige waarde kon krijgen. In die sfeer is de soberheid van minister Van Agt bij zijn eerste ant woord aan de Kamer met de sprekers van KVP en PPR vinden wij die soberheid op dit moment terecht door een betekenisvol deel van de Kamer opgevat als een belediging. In die sfeer ook hebben sommige volksvertegenwoordigers, die nog enkele dagen geleden bij weging van de publieke opinie in deze zaak niet het getal doorslag lieten geven, nu diezelfde opinie en de ge voelens der slachtoffers dc hoofdrol willen toekennen. In dezelfde sfeer ook heeft minister Van Agt niet kunnen begrijpen, dat zijn staatsrechtelijke bezwaren en andere juridische argumenten op dit moment geen Kamerlid dat anders dacht dan hij, zouden overtuigen. Daarom is de Kamerzitting bij ons toch niet zo onverkort waardig overgekomen, als op het Binnenhof gisteren en vandaag bij her haling werd betoogd. Blijft over de vraag wat nu het resultaat van het debat zal zijn. De beslissing zal vrijdag in het kabinet vallen: premier Biesheuvel heeft laten blijken daartoe zijn uiterste best te zullen doen. Duidelijk hierbij is. dat het kabinet zijn beslissing moet nemen in de wetenschap dat een duidelijke meerderheid van de Kamer tegen vrijlating van ,,De drie" nü is. deels omdat ze onder alle omstandigheden tegen gratie verlening is. deels omdat ze alleen individuele gratieverlening kan accepteren. Het kabinet-Biesheuvel hoe in zijn korte bestaan ook aan problemen gewend zal tegen deze beslissing als een berg opzien. Wat we vandaag nog als enige hoop uitspreken is, dat politieke consequenties zullen uitblijven, hoe ook dcz.c beslissing uitvalt, want anders krijgen we in d'e kwestie-Breda een naspel dat de waardigheid van de parle mentaire discussie in elk geval zal uithollen en devalueren. DEN HAAG Minister Engels van CRM kondigde gisteren in de Eerste Kamer aan dat „bin nen afzienbare tijd" aan het parlement de regeringsnota aan de toekomstige regionale tv zullen in grote lijnen dezelfde zijn als die in dc omroepwet zijn gesteld aan de Hilversumse omroepen, aldus de minister. regionale omroep zal wor- zendtijduitbreiding voor radio en_ ongeboden. Oud-mlnlster Klompé is er door onenigheid in het kabinet-De Jong niet meer in geslaagd deze nota nog op de valreep van haar ministersloop baan af te ronden. Onder minis ter Engels is de zaak opnieuw in studie genomen, omdat, aldus ln de minister, de snelle ontwikke ling van dc kabcl-tv nieuwe ge zichtspunten met zich mee brengt. Binnenkort, dus nog vóór de nota, zal minister Engels een aantal plaatselijke instellingen ge dacht wordt aan vijf toestem ming geven met regionale of plaatselijke kabel-tv te gaan ex perimenteren. De eisen die de regering in de nota zal stellen tv staat hoog op minister En gels' prioriteitenlijstje. De mi nister zal alsnog bezien of er enige financiële ruimte kan worden gemaakt voor een klei ne uitbreiding op korte termijn. interruptie pleitte de heer Kloos (PvdA) voor directe steun in dc exploitatie van dugbladen. Kredietfaciliteiten zoals de rege ring wil bieden, helpen volgens de heer Kloos niet. Drs. Eismu (D'66) had staatsse cretaris Vonhoff gevraagd de Waddenzee tot natuurmonument te maken in de zin van de wet op de natuurbescherming. De heer Vonhoff zei dat dit tech nisch nog niet mogelijk is, ge zien de voorwuarde die de wet stelt. Wel wordt door ambtena ren bestudeerd hoe het Wadden gebied het beste beschermd kan worden. Er wordt hard aan ge trokken. aldus de staatssecreta ris. deel dal de vraagstelling tendentieus is geweest en dat een aantal antwoorden onjuist is weerge geven. De KVP-fractne, zegt dat bij de vraagstel ling gesuggereerd was dat een zeer groot aantal leden van de KVP-fraotie aan de AVRO een defi- n Kef standpunt zou hebben meegedeeld. De KVP-fnactie overweegt terzake een klacht in te dienen bij de Raad voer de Journalistiek. Bij de Partij van de Arbeid, zo zei een woordvoer- ufer, zijn er in brede kring grote bezwaren tegen de hele benadering van de zaak door de AVRO. „Na hel debat gaan we de zaak grondig bekijken i Oostenrijk was vanmorgen vroeg om half negen present op het Bin- kennis te maken met premier Biesheuvel. Deze was kennelijk nog niet geheel uitgeslapen i gisteravond en vannacht. en komen wij eventueel bij de AVRO op terug". De PvdA-fractie vindt het met name onjuist, dat de- Kamerleden door deze enquête nog vóór het Kamerdebat op hun mening worden vastgepind, daar de meningsvorming juist tijdens het debat moet groeien. Het PPR-Tweede Kamerlid dr. mr. B. de Gaay- Fortman zegt dat de AVRO zijn mening over de ,,Dr,e van Breda" heeft gevraagd i.v.m. een over deze kwestie te houden paneldiscussie. „Ik heb mijn mening gegeven, maar tevens meegedeeld dal ik niet aan een discussie wil meedoen. „Deze wijze van nieuwsgaring is „afgrijselijk", aldus de heer De Gaay Fortman, die tevens sprak van „bedrog". Bii de Ch-fractie, zo zei men ons, bestaan eveneens bezwaren tegen de door de AVRO gehouden en quête. HAMBURG (DPA) Een echt paar in Hamburg blijkt op een gruwelijke, middeleeuwse ma nier te zijn vermoord. De me thode staat bekend als „garrot te", langzaam wurgen met een touw of ijzeren band om de nek, dat wordt aangesnoerd. De politie heeft dinsdag de lijken gevonden van de 62-ia rige koop man Franz Georg Röhrs en zijn zeven jaar oudere vrouw Maria Theresia. Het stadsbestuur van Hamburg heeft 10.000 mark uit geloofd voor opsporing van de daders. D° garrotte werd nog slechts en kele jaren geleden gebruikt als middel van terechtstelling in Spanje en Cuba. De politie neemt aan dat de moordenaars uit een Zuideuropees land af komstig zijn. Daders aansla»; Tell in vrijheid CAIRO (Reuter) Vier Palestijnse Arabieren dlc in CHÏro wegens dc moor daanslag op dc Jordaanse premier Wasfl Teil te recht moeten staan, zijn op borgtocht vrijgelaten. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten heeft het hof voor de staudsveiligheid in Cairo dc borgtocht voor elk van de aangeklaagden vastge steld op ruim 8000 gulden. De verdedigers hebben meegedeeld dat deze be dragen zullen worden be taald door het Palestijnse bevrijdingsfront. Dc vier mannen worden er van beschuldigd op 28 no vember van het vorig jaar premier Teil te heb ben neergeschoten voor het Sjeratonhotcl in de Egyptische hoofdstad. MADRID (KNP) Grote opwin ding heefst in welingelichte ker kelijke kringen in de Spaanse hoofdstad overhet ernstige ge rucht, dat het Vaticaan aan de Spaanse bisschoppen een brief heeft gestuurd, waarin aanmer kingen worden gemaakt op de nieuwe koers, die de bisschop pen willen inslaan met hu priesters. en van kardinaal Enrique Y Ta- rancon in Madrid houdt het persbureau Europa Press, ei gendom van Opus Dei vo, dat er wel degelijk een document van de Romeinse curie bestaat welke vol zou staan met aan merkingen over de beslissingen die de grote vergadering van bisschoppen en priesters vorig jaar september genomen heeft. uitgegroeid tot een kleine derheid. Gevolg hiervan is, dat dc vooruitstrevende conclusies en beslissingen, welke in sep tember ten aanzien van de kerk in Spanje genomen zijn, door eer aantal conservatieveen re- giemgetrouwde bisschoppen worden aangevochten. Zij doen dit op grond van het feit. dat een aantal bisschoppen hebben Kort na het bekend worden van hot vatikaans document, heef( kardinaal Enrique Y Tarancon ontkend dat een dergelijk offi cieel stuk bestaat. Na onderzoek is gebleken dat hei rechtstreeks aan ten minste vijf bisschoppen gestuurd is, zonder zijn voor kennis en /onder voorkennis van het bisschoppensecreta- riaat. PARIJS (AFP) sche arbeiders fabrieken in Parijs zijn voorlo pig ontslagen omdat zij zouden hebben meegedaan aan betogin gen van vrijdag vorige weck bij dc fabriek te Boulogne Billan- court, waarbij een jonge man. Pierre Cverney. door een kogel om het leven kwam. Verdedigings systeem NAVO bijna gereed DEN HAAG (ANP) Dit janr zal het geautomatiseerde NAVO luchtverdedigingssysteem, dat zich over een afstand van bijna 5000 kilometer van Noord-Noor- wegen naar Oost-Turklje uit strekt. praktisch voltooid zijn. Voor Nederland neemt aan he* project, dat bijna één mlljart gulden kost, dc N.V. Hollands! Signaal Apparaten Ie Hengelt deel. Acht maolsti- Door dit nieuwe luchtverdedi n dc Renault- I gingssysteem, NADOE gc I naamd, is het mogelijk rvcntue j Ie Indringers in de lucht auto I mutisch tc ontdekken, te identi ficeren en vervolgens tegen hel op te treden. In het systeem i de mogelijkheid ingebouwd von continue verbetering en verfi| i mng.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9