VS mengen zich niet in N.-Ierland YS-senatoren naar China Overeenkomst over landbouw EEG moeilijk CONGRES EUROPESE MIGRATIE Oekrains bisschop vrij hij Avondgewaad uit India KORTE METTEN Kerk en wereld BOEKENSTEUN WOENSDAG 1 MAART 1972 LEIDSE COURANT WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering heeft gisteren een aantal voorstellen van veertig se naatsleden met klem ver worpen dat de Verenigde Staten zich zouden moeten bemoeien met de toestand ïn Noord-Ierland. Een van de indieners was senator Edward Kennedy. De rege ring verklaarde, dat „vee lomvattende verklaringen van buitenstaanders" de toestand in Noord-Ierland alleen nog maar kunnen verergeren. Het standpunt der regering werd bekendgemaakt door de onder minister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenhe den. Martin Hillenbrand. Hij zei ondermeer: „Ik vind dat wij Massaproces in Marokko RABAT (AP) In Rabat (Ma rokko) heeft een militair tribu naal gisteren straffen uitgespro ken tegen 1008 militairen die hadden deelgenomen aan een bloedige poging koning Hassan JI in juli 1971 af te zetten. De straffen varieerden van dood straf tot één jaar. De rechtzaak heeft tien maanden geduurd. Eén onderofficier kreeg de doodstraf, drie perso enen kregen levenslang. Reeds eerder waren tien officieren te rechtgesteld. Tegen de militai ren waren veel zwaardere straf fen geëist: 25 maal doodstraf. 26 maal levenslang en 25 maal 25 jaar. De honderd verdedigers wezen er op, dat de manschap pen in de eerste plaats gehan deld hadden op bevel van ho gerhand. Bij de bewuste overval, vorig jaar, kwamen honderd personen om het leven. moeten afzien van het doen van verklaringen die kunnen leiden tot opgezweepte verwachtingen die wij niet zouden kunnen waarmaken en die dus niet in het voordeel zouden zijn van Ierland, maar integendeel zelfs een achteruitgang konden bete kenen. Een één worden van Ierland zou een oplossing van de crisis op het eiland kunnen betekenen, maar alleen als de Ierse bevolking het hiermee eens is, en op het ogenblik is dit niet het geval." Vanmorgen vroeg werd in Noord- Ierland in de plaats Lurgan, een lid van de militie in zijn huis en waar zijn gezin bij was, door twee terroristen doodge schoten. Zijn elfjarige dochter werd gewond. Ierse guerillastrijders hebben hun terreurcampagne opgevoerd en hebben gisteren op verschillen de plaatsen in N.-Ierland bom aanslagen gepleegd. Daarbij vielen geen doden of gewonden, omdat tevoren gewaarschuwd was. Premier Brian Faulkner heeft in het Noordierse parle ment verklaard, dat de daders van de aanslag op minister van binnenlandse zaken John Taylor bij de autoriteiten bekend zijn. Een klopjacht naar de IRA-Ie- den duurt onverminderd voort. Minister Taylor is overigens giste ren vader geworden. Zijn 22-ja- rige vrouw schonk het leven aan een dochter. Celstraf voor inktgooister BRUSSEL (ANP) Marie Louise Kwiatkowsky, de 32-jarige vrouw die op 22 januari de Brit se premier Heath met Inkt gooi de toen hij In Brussel het toe tredingsverdrag tot de EEG kwam tekenen, is gisteren tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Bo vendien kreeg zij een boete van ruim honderd gulden. De rechtzaak nam vrijwel de hele morgen in beslag. Kwiatkowsky, die psychologe is, verklaarde onder meer met inkt gegooid te hebben, omdat de Britse rege ring plannen voor een nieuw kunstcentrum in Londen van haar organisatie gestolen zou hebben. Tijdens de zes weken die zij in hechtenis zat heeft zij een boek geschreven, dat zij hoopt te kunnen uitgeven. Dit is een op India geïnspireerd avondgewaad van Sonali das Gupta, de Indiase echtgenote van de Italiaanse filmdirecteur Roberto Rossel- lini. Het gewaad bestaat uit een strakke broek van glanzende groene zijde en een roze chiffon-jas met asymmetrische sluiting. Moedjiboer in Moskou DACCA (AP) Premier Moedji boer Rachman van Bangladesj is momenteel met een econo mische delegatie in Moskou voor besprekingen die voorna melijk betrekking zullen hebben op de mogelijkheden van Russi sche steun bij de wederopbouw De delegatie zal de Russische re gering, naar verluidt, verzoeken 500.000 ton voedergranen, 2000 vrachtwagens, een aantal sche pen voor de riviervaart en an dere dringend noodzakelijke za ken beschikbaar te stellen. WASHINGTON (AP/RTR/UPI) De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft twee Amerikaanse senaatsleden uit genodigd voor een bezoek aan Chi na. Het zijn de democratische frac tieleider Mansfield en zijn republi keinse ambtgenoot Scott. Beide worden als China-kenners be schouwd. President Nixon bracht de uitnodiging over aan de senaatsleden, kort voor een bijeen komst dinsdag in het Witte Huis, waar hij leiders van het huis van afgevaardigden en van de senaat inlichtte over zijn reis naar China. Een tijdstip voor de reis is niet be kend, maar gesproken wordt van halver wege de komende zomer. Nixon en Tsjoe En-lai hebben de reis van de senatoren besproken tijdens een discussie over uit wisseling en voortzetting van het gelegde contact. Over een bezoek van Chinese poli tieke leiders aan de Verenigde Staten is niet gesproken. Mansfield en Scott bezochten beiden China kort na de Tweede Wereldoorlog. Mans- field doceerde Chinese en Aziatische ge schiedenis en Scott heeft een boek over Chinese kunst geschreven. Na afloop van het gesprek met Nixon had den verscheidene congresleden de indruk dat de reis van de president een algemene goedkeuring had. In tegenstelling tot de verwachtingen zal Nixon geen toespraak tot het volk houden over zijn reis. BRUSSEL (ANP) De mi nisters van landbouw van de EEG staat een moeilij ke tijd te wachten. Er blij ken tussen de lidstaten gro te verschillen van mening te bestaan over de te ver- Geen akkoord over Gibraltar MADRID (AP/AFP) Groot- Brittannlë en Spanje hebben nauwelijks enige vooruitgang geboekt bij de besprekingen om trent Gibraltar. In een commu niqué aan het eind van het be zoek van minister van buiten landse zaken Douglas Home aan Madrid wordt gezegd, dat beide landen voortgaan met het zoe ken van een bevredigende oplos sing. Daarvoor zal de Spaanse minister Lopez Bravo in juli naar Londen gaan. hogen landbouwprijzen, waarbij nog komt, dat men het over dit belangrij ke onderwerp, behalve in tern. ook eens zal moeten worden met Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland, die volgend jaar lid van de EEG zullen worden. De grote tegenstelling die gisteren in Brussel aan de dag kwam be treft de „hiërarchie" van de produkten, dat wil zeggen welke produkten door de prijsverho gingen meer bevoordeeld wor den dan andere. Frankrijk en Italië willen onder meer dat voor dierlijke produkten sterke re verhogingen komen dan voor andere, terwijl Duitsland en Ne derland het er over eens zijn, dat granen ongeveer evenveel in prijs zouden moeten stijgen als de dierlijke produkten. Ileath is geen „beste jongetC LONDEN (AP) In hrt Britse Lagerhuis werd de 60-jarige mevrouw Barba ra Costle, oud-minister in de vorige regering, een tikje te familiaar met president Edward Heath. Dit was toen de premier had geantwoord na een debat inzake de nationale gezondheidsdienst. „Beste jongen".begon ze. De premier keek haar aan, fronste de wenkbrauwen en zei: „Ik ben niet uw beste jongen". Waarop mevrouw Castle bloosde en de kamer be gon to daveren van het gelach. voor de Nederlandse boer een prijsaanpassing van 5 tot 6 pro cent uit de bus komt, plus mo gelijk een verhoging van 2,76 procent vanwege herwaardering van de Europese rekeneenheid. Half maart zullen de EEG-minis- ters van landbouw in een lang durige (zeker drie dagen) en moeilijke marathonzitting bijeen komen om een beslissing te ne men over de landbouwprijzen. Kwintet Rob Agerbeek geeft op 10 maart te 21 uur een jazzconcert ln de Rotonde van de Houtrust- VOORJAARSBEURS VAKBEURS KARWEI 27 februari t/m 3 maart 26 februari t/m 1 maart 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur en dinsdag tot 22 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar Over het probleem van de Europese migratie zal van 24 tot 27 september" 1973 in Rome een congres worden gehouden, waar aan alle Europese bisschoppenconferenties zullen deelnemen. Dit is meegedeeld na een bijeenkomst van de pauselijke com missie voor emigratie en toerisme, die dezer dagen in Rome bijeen was. Volgens een verklaring van de pauselijke commissie hebben de Europese bisschoppen de H. Stoel verzocht bijzondere aandacht te geven aan die gebieden, waar het probleem van de emigran ten nog onvoldoende is doorgedrongen. Daarnaast acht men het ook belangrijk dat de emtigramten, ook als ze uit k»tihol<reke lan den komen, worden voorbereid op godsdienstig cultureel en so- oiaal gebied zodat ze opgewassen zijn tegen de gevaren van de materialfisüische en de aithelsörsche ideologie. Gezien het feit dat een groot gedeelte van de emigranten en gast arbeiders uit landen rond de Middellandse Zee, uit Afrika en Klein-Azië komen, en aanhangers zijn van de islam of van de boeddhistische religie, bevelen de leden van de commissie dege nen, diie met de emigranten-zielzorg zijn belast aan pogingen te doen om met deze „andersdenkenden" in gesprek te komen en uit deze contacten te bouwen. De voorzitter van de Con gregatie voor de verbreiding van het geloof, kardinaal Ag- nelo Rossi, heeft de hele kerk opgeroepen om zich meer inspanning te getroos ten voor de evangelisatie van de volken. Hij heeft de afzonderlijke bisschoppencon ferenties gewezen op het voorbeeld van de Franse bis schoppenconferentie, die be sloten heeft om van alle ker kelijke inkomsten een pro cent ter beschikking te stel len van de missie. De suggestie, die Elseviers weekblad heeft gedaan vori ge week, namelijk dat dr. Klompé wellicht in aanmer king zou kunnen komen om door de paus tot kardinaal te worden benoemd, is door de oud-minister met klem tegen gesproken. „Het is een be lachelijke zaak. Ik snap niet dat er een paar serieuze mensen aan die vraagstelling hebben meegewerkt", aldus dr. Klompé. Paus Paulus zelf heeft de- zei dagen een beroep gedaan op de milddadigheid van de bevolking van Rome om een eind te maken aan het enor me tekort aan kerken en zielzorgcentra in de „eeuwi ge stad". De pogingen van de geestelijke overheid in' Rome zijn tot nu toe zonder succes gebleven. Het afgelo- Dc Oekrainse aartsbisschop Basil Welytsch- kowski is voortijdig uit Russische gevangen schap vrijgelaten en naar Rome gereisd. Van Vaticaanse zijde is echter tot nu toe nog niet gereageerd op zijn komst naar Rome. Reeds in 1946, toen de met Rome verbonden Oe krainse kerk door dc Russische ledders werd verboden en ingelijfd wend bij de Russisch-or- tlhodoxe kerk, werd Welytsohkowski door een Russische rechtbank ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd toen echter omgezet in tien Jaar dwangarbeid. In 1969 werd ha) onder het voorwendsel dat hij een zieke de sacramenten moes* komen toe dienen, in een val gelokt en opnieuw gearres teerd. Hij werd in 1970 tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Eind januari heeft hij in Kiev toestemming gekregen de Sovjet-Unie to verlaten. Aartsbisschop Welylschkowski, was de opvolger van de groot aartsbisschop van Lemberg, kar dinaal Josyf Slipyj, die reeds in 1963 werd vrijgelaten en naar Rome mocht vertrekken. pen jaar zijn er in Rome maar drie nieuwe kerken in gebruik genomen. Er staan er nog dertien op het pro gramma voor deze snel groeiende stad. Vertegenwoordigers van ze ven Europese bisschoppen conferenties hebben zich te- samen met de pauselijke commissie voor vreemdelin gen en toerisme in Rome be zig gehouden met de proble men van de zigeuners. „De kerk", zo zijn zij van me ning, „moet haar werk onder nomaden en zigeuners op alle terrein uitbreiden." Daarvoor wil men priesters beschikbaar stellen, die spe ciaal 'daarvoor zijn opgeleid. Van 6 tot en met 10 maart wordt er in de RAI in Am sterdam een trainingsconfe- lentie voor evangelisatie en gemeenteopbouw gehouden. Tijdens de conferentie, die georganiseerd wordt door het Instituut voor Evangelisatie, zullen de mannelijke deelne mers instructies krijgen over de wijze waarop zij de mobi- Bij uitgeverij Gottmer in Haarlem is de vertaling ver schenen van het oorspronke lijk in het Duits verschenen boek „Beknopte geschiedenis van de Reformatie". De au teurs, Joseph Lortz en Erwin Iserloh, hebben het boek, zo zeggen zij in een inleidend woord, geschreven omdat het verleden nooit geheel voorbij is en de moeilijkheden van toen, in zekere zin ook nog de onze zijn. De schrijvers gaan ervan uit dat een hereniging denkbaar is. Door met de grootst mogelijke Vooraanstaande vertegen woordigers van de Ortho doxie zullen met Pasen bij eenkomen in Jerusalem. De delegatie, bestaande uit vijftien hoogwaardigheids bekleders, zal staan onder leiding van de patriarch van Moskou, Pimen, en metropo liet Nikodim, die de buiten landse betrekkingen van het patriarchaat van Moskou be- lisatie van gemeenteleden kunnen stimuleren. Twaalf kathnlieke priesters, leden van de links Chileense beweging „Christen voor het socialisme", zijn dezer da gen door de acht bisschop pen van Cuba ontvangen. De uitnodiging is uitgegaan van Fidel Castro zelf. toen deze eind vorig jaar in Chili was. nauwgezetheid te luisteren naar wat de Reformatie heeft gewild kan er meer be grip groeien tussen de ver schillende christelijke ker ken. De informatie over de Refor matie geven de schrijvers door- in het boek het verloop van de Reformatie, alsook het karakter en de invloed ervan te belichten. Theologi sche alsook niet-theologische factoren, die de scheuring te weeg hebben gebracht wor den door de auteurs nage gaan en hun belang voor toen en nu wordt door hen getoetst. Europese bisschoppen een Gesprek over communicatie middelen Onder leiding van de nieuwe voorzitter, mgr. E. Heston Is begin deze week de jaarlijk se algemene vergadering van de pnusélijk* commissie voor dc sociale communica tiemiddelen in Rome begon nen. Aan de besprekingen niet alleen de vaste leden deel, maar ook raadge vers, onder wie deskundigen, die actief werkzaam zijn bij de pers, radio en televisie. Uitgangspunt van de bijeen komst is het in praktijk brengen van het studierap port „Communfo et Progres* sio". waaraan zes jaar is ge werkt. Voorop staat de ge dachte, alle technische mid delen als radio en tv in te De stuurgroep van de Euro pese bisschoppenconferen tie, die na het Tweede Vatl- k.aans Concilie Is opgericht en reeds enkele malen heeft vergaderd, komt op 10 en 11 april In Wenen bijeen, om met name te spreken over de wederzijds* uitwisseling van gegevens en ervaringen. Bovendien zal men spreken over enkele problemen, die zich vooral op pastorale sy noden openbaren. Ook zullen er pastorale vraagstukken aan dc orde komen. De laat ste studiebijeenkomst werd vorig jaar april in Zwitser land gehouden. Deelnemers aan de conferentie zijn Engeland, Duitsland, Oostenrijk. België, Zwitser land, Italië, Denemarken en Nederland. Voor ons land nam vorig jaar mgr. Moelier aan de besprekingen deel. Het is niet bekend wie voor Nederland dit jaar ann de vergadering zal gaan deelne men. Er Is nog peen uitnodi ging voor deze bijeenkomst bij de Nederlandse bisschop penconferentie binnengeko- schakelen bij de nieuwe planning voor zielzorg, zoals die in de na-conciliaire jaren door Rome is ontworpen. De vergadering duurt tot 4

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7