CENTRALE OPNAME BOYCOT KLEINE BEJAARDENHUIZEN Stilzwijgen bleek niet zonder reden Binnenstad en de problemen te kijk het Waaggebouw m Toch geen geslote T ekeningen van F red Vos in het „Aardewerkhuisje" Kangeroes ging ontredderd af Vergeefse reis naar Beverwijk WOENSDAG 1 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 J.A.l. MEIJERS: ze sluiten ons uit LEIDEN Sinds kort geldt voor de be jaardenoorden te Leiden een centraal op- namebeleid. Tot grote verrassing van een aantal Leidse huisartsen, die tijdens hun bijscholingsdagen op „Den Treek" in Leusden nog de staf gebroken hadden over de bejaardenzorg ter stede, bleek het circuit van „intramurale"- en „extra murale" zorg plotseling gesloten. Het commentaar, dat dokter J. G. Bazuin op deze gang van zaken aan de Leidse Courant gaf, heeft nogal wat kritiek gewekt in de kring van de „persoonlijk geleide bejaardenoorden". „Het is onjuist, te zeggen dat het circuit gesloten is, wanneer je de particuliere be jaardenoorden uitsluit". Dat zeggen broe der J. C. van Nes, directeur van het be jaardenoord „Sybilla" en de heer J. A. I. Meijers, directeur van de verpleeginrich ting „Zonnewende". De heer Meijers meent: „Een van de onderdelen van het ge sloten circuit van bejaarden zorg-voorzieningen zou het per soonlijk geleide tehuis moeten zijn. Dokter Bazuin is een eer lijke vent, die het in zijn hart niet eens is met de maatrege len, die het ons zo moeilijk ma ken. Maar hij is nu eenmaal overheidsfunctionaris en daar om zegt hij: „Het lag allemaal erg subtiel". )okter Bazuin zei in zijn com mentaar aan de Leidse Cou rant: De besturen van die (per soonlijke geleide) tehuizen wa ren bang voor overheidsinmen ging. Ze moesten gaan beseffen, dat de indicatiestelling anders is dan vroeger en dat ze meer moesten overlaten aan deskun diger.". froeger. Dat is de tijd vóór 1963, waarin ieder, die zich gedwon gen voelde door caritas of com merciële zin, een bejaardenoord kon beginnen. Nu wordt het de „persoonlijk geleide bejaarden oorden", in naam der wet, ui terst moeilijk gemaakt. Vooral op het stuk van de huisvesting. Bovendien worden het inkomen van de directeuren en de ver- pleegprijzen zeer kort gehouden. Daarmee is een commerciële opzet zo goed als onmogelijk en hoort uitbuiting van weerloze patiënten wel tot het verleden. „Wantoestanden" blijven be staan. De heer Meijers zegt: „Marcel van Dam heeft voor de tv getracht aan te tonen, hoe slecht wij, particuliere bejaar denhuisdirecteuren, wel zijn. Er kwamen 258 aanmeldingen van mistoestanden. Daarvan bleken er 150 geen betrekking te heb ben op mishandeling of zo. Ze ventig van de overige klachten betroffen stichtingen". Waar mee maar aangetoond zou zijn, dat particuliere bejaardenoor den niet slechter zijn dan wat de heer Meijers gemakshalve samenvat onder „stichtingen". Particuliere huizen horen in het circuit Of nu de geruchten over mis standen afkomstig waren uit de absente geest van een demente rende bejaarde of niet: een goe de controle kon geen kwaad. Maar de wijze, waarop te genwoordig gecontroleerd wordt, heeft, aldus de beide di recteuren, „met de zorg voor de bejaarden, weinig meer van doen. Dit is er gewoon om be gonnen, de eigenaren van de particulier geleide huizen weg te pekten". „We werden altijd al zeer nauw keurig gecontroleerd. Achter eenvolgens door de bezorgde fa milieleden, door de huisartsen die ook buiten bezoekuren over de vloer komen door de G. G. G. D's van alle ge meenten waaruit wij patiënten hebben, door de provincies: je ziet, dat die dus geen vertrou wen hadden in de inspecties van de gemeentelijke controle-art sen. Zij zouden deze Auchiasstal- len wel eens komen reinigen..." Broeder Van Nes en de heer Meij ers vrezen, dat die controle slechts een van de waarneem bare middelen is om de particu liere huizen te boycotten. Zij zien de geheimzinnigheid, waarmee het centraal opname- beleid voor bejaardenhuizen in Leiden werd omgeven als een aanwijzing in de richting, dat ook methoden gevolgd worden, die zich zoveel mogelijk aan waarneming onttrekken. Dat de persoonlijk geleide huizen, als résultaat van het geheimzinnig overleg, buiten het centrale be leid gesloten werden, achten zij voor zichzelf sprekend. Maar dat er, wanneer van buiten de gemeente inlichtingen over een van deze huizen gevraagd wor den, door de centrale opname- post (G.G. en G.D.-Leiden) gead viseerd wordt, daar geen pa tiënt te plaatsen, en daar zijn bewijzen van dat doet de deur dicht. „De „vuiltjes" wil len ze hier kwijt: de mensen, die spoedig zullen sterven, daar De zorg om de bejaarde patiënt staat bij het centrale opnamebeleid voorop. willen ze wel vanaf." zegt de heer Meijers bitter. En broeder Van Nes: „Dokter Bazuin oor deelde „Zonnewende", bij ge brek aan mogelijkheden tot reactivering en revalidatie, „zeer geschikt voor eenvoudige verpleging". Maar hij zei erbij: „Alleen mensen voor eenvoudige verpleging hebben we niet". Kijk, dat is nu iemand lachend naar z'n moer helpen". En Meijers: „De mens interesseert deze ambtelijke instanties geen bal". En hij schildert een ande re ambtelijke vondst: zijn huis wordt niet erkend door de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten. „Maar nu hebben ze daar weer wat op gevonden om toch zo nu en dan iemand bij ons on der te brengen: individuele pa tiënten kunnen wel erkend wor den maar dan moet hun opna me eerst gemeld worden bij een erkende inrichting. Wij zijn dus depothouder geworden. En dat voor de gevallen, die een ander niet wil nemen". Van Nes: „Als wij nu een stich ting worden, zijn we dan van al die ellende af: een stichting worat wel erkend. De bejaarden heoben vaak voorkeur voor een particulier verpleegadres omdat het kleiner en het menselijk contact hechter is dan in een stichting". Maar tegenwoordig hoeft de bejaarde toch niet meer te kiezen: wordt 'ie 65 dan mag hij in zo'n betonblok gaan zitten. De directie van zo'n inrichting is er 45 en gaat dan naar huis, of nu de kok ziek is of de linnenjuffrouw.dat inte resseert ze dan niet meer. Maar ik kan in dat geval nog eens zelf aan de slag gaan". En Meijers: „We hebben onder hand meer tijd nodig om de of ficiële instanties te beantwoor den, dan voor de persoonlijke omgang met de patiënten: ieder hebben ze wat anders". handen staan: ze zijn doorgaans te benauwd om iemand uit de poep te halen". „Ik ben al geen acht jaar meer Van Nes weer: „De meeste in- spectrices zijn maatschappelijk werksters. Ze komen niet uit de bejaardenverpleging: verzorging en verpleging zijn het belang rijkst. Laat de huisvesting niet op alle punten ideaal zijn...Maar wat weten zij ervan? Ze zouden hier ondanks al hun theorieën in de praktijk met twee linkse Bezwaar tegen „subtiele afslachting" met vakantie geweest", zegt de heer Meijers. „En het laatste half jaar geen dag meer weg. Uit angst, dat ze komen en de zuster moet zeggen: „De direc teur is er niet." Want die moet er zijn. Of anders een gediplo meerde vervanger. En hoe moe ten wij aan een vervanger ko men. als het AZ zijn verplegend personeel al van de Antillen, en uit Azië betrekt?" Maar Van Nes concludeert: „Wie nu begint kan van alles op de hoogte zijn: met de ouderen heeft het wat wrijving gegeven. De overheid is rottig maar er is mee te praten. Voldoet je huis niet maar toon je je bereid het aan te passen, dan krijg je drie jaar uitstel. Daarna ben je van ze afhankelijk. Want ze kunnen nieuw uitstel weigeren en je kunt niet alles in eens betalen". „Ik zie die inspectrices niet als deskundigen maar als politiea genten die het naleven van die wet komen controleren. Die wet is er. Daar moet je rekening mee houden, je een beetje aunpas- sen, er niet tegenin gaan. En als je dan een klein beetje hun- dig bent. kan je nog heel wat voor de bejaarden doen". Vorig jar legde hij naar hij zegt bijna acht mille op huize „Sybilla" toe. Ondanks zijn han digheid. Wat u ook moet weten LEIDEN In het Elisabeth Ziekenhuis wordt morgen avond een vervolgcursus EHBO gehouden voor de leden van d«- R.K. EHBO- vereniging „Poerke Don ders". Aanvang 20.00 uur. 9 LEIDEN Zaterdagavond om 7 uur zullen The Lord's Folks in de I.odewijkkerk aan de Steenschuur hun m dewerking verlenen aan e eucharistieviering met a thema: de verscheurde me die vervreemd is v; zichzelf. Celebrant kapelai J. Kerklaan. LEIDEN - Tijdens de r< ste vergadering van de 130 leden tellende Universiteits Raad van de faculteit Geneeskunde is met grote meerderheid van stemmen prof dr. Hatselaar gekozen tot decaan. LFIDEN De Leidse Stu dentenvereniging ..Catena" houdt op donderdag 2 maart op Sociëteit Horos". Rapen burg 127. een Hongaars-Roe meense avond, die zal v den opgeluisterd door het Leidse Studenten-Zigeuneror kest „Padlós Puszta" De avond, die plaats heeft in een typisch Balkanachtige sfeer, begint om half negen en is toegankelijk voor alle belangstellenden. LEIDEN De Boerhaave- leerstoel aan de Leidse Uni versiteit zal dit academie jaar worden bezet door dr. Norman R. Zinner van de Universiteit van Washington te Seattle in de Amerikaanse staat Washington. Prof. 1 ner zal onderwijs geven in de urologie, in het bijzonder in de urodynamiek. LEIDEN Voor een periode vun tien maanden is prof. dr. J. Gaff van de University of California in Berkeley de gast van het bureau onder zoek van onderwijs van de Leidse Universiteit. Tijdens zijn verlïlijf te Leiden /al dr. Gaff zich voorname lijk bezighouden met een reeds eerder door hel bureau onderzoek van onderwijl van de universiteit begonnen on derzoek naar de invloed van studeergedrag en studieom geving op de leerresultaten van studenten. .EIDEN Bij gelegenheid van. de installatie van de werkgroe pen van de Adviesraad voor de Binnenstad, heeft wethouder Dè" expositie beslaat acht pane- len-groepen, die elk een facet tuatie. De fotograaf Dirk Ket ting heeft dat gevoel meesterlijk vastgelegd in circa zeventig fo- Kret gisteravond in de Waag of ficieel een tentoonstelling ge opend, die een aantal facetten van het Leidse stadshart in beeld brengt. e tentoonstelling, opgebouwd door het Bureau Voorlichting van de gemeente, geeft aan de hand van enkele maquettes en een serie panelen vol foto's, korte teksten, statistische gege vens en wetenswaardigheden over hartje-Leiden, een beeld van dat, waarover in verband met de binnenstadsnota al zo lang gepraat is en waarover de werkgroepen ongetwijfeld nog lang zullen praten. ■ethouder Kret noemt de exposi tie „even aanvankelijk als de binnenstadsnota". De tentoon stelling biedt danook tal van mogelijkheden om er de plan nen, die in de komende maan den - in het kader van de bin- nenstadsproblematiek - nog het licht zullen zien, aan toe te voe gen. hgangspunt is de „erfenis" van plannen uit 1958 en 1961. Ze zijn er in beeld en op maquette, evenals de plannen uit de bin nenstadsnota-1971, zij het de laatste uiteraard meer gespeci ficeerd. Duidelijk zichtbaar is, dat de „breekijzermentaliteit" heeft plaatsgemaakt voor een gevoel voor de mens en zijn si- derwerpen zijn samengevoegd, lokt de discussie uit en geeft te vens de gelegenheid om op- en aanmerkingen te maken. Achter in de zaal is daartoe danook een „schrijfpaneel" aangebracht. In de hoop, dat velen er gebruik van zullen maken, levende stad, verkeers- De tentoonstelling is geopend op vraagstuk, functievermenging, woensdagmiddagen van 14.00 tot winkelfunctie, wonen in Leiden 17.00 uur en op donderdagavon- en een doorlichting van Maren- den van 17.30 tot 21.00 uur. dorp-oost zijn er maar een paar Groepen kunnen op afspraak le Wethouder A. Kret van. De wijze, waarop deze on- Waag bezoeken. quette is een van van de binnenstad in praatstof omzetten: veranderingen van van Stadsontwikkeling levensgroot voor ,,zijnschaalverkleinende binnenstad. De i de vele inzichtelijke objecten van de expositie in het Waaggebouw. LEIDEN In het Aardewerk- huisje aan de Vrouwensteeg houdt de Leidenaar Fred Vos een kleine expositie van te- keringen en enkele aquarel len. Het is allemaal gedaan op klein formaat, niet altijd origineel (Vos is tenminste zo eerlijk te zeggen dat hij soms foto's en prenten uit boeken tot voorbeeld neemt) en ook niet altijd ten volle ge slaagd. Het is (nog) wat onevenwich tig, wat in het bijzonder op valt bij een tweetal naakten: het gekleurde exemplaar is in hoge mate dilettanten werk. het andere is vlot en ook wel aantrekkelijk gete kend, een exemplaar dat ze ker beloften wekt. Zo is het ook met het aantal schetsjes van typen uit de bibliotheek van Reuvens. Het niveau daarvan reikt over het alge meen niet hoog, al zijn ook hier gunstige uitzonderingen. „Meisje met knoet", een kleine blauwe balpunt teke ning, is daarentegen weer zeer raak getroffen. Vos laat ook een tweetal aqua relletjes zien. eveneens in klein formaat, ietwat anekdo tische impressies uit de Ge- leenstraat en de Schelde- straat en zeker niet zonder verdienste. Ik ben zelfs ge neigd Vos te adviseren zich meer van het potlood te be dienen dan de waterverf. Al les bijeengenomen nog wat onevenwichtig werk. maar dat kan met wat meer zelf kritiek wellicht beter wor den. Willem Prins LEIDEN Een werkelijk op alle onderdelen van het spel volledig falend Kangeroes heeft gister avond in de Vijf Meihal de eer ste nederlaag van dit seizoen op eigen terrein geleden. En dat niet van één der sterkere teams uit de hoofdklasse, maar van een team uit de middenmoot. Met de alleszeggende cijfers 14- 16, 5-15 en 10-15 konden Coos Taconis c.s. binnen het uur met het schaamrood op het gelaat de kleedkamer weer opzoeken. Overigens zat dit debacle er in het begin van de wedstrijd niet in. Weliswaar bood The Smash ook in het begin van de le set krachtig tegenstand, maar de betere aanval van Kangeroes gaf na een gelijke stand. 7-7, Leids bedrijf breidt uit LEIDEN De sinds 1906 in de Janvossensteeg te Leiden geves tigde Glasimport Verffabriek A. v. d. Kwast N.V. gaat wegens de toenemende verkeersproble men een filiaal bouwen in Sas- senheim. Omstreeks 16 jaar geleden werd i te Sassenheim aan de Industrie kade wegens uitbreiding van haar afdeling verf een moderne fabriek met lakstokerij ge- bouwd. Op het terrein achter dez everffa- briek wordt nu een modern i I toegeruste glashal gebouwd. met een kraanbaan. waardoor 1 het laden en lossen van glaszen- i dingen op aanzienlijk meer effi- i ciënte wijze kan geschieden. j 1 De bouw van deze hal, waarvoor 1 dezer dagen de eerste van de bijna 200 palen ter lengte van 14 i meter in de grond werd gesla- j gen, betekent voor de cliënten uit de kust- en bollenstreek een j I gemakkelijk bereikbare vesti- I I ging, waardoor men verlost is i van de verkeersproblematiek van de nauwe binnenstud. werden zoveel fouten gemaakt, dat het verlies zeker niet onver diend mocht worden genoemd, toch de doorslag: 14-7. Het laat- Een volkomen ontredderd Kange- Eerste verloren wedstrijd deze set zakte niet alleen de door de set uitslag: 5-15. aanval van Kangeroes ver weg, Met de 0-2 voorsprong als gewei- verdediging dige ruggesteun trok The Smash ste punt konden onze stadgeno ten daarna niet scoren en hier uit putten de spelers uit Castri- cum zoveel moed, dat zij in één geweldige rush doordrukten naar 14-16. In de slotfase van roes kreeg in de 2e set geen voet aan de grond of beter ge zegd geen bal aan de grond Als beginnelingen stonden de Leidse spelers in het veld, hetgeen ook duidelijk werd gedemonstreerd de 3e set direct aanval en met succes: 10-15. Stand: 1. Sigi 17-30: 2. Kangeroes 17-24; 3. Compri/Delta 17-24; 4 PVC 17-22; 5. Octopus 17-22; 6. DTS 17-18: 7. The Smash 18-18; 8. Achilles/P 17-14; 9. VONO 17-12; 10. US 2 17-10; 11. Con cordia 17-8; 12. Detry/Haag 16- 2. Amateurs: BEVERWIJK Het elftal van West 2 heeft een vergeefse reis gemaakt naar Bever wijk, waar het een selectie wedstrijd zou spelen tegen het team van West I. Hel veld van De Kennemers, dat dankzij zijn prachtige lichtin stallatie deze wedstrijd toe gewezen had gekregen, was volledig in de mist gehuld, zodat spelen onmogelijk was. De wedstrijd is nu verschoven naar volgende week donder dag. Plaats van handeling zal dan zijn het terrein van Zwart Wit'28 in Rotterdam. Aanvang eveneens 8 uur. In het elftal van West 2 zijn zeven „Leidennars" opgeno men: vier UVS-spelers t.w. Gerard Desar, Kees Kar stens, Adri Lagendijk en Jan Verver en drie Noordwij kers: lanp van Kesterén, Al- bert Spaanderman en Anton Marijt. ADVERTENTIEI KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS KANTINEMEUBELEN BRANDKASTEN MAGAZIJNKASTEN TOONZALEN WM BARENTSZSTRAAT 35 Geopend van 9-17 uur (Bij Zijlsingel /Trompstraat) nv CIEBA-LEIDEN TEL. (01710)-49044-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3