SCHILDERACHTIG TALENT IN SHAFFYTHEATER Schaatsen WK-dames op radio en tv Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 MAART 1972 Wim v. d. TELEVISIE HEDEN HILVERSUM (ANP) De NOS-radio en televisie zullen zater dag 4 en zondag 5 maart rechtstreekse reportages uitzenden van de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats voor dames, die in Heerenveen worden gehouden. De televisie zendt zaterdag van 13.00 to 16.00 rechtstreekse kleu- renreportages uit van de ritten op de 500 en 1500 meter. Dat zal gebeuren via Ned. II. Zondag zijn de reportages van de ritten op de 1000 en 3000 meter te zien op Nederland I. Tus sen 13.00 en 16.00 uur. Dit programma zal tussen 13.45 en 14.05 uur worden onderbroken voor journaal en weekjournaal. Verslaggevers zijn Theo Koomen en Fred Racké. De NOS-televisie zal zaterdagavond per satelliet een samenvat ting van een kwartier van de ritten van die dag doorgeven aan de Amerikaanse televisiemaatschappij ABC, die belang stelling heeft voor de verrichtingen van de Amerikaanse meisjes op de 500 en 1500 meter. De rechtstreekse radioverslagen zijn zaterdagmiddag tussen 13.00 en 16.30 uur in het NCRV-programma en zondag tussen 13.00 en 16.30 uur in het NOS-programma „Langs de lijn". NEDERLAND NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot gewest 19.30 uur Agrarisch nieuws 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd D '66 20.30 uur Stichting Socutera 20.35 uur Please Sir 20.55 uur Het recht van de zwakste 21.55 uur Hier en nu 22.35 uur Stromingen 23.05 uur Journaal 23.10 uur Den Haag vandaag NEDERLAND II 18.45 uur Fabeltjeskrant 1 18.55 uur Journaal 119.05 uur Dagje ouder 1 20.00 uur Journaal 20.21 uur Liedjes van Dirk Witte 21.00 uur Wie niet i 21.35 uur Achter het nieuws internationaal IKOR 22.10 uur Kenmerk 22.35 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 1 18.45 uur: Fabeltjeskrant 1 18.55 uur: Journaal TROS 1 19.05 uur: Calimero 1 19.10 uur: Wat een familie 1 19.35 uur: Het stokpaard 1 20.21 uur: De onverschrokkene 1 21.15 uur: De mens en de zee 21.25 uur: Marty Feldman en The Golddiggers 22.15 uur: Op uw gezondheid IKOR 22.40 uur: Oordeel, voordeel, vooroordelen (rep.) 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal E.O. 19.05 uur: Zolder 9 19.20 uur: Voorwaarts, christen strijders 19.45 uur: Gesprek in studio Bellevue 20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Laurel en Hardy 20.55 uur: Namens... 21.30 uur: Dick Cavett-show NOS 22.20 uur: Ter visie 22.45 uur: Journaal RADIO HEDEN MORGEN semi-klassleke en klassieke muziek (gr.) S.10 Te Deum laudamus: ge wilde muziek. 8.30 Nieuws. 8.41 (SI Podium voor de vrouw. 9.10 (S). Klassieke orkestwerken (opn.) 10.04 GeestelUke liederen. 10.04 Schoolra dio. 10.30 Nieuws. 10.35 (S) Voor d&, zieken. 11.05 (Si Geestelijke Liede ren. 11.30 Hier en Nu. 11.32 (S) Po.' pulalre klassieke Mededelingen. 12. rleerd program Kunst- en vliegwerk; 12.26 Med llngen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws 12.41—12.50 Hier en Nu: 13.00—13.04 De tafel van drie) 13.30 Zingen met Cecilia: volksmu ziek 13.45 Bulten de taalgrens: ver taalde gedichten uit Griekenland 14.05 Schoolradio. 14.25 fSt Klassie ke kamermuziek (opn 14.00 Her vormde mlddaedlenst 15.30 Nieuws. 15.33 (S) NCRV-.Teugdkoor met D« Speelgroep. 16.00 (S) Jeugdland 17.00 'SI Popmuziek. 17.30 Nieuws 17.32 Hier en Nu. HILVEKSI M II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (SI Dag met een plaat je (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 (St Dug met een plaat.U (gr.). (Om 8.30--8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top pers van toen (gr.). 9.35 Waterstan den. 19.40 Schoolradio. 10.00 Voor do kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogramma me om 11.00 Nieuws. 11.30 Rosdom 12: programma voor d- vrouw (on. 11 55 Beursberichten). 12.30 Moderr platteland. 12.35 Sportregie. 13.0C Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.31 (Si Karakteristieke combinatie) klassieke en moderne muziek. 14.(V. P' Xoiedop. gevarieerd programma. 15 00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws 16.03 Aspecten: kunstprogra 17.00 Mobiel jjjfri Bleke, magere jongens in hip- p? kledij, meisjes met soep jurken of strakke broeken, wat sjieker geklede heren in een fluweel pak met koltrui, vrouwen in broekpak of lan ge jurk. bekende sterren uit de Nederlandse showwereld en jongelui met talent van allen tezamen in het kleur rijke Shaffy-theater aan de Keizersgracht te Amster dam. Allen nerveus voor wat komen gaat. Het doel van deze schilderachtige samen scholing in het kleine theater gisteravond was de auditie' voor de rock-musical „God- spell", die naar ons land komt en ten dele in Neder landse bezetting in mei in Amsterdam in première moet. Deze fameuze Amerikaanse rock-musical geschreven en gecomponeerd door Ste phen Schwartz is geba seerd op het evangelie van Mattheus. De songs zijn En gels en de komische tekst geheel in het Nederlands. Van de ernst van Mattheus is in de rpck-musical niets meer te bcspreuren. De spelers (vijf acteurs en vijf actrices) komen op als clowns en ma ken er op de Bühne een dol le boel van. In het buiten land breekt Godspell alle re cords. Een jaar geleden ging de mu sical in New York in premiè re. Na twaalf uitverkochte weken moest de Engelse pro- duktie van het Roundhouse verhuizen naar het grotere Wyndham-theater in West- End. Drie weken Brussel be tekende 30.000 bezoekers. BAYES Godspell is naar ons land ge bracht door o.m. producer Jimmy Gill en regisseur Sam'my Bayes die ook een groot aandeel hadden in d'e musical Hair. Zij willen zo veel mogelijk Nederlands ta lent aantrekken om de bezet ting zo.Hollands mogelijk te houden. „Er zullen ondanks alles toch twee of drie Engelsen bij de groep moeten", vertelt Jim my Gil even tussendoor in de oauze van de auditie. „Het zijn niet dezelfde ac teurs als die in de Londense produktie meespelen, maar ze kennen het gegeven door en door en moeten zorgen voor de Engelse sound in de liedjes. Als alles goed gaat, zal half april met de repeti ties worden begonnen en kunnen we de première half mei verwachten". Jimmy Gill kampt met één groot probleem: „Ik weet nog niet of we een theater kunnen krijgen. We zijn aan het onderhandelen, maar al les hangt nog met zijden draadjes aan elkaar. Men heeft me verteld, dat de Hol landers kiene zakenlui zijn en niet zomaar een theater beschikbaar stellen". ENTHOUSIASME Gisteren was van al deze zake lijke problïmen nog niet veel te merken. Er werd koorts achtig gewerkt en het en thousiasme bij de kandidaten en Jimmy Gill was groot. Iedereen deed z'n best zo goed mogelijk voor de dag te ko men. Soms lukte dat, maar vaker zakte de act als een pudding in elkaar door ner vositeit of gsbrek aan talent. Jimmy bleef echter opge wekt „very good" roepen al had een optreden kop noch staart en vluchtte de desbe treffende kandidaat wit weg getrokken in een hoekje van de bar weg. Anderen wisten zich ondanks een gebrek aan Bühne-erva- ring waar te maken. Door talent, lef en een grote inzet stegen ze boven hun kunnen uit. Er waren ook kandida ten, die al eens wat op het toneel gedaan hadden. Dit was niet hun eerste auditie blijkens het amicale schou- dergeklop en het frequent consumeren van borrels. Deze oude jongens onder me kaar, gaven de indruk de au ditie wel even uit de mouw te schudden. Ais hun optre den niet naar verwachting was geslaagd, namen ze er nog maar eentje om het daarna nogmaals te probe ren. De auditie had twee uitschie ters. Ten eerste Ronald Snel lenberg. Hij was de enige die de zaak een beetje orgineel had aangepakt. In plaats te beginnen m?t een liedje (de gebruikelijke handelwijze) opende hij zijn optreden met een grappig in het Engels opgesteld levensverhaal. Hij deelde het publiek mee het grootste gedeelte van zijn jongensjaren op een semina rie in Apeldoorn te hebben gesleten en daar zelfs geen tijd te h?bben gehad om met het knapenkoor mee te doen. Ronald besloot zijn act met een kort Latijns gezang: ..Ik heb nooit anders geleerd". Later vertelde Ronald Snel lenberg dat dit zijn tweede auditie was: „Ik wist al zo'n beetje hoe het zou gaan. Om op te vallen moet je met iets geks komen. Afgelopen jaar heb ik in de musical Hair gestaan. Een fijn stukje werk alleen soms een beetje koud. Je moet echter niet kies keurig zijn in de toneelwe reld. Ik heb ook een tijdje bij een Franse toneelgroep gezeten". Van de rock-musical Godspell wist Ronald niet veel: ..Ik ken het verhaal niet en ik heb de plaat nog nooit ge hoord. De muziek moet trou wens erg mooi zijn. Het trekt me wel aan in deze produktie te staan, vooral als je het succes in het bui tenland bekijkt. Je weet'het echter bij zo'n auditie nooit. Vanavond letten ze alleen op talent en het geluid dat je voortbrengt. Er zal wel een tweede bijeenkomst komen voor de verdere selectie", al dus Ronald Snellenberg. De tweede uitschieter van de avond was de Amerikaan Phillip Aristedes Duval. Een bleke jongen van 22 jaar, die net als priester in de musi cal 'esus Christ Superstar ontslagen was. „Ik kom uit New York", vertelt hij. „Als dit niets wordt stap ik over zes dagen in een vliegtuig richting U.S.A. Heel toevallig hoorde ik ergens in een café dat hier iets te doen was. Ik heb m'n muziek gepakt en ben naar het Shaffy-theater gegaan". Phillip maakte door zijn vak kundige presentatie en zijn prachtige stem grote indruk op alle aanwezigen. Alleen Jimmy Gill zat een beetje met deze talentvolle „won derboy" in zijn maag. ,,Het is de bedoeling dat ik Neder landers uitzoek om mee te doen", zucht hij, „om een Amerikaan zit ik niet zo te springen. Ik moet we! toege ven dat Phillip het aard'ig doet". Toen de eigenlijke auditie was afgelopen en de teleurgestel de en gedesillusioneerde kan didaten naar huis waren, be gon d? rest pas los te ko men. Nu het niet meer hoefde klonk het uit alle kelen Day by day en Jesus Christ Su perstar. Wat er van Godspell wordt en wie uiteindelijk door produ cer Jimmy Gill zullen wor den uitgekozen zullen w.e pas half mei weten. Er valt op dit ogenblik niet ni?er te vermelden dan dat iedereen na Je auditie door het dolle heen was. ROELFIEN SANT Grein en Willeke in Tijl Uilenspiegel (Van onze radio- en tv-re- dactie). HILVERSUM Zoals we eerder al berichtten heeft AVRO-regisseur Walter v.d. Kamp. bewerker voor tv van Bordewijks Karakter, ook een tv- script gemaakt van Tijl Uilenspiegel naar het boek van Charles de Cos- ter. Hij heeft nu Wim v.d. Grein, bekend als Kees de Jongen van Toneel groep Centrum, uitgeno digd voor de rol van Tijl, terwijl Willeke Alberti de rol van Nele op zich zal nemen. Voorts staan in dit spel Ko van Dijk, Lex van Del den, Rudi Falkenhagen, Anne Wil Blankers, Els van Rooden, Guido de Moor, Jan Blaaser, Jules Croiset en Jeroen Krabbé. Het spel zal worden uitge zonden in drie afleverin gen van anderhalf uur en staat geprogrammeerd in het komende winterpro- gramma. Eigen popgroep van Piet Souer (Van onze showredactie) DEN HAAG Gitarist Piet Souer, jarenlang begelei der van de Nederlands- Franse zangeres Lenny Kuhr, heeft een eigen groep opgericht, die Tri ple Track is gedoopt. Piet Souer, die ook zingt en piano speelt, werkt er in samen met Steven Stapel, bas, en Jitze Kopinga, gi taar-zang-fluit. NCRV breekt met correspondent in Djakarta HILVERSUM (ANP) De NCRV zal het proefcontract met haar correspondent In Djakarta, de heer J.C. Princen, die onlangs enige tijd in arrest heeft geze ten niet verlengen. Het bestaan de contract loopt per 31 maart af. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de omroep vereniging. Het verbreken van de verbintenis met de heer Princen geschiedt, aldus de woordvoerder, omdat deze activiteiten ontplooide die de objectiviteit en betrouwbaar heid van zijn journalistieke ar beid in gedrang brengen. Princen heeft ongeveer een maand in arrest gezeten omdat hij een aandeel zou hebben ge had in de demonstraties van studenten tegen het park "Indo nesië in miniatuur", van me vrouw Suharto, de echtgenote van de president. In deze rubriek komt vandaag aan de orde de vraag waartoe een leger dient. Vertegenwoordi gers van verschillende maat schappelijke denkrichtingen ge ven hun visie op het nut of on nut van het leger. Ned. I 22.35 uur. Dagje ouder Dr. B. H. Sajet praat in dit pro gramma vrij-uit over zijn art senpraktijk, verpleegtehuizen en zijn werk als raadslid. Andere onderwerpen zijn sociale ge neeskunde en het ouder worden. Ned. II 19.05 uur. Dirk Witte De onvergetelijke liedjes van Dirk Witte, gezongen door mensen als Willy Alberti, Jenny Arean, Martine Btijl en Frits Lam- brechts. Het orkest van Rudy van Houten zorgt voor de mu ziek. Ned. II 20.21 uur. Wie niet In de regie van Mia Steinebach gaat Kees Degenkamp pogen contact te leggen tussen mensen die daar door welke oorzaak dan ook moeite mee hebben. Ned. II 21.00 uur. Op het ogenblik dat wij „terug blikken" duurt het Tweede Ka merdebat over de „drie van Breda" nog voort. Het heeft on zerzijds thans geen zin om in te gaan op de argumenten pro en contra vrijlating. Wat we willen doen is refereren aan de uitspraak van dr. P. Th. Hugenholtz in de Achter het Nieuwsuitzending van zaterdag J.l. Hij zei toen: „Dit is een zaak die het volk aangaat". Het is een goede zaak dat televisie „het volk" in staat stelde de beraadslaging die terzake waar- Voorzover wij het debat konden volgen mogen we daarbij aante kenen dat de Kamerleden niet als bij vele vorige gelegenhe den stonden te dringen om uit het feit dat de zitting door de t.v. werd uitgezonden politie ke munt te slaan door een zich al interrupterend als politiek-ak- tief te presenteren aan de kij kers thuis. De debatten blonken in die zin uit door een soberheid die de ernst van deze niet partijpolitieke affaire paste. KUNST EN KUNSTENAARS Wandkleden in bibliotheek. In de Openbare bibliotheek van Was senaar (Luifelbaan 1) worden de wandkleden van Suze Spiero Briedé geëxposeerd van 4 tot 25 maart. De expositie gaat verge zeld van een collectie kera- ARLES heeft nieuw atelier De Haagse vereniging voor ama teur beeldende kunstenaars AR LES heeft een nieuw atelier In gebruik genomen. Het is geves tigd in Gebouw de Schak, Raamstraat 28 te Den Haag. De vereniging werd opgericht in het najaar van 1971 en telt nu tegen de vijftig leden. Er zijn twee docenten aangetrokken die modeltekenen olieverfschil deren en pasteltekenen zullen begeleiden. Getracht zal worden een cursus in boetseren samen te stellen. Het atelier kon worden ingericht dankzij een subsidie van het Anjerfonds 's-Gravenhage. Concertgebouw orkest besluit keuzeserie Het Concertgebouworkest concer teert zaterdag 4 maart o.l.v. Hans Vonk in het Congresge bouw te Den Haag als gastor- kest in de keuzeserie van het Residentie-Orkest. Het Concert gebouw sluit hiermee deze serie af. Theo Bruins is de solist in Stra- vinky's „Movements for piano and orchestra". Het programma biedt een boeiend contrast tus sen twee composities: „Akrata" van de Griekse componist Yan- nis Xenakis en „Eclat" van Pierre Boulez dat algemeen be schouwd wordt als een van zijn belangrijkste werken. Xenakis is in ons land nog weinig be kend. Dit tiende en laatste concert uit de keuze-serie wordt op toepas selijke wijze besloten met de Abscheidssymfonie van Haydn. misch werk van zes pottenbak kers. Beeldhouwer Carel Visser heeft de Staatsprijs voor Beeldende Kunst en Architectuur 1971 ge kregen voor zijn gehele oeuvre. De prijs die 8000 bedraagt zal op een nader te bepalen datum aan de heer Visser uitgereikt worden. In de New Style Gallery te Den Haag (Anna Paulownastraat 107) worden t/m 1 april goua ches van Appel, Christoforou en Lindstrom getoond. Het Amsterdams Toneel brengt deze maand drie premières het Shaffy theater te Amster dam: 3 maart gaat „Teresa" van Ginzburg, „De greep van de macht" van Eduardo Manet met Sigrid Koetse en Guus Her mus volgt op 16 maart en 17de gaat ,,Dag Boefje" Eli Asser in de Stadsschouw burg in première. TIP '72, een combinatie van thea ter, vakantie en internationaal samenzijn, wordt gehouden te Enschede van 23 juli tot 5 au gustus. „Jeugd en Toneel", de jeugdsectie van het Nederlands Centrum voor amateurtoneel is de organisatrice. Aanmeldingen en inlichtingen: Postbus 64 Maarssen (U). Ety Boeltjes zal vanaf heden de publiciteitscontacten voor de to neelgroep De Haagse Comedie onderhouden. Dit geldt voor de voorstellingen in de Koninklijke Schouwburg en het HOT. Ety Boeltjes neemt de plaats in die Liesbeth Ariens per 23 februari heeft verlaten. Toneelgroep „Facet" speelt op i terdag II maart in de toneelzaal van het Nederlands Congresge bouw te Den Haag ,,De dochter van de bronnenmaker" van Marcei Pagnol. Bink Ates heeft de regie. Nacht-Jazz-concert. In de grote zaai van de Rotterdamse Doe len vindt op zaterdag 18 maart een nachtelijk optreden plaats in het kader van The American Folk Blues Festival waaraan zullen meewerken: Memphis I Slim, Big Joe Williams, Big I Mama Thornton, Robert Pete Williams, T. Bone Walker zijn Bluesband. Ex-beatle Harrison gewond bij autobotsing LONDEN (AP) Ex-beat le George Harrison en zijn vrouw Patti werden gewond, toen hun Merce des 600 bij Londen op de autosnelweg tegen een vangrail reed. Het onge luk gebeurde toen de ver lichting op de weg uitviel door een onderbreking in de stroomlevering. Harri son werd met een bloe dend gelaat naar het zie kenhuis overgebracht. Zijn wonden moesten wor den gehecht. Zijn vrouw Patti bleek een hersen schudding te hebben op gelopen. De Mercedes werd zwaar beschadigd. Martine Bijl vanavond op het scherm met liedje van Dirk Witte Tiel In „Van Gewest tot Gewest" van avond een 25 minuten durende film over het stadje Tiel. Basis voor de film was een gesprek met 20 inwoners van Tiel, die een avond lang over hun stad hebben geproken. Het Betuwse stadje Tiel is één van die plaat sen waarvan iedere Nederlan der een vrij duidelijk beeld heeft, opk al is hij er nooit ge weest. Hij kent Tiel van Flipje, het jaarlijkse fruitcorso en met lentebloesem getooide boom gaarden. Dit is een zeer onvol ledig beeld. Tiel heeft vrij veel industrie: behalve jam e vruchtensappen wordt er no heel wat meer gemaakt. Zo er een omvangrijke metaalindus trie, die voral isge speciali- seerd in huishoudelijke appara ten en tinnen siervoorwerpen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2