NEDERLANDSE TEGENHANGER CLUB VAN ROME Koninkrijkscommissie begint volgende maand Marine beschuldigd van onjuiste voorlichting Hart „rust uit" buiten lichaam Den Bosch akkoord met nota zielzorg Wj Mgr.Ramselaar onderscheiden voor werk in raad Israël T oekomstverwachtin g Korte metten Kerk en wereld Letten op tempo veran deringen U q DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 »nd In San José in de Ameri kaanse staat Californië is gisteren het proces tegen de communistische strijd ster voor de burgerrechten Angela Davis (28) begonnen. In de komende weken zullen rechter Ri chard Arnason, de officier van justitie en de advoca ten trachten uit duizend kandidaten twaalf juryle den te kiezen. Men ver wacht daarbij grote moei lijkheden, omdat Angela Davis herhaaldelijk heeft gezegd dat zij in San José (een stad met een voor 95 procent blanke bevolking) geen eerlijk proces kan krijgen. Angela Davis werd naar de rechtzaal begeleid door de kandidaat voor het vice-president- schap van de Amerikaan se communistische partij, Jarvis Tyner (links op de foto). Bezoekers van de rechtzaal werden door een elektronische controle ge leid en moesten vingeraf drukken laten nemen. DEN HAAG (ANP) Twaalf vooraanstaande Ne derlanders hebben zich verenigd in een „werk groep toekomst" om zich te bezinnen over Neder lands onderzoek voor het opstellen van toekomstmo- Nederlandse universiteiten en ondernemingen. De werkgroep bestaat uit dr. ir. W.J. Beek. prof. dr. C.J.F. Böttcher, prof dr. ir. P.M.E.M. van der Grin ten, drs. P.L. Justman Jacob, dr. J. Knoester, dr. H.J.G. Meyer, prof. dr. J. Pen, prof, dr. A. Qutispel, prof. R. Timman, prof. dr. J. Tinber gen. mr. G.A. Wagner en dr. J Zijlstra. ken door het verrichten of doen verrichten van wetenschappelij ke studies en het openbaar ma ken van de uitkomsten daarvan. dellen. De werkgroep is ge- d6 „werkgroep toekomst" is ge vormd naar aanleiding van het onderzoek naar de toe komst van het leven op aarde uitgevoerd in op dracht van de „club van Rome". De werkgroep wil stimulerend op treden bij het verkrijgen van een zo groot mogelijke coördi natie tussen onderzoekingen in vormd op initiatief van de Stich ting Maatschappij en Onderne ming. Deze stichting is opge richt door Nederlandse bedrij ven, in samenwerking met het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Zij wil ondermeer het inzicht bevorderen in de betekenis de ondernemingsgewijze produk- tie voor onze samenleving in de toekomst. De stichting tracht dit doel in de eerste plaats te berei- Eén op 310 .automobilisten 5 dl was dronken faeql DEN HAAG (ANP) Bij de ver- lüe scherpte controles op drankge- iterdï bruik in het verkeer die de poli- *'e vanaf november vorig jaar in heel Nederland heeft gehou- Bure den, zijn in totaal 110.000 auto- o12 mobilisten en motorrijders aan- gehouden. Daarbij bleekl op de 301 bestuurders zodanig onder ,,i. Invloed van alcohol te zijn, dat A 1 hij niet verder mocht rijden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De koninks- rijkscommissie die voor stellen moet doen voor de toekomstige staatkundige verhouding tussen Neder land, Suriname en de Ne derlandse Antillen zal eind maart in Den Haag worden geïnstalleerd. De Suri naamse sectie is thans sa mengesteld en staat onder voorzitterschap van de ex- journalist, voormalig minis ter van onderwijs, de heer H. Morpurgo. Vice-voorzitter zijn Surinames mi nister van opbouw, dr. ir. F. Essed en parlementsvoorzitter, de heer J. Lachmon. Verwacht wordt dat de koninkrijkscommis sie over ruim een jaar advies zal uitbrengen. De heer Lach mon, die thans in Nederland vertoeft, betreurt het dat de Partij van de Nationalistische Republiek geweigerd heeft zit ting te nemen in de Surinaamse sectie. ..Ik had graag gezien dat alle politieke partijen deelna men aan het beraad". De heer Lachmon deelde voorts mee, dat hij zijn pogingen om tot een nationaal kabinet in Su riname te komen zal voortzetten. Ruim een maand geleden had de heer Lachmon, die het huidi ge kabinet formeerde, aan de nationale partij van Suriname (een van de oppositiepartijen) aangeboden de drie vakante mi nisterportefeuilles te beheren. De Nationale Partij Suriname (N.P.S.) deelde toen mee alleen zitting in het kabinet te zullen nemen indien Lachmon's partij de samenwerking met de coalitie genoot, de Progressieve Natio nale Partij, verbreekt. „Voorlopig kunnen wij de samen werking met de P.N.P. niet ver breken". aldus de heer Lach mon, die accentueerde dat een nationaal kabinet voor hem een zaak is waar hij zwaar aan tilt. „Indien het overleg met de N.P.S. niet tot een nationaal ka binet zal leiden, moet ik naar andere mogelijkheden zoeken om een dergelijk kabinet tot stand te brengen". Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat ver vroegde verkiezingen zouden plaatsvinden. Drs. Leenman directeur van P.T.T. DEN HAAG (ANP) - Tot direc teur-generaal van de PTT is per 1 juni benoemd drs. Ph. Leen man. Hij wordt de opvolger van de heer H. Reinoud, die op die datum met pensioen gaat. Drs. Leenman is op het ogenblik hoofddirecteur der posterijen en plaatsvervangend directeur-ge neraal. De heer Leenman (52) kwam op 1 januari 1957 bij de PTT. Hij verwisselde toen zijn functie van inspecteur der rijksfinan ciën voor een staffunctie bij de centrale afdeling comptabiliteit van PTT. Hij werd later plaats vervangend hoofd en hoofd van deze afdeling, welke laatste functie hij drie jaar heeft be kleed. De heer Leenman, afkomstig uit Oud-Beijerland, werkte na het behalen van heit mulo-diploma in het bedrijfsleven. Na de oor log haalde hij door avondstudie het HBS-diploma. In aansluiting daarop studeerde hij aan de Ne derlandse Economische Hoge school te Rotterdam, waar hij in 1957 afstudeerde in de studie richting bedrijfseconomie. PROF. DR. D. DURRER Pat Brady overleden COLORADO SPRINGS (UPI) De Amerikaanse musicus, zan ger en komiek Pat Brady, die vooral bekend is geworden ais metgezel van de filmcowboy Roy Rogers, is onverwachts overleden. Hij was 57 jaar. Hij trad op in bijna tachtig films, voor het merendeel westerns. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Mijn cliënt is onjuist voorgelicht over de mogelijkheden om zijn contract voortij dig fe beëindigen en over de aard van zijn werk zaamheden. Het gevolg is dat hij tegen zijn zin de contractueel verplichte tien jaar in dienst van de Marine moet volmaken". Dit betoogde mr. J. L. R. A. Huydecoper gistermorgen voor het Amb tenarengerecht in Den Haag, dat het beroep be handelde van de 26-jarlge marine-arts W. Brui- nings uit Leiden, voor wie hij als gemachtigde optrad. Beginnende artsen besteden bij de marine circa anderhalf uur per dag aan het ziekenrapport, om vervolgens over te gaan tot andere bedrijf-ge- neeskundige arbeid. Aangezien de heer Bruinings bijvoorkeur voortdurend met patiënten te maken heeft, gaf hij de wens te kennen de dienst te wil len verlaten, maar werd hierbij geconfronteerd met een contract, waaronder hij, na in de bur- AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse cardioloog prof. dr. D. Durrer voorziet binnen vijf tot tien jaar (mischien zelfs eerder) de mogelijkheid om patiënten die een ern stig hartinfarct hebben doorgemaakt, aan een kunsthart te koppelen. Het eigen, zieke hart wordt dan uit het li chaam gehaald om het 24 tot 48 uur kans te geven „uit te rusten", waarna het weer wordt teruggebracht in de pa tiënt. „Ik zie helemaal niets in harttransplantatie", aldus prof. Durrer. persconferentie raar aanleiding van de officiële ingebruikne ming, donderdag, van de nieu we cardiologische kliniek van het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam. De hart-long-machine kan slechts enkele uren de functie van het hart overnemen. Daarna wordt het bloed te veel beschadigd. Voor een onderbreking van en kele dagen, die beslist nodig is om een ziek hart „over de drempel" te halen, is. aldus prof. Durrer, een kunsthart on ontbeerlijk. De Amsterdamse cardioloog heeft nooit hartrans plantatie overwogen. Zolang het fundamentele probleem van de afstoting niet is opgelost, biedt het zijns Inziens weinig perspec tief. germaatschappij het kandidaatsexamen gedaan te hebben in 1966, zijn handtekening zette. Hier bij werden bijkomende bepalingen voorgelezen die onder meer handelen over ontslag dat onder bijzondere omstandigheden kan worden verleend door de minister. Aan deze bepalingen zou bij de voorlichting geen speciale aandacht geschonken worden, terwijl ook een te optimistisch beeld zou worden gege ven waaruit me nzou kunnen opmaken dat te genvallende wersfeer of specialisatie binnen de studie redenen voor ontslagaanvrage zouden kun nen zijn. Ter staving van zijn betoog had mr. Huydecoper vijf getuigen opgeroepen, die ver klaarden evenmin uitvoerig te zijn voorgelicht over de consequenties van het contract. Mr. H. de Groot, vertegenwoordiger van het minis terie, vond, dat men zich toch minstens kan rea liseren dat men niet zomaar op verzoek de dienst kan verlaten. Hij ontkende stellig, dat geen ge richte voorlichting zou worden gegeven. Uitspraak over drie weken. De nieuwe kliniek (13 min of meer bewaakte bedden en onge veer 34 bedden voor onderzoek en observatie) heeft circa 12'/2 miljoen gulden gekost. Het geld hiervoor is van verscheidene kanten ter beschikking gesteld. Prof. Durrer en zijn staf werk ten tot nu toe in een oud. be perkt onderkomen in het Acade misch Ziekenhuis. De cardiolo gische kliniek werkt samen met de universiteiten van Amster dam, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. GEEN NIEUW DAGBLAD DEN HAAG (ANP) De bespre kingen tussen de directie van Sijthoff Pers N.V. In Den Haag en de „Groep-Schakel" over de uitgave van een nieuw christe lijk dagblad zijn definitief ge stopt. De „groep-Schakel" was tot de onderhandelingen gekomen uit verontrusting over het komende samengaan van de Kwartet-bla den (Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant, De Rot terdammer en hel Dordts Dag blad) met Trouw. Directeur F. Diemer van het Kwartet is van mening, „dat het voor een belangrijk deel aan het actiecomité te danken is, dat er nu naar wordt ge streefd de bladen van de christe lijke pers aanvaardbaar en dienstbaar te doen zijn voor alle protestant-christelijke groeperin gen". Geheime stokerij BRUSSEL (ANP Ambtenaren van de douane en rijkswachten uit Genk en Neerpelt In België hebben gistermiddag een groots Ingerichte geheime stokerij op gegraven. De stokerij bevond zich in een bos in de gemeente Oostham in de Kempen. Bij de drie mensen die gearresteerd werden was een 29-jarige Ne derlander uit Budel. De toegang tot de stokerij bevond zich in een groot hondehok na bij een weekendhuisje. De vloer van het hok was een valluik. Via het luik en een trap kwam men in een uit twee verdiepin gen bestaande kelder. 6 meter onder de grond, deze ruimte had twee vluchtgangen. De rijkswachters en de douaniers troffen de geheime destiileerde- rij In volle actie. Er stonden vier gistingsbakken van elk 500 liter inhoud en een grote en een kleinere destillatieketel. De ca paciteit van de geheime stokerij wordt geschat op 1.000 liter per week. In de ruimte, waar ook een slaapgelegenheid en een uit stekend ventilatiesysteem nun- wezig was, trof men 200 liter zuivere alcohol en enkele tonnen Protestmars in Parijs PARIJS (DPA/UPI) In Parijs zijn gisteravond betogers op een felle wijze slaags geraakt met de politie. Er ontwikkelde zich een strijd tussen de traangas granaten werpende agenten en grote aantallen jongelui die met •.tenen en flessen wierpen. Win kelruiten sneuvelden en era auto werd In brand gestok**. De reinigingsdienst kon het werpen van barricaden voorko men. F.r zijn geen arrestatlM verricht. Aan de gevechten was een pro testmars voorafgegaan, waar aan door circa 20.000 mensen werd deelgenomen. De mars, die werd geleld door schrijver- filosoof Jean-Paul Sartre en an dere I linkse figuren, was een pro test tegen het doodschieten van de jonge maoïst Pierre Overney door een lid van de bewakings dienst van een Renault-fabriek. vorige week vrijdag. ir Niet alleen in Nederland blijft veel woningzoekenden weinig anders over dan maar op het dak te gaan zitten. In Rome hebben zes woningzoekenden de daad bij het woord gevoegd. Uiteraard heeft men daar het dak van een kerk uitgezocht en wel die van St. Petrus Banden. Deze protesterenden zijn uit hun huis gezet, omdat ruimte moest worden gemaakt voor een uitbreiding van de Romeinse metro. —Blijkens de statistieken van het bisdom Haarlem is er in 1971 slechts een theologisch student tot priester gewijd. Twee kloosterlingen traden uit hun orde en stelden zich onder mgr. Zwartkruis. Elf priesters overleden in 1971 en vijftien traden uit. Het aantal broeders In het bis dom dat ontslag van eeuwige geloften vroeg was tien, het aantal zusters tweeëndertig. —Zoals gemekl zal van 3 tot en met 8 april in New York een internationaal jongeren- congres worden gehouden door de Wereldfederatie Ka tholiek Jeugdweric. Ook en kele Nederlandse jongeren Het pastoraal beraad van het bisdom Den Bosch heeft zijn goed keuring gehecht aan de nieuwe opzet van de zielzorg in het bis dom, uitgewerkt in een nota „opbouw van de kerk," waarbij onder meer ook leken zullen worden Ingeschakeld in het ziel- zorgwerk. Binnen enkele weken worden de parochies bij de uit voering ingeschakeld. In de lange voorbesprekingen zijn wei een paar bezwaren tegen het nieuwe plan geop perd. Doordat alles in grotere verbanden moet gaan gebeu ren en veel werk gerationali seerd dient te worden, bestaat het gevaar, dat de zielzorgers te ver van de mensen komen te staan (de schaalvergro ting). Maar de bisschop, mgr. Bluys- sen. kon deze bezwaren niet als doorslaggevend laten gel den: de tjid dringt, zei hij en het priestertekort is nijpend. Overigens stelde mgr. Bluys- sen met vreugde vast, dat er nieuwe verschijnselen optre den van sterk persoonlijk meedoen, er komen steeds meer actieve groepen binnen Op een suggestie te overwegen of in de toekomst niet diakens konden worden ingeschakeld, zei mgr. Bluyssen, dat hier aan meer aandacht besteed dient te worden. Er waren ook klachten over het functioneren van het pasto raal beraad de laatste tijd. Vooreerst was de raad sinds het eind van het Pastoraal Concilie weinig actief geweest en in 1971 niet meer bijeen geweest, evenmin trouwens als in sommige andere bis dommen. Bovendien bleek, dat de samen stelling van het beraad, op grond van tien regionale ra den. te wensen overlaat. Die raden werken niet. Daarom aanvaardde men een voorstel om het pastoraal beraad van het diocees op te bouwen uit de dekenale raden. Voorlopig zal het huidige pastoraal be raad, hoewel het mandaat der leden eigenlijk in oktober af loopt, gecontinueerd worden. zullen daarbij zijn. Er is nu een werkgroep gevormd om alle Nederlandse jongeren de gelegenheid te geven een bij drage te leveren aan het congres. Het adres van 'e werkgroep, die ook een werkmapje uitgeeft, is Malie singel 13, Utrecht. —De centrale kerkeraad van de Haagse hervormde ge meente is er op tegen dat twee procent uit kerkelijke inkomsten wordt afgestaan voor ontwikkelingshulp. Men is van mening dat voor plaatselijk kerkewerk ont vangen gelden niet zonder meer aan hun bestemming mogen worden onttrokken. Men wijst overigens de ont wikkelingshulp niet af en zal proberen nog dit Jaar een ander vorm van hulp te rea liseren. —In de Poolse stad Breslau wordt op dit moment de eer ste nieuwe kerk sinds het eind van de Tweede Wereld oorlog gebouwd. Volgens het dagblad „Tygodnik Pwszech- ny heeft de regering ook de voorstadgemeente Tarnogaj toestemming gegeven tot Ie bouw van een kerk. —In Brazilië werken 13.292 geestelijken in 5.433 paro chies en 115 religieuze insti tuten, zo blijkt uit een statis tiek van de Braziliaanse bis schoppenconferentie. In Bra zilië zijn bovendien nog 329 klooster van vrouwelijke reli gieuzen. —De eerste algemene synode van de Luxemburgse bis dommen wordt op 13 en 14 mei van dit jaar gehouden. De oorspronkelijke datum van samenkomst was ge pland in de herfst van het vo rig jaar, maar de voorberei dingen namen meer tijd in beslag dan aanvankelijk werd amgenomen. DR. KLOMPÉ „De veranderingen binnen de katholieke kerk moeten niet te snel worden doorgevoerd. Tussen de groep, die het oude wil vasthouden en die welke zo snel mogelijk ver nieuwingen wil doorvoeren bevindt rich nog een geloofs gemeenschap, die niet in staat Is de procesveranderin gen zo snel te volgen." Aldus dr. Marge Klompé tij dens een kerkdienst, die werd gehouden in de paro chiekerk van O.L.Vrouw te Berg en Dal te Nijmegen. Zij sprak over „Justitia et Pax" en de bisschoppensynode, speciaal om Iets te vertellen over het werk van de pau selijke commissie, waarvan zij lid is. Morgenavond spreekt dr. Klompé ook hier over voor de stichting St. Ja- cobskring te Den Hang in het gebouw Laan van Meer- dervoort 16 (acht uur). „We moeten ons realiseren," vervolgde zij, ..Dat de liefde het eerste gebod is. En dat geldt voor alle gelovigen. Maar als men zo verdeeld blijft handelen, wat blijft er dan nog over van de geloof waardigheid?" Zij was van mening, dat bij alle discussies over de kerft en haar problemen de docu menten van Vaticanum II en de pauselijke documenten niet tot hun recht komen. Men weet eenvoudig te wei nig van wat daarin over de vraagstukken wordt gezegd. Dat houdt zeker niet in dat het helemaal mis is met de ker ken, zeker niet waar het gaat om rechtvaardigheid en vrede in de wereld. Het zijn in de afgelopen eeuwen juist de kerken geweest, die - voor er ook maar iemand aan dacht getracht hebben in de ontwikkelingslanden zeer veel te doen. zeker op het gebied van scholing en volksgezondheid. Over de lijn. d e gevolgd zou moeten worden, liet dr. Klompé zich niet uit. omdat hierover in Nederland duide lijke meningsverschillen be staan. maar wel staat vast. dat de leken veel goeds kun nen doen. „En vooral: bij alle goeds dat we nastreven, hebben we te letten op het tempo, zodat allen het kun nen volgen." Mgr. dr. A. C. Ramselaar uit Utrecht zal woensdag 12 maart in Muenster de Bu- ber-Rosenzweigmedaille wor den uitgereikt voor het werk dat hij heeft verricht om te komen tot een goede ver standhouding tussen joden en christenen. Mgr. Ramselaar is daarmee de eerste katho liek, die deze medaille zal ontvangen. Deze onderscheiding wordt ieder jaar aan diegenen ver leend, die naar de mening van de Duitse coördlnerings- raad van de commissies voor joods-christelijke sa menwerking, zich bijzonder heeft ingezet om op weten schappelijk, kunstzinnig en menselijk gebied te komen tot een goede verstandhou ding tussen groepen, rehgies en landen en vooral tot wn gesprek tussen joden en christenen. Mgr. Ramselaar wordt de on derscheiding in het bijzonder verleend voor zijn werk in de „Katholieke Raad voor Israel", een sectie van de St.-Willibrord Vereniging, en voor zijn activiteiten als uit gever van het tijdschrift „Christus en Israel". Ook zijn bemoeiing met het „Leerhuis" in Amsterdam en zijn initiatieven om in 1958 een internationale conferen tie in Apeldoorn te houden, waarbij voor de eerste maal de ervaringen onder katho lieken werden uitgewisseld over de christelijk-joods ge sprekken zijn in het oordeel betrokken. De laatstgenoem de conferentie was ook voor het Tweede Vatiknans Conci lie van belang. Mgr. Ramse laar nam ais consultor hier aan deel en heeft de verkla ring over de joden mede hel- p.*n voorbereiden. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7