DEUREN GAAN OPEN NA HERSCHOLING Kritiek op de Onderwijsnota van Oegstgeest Firkusny solist bij Residentie-Orkest Asfaltering oprit Willielminabrug Lakenhalkeuken in ere hersteld 972 iïNSDAG 29 FEBRUARI 1972 PAGINA 5 jIDEN Er zijn in Nederland 25 centra voor Vakopleiding van Volwassenen. Dat zijn instellingen, die door de overheid in het leven zijn geroepen om aan volwasse nen een opleidingsmogelijkheid te bieden. *Ja de oorlog werd er in Eindhoven ge start met een cursus metselen in de toen zogenaamde Rijkswerkplaats". Het aan- aanvragen bij het arbeidsbureau nam snel toe en nu kan men op 25 verschillen de plaatsen in Nederland bij deze centra een van de ruim 20 cursussen volgen. De duur van de verschillende cursussen va rieert van vijf tot en met twintig maan den. In zevenentwintig jaar hebben ruim negentigduizend Nederlanders gebruik ge maakt van de mogelijkheden die het Cen trum voor Vakopleiding biedt. Leiden waren dat er ongeveer Kflendertighonderd. De 28-jarl- je J. van de Berg uit Leimui- fen sloot vorig jaar zijn oplei- ing in Leiden af. Wij spraken net hem over het Centrum voor akopleiding en de moeilijkhe en, die hij ondervond, toen hij nieuwe baan moest zoeken. :en ernstig verkeersongeval v.d. Berg genoodzaakt zijn oorspronkelijke beroep (tuinder) geven. De doktoren van Gemeentelijk Medische lienst hadden hem gezegd: Gaat u maar een kantoorbaan oeken". De cursus, die v.d. Berg wilde gaan volgen en het leroep dat hij 'daarna in het be- Irijfsleven zou gaan uitoefenen, erden te zwaar voor hem eacht; „Ik heb toen vaak ge acht. zal het lukken of zal het iet lukken?" aldus v.d. Berg. "et was tenslotte een gok. Ik mijn voornemen toch door- iet en werd na een keuring het vormingscentrum toege- sn". den Berg koos de langste ursus, die er in de Leidse ves- iging van het Centrum voor 'akopleiding te volgen was, recisiebankwerken, een oplei- ing van 20 maanden. De oplei- ing is vrijwel geheel op de raktijk afgestemd. De theorie, ie strikt noodzakelijk is, wordt egeven in een aantal lessen, ecteur P. A. van Eck-v.d. luys: Het is hier een soort fa- riek, waar echter onproductief werkt wordt. We leveren iets, dus alles gaat de srtiroot- »p op, het materiaal wordt atuurlijk wel een zo groot mo- elijk aantal keren benut. Er rordt gewerkt met opdrachten, voor elke cursist duidelijk r papier zijn uitgewerkt. Mo menteel volgen 68 mensen een opleiding in Leiden en zij wor den bijgestaan door zeven in- «tructeurs. Het complex bestaat uit drie werkplaatsen een vrij groot magazijn, waar alle mate rialen en losse gereedschappen worden opgeborgen. Tussen de werkplaatsen in wordt er buiten onder meer gemet seld, bekistingen gemaakt en wordt er aan een dak met schoorstenen gewerkt. „We proberen de realiteit zo goed mogelijk na te bootsen om de overgang naar het bedrijfsleven zo soepel mogelijk te laten ver lopen", aldus directeur Van Eck-v.d. Sluys. „Een cursist kan bij ons beginnen zodra er een plaatsje vrij is en dat is voor hem een groot voordeel". De opleiding, die v.d. Berg volgde beviel hem prima. Hij deed er iets langer over dan gepland was en hij had goede hoop, spoedig na zijn opleiding een baan te vinden. Maar het ging toch moeilijker dan hij ver wachtte. „Bij mijn voorlaatste keuring bij de Gemeentelijke Medische Dienst in Leiden werd ik voor honderd procent arbeids ongeschikt verklaard. Dat was na de opleiding, die ik bij het omscholingscentrum gevolgd had. Ik zag er toen geen gat meer in", aldus v.d. Berg. Hij ging solliciteren bij een aantal kleinere bedrijven. Hier ligt een belangrijk probleem, zowel voor de man die werk zoekt, maar ook voer het Centrum voor Vak opleiding. Het overgrote deel Een van de 68 cursisten die momenteel een opleiding volgt aan het Centre muiden die vorig jaar de cursus precisiebankwerken met goed gevolg afsloot. cursisten, die hun opleiding Fabrieken worden tegenwoordig hebben afgemaakt gaat bij de grote bedrijven werken omdat ze bij de kleinere niet aan bod komen. „De kleine bedrijven twijfelen aan je vakkennis en we ten soms niet eens van het be staan van 't Centrum voor Vak opleiding af. Dat vind ik erg jammer. Het omvormingscen trum verdient beter en veel mensen kennen de mogelijkhe den ervan nog niet". gesloten, door fusies vallen veel ontslagen. Sommige mensen moeten om medische redenen van beroep veranderen, anderen hebben nooit de kans gehad een geschoold beroep te leren. Voor deze en vele anderen biedt het Centrum voor Vakopleiding nieuwe mogelijkheden. Tijdens de cursus wordt bovendien een redelijke financiële vergoeding verstrekt. J. v.d. Berg. vader van 2 kinderen had anders nooit zijn cursus kunnen volgen. On geveer een jaar geleden begon hij werk te zoeken. Burgemeester jhr. Van Eysinga spelt bij mej. Co zijn de koninklijke onderscheiding op De Kamperfoelischool in Oegstgeest, waarvan het hoofd zo'n kritiek heeft op de onlangs verschenen Onder wijsnota van b. en w. B Goud O.N. voor mej. J. Coziin OEGSTGEEST Mei. J. C. Cozijn heeft gistermiddag bij haar afscheid als ambtena res van de burgerlijke stand de gouden eremedaille beho rende bij de Orde van Oran je Nassau ontvangen. Dat gebeurde tijdens de bijeen komst voor genodigden, die vooraf ging aan de openbare receptie, die eveneens in de raadszaal werd gehouden. Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga speldde haar de on derscheiding op nadat hij mej. Cozijn voor het forum van haar collega-ambtenaren had geroemd vanwege haar uitstekende taakvervulling en goede menselijke eigenschap pen waardoor zij zowel op de secretarie als bij de bevol king waarmee zij dagelijks in contact stond hogelijk geacht werd. Mej. Cozijn is veertig jaar in dienst geweest van de ge meente Oegstgeest. Na vier maanden kwam hij te recht bij een bedrijf in Nieuw koop, waar hij nog steeds in dienst is. Hij is voor vijftig pro cent invalide verklaard en het werk (machinebankwerker) be valt hem goed. „Ik kwam In het begin op theoretisch gebied wel wat te kort, maar in het alge meen is de overschakeling me enorm meegevallen". Deze goede gang van zaken is ook te danken aan een adviescom missie van het Centrum voor Vakopleiding. Deze commissie is samengesteld uit werkgevers en werknemers uit het bedrijfs leven. „Zij doen suggesties en helpen ons „bij te blijven". De relatie met de bedrijven is voor het Centrum erg belangrijk vindt directeur Van Eck-v.d. Sluys. Tijdens de cursus worden een soort maatschappijlessen gege ven, waarin de cursist alles te weten kan komen over de socia le zekerheden, het arbeidsbu reau, en de verhouding werkne mer-werkgever. Er is landelijk gezien een duidelijke toename van het aantal cursisten. Gezien de huidige economische malai se. is het zeer waarschijnlijk, dat het Centrum voor Vakoplei ding van Volwassenen een zeer belangrijke functie in onze sa menleving zal gaan Vit prot.-christelijhe hoek Door een onzer redacteuren GSTGEEST De heer A. W. Rietdijk, hoofd van de op één grootste school van Oegst- >t, de 261 leerlingen tellende .-christelijk Kamperfoelle- ichool, heeft nogal wat kritiek ip de vorige week verschenen [emeentelijke onderwijsnota. Het waardering voor het werk, aan die nota is besteed, ♦ffldt hij, "dat het protestants- bristelijk onderwijs, dat onge- en derde van het totaJe Nrtingenbestand uitmaakt, er gemeentelijk werkstuk be- aaid afkomt en dat daarin niet oldoende de speciale noden L het protestants-christelijk wijs doorklinken. Dat leekt hem. eigen, in 1968 met honderd riingen begonnen en daarna "el gegroeide school, is nog needs in verschillende gebou- ondergebracht. „Mijn bele- •'•Sing is nu bij voorbeeld fcze". zegt hij: „Wanneer je de laderwijsnota bekijkt, dan lees dat de openbare kleuter- £iool De Bokkesprong in de 'erde openbare lagere school ftsr slecht is gehuisvest": nu «bben wij ais Kamperfoelie- thool daar ook twee lokalen in tebruik, maar onze huisvesting „redelijk" genoemd. 'a|s je naar ons noodgebouw in j* Kamperfoeliestraat kijkt, en vergeet even dat daarin niet onze klassen zijn gehuisvest, ün kan je oppervlakkig gezien die zitten daar aardig: school rit knap in de verf. P* werkelijkheid is. dat dit ge- niet volledig kan functio- *ren. Alleen de lokalen kunnen ""den verwarmd en 's winters hst hier koud. terwijl het Wmers niet te harden is van warmte. vele jaren is nu de ""■Senlieverklaring afgegeven voor drie stenen lokalen als een "ïinnertje voor onze definitieve •wool. In de nota staat hier- VeG dat het moeilijk te zeggen is, wanneer die drie lokalen - kunnen worden gerealiseerd. Mijn noodsituatie 's dus voorlo pig nog: gescheiden zitten." Er zijn nog meer facetten van de nota, die de heer Rietdijk „ste ken": „Die nota moet constaterend zijn. maar als je dan leest, dat b. en w. een „verstandig inschrij- vingsbeleid" bepleiten. dan vraag jé je af wie en wat zij daarmee op het oog hebben. Als protestants-christelijke scholen hebben wij ai enige jaren een gecoördineerd inschrijvingsbe- leid. Bij het openbaar onderwijs ligt dc situatie anders. Vorig jaar moesten de kinderen voor de openbare scholen centraal r worden ingeschreven bij de ge- meente, waarna ze vandaar uit we den verdeeld over de onder scheidene scholen. De hoofden kvvAi.«cn daar cerebt tegen in opstand, zodat dit systeem weer is verlaten, terwijl, zoals ge zegd, het bijzonder onderwijs juist tot een goede verdeling kwam. In deze en andere op zichten is die nota dan ook eer der waarderend en suggestief dan constaterend. Een ander punt: in de nota wordt gesteld, dat de vorig jaar ge starte vierde openbare school later naar het plan Haaswijk wordt overgeplaatst. Of er daar na nog voldoende levensvat baarheid is voor een tweede ba sisschool valt te betwijfelen, al dus de nota, maar er zal over leg werden gepleegd met het bijzonder onderwijs. Met andere woorden: er wordt uitgegaan van he* gegeven dat die openba re school in elk geval in Haas- wijk komt. Het was. dunkt mij. reëler geweest als er eerst over leg was gepleegd. Weer een ander punt: b. en w. zetten in de nota vraagtekens achter de speelleerklassen. Nu wil ik niet zeggen, dat die klas sen het einde van alle wijsheid zijn, maar wel kan ik constate ren, dat wij al met dergelijke speelleerklassen werken, dat het LEIDEN Onder auspiciën van de Leidse Volksuniversiteit K&O geeft het Residentie Orkest op 2 maart aanstaande een concert onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Rudolf Flrkusny, piano. Het is het zesde concert In de meester- serie. Op het programma staan de Ou verture „De getemde feeks" van Johan Wagenaar, het Vier de Pianoconcert van Ludwig van Beethoven en de schilderij- Moessorgsky in de orkestratie ententoonstelling" van Modest van Maurice Ravel. Rudolf Firkusny werd geboren in Napajedla in Tsjecho-Slowakije. Reeds op zesjarige leeftijd ging hij studeren nan het Staatscon- servatorium te Brno. Toen hij 10 jaar oud was maakte hij zijn debuut met het Praagse orkest en nog geen achttien jaar oud was hij in Europa reeds overal bekend. Tijdens de oorlogsjaren vluchtte hij naar Amerika en maakte ook daar in zeer korte tijd carrière. Kaarten voor dit concert zijn ver- Lelden Pianist Rob Agerbcck geejt vrijdagavond a.s. in dc grote benedenzaal van Hot Hou se (Rapenburg 24) een concert waaraan meewerken Dlck Ven- nik (sax), Rob Langerels (bas) en Erik Ineke (drums). Het con cert begint om 12,00 uur. krijgbaar bij het bureau van K&O. Oude Vest 45 en 's avonds aan de zaal. personeel daarvoor in de vrije uren cursussen volgde en dat daaraan waarschijnlijk mede de alle prognoses overtreffende groei van het protestants-chris telijk onderwijs is te danken. He' openbaar onderwijs in deze gemeente heeft nog geen speel leerklassen en het is nu net als of ons wordt gezegd, dat wij ei genlijk maar een beetje aan het sukkelen zijn met die klassen. Een laatste punt van kritiek: van de openbare school aan de Lan- gevoort wordt gezegd, dat die last heeft van geluidshinder. Over onze school, die van die zelfde hinder van het voorbij- de nota. Daarom zal over die nota voorlo pig het laatste woord nog niet zijn gezegd: ik mag dat ook ons stichtingsbestuur I het niet allemaal voor zoete koek zal slikken." LEIDEN Volgende week maandag wordt begonnen met dc asfalte ring van de westelijke oprit van de Wllhelmlnabrug tot aan do Ka naalstraat. Met het voorbereidende werk hiervoor, zoals o.m. het stellen van stoepranden, is vandaag begonnen. Met ingang van maandag 6 maart moet de bushalte bij de Rijnstroomstraat tijdelijk worden verplaatst naar een plaats tegenover de Burggravenlaan (N.A.L., West-Nederland en NZH lijn 31), en de Burggravenlaan zelf (NZH lijn 40 en 42). Vanaf 13 maart, de datum waarop de asfaltering be gint, kan aiieen nog inkomend verkeer de normale route over de Hoge Rijndijk volgen. Het verkeer dat de stad verlaat zal dan via de Burggravenlaan, de Roomburgerlaen en de Kanaalweg worden omgeleid naar de Wilhelminabrug. De bushalte voor het Rem- brandtlyceum wordt dan verplaatst naar Burggravenlaan/Roombur. gerlean. Deze situatie zal ongeveer drie weken duren. LEIDEN De historische keuken van het stedelijk museum ,,De Lakenhal" te Lelden is weer voor het publiek toegankelijk. Ze moest eind 1970 gesloten worden toen bleek, dat een zwammensoort woekerde achter de tegels, waarmee de muren bekleed waren. De muur ver kankerde en de tegels werden kapotgedrukt. Nadat de zwam was uitgeroeid en grond en muren doordrenkt met formaline, is dc keuken opnieuw betegeld mej. I. Moerman, con servatrice van de historische af deling heeft daarbij van de gelegenheid gebruik gemaakt om de keuken opnieuw in te richten. Toen de rampzalige woekering ontdekt was, hebben de heren B. Bootsma en P. J. Hoogteling, technici van het museum, de be tegeling met eindeloze zorg ge demonteerd. Ze bevatte een „compleet assortiment" tegels uit vier eeuwen: dóódsimpele en zeer waardevolle gepolychro meerde. Gelukkig bleven de meest-waardcvolle alle ge spaard. IVan de 3000 tegels moesten er 2300 vernieuwd worden een kar wei dat met grote precisie werd verricht door de heer J. Hol- verda, metselaar van de dienst Gemeentewerken. Op de berich ten over deze museumramp, be reikten Lakenhal-directeur M. L. Wurfbain tal van aanbiedin gen. Toch heeft hij nog heel wat antieke 18e en 19e-eeuwse tegels moeten kopen. Geheel in stijl, draagt de keuken nu een 18e-eeuws karakter. Zo kregen enkele zestiende-eeuwse kandelaars, die in een kast stonden, een zelfstandige plaats in een vitrine elders. Men vindt er nu, behalve het aanrecht met de pomp en de schouw met drie „halen" prachtige tinnen kan- De gerestaureerde keuken in de Lakenhal nen, aardewerk en koperen keu kengerei, waaronder een ramen- Wat u ook moet weten KAZERSWOUDF. Twee honderdnegenentachtig nior-, zes jeugd- en zese gentig juniorleden telt de Hozerswoudse Tennis Club, Daardoor is de vijf jaar oude vereniging een vai grootste sportverenigingen ter plaatse, die op zaterdag 25 maart in het nieuw inge richte clubhuis mede voor de leden een gezellige bijeen komst organiseert in band met dat eerste lustrum. Op maandag 3 april, Tweede Paasdag kunnen de leden weer een balletje gaan slaan op een van de vijf banen op het complex aan de Ten Ka- testraat in de wijk Rhynen- burch. Het HTC-bestuur wil de komende jaren vooral gaan werken aan de verbete ring van hot spelpeil, te glnnen bij de jeugd en junio ren. Tijdens de op vrijdag 7 maart om 20.30 uur in hi Groenendijks parochiehuis l houden algemene jaarverga dering zal het bestuur hier aan uitgebreid aandacht be- HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse tafeltennisvereni ging Avanti is zeer succesvol geweest tijdens het „r.inglijsttoernooi", dat de afdeling Den Haag van de NTTB organiseerde. De lan delijke top wus overigens goed vertegenwoordigd dens dezo wedstrijden, wt in 19 Avanti-lcden van de partij waren. Theo Louwers won met Idunu-speler Hen driks het dubbelspel bij de A-aspiranten. Carla de Rui ten zegevierde bij do B-pupil len. terwijl Marie Jose Loomans en Ineke Streng het dubbel bij de B-pupillen voor zich opeisten. Ruud van Beek won bij de C-aspiran- i HAZERSWOUDE Tot twee keer toe organiseert het gemeentebestuur van zerswoude binnen afzienbare tijd hoorzittingen, waarin verkeer ter plaatse in het centrum van de belangstel ling zal staan. De recon structie vim het kruispunt Gemeneweg-Dorpsstraat staat centraal tijdens de hea ring, die up dinsdag 21 maart vanaf 20.15 uur plaats heeft In het voormalige raad huis aan de Dorps straat. Ruim een maand la ter, op 25 april, wordt in het gemeentehuis aan het Frede- rik van Eedcnplein aandacht besteed aan de plannen die Rijkswaterstaat koestert zake de reconstructie van Rijndijk, op het gedeelte tus sen Gemeneweg en Brugge- s'traat (Koudckerkse Brug). In belde gevallen zullen des kundigen van instanties als waterstaat acte de présence geven. LE1MUIDEN - De toneel vereniging „I.lethemuthen" heeft een goed debuut ge maakt met „Een beeld een man". Er waren enkele schoonheidsfoutjes, maar gemiddelde leeftijd van de groep, tussen 17 en 23 Jaar, is Jong genoeg om daar i aan te doen. Het best op dreef waren Tineke de Graaf en Jan van dor Weljden. Van do bijrollen viel het spel Ton van der Pauw Kraan op. Reglssour De Rijk kan mot plezier op dit stuk terugzien. LISSE De 4e rondo om het persoonlijk Damkampioen schap Bollenstreek van do Damclub Lisse luidt als volgt: Groep A: P. Boogerd- C. Imlhorn uitgest.; S. Lem mers-A. van Hove 2-0; A. Out-A. van Rossen 0-2: van der Stelt Jr.-J. Algnre 0-2: J. van Horick-Th. Wm- kelaar 2-0; A. H. Bnlkenen- de-G. van der Stelt 1-1 Groep B: G. Algera-M. v. d. Wolf 0-2. J. Slottje-C. de Rooy 0-2; F. Reltsma-I. Lommcrso 2-0; C. Lcmmors-G, Slottje 0-2; A. Verkerk-B. van Dant 2-0; M. Onos-C. v. d. Voet 0-2; H. ClIde VrlM 1-1. RIJNSATERWOUDF. Tot algemene verwondering heeft men vorige maand ontdekt, dat de vereniging Tot Nut van 't Algemeen reeds 152 Jaar ge leden opgericht werd. Het feest za! er echter niet min der om zijn en wordt in april gevierd. LISSF. De HBO-Llsse heeft de kringwedstrijden in Katwijk gewonnen. Het Lls- serteam bestond uit mevrouw Van Elk-Sprengers en de he ren Hoogtciling en Schrama. Do finale werd uitgevochten met Leiderdorp, waarna I se de zilveren „mevrouw i geer-Bnatrup-wisselbeker" uit handen van burgemeester Vermeulen ontving. SASSENHEIM - Het bu reau van de Groep Sassen- helm van de Rijkspolitie gaat donderdag In dc loop van de dag verhuizen van Wilhelmlnalaan 1, naar het nieuwe bureau Mennoweg 53. Het telefoonnummer. 02522 11166 blijft ongewijzigd. Het publiek kan in het nieuwe bureau terecht vanaf vrij- dag's morgens van 8 tot 's avonds ti uur, voor normale zaken (b.v. gevonden en loren voorwerpen en algeme ne informatie). VOORHOUT Ter afslui ting van dit seizoen organi seert de carnavalsvereniging „De Bokken" ter gelegen heid van half-vastcn ei feest in café-restaurant Soldaatje op vrijdag 3 maart a.s. te 20.00 uur. Medewer king verlenen de „Bóeren- blaaskapel" en „the Rhil- mies". S'anzelfsprekend zijn Prins Abhes 1 en Prinses Paula met de Raad van EK ook aanwezig.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5