PAK lijdt de nederlaag met motie van wantrouwen tegen wethouder Menken „Hu ur harmonisatie richt zicht tegen deel bevolking" Leidse raad opnieuw zoet met tweede „Leidse hek" Bureau Inspectie Geestelijke Volks gezondheid bezet Mej. v. Buel (KYP) bepleit algemeen bejaardenpasje Dit jaar 15de avondvierdaagse Staf Teuns itaat morgen op straat 1972 DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT BEIDEN Een zware politieke PAK-aanval op wethouder Men ken van Openbare Werken is vannacht door een krappe raadsmeerderheid afgeslagen. Een motie, ingediend door PAK-voorzitter In 't Veld, in houdende het opzeggen van het raadsvertrouwen in deze wet houder, wer met 18 tegen 17 stemmen verworpen, nadat even tevoren de heer Portheine (VVD) na middernacht nog ten tonele was verschenen. Twee WD-ers ontbraken, evenals de twee leden van de CPN-fractie. De heer Zunderman (DS'70) stemde tegen de motie. tolgens de motivering van de heer In 't Veld was ter zitting „een ontstellende feit aan het licht getreden". De heer Men ken had openlijk te kennen ge geven, dat de huurharmonisatie in Leiden uitgevoerd moet wor den volgens de gedachtengan- gen die op het moment op het Haags departement daarover bestaan. ,,Hij mag als burger deze mening hebben", aldus In 't Veld, „maar het is ontoelaat baar, dat het college handelt in volstrekte tegenstelling met wat in mei '71 door de raad in een motie tegen de huurharmo nisatie is aanvaard. Het is de plicht van het college, een be leid te voeren dat beperkingen inhoudt". Door het hanteren van de huur harmonisatie wordt volgens het PAK en de PSP een onaan vaardbaar nadeel toegebracht aan het minst draagkrachtige deel der Leidse bevolking. In 't Veld: „Een aantal recente ont wikkelingen gaat volstrekt aan dit college voorbij. Deze blind heid roept bij ons een motie op. Gezien deze feiten moet de raad uitspreken, dat de heer Menken als wethouder opgehouden heeft het vertrouwen van deze raad te bezitten". De hardhandige PAK-aanpak van de huurharmonisatie was begon nen met politieke bezwaren van de heer Verboom. Hij noemde de huurharmonisatie een her verdeling van het inkomen in de meest ongunstige zin. De heer Walle (PSP) liep al vast vooruit op de 13e maart, wanneer de raad gaat praten over huurver hoging c.q. -stop. Hij verwacht te ongeveer 200 protesterende burgers, onder wie solidaire buurtbewoners uit Amsterdam. De heer Waal vroeg zich af op welke manier zo weinig moge lijk woningen onder de huurhar monisatie kunnen worden ge bracht zonder de wet duidelijk te overtreden. Het standpunt der Gem. Woningsticht. is, alle voor oorlogse woningen die nog niet gerenoveerd zijn erbuiten te hou den. Een lichtpunt, dat B. en W. willen doven, aldus de heer Waal, die voorts het de heer Menken kwalijk nam, dat deze - hoewel hij destijds zijn aftreden als zodanig had toegezegd - nog steeds voorzitter van de Leidse Kamer van de huuradviescom- De opmerking van wethouder Menken, dat huurharmonisatie een economische noodzaak is en dat aan het optrekken van de laagste huren niet te ontkomen valt, deed de deur bij het PAK dicht. „Huurharmonisatie wordt hoog tijd", aldus de heer Men ken, die beloofde, dat de in mei '71 aanvaarde anti-huurhar- monisatie-motie op 13 maart bij de stukken zal liggen. Het sabo teren van de huurharmonisatie, zoals dit in enkele PAK-voor- stellen gisteravond naar voren kwam, vond hij „het berijden van een zeer gevaarlijke schaats" met het oog op de Leidse toekomstige woningbouw. De gemeente zit in de greep van het rijk. „Als de raad de tegen mij gerichte motie aan vaardt, zal ik gaan". Het pakte anders uit. De heer Driessen (KVP) zei, dat het PAK met een grove bijl tracht de huurharmonisatie te sabote ren door middel van een kunst je met voorstellen. De motie van wantrouwen noemde hij een zwak gebouwde poging. De heer Zunderman betreurde het, dat het PAK steeds weer voor de belangen van de zwaksten wil opkomen door zich niet tegen een stelsel te richten, maar al tijd één bepaalde persoon aan Nadat de motie was verworpen stemde de raad over de acht te gen de huurharmonisatie inge diende PAK-voorstellen. Aange nomen werd, dat de huurharmo nisatie voor vooroorlogse, niet gerenoveerde woningen in elk ge val niet wordt toegepast op ge meentelijke woningen en dat aan de woningbouwcorporaties een soortgelijk advies wordt uit- WAAL „Zo weinig mogelijk huren harmoniseren" gebracht. Door het college wer den overgenomen de voorstellen (a) dat er bij de minister op aan wordt gedrongen, dat de ex tra huuropbrengst van de huur harmonisatie ten goede komt aan de fondsen woningverbete ring van de woningbouwcorpo raties, (b) dat een woning in de Merenwijk als onaanvaard baar wordt geacht als "peilwo- ning". (c) dat wordt bevorderd dat er een verbeterd puntenstel- sel aan de raad wordt voorge legd waarin de mogelijkheid tot het geven van „strafpunten" is verwerkt en (d) dat het ant woord van de minister op de in gezonden bescheiden inzake de huurharmonisatie zo spoedig mogelijk wordt besproken. De overige voorstellen werden ver worpen. Waar blijven brieven met klachten? (Van onze raadsverslaggever) .EIDEN Je mag - volgens een toneelstuk - niet schieten op de pianist. Maar in de Leidse raad mag dat wel op wethouder Men ken, die gisteravond een aantal salvo's vanuit de PAK-locpgra- ven te verduren kreeg. De eer ste schoten werden ook nu weer gelost door PAK-man Waal (be kend van zijn „wedde-houder"), door KVP'er Drieshen gesigna leerd als „de schijnbaar hier voor uitverkorene". Iet beleid van de heer Menken word nu in verband gebracht met een nieuw „Leids hek". De Leidse raad schijnt allergisch voor hekken. Na „Het Hek" van de Burggraven'laan was thans het hek des aanstoots de stella ge aan de Melchior Treublaan, waarover de L.C. zaterdag uit voerig gepubliceerd heeft en welk artikel gisteren mede werd betrokken in de „emotionele elementen" rond het eigendom van de heer Halverhout. Ie heer Corrtelissens (KVP) had de feiten onderzocht en het vol gende geconstateerd: het hek was geplaatst omdat het eigen dom van de aannemer regelma tig werd betreden en bescha digd (als bescherming tegen de omwonenden): de- heer H. zou na redelijk overleg bereid zijn het achter het hek opgeslagen hout te verwijderen: H. heeft een bouwvergunning aange vraagd en er mag daar dan een garage worden gebouwd. Met redelijke verlangens van de om wonenden (het recht van over pad) zou volgens de heer Corne- lissens rekening moeten worden gehouden. 'e heer Waal, als PAK-gangma- ker, noemde deze zaak sympto matisch voor het beleid van het college. „Het vorig jaar hebben 24 bewoners van de M. Treub laan een brief aan het college geschreven en zoals de Leidse Courant meedeelde is deze brief verdwenen in de Ia van zoekge raakte stukken ten stadhuize. Hoe vaak gebeurt iets derge lijks? Ik vrees, dat het en gro te la is". ervolgens bracht hij de geloof waardigheid van wethouder Menken in het geding. Deze had namelijk te kennen gegeven niets af te weten van klachten van omwonenden. Ook verweet spr. het college slordigheid en nonchalance, waarmee gerea geerd wordt op overtredingen van voorschriften. „Maar praat dan ook over de juridisch on rechtmatige overtredingen ten opzichte van de heer H.", riep de heer Cornelissens boos uit. Er was geen bouwvergunning gegeven voor dit hek, aldus Waal, „maar kwesties met hek ken laat het gemeentebestuur liggen. Dit lelijke geval (zie maar eens het fotootje in de LC) moet worden afgebroken", v Hij stelde voor, de betrokken vraagd zei de heer Menken nog, niet te weten of de brandwee toestemming had gegeven voor het pakhuis annex garage en verder: „de bezwaren van de omwonenden zaten niet in het betreffende dossier". De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel van B en W, de brief van de omwonenden in handen van het college te stellen ter af doening vóór 15 maart in over leg met de commissie voor openbare werken. Door de fractie van de heer Driessen was vorig jaar al ge vraagd om een procedure voor een betere behandeling van brieven van burgers op het stadhuis. Op korte termijn is dit echter niet te verwezenlijken. De heer MenRen had werkelijk niets geweten van een M. Treub- laanbrief. Wethouder Menken: dat zijn leemten waarmee iede re wethouder te kampen heeft. De heer Menken vertelde, dat sinds een jaar of twee zoveel als mogelijk voorlopige ant woorden uitgaan naar brief schrijvers. „In dit geval is er geen briefje uitgegaan, omdat een betrokken ambtenaar mij heeft verzekerd meer dan eens contacten met de briefschrijvers te hebben gehad. Hij heeft aan die mensen gezegd, dat de kwestie van het overpad een ci viele zaak is die partijen zouden moeten uitvissen. Een juiste be slissing is niet gemakkelijk. Het is een zaak van leven en laten leven, anders zou je in de stad hier en daar wel een afbraakra ce kunnen krijgen". De heer Waal kwam met een voorstel om in de Leidse bladen een advertentie vanwege de ge meenteraad te doen plaatsen met een oproep aan de Leidse burgers, te berichten wanneer hun brieven aan B en W - ver zonden voor 1 dec. '71 - nog niet beantwoord zijn. De stemmen hierover staakten (17 tegen 17, de heer Portheine was er nog niet), zodat een volgende keer de advertentie nog een keer ter sprake wordt gebracht. Desge- Leiden Behalve het M. Treub- hek en de huurharmonisatie heeft de Leidse raad gister avond nog enkele onderwerpen aan ampele besprekingen onder worpen. Kortheidshalve zullen we deze globaal moeten aanstip pen. Over de bezwaren tegen de ontworpen verbouwing van de Lakenhal (door mevrouw Nieuwzwaag-Lensvelt) zal het advies van de rechtsgeleerde raadsman der gemeente worden ingewonnen. Een voorstel-Kuy- per ten deze werd verworpen. Voor het uitvoeren van de Hohe Messe werd 10.000 gulden uitge trokken (naast de IJsrevue in Leiden de grootste belangstel ling trekkend, vond PSP-'er Walle). De andere Leidse koren hebben voor dit jaar geen be zwaar tegen deze hulp aan het Toonkunstkoor, zei wethouder Den Haan. Of de Hohe Messe het in de Pie terskerk al dan niet zonder hou ten podium moet stellen dient aan de uitvoerenden te worden overgelaten. „Jammer", zei de heer Ham (KVP). die het als zanger kan weten: „zonder po dium en zingend achter in het koor klinkt beter. Wij werken in de Petruskerk ook altijd vanuit het koor het geluid de kerk in". Mej. Van Buel (KVP) bepleitte eer alg. bejaardenpaspoort in Leiden voor lagere tarieven in tram of bus en bij culturele manifestaties. Volgens mevr. Den Haan is de Culturele Raad al bezig met een onderzoek naar de wenselijkheid hiervan. De heer Van Aken drong aan op de instelling van een instituut, dat het verdwenen MOB-Teuns voor Leiden en omgeving moet vervangen. Wethouder Kret deelde mee, dat de woningen aan de Morssingel zo laat moge lijk gesloopt zullen worden, „totdat een haalbaar plan erte genover staat". Bij half twee vannacht ging de raad nog in geheime zitting n.a.v. een preadvies op het verzoek van de LDM-directeur om goedkeuring tot het aangaan van geldlenin gen. LEIDEN Dit jaar zal, onder auspiciën van de Wandelkring Leiden en Omstreken, voor de vijftiende maal de Avondvier daagse worden georganiseerd in Leiden. Noordwijk aan Zee, Katwijk aan Zee, Alphen aan de Rijn en Hillegom. De data zijn: voor Leiden en Noordwijk 5 t/m 8 juni: voor Katwijk 6 t/m 9 juni; voor Alphen en Hillegom 7 t/m 10 juni. Men kan zowel in groepsverband als individueel meelopen. Perso nen van 8 tot 14 jaar kunnen per dag een afstand van 10 km. afleggen, voor ouderen is de dag- afstand 15 km. In Alphen wordt gestart vanaf de Jozephzaal, in Hillegom vanaf het Sportpark, in Katwijk van sporthal „Cleyn Duin" in Lei den vanaf sportpark Leidse Hout en in Noordwijk vanaf ca fé-restaurant „Parasol". De starttijden liggen in alle plaat sen tussen 18-19 uur. Inschrijving is tot 3 juni mogelijk via in schrijfformulieren die verkrijg baar zijn bij het secretariaat, Eikenlaan 53, Alphen, tel. 0172075724. Bij het volbrengen van de tochten zullen mooie be loningen in zilver en brons wor den uitgereikt. Groepen ontvan gen een groepsprijs. bureau van de Inspectie Geestelijke Volksgezondheid aan het Terweepark VOORSCHOTEN - Het Voor- schotens gemengde koor „Exultate Deo" geeft dins dag 14 maart in de Dorps kerk een jubileumconcert ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan. Uitgevoerd wordt de Matthöus Passion van G. Ph. Telemann. Dirigent is Sander van Marion. De voca le solisten zijn: Chris van Woerkom (tenor) Evange list: Henk v. d. Brink (bas) Christuspartij; Robert Holl (bas) arias en Marry Stegen- ga (sopraan) aria's. Instru mentale solisten: Addy de Jong (orgel) en Jaap Hillen (continuo). Medewerking verleent ook het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. „Exultate Deo" werd 90 jaar geleden opgericht als Chris telijk gemengd koor „De Lof- stem". C7 LEIDEN Voor het bureau van de Inspectie Geestelijke Volks gezondheid in de provincie Zuid-Holland aan het Terwee park achter het station Leiden is het de afgelopen nacht tot een kort treffen gekomen tussen de Leidse politie en de aktie- groep MOB. De aktiegroep MOB, die zich inzet voor de staf Teuns, die per I maart op straat zal staan na een lange reeks conflicten (sinds '69 5 maal ontslag) met het bestuur, was voornemens het bureau van inspecteur dr. C. Buis te bezetten. De groep, die uit ongeveer 35 man bestaat wilde met deze daad niet alleen de aandacht vestigen op het feit, dat de 80 patientjes van de staf Teuns met ingang van mor gen niet meer behandeld kun nen worden, men wilde er te vens mee protesteren tegen in specteur Buis en zijn beleid in de zaak-Teuns. De bezetting ging aanvankelijk niet door wan toen de groep om streeks half twee vannacht voor 't pand arriveerde stond daar de politie, die bovendien spoedig versterking kreeg. Toen de le den van de aktiegroep niettemin het pand wilden binnendringen kwam het tot een kort handge meen. Twee man van de groep werden door de politie meegeno men naar het bureau. Van mor gen omstreeks tien uur slaagde de groep er wel in het pand te kraken. Het protest tegen de provinciaal inspecteur geldt voornamelijk het feit, aldus de aktiegroep, dat hij niets gedaan heeft sinds juni 1969 om het bureau van dokter Teuns en zijn hooggespe cialiseerde team te behouden voor de stad Leiden. Men neemt het hem kwalijk, dat hij bepaal de adviezen aan hogere instan ties terzake het MOB heeft ver schaft. maar dat hii zich nooit daarover heeft willen verant woorden. De MOB-kwestie zal vrijdagavond 3 maart nader behandeld wor den tijdens een discussieavond in De Burcht. De aktiegroep heeft de uitnodigingen verstuurd aan de volgende personen, die partij zijn of zijn geweest in de verwikkelingen rond de staf Teuns: dr. Stuyt, minister van Volksgezondheid, dr. Kruisinga, oud-staatssecretaris van Volks gezondheid, de heren W. B. Ger ritsen, J. Meulblok dr. C. Buis (inspectie Volksgezondheid), mevr. N. A. den Haan-Groen (Weth. Leiden), J. B. M. Ver aart. P. L. Stal. prof. dr. L. de Klerk. prof. dr. G. M. H. Vee- nenklaas, prof. dr. J. Bastiaan- se. mr. H Weiland, de heer Baan, dr. P. Kaiser en dr. J. de Koek van Leeuwen, die zitting hebben in het MOB-bestuur en via de universiteit erbij betrok ken zijn. Jeugdjiuloka's van De Vries eersten in toernooi LEIDEN Een jeugdteam sportschool de Vries uit Leiden, bestaande uit Chris v. d Schee, Frank Mast, Peter Keyzer, Bart ten Berge. Henk Bink, Jan de Graaf, Hcnneke Redel, Plm Kruyer en Henk Mast, werd winnaar van de Lustrumwed strijden van judovereniging Noordwijkerhout. Behalve de teamprijs kwam ook de stijlprijs in leidse handen. De judoka Henk Mast was hier verantwoordelijk voor. De uitslagen waren: Sportschool de Vries—-Judover. Alkemade: 5—3, Sportschool de Vries—Ju dover. Noordw.hout: fi3, Judo ver. Noordw.houtJudover. Al kemade: 6—3. Wat u ook moet weten LEIDEN De Leidse voet balvereniging Leidse Boys recepieert tgv het 50-jarig bestaan op 11 maart a.s. in ,,'i Karrewlel" van 15 tot 17. LEIDEN - In de maand maart zal het cabaret „Peter de Jong" een serie uitvoerin gen geven in het Microthea- tcr aan de vestestraat in Leiden. Gespeeld wordt op 3, 4. 10 en 11 maart. De voor stellingen beginnen om 20.00 uur. Reservering is mogelijk per telefoon (41035) op maart van 19-21. uur. LEIDEN Het spreekuur van het Bureau Gezamenlij ke Voorlichting Sociale Wet geving is morgenavond in het gebouw van de Stichting „Ons Centrum" aan de Hooi gracht van 17.00 tot 19.00 uur. LEIDEN Leerlingen van de Leidse school voor de De tailhandel zullen 7 maart burgemeester Ten Have Leiderdorp het rapport „Enquête winkelcentrum Santhorst" aanbieden in het gemeentehuis van Leider dorp: aanvang 16.00 uur. LEIDEN - De wereldge bedsdag 1972 zal gehouden worden in de Antoniuskerk aan de Vijf Meilaan. in zaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht en in kapel „Verbum Dei", planta ge 16. De eerste twee bijeen komsten beginnen om 20 uur. De viering in „Verbum Dei" begint om 11 uur. LEIDEN Het Katholiek Vrouwengilde bezocht het Natuur Historisch Museum. Na een interessante inleiding door de heer J. J. Staats be keken zij een film over uit gestorven en uitgemoorde diersoorten. Na de pauze werden de dames rondgeleid door het museum, waarbij zij ook een kijkje konden ne men in de kasten, die meest al afgesloten zijn en waarin prachtige opgezette dieren wachten tot de expositie ruimte vergroot zal worden zodat ook zij een zichtbaar plaatsje kunnen krijgen. LEIDEN De heer T. J. A. Reijers. geoloog, is gepro moveerd aan de Leidse Uni versiteit. Promotor was prof. dr A Brouwer. Het proef schrift van de heer Reijers beschrijft het onderzoek van een pakket kalkstenen in het centrale gedeelte van het Kan- tabrische gebergte in Noord- westspanje. Voor het proel- schrift van dr. Reijers is sub sidie verleend door o.a. Arznt- zenius Fonds. LEIDEN Aan de univer siteit is dc heer M. C. Kroon, wetenschappelijk medewer ker aan het biochemisch la boratorium gepromoveerd t doctor in de wiskunde natuurwetenschappen. Pro motor was prof. dr. H. Veld- stra. Hel proefschrift van dr. Kroon behandelt bepaalde stoffen, die aanwezig zijn in het centrale zenuwstelsel. Bepaalde afwijkingen, zoals de ziekte van Parkinson i depressies, zouden het gr- voig rijn van te lage gehal tes van deze stoffen in be paalde delen van de herse- LEIDEN Bij K.B. is dr. W. ter Horst, tot voor kort waarnemend directeur van de Heldringstichtingen te Zeist, benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de ortho pedagogiek aan de Leidse Universiteit. Prof. Ter Horst blijft parttime werkzaam ann de llelsringstichtingen, die van nu af aan ook als onderzoekgebied zullen fun- LEIDEN Het college van Bestuur vaa de Gemeen schappelijke Vuilverwerking voor Leiden en omgeving heeft een voorstel gedaan aan het algemeen bestuur vnn genoemd bedrijf om bedrag van ƒ80.000 beschik baar te stellen ten behoeve van de uitbreiding van de vuilverbrandingsinstallatie grofvuilschaar en een grof- vullbunker. Bovendien deelde het College van Bestuur in een advies mee. dat het niet raadzaam wordt geacht 1 het aanbod tot medegebruik van het te bouwen VAM-sta- tion te Noordwijkerhout ge bruik te maken. I EIDEN/ALPHEN Voor de zesde manl in successie wordt door de Leidse Di stricts Dambond in gebouw Nabij in Alphen een groot dam toernooi gehouden. Het toernooi wordt gehouden op 11 maart en er wordt ge speeld in vier groepen, hoofdklasse, le, 2e, 3c en jeugdklasse. Zoeterwoude Het meis jes-team van PTT'54 stolde teleur door in Warmond i 7-3 van Steeds vooruit te ver liezen. De tegenpunten ren vnn Juliska Ratkay (2) en Jeanet v.d. Salm (1). Het en juniorenteam was kans loos tegen de Treffers; slag 10-0. Het tweede team boekte dezelfde uitslag rr dan in positieve zin tegen de Rijnslcutels uit Leiderdorp. Het derde team speelde thuis tegen NSSS en verloor met 1—9 Aad Mooijmai scoorde het tegenpunt. A.s. zaterdag komt alleen het eerste juniorenteam achter de tafel voor een inhaalwed strijd tegen St. Hoger/TSB. Dit sobere programma houdt verband mei de nationale kampioenschappen in Utrecht waaraan ook Marian van der Helm zal deelnemen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3