Meer leden als de jeugd van nu volwassen zal zijn l VPRO-SOCIOLOOG AD KOOYMAN: Tv-serie met cartoons van James Thurber )NFA Jonge Olifant: de zachtste. Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 (Van onze radio- en tv-redactie) Een van de mensen bij de VPRO die deze omroep hoogst kritisch gadeslaat is Ad Kooyman (28), die sinds twee jaar In vaste dienst is van deze omroep met als op- •dracht er een eigen Inzicht aan te geven. Hij is socioloog en houdt de vinger aan de pols. Zijn ervaringen en visies legt hij neer in rapporten, die alle getuigen van een optimistische instelling. Als de jeugd van nu maar eenmaal volwassen is. dan zal de VPRO er niet meer zo'n moeite mee hebben om elk jaar weer opnieuw met de hakken over de sloot C-omroep te blijven. Dat is zijn vaste overtuiging. Van zijn hand verscheen in de afgelopen .crisismaanden" een serie nota's waarin de ideologie van de omroep werd geïnven tariseerd en tegen het scherpe licht van de sociologische wetenschap gehouden. Hij on derzocht de „opbouw" van het kijkersbe stand, zowel kwantitatief als kwalitatief, en gaf met uitvoerig rapport over de wen selijkheid van groter maatschappelijk en gagement een basis voor gespreksgroepen, die daardoor bevrijd werden van het ge vaar „in machteloze borrelpraat" te ver vallen. Ad Kooyman, naast socioloog ook nog ver antwoordelijk voor de public-relations van zijn omroep, wil graag nader ingaan op dat „eigen gezicht" dat aan de kijkers (de eventuele leden) getoond moet worden. „Voortdurend de balans in de gaten hou den." zegt hij. „Vasthouden aan de ideolo gische integriteit hoe dat ook geïnter preteerd moet worden en anderzijds het oog gericht houden op de rode lijn van de omroepwet. Dus niet: potentiële leden af stoten met zaken die niet relevant zijn." Hij vindt het bijvoorbeeld 'n duidelijke mis ser, dat indertijd zo vroeg in de avond een scène van Bunuel werd uitgezonden waarin (close up) een oog werd doorgesneden. Ook met Campus was hij niet blij. „Zeg maar bijzonder slecht," vindt hij, „an ders dan bijvoorbeeld Pic-nic dat veel meer structuur vertoonde en gericht was op de concrete doelgroepen in de maat schappij." Hij vindt „überhaupt" dat er ge sleuteld moet worden aan de zomerpro- gramma's. De gewoonte om de uitzendingen in de zo mer op een zacht pitje te zetten is ver klaarbaar uit financiële nood. „Een slappe periode waarin de aanloop op het seizoen ook mentaal kan worden voorbereid is wel redelijk." Kinderjournaal Maar anderzijds gelooft hij niet zo erg in de theorie dat er 's zomers, door de vakan ties, geen kijkers zijn. „Dat is een rationa lisatie achteraf van de eigen behoefte aan vakantie. Je zou immers ook kunnen zeg gen dat er dan juist méér tijd om te kijken is." Hij denkt met name ook aan de kinde ren die in de zomer vaak langer mogen opblijven. Een werkgroep van de VPRO onderzoekt momenteel de mogelijkheid van een speciaal kinderjournaal. „Niet met lammetjes uit Artis maar het gewone gro- te-mensen-nieuws voor kinderen toeganke lijk gemaakt." De kritiek die Aad Kooyman vrijelijk op zijn eigen omroep naar buiten brengt lijkt nog al in strijd met zijn functie van „perschef annex public relationsman," maar zelf ziet hij daar geen enkele strijdigheid in. Het gaat er niet om de zaak gladjes te „verko pen"; de buitenwacht moet waar mogelijk vrijelijk inzage hebben in de ins and outs van de omroep. Een koers die ook intern wordt gevolgd. Er is geen omroep te vin den waar op dezelfde grote schaal gedemo cratiseerd is als de VPRO. Van hoog tot laag is inspraak een feit geworden. „Ge makkelijk gemaakt doordat we een kleine overzichtelijke zaak zijn." „Wel is een on dervinding dat uiterste democratisering tijd rovende aspecten heeft. Zo mag iedereen binnen de VPRO zijn zegje doen over de aanstelling van nieuw personeel binnen zijn sectie. Deze secties, door Kooymans plastisch met „kernlobben" aangeduid, komen ook met hun wensen naar voren bij 't aanstellen van hoger personeel. „Voordeel is in ieder geval wel. dat je als je dan ook eenmaal binnen bent, weet dat je volledig geaccep teerd bent," zo zegt Ad Kooyman vergoe lijkend. Zelf is hij in 1969 uit 60 gegadig den naar voren gekomen als „de man die ze hebben moesten." Zijn voorgeschiedenis was echter, ondanks zijn jeugd, duidelijk in de lijn van wat 'n VPRO-socioloog zou moeten worden. In hoog tempo vijf jaren, studeerde hij in Nijmegen af. Daarin zat nog een sta ge vervat van negen maanden werk in Spanje in het kader van de niet westerse sociologie. „Door die afwezigheid miste ik net de oprichting van de Studenten Vakbe weging (SVB) waar Ton Regtien toen druk mee was," zegt hij met een stem, waarin na al die jaren de spijt nog doorklinkt. Hij heeft bij terugkomst die schade overi gens hard ingehaald. Hij is daarmee het levend voorbeeld geworden van de studen tenactivist die toch snel afstudeert, een combinatie die meestal voor tegenstrijdig wordt gehouden. Geen verloren jaren Na zijn studietijd heeft hij nog twee jaar met een beurs van ZWO gewerkt aan een sociologisch onderzoek in Staphorst. Vooral gericht op de daar in gebruik zijnde volks rechtspraak gepaard met rigoureuze be straffingen. „Ik heb daar als langharige leuke ervaringen opgedaan" zegt hij. „Als je namelijk gewoon jezelf bent en blijmoedig op de mensen afstapt, verdwij nen die bezwaren tegen je uiterlijk van zelf." Het is volgens hem dan ook een naar bijverschijnsel van de subcultuur, van degenen die gemakshalve met „lang- harigen" worden betiteld, dat ze ervan uit gaan met achterdocht benaderd te zullen worden. „Ze zullen wel denken... en zo. Daarmee leg je jezelf een rol op die kari katuraal is en tot een vicieuze cirkel leidt," meent hij uit ervaring. Van beter begrip (zelfs in Staphorst) wil Ad Kooyman het voor zijn VPRO hebben: Zijn optimistische verwachting is dan ook dat „straks," dat wil zeggen binnen een paar jaar, de rode streep definitief uit het zicht zal zijn. „De jongere generatie is dan uit de ouderlijke gezinsstructuur weg en zal voor een groot deel wettelijk geldig lid van de omroep kunnen worden. Want hoe goed het omroepbestel in aanleg ook geweest mag zijn, de paternalistische gezinsstruc tuur, waarin het gezinshoofd de familie in zijn geheel vertegenwoordigt, heeft veel van het positieve ervan schade toege bracht," aldus tenslotte Ad Kooyman. Ad Kooyman wil geen potentiële leden afstoten Bernard Hedges alias John Aider- KRO-RADIO: Duitse abortus wetgeving ter discussie HILVERSUM (KNP) De Duit- se wetgeving over de abortus, die op het ogenblik in de Duitse Bundestag wordt behandeld, zal onderwerp zijn van een gedach- tenwisseling, die de KRO-radio vanavond van 22.50 tot 23.15 uur uitzendt. Het gesprek zal wor- "den gevoerd met prof. Delf- gaauw en het Tweede Kamerlid Th. van Schaick. In het bijzon der zal het verzet van het Vati- caan tegen deze wetgeving aan de orde komen. De Amerikaanse schrijver en car toonist James Thurber is de geestelijke vader van een-nieu we serie die de VAR A-televisie met ingang van vanavond elke week op het scherm brengt. Titel van deze comedy: „Kom maar binnen" (My world and welco me to it). Hoofdfiguur is John Monroe (gespeeld door William Wlndon). Zijn verschijning is bedoeld als een speels portret van James Thurber zelf en daarom is hij in de filmserie dan ook een hardwerkende car toonist en schrijver getrouwd met Ellen (John Hotchkis), met wie hij naar zijn eigen zeggen, na elf jaar huwelijksleven, een prachtige band van misverstan den heeft opgebouwd en met dochtertje Lydia (Lisa Gerrit sen), tegen wie hij zo heel nu en dan zijn genegenheid laat blijken. Deze aparte visie op het (Ameri kaanse) gezinsleven wordt nog versterkt door de briljante wijze waarop gebruik is gemaakt van Thurbers cartoons, die steeds weer in flarden tekenfilm tot le ven komen. Het is een wondere wereld waarin droom en werke lijkheid voortdurend in elkaar overvloeien. In de eerste aflevering brengt John Monroe zijn dochter in grote moeilijkheden op school, omdat hij haar bij wijze van ge schiedenisles, een wel zeer aparte indruk geeft van de Amerikaanse burgeroorlog. Ly- dia's onderwijzeres laat het er niet bij zitten en komt op haar beurt verhaal halen bij de fami lie Monroe. Ned. II 21.25 uur. De jonkvrouw van Avignon Koba (Kristina) vertrekt opgewekt naar Parijs om Francois te ont moeten. Tegelijkertijd is Francois echter al even enthou siast, naar Kilrland om Koba met een bezoek te vereren. Een korte ontmoeting op het vliegveld Orly brengt slechts korte vreug- de. De geliefden zijn opnieuw gescheiden. Koba zit au-pair bij de familie Cruchon in Parijs en Francois betrekt zijn nieuwe di- plomatieke post in Avignon- bourg, de hoofdstad van Kür- land. Ned. I 19.30 uur. Please sir Hedges begin vol frisse moed aan I zijn nieuwe baan. Hij vindt dat hij ook van uiterlijk moet ver- j anderen. Ned. I 20.21 uur. Het recht van de zwakste i Deze Russische filmdocumentaire I toont archiefbeelden van kinde ren uit alle delen van de we reld. Uit deze beelden blijkt dat een kind lang niet altijd de kans krijgt zich te ontwikkelen. D kinderen worden in hun dage lijks leven gevolgd, in een Wc reld die hen onder het mom var de opvoeding onderdrukt. Jonge kinderen leren strijdliederen er door middel van een spel met dodelijke wapens omgaan. Black ;s beautiful, wordt ze inge stampt zonder dat wordt uitge legd wat dat wil zeggen. Ook in de 20ste eeuw, die wel de eeuw van het kind wordt genoemd weten vele ouders niet goed raad met de verantwoordelijk heid die zij ten opzichte van hun kind hebben. Ned. I 20.50 uur. Volgende patiënt Dokter Upton wordt ziek en is in dit geval overgeleverd aan zijn collega's. Ned. II 19.05 uur. Koning klant In deze uitzending wordt het re sultaat bekend gemaakt van een onderzoek dat de VARA heeft gedaan naar de bacteriologische hoedanigheid van de cosmetica. Ned. II 22.30 uur. Gilberto Gil Een Braziliaanse, in Londen wo nende, zanger. Hij vluchte om politieke reden uit zijn land. In zijn muziek is die strijd duide lijk te horen. Ondanks de geën gageerde composities maakt hij een blije indruk. Ned. II 21.10 uur. Aan de vooravond van het Ka merdebat over de drie van Bre da waren de standpunten, zowel wat het Nederlandse volk als dat van de Kamerleden betreft, nogal radikaal omgezwenkt. De laatste enquête, nog slechts kort geleden bekend gemaakt, gaf een meerderheid vóór vrijlating. Voor die vrijlating zou toen ook een vrij ruime Kamermeerder heid zijn geweest. In slechts korte tijd is de stem ming omgeslagen. AVRO's Tele- vizier rapporteerde erover in een uitzending die voortreffelijk was, zowel wat de presentatie van feiten betreft als de door de TERUGBLIK redactie betrachte objektiviteit. Die feiten: van 135 Kamerleden kon (met de naam erbij) het standpunt worden gegeven. Dat was 77 tegen vrijlating, 37 er voor, terwijl 21 nog twijfelden. Cijfers, die aardig korrespon- deerden mef de allerlaatste opi niepeiling: 54% tegen vrijla ting, 30% ervoor, 16% geen me ning. Televizier gaf bij die cijfers ook kommentaar. Dr. F. Hoogen- dijk klapte uit de ministerraad, Koen Corver spekuleerde over wat de drie eventueel in Duits land te wachten staat. Voorts werden twee tegengestelde me ningen gegeven van ex-gedeti neerden. We vonden de cijfers van Televi zier uiteraard het belangwek kendst. Maar die tegengestelde meningen van twee volkomen integere ex-verzetsmensen zei den ons ook veel. Ni. dat men op volmaakt eerlijke motieven zowel voor- als tegenstander van vrijlating kan zijn. De j O ,1 '1 V grote publiciteit die de affaire de laatste weken heeft gekregen en in die publiciteit heeft de t.v. een uitermate belangrijk aan deel gehad. We geloven te mogen zeggen dat het medium de zaak over het geheel voortreffelijk heeft bena derd. Alle „partijen" hebben recht van spreken gekregen en indien partijen liepen bij de t.v. althans politieke schei dingslijnen niet parallel met een bepaald standpunt. Ongeacht de uitslag van het Ka merdebat van vandaag vinden we dit een groot winstpunt. De kwestie van de drie is iets wat ons volk hevig verdeelt. Maar voorzover het de bijdrage van de t.v. betreft is steeds getracht resoekt op te brengen voor de andere partij, ongeacht of die voor of tegen vrijlating is. Kort over wat we gisteren verder zagen: Gamma bracht het eer ste programma „Geheimen van de geest", BBC-produktie, maar met meesterschap omgebouwd voor eigen gebruik. Een halluci nerende uitzending. Bij de AVRO: Henk Elsink, kleine ca baretier, die zoveel intimiteit in zijn programma stopt dat hij op t.v. groot lijkt. Vg. Eriswaarachtigweleenjongejenever diez^chtisalsfluweel. Diestraaltvanzuiverheid 'Diedubbelgebeid is. Dat magtoehweleen lichtpuntheten. Fiddler on the roof hoog op Oscarlijst HOLLYWOOD (AP) In Hollywood zijn de nomi naties bekend gemaakt voor de 44ste Motion Pic ture Academy Awards, die op 10 april zullen wor den uitgereikt. Van de films blijken Fidd ler on the roof. The French connection en The last picture show de beste kansen te maken. Met acht vermeldingen verder Nicholas and Alexander Bedknobs and broom sticks en Mary queen of Scots. Nominaties beste acteur George C. Scott voor zijn rol in The hospital. Verle den jaar heeft Scott de oscar gekregen, hoewel hij had aangekondigd de onderscheiding te zullen weigeren. Verdere nomi naties Peter Finch (Sun- dav-bloody Sunday); Gene Hackman (The French connection); Walter Mat- thau (Kotch) en Topoi (Fiddler on the roof). De race om de beste actri ce van 1971 zal een voor namelijk Britse zaak wor den: Julie Christie (McCabe and mrs. Mil ler): Glenda Tackson (Sunday bloody Sundav); Vanessa Rederave (Marv queen of Scots) en Janet Suzman (Nicholas and Alexander). Jane Fonda komt als enige Ameri kaanse op de lijst voor wegens haar rol in Klute. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NCRV 19.05 uu 19.30 uu 20.00 uu i 20.21 uu 20.50 uu Zo vader, zo dochter De jonkvrouw van Avignon Journaal Please Sir I-Iet recht van de zwakste Hier en nu Dag, dag 1 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: school-tv 22.48 uur: Teleac NEDERLAND II 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Volgende patiënt 19.30 uur: Koning klant 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mannix 21.10 uur: Gilberto Gil 21.25 uur: Kom maar binnen (tv-serie) 21.50 uur: De ombudsman 22.15 uur: Journaal 22.20 uur: Den Haag vandaag 22.25 uur: Teleac MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uu r School-tv VARA 17.00 uu Hoedjesstad NOS 18.45 uu Fabeltjeskrant 18.55 uu Journaal 19.05 uu r Van gewest tot gewest 19.30 uu Agrarisch nieuws 19.50 uu Toeristische tips 20.00 uu Journaal 20.21 uu r Zendtijd D '66 20.30 uu r Stichting Socutera 20.35 uu r April love (film) 22.10 uu r Studio sport 22.35 uu r Stromingen 23.05 uu r Journaal 23.10 uu r Den Haag vandaag NEDERLAND II 18.45 uu r Fabeltjeskrant 18.55 uu Journaal 19.05 uu r Dagje ouder 20.00 uu r Journaal 20.21 uu r Liedjes van Dirk Witte 21.00 uu r Wie niet 21.35 uu r Achter het nieuws internationaal IKOR 22.10 uu r Kenmerk 22.35 uu Journaal RADIO HEDEN Unie. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 --.50 Voor KRO-pi 9.45 De zingend JHedtn iuziok."22".25 Ovei weging. 22.30 Nieuws. 22.3S Den Haag vandaag. 22.50 Echo. 23.15 (S) Voer voor vogels: licht muziekpro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HIM I'-KSUM II 18.00 Nieuws, urn 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) Big Band Beat: dansorkest zaken. 22.20 (S) Vai 33.55-24.00 Ni. BRUSSEL 324 m. (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldaten. 18.28 Daardcsportultslagen. 18.30 Wegwijs wezen. 1S.45 Sport. 18.55 Taalwerfken. 18.57 Intermezzo. 19.00 Nieuws, actualiteiten en lichte or- kesimuziek. 19.45 Vakbondskroniek. 20.00 Grammofoonplatenprogramma. 22.00 Nieuws en De zeven kunsten. 22.20 Jazz. 23 00 Kamermuziek. 23.40 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws 7.02 (Si Onlbi.it Nlei 10.00 lüfoonmu- ten. (7.30' 7,4l-S.OO AelUiiliieltonS.30 liteOten). 1.30-10.32' Nieuws.: 8.41-8.50 Actualiteiten). VP .uw. 10.30-10.37 Mededelingen. KRO: waalt tot twee: geva- nma. (12.26 Medede 12.41-12.50 Echo. 14.00 12.00 <S) Van NOS: Ta- en in de taal. 14.20 (S) As i de kamermuziek: moden 14.50 Meer over minder: De i de sprekende minderheid. ar.d Orchestra u t Cailfornlë (opn). OverheidsvoorJichWng17.20 Mens en samenleving. Een uitzending van het ministerie van C.R.M. NCRV:. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek: 7.20 (S) Dag i muziek en int... m.rif. n 7.33 Van de -pagina. VPRO: 7.54 Deze dag VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 •n. V23 (S) Dag woensdag ai ie zulgi. i thul plm S.35 Van i 9.15 Koning Klant, c 3.11 Actualitcl- ïualek. (16.00-16.03 5) Geef me de rzoekplatenprogramma; 17.55 15 03 Licht pi» nuziek. 12.S ichi. 13.C 13.20 Lie) 4.50 Schooikoren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2