fteidae Bowumt Kamermeerderheid blijft tegen vrijlating Bredase Drie ERi v goedkoper Moeders leggen babies voor Britse legerauto's Acties Israël in Z.-Libanon geëindigd MOTIE VOORSTANDERS INDIVIDUELE GRATIE Scherpe kritiek op Pakhoeds plan in Noordwijk/Zee voortaan 10c, DIENSTTIJD NAAR TWAALF MAANDEN Vrijend paartje werd verzocht zaal te verlaten Hagenaar in Rijswijk neergeslagen Snorren en baarden in Woerden Extra bewaking Tweede Kamer vrolijk nieuws voor moeders en dochters delekkerste slankmaker Bezetting gebroken 63e jaargang, na. 18.632 DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,28 p. mm. Telefoontjes 2.37. Kla chten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 01,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECT1E HEDENAVOND Ned. I 19.30 uur: Dc jonkvrouw van Avignon; 20.50 uur Het recht van de zwakste. Ned. II 19.30 uur: Koning Klant; 21.25 uur Kom maar binnen. In verband met de mogelijke uit loop van de Kamerdebatten over de drie van Breda, hedenmiddag, zijn er wijzigingen te verwachten in het NCRV-programma op Ned. I hedenavond. OVERWEGEND DROOG Veel bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Minimumtemperaturen ongeveer plus 1 graad, maxima morgen omstreeks 7 graden. RIJSWIJK (ANP) - De 22-jarige P. C. Gemaerd uit Den Haag is gisteravond in het park Over- voorde te Rijswijk neergeslagen en beroofd van zijn portemonnee en horloge. Hij is ter observa tie in een ziekenhuis opgenomen. De heer Gernaerd was van het BB-oefencentrum, dat in dit park ligt, op weg naar huis. Een me decursist die tien minuten na hem het oefencen trum verliet, vond zijn collega bewusteloos op een bospad liggen. WOERDEN (ANP) Zeker de helft van de man nen in Woerden is bezig een baard of een snor te kweken. Deze plotseling sterk toegenomen aandacht voor de natuurlijke gezichtsbeharing is niet toevallig. In de zomermaanden zal de stad zoals bekend haar zeshonderdjarig bestaan vieren. In vele woningen liggen nu al de 14de eeuwse pakken gereed of wordt naarstig aan de klederdracht gewerkt. NOORDWIJK In de gister avond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Noordwijk heeft de prot. chr. fractievoorzitter G. Vogelaar Humphrey in de race Senator Hubert Humphrey is in Naples (Florida) begonnen aan de campagne voor de voorverkiezingen van de de mocratische kandidatuur voor het presidentschap. Onderdeel van de campagne was een autorace. Hierbij verloor Humphrey bijna zijn bril. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG De kans is zeer groot dat, wanneer de Twee de Kamer zich in meerderheid verzet tegen de collectieve vrijlating van de Drie van Breda, de regering zal over gaan tot een individuele gratie verlening. Voorstanders van de vrijlating zullen daartoe tijdens de debatten over de vrijlating een motie indienen. Volgens de laatste gege vens van een opiniepeiling (onder meer door de AVRO-tv gisteravond) zou een meerderheid van 77 tot 80 kamerle den tegen de vrijlating van de drie gevangenen zijn. De grole meerderheid van de so cialistische en de liberale Twee de Kamerfractie is tegen de vrijlating, evenals de volledige fractie van de C.P.N. en de P.S.P. Verdere tegenstemmers zijn Ie vinden bij de S.G.P., bij D'66. bij D.S. 70 in overgrote meerderheid en enkelen bij de ..confessionele fracties. De vraag is, hoe een aantal kamerleden, die nog twijfelen over hun stem, zullen beslissen. De regering vertegenwoordigd door minister-president Biesheu vel en de direkt betrokken mi nister mr. Van Agt met diens staatssecretaris Groenheide wacht tijdens de debatten over de Drie van Breda zeker drie moties: twee van tegenstanders (C.P.N. en P.v.d.A.) één van de voorstanders, vermoedelijk van de K.V.P.-er Van Schaiik. De debatten zijn vanmiddag reeds begonnen, waarbij vooral de fel le vet klaring van de communis tische fractie opviel. Deze ver klaring is een onbedekte motie van wantrouwen tegen de minis ter van Justitie in het bijzonder en regen het kabinet-Biesheuvel in hel algemeen. Minister van Agt stelt zich nog steeds op het standpunt, dat de vrijlating van de Drie in wezen een individuele gratie is, omdat de drie gratieverzoeken ieder afzonderlijk op hun inhoud, strekking en achtergronden beoordeeld zijn. De meerderheid van de Kamer, gesteund door een toenemend aantal Nederlan ders en ook door Israëlische po litici, denkt daarover volstrekt anders. De regering behoudt zich haar beslissing zelf voor. DEN HAAG Het gebouw van de Tweede Kamer, en het Bin nenhof zijn vandaag en morgen de meest bewaakte burchten van Nederland. Er zijn allerlei maatregelen getroffen, dat er buiten de orde niets kan gebeu ren en dat vooral de veiligheid van politici en andere aanwezi gen in de Tweede Kamer zo hoog mogelijk gegarandeerd is. Daartoe is in het kamergebouw extra bewaking ingesteld, waar over men uiteraard niet veel wil mededelen. Toegang tot de diverse ruimten in het gebouw hebben alleen geno digden, die voorzien zijn van een speciale uitnodiging. Op slechts één tribune worden an dere bezoekers toegelaten, maar ook daar is extra bewaking op gesteld. Publiek wordt ook toe gelaten in een commissiekamer, waar monitors opgesteld zijn. (ADVERTENTIE) LEIDEN Na anderhalf uur on derhandelen tussen de bezetters en politie zijn de 14 leden van de akticgroep M.O.B. omstreeks het middaguur het bureau van de Geestelijke Volksgezondheid uit gedreven. Alle bezetters werden in een overvalwagen afgevoerd. Daarmee is de tweede poging van de aktiegroep mislukt. IN 1970 134.000 BEROEPS ADVIEZEN DEN HAAG (ANP) In 1970 werden 34.000 adviezen ver strekt op het gebied van de school- en beroepskeuze door de bureaus voor voorlichting bij school- en beroepskeuze, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het merendeel (69 pet) betrof personen beneden 14 jaar (jon gens 63 en meisjes 76 procent), terwijl de groep boven 18 jaar slechts zeer klein is: 13 procent (mannen 15 en vrouwen 6 pet). Europese top eind oktober BRUSSEL (ANP) Op 19, 20 en 21 oktober zal in Parijs de Eu ropese topconferentie gehouden Commissie-Van Rijckevorsel (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG De commissie van Rijckevorsel zal de regering In haar rapport over de doelmatigheid van het defensie-apparaat voor stellen de diensttijd terug te brengen van 16 naar 12 maanden. Daarnaast echter moet gestreefd worden naar een leger van vrij willigers. De dienst tijdverkorting zal - naar men in politiek Den Haag aan neemt- een kwestie van tijd zijn. De kans is groot, dat het korlerc dienen volgend jaar al kan ingaan. Bekend is. dat de afdeling Dienstplicht van het ministerie van Defensie bij haar indelingssche ma voor de nabije toekomst al rekening houdt met de mogelijkheid van de kortere diensttijd. Bekend is ook. dat de meeste Kamerfrac ties voor de verkorting van de diensttijd van 16 naar 12 maanden zijn. De opbouw van het Nederlandse leger met vrijwilligers is echter een tijd van langere termijn. Daarbij wordt namelijk een voldoende aanbod van vrijwilligers noodzakelijk, een aanbod, dat pas na ver loop van tijd bereikt zou kunnen worden. Zwavelrijke stookolie meer belasten (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zou het gebruik van zwavelrijke stookolie zwaarder moeten be lasten met heffingen dan het ge- bruik van zwavelarme olie. Dit vragen drie PvdA-kamerledcn, mej. Barendregt, Oele en De Ruiter. aan minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhy giëne). De minister heeft vorige week een besluit bekendgemaakt om hef fingen te leggen op het gebruik van brandstoffen in het kader van de wet op de luchtverontrei niging. Hoe groter de vervuiling bij gebruik van een bepaalde brandstof, des te hoger is de heffing. Het is de Kamerleden tot hun ver bazing opgevallen dat in het be sluit van dr. Stuyt geen onder scheid wordt gemaakt tussen zwavelrijke en zwavelarme stookolie. Volgens de Kamerle den zijn thans meerdere procé dés om bij verbranding van stookolie dc uitstoot van zwavel- dioxyde te beperken, in ver gaand stadium van industriële ontwikkeling. Toepassing van deze procédés kost de bedrijven geld. Alleen als de overheid, door bepaalde belastingen, het toepassen af dwingt, zal het op grote schaal gebeuren. Zonder zulke maatre gelen zal het gebruik van zwa velrijke olie mogelijk toenemen, met name in hot waterwegge bied waar grote hoeveelheden van die olie gemakkelijk ver krijgbaar zijn. scherpe kritiek uitgeoefend op de plannen van de N.V. Pak hoed ten aanzien van het Huis ter Duin-complex en de behan deling van deze zaak door het college van B en W. De heer Vogelaar reveleerde de voorgeschiedenis van de plan nen en de door hem in 1970 in de raad gestelde vragen, waar op hem door burgemeester mr. J.M. Bonnike was verzekerd, dat het geen kwestie van appar- tementenbouw zou worden, doch dat er een internationaal cen trum zou komen. Het vertrouwen in het planolo gisch beleid van het college was echter zeer ernstig geschokt, deelde de heer Vogelaar mede. Het plan en de maquette van de N.V. Pakhoed, welke door B en W in de vergadering van de commissie van openbare wer ken met verve, welsprekendheid en enthousiasme waren verde digd, bleken op velerlei punten lijnrecht in strijd met de door de gemeenteraad vastgestelde voorschriften. De heer Vogelaar somde een hele reeks bezwaren op. Men heeft hier te doen met specu lanten, wier enig streven is zo veel, zo dicht en zo hoog moge lijk te bouwen, zoveel mogelijk winst te maken en zo spoedig mogelijk weer te verdwijnen. Of de badplaats Noordwijk van zijn glorie beroofd wordt en in de toekomst als badplaats van allu- re niet meer meetelt, is niet hun zaak, maar wel de onze. De bunkerbouw van Slavenburg aan de Koningin Astrid Boule vard is een teken aan de wand. De burgemeester mag dan in zijn nieuwjaarsrede bang zijn voor afzakken naar het niveau van Scheveningen, wanneer dit soort plannen doorgaan zijn we Scheveningen in het afzakken al lang gepasseerd. Dit is geen vernieuwen, maar vernielen van de badplaats. Daarvoor zal hef college geen monument ontvan gen; misschien een betonnen paaltje, waar honden tegen plassen, zo besloot de prot. chr. fractievoorzitter znjn requisitoir. B en W zullen vandaag ant woorden. ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens de gisteravond in gebouw Nabij door het theater Wim Zomer gegevon toneeluitvoering van het toneelspel „Woyzeck" heeft dc hoofdrolspeler Wim Zomer zich flink geërgerd aan een paartje, dat duidelijk meer aandacht voor zichzelf had dan voor hetgeen op het toneel plaats had. Vooral het kirrende gegiechel van het meisje was kennelijk storend. „Misselijk, onbeschoft en onbegrijpelijk" vond Wim Zomer het gedrag van het paartje, dat hij verzocht de zaal te verlaten. Rechercheur vindt eigen t.v. terug AMSTERDAM (ANP) Een re chercheur van de Amsterdai centrale recherche heeft in het afgelopen weekeinde bij huiszoeking in de woning van een arrestant zijn onlangs ont vreemde tv-toestcl teruggevon den. Het toestel was vorige weck maandag uit een service wagen van een tv-reparaticbe- drijf gestolen. JERUZALEM/BEIROET Na een operatie van vier dagen die te ndoel had de kracht van de Arabische guerrlilla-ak- ties over de grens te breken, hebben Israëlische troepen zich gisteravond uit Libanon teruggetrokken. De operatie, die er aanvankelijk uitzag als een serie routine-aanvallen, bleek zo uitgebreid te zijn, dat het er gisteren even op leek alsof Israël van plan was om delen van zuidelijk LU banon bezet te houden. Volgens de officier verkeren de guerrilla's over het gehele gebied, dat bekend staat als EI Fatah-lond, in wanorde. HIJ zeii dat ongeveer vijftig guerrilla's werden gedood en bijna honderd gewond. Een grote hoeveelheid materiaal kon worden meegenomen en gebouwen, installaties, kampementen en hoofdkwartieren werden verwoest. Aan Israëlische zijde zouden tien soldaten zijn gewond.. Israëlische functionarissen hebben de resolutie van de Veiligheidsraad gister morgen, waarin er bij Israël op aangedrongen werd om zich terug te trrekken en zich van een herhaling van deze oktres te weerhouden, „eenzijdig en cynisch" genoemd. „De moorden op onschuldige men sen die tot de actie aanleiding gaven werden er niet in genoemd; zelfs niet terloops", zei een van hen. BELFAST (Reuter) Een me nigte van enkele honderden le ren heeft maandag in Belfast met alle middelen geprobeerd te verhinderen dat Britse militai ren in de katholieke wijk Ardoy- ne twee gearresteerde meevoerden. De boze Ieren, onder en kinderen, gooiden stenen en flessen naar de solda ten toen die een inval in een verenigingsgebouw deden. Zij arresteerden daar twee man nen, doch toen zij ze wilden wegvoeren gingen jonge kinde ren legen dc bumpers van hun auto's staan en sommige moe ders legden hun baby's midden op de weg om te voorkomen dat Er zijn gisteren in Noord-Ierland de Britten konden wegrijden. Een soldaat moest vier kinde ren van de bumper van zijn jeep plukken voordat hij verder kon rijden. e mensen sloegen op de vlucht toen de Britten hen met rubber kogels beschoten. verscheidene aanslagen pleegd. Aangezien het voorna melijk legen eigendommen van katholieken ging. denkt de poli tie aan wraakoefeningen van protestantse zijde met het oog np de actie van het Ierse repu blikeinse leger.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1