DEZE WEEK HEEFT WERELD VERANDERD Israëliërs uit Zuid-Libanon Man wil dochtertje verdrinken Meerderheid VVD en PvdA tegen vrijlating „Drie" Ajax en Feyenoord lopen verder uit Tom Manders overleden Voorzitter Expogé overleden SP0RTTRIBUNE Nixon na bezoek aan Peking: Lancering Pionier-10 vannacht Eis Veiligheidsraad: VISAKTES ÉÉN GULDEN DUURDER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.631 MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 Kort Rapenburg 2, Leiden postbus 11, telefoon 22244' - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc.. B.T.w. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Selectie uit tv-programma van hedenavond: Ned. I: 19.05 uur Graaf van Monte Cristo; 20.21 uur Gamma. Ned. II: 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Henk Elsink. In Televizier Magazine vanavond o.m. aandacht voor de drie van Breda en de omstreden Suri naamse suikerplantage Mariën- burg. Ned. II 22.00 uur. DROOG WEER Droog weer met hier en daar op klaringen. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimumtemperaturen om het vriespunt, maxima morgen om streeks zes graden. DEN HAAG Het verschil tus sen de top (Ajax en Feyenoord) is in de ere-divisie weer groter geworden. Sparta en FC Twente deelden de punten in een onder ling duel met elkaar (1-1). FC Den Haag profiteerde van deze gedeeltelijke misstap (zege van 4-0 op Vitesse), terwijll FC Utrecht in Nijmegen door de mand viel (3-1). De strijd om de UEFA-cupplaatsen wordt door deze ontwikkeling een stuk spannender. Het schaatsen bleef ook bezig. In ZEVENAAR (ANP) Mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Ned. Ver. van ex-politieke gevange nen (Expogé) is zaterdagavond tengevolge van een 'hartaanval overleden. Hij was op familiebe- Mr. Aalbers, die 59 jaar is gewor den, was advocaat en procureur te Dordrecht. Hij is meer dan 20 jaar voorzitter geweest van de Expogé. Naar de familie meedeelt, bestaat er geen verband tussen het overlijden van de heer Aalders en de aan de gang zijnde dis cussie over de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers te Bre da. De gezondheidstoestand van de heer Aalders liet al geruime tijd te wensen over. Eskilstuna eindigde het wereld kampioenschap sprint in een triomf voor de Fin Leo Linkove- si. De Rus Muratov en Ard Schenk (derde) bestegen ook het ere-podium. Bij de dames bewees Monika Pflug dat haar Olympische triomf i geen toevalstreffer was. Nadat Atje Keulen-Deelstra de eerste dag met een voorsprong had af gesloten, dook de Westduitse crack als de wereldkampioene op. Atje zakte af naar een vier de plaats. Conclusie van Eskil stuna: Ook op de sprint neemt het Nederlandse sohaatsen een vooraanstaande plaats in Verder in sporttribune; De KNAU ontduikt eigen limieten, een pleidooi voor de afschaffing van de hockeycirkel en het zwera- succes in Bremen. (Van onze showredactie) DEN HAAG Zaterdagmiddag overleed op 50-jarige leeftijd in het Antoniusziekenhuis te IHrecht de heer Toni Manders. die onder de naam Dorus grote bekendheid genoot als showman en cabaretier. Vooral door de tv-shows zijn velen met hem vertrouwd gemaakt, nadat hij als Dorus via de radio al een enorme reputatie had opgebouwd. Tom Manders leed al enige maanden aan een ongeneeslijke ziekte, die aan het licht was getreden na een auto-ongeluk, waarbij hij tamelijk ernstige borstverwondingen opliep. Sinds dien verbleef hij in het ziekenhuis. Geboren in Den Haag op 23 oktober 1921 trok hij later naar Amsterdam, waar hij na een mislukte carrière in het recla mevak zijn eigen personality-show startte in St. Germain des Prés op het Rembrandtsplein. Toen daar de klad kwam in het uitgaansleven vestigde hij zich in Rotterdam in de feest tent tegenover de schouwburg, waar hij ook een studio in richtte voor eigen films. Intussen verscheen menige show van hem op het scherm. In 1966 verwierf een van zijn shows de Zilveren Roos op het tv- festival in Montreux. (zie ook elders in dit blad). i doorbraak van een dam in Logan (West Virginia) zijti zestig personen om het leven gekomen. Het dorp werd totaal verwoest. De oorzaak van de doorbraak is zware regenval gedurende de afgelopen dagen. In de vallei waar het plaatsje Logan ligt woonden ongeveer 3000 mensen. Negentien olifanten, waarvan twaalf gedresseerd en nog eens zeven jonge olifantjes, allen afkomstig i het circus Billy Smart, werden in Port Elizabeth (New Jersey, VS) aan land gebracht. De dieren w den overgenomen door het wereldbefaamde circus Ringling Bros and Barnum and Bailey. KAAP KENNEDY (AP) De lancering van de Amerikaanse kunstmaan Pionier-10 naar Jupi ter is gisteravond uitgesteld tot morgenochtend kwart voor drie Nederlandse tijd. De lancering kon vannacht niet doorgaan we gens blikseminslag in de lan- ceertoren en het slechte weer boven Kaap Kennedy. De Pionier-10 zal met een snel heid van ruim 50.000 kilometer per uur in de richting van Jupi ter worden gestuurd en deze planeet december volgend jaar op een afstand van 100.000 km. passeren. (ADVERTENTIE) GALA SLOTBAL! A.s. Zaterdag Stadsgehoorzaal DANSLES? A.s. Zondag 2.30 en 4.45 EVERT CASTELEIN H. Kerkgracht 48 - 01710 - 23583 Den Haag (ANP) De bijdragen ter verbetering van de binnen visserij (visaktes) voor het tijd vak 1 juni 1972 tot 31 mei 1973 zullen een gulden hoger zijn, zo heeft minister Lardinois van Landbouw en Visserij beslist. De grote visakte gaat 12 gulden kosten, de kleine visakte 6,75 het 1 i ge- NEW YORK (Reuter) De Veiligheidsraad heeft vanmor gen van Israël geëist dat het zich van militair optreden tegen Libanon onthoudt en ziin strijdkrachten onmiddel lijk uit dat land terugtrekt. De raad nam met algemene stemmen een ontwerpresolutie in deze zin aan van België, Frankrijk, Engeland en Italië. Voor de derde achtereenvolgende dag waren gisteren Israëlische troepen Libanon binnengevallen. Er zou hevig zijn gevochten tus sen een Israëlische pantserba taljon, Libanese troepen en Pa lestijnse guerrillastrijders. Het Libanese opperbevel maakte 's middags bekend dat de Israëli sche luchtmacht een Palestijns vluchtelingenkamp had gebom bardeerd. Het kamp ligt 60 km ten zuiden van Beiroet. Volgens het Palestijns militair op perbevel in Damascus is - Sy- risch Luchtafweergeschut in ac tie gekomen tegen Israëlische vliegtuigen, die aanvallen op Zuid-Libanon uitvoerden. Uit gezaghebbende Libanese bron is vernomen, dat vanmorgen de gevechten in de Zuidlibanese sector Arkoeb zijn hervat. In een Libanese bekendmaking heet het, dat de Israëlische strijdkrachten hun beweging in de richting van het binnenland van Libanon hebben voortgezet. ,,Zij bezetten sinds het begin van de ochtend een vijfde dorp, Fraidiss. Het Libanese leger stelt zich teweer tegen de op dringende Israëliërs". SJANGHAI (AP/RTR) President Nixon en de Chinese leiders hebben aangekondigd de wederzijdse betrekkingen te verbeteren en een politiek van vredig naast elkaar be staan te volgen, ondanks grote verschillen in hun buitenlandse beleid en hun sociale systemen. De Amerikanen zullen alle troe pen uit Zuidoost Azie terugtrekken en de militaire bases op Taiwan ontmantelen. De weg naar een betere verstandhouding tus sen Peking en Washington werd door Nixon gisteravond op een slotdiner in Sjanghai getypeerd met de woorden dal „deze week de wereld heeft veranderd". Een van de voornaamste doelstellingen van Nixons bezoek in de een of andere vorm in de toekomst communicatie tussen Peking en Washington te verzekeren heeft tot de overeenstemming geleid dat een be langrijk vertegenwoordiger van de Ameri kanen regelmatig naar Peking zal gaan. In het gezamenlijk communiqué dat gisteren werd uitgegeven wordt voorts gezegd dat stappen zullen worden ondernomen tot ver betering van de wederzijdse handel, het uitbreiden van de contacten tussen beide volken en uitwisseling van personen en ge gevens op het gebied van wetenschap, technologie, cultuur, sport en journalistiek. Vandaag is de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Marshall Green een reis begonnen naar tien Aziatische lan den om de regeringen op de hoogte te brengen Nixon en Tsjoe En-lai. President Nixon vertrok vanmorgen uit Sjang hai via Alaska naar Washington waar hij morgenochtend om drie uur wordt verwacht. De wens van Nixon dat de Chinezen hem zouden willen helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de oorlog in Vietnam is door het ge- j zamenlijk communiqué de bodem ingeslagen. De Chinezen hebben hun steun aan Noord-Vietnam en de Vietcong bevestigd. Staande op de trap v vertrek, zaterdag, te mantel, i het overleg t tn het vliegtuig wuift president Nixon naar de achterblijvers bij zijl van Peking naar Hanglsjoe. Naast Nixon Tsjoe En-lai. Links, in Uoh SCHIEDAM (ANP) Een 31-ja- spannen indruk maakte, rige Rotterdammer heeft gister- waring gesteld, middag zijn 3-jarig dochtertje in Uit het onderzoek is gebleken d«l Voor alle Chinezen ter wereld is het jaar 4679, ofwel ,,het jaar van de ral I gaf dat zaterdagavond aanleiding tol een omvangrijke drakenoptocht schatting, door 250.000 mensen werd gadegeslagen. Bet onbemande Russische ruimtevaartuig Loena-20 is zaterdag met de eerste maanmonsters uit de berggebieden van de maan naar de aarde teruggekeerd. Volgens het Russische persbureau Tass zijn alle fasen van het gecompliceerde experiment met de Loena-20 volgens plan uitgevoerd. DEN HAAG. ANP De meerder heid van de liberale en socialis tische Tweede-Kamerfracties zijn tegen collectieve vrijlating van de Drie van Breda. Dit blijkt uit verklaringen van me vrouw Van Someren-Downer en haar liberale partijgenoot mr. dr. C. Berkhouwer en uit op merkingen van drs. J. den Uyl, voorzitter van de P.v.d.A.-Twee- de-Kamerfractie. Hoe groot deze meerderheid van parie tegenstanders is heb ben deze woordvoerders niet be kend gemaakt. Tijdens een gesprek in K.R.O.'s Brandpunt heeft professor mr, dr. C. Romme zich gisteravond voorstander van de vrijlating getoond. Hij stelde, dat men on noemelijk menselijk leed niet mag vergelden met onnoeme lijk menselijk leed. Hij vond het echter van de regering niet taktisch dat deze de beslissing tot vrijlating niet direkt uitge voerd heeft, maar eerst de Ka mer wil horen. Volgens profes sor Romme had deze verant woording achteraf moeten ge beuren. lar uit, dat de debat ten van morgen in de Tweede Kamer over de vrijlating van de Drie opnieuw veel emoties zul len losslaan. De Joodse jeugd zal morgenmiddag op het Bin- Het nenhof demonstreren tegen de vrijlating. Voor deze demonstra tie is toestemming verleend. De Joodse jeugd heeft gisteren reeds in Amsterdam gedemon streerd. Bij een groot aantal verzetsmonumenten en verzets- herinneringen plaatste zij zwart omrande gele borden met het woord „Overbodig". Bij het Na tionaal Monument op de Dam werd een bord neergezet „Vobr hen die nog leven". de Lange Haven te Schiedam gegooid. De moe der sprong het kind na, doch raakte zelf in moeilijkheden. Beide drenkelingen werden door een onbekende jongeman gered. )e man reed na zijn daad naar het hoofdbureau van politie, waar hij uitriep ,,lk heb mijn kind vermoord' heeft de man, di thuis reedt one nigheid hadden. Per auto reden zij naar de ouders van de vrouw in het centrum van Schiedam, waar de ruzie werd voortgezel, Op een gegeven mo ment greep de man zijn doch tertje, rende naar bulten, onder de uitroep dat hij het kind iets zou gaan aandoen, politie Moeder en kind werden naar het over- gemeenteziekenhuis vervoerd. principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1