Opzoek naarh°ge rente? Overheid stoot ^taceotv^rit zendtijd af Landbouw prijzen zeker 8 pet. hoger In vakanties minder naar Veluwe en Noordzee WINST VOOR OPPOSITIE IN Z.-AFRIKA Stakingen orbij INKOMENSBELEID EN INKOMENSVERDELING Beperkte invloed vakbeweging Tientallen Basken gearresteerd Leraren publiceren spellingstoets Akkoord cao V en D Dr. W. Goddijn 25 jaar priester Kard. Tisserant begraven U krijgt tot 7% bij de postspaarbank rm I.IDAG 25 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT ar World Press Photo n in Amsterdam be id gemaakt. In de categorie al- onderwerpen werd de State prijs toegekend aan de ■gfierikaanse fotograaf Eddy s met deze foto die hij „De 'tractie" noemt. Guerrilla's opereren lit Libanon L AVIV (Reuter) Acht Is- lëliërs, zes politiemannen en ee soldaten, hebben verwon- igen opgelopen toen Arabi- ie guerrillastrijders uit Liba- i donderdagavond op de au- s vuurden waarin zij zaten. Israëlische militaire woord- erder die dit bekendmaakte i dat het incident zich heeft largedaan in Opper-Galilea bij grens met Libanon. Hij deel- nee dat er woensdagnacht I Israëlische burgers, een en een vrouw, door guer- lastrijders uit Libanon uit een nderlaag zijn doodgeschoten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een brief aan alle ministers en staatssecreta- y rissen heeft het Landbouwschap ni^p,.Q0^ nogmaals een beroep gedaan op de regering om ervoor te zorgen dat de producentenprijzen voor landbouwprodukten minstens 8 pet worden verhoogd. Het is de bedoeling dat de landbouwmi nisters van de zes EEG-landen Kostbare fresco's gestolen 5GIO Dl CALABRIA (AFP) ee fresco's die beschouwd n als uitstekende voor- n van Byzantijnse kunst elfde eeuw. zijn uit de 'an Sint-Jan te Bivong in t Zuiditaliaanse Calabrië ont- reemd. Volgens de politie moe- 'fi deskundigen aan het werk jn geweest, omdat de muur- :hilderijen op perfecte wijze wijderd. De fresco's de waarde niet. te chatten is, stellen Maria op n troon" en .Maria in gebed" er VO ROTTERDAM (ANP) De sta kingen in de metaalindustrie in het Rijnmondgebied zijn voor bij. De arbeidsonrust was giste ren aan het eind van de middag praktisch ten einde. Bij Gusto was de productie weer normaal op gang. Ook bij Verolme was vrijwel iedereen aan het werk. De vijf confessionele bonden in de ^metaalindustrie hebben beslo ten, aan leden die zich duidelijk actief hebben ingezet voor de staking in de metaalonderne mingen, geen enkele betaling te N HAAG (ANP)— Het aandeel an de traditionele vakantiebe- lemmingen in het binnenlands oerisme, de Veluwe en de In de Noordzeebadpla; (oordzeebadplaatsen, is in de periode 1966-1970 teruggelopen, let aandeel van de watersport- ebieden en van de noordelijke rovincies is gestegen. Dit wijst i betere ruimtelijke sprei- an het binnenlands toeris me, zegt een studie van het Ne derland research instituut voor oerisme en recreatie over de Twee bonden wekenlang alleen in buis 'HERTOGENBOSCH (ANP) Twee dwergpoedels, een zwarte en een witte, blijken wekenlang alleen in de keuken van een huis in Den Bosch te hebben ge bivakkeerd. De politie in Den Bosch heeft op verzoek van om- Jonenden d.e dieren bevrijd komen relatief meer mensen met jonge kinderen. Ook het aantal jonge ren, dat buiten gezinsverband op vakarttie gaat, is in de kust streken relatief sterk aanwezig. Op de Veluwe en in Zuid-Lim burg ligt het aantal vakantie gangers uit de lagere inkomens groepen hoger dan in de andere toeristengebieden. De niet-tradi- tionele logiesvormen overheer sen duidelijk op de Veluwe: 60 procent van de vakanties op kampeerterreinen doorgebracht, Het Nederlandse aandeel in het bezoek aan Duitsland is in de periode 1966-1969 van 18 tot 22 procent gestegen. Het toerisme naar Spanje en Portugal heeft een sterke groei vertoond 150 procent,, terwijl het relatieve aandeel steeg van 9 tot 19 pet. de moeilijke mi- nistersgesprekken in Brussel aanleiding tot een chaotische boerendemonstratie in Brussel, - - waarbij een dode viel. Drs. R. Zijlstra, vice-voorzitter van het Landbouwschap, acht het niet uitgesloten dat ook in Nederland waarschuwingsacties" zullen komen. In Duitsland zijn die al geweest. Lange rijen landbouw voertuigen namen toen bezit van de centra van vele steden. De Europese commissie heeft de ministers voorgesteld de prijzen voor het oogstjaar 1972-1973 met gemiddeld 6,5 pet te verhogen. Het Landbouwschap wil 8 pet, evenals het Europese parle- In 1969 liep het boereninkomen in Nederland gelijk op met het ge middelde inkomen buiten de landbouw. Maar door prijsbe vriezing in „Brussel" is het landbouwinkomen sindsdien ge daald tot 82 pet van het gemid deld inkomen buiten de land- parlementaire redak- tie). DEN HAAG De Rijksvoorlich tingsdienst denkt eraan de over- heidsuitzendingen op de radio „door de regering gevorderde zendtijd" te gaan afstoten. De overheidsvoorlichters zijn, aldus een woordvoerder van de RVD, erg tevreden over de sa menwerking met de omroepen, zoals die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld. De recente persoonlijke kritiek van minister Boersma (sociale zaken) op het NOS-programma „ter visie" doen aan die tevre denheid niets af. Geruchten als zou de regering gedreigd heb ben met beslag op zendtijd, worden van RVD-zijde met gro te nadruk ontkend. In december 1970, toen enkele mi nisters erg ontevreden waren over een uitzending van de NOS waarin zij optraden, schreef oud-minister Klompé in een brief aan de NOS dat de rege ring voortaan „niet zou schro men om zendtijd voor de rege ring te vorderen". Het nieuwe kabinet denkt er echter anders over. De gedachten gaan nu juisl. in de richting van het min der zelf verzorgen van uitzen dingen door de overheid. Een minister of het kabinet is wel eens weinig gelukkig met een krantenpublikatie of program maonderdeel, aldus de RVD- woordvoerder, maar dat bete kent niet dat men er daarom over zou moeten denken als re gering een eigen krant uit te gaan geven. Dezelfde houding MHHMtfgggglggMjjggAgtegEÓË .roepprogramma's. Er is mei de omroepen regelmatig overleg om te komen tot een be tere structurering van de con tacten. Er zijn plannen wat permanenter in het leven te roepen, JV/TEER dan de meeste van zijn voorgangers heeft minister Boersma blijk gegeven van zijn mening dat er in Nederland behoefte bestaat aan een krachtig beleid om tot een andere inkomensverdeling te komen. Een duidelijk standpunt dus bij onze bewindsman voor Sociale Zaken; alleen moet daarna in één adem ook geconstateerd worden, dat de minister niet in staat is om de concrete maatregelen aan te geven waardoor zijn ideaal verwezenlijkt zou kunnen worden. Gemakkelijker ligt de kwestie, wanneer het alleen maar er om ging om wie te kort komt een deel te geven van wat een ander te veel heeft. Dank zij onze sociale wetgeving en het werken met het wettelijk minimumloon is Nederland in dit opzicht al een flink stuk verder dan de meeste vergelijkbare landen. Maar met de sociale wetgeving zijn we thans aan de laatste hoofdstukken bezig; de regeling van een goed minimumloon wordt enerzijds bemoeilijkt door de voortdurende inflatie welke de overheid vooral noodzaakt om te zorgen dat de minst-betaalden relatief niet verder achteruit gaan; anderzijds doordat de regeling van het minimumloon ook doorkruist wordt door het streven van de vakbeweging naar welvaartsvergroting voor alle loontrekkenden. Daarbij moeten we dan wel de kanttekening maken, dat de vak beweging alleen reeds uit tactische overwegingen niet anders kan. Prestatie "LTET grote probleem bij het verdeling, is dat er veel met bij het gewone Ioonbeleid; en ni De geschiedenis heeft tot nog to mogelijk is, waarbij iedereen op de behoefte letten, dan bepaald r gelijke nc inkomen datgene v eigen s" Gyanees scliip opgebracht naar Suriname PARAMARIBO (ANP) Een vissersvaartuig uit Guyana dat viste in de territoriale wateren van Suriname is gisteren door een Surinaams politievaartuig opgebracht naar Nieuw-Nicke- rie, in West-Suriname. De be manning zal terecht moeten De emancipatie van de in New York is een vrc J Haar taak is wegen op rouw zet zich door. Bij een gasmaatschappij iw in dienst genomen die de drilboor hanteert, e breken om gaslekken op te sporen. Voorzitter NVV: DEN HAAG (ANP)— De invloed van de vakbeweging op de on derneming is beperkt en echte bedrljfsdemocratie is er nog lang niet. Dit antwoordt de voorzitter van het NVV, drs. H. ter Heide, in economisch-statis- tische berichten, op een artikel van de algemeen secretaris van het VNO, mr. J. Hollander, over een maatschappijbeeld van de vakbeweging, dat de vorige maand in deze periodiek is ver schenen. Het artikel van mr. Hollander, zegt drs. ter Heide, volgt een welhaast klassiek patroon: de vakbeweging heeft haar voor naamste taken vervuld en zit nu onthand met een enorme macht, reven naar een betere inkomens factoren in het geding komen dan alleen factoren, maar ook normen, bewezen, dat er geen samenleving venveel inkomen heeft. Gaat men de doelstelling al moeten worden gelang van de redelijkheid van de behoeften. Het inkomen zou dan de uitkomst zijn van een bruto as datgene wat iedereen voor het bekostigen van hij voor het betalen van redelijke behoeften in zijn nodig heeft. Die som kan op nul eindigen, maar ook positief getal, in welk geval er sprake is van bezitsvorming. Zo'n inkomensbeleid gaat uit van het principe dat de gelijkheid en gelijkberechtigdheid van de burgers zo nauw mogelijk toegepast worden. Maar zelfs een beleid dat zich nauw bij „gelijke kansen voor iedereen" aansluit, zal te maken krijgen met het verschijnsel dat mensen verschillend denken over hun behoeften en dat de samenleving een begin maakt aan haar eigen ondergang, wanneer het prestatie-element over het hoofd zou worden gezien. Met prestatie bedoelen we hier niet in de eerste plaats de fysieke of intellectuele vermogens waarin de een de ander overtreft, maar de bereidheid om zich matig, gewoon of bijzonder in te spannen; voor de samenleving in het algemeen, maar wellicht ook voor het geluk van de zijnen in het bijzonder. Eigenlijk verbaast het ons, dat in artikelen over een betere inkomensverdeling aan dit facet maar weinig aandacht wordt besteed. M in im umloon VOORALSNOG beschouwen wij twee maatregelen als voornaamste V onderdelen van een goed beleid om tot een betere inkomens verdeling te komen. Ten eerste een beleid dat een betere spreiding van eigendom bevordert en ten tweede een meer principieel behartigen van de belangen van mensen die van een (wettelijk) minimum-inkomen moeten rondkomen. Over bezitsvorming hebben we in onze krant al verschillende i geschreven en nieuwe argumenten hiervoor kunnen we niet aan voeren. Als mogelijkheid om het minimumloon op te stuwen zal beslist ook gewerki moeten worden met het middel om hoge inkomens geleidelijk op een lager niveau te brengen, zeker om verdere groei af te remmen. Daarnaast zal evenwel meer aandacht lumloon besteed moeten worden zonder de overige treden in de loonschaal. Natuurlijk is dit laatste alleen mogelijk, wanneer de prijsspirual onder controle komt. Maar dat zal eerder lukken bij eon politiek die eerstens op de minimuminkomentrekkers gericht is en niet op de belangen van de werknemers bij wie het om welvaartsvermeerdcring en bevrediging van meer behoeften gaat. Het zou interessant zijn wanneer minister Boersma (en de politieke partijen) ook op dit punt een duidelijker taal gingen spreken. (Van onze correspondent). KAAPSTAD Bij belangrijke tussentijdse parlementaire verkie zingen in Brakpar. aan de Wit- waferstand is de meerderheid van de Zuidafrikaanse regering drastisch geslonken. Dit heeft bij de oppositionele Verenigde Partij de hoop gewekt, dat zij binnen afzienbare tijd de macht zal kunnen overnemen. Langzaam maar zeker zijn sinds 1966 meer mensen legen de re gering gaan stemmen. De ver kiezingen in Brakpan laten een verslerkte voortzetting van deze De trend heeft hoofdzakelijk te niaken met ontevredenheid over de stijging van de kosten in het levensonderhoud, over wanbe stuur door de regering en finan ciële schandalen - niet zozeer over het rassenbeleid. de i de leden, voor een verandering van de maatschappij wordt gebruikt. Stimulans voor deze ontwikke ling is de school van kritische sociologen en aan het eind wordt het schrikbeeld van de communistische maatschappij nog even ten tonele gevoerd. De voorzitter van het NVV ont kent verder, dat de vakbewe ging in de Nederlandse maat schappij onbetwist de grootste en sterkste machtsfactor is. zoals mr. Hollander beweert. PAU (Reuter) In het Zuidfranse Pau heeft de politie meer dan vijftig mensen gearresteerd, die betoogden voor een gerechtsgebouw waarin een uitwijzingszaak tegen vijf Spaanse Basken wordt behan deld. De arrestaties werden verricht na vechtpartijen tussen politie en Baskische betogers. De vijf Spaanse Basken waren onlangs in Zuid-Frankrijk tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld we gens verboden wapenbezit. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is de activiste Beate Klars-1 feld aangekomen om de autori- j feiten de uitlevering te vragen van de oorlogsmisdadiger Klaus Altman. asiel gebracht. De be- AMSTERDAM (ANP) De Kriti- het huis bleken met onbekende bestemming te zijn vertrokken. (lieren, die in de keuken wa ren opgesloten hebben kennelijk °P alle mogelijke manieren ge probeerd. uit hun gevangenis te komen; Zij waren daarbij let- '-•'lijk tegen de muren opgevlo gen. anhoudend gejank de laat ste dagen had de buren op de aanwezigheid van de di?ren at tent gemaakt. Inmiddels zijn bij politie talloze telefoontjes binnengekomen met de vraag, of de honden te koop zijn. sche Leraren Amsterdam heb ben voortijdig de opgaven gepu bliceerd van de spellingstoets, welke test op 1 maart door vrij wel alle leerlingen van de hoog ste klas van het basisonderwijs moet worden gemaakt. Het Cen traal Instituut voor Toetsontwik keling heeft nu besloten de sco re van de spellingstoets niet mee te laten tellen in de uitslag van de schooltest. De kritische leraren kwamen tot hun daad omdat zij ernstige be zwaren hebben tegen selectie in het algemeen en selectie op spelling in het bijzonder. AMSTERDAM Tussen Vroom en Dreesmann en de samenwer kende Vakorganisaties is over eenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O, die vanaf 1 fe bruari 1972 zal gelden. Naast een uitkering-ineens van 1,4 pet. over 1971 zullen de salaris- sen per 1 februari worden ver hoogd met 3,4 pet. Per 1 augus- tus a.s. en per 1 februari 1973 zal de prijsstijging in de vorm van een na-indexering worden gecompenseerd, waarbij reke- ning wordt gehouden met een prijsdrempel van 0.7% over het eerste half jaar. Indien de na- indexering de 7% overschrijdt, dan volgt verder overleg. De vakantiebijslag, die 7% be draagt, kent een minimum van 700 gulden voor de 23-jarige en ouder, alsmede voor kostwin ners beneden 23 jaar. Er wordt gestrefd naar een arbeidstijd verkorting tot 42 uur per week j ingaande 1 januari 1973. ROTTERDAM Dr. Walter Goddijn ofm, directeur van het pasto raal instituut der Nederlandse Kerkprovincie, viert op zondag 19 maart zijn 25-jarig priesterfeest. Hij herdenkt die dag zijn priester- j wijding met een plechtige eucharistieviering om twaalf uur in de parochiekerk van de Goede Herder aan de Bierens de Haanweg In Rotterdam, met aansluitend een receptie. Dr. Walter Goddijn, sinds de oprichting van het PINK, de directeur j van het instituut, zal door de bisschoppenconferentie, als de ver schillende kerkelijke bureaus na september worden ondergebracht j in het centraal bureau van de Nederlandse Kerkprovincie, niet als directeur worden gehandhaafd. Ook zal hij geen functie krijgen bin-1 nen de nieuwe organisatie. Dit is hem dezer dagen door mgr. Ernst I van Breda en dr. M. Klompé meegedeeld. Naar verluidt zouden de Nederlandse bisschoppen reeds vorig jaar september hebben beslo ten dat pater Goddijn niet de nieuwe secretaris-generaal van de Ne- derlandse Kerkprovincie zou worden. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft gisteren persoonlijk de be grafenisplechtigheid geleid van zijn vroegere reisgenoot, de Franse kardinaal Eugene Tisserant. De kardinaal is vandaag begraven op de begraafplaats van de kathedraal van Ostia, Porto en St. Rufina, in de buurt van Rome. Paus Paulus had ook besloten dat het lichaam van de 87-jarige kardi naal opgebaard moest worden in de St. Pieter. Daarmee brak dc paus met een eeuwenoud Vaticaan protocol, omdat dit voorrecht tot nu toe aan een paus was voorbehouden. altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9