Open Kerk" wacht met adviesraad KRAPPE ZEGE VERWACHT VOOR WILLY BRANDT NOS schrok van kritiek minister Nieuwe wijze van medisch keuren Commissie meent: Lijk van Hitier nog onder puin Euthanasie kan yerantwoord zijn Doden na explosie in Poolse fabriek ficidóeSouAO/nt TWEEDE KAMER OP ZOEK NAAR AEIBI? „STEUN DE MIDDELGROTE BEDRIJVEN" Oostpolitiek in Bondsdag 9 72 )NDERDAG 24 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT „Perfide voorlichting" Van onze parlementaire redactie Den Haag De kritiek van minister Boersma (Sociale Zaken) op het NOS-programma „Ter Visie" van vorige week donder dag is in Hilversum zo hard aangekomen, dat de programma leiding van de NOS gisteravond in een officieel communiqué liet weten nog geen commentaar te kunnen geven. „Perfide voorlichting, onbehoorlijk, eenzijdig", zo luidde de be schuldiging van minister Boersma tijdens het werkloosheids debat in de Tweede Kamer aan het adres van de Haagse re dactie van de NOS. „Ter Visie" had de nota werkgelegenheid van de regering on der de loep genomen. De projecten van aanvullende werkge legenheid in het noorden des lands zijn slechts een druppel op een gloeiende plaat, zo was de strekking van het programma. Volgens drs. Boersma had „Ter Visie" juiist de kleinste pro jecten uitgezocht met de bedoeling het regeringsprogramma belachelijk te maken. Daardoor ontstond een vertrokken en eenzijdig beeld, aldus de minister. Hij weigerde gehoor te geven aan het verzoek van de PvdA-Ka- merleden Den Uyl en De Ruiter cm „de zeer zware beschul diging waar te maken". Hij zei gisteravond: Als ik de opmer king over mocht doen, zou ik wellicht wel andere woorden kiezen, maar aan de bedoeling wil ik daarmee geen afbreuk doen. Ik slik niets in. Een bankrover houdt hier een politieman onder schot terwijl twee anderen de South Texas Bank in Hous ton beroven van een bedrag van 20.000 dollar. Een bezoeker werd tevens duizend dollar lichter gemaakt. De foto werd genomen door een automatische camera die werd geïnstalleerd na een eerdere overvalt twee maanden geleden. De politieman bleef bij de overval ongedeerd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Philips in Eind hoven heeft een nieuwe methode ontworpen om sollicitanten me disch te keuren. Deze werkwijze maakt het overbodig, dat de keurende arts de sollicitanten zelf ziet en onderzoekt. Hij beoordeelt de medische achter grond van de betrokkene aan de hand van een ingevulde vragen lijst en de gegevens die door paramedisch personeel van hem verzameld zijn. De heer Paul Agatho van Wely, bedrijfsarts bij Philips, heeft aan het onderwerp een proef schrift gewijd, waarop hij van middag aan de universiteit "Van Amsterdam is gepromoveerd, j Hij stelt, dat de medische keuring niet gezien moet worden als een selectiemethode voor de werk gever, maar als een selectie van werkzaamheden die door de I sollicitant verricht kunnen wor- den zonder dat deze zijn gezond heid aantasten. HAAG (K.N.P.) De werk- ep „Open Kerk" zal haar pfannen voor een landelijke pas torale adviesraad voorlopig op- sêhorten om de door de bis- sehoppen aangekondigde lande lijke pastorale raad voorrang te given. De samenkomst in Noordwijkerhout op 25 maart n>et als thema „openheid" zal eahter doorgang vinden. afloop van eqp bespreking tussen een dele de werkgroep onder leiding van deken W.Meys van Hoensbroek en vertegenwoordi gers van de B.B.K. Beheers en beleidscommissie van de Ne derlandse kerkprovincie) onder leiding van mej. dr. M.Klompé. Het gesprek werd nodig geacht, omdat de plannen van „Open Kerk" die van de bisschoppen doorkruisen. Deze hadden een beraad als dat in Noordwijker hout eerst voor oktober gepland. Een moeilijkheid daarbij is overi gens, dat er nog weinig zeker heid is over de nieuwe secreta ris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, die in het pasto raal beraad een belangrijke rol speelt, alsmede over de positie van Het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie, e werkgroep „Open Kerk" heeft trouwens in haar gesprek van gisteren ook aangedrongen op alle openheid in de vertrouwens crisis, die rond dit PINK is ge rezen juist in verband met de voorbereiding van de landelijke pastorale raad, die aan het PINK was toevertrouwd. i Bonn (AP) Het Westduitse tijdschrift Quick heeft giste ren bericht dat het stoffelijk overschot van Adolf Hitler wellicht nog onder het puin van de vroegere rijkskanse larij in Berlijn ligt. Een in ternationale commissie, on der leiding van de Westduit se historicus Werner Maser en dr. Robert Kempner, dc Amerikaanse plaatsvervan gende aanklager bij de pro cessen in Neurenberg, zou een brief hebben gezonden aan de Oostduitse premier Willi Stoph waarin zij verzoe ken opgravingen te mogen Maser heeft in een onlangs door hem geschreven biogra fie van Hitier verklaard dat een Russische commissie van onderzoek in 1945 ten on- rechte een verkoold lijk heeft aangezien voor het lijk van de dictator. Maser heeft foto's en verklaringen van Hitiers lijfartsen gepubli ceerd die de Russische docu menten uit 1945 tegenspre- leven gebracht. Maser is er van overtuigd dat de Fllh- rer zich op 30 april 1945 door een revolverschot hel leven heeft ontnomen, waarna zijn adjudant Otto Guensche het lijk met benzine zou hebben overgoten en in brand ge stoken. ;RECHT (ANP) In een situa- oitte sterven en waarin hij de ontluistering die hij nog moet dóormaken niet meer kan ver werken, kan het ethisch verant woord zijn, de laatste fase van het stervensproces door actief ingrijpen drastisch te verkorten. De eerbied voor de schepper van het leven kan mijns inziens niet inhouden, dat elk leven tot in de meest absurde aftakeling njoet worden afgeleefd. Het voorkomen van mensonwaardig s(erven valt binnen de verant woordelijkheid voor het leven." Ie (theoloog-ethicus dr. P.Sporken, directeur van het Mgr. Bekkers- cintrum van de Nijmeegse uni versiteit, zei dit vanmorgen in lÖrecht op het congres „Leven tot (w)elke prijs?" )r., Sporken acht actieve levens beëindiging zonder dat de pa tiënt zelf er werkelijk om vpagt niet aanvaardbaar. In dergelijke gevallen is een. be slissing tot actieve euthanasie volgens hem een inbreuk op de persoonlijkheidsrechten van de nTens. Bovendien zou de ver trouwensrelatie arts-patiënt tot de grond toe worden afgebro ken. We zouden dan voor' elkaar niet veilig meer zijn. Ir.** Sporken meent, dat de vraag Warschau (AP) Zeven perso nen zijn om het leven gekomen acht werden ernstig gewond bij een geheimzinnige explosie die een aardappelmeelfabriek in Midden-Polen geheel heeft ver woest, zo heeft het officiële poolse persbureau PAP meege deeld. De poolse premier Jaraszewicz heeft onmiddellijk een onder soek gelast naar de oorzaak van de ontploffing die dinsdagavond plaats vond in Lubon, bij Poz- taht werknemers van de fabriek worden nog vermist. Men vreest dat ook zij om het leven geko men zijn. naar euthanasie (actief of pas sief) alleen mag worden gesteld bij mensen bij wie het stervens proces al is begonnen. In alle andere gevallen waarin weinig uitzicht op zinvol leven lijkt te bestaan (lichamelijk of geeste lijk gehandicapte kinderen, vei-- keersslachtoffers met een slechts gedeeltelijk herstelde hersenfunctie, dementerende be jaarden) acht hij dat absoluut „We mogen onze normen voor volwaardigheid, zinvolheid en geluk niet opleggen aan ande ren," zo zei de heer Sporken. Loena-20 met monsters terug Moskou (DPA) De bovenste frap van 't maandag op de maan gelande Sowjetrussische ruimte voertuig Loena 20 is met rots monsters op weg naar de aarde waar zij vermoedelijk morgen zal terugkeren. Volgens het Sowjet-persbureau Tass had de Loena-20 gaten ge boord in het bergachtige noord oostelijke deel van de zee der vruchtbaarheid en de monsters aan boord genomen. Het is de tweede maal dat de Sow- jet-Unie een onbemand ruimte voertuig maanmonsters laat ne men om op aarde te onderzoe ken. De eerste maal werd dit in 1970 gedaan door de Loena-16 die monsters nam van de zande rige bodem van de zee der re- Brit biedt prins Charles excuses aan Londen (A) William Winter Hamilton, het 54 jaar oude par lementslid voor Labour, dat prins Charles een misslijk ven tje heeft genoemd, heeft ver klaard deze woorden onvoor waardelijk in te trekken. Hamilton, een Schot die van oor deel is dat een vorstenhuis niet meer in deze tijd thuishoort, maakte zijn verontschuldigingen in een ingezonden stuk in The Londense Times. TJOORT en leest men wat sommige Kamerleden dezer dagen ten beste geven over de eventuele vrijlating van de drie in Breda gedetineerde oorlogsmisdadigers, dan dringt zich de indruk op dat deze Tweede Kamer achteraf helemaal niet gelukkig is met het feit dat conform vroegere toezeggingen van regeringszijde, de regering het parlement inlicht alvorens tot gratie te besluiten. Wie op het eerste gezicht een oordeel moet uitspreken, zou wel eens kunnen zeggen dat vele Kamerleden op zoek zijn naar een alibi om straks tegen teleurgestelde kiezers te kunnen zeggen: de regering heeft besloten, maar onze instemming had haar beslissing niet. Heeft de omvang van protestacties sommige parlementariërs toch verrast? Is het echt 'alleen maar „teneinde het verschijnen van de memorie van antwoord te bespoedigen" dat de Kamercommissie in haar verslag slechts vragen stelt en geen standpunt laat blijken? Ons zou het niet verwonderen, wanneer een aantal volksvertegen woordigers het liefst hun opstelilng zo bepaalt, dat de verantwoor delijkheid, zo duidelijk mogelijk, geheel op rekening van het kabinet kan worden geschoven; ongeacht of er nu tot vrijlating besloten wordt of de detinering tot de dood van het drietal voortduren zal. Wel terecht vinden we, dat het overgrote deel van de Kamer van de regering duidelijkheid verlangt op de punten waar minister Van Agt in het vage is gebleven: Of er nog ooit een wetsontwerp komen zal tot voorwaardelijke invrijheidstelling van levenslang gestraften; of er nu sprake is van een collectieve gratieverlening dan van drie afzonderlijke beslissingen die, door welke omstandigheden dan ook. samenvallen. Overigens vinden wij de laatste kwestie een die meer van formele dan van praktische aard is. Vorige week hebben we in deze kolom al betoogd dat het zinloos is om te wachten tot de drie stuk voor stuk zo ziek worden dat ze op nog andere humane gronden dan waaraan nu gedacht is, worden vrijgelaten. In het geval Lages bleek bovendien weer, hoe de mens wikt, maar God uiteindelijk beschikt. Geen bijzaken YY/U respecteren oprecht de gevoelens van personen en groepen die „tegen" zijn en vinden het daarom laf, dat in sommige publikaties de ministers Biesheuvel en Van Agt huichelarij aangewreven wordt. Met de regering vinden wij dat langer vasthouden zinloos is en dat zelfs de onmenselijke daden van de drie plus de wrok welke die daden nog steeds bij slachtoffers oproepen, geen doorslag kunnen geven om de menselijke waardigheid bij het weigeren van gratie meer gediend dan bij wel gratie, te verklaren. Vele andere argumenten en vragen die in het Kamerverslag de revu passeren, vinden we eerlijk gezegd bijzaak of om andere redenen niet relevant. Wat Westduitse burgers of Bonn straks na eventuele vrijlating wel of niet doen, mug nooit beslissend zijn. Nederland en zijn regering kunnen wel een mening hebben wat men over de grens moet doen en laten, wanneer men zijn verstand en gevoel gebruikt, maar de hele geschiedenis is vol van onverstandige beslissingen en geen Nederlander zal mogen beweren dat onze natie het recht heeft de eerste steen terzake te gaan gooien. Ook het nogmaals publiceren van de tegen Aus der Fünten, Fischer en Kotftlla uitgesproken vonnissen met hun motivering heeft hier noch in Duitsland weinig zin. Gaat d&t een traditie worden, dan loopt men het risico dat een rechtelijke uitspraak weer ter discussie wordt gesteld en gaat gratieverlening in vele gevallen feitelijk aan een nieuwe veroordeling gepaard. Nederlanders en Duitsers die oordelen kunnen, hebben zo'n geheugensteuntje niet nodig. Zullen de smartelijke gevoelens welke slachtoffers van het drietal vervullen, trouwens veel verschillen van de smartelijke gevoelens waaronder slachtoffers of hun nabestaanden gebukt gaan bij de vrijlating van gevangenen, door wier toedoen mensen ver moord, verkracht of moreel ten gronde zijn gericht? In deze materie kan een christen zich alleen maar houden aan het Bijbelwoord volgens hetwelk in laatste instantie de wrake alleen de Heer toekomt. Ter memorie De Kamer heeft vandaag protesterenden gehoord, de Kamer gaat debatteren, de Kamer zal op de een af andere manier moeten laten blijken hoe zij over de kwestie denkt. Wanneer het kabinet dan handelt zoals minister Van Agt in zijn brief aankondigt, kan de Kamer zelfs verder gaan. Misschien doet in dit stadium de Kamer er goed aan nog eens na te lezen wat wijlen Kamerlid Peeters, zelf slachtoffer van de nazi's, in de bewogen jaren heeft getuigd toen de volksvertegenwoordiging moest beslissen over het afschaffen van de doodstraf. Ging het toen om een andere zaak? Schijnbaar wel, maar in de kern van de zaak gen. Vrouwen met bijl vermoord Manchester (Reuter) In een flat in Manchester, Noordwest- Engeland zijn twee vrouwen gisteravond door bijlslagen ver- i voor de moord heeft een jiian in moord. Kort voor de mübrd heeft een man in het flatgebouw op ver scheidene adresst-n aangebeld en een bijl te leen gevraagd. Jaarbeursdirecteur UTRECHT (ANP) „Veel werkgelegenheid zal verloren gaan, als men het de middelgrote bedrijven niet snel minder moeilijk maakt. Steun aan het bedrijfsleven is op den duur goedkoper dan drie of meer procent permanente werkloosheid", aldus de algemeen direc teur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht, drs. J. H. D. van der Kwast, die zich vanmiddag aan de vooravond van de internationale voorjaarsbeurs pessimistisch uitliet over de gevolgen van de inflatie. Het inkomen van de werknemers blijft dankzij de werkloosheidsvoor zieningen vrijwel op peil. De overheid doet weinig of niets aan las tenverlichting of belastingverlaging. Daardoor, meent hij, komt de volle last van de recessie nu vooral op de schouders van de bedrij ven terecht. „Als een ondernemer geen oplossing voor zijn proble men vindt, moet hij verdwijnen. Er is niemand die enig medeleven met zijn lot heeft". Aangetrokken door het prachtige weer van gisteren kwamen de sportvissers in groten getale naar de waterkant, zoals hier in Amsterdam. Scotland Yard zoekt naar de vader \'an deze twee meisjes, de 5-ja- i ige Siovhan en haar 7-jarige zusje Charlotte Mitchell die in een Loudens warenhuis zijn ach tergelaten. De vader, vermoede lijk een Amerikaan, is ervan doorgegaan nadat hij een ver koopster van het warenhuis had gevraagd de kinderen nieuw in dg kleren te steken. Hamburgse politie naar Nederland Hamburg (DPA) Bomdeskundi- gen van de Hamburgse recher che zijn naar Nederland gereisd om te proberen in samenwer king met hun Nederlandse colle ga's klaarheid te brengen in de drie bomaanslagen, die in de af gelopen weken in Hamburg zijn gepleegd. De Hamburgse politie gaat resten van de daar gebruikte bom ver- gelijken met soortgelijke resten die gevonden zijn bij het aard gasstation bij Ravenstein, waar op zoqdag 6 februari een aanslag werd gepleegd. Op die zelfde dag werden ook aansla gen gedaan op een aardgasin stallatie bij Ommen en op een fabriek voor aggregaten in Hamburg. Onderzoek zaak-Weinreb tweede helft 1972 gereed DEN HAAG (ANP) Het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie heeft de hoop, dat het aan dit in stituut opgedragen onder zoek in de zaak Weinreb in de tweede helft van dit jaar kan worden afgeslo ten. Minister Van Agt van justitie heeft dit gisteren aan de Kamer meege- Ofschoon het onderzoek met grote voortvarendheid wordt verricht, vergt het aanzienlijk meer tijd dan voor de aanvang ?rvan werd aangenomen omdat een grote hoeveelheid on bekende en voor het re sultaat uiterst belangrijke gegevens bekend is ge worden. Het onderzoek zou zich moeten uitstrek ken tot de activiteiten van de heer F. Weinreb tijdens de periode van de Duitse bezetting en tot de vraag of, deze activiteiten in een ander licht komen te staan dan indertijd in de uitspraken van het bij zonder gerechtshof en de bijzondere raad van cas satie het geval was. (Van onze correspondent) BONN De Duitse Bondsdag is begonnen met wat velen hebben beschreven als be langrijkste debat sedert jaren: dat over de Oostpolitiek van de Westduitse regering. De oppositie heeft gisteren een ,,nee" la ten horen. Dr. Rainier Barzel. de voorzit ter van de Christendemocratische Partij, liet er weinig twijfel over bestaan dat zijn partij zal tegenstemmen wanneer de niet-aanvals-verdragen met Polen en de Sowjet-Unie in de vroege zomer voor uit eindelijke ratificatie worden voorgelegd. De regering staat echter nog stevig in haar schoe nen. Algemeen wordt aangenomen dat de verdia- gen er door zullen komen. Mogelijk met iets min der dan de maximale coalitiemeerderheid van zes stemmen Barzel betoogde dat verwerping van de verdragen I in geen enkel opzicht een ramp zou zijn. Het is aan de Duitsers om hun eigen beslissingen te ne- men en de bezwaren van de CDU tegen de ver- I dragen zijn in Moskou, Parijs en Washington reeds goed begrepen, zo zei hij. j Het voornaamste bezwaar is volgens de oppositie dat Bonn te veel concessies heeft gedaan in de hoop dat de Sowjet-Unie veel verzoenender zal blijken te zijn. In het bijzonder zou weinig zijn I gedaan om het lot van de Oostduitsers te verlich ten. wat kanselier Brandt juist een van de hoofd- I doelen van de Oostpolitiek heeft genoemd. I De aanvallen van de oppositie kwamen voortdu rend in botsing met het feit dat de Oostpolitiek de openlijke steun heeft van de Franse, Britse en Amerikaanse regeringen. De leider van de SPD in de Bondsdag, Herbert Wehner vroeg zich dun I ook af, of de Oostpol.tiek voor de Europese vei ligheid wel zo gevaarlijk is als de oppositie ver onderstelt. Volgens de minister van buitenlandse zaken Scheel vormen de verdragen „een hoeksteen voor vreed zame coëxistentie tussen Oost en West en voor de Europese veiligheid". Als men 'deze verwerpt dan zou dat een onvoorstelbare uitwerking heb ben op de Europese betrekkingen. Bovendien zou het door de Westerse bondgenoten worden be schouwd als een „torpedo die gericht is op hun beleid van ontspanning".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9