VOORLOPIG GEEN INGREEP IN DE LOONONTWIKKELING Mansholt dient nieuw plan in i Kerk India steunt strijd tegen armoede Op 121 centra hartbewaking Adoptie van bisdommen niet ideaal boeit Belgen Korte metten W erkgelegenheidsdebat Uw slijter deelname formulier )NDERDAG 24 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT De katholieke bisschoppen van India hebben in een gezamenlijke verklaring hun steun toegezegd aan de minister-president van het land, mevrouw Indira Ghandi wat betreft haar plannen om de armoede onder de Indiase bevolking te bestrijden. De bisschoppen wijzen erop dat de strijd tegen de armoede niet alleen moet bestaan in een economische ontwikkeling, maar ook in een uit de weg ruimen van de diepgewortelde histori sche oorzaken van de armoe. „Tegelijk met een betere verdeling van de nationale welstand zal ook in de kerk het inzicht moeten groeien dat de vorming van nieuwe sociale en maatschappelijke structuren een grotere vrij heid en optimale ontplooiingskansen voor alle mensen inhou den", zo zeggen de bisschoppen. In hun verklaring stellen zij verder dat de economische- en so ciale ontwikkeling van het land in de voorbije jaren door de enorme bevolkingsexplosie niet de gewenste uitwerking heeft gekend. „We moeten onze mensen de zin voor verantwoord ou derschap bijbrengen om op die wijze het aantal kinderen te be perken". De bisschoppen bevelen de oprichting van consultatie bureaus aan die de katholieken op het gebied van de gezins planning kunnen- begeleiden. Een andere belangrijke bijdrage tot ondersteuning van de strijd tegen de armoede in India zou volgens de bisschoppen het ka tholieke onderwijs kunnen zijn. Om verhelderend te werken bij ouders en studenten, zullen, zo stellen de bisschoppen, de ka tholieke scholen en universiteiten zo goed mogelijk vertrouwd moeten raken met het probleem van de armoede. I Samenwerking in Sodepax geregeld Aankzij het ingrijpen van paus 1 Paulus zelf, die meer het ad- vies van kardinaal Wille- 1 brands en Mgr. Gremillion heeft gevolgd dan de afwij- zende adviezen van de curie, zal samenwerking van de t Wereldraad van kerken en f de katholieke kerk in de I commissie Sodepax, voor i rechtvaardigheid en vrede in t de wereld, gehandhaafd blij- I ven. Wel zullen de plannen van een paar progressieve jongeren I drastisch gewijzigd worden, l' De Sodepax gaat afremmen, t in die zin, dat het zijn te j grote zelfstandigheid moet prijsgeven en slechts als ad- viserend lichaam zowel voor j de kerken van de Wereld raad als voor de katholieke kerk zal fungeren. Kardinaal Willebrands - zal zelf na- mens Rome en dr. Eugene Carson Blake namens de We- reldraad toezicht op Sodepax houden. tn april van dit jaar zal de de- finitieve beslissing worden genomen. De katholieke kerk én Wereldraad zullen' voor ontwikkelingshulpen .vrede op de volgende basis samen- werken: De nieuwe commissie Sodepax bestaat uit twaalf leden, van I iedere partner zes bijgestaan door een stuurgroep van vier 'i personen en een secretaris, i het geheel onder .toezicht van I kardinaal Willebrands en f Carson Blake. j)e commissie is een verbin- I ding tussen Wereldraad en I de pauselijke commissie rechtvaardigheid en vrede. j-De commissie werkt pro- j gramma's uit voor beide li- chaipen. ■j—Dit geschiedt meest in sa- j menwerking met de lokale kerken. Alle planning op be- paald gebied komt alleen tot stand op basis van overleg I! met de lokale kerk, die altijd om toestemming gevraagd 1 moet worden. Mgr. Mihayo van Tabora: adoptie bij uitzondering Kroatië blijft bij beleid ïn godsdienst- i o De curie congregatie voor de missie, de vroegere Propa ganda Fide, heeft bezwaren tegen de adoptie van dioce sen in ontwikkelingslanden door bisdommen in rijke lan den. Zij vindt, dat de adoptie schadelijk kan uitwerken op een eVenwichtige ondersteu ning van het missiewerk in zijn geheel. In Nederland hebben verschil lende bisdommen diocesen in ontwikkelingslanden geadop teerd. Het bisdom Rotterdam bijvoorbeeld heeft een bijzon dere band met Tabora in Tanzania, het bisdom Haar lem met Hyderabad in Pa kistan en het bisdom Den Bosch met het diocees Atam- bua op Timor. In een brief aan de redactie zaken Bedevaart i be politieke leiding in Kroatië heeft het Vaticaan laten we- 1 len, dat het tot nu toe ge- 1 tfoerde godsdienstbeleid voortgezet zal worden, on- 1 danks de verandering in de I politieke koers van Kroatië. Dit werd bekend gemaakt door I de voorzitter van de staats- I commissie voor godsdienst- t zaken, Zlatko Frid, op de t feestelijke bijeenkomst ter I gelegenheid van het dui- Izend-jarig jubileum van de proklamatie van de H. Bla- tot patroon van Dubrov- nik. jpij deze feestelijkheden waren pok de curie-kardinalen Se- j per en Wright aanwezig. In j zijn antwoord, zei de vroege re bisschop van Agram en 1de huidige secretaris van de congregatie voor de geloofs leer, kardinaal Seper, dat 1 het leven der kerk niet kwestie diplo- ;n kerk I.De betrekkingen t en staat bestaan I in de ontmoeting I lijke en politieke personen, Imaar vooral ook in de ach ting van een ieders religieu- t ze overtuiging en de gods- 4 dienstvrijheid van ieder bur- 1 'ger". fn dit verband wees de kardi- inaal op de noodzakelijkheid j van 'n ongehinderde geloofs- praktijk, ook voor mensen in staatsdienst en het respekt s voor de religieuze overtui- 5 g'ng van de leerlingen op 'scholen. Juist op dit gebied 2 was het de laatste tijd tot i 'bonflicten gekomen, tussen kerk en staat, zo merkte hij Het Belgische bedevaartsoord Scherpenheuvel verheugt zich in een groeiende belang stelling. In 1969 trokken 328 groepen pelgrims naar het Maria-genadeoord, maar vo rig jaar bedroeg dit aantal al 513. Een dergelijke toeloop brengt een aantal problemen met zich mee, waar de plaatselij ke priesters niet altijd raad mee weten: elke zondag niet minder dan veertien heilige missen, op hoogtijdagen zelfs dertig. De paters die de be devaarten begeleiden staren zich overigens niet dood op de groeiende reeksen cijfers. Ze weten dat in deze tijd de gelovigen niet zo maar rond lopen op de bedevaartsplaats maar een goede begeleiding wensen. Om in deze tijd een bijdrage te leveren tot de Mariaverering organiseert Scherpenheuvel dan ook een drietal studiedagen, in het begin van april. Het bedevaartseizoen van dit jaar krijgt bijzondere aan dacht. Kardinaal Suenens, koning Boudewijn en konin gin Fabiola, zullen het bede vaartsoord bezoeken. Men is bezig met de voorbereiding van een Mariaspel. In de parken rond de basiliek wordt een klank- en lichtspel van de „Werkmappe Mis sion" in Oostenrijk schrijft de congregatie voor de mis sie, dat zij het adoptie-sys teem niet ideaal vindt. De congregatie voor de missie beseft echter, dat zij het sys teem der adoptie moeilijk kan verbieden en stelt dan ook voor het adopteren van bisdommen in ontwikkelings landen te laten lopen via de Pauselijke Missiewerken in het land. Dit systeem wordt in Neder land reeds lang gehanteerd. In feite zijn de Pauselijke missiewerken in Nederland zelf met het adoptiesysteem voor de dag gekomen, omdat dit een nauwere band en meer hulp bewerkstelligt, terwijl het bovendien goed kan worden ingepast in de internationale hulpverlening, zoals die door de Nationale Pauselijke Missiewerken in overleg met de centrale in Rome wordt opgezet. De po sitieve kant van het adoptie systeem erkent de congrega tie voor de missie overigens ook, doch deze is voor haar niet groot genoeg om van een ideale situatie te spre- op. Meer dan honderd universi teiten uit de hele wereld zul len vertegenwoordigers stu ren naar het internationale congres van katholieke uni versiteiten, dat in augustus in Salamanca in Spanje wordt gehouden. Thema van het congres is:,,de geestelij ke en kritische functie van de katholieke universiteit te gen de achtergrond van de menselijke, kerkelijke en universiteitsgemeenschap." Het pauselijk Zuidameri kaans college in Rome, is verkocht wegens gebrek aan roepingen. Het gaat dienen als opleidingscentrum voor militaire specialisten. Het Zuidamerikaans college werd in 1858 opgericht door Pius IX en diende voor studies in Rome voor jonge priesters uit Zuid-Amerika. In 1962 kwam er een nieuw gebouw, bestemd voor driehonderd studenten, maar het aantal is sindsdien nooit meer dan een paar dozijn geweest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering acht de tijd nog niet gekomen voor een algemene ingreep in de loonontwikkeling en zal op korte termijn met het georganiseerde bedrijfsleven rond de tafel gaan zitten om te zien wat er met de cao's is gebeurd. Voorts wijst de regering de wensen van oppo sitie en vakcentrales af om nu 500 miljoen gulden extra uit te trekken voor de bestrijding van de werkloosheid met name in het noorden, oosten en zuiden van het land. Uit het verloop van de werkloosheid in de komende maan den kan pas worden vastgesteld of verdergaande maatre gelen nodig zijn. Dit heeft minister Boersma (so ciale zaken) gisteravond in de Tweede Kamer geantwoord naar aanleiding van het debat over de werkgelegenheid. Hij legde er bijzonder veel nadruk op, dat het terugdringen van de inflatie een absolute voorwaarde is voor het behoud van de toe komstige werkgelegenheid. De regeringspartijen waren gema tigd tevreden met het regerings- antwoord, in tegenstelling tot de oppositie die bij monde van dr. Van den Doel (PvdA) het een „zwarte dag voor werkgelegen heid en inflaittie zou vinden als dinsdag de moties zouden worden verworpen om 500 mil joen voor de werkloosheidbe- strijding uit te trekken." De ministers Boersma, Langman (ec. zaken), Udink (volkshuisv.) en staatssecretaris Van der Stee (fin.) stelden dat voorop in het regeringsbeleid de bestrijding van de inflatie moest staan: dit juist met het oog op het behoud van de werkgelegenheid. Minister Langman zei, dat mo menteel hoge loonstijgingen meer dan vroeger leiden tot grotere werkloosheid. Daarom is een bijzondere krachtsinspan ning nodig de looneisen te mati gen. Er is, naar zijn mening, een duidelijke verslechtering in de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland. Mi nister Boersma voegde daaraan toe, dat bij voortgaande hoge loon- en prijsstijgingen de struc tureel zwakkere gebieden het eerst de dupe worden. „De overheid laat de 100.000 werklo zen niet in de kou staan',' aldus minister Boersma. die vond, dat de oppositie te weinig aandacht had besteed aan de bestrijding van de inflatie. Hij deelde ver der mede dat het kabinet voor het einde van het jaar zal ko men met plannen voor begunsti ging van het spaarloon, bijvoor beeld door belastingfaciliteiten. D'66 diende nog twee moties in, waarin gevraagd werd geen be slissing over de wiebeltax te ne men vóór de indiening van de rijksbegroting 1973 op de derde dinsdag van september. In de tweede motie wordt er bij de regering op aangedrongen zo spoedig mogelijk een nota uit te brengen waarin het kabinet zijn visie geeft op een nationaal-eco- nomische meerjarenplanning op het gebied van productie, het arbeidsmarktbeleid, de collectie ve voorzieningen en de inkom stenverdeling. Minister Lang man ontraadde de aanvaarding van deze moties, omdat hij ze overbodig vond. Intrekking of verlaging van de wiebeltax bij ministeriële beslissing moet vol- gesn de wet ter goedkeuring aan het parlement worden voor gelegd, voordat ze mag worden doorgevoerd, zodat de Kamer Minister Boersma. toch het laatste woord heeft. Voorts heeft de Kamer vorig najaar nog een soortgelijke mo tie over een meerjarenplanning verworpen. Met betrekking tot een wijziging van de wiebeltax zei minister Langman nog, dat de regering haar consultieve voorbereiding nog moet begin nen. Daarmee wil lrfj aangeven, dat wijziging nog helemaal niet vast staat. Miskende mensenredder overleden AU (AP) In Au (Zwitserland) is gisteren op 81-jarige leeftijd overleden de Zwitserse politie functionaris Paul Riininger, die ontslagen was omdat hij in het geheim vluchtelingen uit Jiltler» Duitsland tot zijn land had toe gelaten en die dertig jaar moest wachten totdat men hem had gerehabiliteerd. Riininger, handelend op eigen houtje en tegen de bevelen in van het federale Zwitserse vluchtelingenbureau te Bern, heeft het leven gered van om streeks 2.000 mensep. Hij hielp hen uit Duitsland weg te vluch ten naar Zwitserland, kort voor het begin van de tweede wereld oorlog. Toen dit uitkwam werd Rüninger, commandant van politie van het kanton St. Gallen, de laan uitge stuurd. BRUSSEL (ANP) Dr. S. Mansholt. vice-voorzil- ter van de Europese commissie in Brussel, heeft een nieuw plan gelanceerd om het ecologisch evenwicht in de wereld te herstellen en voldoen de natuurlijke hulpbronnen over te laten voor de komende generatie. Hij noemt zijn plan ..Het Eu ropese centrale plan", ofwel „Het Europese eco nomische plan". De voornaamste punten uit het nieuwe plan van Mansholt zijn de volgende: de Europese commis sie zal met voorstellen moeten komen voor een economie, die streeft naar een zo groot mogelijk bruto nationaal nut in plaats van een bruto natio naal produkt. Er moet een vijf jarenplan ontwik keld worden voor het vinden van een produktie- systeem, dat gebaseerd is op een gesloten kring- loopge/bruik (alle afvakmodukten worden weer opnieuw gebruikt) en dat anti-verontreinigend is. Mansholt meent, dat de Europese commissie alvast met concrete voorstellen zal kunnen komen op de volgende punten: ze kan een ..certificaat" in het leven roepen voor goederen die schoon gemaakt zijn, zelf niet vervuilen en bij afdanking opnieuw in kringloop van produktie gebruikt kunnen wor den (..certificaatgoederen"). Deze goederen moe ten bevoordeeld worden door een gewijzigd btw- Er moet een Europees distributiesysteem komen voor grondstoffen en verschillende eindprodukten. Dit systeem moet voorrang geven aan goederen die bestemd zijn voor de openbare sector. Tenslotte moet er voor een uitgebreid onderzoekpro gramma op touw gezet worden, dat speciale aan dacht geeft aan de niet-verontreinigende produk tie. grote Mansholt meent, di taak zou kunnen vervullen. De EEG als geheel zou haar buitentarief moeten vervangen door een tariefstelsel dat er op gericht is de .certificaatgoederen" gemakkelijk binnen te laten en de andere goederen moeilijk. Ook de re gels van het Gatt, de algemene overeenkomst in zake handel en tarieven, zou'in deze zin gewij zigd moeten worden. De ideeën van Mansholt komen eigenlijk op het volgende neer: de wereld is bezig zich ten gron de te richten „Wij verontreinigen het milieu en putten de grondstoffen uit", de nationale regerin gen kunnen de situatie niet meer aan (zie de hol lende inflatie en de toenemende werkloosheid), ook internationaal kan de situatie momenteel niet geklaard worden (een monetair evenwicht bij voorbeeld is niet verwezenlijkt en alle elementen voor een nieuwe crisis zijn aanwezig), kortom de commissie kan haar tijd niet beter besteden dan over de situatie nadenken en de grote lijnen voor oplossingen proberen aan te geven. „Europa heeft een taak te vervullen", aldus Mansholt. (van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Op 121 plaatsen in ons land zetelt momen teel een hartbewakingseenheid. Slechts in zes regio's in ons land kunnen patiënten niet binnen een half uur naar een eenheid vervoerd worden. Dit zijn gegevens uit het pas verschenen rapport „hartbewakingseenheden in de Nederlandse ziekenhuizen", opgesteld door het nationale ziekenhuisinstituut in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting. „Bij de gratie Gods" blijft gehandhaafd DEN HAAG (ANP) De regering is van mening, dat de woor den „bij de gratie Gods" in het formu lier van afkondiging der wetten gehand haafd moeten blijven. In antwoord op schrif telijke vragen van de Kamerleden Roethof, Franssen en Van Ooyen (allen PvdA) heeft premier Bies heuvel meegedeeld, dat niet ingegaan wordt op het verzoek om die woorden, die voorkomen na de woorden ,,wij Julia na" te schrappen. Het gebruik van de woor den „bij dc gratie Gods" is volgens de premier in derdaad niet gebaseerd op enig wettelijk voor schrift. Het steunt echter op aanzienlijk meer dan alleen de persoonlijke ge voelens van het op dat moment regerende staats hoofd, te weten op een eeuwenoude traditie waarin een religieuze op vatting tot uitdrukking wordt gebracht zoals bij voorbeeld ook in het Nederlandse volkslied. Staatsrechterlijke beteke nis is er niet aan verbon den. aldus premier Bies- Gevonden boek is niet van vermiste Anita ROTTERDAM (ANP) Volgens de recherche van de Rotterdam se kinderpolitic is het bij Til burg gevonden kinderboek ..Ho me, de hengst van het eiland Azult" niet het boek dat do ver miste Anita Pothuis vlak voor haar verdwijning bi] zich had. De ouders van Anita, haar zusje en het vriendinnetje, van wie Anita het boek had geleend, zijn samen met de recherche tot deze slotsom gekomen. Het boek werd nog vóór dc tv-ult- zending van AVRO-s Televizier maandagavond gevonden door een jongen uit Tilburg. Het lag aan de kant van de rijksweg Tilburg-Den Bosch- de polltic sluit de mogelijkheid uit, dat het bier een vondst betrof, geïn spireerd op de krantenberichten over de verdwijning van Anita Pothuis. De ouders van Anita Pothuis heb ben een beloning van 10.000.- uitgeloofd voor degeen die In lichtingen kan verstrekken die leiden tot de opsporing van hun sinds 7 februari vermiste doch tertje. Tips kunnen worden doorgegeven aan de afdeling op sporing minderjarigen, hoofdbu reau van politie in Rotterdam (tel. 010-143144). Van de 20 pet. hartinfarctgeval- len, die in een ziekenhuis te recht komen, kunnen 8 pet. door deze eenheid gered worden, om dat zij lijden aan ritmestorin gen. De patiënten zijn voortdu rend aangesloten op een appa raat, dot een electrocardiogram doorgeeft. De cardiogrammen van verschillende patiënten wor den via een tv-circuit door een hartbewakingsverpleegster in het oog gehouden. Bij een plotse linge ritmestoring knn binnen 30 seconden worden ingegrepen. Momenteel bestaat veel belang stelling voor de opleiding voor hartbewakingsverpleegster. Op leiding noch examen zijn offi cieel erkend, maar men is daar- HBM over bezig. Prins Philip van Engeland heeft in Koeala Loempoer, de hoofdstad van De Hartstichting heeft aan onge- Maleisië, een bezoek gebracht aan de Negara dierentuin. Samen metveef honderi' oplejdins.cemra koningin Elisabeth en prinses Anne maakt hij een rondreis door I een set kleurendia's aangebo- Zuidoost-Azië. I den, waarop het ontstaan van Nederlander drinkt 60 liter frisdrank DF.N HAAG (ANP) Dc Neder landse frisdrankenfabrikanten hebben vorig jaar bijna 795 mil joen liter frisdrank geprodu ceerd. Uit gegevens van het centraal bureau voor dc statis tiek blijkt dat dit bijna honderd miljoen liter meer is dan in 1970. Do Nederlandse frisdran- kenproduktie werd voor het overgrote deel op de binnen landse markt omgezet, wat per hoofd van de Nederlandse be volking neerkomt op een ge bruik van ongeveer zestig liter. het electrocardiogram bij prak tisch alle hartritmestoornissen in beeld wordt gebracht. Voorts hebben 70 opleidingscentra een oefenpop voor beademingstech- niek van de Hartstichting gekre gen. Op initiatief van de Nederlandse Hartstichting heeft momenteel een vergelijkend onoerzoek plaats naar dc veiligheid, doel- 1 matigheid en kostprijs van de hartbewakingsapparatuui'. Het inrichten van oen hartbewa kingseenheid kost alleen reeds aan bewakingsapparatuur circa 25.000 gulden per bewaakt bed, Er zijn in Nederland meer dan 36 verschillende hartbcwakings- apparatuur in gebruik Het is voor de hospitaalstaven vrijwel ondoenlijk uit de veelheid van mogelijkheden epn optimale en j tevens economisch verantwoor- de keuze te maken. ADVERTENTIE verstrekt u graag een bij élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS op con koopbon voor de waardo van allo DE KUYPER merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972. Noem duidelijk I het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7