'PHEFFING TUINBOUWSCHOOL DREIGT HTIOS ruim zestig jaar op de planken Alkebad levert een ton minder op dan verwacht Adjunct-directeur Hijnen zoekt nog vier leerlingen Vruchtbare telg van ,,'t Bondje'"' 197 )ONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 - VOOKDWIJKERHOUT Het na spel van de onverkwikkelijke N'oordwiikerhoutse affaire rond het AIMD (het Algemene Insti tuut voor Maatschappelijke Dienstverlening dat onlangs werd opgeheven na stopzetting van subsidiëring door de ge meente) gaat uitmonden in een rechtzaak. Volgende week woensdagmorgen dient er voor de Haagse rechtbank een kort geding. Het geding is aange spannen door de heer A. Me- chelse, maatschappelijk werker, die sinds de opheffing van het A1DM 1 jan. j.l. geen salaris heeft ontvangen. En dat, terwijl de gemeente altijd heeft ver klaard garant te staan voor de rechtspositie van de medewer kers van het AIMD. Vorige week nog zei wethouder De Jong tegenover een verslagge ver: „U denkt toch niet dat ik sol met de belangen van 70 .mensen." Dat Is ook niet ge beurd. Alleen de positie van Maatschappelijk werker Mechel- se wordt ondergraven. Het ge meentebestuur van Noordwij kerhout wil hem kwijt; althans daar lijkt het veel op. Over de afhandeling van de AIMD-kwes- tie zijn overigens al vragen ge steld in de Kamer. Dfvi'de zaak Mechelse enigszins te kunnen doorgronden is het no dig, dat eerst nog eens de affai re AIMD wordt toegelicht. \tir\ het begin van de oorlogsja ren Iaat pastoor Maas een le gaat na voor de bejaardenzorg In Noordwijkerhout. Jarenlang 'houden allerlei instanties zich daar mee bezig. Geen van alle lalden een lang leven. Ongeveer -acht jaar geleden wordt er een flfeuwe stichting in het leven ge roepen. die een onderzoek laat verrichten naar de behoefte aan •bejaardenzorg. Er komt een rapport op tafel waarin wordt geadviseerd te komen tot op lichting van 70 bejaardenwonin gen met een dienstencentrum. Dp eerste paal voor een derge lijk complex gaat waarschijnlijk jn mei aanstaande de grond in. Irie jaar geleden ging de stich ting Bejaardenzorg op in een sectie van het inmiddels in het leven geroepen AIMD. een insti tuut waarin alle disciplines werkzaam op het gebied van de welzijnszorg werden onderge bracht. Het ging al gauw mis met het AIMD. Binnen het insti tuut vierden allerlei intriges hoogtij. Vooral tussen sectie-be jaardenzorg en hoofdbestuur ging het mis. Oficieel heette het dat alle moeilijkheden waren te rug tc voeren tot verschil van mening over de bestuurlijke structuur. hmiddels had de sectie bejaar denzorg de heer Mechelse aan getrokken. Zijn komst beteken de dat het AIMD via de ge- n het rijk subsidie kon krijgen. Van meet af aan boterde het niet tussen het AIMD en de heer Mechelse. Het instituut wilde de maatschappe lijk werker opdrachten geven, maar die wilde alleen opdrach ten aanvaarden van bejaardenzorg. Door die sectie was hij tenslotte aangesteld. He; AIMD moest als overkoepe lende organisatie alleen voor zijn salaris zorgen. Daar kwam bij dat hij het onjuist vond dat hijeen vakkracht, opdrachten kreeg van bureau-secretaris Bouter, een administratieve kracht. Na veel troubles barstte eind mei vorig jaar de bom. De gemeen teraad besloot de subsidies aan het AIMD stop te zetten per 1 januari 1972. Onafhankelijk van elkaar werkende stichtingen op hel gebied van welzijnszorg moesten het werk van het AIMD voortzetten. Op 1 januari was dat nog niet helemaal voor elkaar. De gemeente bleef bij haa- weigering het AIMD lan ger te subsidiëren, met als ge volg dat het AIMD zich in de loop van januari zelf ophief en de gemeente als zijn liquidateur aanwees. De 70 medewerkers van het AIMD gingen over naar de diverse stichtingen. De heer Mechelse zou in dienst treden der Stichting Diensten centrum. Aanvankelijk kwam hij met het bestuur van deze stichting overeen dat hij een ar beidsovereenkomst kreeg gelijk waardig aan de oude arbeidso vereenkomst met het AIMD. Eind januari kwamen de vicé- voorzitter en de secretaris van de stichting, de heren v. d. Steen en Hoogendorp echter plot seling bij de heer Mechelse aan met de mededeling dat men het salaris over januari niet zou uit betalen. De gemeente moest er maar voor zorgen. Na een bespreking met het ge meentebestuur besloot de stich ting slechts het salaris uit te be talen dat de gemeente bij CRM kon verhalen. De heer Mechelse moest ook een brief onderteke nen waarbij hij akkoord ging met dat salaris (ongeveer 400 gulden per maand minder dan het oude salaris) en andere ar beidsvoorwaarden. De heer Me chelse weigerde. Een bemidde lingspoging van de heer W. van Leeuwen, fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad, mislukte. De heer Mechelse nam een advo caat in de arm, maar het be stuur van de Stichting Diensten centrum en de gemeente weken niet. Gevolg: een kort geding. De rechter moet nu uitmaken wie de rechtsopvolger is van het AIMD. NOORDWIJKERHOUT - Het ultimatum aan de La gere Tuinbouw School in Noordwijkerhout is ge steld. Of adjunct-directeur C. Hijnen zorgt ervoor dat hij voor het begin van het komende schoolseizoen tien aanmeldingen kan la ten zien of de school aan de Vlashoven wordt opge heven. Een bikkelhard standpunt van het ministe rie van Onderwijs bij mon de van de LTB uitgespro ken. Een vorige week op gerichte werkgroep van de LTB stelt daarom op het ogenblik alles in het werk om er zo snel mogelijk achter te komen of het LTS-onderwijs in Noord wijkerhout de dans nog kan ontspringen. Erg veel perspectieven lijken er echter op het eerste gezicht niet aanwezig. Immers, de eerste klap kreeg de school al te incas seren toen vorig jaar van hoger hand werd beslist dat de eerste klassen moesten afvloeien naar de Lagere Tuinbouw School in Hiilegom. Een klap in het ge zicht voor adjunct-directeur Hij nen, want juist in die periode was het bestuur van zijn school al een flink stuk op weg voor een betere oplossing. Samenge gaan zou worden met de huis houdschool. Een oplossing die wel eiste dat er in de huidige school een handvaardigheids lo kaal bij zou komen maar die als bevredigend resultaat het voortbestaan van de Noordwij- kerhoutse LTS zo goed als zou garanderen. Zover heeft het ministerie van Onderwijs het niet laten komen. Een Scholen gemeenschap in deze vorm werd niet uitvoerbaar geacht. Geen wonder daarom ook dat de LTS-schoolstaf wat somber gestemd is. Bij de pakken neer zitten doet men echter beslist e heer Hijnen doet er alle moei te voor om het image van het lager tuinbouwonderwijs op te vijzelen. Want dat is waar het volgens hem in belangrijke mate aan ontbreekt. ,,Nog dat de LTS minder- - toe gaan. Dat is in onze jongens heldere kop. Ze kunnen dikwijls qua intelligentie gemakkelijk op tegen leerlingen van een MAVO," aldus de heer Hijnen. een lagere school doen besluiten te kiezen voor de LTS. ,,Wat te denken" zegt hij, „van de scala van mogelijk heden indien het LTS-diploma wordt behaald. Dan is het niet alleen de weg naar de bloem bollen die voor je open ligt maar o.m. ook die van hovenier of bloembinder." dat het LTS-onderwijs in Neder land op sommige punten nog wel wat tekort schiet. Volgens hem zou er nog meer de nadruk op het algemeen vormend on derdeel van het LTS-onderwijs gelegd moeten worden boven het specifiek beroepsonderricht. Daarbij denkt hij vooral aan uit breiding van de handenarbeid, de muzikale en artistieke vor ming. Een stap in de richting is pas gedaan door de start van het typeonderwijs king met de huishoudschool. Bo vendien zou hij nog graag wil len zien dat aan het LTS-rooster wordt toegevoegd de mogelijk heid om het middenstandsdiplo ma te behalen. Voor de heer Hijnen en zijn staf worden de komende jaren van beslissende betekenis voor het LTS-onder wijs in Noordwijkerhout. Is het niet veel beter dat het LTS-onderwijs gebundeld wordt in een grote streekschool? In Noordwijkerhout zou men zo'n gang van zaken toejuichen maar men ziet de zuilenvor ming nog steeds als een groot struikelblok dat beslist geen haalbare kaart lijkt. Noordwij kerhout wil daarom ook op ei gen benen proberen te blijven staan. Een streven dat al teke ning begint te krijgen want op zijn eenzame tochten langs schooldirecteuren en ouders hebben reeds zes een leerling aan de Noordwijkerhoutse LTS toegezegd. Resteren er nog vier. den) is inmiddels achter de rug en de receptie is nu vastgesteld op zaterdag, 4 maart a.s. in hui ze "Marjatta" aan de Erasmus- weg 35 te Noordwijk aan Zee. Van 4 tot 6 bestaat daar gele genheid het bestuur tc felicite ren en ongetwijfeld zullen zeer velen uit Noordwijk en omge ving daar acte de présence ge- De heer A. Mechelse: Ik ben te duur geworden voor de gemeente die overigens niet wil ontkennen De jubileumuitvoering (drie i NOORDWIJK Noordwijks oud ste toneelvereniging „Het Toneel Is Ons Streven" viert op 4 maart a.s. officieel haar 60-jarig bestaan. Het is wat later dan de oprichtingsdatum zou doen ver moeden, maar daar is een re den voor. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om het diaman ten bestaan in het najaar van 1971 te vieren, waarbij het on langs opgevoerde toneelspel Dat het toneel het streven "Pygmalion" in de trant van My Fair Lady ais jubileumstuk zou worden gebracht. Daar men echter met een te krappe kas het risico te groot vond voor een investering van twaalf- ft veertienhonderd gulden en er tevens een aanvraag liep om het stuk voor de Noordwljkse Oranjevereniging te spelen, maakte de vereniging van de nood een deugd en hesloot men de opvoering van "Pygmalion" en de daarna te houden receptie stellen. i de Gymlokaal aan 't Noordeinde in R'veen ALKEMADE De raad van Al kemade zal in de vergadering van maandag a.s. onder meer de volgende voorstellen behan- Parkeer en trottoirstroken aan te leggen langs de Achterweg. Een krediet van 21.600 gulden te voteren voor uitbreiding van de straatverlichting langs de toegangsweg r - Een krediet i beschikbaar te aanschaf van derwagen. - Een krediet r het zwembad, an 10.350 gulden stellen voor de ;en nieuwe lad- n 11.035 gulden de vernieuwing van de gazonmaaimachines. Een perceel grond van 50cA te kopen aan het Noordeinde te genover de r.k. kerk. Het pand Julianalaan la te Kaag te kopen voor een bedrag van 35.000.— Een bouwterrein van 1700 cA aan de Sotaweg te verkopen. Medewerking te verlenen aan de bouw van een gymnastieklo kaal bij de St. Ignatius- en Ma- riaschool aan het Noordeinde. Medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de Christelij ke School in Nieuwe Wetering met een leslokaal en een hoof- denkamer. Medewerking te verlenen aan de inrichting van de Maria Pre- sentatieschool van de hoofden- kamer en personeelkamer an nex keuken. Daarnaast worden leermiddelen verschaft. Leermiddelen te verschaffen aan de katholieke kleuterschool in Rijpwetering voor een bedrag van 1200 gulden. Nieuwe Wetering De raad van Alkemade zal maandag a.t. een beslissing nemen over dc aanleg van parkeer- en trottoirstroken langs de Achterweg (foto). Deze weg wordt 's zomers veelvuldig gebruikt door het verkeer omdat zij op de toeristische Holland Middenroute ligt. Er moet een trottoir ter breedte van een meter twintig komen. ALKEMADE De financiële re sultaten ven het Alkebad vallen tegen. Er was een batig saldo van 75.000 gulden gepland, men blijkt echter te De inkomsten van het school zwemmen zijn ook 15.000 gulden lager, terwijl op de verkoop van zwemabonnementen een nadelig verschil is van 14.000 gulden. nadelig saldo van 23.000 gulden. Voor personeelslasten raamde Dit verschil in eindcijfers is te men een bedrag van 85.175 gul- wijten aan dc geflatteerde ra- den. in werkelijkheid is 110.000 mingen die de beheerder in zijn gulden nodig. Op de exploitatie begroting heeft opgenomen. kosten, water, gas, clectrlciteit, Voor de losse verkoop van kaar- is een tekort van 25.000 gulden, ten was gerekend op 60.000 gul- De gemeente zal de rekeningrij den aan inkomsten, de werkelij- fers nog eens nader bekijken en ke opbrengst was 36.000 guldex. tevens laten beoordelen door het Het college van B. en W. stelt dc raad voor een krediet van 25.000 gulden beschikbaar te stellen ter dekking van het exploitatietekort, en het ge raamde voordelige saldo van 75.000 gulden van de begroting af te voeren. B. en W. zullen de raad binnenkort voorstellen doen over de manier waarop Soms werd het toneel afgewisseld het Alkebad in de toekomst door cabaretavonden en dat lag voortgezet moet worden. de tonelisten al evenmin leden is, blijkt wel uit de prach tige staat van dienst waarop men na deze zestig jaar kan te rugzien. HTIOS is op 17 januari 1911 opgericht, 't Is een der vruchtbaarste telgen, voortge sproten uit de bloemistwerklle- denvereniging "Door Eendracht Verbonden", in het dorp veel beter bekend als het "Bondje". Een groepje leden placht jaar lijks op de feestavond van deze vereniging een toneeluitvoering te geven en dit initiatief leidde tot de oprichting van HTIOS. Zestig jaar is voor een toneel gezelschap een respectabele leeftijd. Het kwam in een moei lijke tijd tot stand, het heeft in de loop der jaren vele moeilijk heden moeten overwinnen, maar het resultaat is dan ook geweest, dat het zijn wortels krachtiger dan ooit in de Noord- wijkse gemeenschap heeft ge- et eerste bestuur bestond uit voorzitter Heici Steenvoorden (vader van de bekende humo rist en SJC-er Henk Steenvoor den), secretaris C. Zuidhoek en penningmeester Jan van Dam. Verder tejde het gezelschop twaalf spelende leden en in die tijd waren dat uitsluitend nog heren. Zij startten met een zeer toepasselijk stuk "Een avond onder vrolijke jongens". Dat het ook wel vrolijke jongens waren, blijkt uit de annalen van het ge zelschap. Vooral op de tochten, die men vroeger mankte met een Jan Plezier van Leen Beuk naar "De Vink", 't Kopje" van Bloemendaal en dergelijke oorden van amusement in die dagen. De afrekeningen waren tot op een halfje nauwkeurig. Zo kostte een half dagje uit in juni 1915 zegge en schrijve 12,53, waarin begrepen een tientje voor de wngen van Beuk. zestig cent tolgeld en een netto over schot van zevenendertig en een halve cent. En dan wns er onderweg ook nog drie of vier maal opgestoken. [et was niet alleen vrolijkheid, dat HTIOS ten tonele voerde. Integendeel, er waren sinistere stukken bij. waarin zelfs de stoelen sidderden, en drama's waarbij het bloed rijkelijk v'oel- de. Zoals overal ter wereld kon den ook in dit toneelgezelschap de mannen alleen het niet bol werken en kwamen dames de rolvertolkers versterken. Dc eerste dame. die bij HTIOS voor het voetlicht kwam was Rietje Slats (nu mevr. R. Mul- der-S'ats). lie in 1925 meespeel de in „Selim, de negerslaaf". La'er speelde men ook andere stukken zoals "Onschuldig ver oordeeld", "Misdaad en wroe ging", Pierre, de galeiboef". Vondeling en martelaar" en "Liefde en wraak", en dergelij- vreemd. Een van hen, mevr. A. Brederode-Smeltlnk ontving in 1931 reeds een onderscheiding als Noordwijks beste cabaretiè re. Zij is nog steeds lid van HTIOS en niet de enige, die over de oude tijd kan meepra ten. Het gezelschap kan bogen op verscheidene leden, die Ja renlang ervaring bij HTIOS hebben opgedaan. Wij noemen van hen de heer W. Brederode, die in 1917 lid werd en van 1924 tot 1953 de voorzittershamer hanteerde, verder de heer Nlc. Caspers, lid vanaf 1924 en nu nog de accurate penningmeester van de vereniging, mevr. E. van Diemen-Rijnders en haar zuster G. de Jong-Rijnders, bei den "ouwe getrouwen" en rasto nelisten, (mevr. Van Diemen is secretaresse), en ook de heer J. Brederode, lid vanaf 1940 en sinds 1953 voorzitter van HTIOS. Bij de "oude smartlappen", zoals de HTIOS-ers de stukken uit de eerste tijd wel eens gekscherend noemen, is het niet gebleven. Dank zij zijn eerste regisseur C. van Zeist, en zeker niet in de laatste plaats van diens opvol ger Jan Steen en de tegenwoor dige spelleider Wim Rijnders is HTIOS op een niveau gekomen, waarop menig toneelgezelschap van naam jaloers kan zijn. Als voorbeelden daarvan noemen wij "De twee wezen", "Het te ken des kruises", "Onder ëén dak". "Gaslicht", "De Woeste Hoogte", "Marjatta", "De Vreemdeling', "lm Wciszen Rössl", en last but not least "Op Hoop van Zegen". Na het zien van dit stuk meldde een re censent: „Heijermans „Hoop" werd magistraal gebracht. Zel den hebben wij dit stuk zo zien uitvoeren. Als HTIOS in de toe komst al haar stukken vertolkt gelijk het met de jubileumuit voering gedaan heeft (in april 1961), dan is haar toekomst voor de eerstkomende vijftig jaar verzekerd, ondanks alle in vloeden van radio en televisie". HTIOS werkt geheel met eigen gelden, geniet geen enkele sub sidie en bezit geen donateurs of kunstlievende begunstigers. Niettemin zag het kans om bij voorbeeld f 500.- bij elkaar te spelen voor de bouw van een nieuwe kerk te Noordwijk aan Zee. ruim 350.- ten bate van de gemeente Burgh, getroffen Hoor de watersnood f 400 - ten bate van „Open het dorp", en er-Jer rog voor het Katho'iek Thuisfront, voor de nagelaten betrekkingen van de omgekome nen van de "Alkmaar", voor Herwonnen Levenskracht, voor Blim'enbonden, enz. Mag HTIOS dan bij haar zestigste verjaardag dan eens heerlijk in het zonnetje gezet worden of niet?

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5